EIIAIIDEfl-flIEUWS De Visaf slag van Middelharnis 'De Tegelhal' Middelharnis gaat met de trend mee Overdenking DIA-QUIZ Met 'n goede verliuizer kunt u rustig gaan slapen De weg naar huis uit de Heilige Schrift Youth for Christ-avond Tholen vreest schade landschap bij de aanleg van een nieuwe verbindingsweg flakkee expresse bv Uitgekiend om uit te gaan Volgend jaar fietspad over havenkanaal Dirksland 2e Blad VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 No. 5854 (ingezonden) Geachte redactie, Beleefd vraag ik u om een weinig plaats ruimte in uw veel gelezen blad. Met veel interesse lees ik altijd de rubrieken over Flakkee, Arjaon van Herken, De Zaanse Menheersenaer, en Teunie Knöps. Wie Teunis is weet ik niet, maar haar naam doet me denken aan Nieuwe Tonge. In één van haar vorige stukjes komt de vraag naar voren waar de visafslag van Middelharnis geweest zou zijn. In haar gesprek met de heer H. Dubbeld in uw blad van vrijdag j.l. heeft ze nog eens geprobeerd meer te weten te komen over voornoemde visafslag, maar ze kwam niet veel verder. De heer Dubbeld wist haar namelijk te vertellen dat Middel harnis geen afslag zou hebben gehad. Maar dat werpt toch vraagtekens bij me op. Natuurlijk heeft hij gelijk dat in zijn levensperiode Middelharnis geen visaf slag had, en dat de vissers uit Middel harnis hun vis aanvoerden in IJmuiden. Bovendien is de heer Dubbeld veel ouder dan ik en was hij in zeker opzicht zeer nauw betrokken bij de visserij. Daar kan ik niet van meepraten. Vol gens een' reproduktie van de haven, anno 1900, die ik bezit, liggen er in de haven 21 sloepen, naar ik meen zeer vaag kan ik me herinneren dat er nog één sloep was, de rest was toen vertrok ken naar elders. De heer Dubbeld wint het dus op alle fronten van me. En toch blijven voor mij de vraagtekens betreffende de visafslag. Ik ben namelijk in het bezit van een boek, waarvan ik steeds meer de indruk krijg dat er maar enkele exemplaren op Flakkee rond zwerven. Het is getiteld: De Visafslag van Middelharnis. 1597-1856 met de desbetreffende Ordonnantiën, Keuren, Ampliation, Octrooien, Contracten, enz. verzameld uit het archief der Gemeente, door Ulbo J. Mijs, Burgemeester van Middelharnis. Het is gedrukt bij druk kerij W. Boekhoven te Sommelsdijk. Uit dit boek blijkt niet waar die afslag geweest is, maar wel, dat ze er geweest is. Het staat vol gegevens betreffende die visafslag, en ik wil er een paar noemen. De oprichting vond plaats op 9 Octo- bris, 1598. Vervolgens, in Januarij 1745 werden op één dag aangevoerd, behalve Houd jij van een avond vol inhoud en gezelligheid? Dan ben je van harte wel kom op zaterdagavond 25 november 20.00 uur. We willen op een kreatieve manier aan de slag gaan met één van de vele boeiende verhalen uit de bijbel. Daar zul je geen spijt van krijgen! Wij zijn te vinden in de haven van Mid delharnis aan de kant van Hemesse- roord op het schip 'Windekind'. Tot ziens. veel andere visch, 9000 levende kabel- jaauwen, welke in vijf dagen gevangen waren. Nog iets uit het boek: Van 1 November 1796 tot 16 April, 1797, werden aan het viskantoor aangegeven, 56076 levende kabeljaauwen, en 618325 levende schel vissen. Op een andere plaats lezen we dat de dorpskas van den afslag genoten heeft. In het tijdvak van 1598 tot 1856 heeft de gemeente door de visafslag ongeveer ƒ900.000,- ontvangen. Uit deze gegevens kunnen we opmaken dat Middelharnis wel degelijk een visafslag heeft gekend. Mocht Teunie Knöps meer willen weten, dat kan, ze mag het boek altijd inzien, de deur staat voor haar open. U dankend voor uw plaatsruimte teken ik: J. M. V. d. Berg Rubensplein 25 Middelharnis Voor wie er niet eerder geweest is - al zullen dat er na de 'open dagen' van vrijdag en zaterdag niet zoveel meer zijn - is 't misschien even zoeken naar de Tegelhal op 't Middelharnisse Spui, maar de echte speurders zullen er met een pracht koUektie tegels en een vrien delijke ontvangst van Hans, Sjaan of dochter Bea ver welkomd worden; even volhouden dus, vrijwel hele maal achter in 't Spui moet u zijn. Daar gooide dhr. de Ruiter negen jaar geleden het roer om; een voegbedrijf had hij tot dan geëxploiteerd, maar tegels spraken heel wat meer tot z'n verbeelding. Een vooruit ziende blik moet dat zijn geweest want het gebruik van tegels is enorm in opmars geraakt, bovendien zijn ze trendgevoelig geworden, vooral qua kleur. Zo groot is dan ook de belang stelling voor tegels dat de Tegelhal dringend aan uitbreiding toe was, zoals die werd gerealiseerd en vorige week in gebruik werd genomen. Honderden soorten vloer- en wandtegels waarin de kleuren grijs, wit en een camékleur overheersen, worden gepresen teerd en vooral is het accent gelegd op toilet- en badkamerte gels, kompleet met de mooiste baden die door de Tegelhal ook worden geïnstalleerd. De open dagen van eind vorige week hebben een enorme drukte teweeg gebracht, maar de fam. de Ruiter heeft zich daar van harte aan overgegeven. Het was goed zoveel belangstelling te ervaren van potentiële klanten die een nieuwe woning bouwen of die hun badkamer willen vernieu wen omdat de kleur van de tegels totaal uit de gratie is geraakt. „Vroeger", zei een aannemer die er zaterdagmorgen rond keek; „vroeger hadden wij als aannemer zo'n vier soorten tegels en daar werd een keus uit gemaakt, maar dat is anders geworden. We sturen de mensen gelijk maar hier naar toe...." Hans de Ruiter heeft er z'n zaak op aangepast. Eindtijd.... Zendingstijd 2 Thessalonicenzen 2:6 Paulus spreekt hier in deze brief over de antichrist. Naast de blijde boodschap dat Jezus Christus onderweg is en Zich haast om onze verlossing kompleet te maken, zodat wij in volmaaktheid en in heerlijkheid mogen leven, klinkt er ook nog een ander woord. En is er nog een onderweg, namelijk de antichrist. Ook zijn rijk komt. De Bijbel zegt hier dingen die voor ons vaak moeilijk zijn. De afval moet ko men en de mens der wetteloosheid, de zoon des verderfs, de tegenstander tegen al wat God heet of voorwerp van vere ring is, omdat hij zelf god wil zijn. De eindtijd is een moeilijke tijd voor de gemeente van Christus en voor iedere gelovige. In die tijd komt de omkering van alle waarden. In plaats van liefhebben wordt de haat gepredikt en geprezen. De leu gen, de onzedelijkheid, het wantrouwen en het ongeloof worden overal aange prezen en bevorderd. Er zullen wel mooie woorden voor worden gevonden, dat is nu al voor een groot gedeelte het geval, woorden met een heel suggestieve klank. Maar ondanks de mooie woor den blijft het de zonde die wordt goedge praat en aanbevolen. En wie niet mee doet met het uitleven in de zonde, die komt buiten de samenleving te staan. De antichrist bouwt zijn rijk in alle levensgebieden: godsdienstig en zede lijk, maatschappelijk en politiek. Op alle gebieden en in heel de bevolking probeert de antichrist zijn rijk te bou wen door een omkering van alle waar den. Wanneer we de krachten, die we nu zien werken in onze wereld, in rechte lijn doortrekken, dan zien we het anti christelijk rijk al vlak voor ons. Velen worden angstig als er over de drei ging van de toekomst wordt gesproken. Het lijkt erop dat onze cultuur haar ondergang tegemoet gaat. En wie zal die ondergang tegen kunnen houden? Heb ben we voor de toekomst alleen maar verschrikkelijke dingen te verwachten? Maar bij die angst klinken dan de rus tige woorden van de apostel Paulus: gij weet wel, wat hem weerhoudt. Dat is de verkondiging van het evangelie. Door de verkondiging van het evangelie wordt de komst van de antichrist nog afgeremd en uitgesteld. Van de gelegenheid die er nu nog is om het evangelie te verkondi gen moet met alle inspanning gebruik worden gemaakt. Er is nu nog ruimte voor de bekering van de volken. En de oproep tot bekering moet ook in onze tijd uitgaan tot alle mensen. De oproep om zich met heel het hart over te geven aan Jezus Christus. Als we in onrustige tijden leven, dan moeten we niet denken: we wachten maar af tot er meer normale tijden komen, maar juist de onrust en de toene mende vijandschap bewegen ons tot verkondiging van het evangelie. Nu kan het evangelie nog gepredikt wor den, maar hoe lang nog? De gemeente Gods blijft geroepen om het evangelie van Gods genade nog te verkondigen zolang het kan, opdat mensen tot beke ring zullen komen en gaan leven vanuit het volbrachte werk van Jezus Christus. Klundert J. Willemsen SINT ANNALAND Van der Munnik: Onnodig De gemeente Tholen zal zich fel verzet ten tegen een nieuwe verbinding tussen de Krabbenkreekweg bij Sint-Philips- land en de rondweg bij Poortvliet. Vol gens burgemeester H. A. van der Mun nik ontstaat dan een doorgaande route die het landschap slechts schade berok kent en Tholen niets oplevert. Burge meester Van der Munnik zei dat bij de opening van de Oesterdam omdat hij de indruk heeft, dat de provincie dit oude plannetje weer uit de ijskast wil halen. „Het plan", zo stelde Van der Munnik met klem", staat haaks op het voor ons belangrijke behoud van de Thoolse structuur. Een autoweg dwars door de gemeente Tholen brengt Heinz uit Duits land en Guust uit Antwerpen voor hun noodzakelijke recreatie snel en efficiënt naar Schouwen of Goeree-Overflakkee. Zo'n weg brengt grote schade toe aan het kleinschalige landschap. Hij is zowel economisch als recreatief volstrekt niet nodig". Rondweg Tholen zit veel harder te springen om een rondweg aan de zuidkant van de kern Poortvliet, die het dorpje zal ont lasten van het vrachtverkeer naar en van de kern Sint-Maartensdijk. Bewoners klagen dat de verkeersveiligheid en ook de leefbaarheid van het dorp zullen wor den aangetast. De provincie heeft het karwei echter ver Jeugdwerk Nieuwe Tonge Op D.V. zaterdag 25 november worden jullie weer in 'Elim' verwacht. Voor deze avond staat er een dia-quiz op het pro gramma. Het gaat hier om een reeks dia's die in ons dorp zijn gemaakt. Weet jij waar?? Kom dan a.s. zaterdag naar 'Elim' toe, en je zult het snel weten. We beginnen deze avond om 8 uur, en hopen weer op veel belangstellenden. Het J.W.C. LET OP: Jongelui die NIET aan de leeftijdslimiet voldoen, zul len niet meer worden toe gelaten!! voor zich uitgeschoven. De burgemees ter, H. A. van der Munnik, meende dat 'Middelburg' ten onrechte aan deze zo noodzakelijke voorziening een veel te lage prioriteita geeft. Hij pleitte dan ook opnieuw -"/oor een vervroegde aanleg (voor het jaar 1994) van de rondweg, evenals voor de bochtafsnijding bij de kern Scherpenisse. „Daarmee krijgen we een veel beter ont sluiting van het westelijk gedeelte van het eiland Tholen en vooral dan het industrieterrein van de kern Sint-Maar tensdijk. De cijfers spreken boekdelen. De laatste zes jaar is het aantal voertui gen dat door de kern Poortvliet komt met tientallen procenten toegenomen. Het zware verkeer, met name vooral het vrachtverkeer met niet minder meer dan de helft en de bestelbusjes zelfs met 83 procent", aldus burgemeester Van der Munnik. Volgend jaar, 1990, zal wat de geldelijke provinciale bijdrage betreft, een fietspad over het havenkanaal van Dirksland kunnen worden gelegd. Het pad zal een recreatieve funktie hebben, maar voor ziet ook in een woon-schoolverbinding. De gemeente is voornemens zo'n fiets brug aan te leggen gelegen tussen v/h de boerderij van Mijnders en de boerderij van Mastenbroeii, ter hoogte van het daar gelegen gemaal. VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. - 54 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape En er was bevolen: die man vrijlaten. De diender is ernstig tekort geschoten is de uitoefenig van zijn plicht. „Als u het permitteert. Burgemeester, dan zou den wij".... „Maar natuurlijk, heren, ....na al de moeite, die u zich getroost hebt.... Na u, mijnheer Simons, na u.... volg ons, veldwachter.... Heb je de sleu tels?".... „Ja, Burgemeester, ik volg.... De sleutels, zeg u?.... Ik heb de zaak maar ope late staan".... De student grinnkt zachtjes voor zich heen.... „Hij heeft de zaak maar ope late staan".... De Nederlandse wetboeken mogen dan Willem al vrijspreken van enig strafbaar feit: de mens wordt door zijn geweten beschuldigd of ook ontschul- digd. het geweten van Willem beschuldigt hem: „Lae m'n mar hier. Burgemeester. Hier hoor ik!" De Burgemeester ondervindt nu zelf, dat het in sommige omstandigheden gemakkelijker kan zijn om iemand in een gevangenis te sluiten dan om hem weer op vrije voeten te krijgen. Dat stemt hem milder tegenover de diender. Het doet hem zeggen: „Zo'n man moest nou toch wijzer weze!" Hij staat er bij te zuchten, hij veegt zijn voorhoofd af, het zweet loopt bij druppels over zijn gezicht. De cel is op zoveel mensen niet berekend, die diender vult de deuropening om de toevoer van frisse lucht te beletten. De jurist is van mening, dat hij hier een nieuwe taak heeft. Hij brengt een duplicaat van de rede ten gehore, waarmee hij Willem's vrijspraak bij de Burgemeester bewerkt heeft. Het duplicaat is nog geleerder dan het plei dooi in eerste lezing omdat om des tijds wille enkele verkortingen werden aangebracht. Het is opmerkelijk hoe de nood iemands verstandelijke vermogens kan scherpen, want alhoewel Willem niets begrijpt van het „hoe en waarom", nochtans vat hij zeer wel de bedoeling. Hij schudt triestig met zijn hoofd: „Nee, Edelachtbare, nee.... Ik hawe schuld. Ik hawe Van den Akker opgelicht. Ik wil 'em niet opnieuw oplichte. „Opnieuw oplichte?!" vraagt de Edelachtbare. Hij glimlacht om de titel, welke Willem hem toekent. Die denkt, dat het om iets anders is. Hij zegt: „Daer mo'je niet om lache. Ik magge m'n eige niet an de gerechtigheid onttrekke".... Mijnheer Simons Senior knikt: „Ja, ja".... Hij begrijpt beter dan de anderen wat Willem be zwaard. Willem wil Van den Akker niet opnieuw oplichten door zich aan de straf te onttrekken! Het is de uiting van een groot karakter, en men moet meer dan jurist zijn om dat volkomen te vat ten. „Ja, ja".... Hij knikt nog eens zeer waarderend tegen Willem. Maar dat alles brengt geen oplos sing. En de jongen moet hier vandaan. Hij staat te verzinnen, zijn voorhoofd vol pijnlijke rimpels. Dan vindt hij een uitweg. „Ik zou wel es even met Willem alleen willen zijn. Burgemeester." Mijnheer Simons is een werkgever van heel oude stempel; uit een familie, die van eeuwen her de grote werkgevers van het dorp heeft voortge bracht. Dat brengt zijn kenmerkende eigenaar digheden mee. Vooral, omdat het geslacht er altijd een eer in heeft gesteld om als goede werkgevers bekend te staan. Ze zijn de vaders van hun arbei ders. Als Willem zou hebben gevraagd om een gulden opslag per week, dan zou mijnheer Simons dat stellig hebben geweigerd met de woor den: „Nee, Willem, ik betaal twee gulden per week meer dan iedere andere boer van het dorp, daar is aan alle dingen een grens". Nu legt hij zijn hand op de schouder van zijn knecht en hij vraagt: „Willem, waarom heb je niet verzocht of ik je dat geld lenen wou, in plaats dat je naar die Van den Akker ging om eenjaar van te voren je juin te verkopen?" „As ik toen mar in je dienst geweest was. m'nheer". Het is iets waarin mijnheer Simons geen erg heeft gehad. „O, ik wil zegge: anders zou je dat toch zeker wel gedaan hebben?" „Misschien wel, m'nheer. Och, ik weet het niet. Zoaies mo' je durve". Het stemt mijnheer Simons maar half tevreden. Hij houdt er rekening mee, dat „durven" een belangrijke faktor is in het leven en dat Willem maar weinig van deze kostbare eigenschap bezit. Hij heeft graag, dat zijn arbeiders een onbegrensd vertrouwen in hem stellen. Zelfs iemand, met zo weinig moed als deze ongelukkige arbeider, moet de vrijmoedigheid bezitten om tot hem te komen met elk billijk verzoek. „Durven, durven! Zou je zoiets aan je eigen baas niet durven vragen, als je weet dat die alles voor z'n werkvolk over heeft! Dat weet je immers wel?".... „Ja, m'nheer".... „Weinou, dan, luister es". En nu komt de uitweg. Willem luistert aandacht, zijn hoofd naar mijn heer Simons opgeheven. Mijnheer Simons wil volstrekt niet goedpraten wat er gebeurd is. Van den Akker is een geldwolf, zeker.... en in de omstandigheden, waarin Willem verkeerde, zijn vele redenen te vinden, die de zaak verklaren. Alles goed en wel, maar de daad zelve is zeer af te keuren.... Het hoofd van Willem zakt langzaam, schuldbe wust: „Jae, m'nheer".... „Juist". En dan zegt mijnheer Simons iets waar over ze het niet eens zijn. (wordt vervolgd) Defam. de Ruiter bij een nieuw, diagonaal ontwerp. Wel wat meer werlc maar het geeft dan ook een apart effekt. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 J^ Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 IjJ Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 Want bij u is de Decembermaatid tocli ook een feestmaand? dteert Middelharnis, (01870) 27 94 Dinsdag en woensdagavond gesloten Donderdag 30 november Vrijdag 1 december tot 21.00 uur Maandag 4 december van 13.00-21.00 uur 'f'f*****¥*****¥****>f-*¥*>f¥¥*¥'f*¥¥'f******'f**********'t't*****¥*'h******4-****¥***^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5