EIUVtlDEtl-HIEUWS Overdenking Concert Magnificat te Diricsland op 4 november a.s. Nieuwe M.A.V.O. Oude Tonge met ingang van schooljaar 1990 in gebruil( uit de Heilige Schrift OVB-kalender 1990 M Berichten uit Gezondheidswijzer Nieuwe serie 'Vergeten eerstelingen' over vergeten aspel(t van joodse volk JEUGDWERK Hervormingsherdenking in de St. Janskerlc te Gouda een huis verkopen.,. start nieuw jongerenkoor Wezen-Armen verhuurt wel Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" Nieuwe boekenserie 'Praktisch en Pastoraal' 3e Blad VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 No. 5846 tjiüitj r3;- Op 28 maart 1989 heeft het college van burgemeester en wethouders ver gunning verleend voor de bouw van een nieuwe M.A.V.O. aan de Melk weg te Oude Tonge. Dit was niet geheel onomstreden, maar er wordt nu met de daadwerkelijke bouw be gonnen. Naar verwachting zal het gebouw in juli 1990 door de aannemer worden opgeleverd, en kan het ge bouw in augustus van dat jaar, bij de aanvang van het nieuwe schooljaar, door de leraren en de leerlingen in gebruik worden genomen. Een extra feestelijk tintje wordt aan het feit gegeven doordat de M.A.V.O. in Oude Tonge dan 25 jaar bestaat! Aan de nieuwbouw van het M.AV.O.- complex zijn wel enige strubbelingen vooraf gegaan. Maar zoals bekend was vervanging van het inmiddels 24 jaar oude gebouw, gezien de huidige bouw kundige toestand, eigenlijk niet meer uit te stellen. De algemene klacht over dit punt werd vorig jaar het duidelijkst onder de aandacht gebracht door burge meester drs. C. M. de Vos in zowel het Jeugdjournaal als het Half-zesjournaal van de N.O.S. Het blijft natuurlijk de vraag of-, en zo ja, in hoeverre dit laatste heeft meege speeld bij de uiteindelijke toestemming van staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen om een nieuwe M.AV.O. te mogen bouwen, maar op 11 september 1989 kreeg de gemeente dan eindelijk het begeerde groene licht om de bouw aan te besteden. Inmiddels is de bouw gegund wat betekent dat er op heel korte termijn met de bouw wordt begonnen. Volgens de planning zal in de eerste week van november a.s. de eerste hei paal in de grond verdwijnen, en zal in de tweede helft van januari 1990 worden begonnen met het metselwerk. Overi gens zit het dak er dan al op. Het metsel werk zal dan in april 1990 zijn afgerond. Op zaterdag 4 november a.s. hoopt het koor Magnificat uit Middelhamis o.l.v. Rinus Verhage een concert te geven in de Nederlandse Hervormde Kerk te Dirks- land. Het programma, dat overigens chrono logisch is opgebouwd, bestaat uit zowel koor- als instrumentale werken, die alle het levenslicht zagen binnen het bestek van anderhalve eeuw 1620 tot ±1770), een betrekkelijk korte periode dus in de geschiedenis van de „schoonste der kun sten". Dat binnen deze periode èn de tijd zelf èn zijn componisten een grote ver scheidenheid aan de dag legden, kunt u tijdens dit concert zeker constateren. Zo opent het programma met enkele vrij sobere koraalzettingen (psalm 121 en 122) van Schütz; aansluitend wordt één van de drie „biblische Szenen" van de hand van dezelfde componist uitge voerd. In dit nogal dramatische „Phari- saer und Zöllner" worden op treffende wijze de tegenstellingen tussen beide bidders muzikaal uitgebeeld, waarover Jezus vervolgens zijn waarde-oordeel uitspreekt („Doch Ik zeg ulieden...."). Verder komt in de loop van het pro gramma een tweetal motetten over psalm 84 aan de orde („Wie lieblich sind deine Wohnungen, Herr Zebaoth"), resp. van Schein en van Hammersch- midt. Elk motet heeft ook hier zijn eigen karakter en accenten. Van de laatstge noemde componist zingt het koor tevens het vijfstemmige „O, Vater aller From- men" a capella; een werk, gekenmerkt door een fraaie polyfonische structuur. Verder kunt u o.a. nog de cantate „Nichts soil uns scheiden" van Buxte- hude beluisteren; een boeiend stuk n.a.v. het achtste hoofdstuk van Romeinen. Het koor besluit het concert met twee uitermate feestelijke composities van Homilius; centraal thema: het eren van God. Zoals eerder vermeld, zullen er ook instrumentale bijdragen worden gele verd. Abram Bezuijen en Wim Diepen horst nemen het orgelspel, zowel op het historische Künckel-orgel als op een kistorgel, voor hun rekening; ze zorgen niet alleen voor de begeleiding van Mag nificat, maar zullen ook enkele solisti sche prestaties leveren, al dan niet in de combinatie met dwarsfluit. Dit laatste instrument zal worden bespeeld door Cicilia McColl (evenals de beide orga nisten tevens lid van het koor), alsmede door Fransje de Visser. Laatstgenoemde hoopt bovendien een tweetal fluitsona- In juli van hetzelfde jaar wordt het gebouw door de aannemer opgeleverd en kan het daadwerkelijke inrichten van het gebouw, met onder andere tafels en stoelen, beginnen, zodat in augustus met de lessen in het nieuwe onderkomen kan worden gestart. Het gebouw is ontworpen in samenwer king tussen de aannemer (Sprangers uit Temeuzen), de architekt (Stuurman Partners uit Waddinxveen), de schooldi rectie en de gemeente. Het gebouw wordt uitgevoerd in zogenaamde tradi tionele bouw, wat betekent dat het uit gewone steen wordt gemetseld. Het gebouw zal verrijzen op de hoek van de Melkweg en de Mercuriuslaan, vlakbij het gebouw van de M.B.O., of, bekender, de M.E.AO. De ingang komt aan de kant van de Melkweg. In het gebouw zullen 3 theorielokalen te vinden zijn, naast 5 zogenaamde vaklo kalen. Als bijkomende ruimten zijn er o.m. een bibliotheek, een docentenka- mer en een ruimte voor de administratie. Deze liggen als het ware in de buitenste ring van het gebouw, terwijl centraal de overblijfruimte annex aula te vinden is. Het gebouw is vierkant van opzet met 4 nagenoeg gelijke gevels. In het midden van het dak is, verwerkt in een puntdak, een verhoogde koepel ontworpen om toetreding van daglicht mogelijk te maken. Op de schets van het gebouw (de zuid-west gevel) is dat duidelijk te zien. Met de bouw is een bedrag van ƒ2.701.025,- incl. B.T.W. gemoeid. Te zamen met de grondkosten ad 486.840,- komt dat op een totaal van (afgerond) ƒ3.188.000,-. Een flinke investering, die naar de mening van het gemeentebe stuur de bouw van een nieuwe M.A.V.O. echter alleszins waard is. Met de komst van een nieuw gebouw komt er een einde aan een tijdperk, waarin de M.AV.O. soms in moeilijke tijden ver keerde wat betreft de behuizing. Wat dat aangaat komt het nieuwe gebouw (na 25 jaar!) dan ook absoluut niet te vroeg. tes te spelen van de hand van Handel en J. S. Bach. U ziet het, een alleszins interessant pro gramma; we hopen u dan ook op 4 november a.s. als bezoeker te mogen ontmoeten. Hert concert begint om 20.00 uur. Overigens, als u bovenstaande gegevens overziet, dan zal het u duidelijk zijn, dat een dergelijk programma op een derge lijke lokatie nogal wat kosten met zich brengt; uitgaven, die moeilijk door een aantal koorleden alleen kunnen worden bekostigd. Toch zien we u zo graag komen, dat we geen toegangsprijs willen vragen. We zijn dan maar zo vrijmoedig om u na afloop een kollektezak voor te houden.... De Ver. Prot. Ned. afd. Gouda en omstreken belegt D.V. op dinsdag 31 oktober a.s. een samenkomst ter herden king van de Kerkhervorming. Spreken zullen: ds. P. J. Teeuw, Her vormd. Pred. te Moordrecht, oyqt„Geen onderscheid?!" en Prof Dr. W. van 't Spij ker, Chr. Ger. Pred. te Apeldoorn, over „Houd de drieklank zuiver!". Muzikale medewerking: Chr. Mannen koor „Door Eendracht Verbonden" te Werkendam en Zangver. „Sursum Corda" te Gouda, o.l.v. Dick van Luttik- huizen. Organisten: Jaap Boer en Hans van der Gouwe. Aanvang 20.00 uur. Deur open 19.30 uur. Toegang vrij. De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) brengt wederom een educatieve kalender uit over visserij en visstandbeheer in het Nederlandse binnenwater. De kalender heeft voor elke maandomslag een schitterende foto met een begeleidende educatieve tekst. Enkele onderwerpen van de nieuwe kalender: snoekbaars, snoek, ruisvoorn, beroepsvisserij, zeeforel, jeugdvissen, vistrappen. Deze kalender is niet alleen een begerenswaardig objekt voor henge laars, maar ook voor natuurliefhebbers en personen uit het onderwijs. De kalen der is te bestellen door het vereiste bedrag over te maken op postbanknum- mer 595000 t.n.v. OVB, Nieuwegein, onder vermelding van het gewenste aan tal kalenders. Eén exemplaar kost slechts 10,-. Bestelt u vijf tot negen exemplaren dan betaalt u ƒ8,50 per stuk. Voor tien en meer exemplaren is de prijs 7,50 per stuk. Een goed idee voor Sinterklaas of Kerst mis. De oplage is beperkt, dus wie het eest komt 1--------------------- Makelaar Tamboer i Tel. 01870-3477 Alle jongeren van 16 jaar en ouder wor den hartelijk uitgenodigd tot het bijwo nen van de eerste repetitieavond van het nieuwe jongerenkoor. Op D.V. vrijdag 3 november in de jeugdhonk (bij de Hoeksteen) in Middelhamis. Aanvang 18.45 uur. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Ei landen is een informatiecentrum waar iedereen vragen kan stellen op het terrein van gezondheid. De Gezondheidswijzer besteedt iedere maand extra aandacht aan een bepaald onderwerp over gezondheid of de zorg ervoor. Deze maand is dat aan voetballen. Sportblessures die bij voetbal len kunnen voorkomen, zijn veelal te vermijden. In Nederland lopen per jaar 2,7 miljoen sporters blessures op. 1,2 miljoen spor ters moeten daarvoor door een dokter behandeld worden. Dit blijkt uit een onderzoek van Stichting Consument en Veiligheid in samenwerking met de Rijksuniversiteit Limburg. De meeste blessures ontstaan bij jogneren in de leeftijd van 15 tot 25 jaar. Wat de letsels betreft blijkt dat verstuiking en kneu zing het meest voorkomen. Daarnaast komen breuken veelvuldig voor. De meest getroffen lichaamsdelen zijn de benen: knieën en enkels. Om de sport blessures in dit voetbalseizoen de baas te blijven is erbij de Gezondheidswijzer een informatiepakketje klaargelegd. Hierin staan praktische tips hóe blessu res kunnen worden voorkmoen, of wat u er zelf aan kunt doen. Aan bod komt o.a. warming-up, rekken, cooling-down de enkel verstuikt, wat nu?. knieklachten. Het is gratis af te halen bij de Gezond heidswijzer Zuidhollandse Eilanden. De informatie kan u ook toegestuurd worden. De Gezondheidswijzer bevindt zich in de Basisgezondheidsdienst Zuidhol landse Eilanden, Kon. Juliananplein 1, 3201 CH Spijkenisse, tel. 01880-20222. Geopend van maandag t/m vrijdag van 09.00 - 17.00 uur. Doe mee! voor een schoner milieu!! AKTIE ZUINIG STOKEN Een reus Toen ging er een kampvechter uit, uit het leger van de Filistijnen; zijn naam was Goliath, van Gatk... (1 Samuel 17:4a) Daar liggen de legers tegenover elkaar. Aan de ene kant de slagorde van de Filistijnen. Een volk met een hoge beschaving. Ze zijn evengoed thuis op het water als op het land. Ze wonen in vijf steden, onderling nogal verdeeld, maar één in hun haat tegen Israël. Aan de andere kant ligt het leger van Israël. Veel minder zwaar bewapend, veel primitiever. De weerbare mannen zijn opgeroepen tot de strijd, maar wat móeten ze tegenover die overmacht van manschappen en wapens? Uit de gelederen van de Filistijnen is één man naar voren getreden. Hij daalt van de helling af en betreedt de vlakte. Dreu nend is zijn voetstap, reusachtig zijn gestalte. Goliath is zijn naam en hij is afkomstig uit Gath. Eén van de steden van de Filis tijnen. Dat geeft ons meteen al te den ken. Toen Jozua en Kaleb het beloofde land gingen verkennen, toen hebben ze ook al reuzen gezien, Enakieten. Maar die zijn voor een groot deel uitgeroeid. Alleen in Asdod, Gaza en Gath zijn er overgebleven. In deze Goliath herleeft dus het verleden. Maar waar is nu het geloof van Jozua en Kaleb, dat de God van Israël machtig genoeg is om al die reuzen te ver slaan? Déze reus is wel erg groot en fors. Hij is een meter of drie lang, hij draagt een schubbenpak van ongeveer tachtig kilo. En dan zijn wapens! Een reuzenlans, met een scherpe punt, en een werpspies, en een zwaard. Een wandelend fort! Zo komen de gevreesde reuzen terug. Zo gaan de Enakieten revanche nemen. Door middel van deze Goliath zal de duivel proberen het geloofswerk van Onder de titel „Vergeten eerstelin gen" start binnenkort een boekense rie over Messiasbelijdende joden uit Nederland. De serie staat onder redaktie van drs. M. van Campen en dr. J. Haitsma en heeft als doel de Messiasbelijdende joden aan de ver getelheid te ontrukken. De eerste uitgave verscheen in september van dit jaar bij Uitgeverij J.J. Groen en Zoon in Leiden en handelt over Fre- dericus Ragstat a Weile. De auteur is dr. Haitsma. Door alle eeuwen heen zijn er Messias belijdende joden geweest, ook in Neder land. Over leven en werk van de meesten van hen is tot nu toe weinig bekend. In vergelijking tot het gehele joodse volk wordt deze groep veelal over het hoofd gezien. Zelf hebben Messiasbelijdende joden dan ook voortduren het gevoel tussen wal en schip te geraken. Door hun joodse volksgenoten worden zij beschouwd als afvalligen en binnen de christelijke kerk is vaak weinig begrip voor hun joodse achtergrond. Toch hebben deze mensen duidelijke sporen nagelaten. Sommigen speelde een belangrijke rol in het kerkelijk gebeuren van die dagen. Anderen lieten van zich horen door middel van publi- katies of door aktiviteiten onder an dere joden. Aandacht voor deze joodse christenen betekent dan ook een noodzakelijke aanvulling op de beschrijving van de SINT ANNALAND „De Wezen-Armen is geen stichting waarmee wij overleg over woningtoewij zing behoeven te plegen. Zij exploiteert wel een aantal woningen in de kern Sint- Annaland, maar de verhuur van deze woningen loopt via de woningstich ting". Die uitspraak van burgemeester H. A van der Munnik, genoteerd in de notu len van de raadsvergadering van 19 december 1988 werd door raadslid J. L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer tegenge sproken. „Het is niet zo. De verhuur van de woningen van de Wezen-Armen in Sint-Annaland loopt niet via „Beter Wonen", dat doet het bestuur zelf'. De burgemeester was van mening dat het er wel op neer kwam zoals hij had gezegd. „Officieel komt het er ook niet op neer", reageerde het raadslid J. de Bres (PvdA). Ook het raadslid K. A Heijboer uit Sint Annaland (SGP) meende dat het be stuur van de Wezen-Armen zelf haar woningen verhuurt en vroeg hierover opheldering. „Als u het beter weet dan de voorzitter geeft u ons dan opheldering, want u heeft namens de raad zitting in het Wezen-Armbestuur", reageerde burge meester Van der Munnik. Heijboer ver- Jozua en Kaleb ongedaan te maken. De verschijning van deze geweldenaar maakt duidelijk waar het om gaat. Want hij doet een voorstel. Laat Israël een kampvechter aanwijzen die met hém. Goliath, wil duelleren. En laat de win nende partij de baas worden in het land Kanaan. Hij is volkomen zeker van zijn zaak. Veertig dagen lang houdt hij het vol, twee maal per dag, 's morgens en 's avonds in de richting van Israël te stap pen, met iets statigs in zijn houding. Hier ben ik. En wie doet me wat? Wie durft zich met mij te meten? Daar staat hij, telkens weer, midden in het dal, de koperen reus. En met zijn geweldige stem, hoorbaar aan de over zijde van de vlakte, staat hij voortdu rend de God van Israël te vloeken. Hij lastert die Naam zó, dat er een rilling vaart door de gelederen van Israël. Deze man is de vleesgeworden vijand schap tegen het volk èn tegen de God van Israël. Aan deze reus kunnen we zien wat er uitgebroed wordt in de hel aan boosheid en vijandschap tegen de Heere en Zijn Gezalfde. Hij is de verte genwoordiger van de duivelse machten die het gemunt hebben op de ondergang van het volk van God in deze wereld. En ieder die tot dat volk behoort zal bij tijden reuzen op zich zien afkomen. Niet altijd met het geweld dat deze Goliath maakt. Hij vloekt en schreeuwt niet altijd in het openbaar. Soms fluis tert hij alleen maar: wou jij de Heere die nen? Weet je wel wat voor een groot zondaar je bent? En dan, weer zegt hij: néém het er toch van, leef toch niet zo benauwd, er is helemaal geen God, geen hemel, geen hel. Wordt u nooit bedreigd door zulke reuzen? We mogen wel op onze hoede zijn, want vandaag zijn ze talrijker en worden ze brutaler dan ooit tevoren. Daar is de reus van het materialisme, die miljoenen mensen in zijn greep heeft. Mensen die alleen maar bezig zijn met de vragen: wat zullen we eten en wat zul len we drinken en waarmee zullen we ons kleden? En de reus van de techniek die we zelf in het leven hebben geroepen, maar die we niet meer in handen hebben en die nu Nederlandse kerkgeschiedenis. Boven dien maakt hun levensweg duidelijk hoeveel vragen en problemen joden ont moeten wanneer zij Jezus als Messias gaan belijden. Dit kan een bijdrage betekenen in de huidige bezinning op de relatie Kerk en Israël. Te meer daar de Messiasbelijdende joden een grote ken nis hadden van de Hebreeuwse en Joodse leefwereld, die we terug kunnen vinden in hun geschriften. De titel van de serie „Vergeten eerstelin gen" is ontleend aan de tekst uit Romei nen 11 vers 16. Evenals de eerstelingen van de gersteoogst vormen de Messias belijdende joden een hoopvol teken en een zekere garantie dat God zijn plan met het hele joodse volk zal volvoe ren. Het ligt in de bedoeling de serie ieder jaar met een aantal deeltjes uit te breiden. Zo zullen in 1990 verschijnen: „E. Kropveld" door dr. W. de Greef, „Ph. S. van Ronkel" door drs. A. van der Ploeg en „A. M. J. Rottenberg" door drs. M. van Campen. Andere belangrijke figuren die in deze serie een ruime plaats zullen krijgen zijn onder andere: Chr. Salomon Duijtsch, C. A. F. Schwartz en Isaac da Costa. De boe ken zijn zowel wetenschappelijjk verant woord als toegankelijk voor geïnteres seerden. De serie „Vergeten eerstelingen" is een uitgave van Uitgeverij J. J. Groen en Zoon te Leiden. Behalve van „Vergeten eerstelingen" is Groen ook uitgever van theologische, meditatieve en ontspan nende boeken. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK d.d. 23 oktober 1989 Afdeling I L Mackloet - K Vis1 - 1 A V. d. Veer - J. Lodder2 - O Afdeling II M. Klink - A. Krijgsman1 - 1 C. Polder - F. Noordijk2 - O A Knape - W. Vroegindeweij1 - 1 C. Zoon - J. Kamp2 - O Afdeling III G. Zaaijer - A van HeumenO - 2 C. V. d. Groef - J. v. d. Kooij1 - 1 L. Taaie - H. Noordijk1 - 1 J. Verbiest - M. van Lente1 - 1 Afdeling IV H. Schellevis - A v. d. Sluijs1 - 1 Joh.Groenendijk-J. K. deRooij....2 - O D. Peeman - R. JacobsO - 2 duidelijkte dat er weleens overleg is tussen beide instanties wanneer de één een woning over heeft en de ander er één tekort komt. „Verder verhuren ze ge heel zelfstandig". een bedreiging vormt voor ons be staan. En de reus van de medische wetenschap die de grenzen van het geoorloofde over schrijdt en voor wie de waarde van het menselijk leven steeds minder wordt. En de reus van de saecularisatie, die de laatste sporen van een christelijke be schaving wil uitwissen. Die openlijk zegt dat de christenen nu lang genoeg hun stempel op de samenleving hebben gedrukt, en dat het nu tijd wordt dat anderen de lakens gaan uitdelen. En reuzen van allerlei nieuwe religies en bizarre sekten. Hoe ver zijn die reuzen doorgedrongen in ons bestaan? En hoe bedreigen ze ons in dat bestaan? Toch geen wonder dat het leger van Israël daar ligt, angstig, verschrikt, ont redderd? Onder de indruk van die geweldenaar die uitdaagt tot een duel? Maar er is niemand die zich meldt om met de Filistijn te strijden. Zó gaat dat, als we alleen maar kijken naar die vloekende en tierende reuzen.... Als we boven die reuzen niet die God zien Die zo getrouw is als sterk. Als we niet rekenen met de beloften van die God. Dan kunnen we inderdaad wel bang zijn. Ook als kerk en als christenen zijn we een kleine minderheid in de samenle ving geworden. Een minderheid waar mee niet gerekend hoeft te worden. Steeds driester treden de reuzen op. Steeds bruter wordt de taal die ze uitkramen. En we denken: je kunt er toch niets tegen doen. Het is een ontwikkeling die niet te keren is. Ja, maar zo winnen de Filistij nen aldoor terrein! Waar is het geloof in die God en het gebed tot die God, Die machtig is om al die reuzen te verslaan? Nee, Israël heeft geen helden. De Ge meente van Christus in deze wereld ook niet. Zij zal niet met de eer gaan strijken. Maar God heeft bij een Held voor Israël hulp beschoren. Hem uit het volk ver hoogd. En zo zal Israël weten dat het een God heeft. Schoonhoven W. van Gorsel NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 28 oktober houden wij weer Jeugdwerk in „Elim". Voor deze avond staat er een open avond op het programma. Een ieder die weer belang stelling heeft, is om 19.30 uur van harte welkom in „Elim". Neem gerust je vriend(in) mee! We hopen weer op een gezellige avond, Hei J.W.C. GEZOCHT: Voor het Jeugdcomité zoe ken wij nog een jongen/meisje, wie wil ons helpen? veel en snelle verkopen! wil voorlichting geven aan ambtsdragers en gemeenteleden Met het doel begrijpelijke voorlichting te geven aan gemeenteleden en ambts dragers uit de gereformeerde gezindte, startte uitgeverij J. J. Groen en Zoon uit Leiden deze zomer met de uitgave van een serie boeken over maatschappelijke en sociale onderwerpen. De serie heeft als titel „Praktisch en Pastoraal" en staat onder redaktie van G. van den Berg, ds. A Elshout, drs. A. A. Teeuw en dr. J. van der Wal. De eerste delen verschenen in augustus en zijn getiteld „Omgaan met dementie" en „Depressiviteit en suïcide". De serie „Praktisch en Pastoraal" is zowel qua opzet als doel uniek. Ieder deel zal bestaan uit een stuk feitelijke informatie, pastorale bezinning en praktische adviezen. Uitgangspunt is de Bijbel en de belijdenisgeschriften. Op deze wijze wil de redaktie een handrei king gven aan iedereen die met het beschreven probleem in aanraking komt. Dat kunnen zijn: ambtsdragers, vrijwilligers in het kerkewerk en de gezondheidszorg, huismoeders, jonge ren en leerlingen aan MBO-opleidingen voor verzorgende beroepen. De onderwerpen in de serie „Praktisch en Pastoraal" aan de orde zullen komen, zijn van de meest uiteenlopende aard. Behalve over dementie, depressiviteit en suïcide, wil de redaktie delen uitgeven over onder andere opvoeding, beroeps keuze, rouwverwerking en ouder-wor- den. Voor het schrijven van de ver schillende delen zal de redaktie deskun dige auteurs aantrekken uit de gerefor meerde gezindte. Aan de eerste delen van de serie „Prak tisch en Pastoraal" werkten vier auteurs mee. „Omgaan met dementie" werd geschreven door drs. A A. Teeuw, verpleeghuis-arts en ds. W. H. van Koo- ten, verpleeghuispastor. Dr. Van der Wal en drs. J. P. Verhagen, respectievelijk direkteur en psychiater bij de GLIAGG De Poort, schreven over „Depressiviteit en suïcide". Deze delen tellen ongeveer 100 pagina's en kosten 17,50. ZUIDWïSTE'Va met optimaal resultaat W^i NVMi De tabel voor de week van: 16 oktober t.e.m. 22 oktober 1989 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal sireef- verbruik verbrulk 500 m' 6 m= 13 m= 600 m= 7 m' 15 m' 700 m' 8 m= 18 m= 800 m' 9 m= 20 m' 900 m' 10 m' 22 m= 1000 m' 11 m' 24 m' 1100 m' 12 m» 27 m= 1200 m' 13 m' 29 m= 1300 m' 14 m= 31 m= 1400 m' 15 m' 34 m' 1500 m» 16 m' 36 m= 1600 m' 17 m' 38 m= 1700 m" 18 m= 41 m= 1800 m' 19 m' 43 m' 1900 m= 20 m= 45 m= 2000 m' 21 m» 48 m= 2200 m= 23 m' 52 mS 2400 m' 25 m' 57 m' 2600 m' 27 m' 61 m» 2800 m= 29 m' 66 m= 3000 m' 31 m^ 70 m' 3500 m» 36 m' 82 m^ 4000 m= 40 m' 92 m" 4500 m» 45 m' 104 m= 5000 m' 50 m= 115 m= 5500 m' 55 m» 126 m= 6000 m» 60 m= 138 m' Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven het normale niveau. Het waaide echter harder dan normaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9