Bonsai's bij Albert Heijn Wilgen knotten Raad Goedereede verwerpt bezwaarschrift Hameeteman Recreatie Twee Poolse Icunstenaars in galerie Mandala-ei Kampioen zaterdagvliegers goed gemutst Expositie in Goedereede Onthutste Piet de Kok: ik stae perplex...!" Informatie-avond voor diabetes Korfbalvereniging KORVO CBR kiest andere lokatie in Sommelsdijk: Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' •DINSDAG 21 NOVEMBER 1989 Met ingang van maandag 20 november a.s. zullen gedurende twee weken zoge noemde bonsai's verkrijgbaar zijn in de Albert Heijn-supermarkten die een bloe menwinkel hebben. Een Bonsai is een soort miniatuur boompje. De Bonsai's die Albert Heijn verkoopt komen uit China en staan in handgemaakte aardewerk schalen. De plantenliefhebber kan vanaf maan dag 20 november a.s. kiezen uit verschil lende soorten Bonsai's namelijk Car- mona, Ulmus, Murraya en Sageretia. Deze bonsai's zijn in verschillende maten bij Albert Heijn verkrijgbaar en zijn speciaal bestemd voor de huiska mer. Natuurlijk zijn alle bonsai's voor zien van een echtheidscertificaat, naam en verzorgingstips. Bonsai-boompjes zijn nogal kostbaar omdat het kweken veel tijd en kennis vergt. De verkoopprijzen van deze bon sai's bedragen respectievelijk ƒ39,-; 59,- en 99,- inclusief cadeauverpak king en kleine waaier. In de kleinere bloemenwinkels wordt uitsluitend het kleinste model van 39,- verkocht. Het woord Bonsai betekent, vrij ver taald, boom in pot. Voor het kweken van Bonsai's zijn bepaalde bomen en strui ken nodig die de eigenschap hebben een dwergvorm aan te nemen. Door middel van een speciale techniek van snoeien gedurende een periode van vele jaren worden de miniatuurboompjes geleide lijk in een bepaalde vorm gekweekt. Het kweken van Bonsai's komt van oor sprong uit China en vindt nu onder andere plaats in China en Japan. Bon sai's kweken is in die landen een oeroud ambacht. De boompjes worden van generatie op generatie doorgegeven. Bonsai is een echte volwassen boom, die bij de juiste verzoring honderden jaren oud kan worden. In Europa groeit de belangstelling voor Bonsai's. A,s. zaterdag 25 november beginnen voor de vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree-Over- flakkee de winteraktiviteiten 1989-1990. Gestart wordt met het onderhoud aan de wilgen aan de Krammerweg ten zuid oosten van Ooltgensplaat. De aktie begint om 8.30 uur en duurt tot ongeveer 12.30 uur. Gereedschap is in geringe mate aanwezig, maar wie in het bezit is van een goede hand- of motorzaag kan deze gerust meenemen. Het afkomendea openhaardhout zal onder de helpers worden verdeeld voor 15,- per m'. De Krammerweg is te bereiken via de provincialeweg richting Oude Tonge. Voorbij Oude Tonge bij Dierenpension 'Ons Eiland' rechtsaf, einde weg links de Heerendijk op en rechts naar beneden. Verdere inlichtingen: Anton Tromper (01870) 41 56 of Kees van 't Zelfde (01870) 55 66. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Opbrengst kollekte - De diabeteskollekte te Stad aan het Haringvliet heeft 1197,40 opgebracht. Hartelijk dank namens de diabetesver eniging en, de kollektanten. Hierbij nodigt de DVN afdeling Goeree- Overflakkee in samenwerking met de internisten van het ziekenhuis te Dirks- land u uit voor een extra informatie avond op woensdag 29 november in het Groene ïCruisgebouw, Langeweg 72 te Middelhamis. Aanvang 20.00 uur. In verband met de naderende verande ring (vanaf 1 januari 1990) in de 'injec tiewereld' van de diabeet (van U 40 naar U 100 insuline) hebben wij de heer H. Roos van de firma Novo-Nordisk bereid gevonden hierover uitleg te geven. Gezien de belangrijkheid van hetgeen in 1990 gaat gebeuren op het gebied van geconcentreerde insuline en de nieuwe vormen van injectie-materiaal, bevelen wij deze avond van harte bij u en uw familieleden aan. Een van de internisten van het zieken huis te Dirksland zal ook aanwezig zijn op deze avond. Wij rekenen op uw komst! Met vriendelijke groet en tot ziens op 29 november. Het bestuur DVN Goeree-Overflakkee Met een stemmenverhouding van 8-7 heeft Goerees' gemeenteraad in zijn vergadering van j.l. donderdag avond het bezwaarschrift verworpen dat Hameeteman Recreatie had ingediend tegen de weigering van het College een voorbereidingsbesluit te nemen om de uitbreiding van be drijfsruimte op het perceel Haven weg 2-4 te Ouddorp mogelijk te maken. De meerderheid van het College advi seerde de raad het bezwaarschrift onge grond te verklaren omdat een bedrijf als dat van dhr. Hameeteman qua omvang op het industrieterrein thuishoort. De verkeersaantrekkende werking van het caravanbedrijf, waar caravans verkocht, gerepareerd en gekeurd worden, wordt door de Collegemeerderheid onverant woord bevonden. Een aanzienlijk deel van de raad, maar voor dhr. Hameeteman nét niet vol doende, had er moeite mee; er waren ook andere vergunningen verleend, zo viel te beluisteren en zo had dhr. Hameeteman in zijn verweerschrift ook aangevoerd en in zijn commentaar haakte dhr. van Oosterom (CDA) daar op in. In Stellendam, zo verwees hij, is kortelings zelfs toestemming gegeven voor de verplaatsing van een garagebe drijf naar een plaats waar het bedrijf straks door woningbouw zal zijn omge ven. Van hem mocht Hameeteman uit breiden want - zo vroeg dhr. van Oosterom zich af - welk nut dient het een ondernemer zó in zijn bedrijfsvoe ring te beperken? Zo dacht ook dhr. L. X. den Hollander (WD) erover; hij vond zelfs dat de Col legemeerderheid een onvriendelijke sfeer schept t.a.v. de ondememer(s). Ook wat dhr. Grinwis (Gem.belang) betreft mag dhr. Hameeteman doorgaan, maar de volgende sprekers v. d. Laan (SGP) en van Gurp (RPFA'^isserijbelangen) wilden er weer niet van weten. Dhr. A. de Jong (SGP) onderscheidde zich ditmaal van de rest van zijn fraktie. Het leek hem dat het aanzien van het caravanbedrijf met de bouw van een bedrijfsruimte bijzonder op zou knap pen en hij vond het daarom niet juist die bouw tegen te houden. Toch kozen 8 van de 15 raadsleden daarvoor, de meerder heid dus die het bezwaarschrift van dhr. Hameeteman dan ook verwierp. Rotonde Met Shell Nederland Verkoopmy b.v. werd een grondruil gepleegd t.b.v. de aanleg van een rotonde ter plaatse van de kruising Hofdijksweg-Hoge Pad- Molenweg. Er was van Shell overigens maar 20 m^ nodig, Shell kocht op zijn beurt 120 m^ van de gemeente voor het kunnen plaatsen van een LPG instal latie. Royale gift Met dank accepteerde de raad een gift van ƒ20.000,- aan burg. van Velzen overhandigd door de stichters van 'Port Zélande' t.g.v. het bereiken van het hoogste punt in de bouw. De raad ging ermee akkoord het bedrag te besteden aan het treffen van voorzieningen ter verbetering van de strandovergangen teneinde die ook voor minder-validen toegankelijk te maken. Voor het plegen van onderhoud aan de landschapselementen, in dit geval het schurvelingengebied, werd een krediet van 35.000,- gevoteerd. Het betreft niet meer dan een voorfinanciering omdat het bedrag van het Rijk, in het kader van de regeling onderhoud Landschapsele menten zal worden terug ontvangen. Voorts werd een bedrag van 20.500,- beschikbaar gesteld voor de bouw van 2 abri's (wachtgelegenheden bij de bus halte) bij de Klepperstee. De lijn die daar gereden wordt maakt deel uit van de kustlijnroute. Ook de visserijhaven kwam nog aan de orde. Voor het aanbrengen van een scheiding, d.m.v. een drietal palen, tus sen het vissershavengedeelte en het recreatiescheepvaartgedeelte in de bui- tenhaven werd een krediet van 21.500,- beschikbaar gesteld. Voor het uitbreiden van de ligplaats-accomodatie voor vis sersschepen, eveneens in de buitenha- ven werd een krediet van ƒ187.550,- gevoteerd. Het betreft de aanleg van drie steigers aan de noordzijde van de bui- tenhaven. Een subsidie van 100.000,- werd be schikbaar gesteld aan de Stichting RTM Grevelingen ten behoeve van de aanleg van de tweede fase van het trambaan- projekt op de Punt te Ouddorp. De hele SGP fraktie distancieerde zich van deze tweede subsidiëring met 100.000,-, enerzijds omdat de toezeg ging dat zondags niet met het tramm,ate- rieel gereden zal worden niet waterdicht is, anderzijds ook om financiële rede nen. „Er zijn wel meer stichtingen die zo'n geste van het gemeentebestuur op prijs zouden stellen", meende dhr. Noorthoek en hij vond dat de RTM het maar goed met de gemeente Goedereede getroffen heeft. Vanaf 25 november 16.00 uur tot 24 december exposeren Agneiszka Aleczka Mielecki in galerie Man dala-ei met schilderijken en objek- ten. Mariusz is geboren in 1956 te Golynia en afgestudeerd aan de academie van beeldende kunsten te Golynia. Hij houdt zich bezig met schilderen, teke nen en maakt eigen abstrakte objekten. Het meest maakt Mariusz indruk met werken waarvan men niet weet of men ze als materie schilderij of abstrakte objekten moet interpreteren. Hij heeft daarbij een heel eigen techniek ontwikkeld. Het schilderij wordt ge maakt, net als vroeger op een houten ondergrond. Daarop maakt hij objekten gedeeltelijk van hout en gedeeltelijk van gevlochten materialen. Deze objekten sluiten aan bij de Poolse volks- en sakrale kunst. Wat tot uiting komt in zeer kunstzinnig gevormde 'poppen'. Agnieszka schildert met de meest ver schillende technieken, o.a. landschap pen en stadsgezichten. Daarbij schildert zij dan de ene kant sfeerbeelden, op bepaalde momenten van de-dag en aan de andere kant de karakteristieke archi- tektuur van verschillende steden. De kleurstellingen zijn grotendeels donker en zacht of in zuivere zachte pasteltin ten gehouden. Toch komen in de aan vankelijke koel en vraag ogende kom posities ook hartstochtelijke tinten rood voor. Bijde kunstenaars zijn aanwezig op hun expositie en hebben speciaal voor de Sinterklaas en kerst, kleine kunstwerk jes gemaakt. De expositie wordt opzaterdag 25 no vember a.s. geopend door burgemeester C. M. de Vos, om half vijf. Iedereen is van harte welkom. De galerie is open van woensdag t/m zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur en op afspraak. Galerie Mandala-ei, Oudelandsedijk 12 3255 LN Oude Tonge (Nieuwe Tonge) Telefoon (01875) 1318 vanaf N215 afslag Herkingen (Battenoord). In den hof van 850 vierkante meter staan de vele duivenhokken van Woensdrech- tenaar Jan Tracts. Van de Drecht waar aan Woensdrecht in vroeger tijden moet hebben gelegen is niets meer te zien. Integendeel, Jan woont nabij een kleine heuvelrug, zo opvallend in het land schap gesitueerd, dat zijn snel komende vliegers er op aan stuiven alsof ze een oase in de woestijn ontdekken. Vooral bij Noordoostenwind als de die ren langs de Schelde afzakken zijn de uitslagen genadeloos. Tien op het eerste blad bij 1000 prijzen is dan maar heel gewoon. Altijd geooit met rode muts en pompon - wie hem al eens anders gezien heeft mag het zeggen - leeft hij de ganse dag voor en met zijn duiven. En omdat 'ons Dien' zijn vrouw ook volop ambitie in de duivensport heeft, is er geen enkel beletsel om den hof vol met hokken te zetten en de huiskamer te vullen met een niet te tellen hoeveelheid ornamenten, waarvan er steevast jaarlijks zo'n twin tigtal bijkomen. Want won hij dit jaar niet vierentwintig maal de gratis afde- lingsprijs c.q. het voorwerp. Dat kan ook niet anders met vijf eerste prijzen tegen 3000 of meer deelnemende duiven in afdelingsverband. Voor Jan al een min der jaar, want in 1988 won hij er zes, al moet er bijgezegd, dat dit jaar op zijn beste vlucht de computerklok bleek ont regeld, zodat 19 prijswinnaars van de 21 gezette duiven buiten mededinging kwa men. Alleen de 20e uit een andere klok werd nog een goede prijsduif. Terecht memoreerde de afdelingsvoorzitter, dat hij ondanks deze pechdag toch generaal kampioen van de 900 tellende Bra bantse Zaterdagvliegers werd. Voor Tracts al bijna niet leuk meer, want in de twaalf jaren dat hij bij deze afde ling speelt verscheen hij zevenmaal als eerste op het podium, werd eenmaal tweede, tweemaal derde en tweemaal vierde. Over nadoen gesproken. En wie schokschouderde zegt, ach dat zijn maar zaterdagvliegers, moet weten dat hij in de ZNB-vereniging Vlug en Eer- lijkte Hoogerheide van 1963 tot 1977 toe, op twee jaar na, altijd generaal kam pioen werd. 42 weduwnaars, veelal blauw van kleur, aan de schrale kant van postuur en zo mak als een schaap, zijn de mannelijke bevolking. Voor het eerst in zijn liefheb bersloopbaan zijn ze in november van hun vrouwtjes gescheiden, maar ook nu zal hij niet aan winterkweek doen. Een 'melker' die durft te zeggen in een jaar dat hij voor de derde maal de wissel- beker definitief wint en de bovenste Vanaf zaterdag 11 november tot eind december is in 'klein loogement', in het historische stadje Goedereede op Goe ree-Overflakkee, werk te zien van de Haagse kunstenares Ellen Dubourcq. Ellen Dubourcq kreeg haar opleiding aan de academie 'de wervel', bij Eva Mees en aan de 'Dr. Hauschka Schule', Boll/BRD; ze is kunstzinnig therapeute en docente aquarel bij ondermeer de vereniging voor antroposofie. Het werk bestaat uit landschapsstem mingen en kleurimpressies, waarbij het landschap, bergen, polder, zee, onderge schikt is aan de val van het licht, waar door de compositie ontstaat. Kenmerkend is de transparante, leven dige werking, doordat de kleur laag voor laag, soms wel dertig lagen, wordt opge bracht; tussen elk laagje wordt als het ware licht opgesloten. Ellen Dubourcq zegt er zelf over: „schil deren is licht besturen, je laat het stralen naar donkere plekken; de mens wil zich bewegen, het licht en de schaduw veran deren door de beweging, om op die manier iets van het mysterie van licht en donker te begrijpen. In mei/juni volgend jaar zal Ellen Dubourcq, in samenwerking met 'klein loogement' een schilderkursus geven in en rond Goedereede. Voor informatie en aanmelding kunt u kontakt opnemen met Ellen Dubourcq, Van Boetselaarlaan 161, Den Haag, tel. (070) 55 40 11 of met René Mijnders van 'klein loogement', tel. (01879) 31 25. SOMMELSDIJK Inleveren vakantiebonnen Bouvn'akkers: de inwisseling voor de a.s. feestdagen vindt plaats 22 november 's avonds van 6-9 uur bij M. Driesse, Prin- sesselaan 5, 3245 XN Sommelsdijk, tel. 30 65. R.B.S. voor 3 dagen en schilders voor 8 schilderzegels en baggerbedrijf 30 dagzegels. OUDE TONGE Uitslagen zaal 18 november 1989: KORVO 1 - Zwijndrecht 38 - 8 KORVO 2 - Snel 64 - 5 KORVO 3 - Spido 45 - 3 KORVO J - Albatros J23 - 6 Breda NB- KORVO B6 - 1 Programma zaal 25 november 1989: Regenboog 4 - KORVO 117.00 uur ADO 5 - KORVO 212.50 uur Oranje Zwart 3 - KORVO 318.00 uur trede opnieuw bereikt, dat zijn seizoen toch minder brillant was. Ja op de fond, daar is zijn ster nog te matig en dat komt omdat hij de stelregel huldigt dat de beste vliegers op vitesse en midfond worden gezet en die wat min der presteren op de fond. Toch is al eerder gebleken dat tiij pnma eendagsfondduiven heeft als hij ze ervoor klaarmaakt. Allemaak cracks na langdurige kweek voortgekomen uit de rassen van Guust Vermaire, België; Gebr. Pijnen, Hoogerheide; Spieren burg, Den Briel en Brocatus, Steen bergen. Voor de overnachtvluchten gaat hij nu uit van de Weagens kweken, ofschoon het feit dat één vroege Barcelonaduif meer aandacht krijgt dan een haal jaar fantastisch spelen hem de opmerking ontlokt, dat hij het gehele seizoen plezier heeft. Vooral omdat hij op zijn erf tesa- men speelt met kleinzoon Erik, even eens getooid met een rode muts, maar die heeft hij al vanaf zijn geboorte en is niet af te zetten. Die mutsen zijn de lan dingsbaan voor bijna alle duiven, het teken dat er weer snoepzaad of fijnge sneden peen en knolselderij aankomen. Bij de voerbak is schraalhans keuken- meester en behalve wanneer zoals nu het erf vol ligt met te dragen maïs, krij gen de duiven weinig kans hun buik vol te eten. Vrijdags bij het inkorven en zaterdags bij thuiskomst is het eveneens lege bak. En zo worden ze zo handel baar als honden en katten. Natuurlijk zijn de duiven bijzonder ras- sig, maar de successen komen toch vooral door de omgangi het uitproberen van trucs, bv. twee doffers op één bak even laten v^pchten en ze per dag omwis selen, alleen opletten als je met de klok weggaat en ze nog niet beiden thuis zijn. Waarnemen, dat is het parool om de bovenste van de poulebrief aan te wij zen, wie tweemaal achtereen vroeg vliegt zal het meer doen. Eenmaal kan een gelukje zijn, tweemaal niet meer, zei zijn duivenpeetvader Guust Vermaire. En altijd maar tijdens het seizoen maar ook zelfs daarna hardnekkig blijven africhten, steeds onderweg met een mandje duiven en natuurlijk met de rode kwastmuts. Zo is het leven van een groot kam pioen. Toen Piet de Kok j.l. donderdagmiddag te verstaan kreeg dat zijn bedrijf aan de Kaai te Sommelsdijk door het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheid) zou worden verlaten is dat voor hem als een fikse don derslag uit heldere hemel ervaren. Hij vindt het plezierig dat de 'oproepkring' in Sommelsdijk zal mogen voortbestaan, maar voor de ondernemer in hem is het moeilijk te accepteren dat de klandizie die hij van rijschoolhouders, examinatoren en kandidaten had aan een gemeentelijk komplex als 'de Staver' zal vervallen. „De gemeente is onze grootste concurrent!" stelt dhr. de Kok dan ook, op z'n 57e andermaal teleurgesteld, vast. Hij weet nog van de tijd dat z'n vaders café bestond van het bezoek van schip pers en commissionairs. Maar de haven raakte buiten gebruik en schippers en commissionairs verdwenen. Gelukkig was er, ter compensatie, ruim twaalf jaar geleden het CBR dat twee dagen per week voor heel wat aanloop zorgde. „Zo'n 150 a 200 klanten waren dat wekelijks voor een of meerdere koppen kof fie, een frisdrankje of om wat te eten", zo ziet dhr. de Kok terug op de twaalf voorbije jaren waarin het CBR een stut onder zijn bedrijf was. Eind december zal het afgelopen zijn zonder dat daar enige compensatie tegenover staat. ....of..., zo daagt dhr. de Kok uit: „de Gemeente die in die verhuizing best een woordje zal hebben meegesproken, moet een goed bod op m'n pand doen; laat ze 't mijne maar kopen inplaats van dat van m'n overbuurman aan wie te kennen is gegeven dat z'n pand plaats zal moeten maken voor de ontsluiting van 'de Westplaat'. Na deze jongste ontwikkeling ziet dhr. de Kok het even niet meer zitten; er zijn door de horeca-ondememers al zoveel klappen geïncasseerd nu verenigingen hun cantines hebben, gemeentelijke gebouwen worden verhuurd en zelfs in scholen al bijeenkomsten worden gehouden. „Voor de horeca-ondememers schiet er weinig of niks meer over", klaagt dhr. de Kok die pas enkele weken geleden een Vennootschap onder firma met zijn 24-jarige zoon Ad aanging. Het feit dat zijn gelegenheid als 'café' te boek staat schijnt het CBR mede tot de overstap naar 'de Staver' te hebben gebracht: „alsof ze daar géén volledige vergunning hebben!" stelt dhr. de Kok schamper vast. Hij heeft het CBR aan geboden beneden een separatiewand aan te brengen, maar de beslissing was al genomen: „de één zal er om vlaggen, ik zou er om moeten rouwen", zegt dhr. de Kok. Hij heeft de eerste nacht na die onverwachte 'donderslag' de slaap niet kunnen vatten. Gelukkig zijn er nog de overige klanten die als rustpunt een rustig café prefe reren. Elke woensdag voorziet hij de marktkooplui van koffie en soep, maar hij heeft al geruchten gehoord dat de markt misschien uit Sommelsdijk gaat verdwijnen en dat zou andermaal een rib uit het Sommelsdijkse lijf beteke nen. Dhr. de Kok, echtgenote Corry en zoon Ad, ze zijn teleurgesteld. Mógen ze even?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2