Alg. beschouwingen vertellen 's raads tevredenheid over de Goereese gang van zaleen Poëzie-album kwijt mn Hnopa-wmBtPiAN. z e De weg naar huis mHH Bingo-middag Vakantierechten 'Bouw' Garage Knöps B.V. Pasfoto's VEIUGK WINTER DOOR HARD- en SOFTWARE binnendeuren Restantenhal 1 Hoad Samenzang te Ouddorp Hisschemöller wandtegels Restantenhal Hoad Enquête in Herkingen groot succes DIRKSLAND \l7------------------------ VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 .EILANDEN NIEUWS DERDE BLAD De inwoners van Goedereede blijven in het komende begrotingsjaar ander maal verschoond van belastingverhogingen, zo is uit de aanbieding van de Gem. begroting 1990 gebleken. In de algemene beschouwingen die de frak- ties hebben ingediend - om in de begrotingshandeling van volgende week donderdagavond beantwoord te worden - is daarover grote instemming te lezen. Geen wonder dan ook dat in de SGP beschouwing het College graag het vertrouwen wordt geschonken de gemeentelijke financiën goed in de gaten te houden. „Zijn er in deze raadsperiode eigenlijk belastingverhogin gen, anders dan een incidentele bijstelling, voorgekomen?" zo wordt in de CDA beschouwing geopperd. In de beschouwing van RPFA'isserijbelangen ook een dankbaarheidsbetuiging in een gemeente als Goedereede te mogen leven, een duidelijk teken van welbevinden in 't Goereese. Geen van de frakties is in het 'beschou wen' achtergebleven. „Een wisselwer king tussen raad en College met als doel het beste voor de inwoners te zoeken", zo typeert dhr. Grinwis van Verenigde Gemeente Belang het, en met alle ande ren heeft dhr. Grinwis dat kort en zake lijk gedaan en zo hoort het. Onder staand proberen we het meest essentiële uit de beschouwingen te putten: Na de geuite dankbaarheid in een Gemeente als Goedereede te mogen wonen en het 'in grote lijnen' instem men met het beleid op de 3e bladzijde van de RPFA^isserijbelangen beschou wing toch alweer tekenen van verontrus ting als over de te verwachten situatie bij de Kabbelaarsbank wordt nagedacht. Het lijkt de fraktie 'dringend noodzake lijk' dat de politie mentaal en materieel wordt toegerust om in staat te zijn de taken naar behoren te vervullen. Opge roepen wordt voorts die maatregelen te nemen die de (verkeers)veiligheid voor ieder kunnen verbeteren en wanneer Economische Zaken en daarmee de vis serij wordt belicht, wordt met tevreden heid naar het omzetcijfer op de gem. Visafslag gekeken. Zowel het gemeente bestuur als de visserijwereld zelf ge troosten zich grote inspanningen en ook het te stichten bedrijfsverzamelgebouw zal een stimulerende faktor kunnen zijn. M.b.t. de landbouw wordt de voortgang van de herinrichting Ouddorp-West van groot belang geacht. De fraktie RPF/ Visserijbelangen hoopt niet dat in dat gebied de landbouw volledig onderge schikt zal worden gemaakt aan de natuur. Na een blik op de hoofdstukken Cultuur en Recreatie met enerzijds wat verontrusting en anderzijds dankbaar heid, wordt gewezen op de grote verant woordelijkheid in het kader van de aanpak van de milieuproblematiek, waarbij het rentmeesterschap over de schepping in het oog dient te worden gehouden. Na het College nog te hebben gevraagd of er nog dit jaar - zoals toegezegd - een vorostel m.b.t. aansluiting op de eilan- delijke CAI te verwachten is wordt de beschouwing besloten met de wens dat niet alleen het financiële-, maar ook het geestelijk welzijn van de gemeente op een hoog peil zal blijven. Met van God gebeden kracht en wijsheid zal in het besturen daarnaar gestreefd dienen te worden. Rentmeesterschap Ook in de CDA beschouwing wordt vooruitgezien op het 'stevig beroep' dat op een juiste uitoefening van het rent meesterschap zal worden gedaan. Dat dient niet alleen als een maatschappe lijke uitdaging-, maar zeker ook als een bijbelse opdracht te worden gezien. De fraktie voorziet veel extra werk - op het terrein van de Openbare Orde, bestuur lijke zaken, veiligheid als strandbewa- king en brandveiligheid, door de a.s. bewoning van Port Zélande die een explosieve groei van de gemeente zal betekenen. „Er zal ongetwijfeld veel op de gemeente afkomen wat we niet gewenst hebben en er zal veel zorg en wijsheid nodig zijn om deze groei in goede en veilige banen te leiden", zo overweegt het CDA. Dat de Rijkspolitie- groep Goedereede in een groter eilande- lijk verband op dreigt te gaan wordt dan ook niet wenselijk geacht. Waardering wordt uitgesproken voor het service- verhogend en stimulerend beleid t.a.v. de visserij. Met waardering wordt ook gesproken over het plan tot aanleg van een fietspad langs de Zuiderdiepstraat- weg richting sportterreinen en gehoopt wordt op een verlenging daarvan rich ting havens en Goeree-Havenhoofd. Voor het best.plan Nieuwe Oostdijk ('een uitstekende woonwijk') zou er - zo denkt het CDA - een ontsluiting rich ting Hoofddijk moeten komen. Bitter wordt gesproken over de ellende van de doorgaande olielozingen op zee die een onverbiddelijk halt zou moeten worden toegeroepen. Het CDA vindt ook dat de duinvervuiling een halt moet worden toegeroepen door bij de 'toeristische heksenketel', de Brouwersdam, langs dam en strand toiletvoorzieningen te plaatsen. Het stadje Goedereede wordt steeds fraaier tengevolge van restauraties en nog immer leeft bij het CDA de ge dachte aan een fraai opgetuigde blazer in de haven als toeristische attraktie. Het CDA verklaarde zich gaarne bereid met de Bijbel als inspiratiebron ook in 1990 mee te besturen. Een toevloed van taken Het doet de SGP fraktie bijzonder deugd dat bestuurders zowel als het gemeentepersoneel de toevloed van taken de baas is gebleven. De te ver wachten 'verdergaande economische groei' wordt gewaardeerd, maar ander zijds wordtd het zeer betreurd dat het op andere gebieden, op medische en ethisch terrein mis gaat omdat niet aan Gods Woord en Wet wordt vastgehou den. De 'haren rijzen de SGP fraktie ten berge' bij het kennis nemen van een veelheid van vandalisme en criminali teit in den lande en met spijt wordt - aan de hand van politierapportage - vastge steld dat die ook aan de gemeente Goe dereede niet voorbijgaan. Het College wordt dan ook gevraagd te blijven aan dringen op meer politiemensen. Nog steeds bereiken de SGP fraktie klachten over de sluitingstijden van de horecabe drijven, en de fraktie vraagt zich af of, behalve politietoezicht, ook brandbe strijding op de Kabbelaarsbank ade quaat geregeld is. Wat de fraktie ook graag gerealiseerd wil zien zijn verlagingen in de stoepranden waardoor het rolstoelers mogelijk is op de trottoirs te komen. Het College wordt gevraagd daartoe een plan te ontwikke len. Goerees' vissers krijgen van de SGP fraktie een kompliment hun vangsten - sorris van verre - tóch op de Goereese afslag te hebben aangevoerd. De fraktie vraagt zich af of in Goedereede de AID controle intensiever is als in overige visserijgemeenten. Sprekend over het Onderwijs wordt met vreugd geconstateerd dat de Chr. Scho lengemeenschap 'Prins Maurits' te Mid- delhamis met een Atheneum mag wor den uitgebreid. Waarderend wordt voorts gesproken over het flankerend ouderenbeleid waarin alle medewerking wordt toegekend en onder het Hoofd stuk Volksgezondheid wordt met ernst gesproken over de Goddelijke opdracht de aarde te bebouwen en te bewaren, vanuit welke verantwoordelijkheid zorg dient te worden gedragen voor het Milieu en de bewustwording van de bur ger daarin verder te stimuleren. Besloten wordt met de bede dat de Heere de bestuurderen zal willen bewaren bij de eenvoudigheid van Zijn Woord en Hij wijsheid schenke bij het besturen van de Gemeente. Huishoudschool voor culturele aktiviteiten? De WD fraktie heeft zijn beschouwing aangenaam kort en terzake gehouden. Er wordt gevraagd of er een werkelijke noodzaak is het Gemeentehuis uit te bouwen, nu een architect kennelijk al werkzaamheden daartoe heeft verricht. Geconstateerd wordt dat het klan- destien kamperen toeneemt waardoor plaatselijke bedrijven worden bena deeld en het milieu wordt belast met afval 'in de ruimste betekenis van het woord'. De WD fraktie stelt voor een ad-hoc commissie in te stellen m.b.t. de toekomstige ontwikkelingen van de vis serij, scheepsbouw, visverwerking e.a., teneinde de economische bedrijvigheid te stimuleren en uit te bouwen. Er zou den in zo'n commissie vertegenwoordi gers van gemeente, bedrijfsleven en Waterstaat zitten kunnen nemen, zo wordt gesuggereerd. In het verloop van de beschouwing vraagt de WD fraktie het College af of het ter beschikking komende gebouw van de Huishoudschool te Ouddorp misschien gebruikt kan gaan worden voor het aantrekken van schone indus trie of een culturele bestemming zou Gebr. Buys DE GREVELINGEN NÏuwe°TSige camping en caravanhandel tel. 01875 -1259 kunnen krijgen. De fraktie verklaart het voorts te betreuren dat nog geen voor stellen zijn gedaan tot kwaliteitsverbete ring van het recreatiegebeuren, zoals de aanleg van fiets en wandelpaden, sani tair op en bij het strand, verbetering van de toegang voor mindervaliden enz., ter wijl wel wordt voorgesteld de meerop brengst van de toeristenbelasting ten gunste van de gewone dienst te laten komen. B en W wordt erop gewezen zeker ook een kwaliteitsverbetering t.b.v. de recreatie verplicht te zijn. Na een vraag over het al dan niet deelne men aan de Flakkeese CAI (de fraktie heeft een voorstel daartoe in voorberei ding) wordt besloten dat in het komend begrotingsjaar in sfeer en harmonie zal kunnen worden samengewerkt. Gezonde financiële toekomst Door de fraktie Verenigd Gemeente Belang wordt een financieel gezonde toekomst voorzien en de fraktie is daar gelukkig mee omdat de burgers niet zwaarder behoeven te worden belast. De fraktie dankt die goede gang van zaken goeddeels aan de inkomsten uit de recreatie, met name ook de realisatie van Port Zélande en van de Kriekel. De toename van de verblijfsrecreatie, de seizoenverlening en de geografische lig ging van de gemeente pleiten ervoor dat de groep Goedereede van de Rijkspoli tie een zelfstandige zou blijven, meent de fraktie Gemeentebelang. Van belang wordt ook geacht dat het Industrieterrein te Ouddorp, dat steeds meer verkeer aantrekt, een directe aan sluiting op Rijksweg 57 zou krijgen. De Havenweg zou worden ontlast en de bereikbaarheid van de Ouddorpse ha ven zou er vele malen door verbeterd worden. Na een tevreden blik op de resultaten van de visserij en het functio neren van de Afslag, al laat het bedrijfs verzamelgebouw nog op zich wachten, wordt de beschouwing gericht op de pro blematiek van de Brouwersdam, op het terrein van de verkeersafwikkeling, het ontbreken van sanitaire voorzieningen, illegale overnachtingen e.d. De zorg voor het milieu acht de fraktie Ver. Gemeenten belang een zeer te rechte. Graag ziet de fraktie aktie tot het verzamelen van koelvloeistof uit koel kasten en diepvriezers en gevraagd wordt naar mogelijkheden voor het door de burger zelf vervaardigen van com post. Graag zou de fraktie ook de mogelijk heid tot kassenbouw gerealiseerd zien en in de staart van de beschouwing wordt gewezen op de drinkwaterbe hoefte van Port Zélande waarbij de vraag wordt gestld of de waterwinning in de Oost en Middelduinen van vol doende capaciteit is en de méérbehoefte niet zal betekenen dat de IGeistee „opnieuw zal worden leeggezogen?" Hamvraag voor de fraktie was wanneer de eerste CAI aansluiting een feit zal zijn, bij gebrek daaraan wordt de ge meente als aardig 'beschoteld', zo wordt vastgesteld. Ook na de raadsverkiezing De PvdA fraktie blijkt ook dik tevreden met het begrotingsresultaat en ze maakt duidelijk zich ook na de raadsverkie zing van volgend jaar in te zullen zetten voor een beleid dat lastenverhoging voor de inwoners mijdt, al wordt wel gevreesd dat in de jaren negontig de tarieven van de AVT (afvalverwerking) en de investeringen tb.v. het milieu omhoog zullen gaan. De Goereese jaren tachtig kenmerkten zich door indruk wekkende investeringen in de zakelijke en maatschappelijke dienstverlening, de jaren negentig zullen zich - zo voor ziet de PvdA fraktie - kenmerken door milieubeleid en milieu-investeringen. Aan een dergelijk beleid, tot behoud en mogelijk ter verbetering van het leefmi lieu zegt de PvdA bij voorbaat zijn medewerking toe. Sprekend over de ontwikkeling van de Kabbelaarsbank, die permanent 3 a 4000 recreanten zal bergen, wordt inge stemd met het streven van B en W de groep Goedereede van de Rijkspolitie een zelfstandige status te geven. Fre quente aanwezigheid van de politie - ook op de Brouwersdam en andere gebieden - werkt preventief; het mag niet zo zijn - aldus de fraktie van de PvdA - dat het opereren van de Rijkspo litie wordt beknot door onvoldoende middelen, zoals gebrek aan benzine! Zowel voor de politie als voor de red dingsbrigade van welke ook een grote inspanning wordt gevraagd, wordt voor de beschikbaarheid van voldoende mid delen gepleit. Aandacht voorts voor de noodzaak van het aanbrengen van verkeersvoorzie- ningen, het zwemcomplex dat regionaal furore maakt en de Stellendamse garna len die een culinair begrip zijn. Belang stelling en zorg zijn er om de visserij op welke de vangstbeperkende maatrege len eerder ontmoedigend dan stimule rend werken. Tenslotte sprekend over het milieu wordt de aanstelling van een milieu ambtenaar een prioriteit geacht. Vol doende controle kan in een vroegtijdig stadium schade aan het milieu voorko men. Graag ziet de PvdA nog dit jaar een voorstel m.b.t. deelname aan de flakkeese CAI. Meer bloemen en plan- MIDDELHARNIS - De in Hoogland woonachtige mevr. E. S. Heller - zeg maar Janny van Dirk van Betje uit Men- heerse - is al sinds 1962/'63 haar poëzie- album kwijt. Nog steeds, al de jaren nadien, heeft ze hoop dat het ooit nog eens bij haar terug zal komen; dat wordt dus zoeken in Middelhamis-Sommels- dijk! De meisjesnaam van mevr. Heller is Janny Meiaard en die naam staat dan ook in het poëzie-album geschreven. Ze kreeg het in 1956 en ze beleefde, zoals de meeste jonge meisjes van toen, veel ple zier aan de prachtige versjes die er in werden geschreven, o.a. door vader Dirk Meiaard, die inmiddels is overleden, en moeder Bethje van Biert. Ook opa en oma van Biert uit Stad schreven er lieve versjes in en 't is begrijpelijk dat Janny haar poëzié-album dolgraag terug zou willen hebben, maar waar is het? Misschien bij een schoolvriendinnetje, een klasgenote of een familielid? Wilt u, wanneer u daarvoor in aanmerking zou kunnen komen, uw boeken en vooral uw geheugen nog eens heel goed nazoeken. Met het terugvinden ervoor zou u Janny van Dirk van Betje heel gelukkig maken. Haar tel.nr. in Hoogland: (033) 80 19 46. De vorige week aangekondigde enquête in Herkingen onder de dorpsbewoners van Herkingen is ronduit zeer succesvol te noemen. De enquête had tot doel te peilen hoe breed en diep de wens voor een nieuw multi-functioneel centrum onder de dorpsbewoners leeft. Dat blijkt een bijna honderd procentige wens te zijn gezien de deelname en de ingevulde vragenlijsten. Het Stichtingsbestuur van 'Ons Huis' wil voor de inzet van de enquêteurs/ enquetrices haar dank uitspreken en de dorpsbewoners voor hun bereidheid in deze voor allen zo belangrijke zaak danken. De gegevens van de enquête worden nu door een aantal professionele mensen verder uitgewerkt tot een verslag. Het Stichtingsbestuur zal de bewoners van Herkingen over de continuïteit van de gevolgde benadering op de hoogte houden! Afd. Voorlichting 'Ons Huis' Herkingen DEN BOMMEL De plaatselijke commissie Welzijns werk voor Ouderen organiseert op woensdag 22 november a.s. in Wester- licht een bingo-middag voor iedereen boven 55 jaar. Kom gerust eens kijken, u bent van harte welkom. De kosten zijn gesteld op 3,- per per soon. Daarvoor ontvangt u bingokaar ten en een kopje koffie. Zaal open 13.30 uur, aanvang 14.00 uur. U kunt zich opgeven bij J. Zoon, School straat 15, Den Bommel, tel. (01871) 15 74. Leuke prijzen zijn beschikbaar. Alle bouwvakkers kunnen vakantiegeld opnemen voor de aanstaande feestda gen bij de volgende P.V.-ers van S.F.B, in: STAD AAN 'T HARINGVLIET bij C. Visser, Voorstraat 40, op donder dag 23 november van 18.30 tot 19.30 uur. OOLTGENSPLAAT bij C. v. d. Welle, Boomgaardpad 12, op dinsdag 21 november van 18.30 tot 20.00 uur. ACHTHUIZEN bij W. Buijs, Bom- melsedijk 74, op donderdag 23 no vember van 19.30 tot 21.00 uur. MIDDELHARNIS bij A. Tuns, Bea- trixlaan 24, op dinsdag 21 november van 19.00 tot 21.00 uur. DIRKSLAND bij J. v. d. Groef, in 't gebouw van Buurtvereniging West, Mo- lenzicht, Philipshoofjesweg, op zater dag 25 november van 15.00 tot 16.00 uur. MELISSANT bij J. P. Breen, Pieter straat 29, op maandag 20 november van 19.00 tot 20.00 uur. OUDE TONGE bij J. Both, Neptu- nuslaan 3, op dinsdag 21 november van 19.00 tot 21.00 uur. NIEUWE TONGE bij H. Hoogstrate, Kerkstraat 20, op dinsdag 21 november van 18.00 tot 20.00 uur. OUDDORP bij J. van Splunder, Diependorst 11, op vrijdag 24 november van 19.30 tot 21.30 uur. STELLEND AM bij L. Fokker, Nieu weweg 71, op donderdag 23 november van 19.00 tot 21.00 uur. ten, zoals in perken en plantsoenen, zoals dat in Goedereede gebeurde bij het bezoek van de Koningin, dat wordt door de PvdA bepleit inplaats van prik keldraad waarvan het gebruik uit den boze wordt geacht. Handelsonderneming TANIS Zoektu voor een koopje? Kijk bij: Fam. feestjes, reünie's etc. hou het supervoordelig op LANDHOEVE LÜESTEIN Dag overnachting 12.- kind./7,-(tot 36pers.) in sfeerv. mod. accomodatie Wij stellen ook in staat De prijs is het bewijs Inl. 01869-1588 Kasbergen op zaterdagavond 18 november a.s, van half 8 tot half 9 in de Doopsgez. kerk aan de Weststraat. Zangbundels aanwezig. Ieder is hartelijk welkom en breng anderen mee. Er wordt gekollekteerd voor de Ondergrondse Kerk Openbare vergadering commissie Financiën tijdstip: 20 november 1989, 19.00 uur 16/17 november 1989 Burgemeester en wethouders van Dirksland Voor uw MIDDELHARNIS TeL 01870-2441 J „Het fijnste voor de kleinste?" Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebr. de Waal SOMMELSDIJK Zoekt u voor een koopje? Kiji< bij: BESTELBON CARAVANS ,,De Grevelingen" is officieel dealer van de riante Muller, Atlas, Sunseeker en Brookwood stacaravans. Kom eens kill<en op onze permanente show. Wij hebben ook altijd aanbiedingen in prachtige gebruikte sta- en toercaravans. Wij kontroleren u>a^ koelsysteem, herstellen even tuele gebreken en garanderen daarna schriftelijk een feilloos funktioneren tot en met 1 maart 1990. De volgende onderdelen van het koelsysteem maken deel uit van onze kontroie: radiateur, accu, radiateurdop, thermostaat, slangklemmen, waterpomp, ventilatorriem, koelvloeistof, vt^aterslangen, kach'elradiateur Onze garantie, tot en met 1 maart 1990, omvat herstel van alle gebreken aan de gekontroleerde onderdelen, die eventueel mochten optreden, inclusief verlies van koelvloeistof, voor zover deze gebreken niet het gevolg zijn van onoordeelkundige behandeling of een ongeval. KOSTEN: f 25,-, inclusief B.T.W. Informeer bij onze receptie. Daar zal men u graag uiteenzetten hoe u met uw Opel veilig de winter doorkomt. ORIGINELE OPEL-ONDERDELEN EN -ACCESSOIRES: HONDERD PROCENT KWALITEIT. DE OPEL-DEALER. ZEKERHEID VOOR ALLES. Langeweg 113, tel. (01870) 22 22, Middelharnis PHILIPS ATvanaf ƒ4790,- Excl. TULIP ATvanaf ƒ4085,- Excl. KAYPRO ATvanaf ƒ4455,- Excl. Incl. 20MB Harddisk en Monitor STAR LC-10 printernu voor ƒ495,- Excl. Ireneweg 13 - Ouddorp - 01878-3453 Oosthavendijk 52 Middelharnis Tel. (01870) 24 16 ^^^^^1 Drog. Reform. Foto Quelle Oosthavendijk 52 IVliddelharnis Tel. (01870)24 16 -z' D.V. december 1989 verschijnt: door Jan Knape Mzn., 18,95* Bestel dit boek, dat als vervolgverhaal in Eilanden Nieuws staat, door middel van de bon! Prijs geldig tot 31 december 1989; daarna ƒ22,95 (excl. verzendkosten). Naam: Straat: Postcode: Datum: Ondergetekende bestelt ex. van „De weg naar huis" door Jan Knape Mzn. 18,95 (excl. verzendkosten). Woonplaats: Handtekening: Bon opsturen in open gefrankeerde envelop naar: Gebr. de Waal, Postbus 27, 3240 AA Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 12