EIIAIIDEtl-IIIEUWS 'Krukels' Overdenking De weg naar huis 'Zitten' en 'Slapen' op maat. Politieberichten Politieberichten uit de Heilige Schrift Elke Dinsdag Senioren-dag Goedereede Middelharnis Opluchting een huls CÏJ verkopen... m 2e Blad VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 No. 5856 HET KIJKVENSTER blik op kerk en samenlevi ing Cv) - De homo-motie - De Schrift geen norm - Prof. Van Gennep Naar de vergadering van de Hervonnde Synode van vorige week was met méér dan gewone belangstelling uitgezien. Immers, in de juli-vergadering van dit jaar was de berucht geworden homo motie aangenomen, waarin verboden werd tucht te oefenen over praktise rende homofielen. Dat was natuurlijk erg ingrijpend: ker keraden konden dan in principe op hun vingers worden getikt wanneer ze op grond van het Woord van God homofie len van het Avondmaal zouden weren. Maandenlang is er over deze kwestie gesproken en geschreven. Volgens som migen moest de Synode dit besluit her roepen, anderen eisten een nadere uitleg van de motie. Het was een netelige kwes tie: zou de motie worden gehandhaafd, dan dreigde het gevaar dat het rechter deel van de Kerk buiten spel werd gezet. Maar de motie terugnemen - afgezien van de vraag of dat kerkordelijk moge lijk is - zou betekenen dat men de voor standers van een vrije sexuele moraal over zich heenkreeg.... De motie is niet ingetrokken, wel ver zacht. Ze moet worden beschouwd als een uiterste oproep tot terughoudend heid inzake tucht. Als een advies des noods om geen tucht te oefenen. Maar in ieder geval niet als een verbod. Daar kon iedereen mee leven, want deze nadere uitleg van de motie verwierf algemene stemmen. We kunnen enerzijds dankbaar zijn dat aan dat deel van de Hervormde Kerk dat bij de Schriften wenst te leven, althans nog 'leefruimte' wordt gelaten. De Sy node heeft het kennelijk niet aange durfd een zo groot en trouw deel van de Kerk te negeren. Maar dat is dan ook alles! Niet het Woord van God is bepalend en doorslaggevend geweest, maar de ethi sche opvattingen van vandaag, volgens welke alles geoorloofd is. Want de bijbel noemt homosexualiteit zonde en een gruwel in Gods oog. Maar er zou in de Synode geen meerderheid worden ge vonden voor een dergelijke uitspraak. Dat is het trieste van het hele geval. De Hervormd-Gereformeerde visie op de homosexuele praktijk, die zich wenst te normeren aan de Schrift, wordt hoog stens geduld, naast de andere die lijn recht tegen de Schrift ingaat. Helaas, moeten we zeggen, is de homo kwestie geen incident, maar de tendens van het hele kerkelijk denken. Dit voor jaar loochende de Leidse Prof Van Gen nep met grove woorden de lichamelijke opstanding van Christus uit de doden. Hij wenste niet te geloven ofte verkondi gen dat 'een lijk uit het graf wegliep'. Een storm van protest stak op in de kerk. De Classis Delft deed een scherpe aanval op de uitspraken van Van Gennep, maar wel aardig en uiterst gedocumenteerd. Het stuk was ontworpen door de Delfste predikant Drs. A de Reuver. En hoe rea geerde Van Gennep? „De Reuver heeft de klok horen luiden maar hij weet niet waar de klepel hangt". En hoe reageerde de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland? De visie van Prof. Van Gennep bevat niets dat met het belijden van de kerk in strijd is. Op deze manier wordt Artikel 10 van de Kerkorde („De Kerk weert al wat haar belijden weerspreekt") een loze kreet.... Waarnemer Als we wat ouder worden stellen we andere eisen. Aan 'zitten' en 'slapen' bijvoorbeeld. De Senioren-Studio bij MeubelExpo is speciaal ingericht met slaap- en zit meubelen voor U, die op comfort gesteld bent. Zoals fauteuils met verstelbare rug- en armleuning. Latten en spiraalbodems met verstelbaar hoofd- en voeten einde (zelfs elek trisch). En.... onze meubelmakers maken al deze meubelen op de voor U meest comfortabele hoogte. Elke dinsdag krijgt onze Senioren- Studio speciale aandacht. Er is iets lekkers bij de koffie en we maken het extra gezellig. Kom op uw gemak proberen, passen en meten. De dinsdag is voor U. ZÓ veel en zó dichtbij Afvallende ladingen Op 23 november viel op de Brouwers- dam wat bouwafval van een vrachtauto. Een balkje beschadigde een passerende personenauto. De chauffeur van de vrachtauto reed door en ontkende het voorval. Zijn baas bleek van betere wil en zal de schade regelen. Op 24 november werd gemeld, dat op de Provincialeweg bij Goedereede een vrachtauto een hoeveelheid hout was verloren. Een passerende auto zou er tegenaan gereden zijn. Toen de politie ter plaatse kwam was er niemand meer. Piraat uit de lucht De radio-piraat 'De Vrijbuiter' uit Stel lendam is vorige week woensdag tijdens de uitzending uit de lucht gehaald. In elke gemeente bestaat thans de moge lijkheid om een vergunning te krijgen voor een lokale zender, maar 'De Vrij buiter' had zo'n vergunning niet. 'Littorina litterea' dat is nu een 'alikruik'. Maar een heel gewone 'krukel', bij ons in het spraakgebruik. Heeft twee ogen op antennes, staande boven op de kop. Kruipt hij echter in z'n huisje, dan zet hij een petje op! Glooi'ing langs de Grevelingen, van de Klinkerlandsedijk, en vanzelf ook van Oud-Herken, waren vroeger 'krukel-rijk'. 't Was verboden daar te rapen, maar wij dachten daaraan pas, als ons emmertje of zakje, vol geraapt met krukels was. 't Mooiste was een linnen zakje, want dat kon men bij gevaar, snel verstoppen onder klappers. Dat werd men niet gauw gewaar. Het verbod wat overdreven. Want men raapte meest op 't slik. Op de daar liggende stenen, zaten ze soms dubbeldik. In de vooroorlogse jaren, als het landwerk was gedaan, vonden Battenoordenaren in de krukels hun bestaan. Maar zij raapten op de banken, hadden daarvoor een consent. En op de Flakkeese dorpen, werden die dan uitgevent. Het was in de wintermaanden, geen aantrekkelijke baan. Echter, het was noodgedwongen, en een armelijk bestaan. 'Krentenbrood met krukels'zei men, was met Kerst een lekkernij. Maar niet alle 'krukeleters' hadden krentenbrood erbij! Wij, we waren, zelf nog 'krukel', met de krukels al vertrouwd. Na het rapen was het koken, met veel peper en wat zout Het was geen geruisloos eten. Vaak als men weer krukels at, kon men er zo druk mee wezen, dat men 't brood erbij, vergat! Het was spitten naar het slakje, met een speld of met een naald, 't Was meer een routine werkje; hij moest gaaf eruit gehaald! En die lege slakkenhuisjes, die men nu toch eenmaal had, waren weer goed te gebruiken, als verharding voor een pad. Ook nu eten we nog krukels. Niet uit armoe, als weleer.... maar als een delicatesse, en.... uit 't Grevelingenmeer! Arjaon van Herken Jeugdverkeersaktie Op Goeree en Overflakkee gaat vanaf heden een jeugdverkeersaktie van start. Hieraan nemen alle groepen van de rijkspolitie deel. Daar de naam anders doet vermoeden wordt deze aktie niet alleen gericht op de jeugdige weggebrui ker. Alle weggebruikers in de categorie Langzaam verkeer krijgen aandacht. Omdat veel weggebruikers in deze cate gorie jeugdigen zijn, in de leeftijd van 12 t/m 15 jaar, gaat hiernaar speciale aan dacht uit. Het gaat hierbij met name om het voeren van verlichting en reflectie. De totale duur van de aktie beloopt ongeveer vier weken. Preventief toezicht: Tot en met 3 december wordt preventief toezicht gehouden, waarbij gewezen wordt op de gemaakte fouten en gebre ken. Bij gebreken krijgt men de gelegen heid deze te herstellen. Repressief toezicht: In de periode van 4 tot en met 15 decem ber wordt bekeurend opgetreden. Met name de 'schoolspitsuren' krijgen dan aandacht. Er wordt speciale aandacht gegeven aan: het geven van voorrang; onvoldoende rechts houden (met meer dan twee naast elkaar!!); met twee naast elkaar fietsen indien het overige verkeer wordt gehinderd; geen richting aangeven; het niet voeren van verlichting en/ of reflectie; rijden over het trottoir; het stuur niet met ten minste één hand vasthouden. Deze aktie zal na een aantal weken wor den herhaald. Inbraak In de nacht van 22 op 23 november werd ingebroken in een bedrijfspand aan de Oosthavendijk te Middelharnis. Een 2 Petrus 3:13 Wij verwachten echter naar Zijn belofte nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, waar gerechtigheid woont. Dit woord komt als een opluchting. Eens is het heus uit met alles waar we hier tegenaan vliegen en met alles wat ons zo hopeloos moe maakt. Eens is het uit met alle gem eenheid en onrecht, met alle bedrog en gelaster, met alle gepeuter en geleuter. Eens is het echt uit met de zonde en met de aanvechting, met het ja, waar het neen toch altijdf weer in doorklinkt. Dan is het uit met de zonde om ons heen en met de zonde in ons eigen hart. We ademen op als we dat horen en we krijgen weer verwachting, weer hoop voor de toekomst. Straks is alles nieuw en zuiver. Een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont. Waarop gerechtig heid volop en rustig kan wonen. In onze wereld is er soms min of meer plaats voor een heel klein stukje van Gods recht. Maar wat is het pover! Straks een aarde, waarop gerechtigheid wonen kan, helemaal thuis is en volkomen past bij de levenssfeer. Omdat het uit is met alle onrecht kan de gerechtigheid rustig wonen. Naar die toekomst strekt zich ons verlangen uit, dat is onze advents- verwachting. Dan is er geen geknoei meer en geen gedraai. Onze wereld zoals die nu is, met alle verhoudingen zoals die nu zijn, soms grijpt het ons bij de keel: je stikt er in. In psalm 119 staat: ik doe mijn mond wijd open en ik hijg, want ik verlang naar uw geboden. Je snakt naar adem, je stikt bijna, waar Gods geboden vergeten worden en het leven zich stuk leeft. En dat is toch hetgeen waar we steeds weer mee te maken krijgen: dat mensen, en ook wijzelf, Gods geboden naast zich neer leggen en zich uitleven, zich zo stuk leven, omdat ze niet meer willen gehoor zamen aan het Woord van God, dat heil zaam is voor ieder mens. Straks is het verlangen, het adventsver- langen, vervuld: op de nieuwe aarde wóónt de gerechtigheid. Wij verwach ten. Niet maar in een wilde droom en niet als een luchtspiegeling die nooit te bereiken is. Maar wij verwachten naar Zijn belofte. We zien het nog niet. Maar we houden vast aan Gods Woord en aan Gods werk. Het woord van de Heere is: Ik kom spoedig. En Zijn werk is bijna voltooid. Het is al Kerstfeest geweest en Goede Vrijdag; het werd Hemelvaart en Pinksteren. Nu kan er nog maar één ding gebeuren: de Wederkomst. En dan is het uit met alles wat gemeen en bedorven is. Dan is alles weer zeer goed. Klundert J. Willemsen grote hoeveelheid huishoud- en schoon maakartikelen werd weggenomen. In diezelfde nacht werd ingebroken in een ernaast gelegen bedrijfspand. Hier bij werd een hoeveelheid geld weg genomen. Ook werd in deze nacht ingebroken in een bedrijfspand aan dé Huygens te Middelharnis. Hierbij werd eveneens een hoeveelheid geld weggenomen. Milieuvlucht Tijdens een recent gehouden milieu- vlucht werd een grote mestvaalt waarge nomen bij een bedrijfin Dirksland. Met de eigenaar werd inmiddels kontakt opgenomen en de zaak werd onder zocht. Deze is voor verdere afhandeling overgedragen aan de gemeente Dirks land. Ook werd geconstateerd dat bij een bedrijf in Stad aan 't Haringvliet een pomp met slangen bij een sloot lag. Onderzoek toonde aan dat hiermee op ouderwetse wijze brongas werd gewon nen. De zaak was in orde. In de sloten rondom een boerderij in Sommelsdijk werd een verontreiniging waargenomen van het oppervlaktewa ter. Onderzoek leerde dat er lekvocht uit een kleine mestvaalt in het oppervlakte water terecht kwam. Deze zaak werd overgedragen aan het Zuiveringsschap. Achter een bedrijf in Nieuwe Tonge werd een stookplaats waargenomen. Onderzoek leerde dat deze door het bedrijf werd gebruikt voor de verbran ding van karton e.d. Daar dit in strijd is met de Algemene Politieverordening werd de eigenaar aangezegd niet meer te stoken. Diefstal fiets(en) Op vrijdag 24 november werd tussen 20.45 en 22.00 uur een fiets gestolen. Het betrof een groene damesfiets, merk Union welke bij het Diekhuus was achtergelaten. Op zaterdag 25 november werd tussen 20.00 en 24.00 uur een fiets gestolen. Het betrof een groene herenfiets, merk Bata- vus welke op het Vingerling was achter gelaten. Brand Op zaterdag 25 november omstreeks 17.35 uur brak er brand uit in een leeg stand pand aan de Straatdijk te Dirks land. Het pand dat al enkele jaren leegstond werd regelmatig 'bezocht' door jeugdige personen. De brand ont stond op de bovenverdieping. Doordat de brandweer van Dirksland snel ter SOMMELSDIJK - Ophalen oud papier - Zaterdag 2 december a.s. komen leden van 'Ons Koor' weer vanaf 9 uur bij u langs. Graag gebundeld op de stoep. Bij voorbaat dank. 01870 4844 veel en snelle verkopen! plaatse was kon het overslaan van de brand naar belendende percelen wor den voorkomen. De brand werd geblust, waarbij bleek dat de achtergevel gevaar opleverde voor instorting. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Een onder zoek wordt ingesteld. Diefstal vee Uit een weide aan de Zuiddijk te Her kingen werd tussen 17 en 18 november, een schaap gestolen. De resten van dit schaap werden opgevist uit de haven van Herkingen. Uit deze resten blijkt dat dit schaap vermoedelijk voor consump tie werd geslacht. Uit onderzoek bleek dat de in deze wei aanwezige schapen onder medische behandeling waren i.v.m. ernstige darm- ziekte. Het eten van dit vlees kan gevaar lijk zijn voor de gezondheid. De eventuele dader(s) worden erop gewezen dat dit vlees niet geschikt is voor menselijke consumptie. Mocht er inmiddels van gegeten zijn dan wordt aangeraden ten spoedigste kontakt op te nemen met een huisarts!! Overlast jeugd Op zondag 26 november werden in het keukencentrum van Hemesseroord een aantal personen aangetroffen. Er wordt de laatste tijd nogal het een en ander ver nield in Hemesseroord, waarbij jeugdi gen waren gesignaleerd. De namen werden opgenomen. Onderzoek volgt. Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 VERVOLGVERHAAL Jan Knap e Mzn. - 56 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Dat de Heere mijnheer Simons ge- bruukt heit om m'n uut de cel te verlossen! Ik worre d'r eigenlijk ongerust over: is het niet een beetje te hoagmoedig van m'n eige gedocht?" „Nah", zegt de oude vrouw als het verhaal ten einde is, en ze knikt. Betje zegt: „O, Wullem". Hier schieten woorden te kort. Dit alles is zo wonderlijk, en zo geheel anders dan ze verdiend hebben. In dit ogenblik maakt ze enkele goede voornemens. Het lijkt wel of de dominee daar weet van heeft. Ook zou hij voor het betonen van zijn belangstel ling wel een geschikter tijdstip hebben kunnen vinden. Maar een dominee vindt werk waar het leven hoogtepunten geeft van droefheid en vreugde. Hij constateert: „Dan begint er nu een nieuw hoofdstuk in jullie leven". De oude vrouw valt dadelijk bij: „Ja, oor. ze kenne mit een schoane lei beginne". Ze is vreemd opge wekt; ze behoeft zich niet langer een verwijt te maken, dat ze iets verkeerd gedaan heeft. Ze beleeft de goede afioop op haar eigen manier, ze zet een zware punt achter de voorgaande ge beurtenissen. Maar de dominee verstaat het anders. Een mens kan nimmer met een schone lei beginnen! Er is altijd een verleden; dat verleden bepaalt de voort gang van ons leven. „We hebben toch zeker enige lering getrokken uit het gepasseerde, is het niet, opoe?" Ze doet plotseling lelijk, omdat de vraag zo recht streeks aan haar wordt gedaan. „Jae, ik weete wel, dat juule m'n d'r de schuld van geve! Mar 't is mien schuld alleen niet, oor! Azze heulje toen de boel niet zoa vermoaitoaid hadde".... Haar arm wijst door de kamer. En Betje klaagt: „Och, domenee, laede m'n daer mar nie meer over praete. ik binne zoa blieë. En 't is aolles weer goed".... Het is zijn plan niet geweest om daarover te spre ken. „Nee, opoe, ik bedoel het zó. datje al zoveel jaren zonder God in de wereld geleefd hebt, en eigen wegen gegaan".... Ze protesteert met veel misbaar tegen zo'n voor stelling van zaken. „Dienk je, dat ik voor m'n eten niet bidde of danke! Ik hawe misschien al dikkel- ster in de kerke geweest as joe, a! bi' je dan al domenee! In de waereld geleefd! Jae. daer hawe 'k nog al kans voor gekrege. In den ermoe geleefd, da's wat aores". Er komt onverwachte hulp. Betje is er ineens zó in, dat haar gezicht schijnt te lachen. „Den dome nee bedoelt, dat m'n iets noadig hawe om te leven, en om te sterven, eh Wullem". En Willem zegt zachtjes voor zich heen: „Welke is je eenige troast beide in leven en in sterven? Dat ik niet mijns, maar mijns getrouwen Zaligmakers Jezus Christus eigen ben".... Hij knikt. Het duurt te lang voor de oude vrouw, onrustig beweegt ze op haar stoel. Plotseling staat ze op: „Joon, joon. is 't al zoa laete; 't wordt tied, dat ik naer huus gaen". Als ze gedacht heeft daarmee de dominee te ont lopen, dan heeft ze zich misrekend. Die houdt vast: „Naar huis.... zul je dat ook straks kunnen zeggen als het op sterven aankomt, moedertje?" Het is een aandoenlijke gedachte: naar huis! Het moedertje zakt op haar stoel terug: „Och, do menee".... En Betje zegt: „Den domenee hei mien es gewaer- schoewd, dat ik op mos passé om het niet noadig te maeken. dat de Heere geweld rnos gebruuke om m'n hart in bezit te nemen. Weet je 't nog, domenee?" De dominee weet het nog. Berouwvol klaagt ze: „Ik hawe niet geluusterd. En 't binne harde klappen geweest". De dominee knikt, dankbaar voor deze uitkomst. „Ja, zo is het!" En tegen de moeder: „Ik zou ook nog maar met een nieuw hoofdstuk beginnen, oude vrouw, zoals deze twee jonge mensen. Het wordt voorjou wellichtgeen lang hoofdstuk meer, dat behoeft ook niet. En dan kan het einde nog zijn: naar huis".... Willem is met zijn eigen gedachten bezig geweest, hij heeft een conclusie gevonden. „Wat is een mens toch dikkels tegen z'n eige. domenee. Wat konne m'n toch meer an den Heere hawe in ons leven, as ons streven daer meer op gericht was. Wat is je eenige troost in het leven!Dat wordt toch oak gevroge, niewaer?" „Ik hawe in deze daegen nog al es veul om m'n eige moeder motte dienke", zegt Betje. Dominee kan het begrijpen. Even zit hij in gedachten verdiept. Hij mediteert: „We hebben met een wonderlijk God te doen. Hij brengt zijn kinderen langs vele wegen naar huis". Willem is het er mee eens, hij maakt een voorbe houd. „Da's van Gods kant bekeke, domenee, om dat zoa es te zeggen. Langs makkelijke wegen, en moeilijke wegen, langs rechte wegen, en kromme wegen.... Mar dan binne 't wegen, die de mens zelf krom gemaekt heit, net lieken as ik gedaen ha". „Maar er is slechts één weg, waarop de troost van het kindschap Gods ten volle kan worden geno ten", zegt dominee. „En dat is de weg waarop Hij voorgaat.... volg Mij".... „Dat gae m'n saeme doeë, niewaer, Betje?" Ze knikt verlegen. „Maekt het je niet jaloers, moeder?" De oude vrouw zit zachtjes te snikken. Dominee bemoedigt nog eens: „De weg. waarop Hij voorgaat, mensen.... Laten wij Hem volgen.... Dat is de blijde weg naar huis".... EINDE Stellendam Delta Industriewe3 38 (bij de HaringvUetsluizen, afslag Havens) Tel. 01879-2300 Open: Maandag tm Zaterdag van 8.30 tot 17.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. lil met optimaal resultaat >f*****************¥**********>f*******'^**'f*'t***'f>f*'f4-***¥*****'f*¥***^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5