m <2Boml.o Nieuw verschenen cd's m ^R3 jeugd' hoekje Damvereniging c. November-raadsel 2 Extra raadsels Extra november-raadsel A De natuurbeschermingsraad ziet gunstige perspeictieven voor natuurontwii(keling in het Krammer-Voll(eral( Fa. B. van Eek Zn. Flakkee van Oom Ko September-oplossingen 1 2 3 5 Philipsdam 1 {^i^if^c^^^^c^cf^i^ci^c^e^i^i^c^i^i^c^c^c^c^^^c^i^i^:^ A. Opel 1. aap, os 7. egel B. 2. lama (lam) 8. hond 3. ooievaar (ooi) 9. orka 8-1- 10 2 3 23 4. eekhoorn 10. slak 8+ 5 6 4 23 5. beer 11. mees 4+ 9 7 3 23 6. ree 12. spin Brabant de juiste Qj] taxatie... nvm Makelaar Tamboer Tot slot Doe mee! voor een schoner milieu!! AKTIE ZUINIG STOKEN „Ernst Nut en Ontspanning '52" te Melissant Rondje Krammer - Volkerak 1 Een rustige dag in september. De zon beschrijft haar baan achter een compacte sluierbewolking. Er is vrijwel geen wind. De buitenthermo meter aan de raampost klimt niet verder dan twaalf graden. Een beetje fris maar wel ideaal fietsweer. Om negen uur schikken we het zitvlak op het harde zadel. Altijd oppassen dat er ter plekke geen vouw in de kleding zit of komt. Geeft niet voor een rondje door dorp, maar.... Noteren nu de kilometerstand en dan spant het rechterbeen de ketting. Bij de Vliegers te Middelhamis de eerste ontmoeting. Een reiger staat in uiterste concentratie op zijn ontbijt te wachten. Dat kan een mooi plaatje opleveren, denken wij. Knijpen bruusk de trom- melremmen aan. Tweewielertjes komen trillend en piepend tot stilstand. Blauwe Jaap rilt er van. Zonder een snavel open te doen, verlaat hij in een werveling van veren zijn vertrouwde plekje langs de waterrand. Nee, dat is niet zo'n beste beurt. Voorbij Nieuwe Tonge brengt de Bier mansweg ons op de tweede Groeneweg. Twee mannen in een aardappelveld. Met een drietander riek spitten ze op het veurhoód de knollen uit de grond. De heren maken alvast een beginnetje voor de rooier. Ze zijn allebei verpakt in regenkleding. Alles is namelijk kledder nat van de morgendauw. En het huidige weertype werkt niet mee aan een droger klimaat. Zo modderen deze landarbei ders, agrarische medewerkers, op een paar vierkante meter flakkeese klei, ook verder aan hun welzijn en hun be staan. Op de kop van het piertje van de Hoek van St. Jacob wurmt een automobilist zijn aanhanger naar de waterkant. Dat gaat, op de Volvoordse steen, niet van een leien dakje. De man moet aanhou dend „in de benzine roeren", voor- en achteruit steken, met het voorwerp van zijn welvaart. Maar na heel wat gescha kelde vijven en zessen glijdt dan toch uiteindelijk zijn motorbootje in het Krammerwater. Jammer voor de bijeen gekomen klas waterkippen. Die kunnen hun rustige dag wel vergeten. Een paar honderd meter verder aan de Grevehngendam. Vijf voor tien is het Beste jongens, meisjes en ieder die dit leest Hopelijk gaat met jullie alles goed. Zo niet.... dan hopen we op spoedig herstel. En zelfs al ben je ziek.... puzzelen lukt al gauw. We gaan dan maar snel van start, want de september-oplossingen moeten we ook nog plaatsen. Zullen we dat dan eerst maar doen? 1. Othniël 6. Gideon 11. Elon 2. Ehud 7. Thola 12. Abdon 3. Samgar 8. Jaïr 13. Simson 4. Debora 9. Jefta 14. Eli 5. Barak 10. Ebzan 15. Samuel 1. Nob 2. Kehüa 3. Gath 4. Mahanaïm 5. AduUam Samaria Aser Josilja Bethséba 6. Engedi 7. Hachila 8. Hebron 9. Moab BETHLEHEM Peleser Manasse Tertius 1. cof k' 2. d 3. f 4. h c of k L E 9. a 10. g 11. b 12. j 1. Ahuzzat 2. Barabbas 3. Claudius 4. Damaskus 5. Elisafat 6. Nicolaüs 7. Jerobeam 8. Zacharia De Slikken van de Heen. nu, een mooie tijd voor een bakje troost. Thermosfles nummer één schenkt dam pende K en G in de kroes. Er is zelfs een knappend kaakje bij. Ons kleed ligt gespreid aan de westkant in de berm- rand boven de stenen beschoeiïng. Hon derden eenden peddelen kalmpjes op de grote plas tussen De Dam en Polder Zuiderland. Langs de stortsteen van de glooiing hebben zich ook heel was Anas vertegenwoordigers in groepjes ver enigd. Maar, als we een kijktoestel uit de fietstas pakken, waaieren alle vogels, als op commando, massaal breeduit het water op. Ze houden zich bij die ma noeuvre opvallend stil. Een vredige omgeving hier brengt enige sereniteit in een soms woelige gedachtengang. Verder via de Philipsdam. Het eerste stuk ervaren we allebei in grote twee- eenzaamheid. Op de ruime langzaam- verkeersbaan komt niets en niemand ons tegen. Geen kip. Over de grote weg rijdt sporadisch een auto voorbij. Doch, bij de Krammersluizen verandert het beeld. Niet zozeer door menselijke ver schijningen. Wèl vogels, bij duizenden. Aanvankelijk hebben de eenden het helemaal voor het zeggen. Toch vragen we ons af of deze populaties nog geen gefiets vlak langs hun voordeur gewend zijn. Zodra ze ons op het netvlies waar nemen kiezen ze eendrachtig één en dezelfde route. Weg van het rijwielpad. Trekken daarbij een V-spoor in het water en „rollen" als een gesloten vogel- wolk weg van De Dam. Tijdens deze waarnemingen rijden we gewoon door met een gangetje van tien kilometer. Zodoende passeren we nu drogere gebieden waarop bonte kluten rondstappen. Meestal zie je deze dieren pootje baden en met hun omhoog gebo gen snavelpunt net onder de waterspie gel maaibewegingen maken om voed- seldeeltjes uit te zeven. Tussen wat begroeiing zoeken twee scholeksters ruzie. Misschien wil er wel eentje landje veroveren. En dat gaat altijd ten koste van de ander. Kan ook zijn dat het bezit en het slachten van een mossel inzet van de vogeltwist is, ergens op de Plaat van de Vliet. Kwart over elf bereiken we het einde van de Philipsdam. We hebben welgeteld vijf keer „goeie morgen" kunnen zeggen tegen mede-weggebruikers. Rechts van de N257 biedt de eerste polder van Sint Philipsland zich aan. Vruchtbare Zeeuw se grond wordt nu nog bedekt door het lover van aardappelen en bieten. Aan onze kant van de weg klimmen we boven op de dijk voor een tweede pauze. De kijker wordt gericht op het uitge strekte natuurterrein. De Slikke van de Heen. Wat een beweeg van vogels. Overal zie je vleugels fladderen. En soms krijgen ze ook hier een jolige bui. W W 'JU'J.' 'JL' 'J.' 'J,' W 'J.' 'Xf J? W WJ.' 'M w 'X' 'Af 'J,' W WJ.' 'J.'J.'J.' W Een kruiswoord-raadsel deze keer. Als je het moeilijk vindt, vraag dan een oudere uit je buurt om hulp. Misschien kom je er wel helemaal zelf uit. Van links naar rechts invullen 1. Leslokaal 4. Eerste mens 8. Lokmiddel 10. Familielid 11. Inkomstenbelasting (afk.) 12. Neef van Abram 13. Rivier 14. Beker 16. Loot 17. Profeet 20. Tijd 23. Broer van Kain 25. Geschenk 28. Broer van Maria 30. Geluid van een schaap 31. Tocht 33. Meisjesnaam 34. Internationaal 35. Familielid 36. Nieuwe testament (afk.) 37. Onder andere (afk.) 38. Plaats waar christenen samenkomen 39. Tak Van boven naar beneden invullen 1. Broer van Abel 2. Oom van Jakob 3. Verbrande turf 4. Muzieknoot 6. Berg (Hooglied 4:8) 7. Neem je met een duimstok 9. Leider van het volk Israël H i 6 16 15. Vrucht 16. Boom 18. Discipel 19. Broer van Ezau 22. Schip van Noach 24. Vrouw van Adam 26. Zoon van Jake (Spr. 30:1) 27. Voedsel van het volk Israël in de woestijn 28. Seizoen 29. Eerste naam van Petrus 30. Zitplaats 32. Opdracht Dan tuimelen ze zwenkend door het luchtruim boven de gevarieerde vegeta tie van dit gebied. Tussen de verschil lende grassoorten en meer naar boven reikende houtgewassen wordt druk ge trippeld en gepikt. Dan stopt de zoe kende kijker bij een kolonie zwanen. Zeker driehonderd. Op de plaat uiterst hnks, helaas nauwelijks waarneembaar. Erachter nog een wijdser terrein waar langs nu wat scheepvaart over het Zoommeer naar het Volkerak glijdt. Op naar de eerstvolgende kruising. Daar moeten we linksaf en dan draagt een burg ons over het Schelde-Rijn kanaal. Boven op de stalen constructie even afstappen. Beneden drijven twee zwanen statig in het vaarwater van traag voorttuffende vrachtboten. Welgemoed rijden we daarna door de woongemeen schap Heense Molen. Vanaf het zadel is er niet zo bar veel te dien van het dorp. Het rijwielpad loopt onder langs een hoge dijk waarop de meeste woningen rusten. Jammer, want ook fietsend glu ren we graag wat stiekum langs gordij nen. Geen elegante gewoonte, maar wie ontkomt eraan? Er staat ook een echte vier-wiekige molen. „De Vos" heet dat monument en kijkt al van 1714 op zijn onderdanen, de Heense Molenaartjes, neer. Twaalf uur. Steenbergen. Met een neus vol uitlaatgeuren van het stadsverkeer. Bij het kruispunt Kaaistraat moeten we links uit de flank. Dat weten we nog van de vorige keer. Vijfjaar geleden hebben we namelijk dezelfde rit gedaan maar dan in omgekeerde richting. Toen nog met veerpont Zijpe. De afstand is nu een paar kilometer korter, maar, alleen de teller merkt er wat van. Daar, op de hoek, ons restaurant Aar den. Eens kijken of ons hoekje bij de hal is bezet. Nee, dus schuiven we ander maal deze eikenhouten stoelen achter uit om breeduit plaats te nemen op het groene pluche achter de, naar onze mening, wat droefgeestige vitrage. Wat zullen we doen? Dat hoort u een vol gende keer bij de aanvang van deel twee Flakkee-Brabnt rond onze wateren Krammer-Volkerak. J.v.P. in het doolhof van prijskaartjes Tel. 01870-3477 Ja, ja.... een pittig raadsel. We hebben van-de-week dankdag gehad. Maar her vormingsdag zijn jullie toch ook nog niet vergeten? Om jullie een beetje te helpen, hebben we vóór de meeste vragen de beginletters van de antwoorden gezet Kijk maar of je eruit komt. Maak van onderstaande lettergrepen de antwoorden op de volgende vragen. E 1. Waar werd Luther geboren? A 2. Beschermheilige van de mijnwerkers. VS 3. Inspecteur die Luther troostte. W 4. Stad waar Luther professor was. T 5. Monnik die vergeving van zonden verkocht. 6. Vrouw die Luthers studie betaalde. A 7. Papieren waarop stond dat de zonden vergeven waren. B 8. Door deze uitvinding werden Luthers geschriften snel verspreid. S 9. Luther bevestigde 95 aan de kerkdeur in Wittenberg. H 10. 31 oktober is af, an, ben, berg, boek, cot, dag, druk, eis, gen, her, kunst, la, Ie, lin, mings, na, pitz, stau, stel, ta, ten, ten, tet, von, var, wit, zei Elma Buscop. Die krant, waar je instaat op de foto, zal intussen bij het oud papier liggen. Maar we zullen 'm er van daan halen en je opzoeken. Inderdaad is het gezellig puzzels op te lossen als het regent. En je hebt weer een mooi raadsel zelf gemaakt! Volgende keer hopen we weer te beginnen met zelfgemaakte raadsels te plaatsen. Ook de groetjes! En.... allemaal weer de groetjes. Bij leven-en-welzijn tot de volgende keer. De Rotterdamse firma Lindenberg Boeken Muziek heeft de laatste maanden de markt in compact-discs aanzienlijk verrijkt met het uitgeven van enkele nieuwe zilverkleurige plaatjes. Twee hiervan willen we kort onder uw aandacht brengen. De eerste cd werd op 20 en 21 april j.l. opgenomen in de Nieuwe Kerk te Haar lem en is getiteld „Psalmen". Het betreft hier een opname van het koor „Capella Amsterdam" onder leiding van Jan Boeke. Instrumentale medewerkenden aan deze cd zijn verder Bernard Winse- mius, orgel; Kate Clark, traverso; Lucia Swarts, violoncello; Maarten van der Heijden, violone en Fred Jacobs, luit en theorbe. De bespeelde instrumenten zijn overigens óf historisch óf kopieën van historische instrumenten. Naar mijn mening is deze cd in zekere zin een unieke uitgave. Er zijn vele grammofoonplaten in de loop van de jaren verschenen met psalmen en psalm bewerkingen, gezongen door koren of als opname van gemeentezang. Daaron der zijn soms bijzonder mooie, boei ende, ontroerende en veelzeggende klankdocumenten. Het bijzondere van déze cd is echter dat u niet alleen de óns vertrouwde psalmmelodieën hoort (die overigens van onschatbare waarde zijn), maar ook allerlei andere. Wist u bijvoor beeld dat de reformator Ulrich Zwingli psalmen berijmde en ze van een eigen melodie voorzag? Of wist u rhisschien dat in 1582 in Keulen een duits psalm boek verscheen vanuit de geest van de contrareformatie? Zo geeft deze cd een scala aan psalmbewerkingen, perfekt en met grote expressie gezongen door „Capella Amsterdam", eenstemmig tot en met achtstemmig. Het bijgevoegde booklet geeft uitvoerige informatie over de literaire genres waarin de psalmtek sten kunnen worden verdeeld (klaagp salmen, dankpsalmen, etc), en over de psalmcomposities op de cd. Ook zijn gelukkig alle gezongen teksten compleet afgedrukt. Samenvattend: wanneer u wilt kennismaken met of u verder laten leiden in de wereld van de vocale psalm bewerkingen in de tijd van de reforma tie, dan is dit een zeer aanbevelens waardige cd vooru. Bovendien opname- technisch uitstekend (DDD-kwaliteit) en aantrekkelijk geprijsd. N.a.v. „Psalmen" door „Capelle Amsterdam" o.l.v. Jan Boeke. Prijs 29,50. Een uitgave van Lindeberg Boeken Muziek, Slaak 4-14, 3061 CS Rotterdam (tel. 010-4111607). De tweede cd is getiteld „Jaap Kroonen- burg bespeelt het Garrels-orgel in de Grote Kerk te Maassluis". Een orgel-cd dus. Opgenomen is een zeer gevarieerd pro gramma, van Bach tot Guilmant en van Sweelinck tot Feike Asma. Kroonen- burg presenteert zich op deze cd als een zeer veelzijdig organist, die heel goed de kunst verstaat muziek uit uiteenlopende stijlen op geïnspireerde wijze te ver tolken. Als sluitstuk van de Deltawerken is het Krammer-Volkerak in 1987 door de aanleg van de Philipsdam afgeslo ten van de zee. Nu wordt het een zoet watermeer met grote, drooggevallen gebieden (schorren) langs de randen. De scheepvaartroute van Rotterdam naar Antwerpen loopt door het Kram mer-Volkerak. Na de afsluiting is het Krammer-Volkerak door minister Braks van Landbouw en Visserij aan gewezen als beschermd- en staats- natuurmonument. Sindsdien wordt er gewerkt aan een plan voor het beheer van het gebied, de zoge naamde beheersvisie. Over het concept van deze beheersvisie heeft de Natuur beschermingsraad op verzoek van mi nister Braks een advies uitgebracht. In dit advies doet de Natuurbescher mingsraad uitspraken over de gewenste ontwikkeling van het gebied. Zo is de raad van mening dat de perspektieven voor de natuur op de drooggevallen gronden zeer gunstig zijn. Hier dient „spontane ontwikkeling" zoveel moge lijk te worden nagestreefd, met als doel de ontwikkeling van een groot samen hangend rivierbegeleidend ecosysteem. De raad spreekt echter zijn bezorgdheid uit over de kwaliteit van het oppervlak tewater, zowel nu als in de nabije toe komst. De doorvoer van verontreinigd water uit het Hollands Diep, de drukke scheepvaart en de lozing van polderwa ter in West-Brabant staan volgens de raad een gunstige ontwikkeling van de natte gebiedsdelen in de weg. Door aktief biologisch beheer kan weliswaar een aanzienlijke verbetering van de waterkwaliteit (in het bijzonder het nutriëntengehalte) worden bereikt, maar de overige verontreinigingsbron nen blijven een bedreiging vormen voor het ecosysteem. Daarom is de raad voor stander van verdergaande maatregelen voor oeverbescherming voor de droog gevallen gronden dan in de concept- beheersvisie worden voorgesteld. Enkele impressies: de cd opent met een zeer levendige vertolking van Bachs gigue-achtige Fuga in G (BWV 577), gespeeld met een tongwerkenregistratie. Vervolgens krijgen twee achttiende eeuwse kamermuziekachtige orgelwer- ken („Concerto del Signor Meck" van Walther en een Suite van Frantisek Tuma) een passende, lichte vertolking. Kroonenburg is op z'n best wanneer hij zijn visie ten beste geeft van opgenomen werken als de „Festliche Musik alia Handel" van Karg-Elert, een „Lamenta tion" van Guilmant, „dè" Toccata van Mulet en de fantasie over „'k Wil U o God mijn dank betalen" van Feike Asma. Het Garrels-orgel uit 1732 klinkt werkelijk als een romantisch orgel en Jaap Kroonenburg verbindt in deze werken de noodzakelijke perfektie met een inspiratie die doet denken aan zijn illustere voorganger als organist van de Maassluise kerk, Feike Asma. In het laatstgenoemde werk wordt zelfs een „asmatisch" interpretatie ten gehore gebracht; gezien de auteur van dat werk niet ten onrechte: met recht kan van een euthentieke vertolking worden gespro ken. lest minder positief ben ik over de ver tolking van werk van Jan Pieterszoon Sweelinck (variaties overAllein Gott in der Höh sei Ehr"): uitvoeringspraktijk en registratie van dit werk op deze com pact disc zijn behoorlijk gedateerd en missen de authentieke aanpak die Asma's werk wel meekrijgt. Het Maassluise orgel blijkt op deze cd overigens een heel goed medium te zijn voor een variëteit aan stijlen. Na de laat ste restauratie (1975, fa. Pels en Van Leeuwen) klinkt het weliswaar qua stemming en klankgeving niet zozeer als wat het is (een orgel uit 1732), maar wel munt het uit door mildheid en uit stekende versmelting van de diverse registers en zeer fraaie tongwerken. Je zou het een ideaal historisch „compro- mis"-orgel kunnen noemen. Konklude- rend: een zeer aanbevelenswaardige geluidsdrager voor iedere orgelliefheb ber. De cd bevat informatie over kerk, orgel, gespeelde werken en organist. Opname van uitstekende klanktechnische kwa liteit. N.a.v. „Jaap Kronenburg bespeelt het Garrels-orgel in de Grote Kerk te Maassluis". Prijs 45,-. Eveneens een uitgave van Linden berg Boeken Muziek. Middelhamis Paul Kieviet Westdijk 33-56 Middelhamis l^Tel. 01870-3035-2060 fiFietsen, brommers, reparatie De tabel voor de week van: 30 oktober t.e.m. 5 november 1989 Normaal jaar- Weekslreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m' 8 m= 27 m= 600 m^ 9 m= 32 m= 700 m' 11 m= 38 m= 800 m' 12 m' 42 m' 900 m= 14 m^ 47 m= 1000 m= 15 m^ 51 m» 1100 m= 17 m= 58 m= 1200 m' 18 m' 62 m' 1300 m= 20 m' 67 m= 1400 m^ 22 m' 73 m> 1500 m» 23 m= 77 m= 1600 m=' 25 m= 83 m= 1700 m= 26 m= 88 m= 1800 m' 28 m' 93 m' 1900 m= 29 m' 97 m= 2000 m= 31 m= 103 m' 2200 m= 34 m' 113 m3 2400 m^ 37 m= 123 m= 2600 m= 40 m' 132 m" 2800 m^ 43 m^ 143 m' 3000 m= 46 m' 152 m= 3500 m= 53 m= 177 m' 4000 m^ 61 m' 201 m' 4500 m' 68 m= 226 m= 5000 m= 76 m^ 251 m» 5500 m^ 83 m' 274 m= 6000 m= 91 m^ 300 m= Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruim boven normaal. De windsnelheid lag op het normale niveau. Uitslagen van maandag 6 november 1989 Ie afdeling: H. Visbeen - H. van Heukelen2 - O J. Looy - C. Visbeen2 - O B. Visbeen - A. Visbeen2 - O 2e afdeling: T. Goedegebuur - M. ArriasO - 2 J. Doom - M. Wiegel1 - 1 S. Keyzer - B. v. d. Spaan2 - O J. Non - B. van Engen1 - 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6