EIUVriDEII-rilEUWS li Windjammers in borduursteelc Vol verwachting klopt ons hart,,. NIEUWS Grootse Kerstmarkt bij Europatuin mimmmj ™m uit de Kerken VERKOPING Schaken De Zwarte Pion HET KIJKVENSTER Creatieve wedstrijd Huishoudbeurs OAAR Mi[ Fa. B. van Eek Zn. de juiste QQ! taxatie... Invm No. 5854 De zaak-Stinissen - 'Leefbaarheid' Dam- en Scliaal(ver. 'Diricsland' Als u op Sinterklaasavond fo to's maakt, hoeft u met een mo derne camera in ieder geval niet in spanning te zitten of de foto's wel gelukt zijn! Omdat u 's avonds binnen foto's maakt, zal flitsen nodig zijn, ook al heeft u de huiskamerverlichting aan. Uw geflitste foto's worden het mooist als u uw onderwerp niet te dichtbij en niet te veraf fotogra feert. Tussen de drie en vijf meter! En al is uw camera nog zo intelli gent en automatisch, een stand punt voor uw plaatje kiezen blijft mensenwerk. Sint, Piet en junior komen het 'sprekendst' op de foto als u ze op ooghoogte fotografeert. Fietsend leven Veel bekijks Zadel lokt Makelaar Thmboer 3e Blad VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 blik op kerk en samenleving Er wordt sinds een paar weken weer volop over gesproken en geschreven: de zaak-Stinissen. Triest, tussen haakjes, dat een mens een zaak kan worden.... Zo gaat dat, wanneer je al vijftien jaar in coma ligt. Je bent geen mens, die zelf denkt en spreekt en handelt, maar er wordt alleen nog óver je gedacht en gesproken. Het gaat om Mevrouw Ineke Stinissen, die na een ongeval niet meer bij bewust zijn kwam en nu al vijftien jaar wordt verpleegd in een verpleeghuis in Haaks bergen. Haar echtgenoot, die inmiddels al geruime tijd samenwoont met een andere vrouw, is bezig pogingen te ondernemen om zijn vrouw 'uit haar lij den te verlossen', maar die pogingen hebben tot nog toe schipbreuk geleden. Op grond van de wet kan euthanasie alleen worden toegepast wanneer de persoon in kwestie daar zelf herhaalde lijk en nadrukkelijk om heeft gevraagd. En tot dat laatste is Ineke Stinissen uiter aard niet in staat. Nu zijn er naar alle waarschijnlijkheid genoeg ziekenhuizen en verpleeghuizen waar in een vergelijkbaar geval niet wordt gewacht op toestemming van de betrokkene. Juist dezer dagen hoorde ik dat het minstens tien keer gebeurd moet zijn dat de behandeling van een coma teuze patient werd gestaakt, zodat de dood intrad, zonder dat de justitie daar van in kennis werd gesteld. Maar de direktie van het verpleeghuis in Haaks bergen weigert dat consequent. Mis schien niet uit religieuze motieven, maar in ieder geval wel omdat men bang is met de rechter in aanraking te komen. Gerard Stinissen, die over de zaak van zijn vrouw al menig proces heeft ge voerd, maar tot heden geen toestem ming kreeg om het leven van zijn vrouw te doen beëindigen, heeft nu verklaard in de loop van volgend jaar zijn vrouw uit het verpleeghuis te zullen halen en haar in zijn eigen huis van het leven te zullen beroven. Die opzienbarende me dedeling is er de oorzaak van geworden dat de hele discussie rondom Ineke Sti nissen weer opgelaaid is. De voorstan ders van euthanasie noemen het mens onwaardig dat er geen wettelijke moge lijkheid is tot euthanasie, de tegenstan ders aarzelen niet om het woord 'moord' op hun lippen te nemen. Nu moeten we niet lichtvaardig over deze zaak denken of spreken. Vijftien jaar in coma liggen is geen kleinigheid, en dan - medisch gesproken - zonder uitzicht op herstel of genezing. Bovendien, wordt het niet een keer tijd dat zo iemand plaats maakt voor andere gevallen, waarbij misschien die kans op genezing nog wèl bestaat? Is de medi sche zorg die aan Ineke Stinissen wordt besteed, op den duur niet te kostbaar? Toch moeten we hiermee voorzichtig zijn. Mevrouw Stinissen ligt weliswaar in coma, maar lijdt niet. Zij wordt ook niet door ingewikkelde medische appa ratuur in leven gehouden. Bovendien mogen we de kans op een wonder nooit uitschakelen. Het is vaker gebeurd dat iemand wiens levenskansen op nihil werden gesteld, toch weer bijkwam en beter werd. Wie zijn wij, dat wij de 'leef baarheid' zouden vaststellen? We mogen hopen dat er wegen worden gevonden om Gerard Stinissen te weer houden van zijn brute voornemen. Het geval van zijn vrouw is namelijk niet het enige in ons land.... Waarnemer Windjammers in borduursteek, van luciferhoutjes, getekend of als olieverf schilderij. Dat behoort allemaal tot de mogelijkheden in de jaarlijkse creatieve wedstrijd ter gelegenheid van de Huis houdbeurs. SAIL AMSTERDAM 90 is het thema van de creatieve wedstrijd ter gelegen heid van de komende Huishoudbeurs. Dit spektaculaire nautische evenement is natuurlijk een fantastische bron van inspiratie voor creatieve geesten. Wie herinnert zich niet de vorige manifesta tie in 1985 toen honderden historische schepen in het Amsterdamse IJ lagen afgemeerd. Tot de verbeelding sprekende schepen, zoals de Tall Ships, immense vierkant en langsscheepsgetuigde windjammers; de loggers en kotters; en de zo typisch Nederlandse ronde- en platbodemjach- ten, waartoe lemsteraken, schokkers, botters, tjalken, bolletjes en schouwen behoren. Maar ook antieke en klassieke zeilschepen, stoomboten en bakdek- kruisers doorklieven tijdens de manifes tatie SAIL het water van het Amster damse IJ, evenals de beroemde 'piere- machochels', veelal zelf gemaakte won derlijk ogende kleine vaartuigen voor de Amsterdamse grachten. Al deze vaartuigen leveren op zich al voldoende stof tot creatieve handvaar digheid, maar men kan natuurlijk ook op onderdelen van de (historische) sche pen ingaan: de versiering in de vorm van prachtige boegbeelden en dergelijke; de tuigage; het koper; het beschut. En wat te denken van de inspiratiebron havens. Een invalshoek waar ook letterlijk veel mee valt te doen, want dit vertrekpunt of die aankomstplaats kan het karakter hebben van een fraai oud stadsgezicht tot een eigentijds industrie-gewoel. En dan hebben we het nog niet gehad over wat men op een schip onderweg tegen komt: eindeloze zeeën; druk bevaren rivieren; uiteenlopende vergezichten onder strakblauwe luchten of angstaan jagende wolkenpartijen. Kortom, SAIL als bron van inspiratie voor de creatieve wedstrijd in het kader van de Huishoud beurs zal ongetwijfeld talrijke werkstuk ken opleveren. Wie aan de wedstrijd wil deelnemen dient aan de volgende voorwaarden te voldoen: - het moet gaan om werkstukken in een van de volgende categorieën: tekenen en schilderen; textiele werkvormen; ruimtelijke vormen in andere mate rialen; modelbouw; fotografie. - de werkstukken mogen niet groter zijn dan 50x50x50 cm. - het werk moet origineel zijn, dus niet nagemaakt volgens een patroon of voorbeeld. - beroepsmatige kunstenaars mogen niet meedoen. - niet het werkstuk zelf, maar een kleu renfoto ervan dient te worden in gezonden. - achterop de kleurenfoto moet de vol gende informatie worden vermeld: afmetingen van het werkstuk; naam inzender, geslacht, leeftijd, adres, postcode, plaats en telefoonnummer. De sluitingsdatum voor inzending is 1 Vanaf nu kunt u bij Europatuin Hog- chem een werkelijk schitterende Kerst- show zien. Dit tuincentrum, dat sinds begin van het jaar is aangesloten bij Europatuin, Nederlands grootste keten van tuincentra, heeft er de afgelopen weken met man en macht aan gewerkt om de elk jaar toch al zo bijzondere Kerstmarkt nu nog uitgebreider en exklusiever te laten zijn. Terecht stelt men bij Europatuin dat juist een tuin centrum als dit alle ruimte biedt om het enorm veelomvattende pakket aan kerst- artikelen volop de ruimte te geven. Bovendien is de klant direkt in de gele genheid om het groen er bij uit te zoeken in de vorm van de kerstbomen (die ove rigens in verschillende, veelal aparte, soorten volop aanwezig zijn!, en op de tweede plaats een keus te maken uit het gigantische assortiment 'kamerplanten in feeststemming' waarvan de kerstster vanzelfsprekend een absolute topper is. Maar naast het groen is er nog veel meer te beleven, dat blijkt bijvoorbeeld al overduidelijk uit het feit dat Europatuin trendsetter is op het gebied van kerstver siering voor in de boom. Zo zien we dit jaar o.a. de schitterende nieuwe kleuren paars en blauw naast het aparte rose en emaille-wit. Lopen we verder door het Europatuin-assortiment dan zien we heel veel op het gebied van tafelversie- ring, kaarsen, verlichting voor binnen en buiten, kinderkerstartikelen, leuke interieur-dekoraties, kandelaars, deur- kransen, kerststukjes, los kerstgroen en niet te vergeten de enorme kollektie doe- het-zelf spulletjes die onontbeerlijk zijn voor het maken van kerststukken, kran sen enz. Al met al is deze Europatuin Kerstmarkt een sfeervolle, maar bijzondere gebeur tenis waar ieder jaar weer meer bezoe kers op afkomen. Vandaar dat men ook steeds iets eerder een start maakt met deze show teneinde iedereen ruim schoots in de gelegenheid te stellen om rustig te kunnen winkelen temidden van al die artikelen die juist zorgen voor die extra gezelligheid in en rond het huis tij dens de feestdagen. Een echte aanrader dus, die Kerstmarkt bij Europatuin Hogchem! Uitslagen van maandag 20 november 1989 Dammen, afdeling 1: H. Stolk - M. van 't Geloofafgebr. J. Stolk - C. van WelieO - 2 Afdeling 2: A. van Rossum - L. van Steenbergen2 - O L. van Steenbergen - A. van RossumO - 2 J. Knops Mz - J. Knops JzO - 2 Bekerronde: B. Roetman - K. de JongO - 2 W. Nieuwland - K. de MunckO - 2 H.Grootenboer-H. Koppelman...2 - O C. v. d. Kroon - H. de MunckO - 2 Schaken: J. C. de Jong - J. BornO - 1 F. V. d. Linde - A. NobelO - 1 A. V. d. Linde - D. WolfertV2 - Vi W. Stolk - H. P. LoggenI - O H. K. Joldersma - W. L. Knöps....l - O februari 1990. De kleurenfoto's van de werkstukken moeten worden gestuurd naar: Mevrouw L. C. Bakker, Klooster- laan 225, 1216 NN HILVERSUM. De formule van de creatieve wedstrijd is al drie decennia oud, maar te oordelen naar het enthousiasme van de deelne mers nog steeds springlevend. Elk jaar zijn er honderden creatieve geesten die meedoen: mannen zowel als vrouwen, jongeren (scholieren) zowel als ouderen. Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen. De winnende werkstuk ken en eervolle vermeldingen worden op de Huishoudbeurs tentoongesteld. Dat is van 28 maart tot en met 8 april 1990 in de RAI in Amsterdam. Bureau Voorlichting Foto Film Video Foto: Gert van de Kamp 'EN HET MOOISTE IS Deel twee van een fietsrondje Flak- kee-Brabant. Vanmorgen negen uur te Middelharnis op het rijwiel geklom men. Doen we altijd met zorg en toe wijding om het zitvlees zo gerieflijk mogelijk te doen gewennen. Nu, twaalf uur, staan we op het kruispunt Kaai- straat te Steenbergen. Links op de hoek domineert het restaurant Aar den. We kruipen in een ons nog bekend hoekje bij de hal. Tafel wordt netjes gedekt met smetteloos wit papier. De dampende groentesoep versterkt het gevoel van welbevinden en doet de eetlust nog meer toenemen. Dat mag ook wel na ruim dertig kilo meter de pedalen te hebben rondge- draaid. Daarom tracteren we ons op een royale dubbele uitsmijter. De andere helft van ons duo prefereert een omelet. En dat alles voor nog geen twintig pegels. Verzadigd en vervrolijkt herzadelen we om één uur en gaan op pad naar Din- teloord. Buiten de stad wordt het rusti ger. Rechterhand weer in de jaszak en wat rondkijkend peddelen we zo losjes- weg door het Brabants landschap. Een goede zin verruimt de geest want we lig gen vóór op het schema. Dat is fietsend leven zonder tijdsdruk. De Steenbergse Vliet. Er liggen een paar pleziervaartuigen afgemeerd. Een beetje verscholen tussen riet en omgeven door een dikke deken kroos liggen de schui ten op betere tijden te wachten. En die komen er nu aan, want er klinkt geklop. Hamergeklop. Een klauwhamer in de vaardige hand van een hobbyist die alzo een snipperdag verzilvert. Het kan ook een klusjesman zijn die er wat bijrom- melt. Hoe dan ook: volgende spijker. Een karakteristiek dorpswatertje in Din- teloord. Een soort grachtje afgeladen met waterplanten. Ploeterende eenden zwoegen moeizaam een waterpad door het plantenbed. Een kunststof bankje. Nemen gezamenlijk plaats recht voor hotel De Beurs. Erachter staat een kerk. De torenspits wijst naar een gesloten wolkendek. De wijzers van de klok pas seren kwart voor twee. Voor de deur van een supermarkt een kalf van een hond. Krijgt ons nu in de peiling en rukt blaf fend aan zijn halsband. Wegwezen. Voorbij riviertje Dintel een wegomleg ging. Die past niet in het schema. Nu voert ons pad door een polder bij Hei ningen. Daar woont boer Krelis. Die heeft vanmorgen een grubber aan de trekhaak van de traktor gekoppeld en bewerkt daar nu een stoppelveld mee. Honderden meeuwen escorteren zijn wroetende grondbewerker. Er zijn te veel vogels bij elkaar om duikvluchten te kunnen uitvoeren. Daarom hebben ze ....langs de pluimen, de planten en de plassen van de Hellegatsplaten.. Westdijk 33-56 Middelharnis \Tel. 01870-3035-2060 'Fietsen, brommers, reparatie NED. HERV. KERK Beroepen te: Hazerswoude J. B, Alblas te Willige-Langerak; Krimpen aan den IJssel (buitengew. wijkgemeente) C. van Duijn te Hei- en Boeicop. Aangenomen naar: Bergschenhoek (toez.) U. W. van Slooten te Rens- woude. Bedankt voor: Middelharnis dr. P. Ver meer te Kesteren; Kamerik C. M. Buijs te Gameren; Wageningen J. Quist te Hen drik Ido Ambacht; Oud-Alblas B. J. van Vreeswijk te Ridderkerk. Beroepbaar: D. Schreurs, Admiraal de Ruyterweg 360III, 1055 NB Amsterdam, tel. (020) 82 36 76. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: R. H. W. Busschers, Begij nenkade 1, 3512 VT Utrecht, tel. (030) 34 31 23; A. H. Drost, Verdistraat 155, 2324 KD Leiden, tel. (071) 31 60 42; A. Freund, Lindenstraat 3,4581 BM Vogel- waarde, tel. (01147) 15 58; C. Haasnoot. Veldhorststraat 33, 2161 EP Lisse, tel. (02521) 108 02. GEREF. KERKEN Beroepen te: Terneuzen L. de Ruiter te Heerenveen; Bergambacht (part-time) drs. S. T. Bergsma, kand. aldaar; Veen- woudsterwal als geestelijk verzorger van het Talmahuis te Veenwouden drs. A. Th. van Lindenberg, kand. te Veen- wouden. Aangenomen naar: Bergambacht (part time) drs. S. T. Bergsma, kand. aldaar; Veenwoudsterwal als geestelijk verzor ger van het Talmahuis te Veenwouden drs. A. Th. van Lindenberg, kand. te Veenwouden. Beroepbaarstelling: drs. S. T. Bergsma, afgesproken om tippelend over de klui ten de buit te verdelen. Steeds stijgt er een zwerm op om het gerij te laten passe ren. Zonder bekvechten landen ze om in een bepaalde vogeleendracht de nieuwe oplevering wormen weg te snappen. Vruchtbaar grondje voor mens en dier. Helwijk ligt rechts van de A-29 vóór Wil lemstad. In het dorpsplantsoen worden we uitgenodigd door een hardhouten bank. Half drie geven we ons aan die zit- houding over. Ieder aan een kant. Tus sen ons de proviandtas. Hebben regel recht veel bekijks. Voorlangs fietsende schooljeugd. Daar tussen laveren moeders met kinderwa gens. Links een rij woningen. Nog nieuw. Onze blik glijdt langs de ven sters. Nieuwsgierig? Een beetje. Het is theetijd. Enkele bewoners kijken in onze richting. Misschien is er wel eentje bij die uitnodigend zijn of haar kopje opheft. Zo van: komen jullie maar. Nee hoor, thermosfles nummer twee wordt ontkroest. Na vijftien minuten moeten we toch weer weg. Maar later, bij het schrijven, dat is dus nu, kunnen we ook dit moment nog een keer herbeleven. Langs een natuurreservaat bij Willem stad naar het knooppunt Hellegatsplein. In de bomenrij, bij de vijver, staan rei gers in boomvorken op een hoge post heer en meester te wezen. Een kolonie? Dan nu de lange helling naar het slui- zencomplex. Zowat halverwege breekt de zon door. En dan verlaat zowaar het luie zweet de huidporiën. Half vier op de plaats rust boven op de brede kruin van de dijk aan de flakkeese kant van het Hellegatsplein. Languit achterover met het hoofd in samengevouwen handen. Edoch, het zadel lokt. Nou nee, na bijna zestig kilometer en nog twintig voor de boeg. „Kom op", schalt het langs het schrik- kand. te Bergambacht; drs. A. Th. van Lindenberg, kand. te Veenwouden. GEREF. KERKEN (VrijgemaaJct) Beroepen te: Mildam i.c.m. Nijega- Opeinde drs. C. J. Harryvan, kand. te Groningen; Surhuisterveen i.c.m. Open de drs. E. Brink, kand. te Kampen; Pre toria (Zuid-Afrika) (Die Vrye Geref Kerke) (tweede maal) E. A. de Boer te Amsterdam Zuid-West. Aangenomen naar: Groningen-Oost P. W. van de Kamp, als missionair predi kant verbonden aan de kerk van Assen- Zuid, 1.1. werkzaam te Brazilië; Pretoria (Zuid-Afrika) (Die Vrye Geref Kerke) (tweede maal) E. A. de Boer te Amster dam Zuid-West. Bedankt voor: Amsterdam-Centrum, Avereest-Dedemsvaart, Bunschoten- West, Franeker-Sexbierum, Leek, Mep- pel, Nieuwleusen en Ridderkerk P. W. van de Kamp, als missionair predikant verbonden aan de kerk van Assen-Zuid, 1.1. werkzaam te Brazilië; Zwolle-Zuid M. J. C. Blok te Apeldoorn. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Dronten drs. A. M. van Leeuwen te Deventer. CHR GEREF. KERKEN Beroepen te: Bussum H. D. Rietveld te Maarssen. Aangenomen naar: Nijkerk W. van Sorge te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Drachten M. Mondria te Waardenburg; Middelburg-Centrum G. J. van Aalst te Benthuizen; Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering) Chr. van der Poel te Yerseke; Rotterdam- Alexanderpolder J. S. van der Net te Dordrecht. in het doolhof van prijskaartjes Tel. 01870-3477 draad, „je wou toch zo graag". Dan gaan we weer, langs de pluimen, de plassen, de planten en de vogels van de Helle gatsplaten naar de Dijk van Flakkee. Daar duiken we via de Boutweg de Plaatse Oudelandse polder in. „Waar om", luidt de vraag, „loopt het fietspad niet verder langs de grote weg? Waarom altijd maar weer die omweg?" Omdat, toen ze tot hier waren genaderd, de cen ten op waren". „Oohh?? j^^^. g^ y^g^y^ Voor de Magdalenaweg, bij Oude Tonge, nog één keer in de berm. Zomaar langs de dijk in het gras. Twee vriendinnetjes rijden giegelend voorbij. Je ziet ze denken. Nu toch wel een beetje amechtig starten we de laatste etappe. Verhogen daarbij zelfs het tempo. Als paardjes die de stal ruiken. Hijgend naar de weldadigheid van het vertrouwde interieur. Om zes uur steken we de sleutel in het slot van de achterdeur. Dan hebben we negen uren de verkeers borden gevolgd over een lengte van 78 kilometer. Nestelen ons nu op het al ver schoten pluche van de zitmeubelen om ook deze dag aan een nabeschouwing te onderwerpen. Alles voorspoedig verlopen, vind je ook niet?" We steunen zwaar op de linker leuning. „Helemaal geen pecht onderweg". Nu hellen we sterk over naar de andere kant. „En alles zo mooi en vredig". Behoed zaam verzitten. „Geen van beiden onverhoeds de bosjes in". Zakken verder onderuit. „Toch wel om dankbaar voor te zijn". Krikken ons weer op. „En het mooiste van alles is, geen zadel- pijn na zo'n lange rit. Wat zeg je daar nu van?" ,Auw!" J. v. P. OUDDORP e zendingskrans 'Draagt elkanders lasten' der Gereformeerde Gemeente te Ouddorp hoopt D.V. donderdag 30 november a.s. haar verkoping te hou den van de gemaakte handwerken. De gehele opbrengst komt ten goede van de zending. U bent de hele dag hartelijk welkom van 's morgens 9.30 uur tot 's avonds 19.30 uur in het verenigingsgebouw 'Eben Haëzer' aan de Preekhillaan. Het bestuur Huishoudelijke competitie: Afdeling 1: Boeter - Markwat1 - O de Glopper - de Bruin1 - O Verolme - du Pree1 - O Hollander - Robijn1/2 - 1/2 Peeman - Wolters1 - O de Jager - van ProoijenO - I Verbeek - Mourikafg. /-I-+) Afdeling 2a: Ad. Visser - PoortvlietO - 1 H. K Smit - van Brachtafg. Albrechts - Noordijk1 - O Afdeling 2b: Maliepaard - v. Schaardenbugh...O - 1 Dane - LesuisO - 1 Groenendijk - Ant. Visser1/2 - 1/2 Commentaar: Het was een 'jammeravond'. Jammer begon Robijn tegen Hollander een pion weg te geven, die later 'jammer' er 2 teruggaf! De Jager prima staande gaf toren weg en de Bruin nog bonter in een klap de gehele partij via mat terwijl hij minstens zo goed stond. JAMMER! JAMMER!! Verolme won gestadig - wat is die man evenwichtig en stabiel - een pion en de partij. Tenslotte had'ie 2 dub bele vrije in het centrum, oppermachtig. Verbeek staat 2 pion achter en Peeman en Boeter wonnen easy. Tr^u

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9