NIEUWS Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Geef 's voor diabetes Geld niet grootste probleem Tholen Gevulde groene kool uit de Kerken De Open Deur Help Graig Shergold Damvereniging „Denk en Zet" fiakkee expresse bv Open Jeugdwerk Oud papier aktie Dirksland van 13 t/m 19 november Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp WELK BLOED? MUtZENHUtS G0U9EN TIENTJE UITHOLLING TESTAMENT OVER MN THESWATEK VITAMINENPRAAT hypotheek op maat... nvm< Makelaar Tamboer Aandacht kleine kernen gevraagd Milieu Nota 2000 Tweewielercentrum Middelharnis Bladz. 2 EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 10 NOVEMBER 1939 "'■■/'«■.r^. «o Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Vroeger zongen we dat Wilhelmus „van dietschen bloet"was. Tegenwoordig hoor je alleen maar,van Duitse bloed". Hebben we dat nog aan de Duitse bezetting te dan ken? Antwoord: Over de betekenissen van „Diets(ch)" en „Duyts(ch)" blijven vele historici en taalkundige van mening verschillen. In de oudste tekst die van ons Wilhelmus bewaard bleef, staat let terlijk „Ben ick van duytschen bloet". Volgens de taalgeleerde prof. dr. J. Franck had het Middelnederlandse woord „Duytsch" van oudsher een wij dere strekking en duidde het meer op „germaans" en - gezien de gotische her komst - voordien zelfs op „heidens". De Vlaamse vorm ervan werd „Diets(ch)" en de Hollanders maakten er eerst „Duutsc" van en later „Duyts(ch)". Daarmee zou toen volgens Franck de Nederlandse taal zijn bedoeld, want het Engelse „Dutch" Nederlands) is daarvan afgeleid. Pas later is „Diets" als een nieuw begrip binnengehaald. Juist omdat Diets de Vlaamse vorm van Duyts was geworden, kozen de voor standers van een zg. Grootnederlands taalgebied in hun publicaties wel eens die term. Vóór de Tweede Wereldoorlog waren het de N.S.B.'ers die allerlei oude germaanse begrippen invoerden en „ben ik van dietschen bloed" zongen als zij het volkslied aanhieven. Maar tij dens de bezettingsjaren werd het weer „Duitse bloed" om de autoriteiten te paaien. Er zijn andere taalgeleerden die in hun naslagwerken beklemtonen dat Diets eigenlijk Duits is. De samenstel lers van het nieuwe Etymologisch woor denboek van Van Dale hebben de zaak opnieuw onderzocht en geven nu prof Franck gelijk. Zij verwijzen bij Diets naar Duits, maar daar staat dan: „Dietsch (Vlaamse vorm) en duuts(ch) (Hollandse vorm, waaruit Duits): Ger maans, Nederlands. De betekenisver nauwing, waarbij Duits alleen met betrekking tot onze oosterburen werd gebruikt, ontstond pas later." NED. HERV. KERK Beroepen te: Kamerik C. M. Buijs te Gameren; Middelharnis dr. P. Vermeer te Kesteren; Oud-Alblas B. J. van Vrees wijk te Ridderkerk; Wageningen J. Quist te Hendrik Ido Ambacht. Bedankt voor: Ter Aar (toez.) G. F. Sma ling te Rijnsburg. Toegelaten tot de evangeliebediening: A. de Fluiter, M. van Nimwegenstraat 14III, 1055 BL Amsterdam, tel. (020) 84 26 24. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: M. Beitier, Klaverstraat 60, 3572 VG Utrecht, tel. (030) 71 70 19; E. Noordt, Peursumstraat 48, 1106 BV Amsterdam, tel. (020) 97 80 39. GEREF. KERKEN Beroepen te: Burum (part-time) drs. I. Boersma-Prins, kand. aldaar. Aangenomen naar: Burum (part-time) drs. I. Boersma-Prins, kand. aldaar; Huizen (N-H) C. van de Velde te Haarlem-Centrum; Rotterdam-Hille- gersberg/Schiebroek drs. J. H. Becker te Mamim. Beroepbaarstelling: drs. I. Boersma- Prins, kand. te Burum. 4c H: GEREE KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Rijnsburg (tweede predi- kantsplaats) T. Wendt te Bunschoten- Oost; Meppel P. W. van de Kamp, als miss. predikant verbonden aan de kerk van Assen-Zuid, 1.1. werkzaam te Brazi lië, wonende te Assen. Bedankt voor: Kampen M. H. Sliggers te Amersfoort-Centrum. Mf Hf CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Katwijk aan Zee M. C. Tanis te Sliedrecht-Centrum. 4: 4: GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Meeuwen J. C. Weststrate te 's-Gravenpolder; Randburg (Zuid- Afrika) J. W. Verweij te Amersfoort. Bedankt voor: Haarlem L. Huisman, 1.1. zendingspredikant te Zuid-Afrika, wo nende te Vlaardingen; Temeuzen J. J. van Eckeveld te Zeist; Zoetermeer D. Hakkenberg te Groningen. Kun je witte muizen houden zonder vieze lucht in huis? Antwoord: Jawel, door het muizenver- blijf geregeld schoon te houden. Ik zou wel eens willen weten, wat de waarde is van een gouden tientje van 1917. Antwoord: Van dat tientje met goudge halte van 900:1000 zijn er 4 miljoen aan gemaakt. Indien deze munt stempel- nieuw, dus ongebruikt, in de watten in een muntétui bewaard is gebleven, dan zou ze nu voor liefhebbers ongeveer 325,- waard kunnen zijn, maar is ze in omloop geweest en (door de loupe waar neembaar) gekrast en gesleten, dan ligt de waarde lager, naar verhouding van de slijtage. PE WAFELVERKOPEtt Ik zoek een gedichtje over de wafelverkoper, die snelle loper, met aan 't slot „hij was van de vis". Dat was 't geheime teken van de Christenen. Graag in z'n geheel in de vra- genrubriek ('t is maar een kort gedichtje). Antwoord: De titel is „Vitellus", de eer ste regel: „Waar is Vitellus, de wafelver koper?" en de dichter was Willem de Mérode. Maar u vergist zich met de lengte. Het derde couplet onthult „want hij tekent den Vis" en dan volgen er nog vijf over zijn gevangenneming, dat hij zijn straf niet wil ontlopen, voor de leeu wen geworpen wordt en naar de hemel gaat. Te lang dus om in deze rubriek af te drukken. Wij zenden u een fotocopie. Een ongetrouwde tante had haar sieraden in haar testament aan mij vermaakt, maar moest ze nu verkopen. Moet zij nu een nieuw testament maken om mij op een andere manier te bedenken? Antwoord: Als haar laatste wil niet in de bedoelde vorm ten uitvoer kan worden gebracht, is het verstandiger een verbe terd testament op te stellen, waarin geen namen worden genoemd doch waarmee de verdeling aan de executeur-testa mentair wordt overgelaten. Dat kan de notaris zijn, of een door uw tante met name aangewezen vertrouwenspersoon die van haar nadere instructies ont vangt, hoe de evt. na te laten bezittingen in de juiste verhouding verdeeld dienen te worden. Elke notaris kan daarvoor de juiste tekst vaststellen, rekening hou dend met alle mogelijke wijzigingen in de omstandigheden van de betrokkene, want een ongehuwde kan alsnog trou wen en kinderen krijgen. En iemand die al vroeg zijn laatste wil opstelt, kan de mensen die hij daarin gedenkt, wel over leven! Maar bedenk dat het allemaal uw tante's wil moet zijn en niet de uwe.... Hoe kan ik een dubbelwandige nikkelen theepot, die erg aangeslagen is door het theewater, van binnen schoonmaken? Antwoord: Die bruine aanslag kunt u van het chroom verwijderen met een schuursponsje waarop u wat citroen- zuur druppelt. Welk eetbaar fruit bevat de meeste vitami nen C? Antwoord: Per 100 gram eetbaar ge deelte zijn dat aardbeien met 60 mg ascorbinezuur, kiwi's ook ca. 60 mg, sinaasappelen 50 mg, citroenen en gra pefruit 40 mg, maar de zwarte (aalbes sen (Ribes nigrum) spannen bij ons fruit de kroon met 140 mg in rauwe toe stand. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 #i Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierlkzee Tel. 01110-13163 ij Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 -1 GOEDEREEDE D.V. II november is de Belgische ex- priester Toon Vanhuysse onze gastspre ker. Hij ging in 1978 over naar de Reformatie. Hij heeft toen als tuinier/ klusjesman in zijn levensonderhoud moeten voorzien, door in dienst te tre den bij een R.K. instelling in Spouwen (België). Deze heeft hem meer dan eens gedreigd te ontslaan, wanneer hij al te zeer getuigde van de rijkdom van het Evangelie van de vrije genade. Hij is afkerig van elke vorm van roemen in menselijke eigengerechtigheid! Immers: alles is genade! Als priester en. later in het protestan tisme heeft hij een grondige theologi sche vorming gekregen. Bovendien is gebleken, dat hij een begaafd spreker en een bekwaam schrijver is! Geïnteresseerd? Op zaterdag 11 novem ber staan de deuren van „De Ark" vanaf 19.30 uur weer voor jullie open. Aan vang van het programma: rond 20.00 uur. Allen hartelijk welkom! kritisch selekteren Tel. 01870-3477 NIEUWE TONGE Zaterdag 11 november a.s. is er weer jeugdwerk in „Elim". Voor vanavond staat er weer een open avond op het pro gram. Gezien het grote aantal belang stellenden de afgelopen keer, hopen wij ook nu weer op vele aanwezigen. Zoals je weet kan men weer een spelletje doen, of gezellig met elkaar wat praten. Kortom, het belooft weer een fijne avond te worden. Om 19.30 uur gaan de deuren weer open, en zijn jullie weer van harte welkom in „Elim". Het J.W.C. As. zaterdag wordt het oud papier en karton bij u opgehaald. U wordt ge vraagd het oud papier en karton voor 9 uur 's morgens gebundeld buiten te plaatsen. Maar liefst 250.000 tot 300.000 mensen in Nederland lijden aan diabetes, beter bekend als suikerziekte. Dat is een stoornis aan de alvleesklier, waardoor de stofwisseling van slag is geraakt. Dia betes is nog steeds ongeneeslijk en kan ernstige complicaties veroorzaken, zo als blindheid, aantasting van bloedva ten en zenuwstelsel en beschadiging van de nieren. Het is dan ook van het groot ste belang dat er wetenschappelijk onderzoek wordt uitgevoerd. Onder zoek naar oorzaken en naar hoe de com plicaties kunnen worden bedwongen. Zo kunnen effecten worden bestreden en kan de ziekte misschien ooit eens worden uitgebannen. Het Diabetes Fonds Nederland organi seert van 13 t/m 19 november zijn jaar lijkse koUekteweek. Het motto: Geef 's voor Diabetes. Het gezicht van onze kol- lekte is een jongen van twaalf, die zich in weinig onderscheidt van zijn leeftijdsge noten. Maar als hij ouder wordt zullen de risico's op problemen toenemen. Met de opbrengst van de kollekte wordt dat zo noodzakelijke wetenschappelijk onderzoek gefinancierd. De risico's moeten worden bedwongen. De uit komst van het wetenschappelijk onder zoek kunnen immers diabetes patiënten een betere gezondheid betekenen, een betere sociale en maatschappelijke posi tie en een toekomst die niet meer zo bedreigend hoeft te zijn. Diabetes Fonds Nederland Postbus 933 3800 AX Amersfoort SINT ANNALAND De gemeen te Tholen zit behoorlijk in haar slappe was. Dat was tijdens de één dezer dagen gehouden raadsverga dering weer te merken aan de manier waarop de begroting voor het dienstjaar 1990 werd behandeld: geen plussen en minnen met centen en dubbeltjes, geen rigoreus snij werk in tot op heden gevoerd beleid, maar een aangename beleidsruimte in het gemeentelijk huishoudboek je- Over geld werd dus niet zozeer gespro ken, tijdens de begrotingsraad in het gemeentehuis in Sint Maartensdijk, temeer daar de algemene beschouwin gen op de begroting en de antwoorden van het college van burgemeester en wethouders daarop al schriftelijk waren afgehandeld. Toch zit de gemeente Tho len nog wel met wat hete hangijzers waar zo één, twee, drie niet erg veel aan te doen is omdat het problemen zijn die met geld niet zijn op te lossen. De kleine kernen bijvoorbeeld. Alle frakties vroegen daarvoor dan ook de zo nodige aandacht, want gebleken is dat de kleinste kernen stiekumweg inwo ners verliezen. De gemeente moet daarom dan ook alert zijn op de ontwik kelingen in het basisonderwijs, in de ouderenzorg, de woningbouw en allerlei andere voorzieningen, die momenteel nog in de dorpen aanwezig zijn, maar zorgvuldig gekoesterd moeten worden willen ze in de toekomst niet verdv^j- nen. Een dreigende donkere wolk, die niet met geld te keren is, blijkt zich samen te pakken boven het voortgezet onderwijs op Tholen. Het college van b en w wil de Christelijke Mavo en de Thoolse Scho lengemeenschap aanzetten tot gesprek ken over een eventuele samenwerking. „Vergeet dat maar", adviseerde de RPF/ GPV-fraktievoorzitter, raadslid P. van Belzen. „Die bereidheid tot samenwer ken was er niet en zal er ook niet komen bij het Christelijk voortgezet onderwijs. Met zulke gesprekken jaag je alleen maar leerlingen weg vanwege angst voor identiteitsverlies." Tholen heeft al een groot aantal leerlin gen naar Goes en Krabbendijke zien vertrekken sinds daar het reformato risch onderwijs redelijk bereikbaar is voor Thoolse tieners. Raadslid I.C. Moerland vond het ook niet op de weg van het gemeentebestuur liggen om de scholen tot samenwerking aan te sporen en ook de CDA-fraktievoorzitter W.C. van Kempen stelde zich daarover erg huiverig op. „Waar de kinderen naar school gaan is en blijft een keuze van de ouders. Hen kan de gemeente misschien op hun verantwoordelijkheidsgevoel aanspreken maar verder kun je niet gaan", vond Van Kempen. Een ander onderwerp, waarover de raad en het college van mening verschillen is het milieu en wat de gemeente ter verbe tering hiervan kan doen. WD-fraktie- voorzitter J.L. van Gorsel steunde de PvdA-fraktie in een verzoek om een milieuverslag, waarin de gemeente uit legt wat er zoal is gebeurd op milieuge bied. Het RPF/GPV-raadslid P. van Belzen bleef, met of zonder verslag bij zijn standpunt dat de gemeente te wei nig doet. De inzameling van klein che misch afval bijvoorbeeld, kan volgens Van Belzen veel beter en wel met het inzetten van de chemokar. „Natuurlijk kost dat geld, maar onze fraktie is akkoord gegaan met de verhoging van de reinigingsrechten met tien procent, op voorwaarde dat de gemeente ook echt wat zOu ondernemen." Van Belzen stelde dat de overheid als taak heeft de mensen meer milieubewust te maken. „Het college van b en w wil op termijn de pijn van een al te rigoreuze verhoging verlichten. Daar wordt niemand be wust van." Uitslagen van 6 november 1989: Dammen: J. W. Stoof - P. v. d. SteenO - 2 J. van Koppen - J. P. ten HoveO - 2 K. Tanis - J. Westhoeve1 - 1 G. Tanis - C. MieropO - 2 P. van Dam - A. Meijer2 - O C. Tanis - J. MoerkerkO - 2 C. Akershoek - J. VisbeenO - 2 Schaken: N. van Doom - J. van Huizen....¥2 - V2 E. Santifort - M. van Damme ....afgebr. J. Santifort - R. Kickert1 - O K. V. d. Wende - P. WesthoeveO - 1 C. Wassenaar - A. van Huizen ...V2 - V2 F. Papavoine - J. Grinwis1 - O A. J. Kastelein - W. BreenO - 1 J. Soeteman - M. Breenafgebr. P. A. Derrez - W. van Geelen....uitgest. De suggestie van het SGP-raadslid J. van der Jagt om reservisten in te zetten om de politie op straat te krijgen, vond echter weinig weerklank in de raad. „Te duur", vond de voorzitter, „want een reservist gaat altijd hand in hand met een gewone agent. We zullen de polities terkte zoals die momenteel is optimaal moeten benutten." Over wat optimaal is bestond toch wel wat verschil van mening. De meeste frakties wezen expli ciet op het behoud van de rayonbureaus als voorwaarde voor een goede politie zorg. Ook daar gaf de voorzitter echter weinig hoop. De fraktie van de PvdA deed tijdens de vergadering alle moeite om te weten te komen of het college van burgemeester en wethouders struktureel wil bijspijke ren als de LONDO-normen voor het basisonderwijs tekort schieten. Het ver lossende woord kwam van de CDA- wethouer J. Verslijs: „Ja, dat doet de gemeente al en ze zal het dan ook in de toekomst blijven doen. Ook als blijkt dat de huidige schoonmaakuren onvol doende zijn." Om de echte hete brij - de vraag waarom mensen uit de kleine kernen vertrekken - kon de raad nog even blijven heen- draaien. De nota 2000, het stuk waarin het college van b en w suggesties doet voor de economische ontwikkeling komt pas één dezer dagen in de diverse com missies aan de orde. De liberaal J.L. van Gorsel vond dat het college alvast spij kers met koppen moet gaan slaan en niet moet blijven „zeuren" over het eiland Tholen als regionale kern. „Wees nou maar blij dat Tholen-stad als zoda nig is aangewezen en ga er mee aan het werk", was zijn betoog. Het college van burgemeeser en wethouders blijft echter volhouden dat heel Tholen als regionale kern is bedoeld in het amendement op het struktuurplan van de provinciale staten. Gedeputeerde staten blijven zeg gen van niet, zodat het woord nu aan de staten zelf is. Burgemeester Van der Munnik zwakte de invulling van de term regionale kern alvast wat af „Het kan ons niet schelen hoe het heet, als we maar meer dan natuurlijk mogen groei en en zelf kunnen bepalen hoe we onze voorzieningen spreiden." In het Royal Marsden Hospital in Lon den ligt de zevenjarige Graig Shergold. Graig is ernstig ziek (hersen- en rugge- mergtumor) en heeft niet lang meer te leven. Graig heeft nog een laatste wens en dat is om in het Guiness Book of Records te worden vermeld als degene die het grootste aantal beterschapskaarten heeft ontvangen. Om dit mogelijk te maken roepen wij iedereen op om een kaartje te sturen aan: Graig Shergold Royal Marsden Hospital 203 Fulham Road, Londen (Engeland). Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 Uitslagen van de wedstrijden gespeeld op 6 november 1989. Afdeling 1 H. Koese - J. van Hoorn1 - 1 L Mackloet - A. v.d. Veer2-0 C. Spee - J. van HoornO - 2 H. Koese - P. Leroy1 - 1 J. Lodder - L Koese1 - 1 K. Vis - J. Dekker1 - 1 Afdeling 2 F. Noordijk - A. Krijgsman1 - 1 J.A. van Hoorn - W. Vroegindeweij 1 - 1 I Kamp - M. Klink1 - 1 A. Knape - C. Polder0-2 Afdeling 3 J. v.d. Kooij - A. van Heumen2 - O J. Verbiest - L. Taaie1 - 1 L. van Erkel - C. v.d. Groef2 - O J. Holleman - H. NoordijkO - 2 M. van Lente - G. Zaaijer1 - 1 Afdeling 4 H. Schellevis - J. Groenendijk2 - O J.A Gebuis - D. Peeman2 - O P. van Groningen - J.K. de Rooij 2-0 R. Jacobs - A v.d. Sluijsafgebr. mEKEHD RECEPT Een niet al te grote groene kool laat zich heel goed vullen met pittig gekruid varkensgehakt. De gevulde kool wordt daarna, verpakt in alumi niumfolie, in de oven gaar gemaakt. De kool kan, als de verpakking is ver wijderd, aan tafel in parten worden gesneden. Een eenvoudige tomaten- of kaassaus en gekookte aardappelen of een Italiaanse pasta (bijvoorbeeld spirali - omgeschud met een klontje boter en bestrooid met geraspte kaas) kunnen er als begeleiders bij wor den opgediend. Reken voor 4 personen op 500 gram half om half gehakt. Verder heeft u nodig 1 groene kool, maïzena, gedroogde tijm, piment- poeder (all spice). Verwijder de buitenste bladeren van de kool en neem ook het dikste gedeelte van de stronk van de kool weg. Doe dat echter wel zo dat de bla deren nog aan elkaar vast blijven zit ten. Breng in een grote pan een royale hoeveelheid water aan de kook. Voeg er wat zout aan toe en leg de kool met de stronk naar boven gekeerd erin. Laat de kool niet veel langer dan 6 tot 7 minuten koken. Laat de kool daarna in een vergiet uitlekken en afkoelen. Leg het gehakt in een kom. Maak 1 eetlepel maïzena aan met 3 eetlepels koud water. Schenk het mengsel over het gehakt en kneed alles snel door elkaar. Voeg hierna V2 theelepel fijngewreven ge droogde tijm, 1/3 theelepel piment- poeder en wat zout en peper uit de molen toe. Kneed alles opnieuw goed door. Leg de kool met de stronk naar beneden gekeerd op de werkplank. Vouw zoveel mogelijk bladeren naar bui ten en zorg er daarbij voor dat de bla deren niet losraken. Neem daarna het hart uit de kool weg. Hak het rag fijn en meng het door het gehakt. Vorm van de helft van het gehakt- mengsel een bal en leg die op de plaats van het hart van de kool. Vouw er de helft van de koolbladeren om. „Bekleed" de buitenzijde van die bla deren met een dikke laag gehakt. Gebruik er de rest van het mengsel voor. Sluit de kool daarna door de buitenste bladeren om het gehakt te vouwen en doe dat zo dat aan de bui tenzijde van het gehakt niets meer is te zien. Bestrijk een dubbelgevouwen vel aluminiumfolie royaal met boter. Leg de gevulde kool er in het midden op en vouw de folie erom. Leg de ver pakte kool op het rooster iets onder het midden in een reeds tot 200° C voorverwarmde oven. Na 30 minuten kunt u het gerecht opdienen. Bereidingstijd: 35 minuten. Energie per portie: 1715 kJ (410 kcal).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10