vrijwillig(st)er CvoBOOM !ii!![l^frl!i!i| Emma van Waldeck-Pyrmont VERSCHENEN De weg naar huis Stifado, net even anders Komplete binnen- en buitenzonwering fa. J. Tanis en Zn. E.G.A. Ned. sanitair Restantenhal Y Hoad i^ Jalouzieënfabriek „Flakkee" BOUWGROND (soom) Mobil-olie msi' EN GEREEDSCHAPPEN P. A. Nelisse NIEUWJAAHS' mfTEN Abonneert U op Eilanden-Nieuws VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 Horren en hordeuren Erkend LUXAFLEX-dealer Natuurlijk: Een begrip op zonweringsgebied Verrijdbare en draagbare uitvoe ringen branden op olie, propaan, butaangas of elektrisch, van 8.000 tot 100.000 Kcal/h. PRIVA ANDREWS GEVRAAGD: op het vissersvaartuig de GO 40 MATROOS met ervaring en diploma SW-5 Telefoon (01879) 25 65 of 15 83 Te koop in Herkingen \nl.: BEDRIJFSBURO L.B.Z. iiiiiiiiii Het aantal mensen dat Emma van Waldxeck-Pyrmont (1858-1934), de overgrootmoeder van onze huidige konin gin, persoonlijk heeft gekend is klein geworden. Zij herinne ren zich haar als een vriendelijke, meestal in het paars geklede vrouw, die er bij voorkeur met een parasol gewapend op uittrok. Elf jaar is zij koningin der Nederlanden geweeswt, daarna acht jaar regentes voor haar minderjarige dochtertje Wilhel- mina. In die tijd en dat is de grootste verdienste van Emma, slaagt zij erin het respect voor het Huis van Oranje, dat bij een groot deel van ons volk op een laag pitje stond, te herwin nen. Het zijn facetten die de komende tijd extra aandacht krijgen nu Nederland in 1990 gaat herdenken dat honderd jaar vrouwen het hoogste ambt uitoefenen dat Nederland kent. Op een tentoonstelling in Rijksmuseum Paleis Het Loo in Apeldoorn worden de jaren waarin Emma regentes was van het koninkrijk uitvoerig belicht. Fred Lammers behan delt in zijn boek Emma van Waldeck-Pyrmont het gehele leven van deze vrouw die zo lang een niet te verwaarlozen rol heeft gespeeld in onze nationale geschiedenis. Een Britse krant typeert Emma op het eind van de jaren twintig als 'de liefste oude dame van Europa'. Vijfenvijftig jaar na haar dood komt de vraag op of het beeld dat we van koningin Emma hebben als van een weldoende fee, die rondwaarde door ziekenhuizen en inrichtingen juist is. Nu, een engel in mensengedaante was zij beslist niet! Emma wist wat ze wilde. Haar vriendelijkheid ging niet zover dat ze een loopje met zich liet nemen. Ze kon iemand op niet mis te verstane manier de waarheid zeggen en als je eenmaal bij haar uit de gratie was kon je het wel vergeten. „Ik zie moeder voor mij als een beeld van nederigheid en plichtsbesef, als iemand die niets van zichzelf dacht en bij wie alles erop gericht was te dienen. Zij heeft heel haar leven door gewerkt, was altijd bezig", heeft koningin Wilhelmina eens gezegd. Die woorden heeft niemand ooit kunnen ont kennen. In de geschiedenis die vaak ontluisterend werkt, is Emma rechtop blijven staan. Dat is op zich zelf beschouwd al een bijzonderheid. Journalist/auteur Fred Lammers heeft inmiddels tientallen boeken over de Oranjes op zijn naam staan. In zijn nieuwe boek 'Emma van Waldeck-Pyrmont' belicht hij de tweede vrouw van onze laatste koning. Fred Lammers sprak daartoe met mensen die Emma nog zelf van nabij heb ben meegemaakt en kreeg inzage in archiefmateriaal dat tot nu toe gesloten was. De laatste levensjaren van Emma en de aktiviteiten die de eerste jaren na haar heengaan op tal van plaatsen in ons land worden ontplooid om Emma met een standbeeld te eren behandelt Lammers in het laatste hoofdstuk van zijn boek. Koningin Wilhelmina bleef Emma innig dankbaar voor de wijze waarop zij haar had voorbereid op haar koninklijke taak. In de twee personeelskamertjes op de eerste etage van Het Loo waarin Wilhelmina - uiterst sober - op het eind van haar leven huisde, liet zij drie portretten van haar moeder hangen. Vanuit haar stalen ledikant had zij daarop het uit zicht toen ook voor haar het moment aanbrak waarop zij de geschiedenis inging. N.a.v. Emma van Waldeck-Pyrmont door Fred Lammers. Uitgeverij La Rivière Voorhoeve, Kampen. Rijk geïllustreerd. 112 pag. Prijs 27,50. IIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIjlljlllljllililllilillllillH K'lliiP Landb.mech. bedrijf Langeweg 74 NIEUWE TONGE Fam. feestjes, reünie's etc. hou het supervoordelig op LANDHOEVE LÜESTEIN Dag overnachting 12,- kind./7,-(tot,36pers.) in sfeerv. mod. accomodatie Wij stellen ook in staat De prijs is het bewijs Inl. 01869-1588 Kasbergen Voor Gebr. de Waal Gebr. de Waal Voor verstandig afslanken mei gezonde voeding. Voor meer informatie mevr. Wllmsen tel. 01879-1431 Zoekt u voor een koopje? Kijk bij: door Jan Knape BESTEL NU! Ifi QR* Prijs tot 31 december 1989 J I Oi V W Daarna ƒ22.95 BESTELBON Straat: Gebr. de Waal, Postbus 27, 3240 AA MIDDELHARNIS. De stifado is een van origine Grieks stoofgerecht met rundvlees dat men tegenwoordig op de gehele Balkan kan eten. Ons recept is een variant daarop en lijkt wat de smaak betreft dan ook meer op een provencaals gerecht. Bij de stifado kunt u heel goed een royale hoeveelheid stokbrood geven. Een Italiaanse pasta (macaroni) of droog gekookte rijst passen er overi gens ook goed bij. Reken voor 4 personen op 500 a 600 gram magere runderlappen. Verder heeft u nodig (olijf)olie, bloem, lau riereblad, 5 dl gezeefde tomaten (pomodoro passato), 3 dl rode wijn, provencaalse kruiden. Breng de wijn samen met de gezeefde tomaten aan de kook. Voeg er 1 thee lepel provencaalse kruiden en het laurierblad aan toe. Laat het mengsel enkele minuten zachtjes doorkoken. Maak het vlees droog met keukenpa pier. Snijd het in vingerbrede repen. Vermeng \Vi eetlepel bloem met wat zout en peper. Doe het in een plastic zak en voeg daarna de repen vlees toe. Schud alles zolang tot het vlees aan alle kanten met een dun laagje is bedekt. Verhit in een braadpan met dikke bodem 4 eetlepels olie. Bak het vlees er aan alle kanten licht bruin in. Schenk het warme wijn- mengsel erbij. Temper de warmte bron en leg het deksel op de pan. Laat alles gedurende 2 tot 2Vi uur zachtjes stoven. Schep de inhoud van de pan van tijd tot tijd om. Verwijder na het stoven het laurierblad. Voeg naar eigen smaak en inzicht nog wat zout, peper en eventueel nog wat procencaalse kruiden en wellicht een mespunt suiker toe. Tip: u kunt zo'n stoofgerecht op een smakelijke wijze „verrijken" door 10 tot 12 minuten vóór het einde van de stooftijd 150 a 200 gram schoongemaakte cham pignons toe te voegen. Overi gens leent de samenstelling van het recept zich er goed voor om de runderlappen te vervangen door paardelappen. Bereidingstijd: 30 minuten. Energie per portie: 1105 kJ (265 kcal). West Achterweg 55, SOMMELSDIJK Telefoon 01870-3484 De Stichting Goereese Gemeen schap vraagt voor het door haar beheerde 'Museum in de Toren' te Goedereede m.l.v. het zomerseizoen 1990 een Taakomschrijving: - het ontvangen van bezoel<ers/g roepen - het - samen met andere vrijwilligers - verzorgen van de museumkoliektie - het incidenteel rondleiden van groepen - het voeren van de - beperkte - administratie. Vereisten: - historische interesse - representativiteit - leidinggevende capaciteiten Geboden: - een interessante, gevarieerde taak in een mooie, historische omgeving - een onkostenvergoeding Sollicitatiebrieven binnen 14 dagen te richten aan: dhr. G. C. Schellinger (secr.), Marijkeweg 40a, 3253 BP Ouddorp. Inlichtingen bij: Dhr. A. J. Kastelein N.Z. Haven 27 3252 BH Goedereede Tel. (01879) 24 80 KORTEWEEG JE 63 DIRKSLAND TEL. 01877-3355 met reeds gedeeltelijk gelegde fundering, o.a. geschikt voor drive-in woning, met unieke bereikbaarheid door 4 M brede ingang aan de achterzijde. Telefoon (01184)7 82 00 bent u bij aan tiet goede adres. Ruime sortering uit meerdere kollekties, terwijl uw tekst tegen een redelijke prijs gedrukt wordt. Langeweg 13 SOMMELSDIJK S 01870-2729 Het oudste en vertrouwdste adres voor de verzorging van al uw drukwerk ./?'V/ Oosthavendijk 52 Middelharnis Tel. (01870)24 16 Ook levering via de boekhandel. Exclusief verzendkosten. ------------------------->g-- Ondergetekende bestelex. van 'De weg naar huis' door Jan Knape Mzn. 18,95 (excl. verzendkosten). Naam: Postcode: Woonplaats: Datum: Handtekening: Bon opsturen In open gefrankeerde envelop naar: WEEKEND

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 11