EHIVIIDEn-fllEUWS Campagne om einde te maken aan personeelstekort in de (groot)metaalindustrie Wie schrijft er mee van en over Flakkee? vanDroD^elen Harris Computers Schaaktoernooi Promotieavond Israëlreizen Berichten uit de Gezondheidswijzer HERINNERING Aangifte winkeldiefstal eenvoudiger Grote zang- en orgelavond te Dirksland Kwismiddag Den Bommel Ophalen oud papier Start en Hernesseroord organiseren opnieuw een l(ursus voor verpleeghulpen 3e Blad VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 No. 5850 ROTTERDAM „Metaalmoe? Nee toch zeker!" Onder die titel is op 6 november een campagne van start gegaan die een einde moet maken aan het personeelstekort in de metaal industrie. Initiatiefnemers zijn de arbeidsbureaus van Rotterdam, Nieuwe Waterweg- Noord te Schiedam, Spijkenisse, Dor drecht en Gorinchem, het Centrum Vakopleiding en Uitzendbureau Start. In het Rijndelta-gebied doet zich vooral een sterk stijgende vraag naar gekwalifi ceerde lassers, pijpfitters en ijzerwerkers voor. Scholing Hoewel het aantal werkzoekenden in deze beroepsgroepen groot is, sluiten kennis en vaardigheden in veel gevallen onvoldoende aan bij de eisen van het bedrijfsleven. Vandaar dat veel Arbeids bureaus bij hun lokale wervingsakties al de nadruk hebbena verlegd naar scho ling en bijscholing. Deze akties zijn evenwel te kleinschalig om het toenemend aantal vacatures op korte termijn te vervullen. Daarom heb ben de genoemde partijen onder het motto „Samen goed voor werk" tot een bundeling van de krachten besloten. Het aktieplan voorziet in het beschik baar stellen van extra menskracht, het vergroten van de opleidingscapaciteit en het aanbieden van een baangarantie. Metaalmoe? Het opvallendste element is evenwel de publiekscampagne, waarmee de initia tiefnemers buiten de geijkte paden tre den. Met het campagnethema „Metaal moe? Nee toch zeker!" wordt ingespeeld op de terughoudendheid bij werkzoe kenden. De metaalsector heeft in het verleden te maken gehad met kollek- tieve ontslagen. De daardoor ontstane onzekerheid bij werkzoekenden uit zich in een afwach tende houding, zeker ten opzichte van het volgen van een opleiding zonder dat er konkreet uitzicht is op een baan. Van daar dat de campagne zich in eerste instantie richt op het wegnemen van de „metaalmoeheid". Dat gebeurt door de campagne onder de aandacht van een zo breed mogelijk publiek te brengen. Het thema keert terug op posters, op stads- en streekbus sen, in advertenties in dag- en huis-aan- huis-bladen, in mailings aan werk zoekenden en werkgevers en op een spe ciale informatiebus die drukbezochte plaatsen zal bezoeken. Tevens is er een (gratis) 06-informatielijn geopend. Het thema wordt ondersteund met een in het oogspringende afbeelding van een schroothoop die op tal van plaatsen in het Rijndelta-gebied te zien zal zijn. Ook de informatiebus zal van de roest- rode campagne-kleuren worden voor- Ik wil nog wat uit mijn jeugd vertellen, misschien dat de ouderen daar wel prijs op stellen. Ik zal al heel jong in de kerkeraadsbank, onder het evangelisatiegeklank Van Vroegindewey, ik zie hem nog op de preekstoel staan, een grote man, was Jan, al kon ik zo jong zijn preek niet verstaan. Ik vond hem een jijne man, als je geeji ben je goed, maar hij gaf ook nog wat anders, de zoekende mens, moed! Daarom was het geen wonder, 't was een bijzondere man, er kwamen uit dat gezin vier dominees van. En dat heb ik wel bij geruchte verstaan, die gave is in zijn nageslacht doorgegaan. Enkele jaren geleden heb ik ds. Willem nog gehoord, zo'n fijne preek, dat was het zuivere Woord. Onze auto's stonden toevallig naast elkaar, hij groette ons wel, maar herkennen, nee, na 64 jaar. Ik dacht er nog aan, ik woonde toen in Sommelsdijk, Willem in Middelhamis, ik denk nu gelijk, 't was de school met de bijbel ik denk dat was het, meest, de reden waarom hij daar naar school is geweest Met mijn oudere broer speelde hij voor dokter, hebben mij verschalkt, ik was de patiënt, mijn been moest gespalkt Hier dacht ik nog aan, maar het leven ging verder, hij werd geen arts, maar wel zieleherder. Eens per maand brachten wij ,Al den volke" rond, het zendingsblad, met mijn jongste broer, ik weet hoe fijn ik dat vond. Wij kregen overal wat, en dat ging mijn kosak in, op de Binnenweg was een winkel dat was het begin. Daar hing een rij puntzakken boven de winkelbank, zo'n aardige vrouw, wij zeiden dan vriendelijk dank. Ze moest rekken voor de kleinstge, maar deed het stampvol, met pepermuntjes, dat was het begin, maar mijn kosak kwam vol, en kwamen wij thuis dan deed ik mijn kosak uit, en met zijn allen deelden wij de buit De jongeren weten niet wat dat is, de ouderen nog wel, als ik me niet vergis. Wij hadden ook een oom en tante in Puttershoek, die kwamen dikwijls bij ons op bezoek. Van ome Koos kregen wij altijd een hele cent, en tante Mie heeft mij later heel veel verwend. Met onze cent naar de Westdijk, 't snoepwinkeltje van Minus Mol schuin erover, vrouw Mosselman, die verkocht wol Maar om te stroppen, dat was zo 'n strop, aan brat ging je hele cent op. Maar die cent van oom Koos gebruikte ik altijd voor brat, die mooie kleuren, die deden mij wat Thuis kregen wij op zaterdag 1 cent, die ging bij Minus op, aan een kaneelstok, polkabrok of riemen drop. M.inus, bijna blind, wreef over je halfje, niet verkeerd, de ondervinding had haar dat geleerd. Ondeugende jongens hebben haar wel eens gefopt, een met zilver omwonden halfje in haar hand gestopt Tante Mie getrouwd met haar tweede man, dat was oom Jas Jansen uit Stellendam. Ze woonde nu in Sommelsdijk, had een zaak in galanterie, op de Voorstraat, heel bekend bij de ouderen, tante Mie. Van haar kreeg ik altijd mooie strikken in mijn haar, die strikte ik in een speldje, dan duurde hij lang, maar was hij versleten, kreeg ik een nieuwe, soms verschoten door de zon, dat was iets wat voor mij de pret niet drukken kon. Het gedicht moesten webekorten, maar de inzendster zal zeker prijs stellen op het slot van haar gedicht: Welk een vriend is onze Jezus die in onze plaats wil staan. Welk een voorrecht dat ik door Hem altijd vrij tot God mag gaan. Dikwijls derven wij veel vrede, dikwijls drukt ons zonde neer, als wij dan het al niet brengen, in 't gebed tot onze Heer. H.S. Voorlichting Voor belangstellenden worden voorlich tingsbijeenkomsten gehouden. Bij ge bleken geschiktheid (o.a. op grond van medische indicaties) kan de opleiding onmiddellijk beginnen. Het Centrum Vakopleiding in Rotterdam zal zorgdra gen voor een vakgerichte, door het bedrijfsleven erkende scholing. De op leidingsduur is, afhankelijk van de vak richting en het niveau van de cursist, variabel. De arbeidsbureaus zullen trachten de cursisten nog tijdens hun opleiding in kontakt te brengen met werkgevers. Cur sisten voor wie vier tot zes weken na het begin van hun opleiding nog geen kon- kreet uitzicht is op een baan na afron ding van de cursus, worden in kontakt gebracht met Uitzendbureau Start. Detachering Start zal de daarvoor in aanmerking komende werkzoekenden een arbeids overeenkomst van een halfjaar aanbie den. In deze periode zullen de werk zoekenden zo veel mogelijk via tijdelijk werk de gelegenheid worden geboden ervaring op te doen om zo hun kans op het alsnog vinden van een vaste baan te verhogen. Door deze detacheringsconstructie kan aan de campagne een „baangarantie" worden gekoppeld. De initiatiefnemers verwachten dat dit element de drempel aan beide zijden zal verlagen: enerzijds verhoogt het uitzicht op een baan de motivatie om een opleiding te volgen. Anderzijds kunnen werkgevers, die met pieken in hun orderportefeuille te ma ken hebben, toch over voldoende vak krachten beschikken zonder dat zij meteen mensen in vaste dienst moeten nemen. Doelstelling De doelstelling van de campagne is om in vier weken tijd tenminste 250 werk zoekenden (mannen en vrouwen) te selecteren. Omdat de opleidingsduur afhankelijk is van het basisniveau van de kandidaten, mag worden verwacht dat de eerste tientallen kandidaten al voor 1 december beschikbaar zijn voor bemiddeling. Belangstellenden kunnen voor meer informatie gratis bellen naar (06) 05 54. Op zaterdag 25 november 1989 organi seert schaakvereniging „De Pionier" te Hellevoetsluis gezien het grote sukses van de voorafgaande jaren, voor de der tiende maal een groot open schaaktoer nooi met als inzet het Open Persoonlijk Kampioenschap van de Zuidhollandse Eilanden 1989. Dit schaaktoernooi is met ca. 180 deelnemers de laatste jaren uitgegroeid tot het grootste van de regio. Het organisatiecomité is bijzonder ver heugd dat het toernooi dit jaar voor de 5e keer financieel mogelijk wordt ge maakt door Harris Corporation B.V. te Woerden. Door deze sponsoring zijn voor iedere groep bijzonder aantrekkelijke geldprij zen beschikbaar, totaal ca. 2.500,-. SV „De Pionier" verwacht dat daarom ook dit j aar weer een kleine 200 schakers hun weg naar sporthal „De Eendraght" zullen vinden. De opzet van het toernooi is als volgt: 1. Er wordt gespeeld in 6 verschillende klassen al naar gelang speelsterkte, waarbij één klasse speciaal is gere serveerd voor huisschakers. M.a.w.: iedereen van 15 jaar en ouder die de spelregels kent, kan eigenlijk mee doen. 2. Indeling geschiedt volgens het Zwit sers systeem. 3. Men speelt 5 partijen, waarbij iedere schaker een halfuur bedenktijd heeft per partij. 4. Per groep zijn 3 fraaie geldprijzen te winnen. 5. Het toernooi vindt plaats in Sport centrum „De Eendraght", Sportlaan 2 te Hellevoetsluis op 25 november 1989 van 9.30 - 18.00 uur. Opgave voor deelname is mogelijk bij: de heer B. Faber 01883-16313; de heer K. Groeneveld 01883-17147. Het inschrijfgeld is 11,- voor de hoofd klasse en 8,50 voor de overige klas sen. Op woensdag 15 november organiseert de Nederlandse Christelijke Reisvereni ging, afd. Zeeland in samenwerking met Reisburo Van Fraassen een promotie avond over Israël, in het Zeeuws Biblio theektheater, Kousteensedijk 7 te Mid delburg. Het belooft een prachtige avond te wor den met een wervelend programma. Om 19.00 uur begint de avond met een reisinformatiemarkt, waaraan het Israë lisch Verkeersbureau medewerking ver leent. Om 19.30 uur vindt dan de officiële ope ning plaats, gevolgd door een audio visuele presentatie over Israël. Een Israëlische dansgroep zal de avond opluisteren met enkele dansen. Toegangskaarten a 5,- (incl. konsump- tie) zijn verkrijgbaar bij alle Van Fraas sen Reisburo's en aan de zaal. Een Melissantse mevrouw, en lezeres van ons blad, heeft de hierbij afgedrukte oude groepsfoto's aangetroffen in de boedel van een overleden familielid. Heel graag zou ze willen weten bij welke gelegenheden deze foto's zijn gemaakt. Het zijn waarschijnlijk flakkeese dames die een uitstapje maakten naar een badplaats en daarbij op het strand werden gefotografeerd. De vraag is of iemand - dat zal dan een oudere moeten zijn - de foto's of de gefotografeerden herkent en mis- schien ook weet in welk verband ze hun tochtje maakten. Onze Melissantse lezeres zou dat graag willen weten. Wanneer u een reaktie hebt, stuurt u die dan naar Eilanden Nieuws of geeft u maan- t dag even een telefoontje? Tel. 01870-2629. De Gezondheidswijzer Zuidhol landse Eilanden is een informatie centrum waar iedereen vragen kan stellen op het terrein van de gezond heid. De gezondheidswijzer besteedt iedere maand extra aandacht aan een bepaald onderwerp over gezond heid of de zorg ervoor. In de maand november is dat aan het voorkomen en behandelen van brandwonden. In Nederland worden per jaar ongeveer 2000 slachtoffers van brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Een onder zoek van de Nederlandse Brandwonden Stichting wijst uit da teen groot deel van de brandwonden thuis wordt opgelo pen. Onvoorzichtigheid en nalatigheid zijn vaak oorzaak van brandwonden. Een rondslingerend luciferdoosje of een omgegooide hete pot thee in de buurt van kinderen zijn er afschrikwekkende voorbeelden van. Voor lichte en zware brandwonden geldt dat door direkt op een juiste manier te handelen, nóg meer narigheid kan worden voorkomen. Hóe u brandwonden bij uzelf of bij uw kinderen kunt voorkomen en hoe u moet handelen kunt u lezen in een informatiepakketje. Dit pakket is gratis af te halen bij de Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden. De informatie kan u ook toegestuurd worden. U betaalt dan alleen de portokosten. De Gezondheidswijzer bevindt zich in de Basisgezondheidsdienst Zuidhol landse Eilanden, Kon. Julianaplein 1, 3201 CH Spijkenisse, tel. 01880-20222. De Gezondheidswijzer is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. De plaatselijke commissie Welzijns werk voor ouderen te Den Bommel organiseert op woensdag 15 november a.s. een kwismiddag voor iedereen boven de 55 jaar in „Westerlicht" Zaal open 13.30 uur; aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis en er zijn weer leuke prijzen beschikbaar. In de pauze krijgt men een kop koffie aangeboden. Komt u uw geheugen eens testen? Tot ziens op 15 november! STELLENDAM Op zaterdag 11 november wordt door de financiële Commissie van het open Herv, Jeugdwerk weer oud papier opge haald. Wij beginnen om 8.30 uur op de Molenkade en zo vervolgens om 9.00 uur in de Nieuweweg en Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig en gebun deld gereed? 01870- 4844 Gratis taxatie van uw huis SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 7 novem ber 1989 Bintjes gewone ƒ0,18 - ƒ0,23. Irene gewone ƒ0,26. Aardappel prijs per kilogram. Aanvoer: een en twintig ton. Voor de derde maal is er onlangs een kursus georganiseerd voor verpleegkun digen die via uitzendbureau START bij Hernesseroord werken. De kursus is bedoeld om de noodzake lijke basiskennis te leren om goed te kunnen funktioneren, dit is zeer belang rijk omdat in de verpleging niets aan het toeval mag worden overgelaten. Kwaliteit van de dienstverlening van beide organisaties staat dus voorop. Deze keer ging het om 8 enthousiaste kursisten welke allen voor het bijwonen van de kursus een getuigschrift heb ben ontvangen. Door middel van een goede samenwer king tussen Hernesseroord en Start kon deze kursus tot stand komen. Deze kursisten worden ingezet op de diverse paviljoens, waarbij de werktij den variëren van één tot vijf dagen per week. Regelmatig worden er ook mensen uit dit team in vaste dienst genomen door Hernesseroord. Start is gevestigd in het arbeidsbureau, waarbij het uitzenden een middel is om werkzoekenden aan werk te helpen. Deze week worden onder een zeventig tal detailhandelsbedrijven in de binnen stad en Zuidplein te Rotterdam aan gifteformulieren verspreid die het de winkeliers eenvoudiger moeten maken om aangifte te doen van vsdnkeldiefstal- len. Het gaat om een experiment dat voorlopig alleen betrekking heeft op winkeldiefstal gepleegd door minderja rigen (beneden 18 jaar). Het nieuwe aangifteformulier is tot stand gekomen na overleg tussen het Openbaar Ministerie, de Jeugd- en Zedenpolitie Rotterdam en de Kamer van Koophandel. Het is gemaakt op ver zoek van een aantal vertegenwoordigers van het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf en de Stichting City Rotterdam. Het doel is tweeledig: - enerzijds kan de winkelier zich tijd en moeite besparen door het nieuwe for mulier te gebruiken - anderszijds wordt bij een goed ge bruik van het aangifteformulier voor komen dat minderjarige winkeldie ven in (frequente) herhaling treden zonder dat politie of justitie daar weet van hebben en dus ook niets kunnen ondernemen om deze jeugdigen weer op het rechte spoor te helpen. Het experiment past in een reeds lopend projekt van het Openbaar Ministerie waarbij een alternatieve afdoening plaats vindt van winkeldiefstallen die door minderjarigen zijn gepleegd. Nogmaals maken wij u attent op de zang- en orgelavond welke morgen avond in de Ned. Herv. Kerk te Dirks land wordt gehouden. Hieraan werken mee: - Jongerenkoor „Laudate Deum" uit Ridderkerk; - dirigent Martin Mans; - organist Janco Belder; - Ds. 't Lam, opening en sluiting. Tevens zullen Janco Belder en Martin Mans enkele vierhandige werken ten gehore brengen op de vleugel. De avond wordt gehouden t.b.v. de Stichting „Ontmoeting" (tehuis voor daklozen). De nieuwe cd/mc van het jongerenkoor zal te koop worden aangeboden. Aanvang: 19.30 uur. Kerk open 19.00 uur. Toegang gratis! Tot ziens! Wie waren die dames? Komplete woninqinricbtinq OoHgensplaat VJ Tj 01873-1437

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9