EIIIVt1DEn-l1IEUW5 Leen van Prooijen (Gem.belang) heeft alvast claims gelegd voor na de verkiezingen De weg naar huis A Lezing 15 december te Ooitgensplaat Derde deel kadastrale atlas Zeeland officieel uitgereikt! VERKOPING Bazar/Rommelmarkt Winst Intermezzo Janet Tanis en Kees Akershoek prolongeren titel Polyesterbedrijf in 't Korteweegje Grote schenkingen voor Polen Raadsvergadering Dirksland: Jan Knape Mzn. No. 5855 Hofstede ip? Gemeente Belangen vertegenwoordiger L. van Prooijen heeft kennelijk helemaal begrepen dat regeren een kwestie van vooruitzien is. In de raads vergadering van j.l. donderdagavond heeft hij daarom al een claim gelegd op het vervullen van vacant komende vertegenwoordigingen die tot dusver nog aan 'Gemeente Belangen' voorbij zijn gegaan. Dhr. van Prooijen meent vast te kunnen stellen dat Gemeentebelangen in de voorbije 4 jaar z'n bestaans recht heeft bewezen en met een appèl op hun democratisch gevoelen riep hij zijn mede-raadsleden op Gemeente Belangen alsdan niet opzij te schuiven; „óf ik, óf een ander zit hier óf we krijgen er een maat bij!" liet hij weten. Voorbereidingsbesluiten Vroonweg 25 Windturbines VERVOLGVERHAAL - 55 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 Vlaamse radstempelkan uit de 2e helft van de 13e eeuw. Bodemvondst Ooitgensplaat. Vrijdag 15 december a.s. zal in het Oude Raadhuis aan de Kaai te Ooitgensplaat een lezing voor belangstellenden wor den gehouden met als titel: Berwouts- moer, een middeleeuwse nederzetting opgegraven te Ooitgensplaat. Tussen de jaren 1979-1987 groefde ver eniging De Motte aan de oever van het NIEUWE TONGE Zaterdag 2 december zal in 'Ons Dorps huis' in Nieuwe Tonge een bazar met Rommelmarkt worden gehouden. De bazar gaat om 2 uur open, dan gaat de Muziekver. 'Apollo' een rondgang door Nieuwe Tonge maken en zullen in de Fr. van Borselenstraat de Sint en z'n Pieten worden verwelkomd om met hen naar 'Ons Dorpshuis' te gaan waar hij wel kom zal worden geheten door de burge meester van Middelhamis. Bezoekt onze bazar en rommelmarkt, met het rad van avontuur, enveloppen- tent enz., dit alles komt ten goede aan de Muziekver. 'ApoUo'. De Bazar is van 2 uur tot 's avonds 7 uur open. Volkerak een deel van een nederzetting op uit de tweede helft van de dertiende eeuw. Gelegen op het veen aan weerszij den van een kreek, geldt dit 'dorpje' als één van de meeste unieke ontdekkingen op Flakkee. Niet alleen de talloze bodemvondsten en de opgetekende huisplattegronden, maar ook het verhaal van het onderzoek op zich maken deze lezing met schitte rende dia's tot een boeiend geheel. De toegang is geheel gratis. In de pauze is de in het Oude Raadhuis permanent opgestelde expositie over Berwoutsmoer onder het genot van koffie te bezich tigen. De lezing begint om 20.00 uur, terwijl vanaf half acht de zaal is geopend. De avond zal worden verzorgd door De Motte. SINT ANNALAND Eén dezer dagen ontving burgemeester H. A. van der Munnik uit handen van de heer O. W. Hoogerhuis, voorzitter van de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland 1832, het derde deel van de Kada strale Atlas Zeeland 1832. In deze atlas zijn op overzichtelijke vfijze oude kadasterkaarten opgenomen van om streeks het jaar 1832 van de kernen Sint Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse. Het boekwerk is in nauwe samenwer king met gemeente-archivaris J. B. Zuur deeg en mejuffrouw J. M. Vermaas tot stand gekomen. In de Stichting nemen het Rijksarchief, de Dienst van het Kadaster en de Openbare registers en de provinciaal archiefinspecteur deel. „Ons land kent vanaf het jaar 1832 een landelijk kadaster. De voorbereidende werkzaamheden voor het opzetten van een nationale administratie van alle roe rende goederen waren reeds in de Franse tijd gestart. Het belangrijkste oogmerk was om een rechtvaardige hef fing van de grondbelasting mogelijk te maken en een rechtszekerheid te schep pen met betrekking tot een eigendom", vertelde de heer Hoogerhuis zijn aan dachtig gehoor. Onderzoekingsmogelijkheden Dankzij het publiceren van de atlassen komt er een bron ter beschikking, die voor regionaal en lokaal historisch onderzoek bijzonder belangrijk is. Sys tematisch onderzoek in de provincie Zeeland met behulp van kadastrale kaarten en de daarbij behorende gede tailleerde boekhouding is nog nauwe lijks verricht. Door de diverse bron publicaties wordt een breed scala van onderzoeksmogelijkheden mogelijk ge maakt. Onderzoek op het gebied naar de geschiedenis en naar de ontwikkeling van een bepaalde streek, maar ook familie-onderzoek, boerderij-onderzoek of een onderzoek naar de eigenaren. Volgens de heer Hoogerhuis geven de kaarten een redelijk nauwkeurig beeld van de negentiende eeuw. „Plattegron den van dorpen en steden waren in die tijd sinds het jaar 1600 nagenoeg on gerept". Zo is er in het boekwerk onder andere een fraaie foto uit het jaar 1900 opgeno men van de hofstede 'Reygersburgh' in de Middellandpolder aan de Provin ciale weg Sint-Maartensdijk-Stave- nisse. Tevens een tekening van de hofstede 'Wulpdal' aan de Gorishoekse- dijk in de kern Scherpenisse. Ook is er in te lezen dat op 11 juli 1825 met de grens- afbakening van de gemeente Sint- Maartensdijk is begonnen. Landmeter Hansum was toen door de minister van Staat aangesteld om de opening te ver richten. Hij werd overigens nauwkeurig gadegeslagen door S. O. de Casembroot, schout van de toenmalige zelfstandige gemeente Sint-Maartensdijk en door chirurgijn Chr. Was J.zn. en Adr. Oude- sluijs, aanwijzers van de toenmalige zelfstandige gemeente Sint-Maartens dijk. Leuk is het om in het boek eens te snuf felen in de oude lijsten van grond- en huiseigenaren. Waarbij men precies kan terugvinden, waar iemand in die tijd woonachtig was. Zo blijkt in de kern Stavenisse de advocaat Johannes Boeije Schuurbeke uit Zierikzee behoorlijk wat eigendommen te hebben. Kortom een boek, dat niet alleen interes sant is voor de amateur historicus, maar ook voor hen die wat meer over het dage lijkse leven anno 1825 wil weten. De uitgave is mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van de gemeente Tholen, de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels, de Vereniging tot Be houd van de Historische Kernen en het Landschap van Tholen 'Huis en Heem', de coöperatieve Rabobank Sint-Maar tensdijk en Dankaart Hoefeijzers uit Axel. Vrijdagavond speelde Heren 1 tegen Varei/CW 3. Een wedstrijd die eenvou dig in drie sets gewonnen werd door Intermezzo. Zaterdag ging Dames 2 goed van start tegen Delphi/Mevo 1. Intermezzo had een goede aanval en kwam 2-0 voor in sets. De tweede helft van de wedstrijd gaf meer problemen voor Dames 2. Mevo was strijdlustiger en pakte, via 15-13 en 15-10, toch een punt. Bij de jeugd speelde Jongens Cl tegen Bemisse 1. Jongens Cl is ongeslagen koploper en won de wedstrijd met 3-1. Overige uitslagen: Bemisse 1 - Mini mix 13 - O DVO 1 - Mini meisjes 10 - 3 SVM 1 - Dames 13 - O Bemisse 1 - Mini jongens 13 - O Bemisse 1 - Meisjes Cl3 - 1 Delphi/Mevo 1 - Meisjes Al3 - 1 Delphi/Mevo 2 - Dames 32 - 2 Delphi/Mevo 2 - Heren 22 - 2 Bemisse 1 - Heren 33 - O Bemisse 4 - Dames 40 - 3 A.s. vrijdagavond worden er twee beker wedstrijden gespeeld in het sportcom plex 'de Staver'. Om 19.30 uur Dames 1 tegen Rabo/Krimpen 1 en om 20.30 uur Heren 1 tegen Libanon 1. Afgelopen zaterdag vond in het Stellen- damse zwemcomplex "t Zuiderdiep' de slotdag van de jaarlijkse conditiecup plaats. Eigenlijk warena Janet Tanis en Kees Akershoek al verzekerd van de titel na de voorlaatste wedstrijddag, maar de vraag was of ze op deze dag nog een clubrecord aan hun rijke staat van dienst konden toevoegen. Het ging om de 200 mtr. vrijeslag en de 200 mtr. wisselslag. Opnieuw stak Janet Tanis met kop en schouders boven de rest uit. Toch bleef ze net anderhalve seconde boven haar eigen clubrecord op de 200 mtr. vrije slag. Wat dat betreft deed Kees Akers hoek het beter op deze afstand. Maar daar staat tegenover dat hij enorm door Reinier Kieviet werd opgejaagd. Kees moest er in de laatste meters nog alles aan doen om voor Reinier te blijven. Het gevolg was wel een nieuw clubrecord (2.19.7) voor Kees. Reinier tikte 0.2 seconde later aan! Op de 200 mtr. wisselslag was er wel een nieuw clubrecord voor Janet Tanis. Dit stond al op haar naam en heeft ze nu in handen met 2.57.8. Evenals op de vrije slag was de tweede plaats ook nu weer verrassend voor Geke Blokland, die daarmee Arja van Soest achter zich hield. Kees Akershoek liet op deze afstand zien waarom hij met de cup naar huis ging: met een straatlengte voorsprong won hij deze afstand. Bovendien dook Kees maar liefst 8.5 seconde onder zijn eigen clubrecord (2.37.1)! In het eindklassement staan Janet Tanis en Kees Akershoek fier op kop. Bij de dames was echter de grootste verrassing de tweede plaats van Geke Blokland. Arja van Soest heeft dus geen stand meer kunnen houden tegen de opko mende jeugd. Ze voelt ook de hete adem in de lucht van Jobine Breederveld en de snel aanstormende Saskia Jansen. Bij de heren deed Reinier Kieviet nog goed mee en hield Gerrit Koese goed achter zich. Gerrit (nog niet zo lang aan de top) wordt nu al bedreigd door de jongste lichting toppers: Eric v. d. Nieu- wendijk en Vincent de Leeuw. Van deze De Kadastrale Atlas is verkrijgbaar bij de Rabobanken en bij het gemeente archiefvan de gemeente Tholen. Ook is het mogelijk het boek te bestellen bij het Rijksarchief in de provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 38, 4331 EW Middel burg. Het boek kost tot 31 december van dit jaar 34,50, daarna wordt een prijs van 39,50 in rekening gebracht! Het opstellen van een voordracht voor het benoemen van een Commissaris bij de EMGO was aanleiding tot dhr. van Prooijens sermoen. Als nr. 1 wordt dhr. A. C. van Rossum-, en als 2e dhr. Koningswoud voorgedragen, zo besliste de raad. Heel wat meer bespreking ondervond het voorstel tot herbenoeming van de heren R. P. Boot en E. Eshuis als leden van de Stichtingsraad van het Van Weel Bethesda-ziekenhuis. Die werd ingezet door dhr. L. van Prooijen met diens verklaring alleen dan met de herbenoeming in te willen stemmen wanneer de te herbenoemen vertegenwoordigers bereid zijn tot perio dieke rapportage aan de raad. Uit een uitlating van burg. Oversier, toen 't nog ging over de toegezegde, maar nooit gekregen bijdrage van het Ziekenhuis in de aanleg van de dam, meende dhr. van Prooijen te hebben begrepen dat de ver tegenwoordigers nauwelijks weten waar ze mee bezig zijn en van de gang van zaken slecht op de hoogte zijn. De verte genwoordigers een duidelijke taakom schrijving te geven leek dhr. van Prooijen dan ook een vereiste.... zodat via de vertegenwoordigers aan het recht op informatie zal kunnen worden vol daan. Ook dhr. van Nieuwenhuijzen (WD) wist dat „her en der gevoelens zijn ont staan als zou het met de vertegenwoordi gers wat moeilijk zitten." Hij vond de relatie tussen gemeenteraad en Stich tingsbestuur wat ingewikkeld terwijl Paulina van Weel, in haar testament toch blijk heeft gegeven te hechten aan weliswaar kerkelijke-, maar zeker ook politieke vertegenwoordigers. Over de rol van de vertegenwoordigers in het Stichtingsbestuur kan, wat de voorzitter betreft, best eens gesproken worden; zelf noemde hij die positie ook „niet echt helder", al weten de vertegen woordigers uiteraard best waar ze mee bezig zijn. Ze hebben overigens zitting zonder last of ruggespraak en hebben niet de opdracht verantwoording af te leggen. Ze hebben evenmin de taak van alle details op de hoogte te zijn en hun bemoeienis blijft dan ook beperkt tot direkteursbenoemingen en het vaststel len van begrotingen en rekeningen. De voorzitter leek zeker niet ontevreden over de gemeentelijke rol in het bestuur waarin 2 van de 5 Dirkslandse vertegen woordigers zitting hebben. Omdat de voorzitter het 'volstrekt legaal' acht met de vertegenwoordigers nader van gedachten te wisselen zal een en ander in een commissievergadering nader worden besproken. Met wat 'pijn' ging de raad akkoord met het nemen van een voorbereidingsbe- sluit voor het perceel Korteweegje 33, dat zich bevindt langs de dreef bij benzine station de Gast. De eigenaar van dat per ceel wil in de schuur een werkplaats voor polyesterbouw vestigen, waarom hij wijziging van de huidige bestem ming 'woondoeleinden' in een bedrijfs- bestemming vroeg. Vooraitlopend op de effectuering daarvan kan aanvrager al een bouwvergunning worden verleend. Niemand verzette zich ertegen maar niemand stond ook te juichen, óók niet het College. Dhr. Eshuis gaf het meest nadrukkelijk van zijn reserve blijk, wetend dat het om de verwerking van polyester gaat. Dat geeft al gauw stankoverlast terwijl de te gebruiken oplosmiddelen brandgevaar opleveren en bodemverontreiniging zou den kunnen veroorzaken. Er zal alleen handmatig mogen worden gewerkt en 't leek dhr. Eshuis onmogelijk een bedrijf dan rendabel te exploiteren. Spr. bena drukte dan ook de noodzaak het bedrijf regelmatig te controleren op de naleving van de te stellen voorwaarden. De voorzitter bevestigde dat inderdaad, in de Hinderwetvergunning, stringente eisen zullen worden gesteld. Het zal betrokkene ook duidelijk moeten zijn dat uitbreiding op die plaats volstrekt onmogelijk zal zijn en niet zal worden toegestaan. „Waar zijn we dan mee bezig?" vroeg dhr. Eshuis de raad af, maar de raad had het verzoek slechts planologisch te beoordelen waarom tot het nemen van het voorbereidingsbesluit werd beslo ten, zij het ook niet helemaal van harte. Ook voor het woon- en bedrijfspand van een gefailleerde bouwonderneming. Vroonweg 25, werd een voorbereidings besluit genomen, zoals door de make laar, die het pand verkoopt, was ge vraagd. Hij stuitte bij verkooppogingen op de beperking dat op het perceel niet anders dan een aannemersbedrijf geves tigd mag zijn. De bespreking was wat verwarrend, maar duidelijk was dat B en W met hun voorstel bescherming van het gebied beoogden zodat onwelgevallige bestem mingen kunnen worden tegengehouden. Nog steeds is de Emgo van plan bij Her kingen een proefprojekt van 6 windtur bines te realiseren, maar die komen niet meer te staan langs de kavelgrens van het bouwland aan de Oude Herkingense Zeedijk in de polder Oud Herkingen. Het Waterschap Goeree Overflakkee had tegen die lokatie onoverkomelijke bezwaren, waarom de lokatie nu plm. een kilometer is verlegd naar een perceel bouwland langs de Klinkerlandse Zee dijk. De raad werd gevraagd de bouw van die turbines via een voorbereidings besluit mogelijk te maken en zo ge beurde het, met algemene stemmen. Dat was bij een eerdere beslissing anders geweest. Weth. Kalle had zich toen tegen verklaard omdat de turbines te dicht bij de bebouwing zouden ko men, maar wat hem betreft had de nieuwe lokatie dat probleem opgelost. Ook de WD was bijgedraaid, al kwam de instemming nóg niet helemaal van harte. In deze tijd van milieubewustwor ding wil de VVD fraktie het beproeven van alternatieve energiebronnen zeker niet hinderen. Instemming ook van de CDA bij monde van dhr. A. J. Schouten die de lokatie een betere dan de vorige vond en zich voorstander verklaarde van het onder zoeken van alternatieve energiebronnen nu duidelijk moet zijn dat de fossiele brandstoffen eens uitgeput zullen raken. Heel wat wranger deed dhr. L. van Prooijen over het proefprojekt. Het leek hem dat het ook de Emgo zoetjesaan duidelijk kan zijn dat gedane projekten veelal met verlies geëindigd zijn: „....het is toch niet een speeltje van de Emgo geworden dat koste wat het kost doorge zet moet worden?" zo vroeg dhr. van Prooijen zich af. In zijn beantwoording bevestigde de voorz. dat er niet meer dan 6 zullen komen. De proef moet worden gezien als een medewerking van de zijde van de Emgo aan een stuk Rijksbeleid waarin wordt onderzocht of windenergie ex ploitabel kan worden gemaakt. twee zit Eric al heel kort op de hielen van Gerrit! De beste 5 van de conditiecup 1989: Dames: 1. Janet Tanis616.850 2. Geke Blokland670.438 3. Arja van Soest685.763 4. Jobine Breederveld695.938 5. Saskia Jansen699.250 Heren: 1. Kees Akershoek557.925 2. Reinier Kieviet575.150 3. Gerrit Koese597.313 4. Erik V. d. Nieuwendijk603.075 5. Vincent de Leeuw613.738 Voorzwemclub de Stelle zit 1989 er spor tief gezien weer op. De eerstkomende wedstrijd is pas op 20 januari 1990. Des ondanks is het nog geen tijd voor de win terslaap, want a.s. vrijdag komt Sinter klaas op bezoek in het clubhuis van de Stelle en houdt de Stelle op 15 december a.s. haar jaarlijkse algemene leden vergadering. Bij het Polen Depot van Gebar aan de Rijksweg te Nieuwe Tonge, kwamen de volgende schenkingen binnen: Van de Franse fabriek Moulinex 4 pal lets met 210 elektrische apparaten. Van een ministerie 4 pallets met nieuwe kle ding en 4 pallets met medische arti kelen. De kerk te Nieuwenhoom schenkt aan de Evangelische Kerk te Suwalki de electrische verwarming. Een school ver zorgt de kerstpakketten voor de patiën ten van het verzorgingstehuis PDPS. Een bank schenkt de kerstpakketten voor het personeel van het PDPS te Suwalki. Op 8 december vertrekt de zending kerstpakketten naar Polen met trans- portbedrijfbedrijf Maliepaard, welke zijn grootste wagen van 90 kubieke meter beschikbaar stelde. Het transport OUDDORP De zendingskrans 'Draagt elkanders lasten' der Gereformeerde Gemeente te Ouddorp hoopt D.V. donderdag 30 november a.s. haar verkoping te hou den van de gemaakte handwerken. De gehele opbrengst komt ten goede van de zending. U bent de hele dag hartelijk welkom van 's morgens 9.30 uur tot 's avonds 19.30 uur in het verenigingsgebouw 'Eben Haëzer' aan de Preekhillaan. Het bestuur wordt begeleid door een stationcar met Jan Gebraad, een journalist en een fotograaf De gehele reis en het uitdelen zullen een kerstverhaal vormen van een dagblad. Kerstpakketten kunnen nog aange bracht worden bij Gebar te Nieuwe Tonge tot 8 december. .l^^.)^^.^.^.l^^.^.l^l^^.^.^.^.^.^■^.^■^.^.^.^■^■>^^.4.'t.^l^^■^.^.^■'^^■^■^■'^l^^■'^^.^■l^^.l^^.l^^.^.l^4.^.^.^.^.>^>^>^l^>^^ „Maar met geld en goede woorden is er nog wel iets goed te maken". „Nee, m'nheer". Het is de intuïtie van de arbeider, die stelling neemt tegenover de man van geld, die meent, dat het recht anders wordt als er guldens gaan rammelen. En omdat hij schrikt van zijn eigen astrante ontkenning klaagt hij: „Och nee, m'nheer, geld kan het gebeurde nie weg maeke". En weer knikt mijnheer Simons zeer waarderend. Hoe langer hij met deze man praat hoe meer hij hem gaat hoogachten. „Ja, ja".... Maar hij heeft het niet bedoeld zoals Willem het heeft opgevat. Hij gaat het duidelijker uitleggen. Hij bedoelt het zó, dat met geld en goede woorden de daad zelve niet wordt veranderd, maar de slechte gevolgen kunnen er mee worden weggenomen. Alles komt tenslotte hierop neer, dan Van den Akker enig gel delijk nadeel heeft geleden. „Weinou, ik zal zor gen, dat die scha aan Van den Akker wordt vergoed". ,.0, m'nheer...." Willem komt van zijn bankje, zijn rug is krom van het langdurig zitten. Zoals hij daar staat is het of zijn schouders onder een zware last bezwijken. „Ik zal het nog anders doen. Het lijkt me beter, dat je die zaak zelf met Van den Akker regelt. Ik stel de nodige financiën tot je beschikking". „O, m'nheer.... dat is...." De schouders richten zich op alsof ze zich schrap zetten. Mijnheer Simons gebaart, dat hij nog meer te zeggen heeft. Hij trekt zijn voorhoofd in diepe rimpels, hij vraagt zich af of hij niet teveel aan Willem overlaat. „Zou je het durven doen?" Willem knikt: „Jae, m'nheer, mit Gods hulp".... „Natuurlijk, natuurlijk".... „....En noe joe zoa goed bint.... O, m'nheer, ik bin je duuzendmal dankbaer".... Hij houdt plotseling op. er is een gedachte, die hem ontrust. „Hoe zal ik je dat geld vrom betaele, m'nheer?" „Zinkt de moed nu reeds in je schoenen?!" „Nee, dat niet, mar".... „Ik doe geen half werk. De terugbetaling regelen we samen. Maak nu, dat je bij je vrouw komt". Mijnheer Simons stoot de celdeur open. „Voor uit.... En laatje niet door die schobbejak afzette. Dat is het enige waarop ik niet gerust ben". „Schobbejak, dat most m'nheer niet zegge.... Mar om m'n of te zetten zal "n geen kans kriege". In de gang aarzelt hij. „Ik zou graeg de jonge m'nheer.... de Edelachtbare m'nheer".... Mijnheer Simons zegt: „Dat zal ik wel voor je doen, Willem".... ZEVENTIENDE HOOFDSTUK Is Willem thuis komt vindt hij er de domi nee. Die verschuift zijn stoel om ruimte te maken aan de tafel. „Bel, bel, daer hei je "n ineens", zegt Betje. Ze begint te huilen met haar schort voor haar gezicht. De oude vrouw geraakt er van overstuur, met een zwijgende hoofdknik wijst ze aan Willem waar hij moet gaan zitten. Willem zegt: „Dat hadde m'n gistere niet gedocht, domenee". Hij zucht van verbazing, want hij kan het nog altijd niet vatten. Het maakt hem sprakeloos. De oude vrouw is het eerst van allen de ontstelte nis te boven. Ze constateert tegen de dominee. „Noe bi' je voor niks gekomme". Het helpt de dominee over zijn bevreemding heen. Hij lacht er om en zegt: „Ik hoop van niet, opoe. Maar Willem moet eens dadelijk vertellen wat er aan de hand is". Willem krijgt geen gelegenheid om aan het woord te komen. De oude vrouw doet luidruchtig: „Bel, bel, wat zal dat wuuf van neffen de deure raor op d'r neuze kieke". Ze komt met veel drukte van haar stoel om koffie te schenken voor Willem, ze vermaant Betje: „Je had beter es een bakje in kenne schienke voor je man. as daer gaen zitte bleete! Elle, schelt er noe mar uut, oor. hie is noe thuus". Maar dat is het juist wat juist wat Betje ontrust. Willem is thuis, het heeft haar overrompeld. Er zijn zoveel vragen, die ze niet durft te doen. Blijft hij thuis? Of is het hem gepermitteerd om g'ndag te zeggen voordat hij naar Rotterdam wordt gebracht? Ze heeft van die dingen geen verstand. De aanwezigheid van de predikant maakt haar verlegen, ze wenst, dat hij weg zal gaan. De moe der heeft reeds gezegd: „Noe bi' je voor niks gekomme!" Betje zou het haar niet kwalijk nemen als ze nog zei: „Noe ke" je wel weggaen. do menee". De oude vrouw doet het niet, ze neemt volstrekt geen notitie van de dominee. Ook stelt ze geen vragen aan Willem. Voor haar is er slechts een mogelijkheid, ze zegt tevreden: „Ik hawe dien Burgemeester es flienk de waerheid gezeid. dat helpt wel es". Totdat Betje niet langer de onzekerheid kan ver dragen. Ze droogt haar gezicht af: „Wullem".... Meer kan ze niet over haar lippen krijgen. Willem knikt: „Jae, Betje".... En dan: „Me hadde wel over een wonder magge praete. domenee.... Weet je niet, dadde m'n 't daer nog zoa over hadde?" Dominee wordt aangenaam herinnerd aan die mooie ogenblikken, toen ze samen in de cel medi teerden over de grootheid en de almacht Gods. „Of ik het weet!".... „Nou, daer is zoa'n wonder gebeurd, domenee. En ik ken het nog mar niet begriepe. (wordt veiyolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5