EIÜVriDEn-IIIEUWS Sinterklaas klauterde op Goeroes' wallekant Acute hulp bij hyperventilatie Rookverbod openbare gebouwen De Open Deur over gokverslaving De betrouwbaarheid van de Bijbel Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Nieuw jaar begint met: Uitslagen Bowling Vereniging Middelharnis Geslaagd voor muziekexamen Sint Nicolaas in subtropisch zwembad te Stellemdam Ophalen oud papier Kerstmiddag bejaarden Jan Knape Mzn. - 1 - 2e Blad DINSDAG 5 DECEMBER 1989 No. 5857 Een Nederlandse vinding om (acute) aanvallen van hyperventilatie te stop pen, Hypex geheten, wordt door de Amerikaanse FDA (Federal Drug Ad ministration) onderzocht voor het verle nen van een certificaat: een bekroning op deze innovatie. In de Benelux is Hypex vanaf 1 december bij de apothe kers verkrijgbaar voor 23,95. De ver koop in Duitsland en andere EEG- landen volgt in 1990. Voor Nederland kan Hypex een miljoenenbesparing op het gezondheidszorg-budget betekenen. Naar schatting lijdt ruim 1,6 miljoen Nederlanders aan 'zichtbare of verbor gen' hyperventilatie en blijkt nog eens 1,5 miljoen daar in het verleden last van te hebben gehad. Volgens onderzoek wordt 75% van de hyperventüatiepatiën- ten behandeld door de huisarts, hetgeen maar liefst 10% van diens praktijk uit maakt; 20% gaat naar de specialist en de overige 5% blijft onbehandeld voor de kwaal doorlopen. Afhankelijk van de diagnose worden in de meeste gevallen Binnenkort is roken in openbare gebou wen verboden. De overheid wil zo de ruim elf miljoen niet-rokers bescher men tegen tabaksrook. In alle 50.000 overheidsgebouwen, ge zondheidszorginstellingen, scholen en welzijnsvoorzieningen geldt vanaf 1 januari 1990 een rookverbod. Hieron der vallen bijvoorbeeld het Witgele- Kruisgebouw, de bibliotheek, het buurt huis, het zwembad en het consultatie bureau. Dit rookverbod geldt voor hallen, gan gen, trappen, liften en toiletten, maar ook voor vergaderzalen, wachtkamers, kantines en ruimten waarin zich loket ten bevinden. Kortom, alles wat voor publiek toegankelijk of voor gemeen schappelijk gebruik bestemd is. Een rookverbod in openbare gebouwen is redelijk, nu meer dan 11 miljoen rustgevende en kalmerende middelen voorgeschreven. In totaal wordt alleen al in ons land jaarlijks voor zo'n /61 miljoen aan deze tranquillizers, hypno- tica en seditiva verkocht. Een recent onderzoek onder huis- en longartsen heeft uitgewezen, dat deze Hypex graag toepassen als betrouwbaar alternatief met welk uniek hulpmiddel dan ook nog eens aanzienlijk op het gebruik van genoemde medicijnen kan worden be spaard. Sport en stress Hyperventilatie is een typische 'ziekte' van deze tijd. HVS (afkorting van Hyperventilatie-syndroom) ontstaat door een verkeerde - te snelle ofte diepe - ademhaling. Dat komt vooral voor bij mensen in een stress-periode, maar ook bij verkeerde ademhaling bij sporten, trimmen, joggen etc. Doordat veel meer lucht wordt ingeademd dan nodig is, komt er teveel zuurstof in het bloed en wordt gelijktijdig teveel koolzuur ont trokken. Het gevolg is ademnood, hart kloppingen, beklemming op de borst, duizeligheid, prop in de keel, flauwval len en angst: de patiënt krijgt het gevoel aan een hartaanval te overlijden. Juist die angst houdt de hyperventilatie extra in stand. HVS-patiënten praten niet graag over hun ziekte, vooral mannen komen er niet vaak voor uit. Wie het overkomt, wordt tot nog toe aangeraden in een plastic zak of een stuk tuinslang te blazen om de koolzuurrijke lucht weer opnieuw in te ademen: een onelegante vertoning, die bij omstanders nogal eens verbazing en zelfs de lachlust wekt. De werking van de zeer handzame Hypex, een uitschuifbaar kunststof ap paraatje, berust weliswaar op hetzelfde principe, maar geeft een veel sneller resultaat: in 90% van de gevallen wordt de aanval onmiddellijk (binnen één minuut) beëindigd. Bovendien is Hypex zeer onopvallend: ineengeschoven ca. 9x4,5x2,5 cm, gemakkelijk in broekzak, colbert of damestasje mee te nemen. Nederlanders niet (meer) roken. Boven dien is meeroken schadelijk. Zo is vast gesteld, dat een kamer van 4 bij 4 meter door de rook van tien sigaretten al is ver vuild tot de alarmfase bij luchtver ontreiniging. Bij postkantoor en bibliotheek is de bro chure 'Laat een ander niet meeroken' beschikbaar. Er staat ook in, hoe 'ver bodsstickers' aan te vragen. Centre Pares Club - Black Giants3 - 1 The Strikes - De SchuiversO - 4 Tweety - Red Arrows4 - O Nout Nissan Team - V.V.HO - 4 Puntenklassement V.V.H36 pnt. 16751 pins Red Arrows36 pnt. 16472 pins Black Giants33.5 pnt. 16218 pins Centre Pares Club27 pnt. 15855 pins De Schuivers24.5 pnt. 13700 pins Tweety21 pnt. 14771 pins The Strikes19 pnt. 14380 pins Nout Nissan Team... 5 pnt. 10275 pins Offerhaus WatersportO pnt. 1149 pins De Bowling Vereniging Middelharnis kan nog enkele nieuwe leden inschrij ven voor de dinsdagavond. Hierover kunt u inlichtingen verkrijgen op dins dagavond van 19.00 tot 22.00 uur in het Sport- en Rekreatiecentrum 'De Staver'. Voor nieuwe leden geldt een aantrekke lijke introduktiekorting. J.l. zaterdag 2 december deden een aan tal leerlingen van de Koninklijke Fan fare 'Sempre Crescendo' te Middel harnis-Sommelsdijk met succes muziek- examen. Voor het A. diploma slaagden: Arco van Antwerpen, Euphonium; Joris Buiten dijk, saxofoon; Martijn de Korte, slag werk; Monique v. d. Made, saxofoon; Leander Noordijk, cornet; Yvonne Ver- olme, bugel. Voor het B. diploma slaagde: Jolanda Ver- olme, bugel. De leerlingen bij 'Sempre Crescendo' worden opgeleid door de docenten Arie Heykoop, Arie Stolk en Hugo Verweij. GOEDEREEDE Op zaterdag 9 december D.V. hebben we het in de 'Open Deur' over Gokver slaving. Er is deze avond een medewerker van de IZB, afdeling Hulp en Preventie bij ver slaving, in ons midden. In ons land zijn er zo'n 100.000 pro bleem-gokkers, zij zorgen voor miljar den omzet. 10.000 van hen zijn verslaafd aan het gokken, 40% van de gok-ver- slaafden is jonger dan 20 jaar. Een probleem voor ouderen en jonge ren, misschien wel in je familie of vriendenkring. Alle jongeren van 16 jaar en ouder zijn van harte welkom om 20.00 uur in de Ark te Goedereede. Zaal open 19.30 uur. Tot ziens. Sint Nicolaas, vergezeld van Zwarte Piet, waanden zich vrijdag j.l. weer even in Spanje met de temperaturen in het subtropisch recreatiebad 't Zuiderdiep te Stellendam. Was er enige jaloersheid te bespeuren in de ogen van de eregast bij het aanschou wen van de kinderen in het zwemwater, alwaar gezwommen werd voor een zwemdiploma? Voor het A en B diploma-zwemmen, daarvoor was Sint Nicolaas speciaal naar het Stellendamse bad gekomen, om in hoogst eigen persoon te zien, of dat allemaal wel goed ging. Dit was kennelijk een stimulans voor de kandidaatjes om nóg meer hun best te doen en de vereiste baantjes zo mooi mogelijk te zwemmen. Het gevolg was, dat allen slaagden. De Sint stelde het op prijs om zélf de zwemdiploma's uit te reiken aan de kinderen. Zwarte Piet maakte zich inmiddels populair door handen vol pepemoten weg te geven. De bedrijfsleider van het bad, dhr. M. A Snoey, bedankte niet alleen Sint Nico laas en Piet voor hun komst naar het bad, maar ook het personeel, voor al het werk wat zij geleverd hadden tijdens de zwemlessen, welke voor veel kinderen slechts zes weken geduurd hadden. Tevens wees hij de kinderen op de geva ren in de buitenwateren, wanneer zij in de zomer b.v. in zee gaan zwemmen. Eerder in de week waren er reeds zwem diploma's uitgereikt aan kandidaten bij de zwemlessen voor ouderen en bij het schoolzwemmen. Het druk bezochte recreatiebad met dagelijks zwemwatertemperatuur van 29 en 31 graden C. zal het jaar gaan afsluiten met véél meer dan 150.000 bezoekers. Tijdens de Kerstvakantie is het bad 's middags geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De ochtend en avondzwemtijden blijven onveranderd. De beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag is het bad gesloten. Voor Sinterklaas moet het al sinds 29 april van dit jaar hebben vastgestaan dat hij een bezoek aan het stadje Goedereede zou brengen. Op die datum veerde de dommelende oude Sint uit z'n bisschop pelijke tuinstoel op toen hij door een van z'n Pieten gewaarschuwd werd dat er een prachtig stadje uit Holland op de televisie was en repte hij zich vanon der de sinaasappelbloesem naar de t.v.-kamer. Na de uitzending met bewondering te hebben bekeken kreeg de hoofdpiet opdracht zich op de vaarroute naar Goedereede voor te bereiden. Zo'n mooie intocht als de Koningin wilde de Sint ook wel, eigenlijk was'ie een beetje jaloers en dat mag zelfs de Sint niet zijn.... Ter hoogte van Goedereede, waarvan de t.v. commenta tor had gezegd dat er zo'n mooie haven en zo'n goede rede is, ging het al mis. De diepgang van de met pakjes beladen stoomboot was te groot en er moest overgestapt worden op een vlet, bovendien was 't ook niet zo warm als de televisiebeelden deden vermoeden en bijna zou de Sint van z'n voornemen hebben afgezien als hij op de kade niet een heleboel wachtende Goereese kindertjes had geweten die naar z'n komst stonden uit te kijken. Ondanks z'n hoge leeftijd stond de Sint kaarsrecht en daardoor keurig in balans op z'n schommelende bootje en zó doemde z'n gestalte op, omgeven door Pieterba- En nou nog op de wal... zen die hem jandorie herhaaldelijk op stang joegen door met het vletje te schommelen zodat de zoom van z'n tabberd natter en natter werd. Bijna moet de Sint hebben gedacht dat hij een totaal verkeerde keus had gemaakt, maar nee.... Politie en brandweer stonden gereed om hem aan wal te helpen. De Koningin was weliswaar deftig Goerees' poorten binnengeschreden en voor de hoogbejaarde Sint werd het een kouwe klau- terpartij, maar de oude baas bleek uit voortreffelijk hout gesneden, al was door de tabberd niet te zien hoezeer z'n knieën hebben gebibberd...., brrr.... Een ijslaagje had z'n bootje van de kant gehouden en bovendien was de motor afgeslagen. Een warm Goereese verwelkoming viel de Sint te beurt. Hanneke Oort en Tonny Kastelein hadden zich voor de komst van de Sint ingespannen en ze hadden - ter dek king van de kosten - iedereen aan wie ze 't vroegen bereid gevonden mee te helpen. De Rabobank spon sorde, zo deed ook de Oranjevereniging en de winke liersvereniging, Klaas van Heest trakteerde al de kinderen op limonade en er waren wel zo'n vijftig mede werkers die aan Sint's intocht hun bijdrage hadden geleverd. Schoonheidsspecialiste Conny de Jong had de Pieten en de enige echte Sinterklaas geschminkt. Een mooi Goerees gebeuren werd het, gezellig en hart verwarmend. Maar de Sint moet blij zijn geweest toen hij weer op de brede rug van z'n schimmel plaats kon nemen. -^ Van het christelijk onderwijsblad Bezin ning, dat vanuit een bijbelse visie voor lichting geeft over actuele ontwikke lingen, verscheen een themanummer over het onderwerp De betrouwbaarheid van de Bijbel. In dit nummer wordt aangetoond dat schoolboeken voor godsdienstonder wijs die in het christelijk voortgezet onderwijs veel gebruikt worden, vaak geschreven zijn vanuit bijbelkritische standpunten. Dat betreft zowel de visie op de tijd van het ontstaan van de boe ken van het Oude Testament als op de betrouwbaarheid ervan. Verder worden enige bijbelkritische stromingen be sproken, waarbij ter weerlegging steeds verwezen wordt naar de Bijbel. Ook het relationele waarheidsbegrip komt aan de orde. Uitvoerig wordt ingegaan op de kritiek op de eerste bijbelboeken, waarbij ge steld wordt dat die niet door Mozes geschreven zijn, maar pas tijdens de Babylonische ballingschap ontstaan zouden zijn, een centraal punt in de bij belkritiek. Aangetoond wordt dat op grond van archeologisch, historisch en taalkundig onderzoek vele argumenten aan te voeren zijn ter weerlegging van de opvattingen van de bijbelkritische ge leerden. Bedoeling van het themanum mer is te wijzen op dergelijke argu menten, niet om de betrouwbaarheid van de Bijbel te bewijzen. Dat is het uit gangspunt van de samenstellers van het zelfgetuigenis van de Bijbel. Het themanummer is te bestellen door ƒ2,50 over te maken op girorekening 2.974.537 t.n.v. administratie Bezinning te Amersfoort, onder vermelding van: themanummer Betrouwbaarheid van de Bijbel. STELLENDAM Op zaterdag 9 december wordt door de financiële commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier opge haald. Wij beginnen om 8.30 uur op de Molenkade en zo vervolgens om 9.00 uur in de Nieuweweg en Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig en ge bundeld gereed? MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De CVB afd. Middelhamis-Sommels- dijk nodigt u weer hartelijk uit tot het bijwonen van onze Kerstmiddag op woensdag 13 december 's middags half drie in 'De Hoeksteen'. De meditatie hoopt ds. W. Venema, Geref predikant te Ooltgensplaat voor ons te verzorgen. Zang door Hubertha Kievit en Bea Lokker. Hebt u vervoer nodig, dan kunt u bellen: mevr. E. Vroegindewey, tel. 25 66. VERVOLGVERHAAL Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape EERSTE HOOFDSTUK Ze stonden met hun drieën voor de school onder het licht van de gaslantaam, die een grote glim mende plek wierp in de verlaten straat, nog nat van de regen. Ze moesten naar de herhalingsschool. Het was nog in de tijd, toen de jongens met hun elfde jaar van school mochten, om in het land te gaan werken. Als er dan in 't najaar geen werk meer voor hen was moesten ze weer naar school terug. En 's avonds gingen ze naar de herhalings school, want de meeste ouders wilden wel graag, dat hun jongens flink zouden leren, ook al moes ten ze dan maar boer of arbeider worden.... Het was nog lang geen half zes. De schoolramen waren nog donker, alleen uit het achterste lokaal straalde licht naar buiten door de kieren van de neergelaten gordijnen. Daar kregen de meisjes nu handwerkles. En terwijl ze daar zo met hun drieën stonden, de hoofden haast vlak tegen elkaar, gingen hun ogen telkens naar de ramen van dat ene lokaal, waar het licht brandde achter de blauwe lancaster gor dijnen. Dat licht had hen op een idee gebracht, en iedere keer als ze naar die verlichte ramen keken glunderde de pret in hun ogen. Dat was zo gekomen. Piet had gezegd: ,J^s dat licht ginder nu plotseling eens uitging, zeg!.... Wat zouden die meiden dan bang zijn.... en de juffrouw".... Piet was het zoontje van de rijkste boer van het dorp. Hij was met mei ook van school gegaan, om in het land te gaan werken bij zijn vader. Piet moest het boerenbedrijf leren, want als hij groot was moest hij boer worden, net als zijn vader en grootvader. Maar 's winters was er geen werk voor zo'n opgeschoten jongen, en dan viel er ook niet veel bijzonders op de boerderij te leren. Daarom had zijn vader gezegd, dat hij nog best een winter naar school kon gaan. Piet vond dat wel goed, want er waren op school aardige momenten te beleven. En hij zou er zijn oude kameraden weer terug vinden, die ook die zomer in het land gewerkt hadden.... Frans en Kees moesten lachen om de onderstel ling van Piet. En Piet lachte zelf ook mee. Ja, als dat licht nu plotseling eens uitfloepte! Maar dat kon natuurlijk niet. Als het nu nog electrisch licht was, zoals ze in de steden hadden, dan zou het mogelijk kunnen zijn. Je las er wel eens van in de krant, dat noemden ze 'storing'. Maar met gas licht had je geen 'storing'. Kees zei het ook: „Hoe kan dat licht nu ineens uitgaan?.... Idioot!".... Dat Kees dat zo zei vond Piet erg vervelend. Vooral omdat Frans er bij was. Frans had de hele zomer bij zijn grootvader gewerkt. En als Piet groot was zou ihij het bedrijf van zijn grootvader overnemen, en dan was Frans natuurlijk zijn knecht. Daarom zei hij met diepe minachting en op elk woord sterke nadruk leggend: „Zó, kan dat niet?.... Dan begrijp jij ook niet veel, zeg.... Jij lijkt wel een idioot!".... Kees kleurde er van, hij begreep niet waarom Piet ineens zo boos werd. „Nou ja".... vergoelijkte hij, „zolang ze op de gasfabriek niet ophouden met gas te maken blijft het licht toch branden!".... „Zó, blijft het licht dan branden?" vroeg Piet ver achtelijk. En hij herhaalde nog eens: „Jij begrijpt ook niet veel. zeg!".... Het was waar, Kees was niet zo vlug van begrip, maar Frans vond toch ook, dat Piet erg vreemd deed. Waarom werd hij ineens zo boos? Omdat Kees gezegd had: Idioot! Het was belachelijk om je daar zo druk over te maken. Ze waren toch geen oude mannen geworden al hadden ze de hele zomer in het land gewerkt. En ze waren toch nog altijd jongens onder elkander.... Nee, Fransa kon ook niet begrijpen, waarom Piet zo deed. Hij dacht er ook niet langer meer over na. Hij kon nog niet loskomen van het denkbeeld, dat Piet daarstraks geopperd had. Als dat licht plotse ling eens uitging in de handwerkles, wat zouden ze met hun drieën dan een plezier hebben. En uit zichzelf zouden die lampen niet uitgaan, natuur lijk niet! Maar daar was toch wel iets op te vinden. En ineens zegt hij: „Zeg.... ik weet wat!".... „Het zal wat wezen!.... vond Piet. „Dat heb je zeker van de zomer in het land geleerd bij de arbei ders!" Hij lachte. Toen begreep Frans, dat er iets was tussen hen. Piet was boer geworden en hij arbeider! Het flitste ineens door zijn denken, maar het bracht hem toch niet van zijn stuk. Alleen deed hij of Piet er niet meer was en hij zei tegen Kees: „Zeg.... laten we de hoofdkraan in de gang dichtdraaien.... dan zitten ze in het donker".... Ze waren er even stil van geworden. Het was wat!.... Om de gang in te sluipen naar de gasmeter toe, en dan de hoofdkraan dicht te draaien, zodat alle lampen in school plotseling uit zouden gaan. Ze huiverden van het avontuur. Maar de gedachte liet hen toch niet los. Het was al te mooi, en Frans vroeg uitdagend: „Nou, durven jullie niet!".... Hij was voor 't ogenblik vergeten, dat Piet er eigenlijk niet bij hoorde, zozeer had het denkbeeld hem overmeesterd. Zijn stem klonk gedempt, en schuw keek hij om zich heen, alsof hij bang was dat iemand hem zou kunnen horen, toen hij nog eens vroeg: „Nou, durven jullie niet!".... Frans was een tengere, ietwat bleke jongen, met grote, blauwe ogen. Die ogen waren eigenlijk veel te groot voor zijn smal, klein gezicht, en hij kon er zo vreemd mee kijken, net of er kleine lichtjes in brandden. „Durven jullie nou niet?".... Hij vroeg het driftig nu, en zijn stem klonk harder dan hij zelf wel wist. Met een gebaar van minachting stak hij zijn handen in de zakken van zijn gelapte broek. „Je kunt met jullie ook niet veel beginnen", zei hij nog. „Praatjes maken, ja, maar doen.... o zo!".... Het deed Frans goed dat eens gezegd te hebben. Wat dachten die twee wel? Dat ze meer waren dan hij, omdat hun vaders rijke boeren waren? Het mocht wat! Als het op durven aankwam, dan waren het twee bange wezels. Hij zei het ook: „Laffe praatjesmakers, dat zijn jullie!".... Zijn ver ontwaardiging van daarstraks kwam weer boven en zijn toom richtte zich nu ook tegen Kees, hoe wel die toch gewoonlijk een goede kameraad was. Als Piet er tenminste niet bij was, want die wist Kees meestal naar zijn kant over te halen. Twee boerenzoons, hoe kon het anders!.... En hij maar een arbeidersjongetje.... En hij had de hele zomer bij Piet z'n grootvader in het land gewerkt!.... (wordt vervolgd) lf,^tf,^Jf,Jf,^^^tf,Jf,lf,^tf,Jf,tf,if,,f,^,f,^tf,tf,J^Jf,lf,l^lf,lf,lf,lf,^lf,^^:f,lf,lf.lf.^lf.lf.,f,lf,^^^^^^,f,^lf,,f,;^jf,lf,^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5