Gem. Middelharnis introduceert eigen Gem. Ondersclieidingssysteem Schaken in Stellendam Raad M'harnis verwerpt aarden kegel op erg drul( icruispunt Kaai Sommelsdijk wordt toegangspoort naar de Westplaat (450 soo woningen) Politieberichten Predikbeurten Winst Intermezzo Schilderijententoonstelling in Bezoekerscentrum De Grevelingen BEJAARDENMIDDAG Raad Middelharnis: Goedereede Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 Er gloort hoop voor die inwoners van Middelharnis wier ijver voor de gemeenschap nog steeds niet met enig Onderscheidingsteken is geho noreerd. Dat eerbetoon moge dan uitgebleven zijn, donderdagavond heeft de raad besloten tot invoering van een eigen gemeentelijk Onder scheidingssysteem. Zij die zich ver dienstelijk tot érg verdienstelijk hebben gemaakt kunnen voortaan in aanmerking komen voor een Ge- meentespeld-, dan wél een Gemeen telijke Erepenning, dat laatste in „uitzonderlijke gevallen", zo werd vastgesteld. De raad vond het best zo'n onderschei- dingssysteem in te voeren, vooral nu B en W duidelijk hadden gemaakt het ont breken ervan als een gemis te ervaren, maar 't moet niet zoiets als de jaarlijkse lintjesregen worden, zo klonk vanuit meerdere frakties op en daar was het College het helemaal mee eens. Er zal bij de overweging tot uitreiking „selek- tiefen „kritisch" te werk worden ge gaan, zo werden de woorden van dhr. v. d. Ketterij bevestigd. De speld zal door het College worden toegekend, aan de toekenning van de hoger te waarderen Erepenning zal een raadsbesluit ten grondslag liggen. De raadsvoorzitter, mevr. burg. Sleurink moest warempel nog in 't geweer tegen de visie van dhr. Rijvers (VDB) die het toekennen van een Onderscheiding maar een achterhaalde zaak vond. „Het Parlement bezint er zich op of de lintjes regen nog in stand zou moeten worden gehouden en juist nü komen wij met onze onderscheidingen", zo verbaasde hij zich. Mevrouw Sleurink wist beter dan dat het toekennen van een Onderscheiding een achterhaalde zaak zou zijn. Zij heeft het genoegen gehad al meerdere Kon. On derscheidingen uit te reiken en telkens heeft ze de verrassing en dikwijls ook de ontroering van de onderscheidenen geproefd. Sociaal plan Vervolgens werd vrij langdurig gespro ken over het vast te stellen sociaal plan waarin de belangen van de ambtenaren veilig wordt gesteld wanneer in de eerst komende jaren de secretariebezetting zal worden gereorganiseerd. Alhoewel het aantal chefs wordt verminderd zul len er geen ontslagen vallen, wel zullen er enkele van de pré VUT regeling gebruik maken. De reorganisatie heeft de instemming van de vakbonden; overigens zal het personeelsplan pas worden vastgesteld na overleg met alle betrokkenen. De raad benadrukte het College alle voorzichtigheid in acht te nemen. „Het ambtenarenapparaat is geen wezenloos getimmerte, maar bestaat uit mensen", verantwoordde dhr. Hoogzand, maar die zorg leek nauwelijks nodig. Ook het College erkent de absolute noodzaak van het vaststellen van een sociaal plan en met zorg - zo verzekerde weth. Kop pelaar zullen zowel de personele als de belangen van de organisatie zoveel mogelijk gekoppeld worden. Van een zo groot mogelijke zorgvuldigheid mag de raad zich verzekerd weten. Alleen dhr. Rijvers verklaarde zich tegen, hij is het vooralsnog oneens met de wijze waarop een en ander wordt voorbereid, z.i. is er met de medezeggenschapscommissie nog onvoldoende overleg geweest. De directeur van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen de heer L. Rietveld, zal op zaterdag 11 november aanstaande om 14.00 uur de opening verrichten van een schilde rijententoonstelling in het Bezoekers centrum De Grevelingen, bij Oud- dorp. De kunstenaar Jan Sikkens, afkomstig uit Leerdam zal vanaf 12 november t/m 8 december 1989 een 30-tal aquarellen en olieverfschilderijen exposeren. Jan Sikkens heeft zich bij de vervaardiging van zijn werk, laten inspireren door het Grevelingenmeer. Zowel de ruimte en de harmonie van het omringende land schap, als het Grevelingenmeer zelf, spelen een grote rol. De tentoonstelling is gratis toegankelijk, evenals de permanente expositie over het Grevelingenmeer. Het Bezoekers centrum De Grevelingen is het gehele jaar geopend voor publiek. Openingstij den zijn: de gehele week, 10.00-17.00 uur. U heeft de voorbije maand zijn weke lijkse verslagen moeten missen, deels door drukke werkzaamheden, deels door persoonlijke zaken. Ik hoop dat deze nu tot het verleden behoren, zodat ik u weer wekelijks verslag kan doen van het reilen en zeilen van onze vereniging. Dus pak ik de draad op met een verslag van afgelopen week. Op papier weer enige interessante par tijen afgelopen dinsdag; om te beginnen het duel tussen de nr. 1 en 2, Bolleman- Botma. Een siciliaan waarin wit kort na de opening verongelukte en daarom maar snel remise aanbood. Zwart sloeg dit af (terecht) maar ging kort daarna in de fout; daarom bood hij maar teleurge steld remise aan, wat wit na kort naden ken accepteerde. In de slotstelling stond wit toch wel wat beter!! Voor de achtervolgers kans om dichter bij te komen. Roon en van Rossum vochten voor wat ze waard waren in hun onderlinge ontmoeting; een damegam biet waar wit met een voordeeltje uit de opening kwam. Zwart verdedigde zich goed en wist via aktief en inventief spel het witte voordeel te neutraliseren. Het leek erop alsof de partij rustig naar remise zou kabbelen, totdat Roon be sloot tot een afschuwelijke afruil wat hem op kwaliteitsverlies kwam te staan. Hoewel hij nog lang doorvocht liet van 't Was toch zo'n mooi stukje volkstoneel, donderdagavond in de verga dering van Middelharnis' gemeentebestuur. De probleemstelling was voor velen een wat onwaarschijnlijke waarom er ook wat luchtig op werd gereageerd, al bedoelde iedereen het ernstig en welgemeend wat hij of zij dacht over de aanleg van zo'n aarden kegel op de hoek Lange- weg/Staverseweg. Daar, op die hoek een aarden kegel met een doorsnee van dertig meter en een hoogte van 8 meter?; „dan is 'n hoager dan ongze boerderieë" schatte mevr. van Eek en dat vond ze toch al te dol, zo'n obstakel waarvan het haar al te sterk leek dat die de verkeersveiligheid zou bevorderen. Nee, mevr. van Eek wenste daar geen cent aan te besteden; veel liever zag ze er mooie propere bloembak ken die de entree tot Middelharnis een heel wat vriendelijker aanzicht zouden geven dan zo'n zandhoop; het idee.... Dat idee kwam trouwens van de Provincie; de kegel zou onderdeel moeten worden van „een reeks artistieke kunstwerken" langs de Staverseweg, een typering die het College in de toelichting op het voorstel had overgenomen mét nog de toevoeging dat met plaatsing van zo'n kunstwerk een algemeen belang zou worden gediend. Bovendien, zo voegde het College eraan toe, heeft zo'n kegel een verkeerskundige funktie omdat ze gedeeltelijk het uitzicht op het naderende verkeer ontneemt. Van dat naderende verkeer is de snelheid moeilijk te schatten, maar sommigen uit de raad vroegen zich in gemoede af of het dan écht beter is het uitzicht te belemmeren..?? Dat deed o.a. ook dhr. v. d. Ketterij (SGP), bovendien vroeg hij zich af welk „algemeen belang" met de plaatsing gediend zou zijn, nee, geen instemming van de SGP met het verzoek een voorbereidingsbesluit te nemen waarmee de plaatsing mogelijk zou worden gemaakt. GM dealer Breen en Ondernemer van Bodegraven van Nautica Sport hadden er kennelijk geen zin in achter die aarden hoop verscholen te raken, waarom ze de Raad van State schorsing hadden gevraagd van de door B en W al eerder verleende bouwvergunning. Ze hadden succes, de Voorz. van de afd. Recht spraak van de Raad van State stelde vast dat de bouwvergunning ten onrechte was verleend omdat de plek grond de bestemming „verkeersdoeleinden" heeft. Het opwerpen van een zo grote zandhoop zou die bestemming blijvend frustreren, zo werd geoordeeld. De enige mogelijkheid was nu een voorberei dingsbesluit te nemen teneinde het bestemmingsplan aan te passen, maar de raad vertikte dat. Daar géén kegel, zo werd met een stemmenverhouding van 9-8 besloten. -^ De Golan hoogte Dat de kegel er niet zal komen deed ook dhr. C. Quist (SGP/RPF) de nodige deugd. Voor hem liever geen Golan-hoogte na de Jordaanoever die hij al aan wezig veronderstelde, maar daar vergiste hij zich in; de Jordaanoever is in Oude Tonge gevestigd, maar hoe 't ook zij, niet zo'n verkeerstechnische sta in de weg waarvan hij ook de artistieke waarde niet vermocht in te zien. 't Zou wat met die artistieke waarde, schamperde dhr. D. Hoogzand, „alsof je in 't Kröller Muller museum zou lopen. Hij vond het ding naast foeilelijk ook nog verkeershinderlijk, tenvijl het bovendien nog 16.000,- zou gaan kosten, „voor een beetje grond met een betonnen kapje erop".Al zijn ze in Den Haag nou besuikerd daarom hoeven mi dat nog niet te zijn!" stelde dhr. Hoogzand vast. Rossum zich de kaas niet meer van het brood eten. Van Gurp tegen Smit was een korte bloe deloze strijd. Na afloop verklaarden ze op wederzijdse fouten te hebben ge wacht. Deze werden echter niet ge maakt; kortom een salonremise. Veel strijd in de partij tuisen Zonneveld en van Oostenbrugge (zoals altijd in hun onderlinge ontmoetingen). De hui dige kampioena koos voor het Franco- Indisch (1. e4 e6, 2. d4 b6) maar kwam kort na de opening in kleine moeilijkhe den toen wit zijn dame op d6 plante om de zwarte ontwikkeling te hinderen. Wit verhoogde de druk op de damevleugel en kon na een verkeerde zwarte konings- zet kwaliteitswinst incasseren. Dit mate riële voordeel wist wit gedurende de gehele partij vast te houden en op een gegeven moment zelfs uit te breiden met stukwinst toen zwart in moeilijke stel ling het verkeerde paard omspeelde. Bij het naderen van de tijdscontrole gaf viat de kwaliteit terug voor een eindspel van toren, loper en 5 pionnen tegen toren en 4 pionnen. Dit liet van Oostenbrugge zich niet meer bewijzen en gaf zich gewonnen. De onderlinge score liep hiermee op naar 3% - V2, terwil dit alweer zijn derde nederlaag is in deze competitie van krap 2 maanden oud!! Koese en Van Ast werd afgebroken in onduidelijke stand. Na een Albins tegen- gambiet (1 d4 d5, 2. c4 e5) kwam zwart weer behoorlijk te staan. Wit moet een paar keer krachtig aan de noodrem han gen om niet ten onder te gaan, uiteraard ten koste van de eigen stelling. Dit lukte wonderwel, maar volgens mij (maar ja wie ben ik) is het wit die voor remise moet vechten. Van Rhee liet zich eindelijk eens van zijn beste kant zien door in een mum van tijd (17 minuten) Tanis van het bord te zetten. Een Franse partij waar zwart alles dichtschoof maar zich grote aan- valskansen wist te creëren op de witte koningsvleugel. Tanis raakte hiervan behoorlijk onder de indruk en liet zich gewillig mat zetten. Het onderlinge duel tussen de gebroe ders Hameeteman werd beslist ten voor dele van de oudste. Een Italiaanse opening waar zwart aanvankelijk zeer goed kwarn te staan maar zich ergens vreselijk heeft laten beetnemen. Wit kreeg plotseling beslissende konings- aanval en wist de partij daardoor naar zich toe te trekken. Van Meenen brak af tegen Leydens, in een stelling die voor wit gewonnen is. Het zou voor Van Meenen zijn allereer ste overwinning tegen deze tegenstand ster zijn. Uitslagen d.d. 31 oktober 1989 A. Bolleman - D. BotmaV2 - Vi A. Roon - W. van RossumO - 1 J. van Gurp - H. SmitV2 - Vi G. J. Zonneveld - H. van Oostenbrugge1 - O L. Koese - F. van Astafg. K Tanis - P. van RheeO - 1 K Hameeteman - D. Hameeteman1 - O H. van Meenen - M. Leydensafg. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De C.V.B. afd. Middelhamis-Sommels- dijk nodigt de bejaarden weer hartelijk uit op dinsdag 14 november 's middags half drie in „de Hoeksteen". Spreker is deze middag de heer J. Kootstra, oud- adj. van Politie. Hebt u vervoer nodig kunt u bellen: mevr. E. Vroegindewey, tel. 2566. Vrijdagavond werd de bekerwedstrijd tussen Dames 2 en Rowido 1 gespeeld. Intermezzo speelde te wisselvallig en verloor met 2-3. Heren 1 speelde zaterdag voor de beker tegen AVVA 1. Na verlies van de eerste set bleek Intermezzo toch de meerdere van AWA De uitslag was 3-1 en Inter mezzo bekert verder. Nadat het College de vorige vergadering het voorstel had teruggenomen en het j.l. donderdagavond wel-, en serieus aan de orde stelde, heeft Middelhar nis' gemeenteraad de knoop doorgehakt met de meerderheidsbeslissing dat de Westplaat, de toekomstige bouwlokatie ten noorden van het dorp, via de Kaai te Sommelsdijk ontsloten zal worden. Kompleet met de consequenties van dien, de sloop van enkele hoekpanden als eetcafé "t Haasje' en het win kelpand van Visser, waarin zich binnenkort verfhandel Seb. van Dongen zal vestigen. De financiële gevolgen daarvan zullen, zo werd vanuit de raad gevreesd, niet gering zijn, want het zijn jonge zakenmensen die recentelijk in die panden hebben geïnvesteerd. In het geval van Dongen had dat - zo meende dhr. Rijvers (VDB) - voorko men kunnen worden als hem maar, door de afd. Ruimtelijke Ontwikkeling, over de gemeentelijke voornemens was verteld voor hij kortgeleden het pand kocht. Het was een redenering die door weth. Jacobs werd ontkend. Weliswaar was er kontakt geweest tussen bedoelde ondernemer maar de ambtenaren had den hem (terecht, dacht dhr. Jacobs) niet over de mogelijke plannen ingelicht. Dat stond hen ook niet te doen omdat ambtenaren niet vooruit mogen lopen op evt. te volgen raadsbeslissingen en zich derhalve aan het vigerende bestem mingsplan dienen te houden. Ze mogen - aldus weth. Jacobs - niet gaan gokken wat er mogelijkerwijs zou kunnen ge beuren. Géén waarschuwing derhalve voor dhr. Dubbeld, eigenaar van de verf handel, toen hij voor de koop een bezoek aan de afdeling R.O. had ge bracht. Weth. Jacobs leek daar nu niet verder op aangesproken te willen wor den: „....de Provincie zal onze beslissing moeten toetsen", zo volstond hij. Oei.... wat was mevr. Verhoef (lijst Hoog zand) boos over het doodvonnis dat aan de twee genoemde panden voltrokken staat te worden. Een essentiële aantas ting van het fraaie karakter van dit gebied, vond ze het en dat kón ze niet over haar hart krijgen, temeer omdat het haars inziens helemaal niet hoeft. „In Sommelsdijk Zuid zijn de ontslui tingen soms veel benepener", vergeleek ze waarom het haar leek dat de beide panden aan Kaai en Oostkrakeelstraat best behouden kunnen blijven wanneer het verkeer wat minder royaal wordt bedeeld dan men het zich nu voorstelt. „Een toegangsweg in z'n huidige vorm zou er een waarborg voor zijn dat er voorzichtig wordt gereden", opperde mevr. Verhoef. Wat nu wordt voorgesteld vindt ze „al te mal", trouwens ook veel te duur en derhalve wat haar fraktie betreft boordevol weerstanden, nog verergerd door het feit dat het College geen optie heeft gevraagd toen het pand van Visser te koop stond. Nu het pand een nieuwe eigenaar heeft zal de prijs een veel hogere zijn, schatte mevr. Verhoef en ze voorzag een probleem dat eigenlijk helemaal niet opgeroepen hoeft te wor den. Voor haar en haar fraktie tenminste niet. Bij de besluitvorming sprak de fraktie zich dan ook uit tegen het voor stel een principe-uitspraak omtrent de ontsluiting te nemen. Ook dhr. Rijvers (VDB) verklaarde zich tegen. Te willen bouwen in de Westplaat vindt hij een planologische blunder die, o.a. door de nodige ontsluiting heel wat meerkosten zal laten zien. Bovendien ergerde het dhr. Rijvers dat het College - en naar zou blijken ook de raad - bereid is unieke beeldbepalende panden te slo pen terwijl dat z.i. beslist geen bijdrage zal leveren aan de daarmee beoogde verkeersveiligheid. Niet dat dhr. Kersbergen (WD) er wél zo gecharmeerd van zou zijn, maar omdat hij geen beter alternatief wist te noemen verklaarde hij met het voorstel in te zullen stemmen. Hij zou de haven ook maar 't liefst gedempt zien, evenals de SGP fraktie en het College dat vindt. Als er niet gedempt is voordat de over steek moet worden gemaakt zal dat mid dels een tijdelijke oplossing moeten zijn in de vorm van een brug die op twee landhoofden rust. Als het dan echt niet anders kan ver klaarde ook mevr. van Eek (CDA) haar fraktie akkoord. De haven is tenslotte geen beschermd dorpsgebied en er zul len tóch kosten moeten worden gemaakt ook al zou niet voor de bouwlokatie Westplaat worden gekozen. Geen uithoek Het werd door weth. Jacobs bevestigd. Er zal voor gezorgd worden dat de West plaat een volwaardig dorpsdeel wordt en niet een soort uithoek die via een smalle doorgang erg slecht bereikbaar zou zijn. De brug over de haven zal als noodop lossing gerealiseerd moeten worden als de haven niet op tijd gedempt zal zijn en daar moet mee worden gewacht totdat bekend is waar het vervuilde slib kan worden geborgen. Weth. Koppelaar kon daar nog geen uit sluitsel over geven, dat moet komen van de Grontmy die stortmogelijkheden onderzoekt. Is die eenmaal gevonden dan hangt de demping vervolgens nog af van de financieringsmogelijkheden. De schijnoplossing die mevr. van Eek aan droeg leek dhr. Koppelaar niet te realise ren, mede i.v.m. een doorstroming die terwille van de riolering in stand wordt gehouden. Mevr. van Eek had gesuggereerd een gedeelte van de haven alvast te dempen en het vrijkomende slib wat verder, maar ook weer in de haven, te bergen. Daar kon haars inziens moeilijk be zwaar tegen bestaan. Ook in tweede instantie kwam de raad nog aan het woord, niet met nieuwe vondsten of suggesties overigens. Nog eens benadrukte weth. Jacobs dat het een illusie is te denken dat er geen pan den gesloopt zouden moeten worden. Dhr. van Heemst viel hem daarin bij, z.i. is het naïef te denken dat de huidige breedte voldoende zou zijn om alle ver keer, van en naar 450 woningen, door te laten. De PvdA fraktie rekent alsnog op demping van de haven en weth. Jacobs bevestigde dan ook dat de evt. brug zeker niet als aanwendsel wordt gezien om de haven tóch nog open te houden. Diefstal Bij een bedrijf aan de binnenhaven te Stellendam werd de afgelopen week vanuit een afgesloten loods meer dan 100 platen aluminium ontvreemd. Te Ouddorp werd een herenfiets merk Batavus, kleur groen ontvreemd. Te Stel lendam werd een herenfiets, merk Exel- lent, kleur groen ontvreemd. Snelheidsovertreding Op woensdag 1 november werd te Stel lendam aan de Provincialeweg een snel heidscontrole gehouden. Van de 261 auto's reden er 39 te hard en de bestuur ders hiervan ontvingen dan ook een proces-verbaal. De hoogst gemeten snel heid was 92 km/u. Baldadigheid Bij dezelfde school werden enige tijd later 2 jongens uit Hellevoetsluis aange troffen die het terrein rond de school als openbaar toilet gebruikten. Nadat de jongens proces-verbaal was aangezegd gaven zij in eerste instantie een valse naam op. Ook hiervoor werd proces verbaal opgemaakt, zodat het door de geldboete van 80,- terecht een duur plasje werd. Woensdag 8 november 1989 (Dankdag) OUDDORP - Herv. Gem. 10.00 en 19.30 uur ds. D. Heemskerk - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. M. Mondria, Waardenburg - Doopsgezinde Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. J. Smink. STELLENDAM - Herv. Gem. 14.00 uur ds. K. ten Klooster en 19.00 uur ds. B. J. van Vreeswijk, Slikkerveer; Ie kol- lekte diakonie en 2e kollekte kerk voogdij - Ger. Kerk 18.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT-Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. W. Verboom en 19.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; Dankdagkollekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. P. Melis, Nieuw Beyeriand - Ger. Kerk 19.00 uur ds. P. Rozeboom - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 19.00 uur ds. W. Ver- hoeks, Amemuiden. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 19.00 uur ds. A. Kastelein; Oostkollekte - Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 19.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. E. van Spanje en 19.00 uur ds. H. Visser, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. Bac, Bodegraven. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. de Lange; kollekte diakonie en kerkvoogdij - Lukaska- pel HDG 19.00 uur ds. W. H. van Kooten; Dankstondkollekte. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 14.30 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 19.00 uur ds. K. ten Klooster - Chr. Ger. Kerk 15.00 en 19.00 uur ds. A Baars - Ger. Gem. 10.00, 14.30 en 19.00 uur ds. J. W. Verweij, Amers foort. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 14.30 en 19.30 uur ds. A. Belder; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte dankdag kollekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur student C. Hogchem, Koot- wijkerbroek. OUDE TONGE - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; Dank dagkollekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. Karens, Opheusden. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 19.00 uur ds. Joh. de Rijke. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Vos; Dankstondkollekte. OOLTGENSPLAAT- Herv. Gem. 19.00 uur ds. C. J. W. Verboom; Dank stondkollekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. D. Rietdijk, Moer- kapelle. LANGSTRAAT - Herv. Gem. donder dag 9 november: 19.00 uur ds. C. J. W. Verboom; Dankstondkollekte. Rechts die panden die zullen moeten verdwijnen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2