EIIIVtlDEII-niEUWS NIEUWS Raad Goedereede staat horeca-uitbreiding in Ring Ouddorp toe De lijnen Schouwen-Duiveland Anna Jacobapolder-Steenbergen G.B.S. De weg naar huis uit de Kerken VERKOPING Verschenen: 2e deel RTM stoomtram: St. Nicolaas gebruii(en bij Ned. Bond van Plattelands-vrouwen Uitslagen Bowling Vereniging l\/liddelharnis Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 No. 5853 NED. HERV. KERK Beroepen te: Genemuiden J. C. Schuur man te Rijssen; Hattem P. J. den Admi- rant te Kampen; Nieuwe Pekela J. B. Alblas te Willige-Langerak; Zwolle L. Westland te Almelo; Ridderkerk F. Wijnhorst te Ochten; Tholen en Wou- terswoude J. van Dijk, kand. te Nieuw Lekkerland; Boskoop A. Tromp te Krim pen aan de Lek. Toegelaten tot de evangeliebediening: A. M. Parmentier-Blankert, Lieven de Key- laan 49, 1222 LD Hilversum, tel. (035) 83 46 46. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: D. van Arkel, Stadhouder laan 112, 3583 JP Utrecht, tel. (030) 51 69 21;J.vanBaardwijk,Boeg27, 3961 TB Wijk bij Duurstede, tel. (03435) 7 37 96; Y. Duurma, Zonnebloemstraat 11, 9713 PG Groningen, tel. (050) 14 12 28; J. van Dijk, Fregatstraat 30, 2957 EE Nieuw Lekkerland, tel. (01848) 10 45; M. van Nie, Aduatukersstraat 44, 1040 Brussel (België); G. H. H. Noter- mans, Bredeweg 2, 91922 PD Westerem- den, tel. (05965) 19 54; H. P. J. Schor- mans, Geawei 33A, 9284 TA Augusti- nusga; B. Stigter, Spoorstraat 35, 9989 BP Warffum, tel. (05950) 35 97; E. H. Zoomers, Savelsbos 306, 2716 HR Zoe- termeer, tel. (079) 51 75 64; C. van der Zwaard, Hobbemastraat 32, 3583 CZ Utrecht, tel. (030) 52 28 13; J. A. Zeilstra, Tolsteegsingel 50 bis, 3582 AM Utrecht, tel. (030) 51 21 10. GEREF. KERKEN Benoemd: tot bijstand in het pastoraat in de reformatorische gemeenschap te Ter- heijden (part-time) drs. R. Kwant, kand. te Terheijden. Beroepen te: Nijmegen (herv. geref.) drs. J. Waagmeester te Hoorn; Grams- bergen P. Ravensbergen te Wijnje- woude; Breda als geestelijk verzorger van huize 't Gruytveld te Terheijden (part-time) drs. R. Kwant, kand. te Terheijden. Aangenomen naar: Breda als geestelijk verzorger van huize 't Gruytveld te Ter heijden (part-time) en de benoeming tot bijstand in het pastoraat in de reforma torische gemeenschap te Terheijden (part-time) drs. R. Kwant, kand. te Ter heijden. Hij is reeds als zodanig werk zaam; Barendrecht drs. W. Verschoor te Alteveer (Dr.); Herwijnen L. van Wijn gaarden te Vroomshoop; Noordwijk als geestelijk verzorger van psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria aldaar drs. J. Mondeel te Reeuwijk. Bedankt voor: Culemborg A. Koornneef te Amstelveen-Buitenveldert. Beroepbaarstelling: drs. N. A. Kok, De Boomgaard 17,2396 VP Koude kerk aan de Rijn, tel. (01714) 134 24; drs. R. Kwant, kand. te Terheijden. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: De Bilt-Bilthoven C. Bijl te Zwolle-Centrum; Breda i.c.m. Almkerk- Werkendam; Brunssum-Treebeek voor het evangelisatiewerk in Venlo e.o., Terwerd-Hallum, Lemele-Lemelerveld en Zuidbroek drs. C. J. Harryvan, kand. te Groningen. Bedankt voor: Assen-Zuid M. J. C. Blok te Apeldoorn; Rijnsburg T. Wendt te Bunschoten-Oost. Beroepbaarstelling: drs. E. Brink, Win de 46, 8265 EK Kampen, tel. (05202) 2 72 20. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van maandag 13 november 1989 Dammen, bekerronde: Joh. Koppelman - H. Grootenboer1 - 1 B. Roetman - K. de Jongafgebr. C. van Welie - J. StolkO - 2 M. van 't Geloof- J. Knöps Jz2 - O A van Rossum - J. Knops Mz2 - O H. Stolk - J. Vijfhuizen2 - O Afdeling 2: C. V. d. Kroon - L. van SteenbergenO - 2 W. Nieuwland - L. van Steenbergen1 - 1 H. K. Joldersma - J. C. de Jong....l - O A v. d. Linde - H. P. Loggen1 - O A P. Nobel - A J. v. d. VlietO - 1 F. V. d. Linde - W. StolkO - 1 NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Loosdrecht B. J. Eikel boom, kand. te Bunschoten-Spaken burg. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Bussum H. D. Rietveld te Maarssen en C. Westerink te Den Helder. Beroepen te: Naarden J. M. Viergever, kand. te Ede. Bedankt voor: Baarn P. D. J. Buijs te Zwaagwesteinde; Rotterdam-West P. Roos te Utrecht-Noord. GEREF GEMEENTEN Beroepen te: Ouddorp i.c.m. dovenzorg G. J. van Aalst te Benthuizen; Oudemir- dum J. Karels te Rijssen; 's-Gravenhage- Zuid A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor: Spijkenisse G. J. van Aalst te Benthuizen; Woerden P. van Ruitenburg te Meliskerke; Gorinchem J. J. van Eckeveld te Zeist; Randburg (Zuid-Afrika) J. W. Verweij te Amers foort. Terwille van de overzichtelijkheid en de uniformiteit zéker niet verkeerd, de idee om een aantal minder aktueel geworden bestemmingsplannen in één nieuw geactualiseerd bestemmingsplan samen te vatten maar het heeft j.l. donderdagavond, toen Goerees' raad zulks praktiseerde nogal wat haken en ogen gegeven. Aanpassing aan nieuwe planologische inzichten en juridische regelingen was het motief om te komen tot het nieuwe bestemmingsplan 'Dorpsgebied Ouddorp', maar het betekende wel dat er 19 bezwaarschriften werden ingediend. Weliswaar konden de meesten ervan ongegrond worden verklaard, maar de kneep, de discussie en de verdeeldheid zat 'm in de meest essentiële bezwaren, zoals die tegen de vasthoudendheid van de College meerderheid in Ouddorps kom géén uitbreiding van horeca-gelegenheid toe te staan. Al in 1975 werd dat door de raad over eengekomen, neergelegd in een herzie ning van het bestemmingsplan 'Kom Ouddorp', maar over de juiste uitleg van die bestuursbeslissing heerste donder dagavond verdeeldheid n.a.v. het be zwaarschrift dat door de nieuwe eige naren van 't vroegere 'Schouwtje', het pand Weststraat 19 was ingediend. Zij exploiteren daarin momenteel de Pere- stroika bar-bistro en er is vergunning tot uitbreiding ervan gevraagd om het pand als visrestaurant in te kunnen richten. Gevraagd is de onbebouwde ruimte tus sen Weststraat 17 en 19 te mogen bebou wen. De raad had de keus uit een meerderheids- en een minderheids- voorstel. De College-meerderheid, in casu raads voorzitter burg. van Velzen en weth. Klepper beriepen zich op de overeen komst horeca-uitbreiding niet toe te staan. Dat zou - aldus de college meerderheid - toen besloten zijn ter- vrille van het behoud van het karakteris tieke van het dorpscentrum. De oppo nenten tegen die uitleg meenden even wel dat het toen, in 1975, om het kunnen weren van nieuwe horecavestigingen was gegaan en daar is, m.b.t. de ge vraagde uitbreiding van 'Perestroika' geen sprake van. Bij de besluitvorming bleek de meerderheid er aldus over te denken en werd het meerderheidsvoor- stel van het College met 8-7 verworpen. Wél uitbreiding aan de voorzijde, be sloot de raadsmeerderheid, t.w. de 3 leden tellende PvdA fraktie, de 2 leden van de WD en de 3 man grote CDA fraktie. Die voorstanders waren ook niet gevoe lig voor het argument van de College meerderheid als zou Weststraat 19 van uit het oogpunt van cultuurhistorie een waardevol pand zijn waarom uitbrei ding aan de voorzijde zou zijn te ontra den, temeer omdat uitbreiding naar de achterzijde wél is toegestaan. De heren van Oosterom (CDA), weth. Visser en dhr. den Hollander (WD) waarschuwden ertegen zich in dezen door emoties te laten leiden en beiden waarschuwden tegen een herhaling van de problemen die waren opgeroepen tegen de - tóch tot stand gekomen - AH. winkel op de Molenblok. Ook nu zou een procedure niet gewonnen worden, zo werd verzekerd. Het leek bovendien dhr. den Hollander wat gezocht nu nog, na het rooien van de oude kastanjebo men zo aan het karakteristiek beeld vast te houden, alsof de 'blootgekomen' gevels een schoonheidsprijs zouden verdienen.... Zowel de voorz. als weth. Klepper heb ben hun standpunt met overtuiging ver dedigd, daarin gesteund door o.a. dhr. v. d. Laan (SGP) en van Gurp (RPFA^isse- rijbelangen) die er op aandrongen een politieke keuze te durven maken, maar de raadsmeerderheid besliste anders. Fluister-asfalt Die bewoners van de Oosterweg en de Zeebrekersweg die hun nood hebben geklaagd over de verkeersgeluid-over- last kunnen gerust zijn. Er wordt al vóór het volgend zomerseizoen een laag geluid-dempend asfalt aangebracht, op de Oosterweg vanaf de kruising Prov. weg tot minstens aan de Beatrixweg. ZIERIKZEE Zojuist verscheen bij uitgeverij Deboektant Klaaswaal het tweede deeltje betreffende de RTM-stoomtram. Na het succesvolle eerste deel, dat zich voornamelijk afspeelde in Rotterdam werd door de auteur Cor Pols de lijnen op Schouwen-Duiveland en Anna Jacobapolder-Steenbergen in beeld gebracht. Tijdens het samenstellen werkte de heer Pols nauw samen met de RTM kenner Wim Boot, die ook al enkele werken betreffende dit onderwerp op zijn naam heeft staan. Het voorwoord in dit fotoboek werd geschreven door ZWN-directeur drs. G. J. M. Koelemij. Vijfendertig jaar geleden staakte de RTM, mede op verzoek van de overhe den het herstel van de tramweg in de 'groep Zeeland', de administratieve een heid waarin de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij, de tramlijn Burgh- Steenbergen had ondergebracht. Daar mee werd op Schouwen-Duiveland let terlijk ruim baan gemaakt voor de modernisering van het openbaar ver voerssysteem zoals later de ZWN dat verder heeft ontwikkeld. De opheffing van de tramdienst was voor Schouwen- Duiveland een indirect gevolg van de Watersnood van februari 1953. Deze haalde een streep door het beleid van de RTM, dat gericht was op modernisering en uitbouw van het railvervoer. De tram- dienst behoort dan ook definitief tot het verleden. Maar het vervoermiddel waar mee deze uitgave de lezer meeneemt. afd. Goedereede-Ouddorp De in het rood geklede Sinterklaas met zijn staf en mijter is een bekende figuur voor groot en klein. Is Sint Nicolaas dezelfde figuur als Sin terklaas? Vol verwachting klopt menig hart en kijken kinderen in hun schoen, dichtbij de schoorsteen neergezet. Want Sinterklaas rijdt in de nacht op zijn schimmel over het dak en zijn hel per Pieterbaas gooit door de schoor steen een verrassing. Waarom door de schoorsteen en waar om een schimmel? Hoeveel werkelijk heid en hoeveel legenden bevatten de verhalen rond Sint Nicolaas. Over dit alles verteld Mevr. Wieke Vree meer. De dia's die zij vertoond illustre ren het geheel en ook de welbekende Sint Nicolaas-liedjes ontbreken niet. Datum: 21 november; plaats 'Oostdam', Goedereede. Aanvang 20.00 uur. U bent van harte welkom. leeft nog altijd voort in veler gedachten. Soms onder de vroeger spottende, nu wat vertederende bijnaam 'de Koeke- dóaze' soms onder de minder vrolijke bijnaam 'de Moordenaar'. Tegen het vertrek van 'den tram' heeft in die jaren slechts een enkeling geprotesteerd. Ouderwets Buiten de RTM heerste de mening dat het 'ouderwetse' ding beter door auto bussen kon worden vervangen. De tech niek van planning en kosten-baten analyse stond in die tijd nog in de kin derschoenen zodat die mening, eerder op gevoelens dan op feiten berustten. De RTM werd in ieder geval gedwongen tot keuzes die haar toenmalig beleid door kruisten. Of dat nu voor het vervoer positief dan wel negatief zou uitwerken, stond niet langer ter discussie. Het was Centre Pares Club - Black GiantsO - 4 The Strikes - De SchuiversO - 4 Tweety - Red Arrows1 - 3 Nout Nissan Team - V.V.HO - 4 Puntenklassement Red Arrows35 pnt. 14041 pins Black Giantss29.5 pnt. 13504 pins V.V.H29 pnt. 14036 pins Centre Pares Club20 pnt. 13175 pins De Schuivers19.5 pnt. 11364 pins The Strikes19 pnt. 12279 pins Tweety14 pnt. 12281 pins Nout Nissan Team... 4 pnt. 8330 pins De Bowling Vereniging Middelhamis kan nog enkele nieuwe leden inschrij ven voor de dinsdagavond. Hierover kunt u inlichtingen verkrijgen op dins dagavond van 19.00 tot 22.00 uur in het Sport- en Rekreatiecentrum 'De Staver'. Voor nieuwe leden geldt een aantrekke lijke introduktiekorting. De nummer 33 welke in 1904 werd gebouwd en ook wel 'Backertje' werd genoemd. in ieder geval qua lijn voering niet zo'n flexibel vervoerssysteem als de huidige busdiensten nu vormen. Maar daarbij mag niet uit het oog worden verloren dat de tram in die dagen een geheel ander, en in zekere zin veel ruimer vervoerssys teem bood. Een paar ton massagoed ver laden, vervoer van post, pakketten mee geven of fiets en kinderwagens meene men is er niet meer bij. Kortom het aan bod van soorten vervoersdiensten bin nen één systeem was groter. Dit boekwerk laat dat alles nog eens zien. Het neemt de lezer mee door de tijd langs de lijn. Een voorbije tijd, een vroe ger lijn, maar ook een ontwikkeling. Want onze voorgangers hebben niet stil gezeten. Veel lezers zullen bekenden in dit fotoboek aantreffen en naar harte lust herinneringen ophalen. Voor de jongere generatie is het interes sant om te weten hoe het er vroeger aan toeging. Dit fraai gebonden boek, uit een serie die zich kenmerkt door de fris gekleurde omslag is te verkrijgen bij iedere boekhandel tegen 34,90. (ISBN 90-71802-35-3). OUDDORP De zendingskrans 'Draagt elkanders lasten' der Gereformeerde Gemeente te Ouddorp hoopt D.V. donderdag 23 november a.s. haar verkoping te hou den van de gemaakte handwerken. De gehele opbrengst komt ten goede van de zending. U bent de hele dag hartelijk welkom van 's morgens 9.30 uur tot 's middags 5 uur in het verenigingsgebouw 'Eben Haëzer' aan de Preekhillaan. Het bestuur HERKINGEN D.V. vrijdag 24 november 1989, om 19.30 uur, is er in de Ned. Herv. Kerk een avond voor de G.B.S. Sprekers zijn Drs. T. E. van Spanje, Herv. pred. te Herkingen en Ds. P. van Bergen Bravenboer, Herv. pred. te Scherpenisse. Er is een boekentafel aanwezig. VERVOLGVERHAAL - 53 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape De Burgemeester knikt, dat hij het daar mee echt eens is. „Inderdaad heeft Willem de koopman Van den Akker bewogen tot afgifte van enig goed, namelijk geld. Maar!.... Dat bewegen moet plaats hebben met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordelen! Daarvan is echter geen sprake, Willem was wel terdege van plan om de juin te zijner tijd te leveren." „Hij heeft ze dan toch maar aan Van Schelven verkocht!" „Zeker, maar wat ongerechtigs heeft hij daarmee gedaan? Hij heeft juin verkocht, die zijn eigen dom was!" De professor maakt levendige gebaren met allebei zijn handen, het wordt steeds moeilij ker om de aandacht van de Burgemeester vast te houden. Die zit wel te knikken, maar alleen om een gelegenheid te vinden zelf aan het woord te komen. Daarom gaat het betoog met een vaart verder: „Heeft Willem gebruik gemaakt van een valse naam?.... Neen!.... Of van een valse hoeda nigheid?.... Neen!.... En dat wordt toch voor dit delict gevorderd! Nou, waar blijft u dan, Burge meester, met uw beschuldiging van oplichting!" De Burgemeester valt verontwaardigd uit: „Je zult dat toch zeker niet goedprate!" Junior lacht hartelijk en Senior trekt zijn wenk brauwen hoog op: „Ho.... maar wie heeft dat beweerd.... dat we dat goed prate".... „Het gaat er om of u, uit een juridisch oogpunt bekeken, gerechtigd was om deze man in voorar rest te stellen wegens het plegen van een strafbaar feit.... Dat is er niet!" De advokaat knikt na drukkelijk. De Burgemeester is reeds lang de klus kwijt. Hij verwijt zich, dat hij naar het advies van zijn Secre taris had moeten luisteren. Hij probeert zijn figuur te redden: „Zeker, zeker, ik heb ook al gezegd tegen Van den Akker: het is een kwestie van burgerrechtelijke aard".... „Juist, juist",.... prijst de advocaat, „zo is het. Van den Akker had Willem voor de burgelijke rechter moeten doen dagvaarden, en dan zou die veroor deeld zijn in de betaling van kosten, schaden en interessen.... 't Kan die nog doen als-ie wil".... De Burgemeester vervolgt: „Maar ja.... omdat er natuurlijk niks te halen is".... „Hebt u er maar een strafrechtelijke zaak van gemaakt. Dat gaat niet, Burgemeeste. U moet ook niet te spoedig zeggen: d'r is niks te halen. De schuldeiser kan doen overgaan tot executorialen verkoop van de goederen van de schuldenaar.... en loonbeslag.... er zijn vele wegen om het recht te handhaven".... „Ik zou Willem maar gauw in vrijheid stellen, Burgemeester", komt Senior er tussen. Hij zegt tegen zijn zoon: „En laat dien Van den Akker zelf maar wegen zoeken om z'n recht te krijgen." De Burgemeester trekt duizend rimpels in zijn voorhoofd, knikt, draait aan de slinger van de telefoon, krijgt de Secretaris aan de lijn. „Is de veldwachter soms op de secretarie?" De verstan dige Gemeenteraad heeft namelijk de gemeente veldwachter tevens tot gemeente-bode aange steld. In een dorp kan dat gemakkelijk, het is voordelig voor de gemeentekas en een zegen voor de diender, die anders met zijn legen tijd geen raad zou weten. De veldwachter is er. „Of dat je dadelijk die man in vrijheid wil stellen.... Nee, nee, onschuld.... nee, dat niet precies, ....maar eh, daar is nieuw licht in de zaak gekomme.... Op staande voet loslate, hoor je.... Goed, goed." De heren Simons, vader en zoon, staan op het punt om te vertrekken. Mijnheer Simons, de zoon, heeft de deurknop reeds in zijn handen. Mijnheer Simons, de vader, maakt nog een laatste smoesje tegen den ietwat uit zijn roer gelopen Burgemeester: dat het niemand „van onze leef tijd" kwalijk te nemen is als hij eens een keer struikelt op de kronkelwegen van het recht. „Het valt niet mee om al die poespas uit mekaar te hou wen. Burgemeester.... burgerlijke en strafrechte lijke affaires.... al die nieuwerwetse onderschei dingen.... Maar ja, je dient er nu eenmaal reke ning mee te houden, recht is recht".... De Burgemeester knikt, dat het zo is. En hij is blij, dat hij zonder kleerscheuren uit deze moeilijkhe den zal geraken. Nu ja, die jongen heeft een nacht in een cel gezeten, het is een vervelende geschie denis. Andere beslommeringen zullen deze on aangename zaak op de achtergrond dringen en Willem zal er geen letsel van hebben gekregen. „De beste breister laat wel es een steek valle".... Hij maakt een gebaar om het vallen van de steek te verontschuldigen. De heren Simons knikken eveneens. Ze vinden het goed, dat de Burgemeester zijn fout berustend opneemt. Hij bezit als mens zulke uitstekende kwaliteiten, dat een overwinning op hem geen voldoening kan geven. Dan komt de diender het kamertje binnenvallen. „Hé, hé.... Wat ik nou beleefd heb. Burgemeester, daar ben ik bepaald confuus van".... De Burgemeester wordt bleek en laat zich in zijn stoel terugvallen. Hij denkt aan heel erge dingen. De beide heren Simons doen verwonderd en kij ken van de een naar de ander. De veldwachter gebruikt veel woorden om zijn ontsteld gemoed te luchten. Hij vergeet om tot de zaak zelve te geraken. De Burgemeester valt tegen hem uit: „Maar kerel, wat is er dan?" „Wat er is!?.... Met uw permissie. Burgemeester, de vent wil d'r niet uit!" „D'r niet uit!.... Drie monden zeggen het tegelijk. Mijnheer Simons Junior bekijkt het plotselinge nieuws eerst van de grappige kant. Hij begint bij voorbaat te schaterlachen. „Zal u zelf nog moete gaan soebatte of ie de kerker asjeblieft wil ver late!" Hij vindt de houding van Willem zo komiek, dat hij niet tot bedaren kan komen. „Wie heit dat nou achter dien Willem gezocht! Zei die niet: ik ben een Romeins burger geboren!.... Hahaha, nee maar, zo'n olijke gannef'.... Mijnheer Simons Senior geeft zijn zoon met de ogen een gepaste afstraffing voor deze onzinnige vrolijkheid. Zelf is hij totaal onthutst: „Dan moet er toch een reden".... En de Burgemeester dringt aan: „Vertel dan toch".... „Daar valt niet veel te vertellen. Burgemeester. Hij zit als een zak zand in mekaar gedoke op z'n bankje.... en ie wil nief' „Dan zal ik zelf es moete gaan kijke." Hij fronst zijn voorhoofd tegen de diender om daarmee zijn afkeuring te kennen te geven. Voor een stadsdien der en voor een dorpsdiender geldt dezelfde onge schreven instructie: bevel van de meerdere zonder haperen uitvoeren. (wordt vervolgd) )^l^l^l^^.^.,f4.^^.^.>^l^^.^.^.^.^.l^l^l^^.^.^.^.l^^.^.^.^.l^^.l^.l^l^4.l^^.^.^.l^^.^.^.^.^.^.^.^.>^l^^■>^l^l^^■^■^.)^^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5