Origineel Australisch systeem nu altijd draagbaar Oliebollen uitverkocht Veehouders in de mestberg Voorspeelavond Muziekschool Schaken S.O.F. Voetmassage in al uw schoenen Kollekte-opbrengst van de Nederlandse Brandwonden Stichting ODO 2 - Good-Luck 1 Aaltens Chr. Mannenkoor zingt in de Geref. Kerk te Ouddorp is Sint weer bij DE RONDE BOOM Landbouwpraatje P.V. 'De Trekvogels' De Natuurbeschermingsraad kiest voor een dynamiscii icustbelieer -'^'V Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 De originele nopjeszooi die de voet ondersteunt en masseert. Vanuit Australië is ooit de sandaal met nopjeszooi naar ons land gekomen. Een ideale vinding omdat de voet tijdens het lopen perfekt wordt gemasseerd. Die mas sage bevordert de bloedsomloop en voorkomt vermoeide en gezwollen voeten. Het is alleen jammer datje persé de sandaal moest dragen om van de voordelen van de ori ginele 'Maseur' te kunnen profiteren. Gelukkig heeft de fabrikant van de 'Maseur' voor dit probleem een oplossing bedacht. Hij ontwierp een losse inlegzool die in elke schoen past. Nu kan men altijd genieten van het comfort dat de beroemde nopjeszooi biedt. Steun en massage - De inlegzolen zijn er in diverse maten. Honderden unieke rubbemoppen steunen en masseren de voet. De lucht tussen de noppen zorgt in de winter voor heerlijk warme en in de zomer voor koele voeten. De zool ondersteunt door het verschil in grootte en vormgeving van de noppen, de gehele voet op korrekte wijze. Schokken - Een ander voordeel van de zolen is het schokabsorberend effekt. Met name tijdens het sporten is dat belangrijk. De rubberzooi is verend en kan daardoor oneffenheden en schokken opvangen. In sportschoenen kan men het effekt zelfs versterken. In plaats van de gewone binnenzool wordt de rubberzooi met de noppen naar beneden in de schoen gelegd. Zo worden schokken nog beter opgevangen. Overal - De 'Maseur' past in elke schoen en is aangepast op heren- en damesma ten. Dooreen ingebouwde deodorant en een anti-transpiratiemiddel blijven voeten, sokken en schoenen fris ruiken. De binnenzolen kosten inclusief verzendkosten ƒ49,50 (consumentenprijs) per jaar en kunnen worden besteld bij Verta in Vught, telefoon (073) 57 91 30. Vorige week zaterdag vond in alle dorpen van ons eiland de jaarlijkse oliebollenaktie van Woord Daad plaats. De netto-opbrengst, die dit jaar 6.281,85 bedroeg is bestemd voor de medische zending op Haïti. Het Comité van Woord Daad op ons eiland is dankbaar dat dit fantastische bedrag kon worden overgemaakt. Het dankt allen die hiertoe hebben bijgedragen. Dat zijn de vrijwilligers, die bereid waren vanaf vrijdagmiddag tot zater dagmorgen te bakken; dat waren de directeuren, de lerar(ess)en van de scho len, die ouders en leerlingen vroegen hun medewerking te verlenen; dat w- aren de ouders, die met hun auto wilden rijden en de leerlingen, die de oliebollen huis aan huis verkochten; dat was ook de bakker, die het produkt tegen een zeer gereduceerde prijs voor ons doel wilde leveren. Weer zijn er mensen overgeslagen, omdat er oliebollen tekort waren. Jam mer, maar we hopen, dat u daarvoor begrip hebt. We kunnen er nu eenmaal niet zoveel laten bakken, dat we met overschotten blijven zitten. We gaan bij de bestelling van voorzichtige getallen uit. Temidden van veel ellende en ontbering mag Woord Daad baanbrekend werk doen. Fijn, dat er daarom, ook op ons eiland, steeds weer mensen (oud en jong) zijn, die beseffen, dat de helpende hand moet worden uitgestoken naar medemensen, die het zo ontzaglijk moeilijk hebben. Treffend was het opschrift, dat onlangs in een winkel te lezen stond, waar het ging over mensen die zoveel ontberen moeten; Wij hebben alles, zij hebben niets! Daarom willen wij - als comité van Woord Daad - allen, die op welke wijze dan ook hun steentje hebben bijgedragen aan het welslagen van onze oliebollenaktie heel erg hartelijk danken. Mogen we ook in de toekomst weer een beroep op U doen? De kollekte ten bate van het werk van de Nederlandse Brandwonden Stichting te Beverwijk, heeft in de gemeente Goede- reede3.546,95; in Dirkslandy i.809,00; in Herkingen ƒ926,00 en in Middel- hamis-Sommelsdijk 2.264,65 opge bracht. De Nederlandse Brandwonden Stich ting zegt daarvoor alle gevers hartelijk dank. Zonder de enthousiaste inzet van coör dinatoren en kollektanten zou dit resul taat echter niet bereikt zijn. Ook hen dankt de Nederlandse Brandwonden Stichting. De Stichting ziet hierin een stimulans om haar aktiviteiten voort te zetten in het belang van de Nederlandse be volking. Mocht de kollektant u thuis niet getrof fen hebben, dan kunt u alsnog uw gift storten op girorekening 202122 of bank rekening 70.70.70.643. MELISSANT - Ophalen oud papier - Woensdagavond wordt weer oud papier opgehaald. Graag goed gebundeld en tijdig gereed zetten s.v.p. Zaterdagavond speelde Good-Luck zijn tweede micro-wedstrijd tegen ODO uit Dordrecht in de gezellige sporthal Wiel wijk. De thuis spelende vereniging staat be kend om het korfbalspel waarbij puur en alleen gebruik gemaakt wordt van het afstandschot. De eindstand is 10-8 ge worden. Van deze 10 doelpunten van ODO werden er 8 gemaakt middels schoten op de korf van grote afstand. Good-Lucka heeft er toch een mooi kijkspel van gemaakt. Er werd in een zeer hoog tempo gespeeld. Het spel in het aanvalsvak werd goed breed gehou den, waarbij de korf goed bezet werd gehouden. De spelers en speelsters toon den een felle inzet waardoor menige bal op spectaculaire wijze werd onder schept. Deze avond was er een Good- Luck te zien, dat weer in zich zelf geloofde. Dit belooft dus wat voor de komende thuiswedstrijd aanstaande za terdag tegen het Dordtse TOV. Toe schouwers zijn van harte welkom zodat het naast een sportieve en attractieve korfbalwedstrijd ook een gezellige korf balmiddag kan worden. Good-Luck speelt aanstaande zaterdag middag om 13.00 uur in sporthal de Sta- ver in Sommelsdijk. Scoreverloop: 1-1 B. Vis, 1-2 N. V. d. Valk, 1-3 A. Mol, 6- 4 B. Vis, 8-5 A Vroegindewey, 8-6 D. Boeter, 10-7 D. Boeter en 10-8 B. Vis. op zondag 10 december a.s. zingt het Aaltens Chr. Mannenkoor in de dienst in de Geref Kerk te Ouddorp. Voorgan ger in deze dienst is ds. J. C. van Westenbrugge. Het Aaltens Chr. Mannenkoor uit Aal ten (Gld.) zingt voor een goed doel, men zingt voor het werk van de Prot. Chr. Vereniging Bartimeüs te Zeist en Doom. Bartimeüs heeft de zorg voor vlinde en slechtziende kinderen. Deze kinderen ontvangen onderwijs en opvoeding op de braille of slechtziende-school van Bartimeüs in Zeist, ook heeft Bartimeüs de zorg voor 368 meervoudig-gehandi- kapte kinderen, deze kinderen worden verzorgd op het centrum Bartimeüshage in Doom. Veel van al het werk wat Bartimeüs doet wordt betaald door de overheid, maar jammer genoeg niet alles, vandaar dat het mannenkoor uit Aalten, bestaande uit 65 leden, al tal van jaren Bartimeüs helpt aan de gelden en de goederen, men heeft al heel veel braillemachines en tandems voor de leerlingen van Barti meüs in Zeist bijeen gezongen, ook nu rekent men op heel veel belangstelling in de dienst die om 15.00 uur begint. Gaat de veehouderij ten onder in liaar eigen mestoverscliot? Is er wel eclit sprake van een mestsurplus of wordt dat door de politici aangepraat? Wie de veehouderij een kopje kleiner wil maken vindt in de mest een mooie stok om toe te slaan. Niemand kan ontkennen dat de veehou derij een gigantische mestproduktie laat zien. En dat niet alleen: de dierlijke mest heeft de laatste jaren een penetrante geur gekregen en bevat stoffen die de kwaliteit van bodem, water en lucht aan tasten. De veehouderij is jaarlijks goed voor zo'n honderd miljoen ton dierlijke mest. En dat is te veel om de grond te bemesten. Alleen als de mestproduktie op een evenwichtige manier verdeeld zou worden over de totale Nederlandse bodem, zou het mestkwantum geen mestoverschot zijn. Maar de veehoude rij is deels geconcentreerd in enkele gebieden (het zuiden en het oosten) en juist in die overschotgebieden ontstaan enorme milieuproblemen. De bodem, het grondwater en de lucht worden ver vuild door ongewenste stoffen die in de mest zitten of eruit komen. Boeren weten maar al te goed dat er een te veel is aan fosfaten, nitraten, stikstof ammo niak en andere verzurende stoffen. De veehouderij zal dus akties moeten onder- emen om een ontoelaatbaar milieuver schijnsel uit te bannen. Als dat niet of niet op tijd gebeurt, zal de samenleving en ook de politiek paal en perk stellen aan de dierenhouderij. Dreigementen in die richting worden talrijker en luider. Veehouders krijgen de schrik in de benen als politici zwaaien of schermen met zogenaamde volumemaatregelen of een vermindering van de veestapels. Drie sporen-aanpak De veehouderij is zich bewust van de ongewenste milieu-effecten en probeert langs drie sporen naar een milieu vriendelijke dierenhouderij te gaan. Al enkele jaren lang speurt men naar de produktie van veevoer dat minder scha delijke stoffen bevat. Vooral het fosfaat arm veevoer is in trek omdat daarmee de fosfaat-produktie wordt gereduceerd. Veevoer-fabrikanten doen er alles aan om veevoer zo samen te stellen dat de omzetting van voer in vlees optimaal is. Voederconversie noemen ze dat. De vee houders gaan een zogenaamde minera- lenboekhouding voeren om aldus con trole mogelijk te maken van de voerbe- nutting. Hoe minder schadelijke stoffen aan de voorkant van het dier erin wor den gestopt, hoe minder milieu-onvrien delijke mest er aan de achterkant uit komt. Het tweede spoor voert langs de distri butie, het transport en de afzet van over- OUDDORP Evenals voorgaande jaren organiseert P.V. 'De Trekvogels' weer haar jaarlijkse tentoonstelling in het m.f g. 'Dorpstien- den'. Deze zal wordengehoudenop 1 en 2 december 1989. Er zijn zovel bevlogen als onbevlogen duiven te bezichtigen, tevens is er een tweetallenshow. Wij nodigen hierbij iedereen uit om een kijkje te komen nemen op onze mooie tentoonstelling. Ook zijn er weer mooie prijzen te verdie nen op het Rad van Avontuur. De zaal is open vrijdag 1 december van 19.00 tot 22.30 uur en zaterdag 2 decem ber van 15.00 tot 22.00 uur. Zaterdag avond prijsuitreiking aan de kampioe nen. Beschikt u over voldoende tijd en mimte en heeft u belangstelling voor onze mooie hobby, neem dan gerust kontakt op met C. M. Grinwis, Hermans weg 16, 3253 BG Ouddorp, tel. (01878) 16 90. Graag tot ziens op onze tentoonstelling. De Commissie tollige mest. Er wordt aldus gesjouwd met mest uit de zogenaamde overschot- gebieden naar tekortgebieden. Zo blij ken akkerbouwers vaak te azen op goede dierlijke mest om hun akkers te 'voeden'. Dat gesjouw is alleen rendabel en verantwoord als de mest van overtol lig water ontdaan is. Waterige mest is immers volumineus en kost veel geld voor transport. In ons land zijn inmid dels aanzienlijke mesttransporten op gang gekomen van zuid naar noord. Het betreft mesttransporten via de weg, maar ook via het water (de zoge naamde strontboten!). Tenslotte probeert de veehouderij mest te verwerken tot een nuttig korrelpro- dukt dat in het buitenland gewild is als bemesting. Zo blijken gedroogde mest- korrels goed te gedijen in de Franse wijnbouw. In het zuiden en oosten wor den proeffabrieken uitgeprobeerd die dierlijke mest omzetten in schone en voedzame mestkorrels. Het zijn zelfs korrels die deels gebmikt kunnen wor den in veevoer. De fabrieksmatige mest verwerking vraagt veel onderzoek en geld. Jammer dat veehouders nog niet in staat zijn om deze kosten nu al zelf te dragen. De overheid staat positief tegen over industriëlea mestverwerking, maar is niet scheutig met de financiële onder steuning. En als de mestverwerking niet snel van de grond komt, dreigt de poli tiek met de al eerder genoemde volume maatregelen. Deze vicieuze cirkel is voor de veehouders een ondraaglijke last. Het is voorlopig nog een onzeker avontuur voor de veehouderij met de allesoverheersende vraag of zij in staat is de kop boven de mestberg te houden. B. Schouwing Op donderdag 30 november hopen fluit- leerlingen van Cecilia McColl en gitaar- leerlingen van Leo Verkerk een concert te geven in de Grote Zaal van het Diek- huus. Beneden Zandpad 7, Middelhar nis. Het concert begint om 19.30 uur en de zaal is open vanaf 19.00 uur. Tien dwarsfluitieerlingen in de leeftijd van negen tot twaalf jaar spelen in aller lei formaties - solo, duo, etc. - composi ties van o.a. Handel, Mozart, Hook en Tsjaikowski. De jongste leerling heeft pas zes weken les terwijl anderen al drie jaar les hebben. Elf gitaristen spelen in solo's, duetten en ensembles, zowel op akoustische als elektrische gitaren. Het betreft hier overwegend oudere leer lingen die al flink wat jaren les achter de kiezen hebben. Een paar componistennamen zijn: Rich, ibrrega, Clapton, en Hartog. Het is duidelijk dat deze voorspeel avond vooral educatief bedoeld is, als stimulans voor de leerlingen zelf, maar dat neemt niet weg dat belangstellenden hartelijk welkom zijn. Juist wanneer iemand misschien van plan is om zelf een instmment te gaan bespelen is het zinvol - en dat is weer een ander aspekt van deze avond - te zien hoe inspirerend de docenten me vrouw McColl en de heer Verkerk met hun leerlingen én met de muziek om gaan. De Muziekschool hoopt veel leerlingen, ouders en andere belangstellenden te mogen verwelkomen op deze eerste voorspeelavond in het nieuwe cursus jaar. De toegang is gratis en de weg naar de concertzaal in het Diekhuus is gemakkelijk te vinden. In de pauze en na afloop is er natuurlijk volop gelegen heid nader kennis te maken en van gedachten te wisselen met de docenten en de 'musici'. Dr. H. F. Kohlbrugge, Het lidmaatschap bij de Hervormde Gemeente hier te lande mij willekeurig belet. Uitgeverij J. J. Groen en Zoon te Leiden. Gebonden met stofomslag. XXVI 166 pag. Prijs 37,50. Het is in uitgeverij Groen zeer te prijzen datzeditminof meer klassieke geschrift dat meer dan 150 jaar geleden voor het eerst verscheen, aan de vergetelheid heeft ontrukt. Insiders kenden het wel - een bredere kring wist van het bestaan zeker af - heel weinigen hadden het boek zelf ooit gelezen - een enkeling slechts heeft een exemplaar in zijn of haar bezit. Op initiatief van ds. D. van Heyst te Ommen kwam het nu in her druk uit. Met een voorwoord van dr. J. van Oort. Inderdaad - het lidmaatschap van de Hervormde Kerk, naar Kohlbrugge's vaste overtuiging de kerk der vaderen, is hem willekeurig belet. De inhoud van dit geschrift toont dat overtuigend aan. Met verkrachting van recht en billijk heid werd deze 'stokebrand' buitenge sloten. Men was immers meer gesteld op dode orthodoxie - óf neologie; dat was om het even - dan op levende en heldere theologie. Die theologie namelijk die ervan wist en getuigde dat Gód God is, dat ik een mens ben en dat Hij Zijn beloften aan goddelozen vervult. De theologie die niet om de heilige Wet Gods heengaat. De theologie van het evangelie voor ellendigen en armen. De theologie die ook het vrome vlees niet spaart. Kohlbrugge en zijn prediking werden als ongewenst beschouwd. „Wij moeten rust hebben in onze Kerk, mijnheer. Rust moeten wij hebben kreeg hij te horen in een gesprek met één van zijn belangrijkste tegenstrevers. Dit was de intolerantie der toleranten. Zo was deze begaafde jonge doctor een marte laar van het liberalisme. Dit boek geeft daarvan een indrukwekkend verslag. Met de authentieke stukken. Bijzonder aanbevolen. Allereerst voor hen die belang stellen in dit historische document als zodanig. Ook voor hen die mede door dit boek Kohlbrugge's weg en zijn werk des te beter in hun achter grond wensen te verstaan. Maar met name voor hen die bij ervaring ook iets weten van het lijden-aan-de-kerk. Het Ministerie van Verkeer en Water staat heeft in mei van dit jaar een dis cussienota uitgebracht getiteld 'Kust verdediging na 1990'. De aanleiding voor het uitbrengen van deze nota is de achteruitgang van de kustlijn, die naar verwachting als gevolg van een ver snelde zeespiegelrijzing in de loop van de volgende nog zal toenemen. De Natuurbeschermingsraad heeft de publicatie van deze nota, waarin ver schillende beleidsalternatieven beschre ven staan, aangegrepen om zijn visie op het toekomstige kustbeheer naar voren te brengen. Er staan namelijk grote belangen voor de natuur in de kustzone op het spel. Dit geldt enerzijds voor de duingebieden op de Waddeneilanden, op de vastelandskusta en op de eilanden in het Deltagebied, maar anderzijds ook voor de ondiepe kustzeegebieden en de zich ontwikkelende zandplaten in de Voordelta. De Natuurbeschermingsraad heeft de alternatieven 'Terugtrekken', 'Selectief Handhaven', 'Handhaven' en 'Zee- waarts' vergeleken op hun mogelijkhe den voor natuurbehoud en natuuront wikkeling. De alternatieven zijn zo gekozen dat de veiligheid van het ach terland te allen tijde gegarandeerd is. De raad stemt uiteraard in met dit uit gangspunt. Veel waardering heeft de raad voor het feit dat de nota uitvoerig aandacht besteed aan de maatschappelijke be zwaren tegen een verdergaande kustero- sie, onder meer uit zorg voor de natuur waarde van de duingebieden. De raad ziet hierin een positieve ontwikkeling in het denken bij het Ministerie van Ver keer en Waterstaat over het belang van de natuur in het kustbeheer. De gepresenteerde alternatieven bevat ten diverse elementen die de raad aan spreken, maar deze zijn niet allemaal in één alternatief ondergebracht. Daarom kiest de raad voor een vijfde alternatief, waarin deze elementen zijn samenge voegd onder de noemer 'Dynamisch Handhaven Daarin ligt het accent op het handhaven van de kustlijn en van de huidige natuurwaarden van het kustgebied, ter wijl tegelijkertijd de mogelijkheden, die zich voordoen voor een dynamisch en flexibel kustbeheer, ten volle worden benut. De raad staat dan ook positief tegenover experimenten met sluftervor- ming en verstuiving in de duinen, en het vrijlaten van de oostelijke delen van ver schillende Waddeneilanden. Een rigide zeereepbeheer past niet in dit beeld. Het dynamische karakter van het kustecosysteem is het waard om zoveel mogelijk de ruimte te krijgen. Tot slot nog enkele titels van boeken die onlangs bij uitgeverij Kok te Kampen verschenen. Ds. J. H. Velema, Het geheim van de volharding. Paperback. 144 pag. Prijs 22,95. Dominee Velema verzorgde in de laatste twee jaar van zijn aktieve ambtsperiode vanaf zijn kansel te Nunspeet een door gaande behandeling van de Dordtse Leerregels. Aan hoofdstuk V besteedde hij niet minder dan een vijftiental pre ken. Het zijn deze predikaties over de 'volharding der heiligen' die onlangs in boekvorm zijn uitgekomen. Aan het eind van elk hoofdstuk zijn enige ge- spreksvragen toegevoegd. Dr. C. A. van der Sluijs, Puritanisme en Nadere Reformatie. Paperback. 62 pag. Prijs 12,90. Een vriendelijk ogend boekje van 48 bladzijden tekst, aangevuld met aante keningen en literatuurlijst over een wel heel breed en diepgaand onderwerp. Gelet op het korte bestek bevat het nog heel wat informatie. Toch blijft de vraag of op zulk een smalle basis zulke ver gaande conclusies kunnen worden ge trokken. Overigens - voor een eerste kennismaking kan dit boekje een goede dienst bewijzen. Ox Drs. A. G. Knevel e.a.. Bevindelijke prediking. Theologische verkenningen, serie Bijbel en prak tijk, deel 6. Uitgegeven in samenwerking met de Evangelische Omroep. Paperback. 120 pag. Prijs/16,90. Dit boekje biedt de neerslag van een serie van 13 radiolezingen rond het thema 'prediking en bevinding'. Het wil, aldus drs. A. G. Knevel, de samensteller, in zijn Woord vooraf, een pleidooi zijn voor een goede bevindelijke prediking; liever gezegd schriftuurlijk-bevindelijke prediking. In de opbouw van het geheel is een dui delijke lijn te onderscheiden. Prof. W. H. Velema opent de rij met een lezing over 'Bevinding in de Bijbel'. Daarna volgt een zestal meer historisch getinte bijdra gen (o.a. door drs. K. Exalto en drs. A de Reuver). Tenslotte een min of meer the matische benadering in de laatste zeven lezingen. Onder andere: het adres van de predikinga, het zelfonderzoek in de prediking en het onderscheidenlijk pre ken. Deze laatste bijdrage is van ds. W. van Gorsel. Met een terecht beroep op Schrift en belijdenis geeft hij aan dat de rechte prediking niet anders dan 'onder scheidenlijk' kan zijn, dat wil zeggen met aandacht voor de gevarieerdheid van de hoorders, en aandacht gevend aan de gestalten en ongestalten van het geestelijke leven. Om te beginnen was het deze avond een bedroevende opkomst. Waar waren de Hollemannen? Dogterom en M. A Westra zijn opvallend veel gelijktijdig afwezig. Hoezo, steekt hier soms meer achter? Jaap Gebraad treiterde de familie door thuis te blijven inplaats van fijn te gaan schaken. En zo waren er nog een stuk of vijf Wat schaken betreft waren er wel wat opvallende resultaten. In de eerste plaats gaf Korteweg ons een verrassing door van M. v. d. Waal te winnen. Eigen lijk zat het er al weken aan te komen, maar nu was het dan raak, een volle dame achter en de stukken konden in het doosje. Dan Doomheim, zo jong nog en dan gewoon van de grote heren winnen. Nu is winnen van Bruggeman wel niet zo'n prestatie, maar toch was dit een hele goede partij van Martin. Bruggeman overweegt naar een sjoelvereniging te gaan. Wijnands deed wat te verwachten is, stuk veriiezen en zo de hele partij verlie zen. Ook Wijnands lijkt een sjoelvereni ging wel wat. Jan van Rossum had een leuke stelling tegen Wim Douw maar uiteindelijk bleek de aanval van Douw toch sterker. S. Westra had beter net zoals z'n zus gewoon thuis kunnen blijven, want van Strien wilde nu wel weer eens winnen en dat liet hij duidelijk zien ook. Dan nog de prestatie van de avond: I. Lagendijk veegft (klappen gehad of gewoon een typefout?) A Douw van het bord. Zeer gedegen speelde Ivo naar de volle winst en dat toch niet tegen het zwakste lid van de vergadering. Ivo mag blijven! Overigens, Douw kwam ook al zachtjes informeren hoe dat precies zat met die sjoelvereniging. Dat was het voor deze keer. Woensdag verwacht ik een ieder, gebroken benen of niet, altijd komen. Uitslagen op rij: Korteweg - M. v. d. Waal1 - O Doomheim - B. J. Bruggeman1 - O Wijnands - R. van Hooff.O - 1 J. van Rossum - W. DouwO - 1 S. Westra - van StrienO - 1 Lagendijk - A Douw1 - O Hoogachtend, BJB WOORD i:\ l)\M) Zaterdag 2 december van 10.00-16.00 uur MOBILSTATION Kom dus met uw kinderen a.s. zaterdag tanken bij DE RONDE BOOM Langeweg 113 Middelharnis Nieuwe boeken O O J. K.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2