EIÜVriDEfl-illEUWS Raad Middelharnis ziel in Alg. beschouwingen vooruil op periode van matiging Biiifc De weg naar huis Begroting sluitend dankzij aanwending reserves Winst Intermezzo Verkoping in Melissant t.b.v. „De Schutse" A.S. zaterdag snelschaal(l(ampioenschappen Goeree-Overflal(kee Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 24 OKTOBER 1989 No. 5845 De meest originele gedachte in de algemene beschouwingen op de gem. begroting 1990 die vanmiddag door de gemeenteraad van Middelharnis wer den gehouden lijkt ons die waarin dhr. Kersbergen (WD) het College raadt maatregelen te nemen, nu al, bij voorbaat, tegen de harde winden die zich in het toekomstige woongebied „Westplaat" laten gelden. Als geen ander kan dhr. Kersbergen dat weten want hij woont naast dat gebied dat door hem „woest en ledig" wordt genoemd, bloot staand aan weer en wind, onbe schermd tegen noord-westen en noord-oosten winden, terwijl zuid-westen winden om de dorpen heen trekken en soms aan het noordelijk gelegen gebied veel schade aanrichten. Het advies van dhr. Kersbergen is dan ook nu al windsingels te planten om over een aantal jaren een plezierig woongebied te hebben, niet zijn keus overigens, maar bij gemis aan een rede lijk alternatief heeft de ontwikkeling van de Westplaat als woongebied ook de instemming van dhr. Kersbergen. Als het bouwplan tenminste iets park-ach- tigs krijgt met veel beplanting en grotere bouwkavels voor particuliere bebou wing. Hij dacht zelfs aan kavels van 1000-2000 m2...! De stichting van één bureau Ruimte lijke Ontwikkeling voor het hele eiland was een suggestie van dhr. Kersbergen die hem was ingevallen bij het zoeken naar bezuinigingsmogelijkheden, met name ook op Openbare werken bij welke Dienst 44% van het gemeenteper soneel is ondergebracht. „Rijkelijk veel", dacht dhr. Kersbergen en het leek hem dat een aanzienlijk deel van het buitenwerk geprivatiseerd zou kunnen worden. Nu wordt, door de eigen Dienst, alles keurig onderhouden, maar ingeval van privatisering zouden prioriteiten kunnen worden gesteld en zou goedko per kunnen worden gewerkt. Weliswaar maakte hij duidelijk er niet voor te plei ten om, zoals de Belgen doen, bij min dere wegen niet meer dan een waar schuwingsbordje „slecht wegdek" te plaatsen, maar toch leek hem dat min der zorg te zullen baren dan de huidige loonpost Openbare Werken. Spr. keek wat bedenkelijk naar de aan wending van 249.000,- uit de reserve om de begroting sluitend te maken, waarom hij zich afvroeg of het niet raad zaam zou zijn ombuigingen toe te pas sen, zoals het verhogen van reinigings- en rioolrechten tot een 100% dekking. In het zoeken naar bezuinigingen en mo gelijkheden efficiënter te werken leek het hem juist de jaarlijkse lasten van het oude gemeentehuis, a ƒ40.000,- voor taan op de Stichting Rien Poortvliet te verhalen en bedenkelijk keek hij ook aan tegen het gegeven dat het onderwijs- tekorta voor de helft wordt bepaald door „vervoerskosten schoolbezoek" a ƒ230.000,-. Hij vroeg zich af de eigen bijdrage door de ouders, nu volgens dhr. Kersbergen een minimale, niet aange past zou kunnen worden aan de draag kracht van de ouders. Hij had het allemaal nog eens gezegd, voor het laatst, bevestigde hij, het toe komstig beleid vanaf de volgende raad speriode aan zijn opvolger overlatend. „Zijt met ootmoedigheid bekleed" In de SGP/RPF beschouwing werden niet „schoonschijnende redeneringen" van waarde geacht, maar werd te drin gender gemaand ook in het besturen en de behartiging van het „ware welzijn" van de bevolking, Gods Woord als norm te laten gelden. „In het onderhouden van Gods geboden ligt grote loon", ver wees dhr. V. d. Ketterij, waarschuwend tegen enigerlei hoogmoed en oproepend tot diepe ootmoed, ernst, bewogenheid, bescheidenheid en beslistheid. In drie jaar tijds werd één miljoen uit de alg. reserve aangewend om de begrotingen sluitend te maken, waarom tot matig heid en soberheid werd opgeroepen. Anderzijds waarschuwde de beschou wing ertegen onderhoud te verwaarlo zen, zoals dat van de trottoirs die, na werkzaamheden door PTT en CAI niet goed zijn achtergelaten. Blijdschap in de fraktie over de komst van een prot. chr. Atheneum, een in stemming die werd afgewisseld met zorg over het recreatiecomplex „de Staver", en dat niet alleen maar omdat het op Zondag geopend is. „Bedroevend", vond dhr. V. d. Ketterij, terwijl juist de Over heid, als Gods dienaresse, de zondags rust en -heiliging zou dienen te be vorderen. Ook in financieel opzicht vroeg hij zich af of „de Staver" al een blok aan het Middelhamisse been is, of nog gaat worden? Het „zorgwekkend" werd ook uitgespro ken over de toestand van het milieu. Steeds indringender wordt zichtbaar dat water, lucht en bodem verontreinigd zijn en worden met stoffen die het leven en het welzijn van mens, dier en plant bedreigen. Het roept ook de gemeenten op tot een verantwoorde aanpak, van ook de afvalproblematiek. Zorg maakte dhr. v. d. Ketterij ook bekend over het tempo van stads- en dorpsvernieuwing nu er, voor komend jaar, opnieuw minder werd begroot, waarom hij zich afvroeg of het waar zal zijn dat de kern Sommelsdijk in 1991 aan de beurt zal komen. Ook voor een beschouwing op de woningbouw- graag snel bejaardenwoningen aan de Donke reweg - ruimde de fraktie plaats in, waarna werd besloten met een vooruit blik op de raadsverkiezing van volgend jaar, waarin voor de fraktie SGP/RPF geldt: „wie op het getal ziet, die vreest. Wie op de Heere ziet die bidt". Budgetbeheersing, bittere noodzaak „Met de beschikbare middelen zo zui nig mogelijk omspringen om de vele taken die wachten aan te kunnen pak ken. Budgetbeheersing zal bittere nood zaak zijn", zo werd vanuit de CDA fraktie gehoord; „zuinigheid en vlijt blij ven geboden", zo liet mevr. van Eek Col lege en mede-raadsleden horen. Door inkrimping van de personeelsformatie zal een belangrijke bezuiniging kunnen worden bereikt, anderzijds behoort de gemeente aandacht te blijven houden voor de belangen van de burgers, hoe moeilijk en tijdrovend ook vaak; het werkt mee aan een beter leefklimaat voor iedereen", zo werd vastgesteld, en aan die aandacht wenst de CDA fraktie graag zijn medewerking te geven. Aan dacht was er voor brandweer en politie, met de tevreden constatering dat zich in het voorbije jaar geen calamiteiten heb ben voorgedaan en met instemming werd gewag gemaakt van de verkeers maatregel die voor de paralelweg Mid- delhamis-Nieuwe Tonge is genomen, géén snelverkeer meer op deze voor het langzaam verkeer bestemde weg. „....de weg is nu hopenlijk een stuk veiliger voor fietsers en bromfietsers", als ten minste iedereen zich aan de regels houdt..." heeft mevr. van Eek daar in haar beschouwing aan toegevoegd, zich daarbij stellig herinnerend hoe haar man, eerder dit jaar, als kruisend ver keer een botsing veroorzaakte, oei.... Opnieuw maakte mevr. van Eek het Col lege deelgenoot van de „onhoudbare situatie" voor de bewoners van Rotten- burgseweg/Molenweg, gheplaagd als ze zijn door een overdosis verkeerslawaai, veroorzaakt door het verkeer - van 's morgens vroeg tot 's avonds laat van en naar het bedrijventerrein Oostplaat. Zij gaf van haar overtuiging blijk dat een nieuwe toeleidingsweg, zonder obsta kels en gevaarlijke bochten bedrijfsves tiging in de Oostplaat aantrekkelijker zou maken en andermaal vroeg ze aan dacht voor zo'n nieuwe weg die door de ruilverkavelingscommissie nog in de plannen zou kunnen worden meegeno men. Het leek haar van groot belang die procedure nu al in beweging te zetten door het nemen van een principe besluit. Tal van zaken werden in de beschouwing nog aangestipt en onder de aandacht gebracht, waarna besloten werd met de constatering dat Middel harnis - gelukkig maar - een mooie gemeente met een goed leefklimaat is en een voorzieningenpakket waarop het gemeentebestuur trots mag zijn, waard om afhankelijk van de hulp van God aan een „verantwoordelijke samenle ving" gestalte te geven. Bestuurskosten omlaag Het was ook voor de fraktie Hoogzand duidelijk dat met de nieuwe begroting een periode van matiging wordt inge luid. Op de Overheid die zelf met een enorm financieringstekort zit mag niet worden gerekend, waarom de gemeente alleen via lastenverzwaring voor de bur ger zijn inkomsten kan vergroten, waar voor door de fraktie Hoogzand weinig wordt gevoeld, al wordt voorzien dat de gemeente, waar het grote en dringende zaken betreft zoals het uitbaggeren van de havens, voor een dilemma zal komen te staan. Wat de fraktie Hoogzand betreft kunnen de bestuurskosten om laag door de raadsleden niet de maxi male vergoeding te geven en het College met één wethouder in te krimpen. Een „praktisch onuitvoerbare en een over dreven begeerte" werd het streven ge noemd naar een fifty/fifty verhouding tussen mannen en vrouwen bij het ver vullen van bestuursfunkties en maat schappelijke taken; overigens heeft de fraktie Hoogzand geen moeite met de emancipatiegedachte en het feit dat de receptioniste en de burgemeester van de vrouwelijke kunne zijn. Instemming ook over de manier van funktioneren van de Stichting Maat schappelijk Werk, Bejaardenzorg, Ge zinsverzorging, het RIAGG en de Basis gezondheidszorg. Sommige van de organisaties bewijzen echter dat wel vaart niet altijd welzijn betekent. Waar dering maakte de fraktie bekend voor hen die „ten tijde van verwarring" de kar van „Binnenhof' bleven trekken totdat nu een zonniger periode is bereikt. Vra gen waren er over de woningbouw, de ruimtelijke ordening en de plannen voor de watersport te Battenoord. M.b.t. het openbaar groen werd een kritischer aanpak t.a.v. aanplant en onderhoud noodzakelijk geacht. „De betekenis van openbaar groen is niet te schatten", zo werd betoogd: „....daar begint het mi lieu", waarom gewaarschuwd tegen licht vaardige opvattingen inzake kappen, snoeien en maaien. Vaak worden bo- menziektes of de aanwezigheid van teveel dood hout aangewend om de irri terend klinkende kettingzagen te kun nen gebruiken", zo werd vastgesteld. Dhr. Hoogzand pleitte ook voor overleg tussen College, Waterschap en Provin cie om „verstikkende, stringente bepa lingen van de polderkeur langs water gangen en hoofdwatergangen op bepaalde punten te verzachten. Ook pleitte de fraktie Hoogzand voor een gemeentelijk kapverbod om voor eens en voor altijd t.a.v. de bomen bescher mend op te kunnen treden. De maat van de polsstok Voor de PvdA fraktie is het duidelijk dat met de negentiger jaren het tijdperk intreedt dat in het teken staat van het behoud van de in de tachtiger jaren gerealiseerde voorzieningen; er zal reke ning moeten worden gehouden met de maat van de polsstok, zo wordt ge maand. De PvdA bezorgdheid werd uit gesproken over de onrust die in het politie-apparaat is ontstaan m.b.t. de toegepaste Rijksbezuinigingen. Het wordt de politie moeilijk gemaakt zijn taken naar behoren uit te voeren waar door de veiligheid van de burgers in gevaar komt. Het was de vraag van de fraktie in hoeverre inzicht bestaat in de eilandelijke reorganisatie van het korps en aan welke sterkte wordt gedacht. Onder het hoofdstuk verkeer en vervoer werd gewezen op te nemen maatregelen die de verkeerssituatie rond de kernen van Middelharnis en Sommelsdijk dras tisch zullen wijzigen. Met spijt werd vastgesteld dat er tot op heden nog maar weinig schot zit in een aantal zaken, o.a. de ontsluiting van de Westplaat. Wat de PvdA fraktie betreft dient dat te gebeu ren via de Kaai en de gedempte haven van Sommelsdijk. Op het gebied van de verkeersveiligheid wordt gevraagd om snelheidsremmende maatregelen in woonwijken, het tot stand brengen van veilige schoolroutes, 30 km zone's in woonwijken en deugde lijke fietsenstallingen bij bushaltes en aktiviteitencentra. In de PvdA beschou wing ook aandacht voor het milieu. Ook de gemeente Middelharnis zal in toene mende mate met de milieu problema tiek te maken krijgen. De fraktie denkt een begin te maken met het gescheiden ophalen van huisvuil waarbij voorlich ting naar-, en medewerking van de bur gers onontbeerlijk zijn. Een en ander zou op eilandelijk niveau geregeld kun nen worden. M.b.t. Volkshuisvesting werd gevraagd naar de stand van zaken m.b.t. de voor genomen bouwvan bejaardenwoningen aan de Donkereweg en de bouwmoge lijkheden in het Prikgat. Met weinig enthousiasme had de fraktie kennis genomen van de voorgestelde belasting verhogingen, maar anderzijds wordt ook het onontkoombare daarvan inge zien; structurele aanwending van de algemene reserves om de begroting slui tend te maken wordt een „zorgwek kende ontwikkeling" genoemd. In de staart van de beschouwing werd - in het licht van de volgend jaar te houden raadsverkiezing - dank gezegd voor de goede samenwerking in en met het Col- „De Schutse" vraagt uw aandacht! „De Schutse" is een landelijke stichting, uitgaande van de Ger. Gem. in Ned. Deze Stichting is opgericht om een tehuis voor verstandelijk gehandicapten uit de reformatorische gezindte te ver wezenlijken. Naast het bestaande dagverblijf wil men D.V. een woon- en behandelinstituut gaan bouwen, waar inmiddels toestem ming voor verkregen is. Het dagverblijf wordt geheel gefinan cierd uit vrijwillige bijdragen, giften en opbrengsten van verkoopakties. Ook een aantal dames op Goeree- Overflakkee is aktief om „De Schjutse" te steunen. D.V. 28 oktober organiseren wij een verkoping in verenigingsgebouw „De Poort", Voorstraat 14 te Melissant van 10.00 tot 16.00 uur. U kunt bij ons terecht voor: Kinderkle ding en handwerken, allerhande textiel van bekende merken, allerlei cadeau artikelen, bakkersartikelen, o.a. oliebol len en Goereese Torenkoeken. Zelf gemaakte advokaat, boerenkaas, fruit, slaatjes en nog vele andere dingen. Uw bezoek wordt zeer op prijs gesteld! lege waarvan ook de PvdA deel uit maakt. Veelal, met name CDA en VDB had men zich loyaal opgesteld tegen over de College-voorstellen. Met minder geld en mensen Dhr. Rijvers (VDB) leek niet zo'n hoge muts op te hebben over de toekomst onder het veel „belovende" PvdA/CDA kabinet en hij voorzag dan ook in de komende periode met steeds minder geld en mensen steeds meer werk verzet zal moeten worden. Zaak is dan ook een zo doelmatig en produktief mogelijk gemeentelijke apparaat te bereiken. VDB neemt zich voor, in samenwerking met anderen, de leefbaarheid in de gemeente te verbeteren, met inachtne ming en respekt voor ieders opvattingen en gewoonten. Voor het goed funktione ren van het gemeentelijk apparaat acht dhr. Rijvers communicatie met alle gele dingen in deze organisatie een rand voorwaarde te zijn, zo ook tot het bereiken van een reorganisatie waaraan wordt gewerkt. Ziend op de veelheid van infrastructu rele bezwaren tegen ontsluiting van „de Westplaat" vroeg dhr. Rijvers zich af of het College niet een heroverweging van de lokatiekeuze zou moeten maken. Dhr. Rijvers voorziet dat de extra kosten van ontsluiting alsook de te verwachten problemen aan de Vissersdijk de ge meente „grote sommen gelds" zullen gaan kosten;, terwijl een gelijkwaardige lokatie aan de Molenweg/Rottenburgse- weg met aanzienlijk minder kosten voorhanden is. In de VDB beschouwing ging het voorts over het verkeerscirculatieplan, de fiet- senoverlast bij bushaltes, het Rien Poort- vlietmuseum en het voor de 'VDB on gewenste verhogen van de bibliotheek uitleengelden, maar het ging ook over de behoefte aan een openbaar toilet dat - zo leek het dhr. Rijvers - bij het winkel centrum toch te realiseren zou moeten zijn. Onder het hoofdstuk Volksgezond heid betuigde dhr. Rijvers zijn instem ming met het gescheiden ophalen van huisvuil en hij stelde voor daartoe voor bereidingen te treffen om daar in 1991 mee te kunnen beginnen. VDB lan ceerde andermaal een aantal voorstel len, t.w. de sluitingstijden van de horeca vast te stellen op 02.00 uur op iedere dag van de week, commercieel uitbesteden van de bushaltes, de bouw van een fiet senstalling tegenover het Gemeente huis, een openbaar toilet aan d'n Diek, evt. verplaatsing van het Binnenhof naar de Oostplaat i.v.m. uitbreidings mogelijkheden aldaar, gescheiden op halen van composterend en brandbaar huisvuil en het uittrekken van extra geld voor het dorpsvemieuwingsplan Som melsdijk. Schaakvereniging Oostflakkee be staat 10 jaar en in dit verband werd er besloten het snelschaakkampioen schap voor Goeree-Overflakkee voor de eerste maal te organiseren. Deelname is in verband met de jubi- leumgedachte geheel gratis. Natuurlijk kost zo'n festiujn wel geld, maar geluk kig bleek modehuis Buysse gaarne bereid als sponsor op te treden. Het toer nooi zal dan ook de naam van mode huis Buysse dragen. De toernooiformule is als volgt: speel- tempo 7 minuten per persoon per partij. Er wordt gespeeld via het Zwitsers sys teem. Voor de nummers 1, 2 en 3 zijn er fraaie bekers te winnen. Tevens werd er door de Grutterswei een fraaie wisselbeker aangeboden. De win naar zal dus ook deze mooie beker mee naar huis mogen nemen. De jeugd gaat ook schaken en wel via het Amerikaanse systeem. Dit houdt in: Zoek steeds zelf je tegenstander uit en probeer in een uur zoveel mogelijk pun ten te verzamelen. De jeugd speelt van 13.00 tot 14.00 uur. Het gehele toernooi staat open voor alle schakers van Goeree-Overflakkee, dus zowel club- als huisschaker zijn van harte welkom op 28 oktober 1989. Zoals gezegd wordt er gespeeld op 28 oktober en het toernooi zal om 14.30 uur geopend worden door dhr. de Vos, bur gemeester van Oostflakkee. De prijsuit reiking zal om 17.30 uur plaatsvinden. Als u mee wilt doen aan dit schaakfes- tijn kunt u zich opgeven bij dhr. van Maurik, tel. 01874-2249. Zou u zo vrien delijk willen zijn u in ieder geval op te geven voor 26 oktober. Natuurlijk zijn kijkers van harte welkom in de Grutters wei, Willemstraat 14, 3255 BS Oude Tonge. Wij verwachten velen van u aan te tref fen achter de 64 velden en mede dankzij de steun van Modehuis Buysse zal dit toernooi zo succesvol worden, dat er nu al plannen zijn voor de komende jaren. Komt allen Het tweede herenteam was afgelopen zaterdag tegenstander van Volley v. d. Berg 1. Een vrij eenzijdige wedstrijd waarbij Heren 2 nauwelijks in proble men kwam. Gedegen spel en een gecon centreerd team was de basis van de 3-0 zege. Heren 1 had aanvankelijk weinig moei te met Schovocomca 2. De eerste en tweede set werden makkelijk en snel gev/onnen. Een terugval in de derde resulteerde in setverlies. Intermezzo herstelde zich en won eenvoudig de laat ste set. Overige uitslagen: Mini Mix 2 - DVO 23 - 1 Mini Meisjes 1 - Kangoeroes 13 - 1 Mini Mix 1 - DVO 23 - 1 Mini Jongens 1 - Bemisse 10 - 3 Meisjes Cl - Geervliet 10 - 3 Jongens BI - Alexandria 12 - 2 Meisjes BI - Volley/ASSVDB 1 ....3 - 1 Heren 3 - Ibis 41 - 3 Jongens Cl - w Kwiek 13 - O Dames 1 - Ekspalvo 20 - 3 Dames 3 - Geervliet 12 - 2 Meisjes Al - Meisjes A20 - 3 Dames 2 - Rabo/Krimpen 22 - 2 VERVOLGVERHAAL - 45 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Misschien verwacht hij, dat ze iets zeg gen zal.... of dat ze iets doen zal.... een gebaar van vergeving. Maar dat heeft ze ook van haar moeder, ze doet nooit iets overijld. Diep in haar ziel heeft ze innig medelijden met zijn verslagen figuur, ze houdt rekening met de mogelijkheid, dat hij overdrijft. Het gebeurt wel meer, dat hij de dingen door een vergrootglas ziet. Maar ze zal er voor oppassen, dat hij haar gedachten niet raadt. In welk opzicht is hij slecht geweest? Willem laat haar de tijd om enkele mogelijkhe den te overwegen. Heeft hij het geld verbrast? Het is ondenkbaar, dat Willem zoiets doen zou; het is ook onmogelijk in de paar uren, die hij weg geweest is; en hij is zo nuchter als een kalf Is er iets met het geld van de oude vrouw, heeft hij mis schien tóch nog de vijf en zeventig gulden.... Hij kijkt haar aan met een schuwe blik. En omdat hij anders niet beginnen zal zegt ze: „Wat is d'r dan?" „O, as je aolles es wist.... Ik hawe je aol dien tied bedroge!".... Hij schudt moedeloos met zijn hoofd. „Jae,.... en dan?".... Ze moet diezelfde vraag nog wel tien keer doen voordat hij aan het einde is van zijn lange ver haal. Telkens houdt hij op om zijn hoofd te schudden, dan moet ze hem weer op gang bren gen: „Jae,.... en dan?".... Zo gaat de biecht moeilijk verder. Het is een onsamenhangend relaas, waarin ze eerst langzamerhand de draad kan ont dekken. Van de juin, en het voorschot en het trou wen, en dat er geen geld was. Als hij zover is verzucht hij: „Ik begriepe moeder niet,.... en ik begriepe m'n eige oak niet".... Hij gaat er over nadenken, maar ze jaagt hem op: „Jae,.... en dan?".... En van den dominee, en van de catechi satie, en wat de dominee er wel van zeggen zal. „En vanaevend hawe ik die centen vrom wille geve an Van den Akker twint dat joe docht, dat ze voor moeder wazze, en voor het kunstmist te betaelen. Hie hei m'n de deur uutgejoge. Oplich ter, heit 'n gezeid. En hie zal 't angeve bie de peliesje". Ze begrijpt, dat hier de geschiedenis eindigt, en ze knikt. „Je zal m'n zeker wel erg slecht vinde?" vraagt hij. „Joon, Wullem.... hoe hei je dat kenne doeë!" Hij stemt het zwijgend toe. Hoe heeft hij dat kun nen doen! „'t Kwam omdat ik niet eerlijk was!" Het hart van de vrouw is ook deze keer niet te doorgronden. Ze vindt in Willem maar weinig schuld. „Joe ken d'r eigenlijk een beetje an doeë". En omdat hier toch wel een schuldige nodig is zoekt ze naar iemand anders. „Mar die ouwe katte! Aol je centen opmaeke en je zoa de deure uutzette! Hoe bin je er".... Ze schudt haar hoofd, het heeft geen nut te informeren hoe hij er toe gekomen is om daar genoegen mee te nemen. „Je bint aoltoas een kind geweest!" Daarmee onthult ze een diepe waarheid, die ze in dit moment zelf niet verstaat. Willem verstaat het: „Dat bin ik.... en dat bin ik aoltoas geweest.... En zoa is het gekomme.... Mar moeder hei nie goed gedaen".... Hij moet het nu wel toegeven. „Mar joe dan toch oak niet".... Ze voelt zich over rompeld door een felle opstandigheid, die wild in haar oplaait. Een verzet tegen de dubbele last, die op haar schouders gelegd is. „Den trouwdag heit heel wat in", ze hoort het haar moeder nog zeg gen. Als ze dit alles van te voren geweten had, zou ze dan het huwelijk met Willem aangedurfd heb ben? „Zoo'n goeie jongen", het zijn weer woorden van haar moeder. Een goeie jonge is hij, maar zij is „man" en „vrouw", en straks zal het nodig zijn om „vader" en „moeder" te wezen. Waar zal dit een einde nemen? Het is een zwaar juk, haar krachten schieten te kort voor mannenwerk.... Hij zit nog altijd te piekeren over wat ze daar straks gezegd heeft. Hij kan het niet tegenspreken: „Nee, ik hawe nie goed gedaen. Ik hadde motte zegge: Hoar es, moeder, dat gaet zoa niet. In 't ordentelijke netuurlijk".... En zij kan er zich maar niet mee verenigen, dat het leven een dubbele taak van haar vergt. Ze heeft Willem zó uit de handen van zijn moeder gekregen: „Zoa'n ouwe katte. Ik hawe 't noait op d'r gehad". „Och, Betje, daer doe je m'n verdriet mee.... Dat mot je niet zegge".... „Dat mot ik wel zegge, want 't is zoa.... Ik woue, dat je mar es wat meer om mien gedocht had!" Hij schudt zijn hoofd en begint zijn eigen schuld bloot te graven: „Och, jae, ik hadde meer vent motte weze, dat is zoa, en ik hadde meer om joe motte dienke. Mar laete m'n dat noe stille laeten staen. As ik het tóen nog mar tegen je gezeid had, dan had aolles aores geloape.... Wat zou je dan gedaen hawe, Betje?".... Ze moet er even om lachen, door haar ellende heen, zo'n kinderlijke vraag: „wat zou je dan gedaen hawe, Betje?" Ze komt van haar stoel en gaat naast hem staan. Ze buigt zich voorover en leunt met haar elleboog op de tafel, zo is haar gezicht vertrouwelijk dicht bij het zijne. „Gekke jongen".... Het bemoedigt hem om de vraag te herhalen: „Wat zou je dan gedaen hawe, Betje.... Zou je 't dan uutgemaekt ha?" Ze lacht weer, ze slaat haar arm over zijn schou der: „Docht je dat, hü?".... Aarzelend bekent hij: „Een beetje.... jae".... „Wullem, Wullem.... wat mo 'k van je hoare".... Ze zegt het op een manier alsof er iets is, dat haar blij maakt. Dan ineens leunt hij met zijn hoofd tegen haar aan. „Ik hawe toch zoa'n slecht jaer gehad, dat is van 't voorjaer begonne.... En van de wintere op de catechisaotie was ik er duchte bie, oor.... Zelfbe drog, hei je toen gezeid".... Ze moet even nadenken om te vatten wat hij bedoelt. Zijn ogen kijken haar verdrietig en ver wijtend aan. „Ik was ongerust, datje d'r wat aol te makkelijk ankwam.... Ik zal 't nie meer zegge".... Hij geeft geen antwoord, met gebogen hoofd blijft hij peinzend zitten. Ze verandert van onderwerp: „En hoe mot dat noe vorders?" Hij houdt vast. „Bie de Heere binne uutkomsten zelfs tegen den doad. M'n zalle 't ofwachte". „Jae, mar joe wacht wat aol te makkelijk of Daer mo' wat gedaen worre". „Dat za 'k oak doeë". Hij zegt hetop een toon, alsof hij van nu aan zijn leven gaat veranderen. „Ik zal nie bie de pakken neer bluuve zitte. D'r was vanaevend mit Van den Akker nie te praeten".... (wordt vervolgd) MIDDELHARNIS ^.^.^.^.^.^.>^^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^^.^■^■^■^■^■^■^.^■^■l^■^■^■l^^.^.^.^.l^^.^.^.^.lf.^.^.^.^.^.^.^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5