vaiiT>oii^elen INGSSPREKMST.... Kerstconcert in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland KERSTCONCERT Aanloop winters, maarde winter zelf? Grote duivententoonstelling in Ooitgensplaat m^mim^if^^^tm^m^mHi^^s^^m^^^^m^^m^^^ Schaken De Zwarte Pion Damvereniging „Denk en Zet" Chr. Oratorium Vereniging 'lUiddelliarnis' Grote kerstzangavond te Oud-Beijerland TIJDREDE Kerstconcert Klaas Jan Mulder In de Singelkerk te Ridderkerk Geslaagd voor Ingenieur Jeugdwerk Nieuwe Tonge mevr. S. van der Sluis te Nieuwe Tonge Bladz. 2 EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 8 DECEMBER 198 Op zaterdag lódecember 1989 zal er een Kerstzangavond worden gehouden in de mooie Nederlands Hervormde Dorps- kerk te Oud-Beijerland. Het bekende Ridderkerkse Jongerenkoor 'Laudate Deum' (een koor met 98 leden) zal deze avond haar kerstrepertoire ten gehore brengen. Het koor kenmerkt zich door haar eigen zuivere koorklank en bestaat uit jongeren in de leeftijd van 16 tot 25 jaar. De muziekstukken welke ten gehore worden gebracht zijn speciaal voor het koor bewerkt door haar dirigent Martin Mans. Daarnaast zingt het koor psalm en gezangbewerkingen van o.a. C. het Jonk, Janco Belder, G. F. Handel en M. Haydn. Het historische orgel wordt bespeelt door de vaste organist van het koor Janco Belder. Tevens zullen deze avond orgel-improvisaties ten gehore worden gebracht over bekende kerstliederen, afwisselend door Janco Belder en Mar tin Mans. Marianne van Vugt, lid van het koor, zal enkele deklamaties ten gehore brengen. Tijdens de voordracht hiervan zal op het orgel de inhoud van de deklamaties muzikaal worden omlijst. Ook staat er veel samenzang op het pro gramma, zowel gezamenlijk met het koor als afzonderlijk. De opening en sluiting wordt verzorgd door de weledele heer H. van Dam uit Ridderkerk. De nieuwe CD/MC van het Jongeren koor is deze avond ook verkrijgbaar. De CD/MC heeft als titel 'Heel de schep ping prijst LP en is ca. 6 weken geleden voor het eerst verschenen. Er werden reeds 1750 exemplaren verkocht en de opbrengst is bestemd voor de Stichting 'Ontmoeting' (tehuis voor daklozen). Het beloofd een mooie zang- en orgel avond te worden in het teken van Chris tus' geboorte. De avond vangt aan om 19.30 uur. De kerk is open vanaf 18.50 uur. Toegang gratis! KOMT ALLEN! BRUINISSE D.V. woensdag 13 december hoopt ds. D. Heemskerk, Herv. predikant te Oud- dorp, een tijdrede uit te spreken in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente in Nederland, Schoolstraat 13. Aanvang half 8 nam. 01870 4844 veel en snelle verkopen! De postduivenvereniging 'De Zwaluw' te Ooitgensplaat organiseert ook in 1989 weer een grote Duivententoon stelling, en wel vandaag, vrijdag 8 december en zaterdag 9 december 1989. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het geheel vernieuwde verenigingsgebouw 't Centrum, van Weelstraat te Ooitgensplaat. Wij hebben ook dit jaar weer veel steun ontvangen van enkele grote sponsors, door wie het mogelijk wordt gemaakt weer zeer goede en mooie prijzen be schikbaar te stellen voor de eerste 3 prijswinnaars in elke klasse, van de gezette duiven. Op deze beide dagen zal ook het rad van avontuur weer aanwezig zijn, waarop weer grandioze prijzen zijn te verdie nen, zoals Kalkoenen, Vleesschotels, Kippen, RoUades, Grote levensmidde lenpakketten. Taarten en Kerstkransen, zodat een bezoek aan dit evenement zeker aan te bevelen is. Alle bij ons te winnen prijzen zijn afkomstig van plaatselijke winkeliers, wat betekent dat wij u kunnen garande ren dat deze van zeer goede kwaliteit zijn. De openeningstijden van onze tentoon stelling zijn vrijdagavond van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur en zaterdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. Bij voldoende belangstelling op zowel vrijdagavond als op zaterdag avond draaien wij speciaal voor u op het rad van avontuur grote vleesprijzen ter waarde van 250,-. Dit kan alleen als we de loten goed kunnen verkopen. Zaterdagavond vind ook de trekking plaats van onze grote verloting om omstreeks 10.00 uur, met als prijzen V4 varken of vleespakket ter waarde van ƒ250,-, ook de 2e prijs is altijd nog 150,- aan vleeswaren, de 3e en 4e prijs 50,- vleeswaren. Dit jaar staan er ook weer 4 duiven, waarvan men de totale leeftijd kan raden. De inleg bedraagt 1,- per gera den getal. De Ie prijs voor dit onderdeel is een vleesschotel, 2e prijs roUade en 3e prijs kip. Is er meer dan 1 liefhebber die het juiste aantal jaren hebben geraden, dan wordt er geloot wie Ie of 2e of 3e wordt. 'De Zwaluw' heeft niets nagelaten om het u zo gezellig mogelijk te maken, maar om dit te laten slagen, hangt van u af, en daarom hopen wij dat velen van u op 8 en 9 december aanwezig zullen zijn op onze tentoonstelling alwaar wij u van harte verwelkomen. Een gebeuren waar steeds zo'n duizend mensen naar toe gaan is het kerstconcert wat de beroemde organist Klaas Jan Mulder geeft in de Singelkerk te Ridder kerk. Velen kijken er naar uit om mooie en bekende orgelmuziek te horen spelen op het grote Van den Heuvel-orgel in deze kerk en deel te nemen aan de mas sale samenzang. Het is iets om met het gehele gezin naar toe te gaan ter voorbereiding van het kerstfeest. De toegang behoeft geen pro bleem te zijn, want die is gratis! Er is alleen een koUekte voor de onkosten. Zaterdag 16 december, 's avonds om 8 uur moet u beslist vrij houden om dit gebeuren mee te maken. Tussen de samenzang en improvisaties over bekende kerstliederen speelt Klaas Jan Mulder een mooie koraalvariatie van Balbastre, het speelse eerste Con certo van Handel, het Allegro in d- majeur van Tours, het prachtige Allegro/ Rondo uit het Fluitconcert in F van Rinck, een bekend orgelkoraal van Guilmant en de majestueuze Toccata in e-klein van Callaerts. Na afloop worden de bezoekers uitgeno digd om gezellig koffie te gaan drinken in gebouw Obadja. Er kan met elkaar worden nagepraat en persoonlijk kennis gemaakt met Klaas Jan Mulder. Tot ziens in de Singelkerk! STAD AAN 'T HARINGVLIET Aan de Landbouw Hogeschool te Wage- ningen heeft de 24-jarige Chris Malie paard (Stoffelzn.) zijn studie afgerond met het behalen van het Ingenieursdi ploma. De studierichting van Ir. Malie paard was het gebied van de Planten- veredehng. Zijn stageperiode bracht hij van februari tot augustus in Israël door. op D.V. zaterdag 9 december houden wij weer jeugdwerk in 'Elim'. Voor deze avond staat er een open avond op het programma. Een ieder die weer belang stelling heeft, is om 19.30 uur weer van harte welkom in 'Elim'. Neem gerust je vriend(in) mee! Ook deze avond hopen we weer met elkaar, een gezellige avond te hebben. Gevonden: Het jeugdcomité is inmiddels versterkt door twee nieuwe bestuursle den. Hiervoor onze hartelijke dank. Als ik zeg: „Opoe Groen uit Middelhamis", zal die naam bij velen bekend in de oren klinken. Zij runde vroeger, 53 jaar lang, het bekende café in de Nieuwstraat. Ik ben deze middag op bezoek bij haar 73-jarige dochter Stien, die o, zo veel vrij willigerswerk verricht in 'De SamaritaanMaar het kan haast niet anders dat we ook over de legendarische opoe Groen praten! „Ze was in het café iedereen de baas", vertelt mevr. van der Sluis. „Soms was er weleens onenigheid tussen Bommelaers en Plaetenaers. Dan zei ze: „joe gaet hier zitte in joe daer", wat ook gebeurde. En als er iemand met veel geld op zak binnen stapte, zei ze: „geef je centen mar hier; dan zal ik ze wel voor je bewaere". Er mocht in het café ook niet gevloekt worden. Dat vond ze een gebrek aan woorden. Tja, we hebben daar wat 'petuuten' (bijzondere dingen) meegemaakt". Voor opoe Groen een café begon, had ze een snoepwinkeltje op de Westdijk. Daar waren voor een halve of een hele cent de heerlijkste dingen te koop. „Een cent van 't blad" uitzoeken was voor een kind een opwindend gebeuren. De vader van mevr. van der Sluis was in zijn jonge jaren vis ser Toen in 1914 de mobilisatie een feit was, en er veel sloe pen op zee bleven, vond moeder Groen dat hij maar aan wal moest komen. De vis ging hij nu niet meer vangen maar ver kopen. Mevr. van der Sluis weet zich die tijd maar al te goed te herinneren. De vis werd in manden vanuit Vlaardingen of Umuiden aangevoerd. Onderin lag ijs. Vader Groen ver kocht de vis in Ouddorp en bracht eieren mee terug. Wij (we waren met 9 kinderen) moesten die vóór schooltijd langs de deur verkopen. Ze kostten meestal één of ander halve cent per stuk. Als dan Nipius de eieren voor tien voor 19 cent verkocht, gingen de mensen ddar naar toe. We moesten ook met scharren langs de deur. Een emmertje scharren kostte twee kwartjes, wat natuurlijk niet veel geld was. Hoe groot de armoe in die tijd was, viel op te maken uit de opmerking die sommigen plaatsten: „je mot de olie aok reekene". De keren dat Stientje buiten mocht spelen waren zeldzaam. En dan nóg moest er tussendoor gewerkt worden, n.l. 10 naalden breien! Een kind had het in die tijd erg druk. Er moest altijd wel werk voor het gezin gedaan worden. Als de eieren en de vis verkocht waren, konden ze nog mossels gaan inmaken, die moeder dan in het café verkocht „Maar we wisten niet beter", beëindigt mevr. van der Sluis haar jeugd-episode. We keren terug naar het heden. Eigenlijk zit ze een beetje op hete kolen. Het is nu 2 uur en om half drie wordt ze opge haald voor haar bezoek aan De Samaritaanwaar ze elke middag, behalve op zondag, heen gaat. „Als ik een keer oversla, heb ik het niet naar m 'n zin zegt ze eerlijk. „In de eerste plaats doe ik het voor mezelf. Ik ben met dit werk begonnen toen mijn moeder dement werd en in de Egmontshof in Oud-Beijerland verpleegd moest worden. Later is ze naar De Samaritaan'gegaan. Daar is ze op 89- jarige leeftijd overleden. Ik ben nog altijd lid van de Bewo nersraad (adviserend). Ook dét werk doe ik heel graag. Ik vind het fijn als er door onze inspanning iets wezenlijks gerealiseerd kan worden. Ik denk b. v. aan de nieuwe keuken, die we nu in De Kleiburg' hebben gekregen. Op een dag kwam er een mijnheer van een of ander fonds, die aan me vroeg welke wensen ik voorde nieuwe keuken had! Vrouwen hebben daar nu eenmaal meer verstand van dan mannen, vind ik. 't Zou nog niet zo 'n gek idee zijn als er vrouwen bij de bouw van een verpleeg- of bejaardentehuis werden be trokken.... Minstens een keer per jaar komen een tiental bewoners-met- helpers/sters bij mevr. van der Sluis op bezoek. Dat is met haar verjaardag. Dan komen immers je beste vrienden op bezoek? Des te meer ze over haar werk vertelt, des te meer wordt me duidelijk hoe groot haar inzet is. Als ik al met mijn jas aan in de gang sta, laat ze me nog even de leuke kadootjes zien, die ze voor 'de meisen 'gekocht heeft. Die koopt ze alvast voor als er iemand van de afdeling weggaat. Als ik weer in de auto zit, op weg naar huis, bedenk ik hoe veel ze eigenlijk geeft en nog meer ontvangt.... Teunie Knöps Kerstconcert 1989 door Chr. Gem. Koor 'Sursum Corda' te Dirksland m.m.v.: 'Mauritskoor' o.l.v. Mar van der Veer; Wil Kerpel, sopraan; Lauran Casteleijn, bariton; Paul Kieviet, organist; Jaap de Geus, dirigent. Zoals al jaren een traditie is hoopt 'Sursum Corda' ook dit jaar weer een Kerstconcert te verzorgen. De inhoud van dit concert mag wel zeer bijzonder genoemd worden. Uitge voerd zal worden een Oratorium gecomponeerd door Paul Kieviet te Middelhamis. Het speciale van deze uitvoering is wel dat het Kerstevangelie (Lukas 2 vers 1 tot en met 20) als recitatief door het koor gezongen wordt. Bij een vocaal reci tatief moet u zich voorstellen dat het koor het evangelie op een sprekende manier zal zingen in een rustige muzikale toonzetting. Het geheel zal begeleid worden op het grote orgel. De gezongen schriftgedeelten zullen afgewisseld worden met bekende kerstkoralen, die zo gecomponeerd zijn met het recitatief dat het als het ware één verhaal wordt. Ertussen door zullen aria's en duetten gehoord worden, gezongen door Wil Kerpel en Lauran Casteleijn. Ten overvloede zij nog vermeld dat het geheel in de neder- landse taal gebracht zal worden. Het unieke van het geheel is wel dat het gecomponeerd is en uitgevoerd zal worden door mensen afkomstig of woonachtig op Flakkee. Aan deze avond werkt verder mee het koor van de Christelijke Scho lengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelhamis. Noteert u vast de datum voor dit bijzondere concert: 23 december 1989. Ned. Herv. Kerk te Dirksland, aanvang 20.00 uur. Zwarte Pion verliest met 3-5 uit te Lombardijen (R'dam-zuid) De eer werd gered door de Glopper die schitterend won en dat was onze enige echte volle punt. Verolme: „Ik ben niet ontevreden want 2 jaar geleden verloren we op deze plek met 2-6!" Hij maakte remise en de afgebroken partijen van Peeman, van Prooijen en Boeter werden min of meer gelukkig ook remise ver klaard. Rest 'n NUL.... Niet verder zeuren! Huishoudelijk; Ie team: Verolme - Robijn1 - O de Jager - Peeman1/2 - 1/2 du Pree - Mourik1/2 - 1/2 de Bmin - VerbeekO - 1 van Prooijen - Boeter1 - O Markwat - Hollander1/2 - 1/2 2a. van Doom - van Bracht1/2 - 1/2 Poortvliet - Ad. VisserO - 1 H. K. Smit - Albrechts1 - O 2b. Groenendijk - Dane1 - O Lesuis - C. Bakelaarafg. Ant. Visser - Maliepaard1 - O Afg. uitgespeelde partij: Mourik - Verolme1/2 - 1/2 Commentaar: De Bruin woest als een ongetemde beer tegen zelfbeheerste verdediging van Ver beek: wanhoopsnul! Boeter blunderde paard weg en Verolme won vrij snel en degelijk. Verbazing wekt de partij van Lesuis die +3 pion staat na afbreken. De Jager, Markwat en du Pree konden er met wit niet doorheen, dus remise. Uitslagen van wedstrijden gespeeld op 27 november 1989. D.E.Z. - Tholen8 - 8 Afdeling 1 P. Leroy - J. van Hoom.1 - 1 Afdeling 2 A. Knape - J. Kamp1 - 1 W. Vroegindeweij - F. Noordijk1 - 1 C. Zoon - J.A van Hoom1 - 1 Afdeling 3 C. v.d. Groef - A van Heumen1 - 1 M. van Lente - J. Holleman2 - O G. Zaaijer - L v.d. Kooij2 - O Afdeling 4 R. Jacobs - H. SchellevisO - 2 LK de Rooij - J.A GebuisO - 2 J. Groenendijk - P. van Groningen 0-2 D. Peeman - A. v.d. SluijsO - 2 Uitslagen van wedstrijden gespeeld op 4 december 1989. Afdeling 1 J. van Hoom - J. Dekker2 - O Afdeling 2 M Klink - J.A van Hoom1 - 1 C. Zoon - F. Noordijk2 - O A Krijgsman - A Knape1 - 1 J. Kamp - C. Polder1 - 1 Afdeling 3 A van Heumen - L. TaaieO - 2 J. v.d. Kooij - H. Noordijk1 - 1 C. v.d. Groef - L Verbiest1 - 1 J. Holleman - L. van Erkel1 - 1 Afdeling 3 P. van Groningen - R. JacobsO - 2 H. Schellevis - LK de Rooij2 - O A v.d. Sluijs - J.A Gebuis2 - O J. Groenendijk - D. Peeman1 - 1 Op D.V. zaterdag 16 december hoopt de Chr. Oratorium Vereni ging o.l.v. Rinus Verhage haar tradi tionele kerstconcert te verzorgen in de Grote Kerk te Middelhamis. Aan dit concert werken mee het Zuid- Hollands begeleidingsorkest, de so praan Marijke Nieuwenweg, de tenor Hans van Tent, de bas Aerde Kuiper en de organiste Martine van der Meiden. Werd vorig jaar één avondvullende compositie van één componist (The Messiah van Handel) uitgevoerd, dit jaar is er gekozen voor een vijftal canta tes van diverse componisten afgewisseld door een drietal koraalzettingen van Bach. De werken van componisten als Telemann, Buxtehude, Purcell, Bach en Durante geven u een indruk van de veel zijdigheid van de musiceerpraktijk in de 17e en 1 Se eeuw en staan garant voor een kleurrijk kerstconcert. Ter illustratie een greep uit het programma: Toen Telemann zijn grote vijfdelige can tate 'Machet die Tore weit' (ps. 24) voor de eerste adventszondag van het jaar 1722 in Hamburg schreef, bereikte zijn muzikaal scheppen een hoogtepunt. Dat deze cantate ons alleen overgele verd is in een handschrift van Bach, duidt vooral op Bach's eerlijke bewon dering en erkenning van de bijzondere waarde van deze muziek. De anthem 'O sing unto the Lord' is een prachtig voorbeeld van het samensmel ten van de oude Engelse en nieuwe Ita liaanse kerkmuziekstijl. Purcell compo neerde dit werk - voor bassolist, groot koor, klein koor en orkest - waarschijn lijk in 1688 toen hij verbonden was aan de Chapel Royal te Londen. Van J. S. Bach wordt uitgevoerd de can tate 'Nun komm, der Heiden Heiland'. Omdat deze cantate de eerste is van een nieuwe cantatenjaargang, schreef Bach een zeer feestelijk openingskoor, waarin hij de elementen Franse ouverture, cantusfirmus-techniek en motetachtige koraalbewerking op kunstzinnige wijze met elkaar verbindt. De tenor-aria, bidt als stem van de gemeente om de aanwezigheid van Christus en een 'selig neus Jahr'. Als ant woord klinkt in het bas-recitatief de 'Vox Christi' met de tekst 'Siehe Ich stehe vor der Tür', wat heel suggestief begeleid wordt met een kloppend strijkerspizzi cato. In de aansluitende sopraan-aria opent zich het hart van de christen voor de nu aanwezige Christus, terwijl in het slot- koraal de persoonlijke adventsjubel baanbreekt die de violen tot g- driege streept omhoog slingert. Dit concert, dat georganiseerd wordt door de C.O.V. 'Middelhamis' i.s.m. de Stichting Kerkconcerten Goeree-Over- flakkee, begint om 20.00 uur. De kerk is open om 19.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt 10,- voor volwas senen en 7,50 voor 65-1-, CJP-houders en kinderen. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop bij de koorleden, het VW-kantoor en boekhandel Ariese vanaf 8 december a.s. Op 16 december a.s. kunt u ook kaarten verkrijgen aan de kerk. Weerpraatje (door J. H. Pelleboer) Het is dit j aar de zesde keer in deze eeuw geweest dat er op de eerste decemberdagen geschaatst kon worden. In Noord Nederland al enkele ijswedstrijden, na een serie nachten met aan de grond -10 graden. Een winterse start van de decembermaand. Zegt dit nu iets voor de winter zelf? Eigenlijk niets. De vorige keren dat de winter zo vroeg entree maakte, in 1902,1921, 1925, 1952 en 1973, maakte de eigenlijke winter geen enkele indruk. In december 1962, toen in de loop van de eerste decemberweek de kou toesloeg, volgde er wel een winter die bij het groepje allerkoudste terecht kwam. Hierait blijkt dat ook langs statistische weg geen voorspelling is te doen, hoe de winter nu verder zal verlopen. Wat december betreft, mag worden opgemerkt dat deze maand na 1981 geen koud winterweer meer te zien heeft gegeven. In deze eeuw de meeste december-ijsdagen in 1933. Dat zijn dagen waarop ook overdag de temperatuur onder het vriespunt blijft. In dat jaar in De Bilt 13, in 1962 12, in 1963 11, in 1902, 1938 en 1981 10 ijsdagen. Vooruitlopend op het jaaroverzicht, mag al worden opgemerkt dat zowel mei als november in deze eeuw een record aantal uren zonneschijn te zien gaven. Ook is al vrijwel zeker dat het jaar in zijn geheel tot wellicht het warmste jaar van de laatste 250 jaar behoort. Vooral de zeer zachte winter had daar een groot aandeel in. Van alle maanden tot heden was alleen april kouder dan normaal. Hoe deze winter zich zal weten te classificeren, weet niemand. Ook de natuur geeft geen geheimen prijs; wij wachten maar af De eerste schaatsers zijn in beeld en dat lukte de vorige twee winters vrijwel op geen dag. b.v. KomDlete woninarnrichtina Oohqensplaat '*-Tj 01873-1437 Komplete woninginrichting i^!ifc>K%a>;.iii>aii(<>^»«i!,^iia>!iii(i^:»gr'«<»!»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10