EIIIVIIDEfl-IIIEm/S Meerderheid raad Goedereede akkoord met jachthaven buiten Ouddorps haventje „Binnenhof" beheerst accountantsicosten in l(ontrakt met VB Accountantsicantoor De weg naar huis Politieberichten Waterschap Tholen bereid tot beheer van meer wegen Start nieuw jongerenkoor Concert „Magnificat" Fotowedstrijd Kind en Dier VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 17 OKTOBER 1989 No. 5843 De Watersportvereniging „Goeree" heeft in de donderdagavond gehouden raadsvergadering groen licht gekregen voor de aanleg van een jachthaven met 100 ligplaatsen ten vfesten van de vroegere Ouddorpse vissershaven, die overigens ook al door pleziervaartuigen is bezet. De raad werd die principe uitspraak gevraagd nu duidelijk is geworden dat twee alternatieven, een haven bij „de Val" en deelname in de haven bij „Kabbelaarsbank" tot de onmogelijkheden zijn gaan behoren. Van „de Val" moet om financiële rede nen worden afgezien en de exploitant van de Kabbelaarsbank wil de jacht haven aldaar bestemmen voor de duurdere watersport, waarom er van die zijde geen voorkeur bestaat een deel van de haven aan derden te verhuren. Uitbreiding van de havenaccomodatie bij Ouddorps haven werd de raad als het minst bezwaarlijke alternatief gepresenteerd. Al sinds november vorig jaar zijn het college en de WSV Goeree in kontakt over de gevraagde uitbreiding. Medio dit jaar werd door „Goeree" een definitief plan overlegd voor een uitbreiding met 100 ligplaatsen, waarom het college de raad thans vroeg een principe-uitspraak te doen zodat de WSV de aanvrage nader kan preciseren. Overigens was er sprake van een meerder- en minder- heidsvoorstel, het eerste gesteund door de voorzitter, burg. van Velzen en weth. L. Visser en het minderheidsstandpunt van SGP wethouder Klepper, beducht als hij is voor een verdere verstoring van de zondagsrust door „half geklede re creanten tussen het kerkvolk door". De college-meerderheid accepteerde het plan als het minst bezwaarlijke met bovendien in gedachten de toezeggin gen die in het verleden aan de WSV zijn gedaan. Eindelijk. In de kommentaren vanuit de andere dan de SGP fraktie klonk opluchting door dat het er nu eindelijk van lijkt te zullen komen. De heer P. Grinwis vond de lokatie als het produkt van een aftel- som; niet de Val, ook niet de haven Kab belaarsbank, waaruit de uitbreiding van de Ouddorpse haven als enige mogelijk heid resteert. Hij ging er mee akkoord, mede omdat daarmee een wat even wichtiger verdeling van de jachthaven- accomodatie in de Grevelingen zal ontstaan. De heer Van Oosterom die de instem ming van de CDA fraktie verklaarde bezigde de beeldspraak dat de WSV een lange vaarroute had moeten nemen, dikwijls door onbegaanbare vaarwegen, gehinderd door gemeentelijke tegen wind en „Var'-winden, waarom hij het gelukkig vond dat de v«nd lijkt te zijn gedraaid. Heel wat minder complimenteus over het doorzettingsvermogen van de WSV was de heer Van Gurp (RPFA'^isserijbe- langen). Hij vond dat de vereniging zeker niet heeft uitgeblonken in duide lijkheid en helderheid waardoor de gemeente maar schaars van plannen werd voorzien. Ook de heer Van Gurp koos thans voor het minst bezwaarlijke alternatief. Onjuist vond hij het de kop in 't zand te steken en star aan de acco- modatie op „Kabbelaarsbank" te blij ven hechten. M.b.t. de te verwachten verkeersdrukte geloofde de heer Van Gurp stellig dat de bewegwijzering zal kunnen worden aangepast zodat een rustiger route kan worden genomen dat de tegenwoordige, langs de Havenweg. Ernstige aantasting Door de SGP fraktie, zo onderstreepte de heer v.d. Laam, wordt een ernstige aantasting van het karakter van het Ouddorpse haventje voorzien. Boven dien lijken zich ook milieubezwaren aan te zullen dienen omdat jachthavens zowel het water als de bodem vervuilen en nog het meest laat de SGP fraktie zich leiden door de principiële bezwa ren tegen de ernstige aantasting - door het recreatieverkeer - van de zondags rust en -heiliging. Kritiek Van de zijde van de PvdA fraktie kwam, bij monde van de heer T. Bakelaar, wat kritiek op de houding van de SGP. Hij had opgediept dat, in 1982, de toenma lige SGP wethouder medewerking ver leende aan de bestemming van „de Val" als jachthaven met, zo beredeneerde de heer Bakelaar, eenzelfde verkeerspro blematiek, terwijl in '87 de hele raad had ingestemd met de Kabbelaarsbank-acco- modatie. Door het binnenhalen van een groot bedrijf dat commercieel een jacht haven gaat exploiteren werd de WSV de weg afgesneden en daar heeft de SGP aan meegewerkt", vond de heer Bake laar, zich overigens met uitbreiding van de Ouddorpse haven akkoord verkla rend. Door de heer L.X. den Hollander (WD) werd sommiger kritiek op de WSV gepa reerd met te verwijzen naar de economi sche teruggang waardoor ook het water- sportgebeuren werd getroffen. De daar door minder noodzakelijk geworden uitbreiding dient zich nu weer wel aan en het deed de heer Den Hollander deugd daaraan mee te kunnen werken. Van het college vond hij het wat twee slachtig enerzijds bij de Val een vereni- gingshaven te willen en de watersporters anderzijds naar de Kabbelaarsbank te verwijzen. Een eigen verenigingshaven is verre te prefereren. Goedereede Valse aangifte Een 26-jarige Ouddorper deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn per sonenauto. De auto bleek echter de nacht tevoren betrokken te zijn geweest bij een aanrijding in Dirksland. De inzittenden gewond geraakt en daarna spoorloos verdwenen. Bij het verhoor bleek dat de eigenaar zelf bij de aanrij ding betrokken was geweest. Tegen hem wordt nu een proces-verbaal opgemaakt voor het doen van een valse aangifte. Inbraken diefstallen vernieling Op 9 oktober werd opnieuw aangifte gedaan van inbraken in een paar zomer- woningen in Ouddorp. Een kleurentele visie, radio-cassetterecorders, kleding e.d. werden buitgemaakt. Als dank had den de daders de inhoud van een fles jenever en een blik doperwten op de vloerbedekking achtergelaten. Op 11 oktober werd aangifte gedaan van diefstal van een grijze herenfiets, merk Batavus. Merkwaardig Alhoewel de minderheid vertegenwoor digend, werd wethouder Klepper, als portefeuillehouder, krachtens de rege len der gemeentewet, tóch geroepen het meerderheidsstandpunt te verdedigen, een constructie waarover later dhr. J. van Gurp z'n ongenoegen zou laten blij ken. Van verdediging was zijns inziens niet echt sprake geweest, hoe kon het ook, vroeg de heer Van Gurp zich af. Zonder veel overtuiging reproduceerde wethouder Klepper het meerderheids standpunt, compleet met de konstate- ring dat het haventje zo weinig mogelijk zal worden aangetast om er gelijk, als minderheidsstandpunt aan toe te voe gen persoonlijk van mening te zijn dat het karakter van het haventje wél zal worden aangetast. Nog hield de heer Klepper vast aan de in aanleg zijnde accomodatie op de Kabbelaarsbank, waarom hij zich de noodzaak van de gevraagde uitbreiding sterk afvraagt. De passantenplaatsen zouden kunnen wor den opgeheven, zo overwoog hij een mogelijkheid in Ouddorp wat ruimte te scheppen. De grootste vrees bestaat in SGP kring voor verstoring van de zon dagsrust door halfgeklede jachteigena- ren die zich op de fiets tussen het kerkvolk zullen begeven: „dat zal werke lijkheid worden", voorzag wethouder Klepper. Wethouder Visser vreest dat allerminst, omdat een watersporter liever op het water dan op de fiets zit en dus de Greve lingen opzoekt. Ook hij wilde er niet van horen dat de WSV laks zou zijn geweest. Er waren serieuze plannen voor de Val maar toen de subsidiekraan werd dicht gedraaid moest daarvan worden afge zien. Een behoorlijke jachthaven zal in onze gemeente op z'n plaats zijn, vond de heer Visser en hij hoopt dan ook op een voorspoedige voortgang met de plannen van de WSV. Bij de gehouden stemming verklaarden alle 5 de SGP leden zich tegen het voor stel. Van de Val wordt nu definitief afge zien en het gebied wordt z'n natuur- funktie hergeven. Op 14 oktober werd bij een bedrijf op het Industrieterein in Stellendam ingebro ken. Twee computers met toebehoren, vier telmachines, een kopieerapparaat en geld werden weggenomen. Op 14 oktober bleken verkeersborden op de Brouwersdam omgedraaid of beklad te zijn. Op 15 oktober ontdekte een caravanei genaar in Ouddorp dat inbrekers een enorme ravage hadden aangebracht in zijn caravan. Bovendien had men een kleurentelevisie en een fiets meegeno men. Lekkend vat op strand Een Duitse toerist vond op het strand van de Brouwersdam een vat, waaruit een geel-groene vloeistof liep. De vloei stof verspreidde een stinkende geur. Rijkswaterstaat heeft het vat opgeruimd. De soortnaam van de vloeistof is niet bekend. Surfers in problemen Samen met de bemanning van de Zee- manspot is gezocht naar surfers. Na uren zoeken bleken de surfers erin geslaagd te zijn op eigen kracht naar de kant te komen. SINT ANNALAND Het dagelijks bestuur van het Waterschap Tholen is bereid om ook het beheer van diverse wegen buiten de bebouwde kom men op Tholen, die momenteel onder gemeentetoezicht vallen, op zich te ne men. Het waterschap kiest echter in eer ste instantie voor een blijvend gedeeld wegbeheer. Het dagelijks bestuur heeft het inmid dels te kennen gegeven aan de provincie. De algemene vergadering van het Wa terschap zal over ruim een maand zijn visie op deze zaak naar voren brengen. „De gemeente heeft", zo liet dijkgraaf I.e. Hage uit Oud Vossemeer tijdens de één dezer dagen gehouden vergadering weten, „te kennen gegeven niet voor ver deling van het wegenbeheer te voelen. Dit strookte met onze wensen." Het rijk hoopt door de wegensanering binnen bepaalde gebieden eenvormigheid te verkrijgen. Aanvankelijk besloot het dagelijks bestuur van het Waterschap te kiezen voor overheveling van de water- schapswegen naar de gemeente. De gemeente Tholen gaf op het laatste moment echter duidelijk te kennen te opteren voor beheer van bedoelde we gen door het waterschap zelf De voor bereidingen voor de landelijke wegen sanering zijn in het jaar 1982 begonnen. De aanpassingen moeten resulteren in meer doelmatigheid. Cijfers over de financiële gevolgen van de verschil lende mogelijkheden wenste dijkgraaf Hage tijdens de vergadering van het waterschap niet te noemen. Wel zei hij toe de leden als voorbereiding voor het besluit op 21 november a.s. een finan cieel plaatje naar de momenteel be kende gegevens van de verschillende mogelijkheden te zullen sturen. De één dezer dagen gehouden vergadering heeft besloten dijkgraaf Hage bij gede puteerde staten voor te dragen voor een nieuwe periode. De heer Hage is zes jaar dijkgraaf zijn tweede zittingsperiode loopt per 1 januari 1990 af. Gezworene en waarnemend dijkgraaf J.L. van Gor- sel zal als tweede kandidaat worden voorgedragen. Alle jongeren van 16 jaar en ouder wor den hartelijk uitgenodigd tot het bijwo nen van de informatie-avond van het nieuwe jongerenkoor op D.V 20 oktober in „de Hoeksteen" te Middelharnis. Aanvang 20.00 uur. Op zaterdag 4 november a.s. hoopt het koor „MAGNIFICAT" o.l.v. Rinus Ver- hage weer een concert te verzorgen in de Nederlandse Hervormde Kerk te Dirksland. Het programma bestaat uit Duitstalige werken; verder kunt u enkele instru mentale bijdragen (orgel en dwarsfluit) verwachten. Noteert u de datum alvast? Nadere aankondiging volgt. Kleindierenvereniging „Nut en Sport" houdt op 2, 3, 4 november een grote show van konijnen, cavia's, kippen, sier- duiven en postduiven in sporthal de Gooye te Dirksland. Tijdens deze show organiseren wij in samenwerking met foto Hameeteman een fotowedstrijd, met als thema Kind en Dier. Deze foto's worden tijdens de Grevelingenshow in de sporthal opgehangen. Ieder die een leuke foto heeft kan meedoen. Stuur uw foto voor 25 oktober naar onderstaande adressen. A. Bestman, Geldersedijk 24 3247 KD Dirksland A. Witte-de Jong, Kelderweg 21 3253 TC Ouddorp Na de ondertekening van het kontrakt; v.l.n.r.: dir. J. Tieks, voorz. G. W. J. Poortvliet, A. G. V. Vergeer (voorz. raad bestuur VB), H. Pr, tant VB). Niets nieuws natuurlijk voor het bestuur van het Werk voorzieningschap „Binnenhof de kosten te beheer sen, maar de dit jaar voor het eerst toegepaste budget financiering dringt daar temeer op aan. Het was daarom van harte dat het „Binnenhof' bestuur j.l. don derdag een kontrakt tekende met VB Accountantskan toor te 's-Gravenhage waarmee de accountantskosten worden beheerst. Geen carte-blanche meer voor de ac countant, maar een tevoren vastgestelde vergoeding. Overigens is het Binnenhof-bestuur niet gelukkig met het feit dat de ontvangen Overheidssubsidie over het jaar 1985 als norm werd genomen voor het jaarlijks toe te kennen budget uit de landelijke pot van 3,2 miljard. Dat jaar was voor „Bin nenhof', dankzij goed management een van de betere jaren, maar dat, en het ontbreken van een wachtlijst, lijkt nu op de jaarlijkse toekenning een averechtse werking te hebben. De resultaten in de gevolgde jaren zijn echter niet identiek aan die van '85 en het Binnenhof-bestuur is dan ook in beroep gegaan, op 't welk zelfs na tien maanden nog geen beslissing is genomen, een gegeven waar bestuursvoorz. G. W. J. Poortvliet geen goed woord voor over had. Toch achtte dhr. R. M. Krug van het Min. van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de gekozen verdeling redelijk geslaagd. In niet meer dan vier gevallen bleek het nodig een hogere vergoeding vast te stellen en het beroep van Middelharnis zal nog door de Raad van State behandeld worden. Tegen over de zorgen en grieven van dhr. Poortvliet stelde dhr. Krug dat „via het instrumentarium voor de budgetfinancie ring een aantal zekerheden worden ingebouwd die een even wichtige plaatsing van potentiële WSWers, ongeacht de zwaarte van hun handicap en de daarmee verbonden kos ten, mogelijk moeten maken". Een evenwichtige ontwikke ling van de zogeheten personenkring wordt derhalve voorgestaan. Dankzij de betrachting van een optimale efficiency, waar van de „kontrakt auditing" met VB Accountants onderdeel is, staat bij het Werkvoorzieningschap geen van de 350 ar beidsplaatsen op de tocht. Vaststellend dat de jaarlijkse sub sidie niet „naadloos" aansluit op de in 1985 gekregen subsi die stemt dat het Bestuur tot voldoening. Dhr. Tieks, direkteur van het Werkvoorzieningschap drukte ter bijeenkomst zijn grote waardering uit over de toezegging van de flakkeese gemeentebesturen de eerstvolgende 5 jaar eenzelfde bijdrage als die over 1988 te zullen leveren. Jan Knape Mzn. - 43 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape „Is 't nie waer, Wullem?.... Jae, hie zei wel niks, mar hie kom pas van z'n wek... Zei noe es wat?" Willem lacht, hij lacht werkelijk. Dat is het enige wat hij doen kan om te voorko men dat hij het uitschreeuwt. En hij houdt zijn hand op om de vele briefjes in ontvangst te nemen, die Van Schelven daarin neertelt. Hij blijft er mee zitten als ze reeds lang weer met hun beiden zijn. Betje zit er naar te kijken, ze zegt: „Da's een hoap geld, Wullem." Onder het eten is hij stil. Deze gebeurtenis heeft hem overrompeld, hij kan die nog geen plaats geven in de rij der gebeurtenissen van zijn leven. Hij kan er voorlopig alleen aan denken als aan een op zichzelf staand feit, dat geen geschiedenis heeft en geen gevolgen zal hebben. Maar als Betje de etensboel heeft weggeruimd, en met haar naaimand naast hem gaat zitten, komt er beweging in zijn gedachten. Het valt hem niet in, dat de varkens nog moeten worden gevoerd, en Betje is zó vervuld van haargeluk, dat ze evenmin aan de dieren denkt. Onderzoekend kijkt ze naar zijn peinzend gezicht, ze kan geen verklaring vin den voor de sombere uitdrukking van zijn ogen, het lijkt wel of zijn hoofd weg probeert te zakkken tussen zijn schouders. Willem tobt ergens over. Ze stelt voor: „Wees noe es blieë, Wullem." Hij probeert zijn mond tot een lach te vertrekken en knikt vriendelijk tegen haar. O, als ze alles eens wist!.... Ze denkt het te weten. Willem is toch wel een goede jongen. En hij kan er immers niets aan doen, dat zijn moeder zo'n kat is! Het is mooi van hem, dat hij nochtans zo goed voor haar is.... en zoveel zorgen om haar heeft. „Noe m'n zoa kittig geld van de juun gemaekt ha zou ik er moeder mar vuuf en twintig gulden van geve, misschien wil ze die wel ha...." Er gaat een schok door hem heen. Hij krijgt de gewaarwording alsof hem plotseling een red dende hand wordt toegestoken. Hij heeft juin ver kocht, die al verkocht is. Van den Akker heeft vijf en zeventig gulden voorschot betaald. Hij moet dat geld terug geven, vanavond nog. „Vuuf en twintig gulden, Betje?....Hm...." Ze aarzelt. Ze is er blij om, dat hij zo plotseling opleeft. Ze wil hem gelukkig zien, ze heeft er gaarne al het geld voor over als het zijn moest. „Nou, briengt er dan vuuftig...." Als ze er aan denkt hoezeer ze het geld zelf nodig hebben knikt ze nadrukkelijk tegen hem, alsof ze daarmee te kennen wil geven, dat hij nu toch tevreden moet zijn. „Vuuftig gulden is een handvol centen, Wullem!...." „Hm.... hm jae...." Hij kan het niet tegenspreken, dat.vuuftig gulden een groot bedrag is, maar hij speelt een spel. Zijn ogen gaan even onrustig als zijn gedachten. „Ik hadde zoa gedocht van vuuf en zeventig".... Hij krijgt er een kleur van. Vijf en zeventig gulden! Hoe heeft hij de moed om het voor te stellen: Hij knikt: „Dan is ze voor een aer- dig hortje onder dek".... „Me hawe 't zelf zoa hard noadig.... En vuuftig gulden is toch nog zoa'n beetje niet. Mar je mot het zelf wete".... Ze heeft aan haar eigen moeder gedacht, als die nog eens leefde, dan zou haar geluk volkomen zijn.... Wat zal ze haar missen als het kindje gaat komen.... Moeder.... „Doet het mar, Wullem".... Hij schudt zijn hoofd. „Nee, ik weet het beter." „Wat weet je beter, Wullem?" Hij legt het haar uit. Hij zal eerst de varkens gaan voeren, hij heeft het door de juinverkoop totaal vergeten. Ze schrikt er van: „joon, jae, de stomme dieren, zalle wel staen te schreeuwen an den bak!" Dan zal hij zijn avondgoed aantrekken en bij Joost Verhage het kunstmest gaan betalen en het varkensmeel. In de terugkomst zal hij die paar centen bij zijn moeder geven, „....vuuftig gul den".... Ze knikt, dat ze het goed vindt. Als ze alleen is moet ze er aan denken, dat hij gezegd heeft: „Ik weet het beter".... Ze kan niet vatten wat zijn moe der er beter van wordt als hij de rekening van Joost Verhage gaat voldoen.... TWAALFDE HOOFDSTUK Willem komt eerst tot zichzelf als hij tegenover Van den Akker zit, als die zijn hoofd begint te schudden en nee zegt,.... „nee, jongen, zoa binne m'n niet getrouwd, nee".... Hij begint plotseling luidruchtig te lachen alsof Willem hem een kolossale grap verteld heeft, hij laat zich achterover in zijn stoel vallen en slaat met zijn handen op zijn buik. „Wa's dat nou voor poppekast, kaerel, m'n binne toch geen kleine jongens! Nee, dat hawe ik van m'n leven zoa nog niet beleefd!" Willem kijkt aanvankelijk verwonderd om deze onverwachte vrolijkheid. Hij probeert er even eens iets grappigs in te ontdekken maar het gelukt hem niet. Hij voelt zich onrustig worden. „Nee", heeft Van den Akker gezegd en hij zit te lachen als een onwijs mens. Hij is gekomen om de juinver koop van verleden najaar ongedaan te maken. Dat schijnt minder gemakkelijk te gaan dan hij zich heeft voorgesteld. Hij moet dat even overwe gen.... Dat is erg, heel erg.... Wat nu?.... Van den Akker zal er wel genoegen mee moeten nemen, want de juin is aan Van Schelven verkocht.... Van den Akker komt overeind uit zijn stoel, hij zoekt in een van de laden van de zware, eikenhou ten secretaire. Hij bromt onder het zoeken want er zijn veel paperassen. Als hij lang gebromd heeft komt het zegeltje tevoorschijn, dat Willem onder- lekend heeft: „Ke' je dat?" Hij houdt het papier hoog opgeheven. Willem knikt, dat het stuk hem bekend voorkomt. Zijn hand grijpt er naar alsof hij zich in het bij zonder wil vergewissen van de juistheid van zijn mening. Van den Akker weert af: „Nee.... nee...." Hij is niet gewend om gewichtige bescheiden uit handen te geven, het zou onder deze omstandig heden een niet te vergeven dwaasheid zijn. „Nee, nee,.... mar ik zal je 't voorleze". En hij leest voor hoe Willem geaccordeerd heeft om te leveren aan Van den Akker voornoemd, en Van den Akker voornoemd geaccordeerd heeft om te ontvangen een honderd hectoliter Zeeuwsche uien, te leve ren vóór de eerste Januari van het komende jaar,.... „da's noe mi' nieuwjaer", licht Van den Akker toeop eerste aanzegging, franco aan scheepsboord of waar anders de koper zal ordonneren. (wordt vervolgd) f {CiCC ^.^.^^^.l^^.l^l^l^lf.l^l^>^l^4.^.^.>^l^^.l^^.l^^.l^l^^.l^.^■^■^.^.l^l^l^^.l^.^■l^^.i^^.l^>^l^l^^.l^^.^■l^^■^■l^^■l^^.l^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5