Aangeboden: A. E. STRUIK POOTGOED Okker's Zaden DIABETES IS OVERAL Het leven des geloofs: zekerheid en aanvechting Concert Kulturele Kring 'De Welle' te Middelharnis NOVEMBER-AANBIEDING k^ti Z.ytjAiitt ^eA^^p WaldLaufer l(AP5ALon fesstboom I Vlakschuurmachine BROTHER breimachine p^- Pe HANDSCHOEN VOOR A. J. KIEVIT J. W. Mastenbroek BV bij WOLSCHUUR Verton Schoenen Met zorg en toewijding I BLACK en DECKER s iCjMi^tiBiiH- s Reformatie-avond te Middelharnis IJslandse vesten en Jacks 10%n(ORTING NIEUW Houten garage Jammer, wanneer uw haar weer snel uit model is. Bladz. 3 FAMILIEBERICHTEN HENDRIK VAN DER LINDE weduwnaar van Jannetje Heerschap Uitvaartverzorging en taxi Wij staan dag en nacht voor u klaar. Eigen koeiing voor thuis opbaren. Tel. 01877 - 2666 200-300 m^ opslagruimte 1 kompl. CV-installatie Voor naar ceoeooosioeoscoeooeecosccieisoeoQooooocos^ b BD 169 b Oliehandel Gereedschappen Adverteren in Eilanden Nieuws betel<ent dat uw advertentie ool( buiten de bebouwde /com wordt gelezen. .D«Wartbuig-.Vtlp Diabetes (suikerziekte) is een ingrijpende aandoening die Roy altijd en overal met zich meedraagt. Ook 's avonds ais Roy „....om te gedenken, te danken en zich te verootmoedigen" - daartoe waren jongstleden dinsdagavond de velen samengekomen in de grote kerk te Middelharnis. Naar goede jaarlijkse gewoonte werd ook dit keer de 16-eeuwse Reformatie in een gezamenlijke, interkerkelijke dienst herdacht. De avond was belegd door het comité In de Rechte Straat. Zekerheid Aanvechting Louis van Dijk CADEAU: een regeiteller van 7.50 Bij aankopen van y50,-. VIENNA 20% mohair, CHIVA van 4.25 van 5.95 NU J ÓmCiO per 50 gram NU J 4iOU per 50 gram Brei voordelig en apart uw truien, pakjes etc. op een vanaf J OHwi" De elektronische computer-breimachine K.H. 940 met 555 patronen en 254.600 steken vrije geheugen. Philipshoofjesweg 3a, Dirksland, Tel. 01877-1661 Gratis aangeboden: „Het fijnste voor de kleinste?" Drukkerij Gebr. de Waal Voor: Geboortekaartjes Ondertrouwkaarten Visitekaartjes enz W. A.BOTH- VAN 'T GELOOF Marijkelaan 43 3248 AS Melissant Tel. 01877-1947 OOK GESCHIKT VOOR LOSSE STEUN WALOLAüFER KOMFORTABELEB kan het HIEl Een goede permanent kan uitkomst brengen. Een permanent die uw haar soepel en in goede konditie houdt. Voor zo 'n permanent gaat U naar: Voorstraat 39, SOMMELSDIJK, (01870) 23 51 Daniel Wayenberg VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 ,E1LANDEN NIEUWS' Daar het ons niet mogelijk is een ieder persoon lijk te bedanken voor de vele blijken van medele ven en deelneming, welke wij mochten ontvangen na het overlijden van onze zorgzame vader, schoon-, groot-, overgroot- en betovergrootvader zeggen wij u langs deze weg hartelijk dank. In het bijzonder dank aan de plaatselijke dokto ren, direktie en verplegend personeel van „de Vliedberg" voor de medische behandeling en lief devolle verzorging. Eveneens dank aan ds. Heemskerk en kerkeraad voor de geestelijke begeleiding. Familie van der Linde Ouddorp, november 1989 Hermansweg 22 Fabiusstraat 26, 3248 AJ Melissant ook opslag kleinere partijen (meubelen e.d.) 45.000 k.cal met 10 radiatoren. Kaai 11-13 SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 64 33 i)®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®€ I Ooltgensplaat Tel. (01873) 16 92 12 03 van ƒ85,-NU Vele aanbiedingen Prima service Zie onze etalages W. Achterweg 59 SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 26 52 zijn eigen bloedsuiker- waarde moet bepalen. Niet één keer, maar de rest van zijn leven! De wetenschap probeert een oplossing te vinden voor deze ongeneeslijke ziekte. Steun dat weten schappelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland. GIROREKENING 5766 t.n.v. DIABETES FONDS NEDERLAND, AMERSFOORT. Elk van de beide sprekers, ds. K. ten Klooster en ds. A. Baars, ontvouwde aan de hand van een gekozen schriftgedeelte een wezenlijk element uit het leven des geloofs. Immers niet slechts de zuivere leer der Schriften was met de gezegende kerkhervorming niet weer aan het licht gekomen, ook de prediking daarvan en onder de zegen van de Heere de kennis, de geloofskennis van de leer die naar de godzaligheid is, werd weer gevonden. Het leven van Luther zelf laat zien dat dat geloof werd beoefend èn aangevoch ten. De thema's van deze avond waren dan ook (in deze volgorde!): de zeker heid des geloofs en de aanvechting van de gelovige.... Ds. K. ten Klooster (ned. herv.) sprak naar aanleiding van Romeinen 8 vers 16: „Dezelve Geest getuigt met onze geest dat wij kinderen Gods zijn". De apostel Paulus getuigt hier van de verzekerd- heid van het geloof door het getuigenis van Gods Geest in het hart. De spreker ving zijn overdenking aan met te wijzen op het moderne levensgevoel dat zich eerder kenmerkt door onzekerheid. Ook binnen het Roomse systeem is het onmogelijk tot zekerheid van onze staat voor God te geraken. Luther heeft het ervaren: langs de weg van zelfkastijding en betrachting van goede werken was dat onmogelijk. Totdat de Heere het licht in zijn leven deed opgaan door hem het getuigenis van het Woord te doen verstaan. '....dat wij kinderen Gods zijn', aldus de apostel. Van nature zijn we dat echter niet. Integendeel. God en mens zijn geen bondgenoten maar vijanden. Er moeten heel wat hindernissen genomen en barrières geslecht worden. De Heilige Geest gaat overtuigen en brengen tot de bange vraag: 'Mijn ziele doorziet gij uw lot - hoe zult ge rechtvaardig verschij nen voor God?' Hij leert het oordeel Gods te onderschrijven: 'Uw doen is rein. Uw vonnis gans rechtvaardig'. Maar ook brengt Hij tot de kennis daar van dat Eén Gods oordeel droeg en een volmaakte gerechtigheid heeft verwor ven. Welnu - hoe veelomvattend is het dan het getuigenis te mogen kennen kind-van-God te zijn. Het is van een levensgrote schuld ontheven en met God verzoend te zijn. De Geest der aanneming tot kinderen doet roe pen 'Abba', Vader. Die Geest leidt de Zijnen in die wonderschone orde van wederkerig heid: de Heere te kennen en door Hem gekend te worden. Ik ben met Christus gekruist, zo schrijft de apostel elders, en ik leef, doch niet meer ik, maar Christus leeft in mij. In deze eenheid en gemeenschap met Christus ontstaat er een overeenstemming van het vernieuwd bestaan met het getuige nis van Gods Geest. Die Geest getuigt met onze geest....'. Ds. wees op de bijbelse plaats van deze geloofskennis. Ze wordt ten eerste niet geschonken buiten het Woord om. De Heere werkt middellijkerwijs; Hij bindt de Zijnen aan Zijn Woord. En ten tweede wordt ze beoefend in de verbor gen omgang. Zonder de binnenkamer van het gebedsleven wordt ze niet gekend, "k Hef mijn ziel, o God der goden, tot U op....'. Tot slot: de Heere wil de bezwaarde en verslagen harten van de Zijnen ondersteunen en sterken bij brood en beker. Opdat 'wij niet twijfelen of Gij zult eeuwig onze genadige Vader zijn'. Gods kinderen mogen hun vermoeide hart in de doorboorde handen van Christus leggen. Hij vervult de wens van allen die Hem vrezen. Hun bede heeft Hij nimmer afgewezen. In het slot van zijn toespraak legde ds. een verband met de klassieke woorden van de belijdenis der kerk waar zij spreekt over de vaste troost van de vol harding der heiligen. 'Van deze bewa ring der uitverkorenen tot de zaligheid kunnen zij verzekerd zijn en zij zijn het ook naar de mate des geloofs waarmede zij zekerlijk geloven dat zij zijn en altijd blijven zullen ware en levende leden der Kerk, dat zij hebben vergeving der zon den en het eeuwige leven'. De meditatie van ds. Baars (chr. geref vond haar uitgangspunt in Lukas 22:31 en 32a, waar de Heere Jezus tot Simon Petrus sprak: 'Desatan heeft u zeer begeerd te ziften als de tarwe. Maar Ik heb voor u gebeden dat uw geloof niet ophoude\ Het is satans bedoeling immers Simon, en met hem alle ware heiligen Gods, zodanig te schudden op zijn zeef dat zij als kaf zou den worden ontmaskerd. Ook, j a juist Maarten Luther kende deze aanvechting van de vorst der duisternis. Hij heeft ervaren dat deze bestrijdingen kenmerk en onderdeel van het leven van de gelovige zijn. Het hoort bij het leven van de levende Kerk. Let wel: Luthera kende niet slechts vóór zijn bekering de strijd en aanvechting. Veel meer nog nadat het licht van Gods genade in zijn ziel was opgegaan, bestookte de duivel hem. Als het oog wordt geslagen op de Heere en Zijn Christus, dan zal satan temeer komen. Luther wist zich bevrijd van de knagende onzekerheid van de goede werken en hij kende de vrede en zekerheid bij God door de oefening van het geloof - maar hij wist bij ervaring tevens van strijd en aanvechting. In een later geschreven toelichting op zijn 95 stellingen heeft Luther ons een blik in zijn hart gegund. Ds. Baars citeerde er iets uit Ten diepste is het met geen tong te zeg gen, met geen pen te beschrijven, aldus Luther, wat de ziel ervaart wanneer het in de aanvechting geraakt Hier verschijnt de heilige God. Alles wordt aanklacht. Versto ten ben ik van voor Zijn heilig aangezicht. In dit geding stokken zelfs de woorden: Straf mij niet in Uw toom. De ziel weet niet vanwaar zijn hulp zal komen. Deze aan vechtingen zijn zo diep en duister dat geen hand voor ogen wordt gezien. Hier past slechts een buigen voor de majesteit van God Vanaf het begin der wereld zoekt de dui vel de dood van zondaren. Satan, wereld en eigen vlees hebben een verbond gesloten orruhen tot de ondergang te lei den. Hij tracht hen bij het Woord van daan en zo in zin eigen greep te houden. De mensenmoorder van den beginne heeft hun ondergang gezworen. Voor Gods kinderen zijn zijn bestrijdingen evenwel nodig en nuttig opdat zij zou den inleven wie ze zijn: hulpeloze en hopeloze zondaren. Opdat zij zouden leren nergens rust en steun te zoeken dan bij de Heere bij wie kracht en genade is. Wee degenen die satans bestrijdingen niet kennen. Als satan immers zwijgt, dan is hij uw vriend!, zo waarschuwde ds. Baars. Voor Gods Kerk geldt echter de belofte van Christus: 'Ik heb voor u gebeden dat uw geloof niet ophoude'. Dat is hun enige toevlucht. Hij heeft het diepste lij den, de grootste smart, de hevigste aan vechting van de duivel moeten ervaren; plaatsvervangend voor al de Zijnen. Zijn biddende handen zijn doorboorde handen. De Kerk mag het weten: 'De HEER' is zo getrouw als sterk. Hij zal Zijn werk voor mij volenden'. O Na de meditaties die met grote aandacht werden beluisterd werden nog twee cou pletten van het Lutherlied gezongen. Het orgel werd deze avond bespeeld door de heer Kees Villerius. De kollekte ten bate van de Stichting IRS bracht het mooie bedrag van ƒ2.400,- op. Woensdag 15 november 1989 a.s., organiseert de Kulturele Kring 'De Welle' in samenwerking met de Ver enigde Spaarbank op Gk)eree en Over- flakkee een pianoconcert op twee vleugels in de Exoduskerk te Som- melsdijk. De aanvang is gesteld op 20.15 uur. Aan deze bijzondere avond werken mee de pianisten Louis van Dijk en Daniël Wayenberg, die beurte- Ungs werken zullen spelen uit het klassieke- en jazz-repertoire. Kaarten voor zover voorradig, zijn te verkrijgen a ƒ17,50 bij de Verenigde Spaarbank te Middelharnis en Oolt gensplaat, V.V.V. te Middelharnis, Reis- buro Buijsse te Middelharnis en Hans Dolieslager te Goedereede. De zaal gaat open om half acht des avonds. Louis van Dijk boog zich voor het eerst over het toetsenbord van een orgel toen hij net zeven jaar was. Zoals alle jon getjes van die leeftijd, onderzocht hij zijn muzikale mogelijkheden; doordat zijn vader koster was van de Prinsesse- kerk in Amsterdam. De organist van de kerk hoorde het baasje steeds fanatieker op het orgel tekeergaan, en maakte daar Louis' vader op attent, die prompt een tweedehands piano kocht. Hij kreeg les van verschillende musici, waarbij Piet van Egmond een belangrijke rol speel de. Tijdens zijn schooltijd kon hij zich maar moeilijk concentreren, want zijn hoofd zat vol muziek; toch slaagde hij uiteindelijk voor de HBS. Hij slaagde voor het toelatingsexamen voor het conservatorium en men had 20% wol, 60% acryl; Nld. 4. „mohair, nld. 6. Gratis lessen. Diverse breiboeken voor de breimachine. Conen breigarens voorradig. OPENINGSTIJDEN: iedere middag van 13-17 uur. Beh. 's maandags. Vrijdag koopavond tot 20.00 uur Zat. van 9-12 uur en van 13-16 uur. zelf afbreken Inl.: tel. (01879) 13 43 Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDIJK De kwaliteit, de pasvorm, zó zactit, zó komfortabel. WaldlSufers zijn een weldaad voor uw voeten, onder alle omstandigtieden. Ruime keus in aktuele kleuren en modellen. MIDDELHARNIS ZIERIKZEE meteen al door, dat zijn vermogen tot improviseren, toen al zijn sterkte kant was. Terwijl hij studeerde trad hij 's avonds op in clubs en speelde jazz! Hij deed alles om dat Jaap Callenbach (zijn leraar) in zijn spel niet te laten merken. Hij slaagde cum laude met een uitvoe ring van het Pianoconcert in G majeur van Maurice Ravel. In 1961 deed Louis van Dijk met zijn trio voor het eerst mee aan het Jazz Con cours in Loosdrecht, waar hij de eerste prijs in de wacht sleepte. Sindsdien is Louis van Dijk een veel gevraagd pianist in alle mogelijke gen res, speelde op de grote concertpodia in ons land en daarbuiten. Er zijn ontel bare plaatopnamen geregistreerd en hij vormt met Daniel Wayenberg een pia noduo, alsmede een pianotrio met Da niel Wayenberg en Pim Jacobs. Daniel Wayenberg werd in Parijs gebo ren en studeerde bij Ary Verhaar in Den haag en bij Marguerite Long in Parijs. Op twintigjarige leeftijd won hij als jongste deelnemer in 1949 het Jacques Thibaud Concours, dit was het begin van een carrière die hem internationale onderscheiding bracht. In 1953 maakte hij zijn debuut in Ame rika in de beroemde Carnegie Hall in New York, waar hij optrad met het New York Philharmonic Orchestra o.l.v. Mi- tropoulos, waarna uitgebreide tournees door de Verenigde Staten en Canada volgden. Daniel Wayenberg heeft in alle belangrijke muziekcentra ter wereld gespeeld met dirigenten als Jochum, Rattle, Kubelik, Szell, Haitink, Kon- drashin. De Waart, Barbirolli etc. Zijn talrijke grammofoonplaten werden vijfmaal onderscheiden met de Grand Prix du Disque. Een aantal opnames zijn onlangs opnieuw door E.M.I. uitge bracht op de compactplaat, (Gershwin, Tschaikowsky, Strauss, Rachmannoff). Een radio-opname van het pianocon cert van Ravel met het Concertgebouw Orkest o.l.v. Kondrashin is uitgegeven door Philips. Daniel Wayenberg is tevens componist en tot zijn oeuvre behoort ballet- en kamermuziek. In 1985 werd het 40-jarig artiesten- jubileum van Wayenberg gevierd met een concert waarvan de Tros de opname heeft gemaakt en uitgezonden. Daniel Wayenberg is docent aan het Rotterdams Conservatorium. De Kulturele Kring 'De Welle', verwacht een uitverocht „Huis", en hoopt dat u mede zult genieten van hetgeen deze beide coryfeeën ons op woensdagavond 15 november a.s. zullen bieden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 3