Welstandstoezicht...? Oostflakkees' gemeenteraad gelooft er niet zo in S.O.F. Het is weer spaarweek bij de Rabobank van 16 t/m 20 oktober. Rabobank Q Meer bank voor je geld Feestelijkheden in de Gereformeerde Kerk te Stad aan 't Haringvliet Opgaande lijn in financiële positie kottervisserij teruggebogen VERKOPING P.B.V.E. start metaalopleiding Grote Bingo r - KORVO Oude Tonge Geke Blokland verrast op schoolslag 1000 jaar damesmode N.V. van Plattel.vr. Bingomiddag Oude Tonge Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 17 OKTOBER 1989 Misschien heeft Oude Tongenaar J. A. van Peperstraten vorig jaar septem ber gedacht dat de verwerving van een bouwvergunning voor de verhoging van een deel van zijn woning aan de Heerendijk een formaliteit zou zijn, maar daar heeft hij inmiddels andere ervaringen mee. Tot donderdagavond hield de hele raad zich intensief met „het geval van Peperstraten" bezig en opnieuw werd een uitspraak uitgesteld toen het College, onder druk van de raad, besloot zijn voorstel te verdagen. Dat had moeten leiden tot onge- grondverklaring van het beroepschrift dat dhr. van Peperstraten tegen de weigering van de bouwvergunning had ingediend, maar de raad tekende daar een heftig protest tegen aan. Al vorig jaar september werd het bouw plan door de Welstandscommissie ne gatief beoordeeld, maar evenmin vol doet het alternatieve plan, zoals in maart van dit jaar ingediend, aan de Welstandsnormen, waarom andermaal afwijzing volgde. Een gewijzigd bouw plan dat voor de Welstandscommissie wél aanvaardbaar zou zijn zou dhr. van Peperstraten twaalfduizend gulden méér dan zijn oorspronkelijk inge diende plan kosten. Overwegend heeft het met het al dan niet hellen van het dak te maken. Van het College dan ook het voorstel het beroepschrift zoals door aanvrager ingediend ongegrond te ver klaren. Echter...., had - al in december vorig jaar - de Commissie Ruimtelijke Ordening/ Volkshuisvesting gemeend dat in de beoordeling van het bouwplan in dit geval ook sociale aspekten dienden te worden meegewogen en daar wenste de raad thans op voort te borduren, temeer omdat de directeur van de Welstands commissie zou hebben erkend dat „de estetica onder druk kan komen te staan vanwege dwingende sociale redenen". Voor de heren Moerenhout, Bax en Bamhard was het daarom de vraag waarom het College geen gehoor heeft gegeven aan die bemerking van de Raadscommissie. Dhr. Bamhard wilde dan ook weten of in dit geval van „dwin gende sociale redenen" gesproken kan worden. Daar had het College het antwoord niet op paraat, al meende weth. C. L. M. de Wit de directe vraag van dhr. Bamhard ontkennend te kunnen beantwoorden. Na een ingelaste schorsing besloot het College het voorstel te verdagen, hoe jammer ook voor dhr. van Peperstraten die eindelijk wel eens recht op een uit spraak heeft. B en W willen eerst bezien of in een geval als het onderhavige waarin een bouwplan strijdig wordt geacht met de Bouwverordening, sociale aspekten aan de orde dienen te worden gesteld. Daar zal in de raad besluitvor ming over plaats dienen te hebben. Welstands advisering Het is de Welstandscommissie van de Ver. dorp stad en land te Capelle a/d IJssel die voor o.m. de gemeente Oost- flakkee adviezen omtrent de welstands- eisen uitbrengt. Op een eerder door dhr. van de Ree gestelde vraag antwoordde het College thans dat het - bij afwijzing - ieder vrij staat om een contra advies in te winnen van een andere welstands- deskundige. Echter uit diverse uitspra ken van de afd. Rechtspraak van de Raad van State blijkt dat die Afdeling in het algemeen de estetische opvattingen van de Welstandscommissie volgt. „De Afd. is dan ook van mening dat het Wel- standsoordeel niet met vrucht kan wor den bestreden met andere esthetische opvattingen van de verzoeker", zo schre ven B en W in hun toelichting waarmee de suggestie werd gewekt alsof dat het einde van alle tegenspraak zou bete kenen. Dhr. Bax merkte daartegen op dat een welstandsoordeel zoals door de Wel standscommissie is gegeven wel degelijk door een andere deskundige bestreden geworden en daarin had dhr. Bax het gelijk aan z'n kant. Geen vloekverbod B en W meenden dhr. C. Breeman (SGP) niet tegemoet te moeten komen in zijn verzoek in de nieuwe Alg. Plaatse lijke Verordening (vroeger de Politiever ordening) een vloekverbod op te nemen. Dat verbod zou slechts een symbolische betekenis hebben, zo lichtte het College toe, omdat uit jurisprudentie is gebleken dat zo'n verbod zich niet verhoudt met art. 7 van de Grondwet waarin de vrij heid van meningsuiting is neergelegd. Het vloekverbod in de APV van enkele Gelderse Gemeenten zijn - aldus het College - een lege bepaling die voor de politie niet of nauwelijks te handhaven is. Het advies van het Oostflakkeese Col lege was dan ook geen vloekverbod op te nemen. Het College had een en ander pragma tisch (uitgaand van de feiten) beoor deeld, zo liet de raadsvoorz. burg. de Vos weten, maar vanuit de SGP fraktie werd daar geen genoegen mee genomen: „Onze hoogste Wetgever is het waard dat u als Gods dienaresse dit verzoek niet naast u neerlegt" maakte dhr. J. H. van Dam duidelijk. Hij wilde wél op name van een vloekverbod om daarmee te symboliseren dat het de Gemeente ernst is dat Gods Naam niet wordt gelasterd. Aanvankelijk verzocht ook dhr. L. Hokke (CDA) tot opname van het vloekverbod als signaal tot eerbiediging van Gods Naam en ter bescherming van de gevoelens van gelovige plaatsgeno ten. De voorz. hield staande dat opname van een vloekverbod een louter symbolische handeling zou zijn en 't was voor hem de vraag of een strafverordening de plaats is om een symbolische handeling te verrichten. „Uw voorstel getuigt van horizonta lisme" verweet dhr. C. Breeman (SGP); hij vond het beneden alle peil dat Gods Naam gelasterd en gevloekt wordt. Het niet opnemen van een vloekverbod achtte dhr. Breeman van het College dan ook een taakverzaking te zijn en hij deed een beroep op alle raadsfrakties opname van een vloekverbod te ver langen. Die steun bleef uit; de raad zag in dat opname slechts symbolisch zou kunnen zijn. Ook dhr. L. Hokke (CDA) gaf dat toe en hij volstond met een duidelijke notulering van het CDA standpunt. Ook dhr. Bamhard (PvdA) voelde er niet voor van de wetgeving een gatenkaas te maken want wie zou een definitie geven van te bestraffen ruwe en onwelgevoege- lijke taal en is dat op één lijn te stellen met het lasteren van Gods Naam? „Er zijn regels tegen het vloeken en het bezigen van liederlijke taal", bracht dhr. Bax (WD) in het midden en hij doelde op de algemene fatsoensregels. Daar zou het bij blijven. Geen opname der halve van een vloekverbod waarvan de voorz. het effekt op 0,0 schatte. Bij de gehouden stemming verklaarden alleen de beide SGP leden zich tegen de niet opname. Soft had voor deze avond misschien wat beter geklonken want het was echt tam. Niets wat echt spectaculair genoemd mocht worden. Alleen voor Wim Douw was het dan een beetje bijzonder, deze avond voor hem de eerste overwinning. Gelukkig maar, want als je als nieuw lid altijd maar zou verliezen is de lol er op den duur ook wel af Wijnands pakte ook een vol punt, kan hij wel tegen het jongste lid? Martin, blijf volhouden het is echt geen schande om van Wijnands te verliezen. De tweelingbroers P. Holleman - L. Holleman kennen elkaar redelijk goed en ook op het schaakgebied hebbenm ze weinig verrassingen voor elkaar. Remise was een betere beslissing, dan kijken ze elkaar blij aan en je wenst toch altijd het beste voor je broer? Van Strien wist ook, zonder daarbij verrassend uit de hoek te komen, het volle punt binnenslepen. S. Westra mocht het opnemen tegen M. v.d. Waal, welke toch een schaakmaatje te groot voor hem bleek te zijn. R. van Hooff had het deze keer toch wat meer moeite met Gebraad. Op een gege ven moment leek het zelfs een beetje een remisestelling te worden, maar plotse ling wat kleine foutjes van Gebraad en Ruud sloot glimlachend af. Korteweg heeft de laatste weken niet echt geluk, hoewel de meeste leden met v. Maurik normaal gesproken moeite hebben, heeft Korteweg wel heel weinig kansen gehad. Al met al is het ook geen stukje gewor den dat echt leuke informatie verstrekt voor de lezer daarom een leuke aanbie ding voor iedereen die een woensdag met ons mee komt schaken en besluit om lid te worden. Een gratis consumptie van ondergetekende, heeft u tenminste niet helemaal voor niks zitten lezen. Dus ik neem flink wat geld mee voor alle nieuwe leden en ik zie u wonsdag 20.00 uur in de Grutterswei. Uitslagen op rij; Gebuis - W. Douw0-1 Wijnands - Doomheim1-0 L. Holleman - P. HollemanVi-Vi V. Strien - v. Rossum1-0 S. Westra - M. v.d. Waal0-1 R. V. Hooff - J. Gebraad1-0 Korteweg - v. Maurik0-1 Groetjes, J. Gebraad (of was het toch BJB?) Programma van de korfbalvereniging KORVO te Oude Tonge op 21 oktober 1989. KORVO 1 - Scheldevogels 115.30 uur KORVO 2 - Ventura Sp. 513.00 uur KORVO J - VIOS (W) J11.00 uur Sinds 1980 zijn in de Kottervisserij rond 240 nieuvre schepen in de vaart gebracht. Voor een groot deel werden deze met vreemd vermogen gefinancierd. Doordat in de goede jaren 1985-1987 ruim op de kredieten werd afgelost, bleef het aandeel van het eigen vermogen bij de kottervisse rij toch stabiel: 51% zowel in 1980 als aan het eind van 1987. In 1988 werd dit eigen vermogen echter weer aangetast. De sector als geheel boekte vorig jaar een verlies van bijna veertig miljoen gulden door lagere visprij- zen en door de geldende vangstbeper kende maatregelen. Hierdoor werd het voor de bedrijven moeilijker om aan hun aflossings- en renteverplichtingen te vol doen. Dat blijkt uit een studie van het Landbouw-Economisch Instituut. Aan het eind van 1987 was, bij een eigen vermogen van 1,2 miljoen gulden, het vreemd vermogen van een doorsnee kot- terbedrijf één miljoen gulden. Dat bracht in 1988 meer dan twee ton aan rente- en aflossingsverplichtingen met zich mee. De kasstroom die daarvoor beschikbaar kwam liet met 235 duizend gulden nog wel ruimte, maar die ruimte was veel kleiner dan in 1987. De kottervisserij telt bedrijven van zeer uiteenlopende grootte, de sector omvat zowel kleine gamalenvisserijbedrijven als bedrijven die meer grote kotters exploiteren. In de eerste categorie ie betrekkelijk weinig geïnvesteerd, zodat er ook geen of weinig financieringsver plichtingen waren. In de tweede catego rie, die van bedrijven met meer schepen, kwamen de financieringsverplichtingen in 1988 uit op rond 750.000 gulden. Betalingsproblemen zullen echter niet in de eerste plaats ontstaan bij deze grote bedrijven. De druk van de finan cieringsverplichtingen was in 1988 het grootst bij de kleinere bedrijven met een kotter van 300 pk en de middelgrote bedrijven met een schip tussen 300 en 1100 pk. Vooral bedrijven met een duur gekocht tweedehands schip hadden een minder gunstige verhouding tussen kas stroom en financieringslasten. Vangstbeperkende maatregelen die lei den tot stilligperioden voor de kotters en ook de gedaalde scholprijs kunnen dit jaar leiden tot een zelfde laag niveau van de kasstroom als in 1988. Dan valt te verwachten dat een toene- In een gezellig sfeertje ging de eerste wedstrijddag van de conditiecup 1989 van start in het Stellendamse zwembad 't Zuiderdiep. In een strijd over 7 afstan den mogen de Stelle-leden onderiing bepalen wie deze conditiecup wint. De kenners zullen een afstand missen. Dat klopt. De planning van het overdekte zwembad noodzaakte een andere opzet van de conditiecup. Vooraf werden de kansen van Janet Tanis en Kees Akershoek zeer hoog ingeschat. Toch was de start allesbe halve gemakkelijk. Op de 200 meter schoolslag ondervond Janet Tanis ge duchte tegenstand van Geke Blokland en Jobine Breederveld. Halverwege moest Jobine licht afhaken, maar Geke hield tot het eind toe vol. Pas in de eind sprint kon Janet een kleine voorsprong nemen en zodoende de eerste winst bin nen halen. Kees Akershoek kwam dicht bij zijn eigen clubrecord, maar redde het net niet: op 1.4 seconde bleef hij ste ken. De rugcrawl bracht voor Janet Tanis bijna een onverwacht clubrecord. Slechts 0,5 seconde bleef ze er boven! Maar Janet had wel ruim afstand genomen op de concurrentie. Bij de heren sneuvelde er op die 200 meter rugcrawl wel een clubrecord. Rei nier Kieviet (na stevig opgejaagd te zijn door Kees Akershoek) verbeterde zijn eigen clubrecord met 2 seconden. Het was echter niet voldoende om Kees in het klassement te bedreigen. Toch steeg Reinier wel van de 5e naar de 2e plaats. De stand aan kop na de eerste wedstrijd dag ziet er als volgt uit: Dames: 1. Janet Tanis192.900 2. Geke Blokland204.250 3. Jobine Breederveld208.950 4. Arja van Soest214.450 5. Saskia Jansen217.850 Heren: 1. Kees Akershoek175.650 2. Reinier Kieviet182.250 3. Tony 't Mannetje185.800 4. Vincent de Leeuw188.050 5. Eric v.d. Nieuwendijk189.250 Op 4 november wordt de tweede wed strijddag verzwommen. Op het pro gramma staat de 800 meter vrije slag. mend aantal kotters, vermoedelijk voor al kleinere en middelgrote, zal worden aangemeld voor de saneringsregeling die momenteel voorde kottervisserij van kracht is. Donderdag 12 oktober is er in het verenigingsgebouw „'t Anker" van de Geref. Kerk te Stad aan 't Haringvliet om tweeërlei redenen, een feestelijke gemeenteavond ge weest. De gerenoveerde vergaderza len konden opnieuw in gebruik worden genomen. Koster van Pelt bekleedde al 25 jaar het ambt van koster. Na ontvangst met koffie van de 100 aan wezigen opende Ds. P. Rozeboom de vergadering met schriftlezing en gebed, gelezen werd Ps. 127: Als de Here het huis niet bouwt, tevergeefs zwoegen de bouwlieden eraan. Deze tekst staat als gevelsteen in de Kerkmuur gebeiteld; deze wetenschap is de enige basis voor ons samenzijn in dit verenigingsge bouw, de lezing werd aangevuld met Ef 4 16; het Lichaam van Christus, de gemeente ontleent aan Christus haar samenhang. Ieder lid heeft de taak om te bouwen aan dit lichaam. Na samenzang van Gz. 320 ging de predikant voor in Dankgebed, waarin God gedankt werd om de middelen en mogelijkheden om hier door de week rondom het evange liewoord bijeen te komen. Vervolgens deed de commissie van beheer verslag van de verbouwing en renovatie van het gebouw, onder dank zegging van verscheidene gemeentele den, die zich hiervoor ingezet hadden. De vrouwenvereniging schonk de Gere formeerde Kerk een foto van een groep jongere leden der gemeente uit 1958. Deze jongeren hadden aardappels ge rooid voor fondswerving ten behoeve van het verenigingsgebouw, dat in 1958 gebouwd is (en dat nu dus na ruim 30 jaar pas aan renovatie toe was mede door het goede onderhoud van de kos- De jubilerende koster Van Pelt in het kerkinterieur ter). De jeugd overhandigde aan de ker- keraad een klok voor het verenigings gebouw. En ook de firma van Drongelen (die de stoffering verzorgd heeft) over handigde een kado, te weten een para- plubak. Na een muzikaal intermezzo van enige jonge gemeenteleden en een pauze werd het programma hervat om het 25-jarig jubileum van de koster te memoreren. De predikant zei: „een dominee staat, een rechter zit, een soldaat ligt; wat doet nu een koster?" Het woord koster komt van het latijnse custodare, dat betekent: bewaren. De koster is dus een kerkbe- waarder. En vroeger was de koster vaak de voorzanger van de gemeente. Een kosterswoning heet kosterij en er bestaat zelfs zo iets als een kosters- school; die heeft koster van Pelt echter niet nodig gehad! In de Bijbel komen wij het woord koster niet tegen, wel de dorpelwachter of dor pelbewaarder. In II Koningen en Jere- mia wordt deze funktie genoemd. Het blijkt dat de woning van de dorpelwach ter grensde aan het huis des Heren en boven het vertrek van de hogepriester was. Dorpelwachter was een hoge rang, direkt volgend na de rang van hoge priester en diens vervanger. De motivatie voor dit ambt, en zeker ook voor het ambt, zoals koster van Pelt dit vervuld heeft, is te vinden in de 84ste Psalm: „Ik koos liever aan den dorpel in het huis mijns Gods te wezen..." „Dat moet het wel geweest zijn, in Gods dienst, 25 jaar zonder ophef van woor den met volledige inzet en trouw, waar mee u dit ambt vervuld hebt." Uit de notulen van de kerkeraadsverga dering van 7 september 1964 blijkt, dat de bedoeling niet direkt was om zo lang dit ambt te vervullen. De praeses deelde daar n.l. mee, „dat br. v. Pelt tijdelijk voorlopig het kosterschap op zich nam." Maar de liefde voor dit kerkelijk werk, de gezondheid en kracht die God hier toe schonk waren het, die de mogelijk heid gaven voor deze toewijding. Dit alles is geweest tot eer van Zijn Naam. Tot dat de gezondheid het liet afweten is mw. V. Pelt hierbij tevens aktief geweest, evenals het verdere gezin. Allen bedankt en heil en zegen toegewenst. Uiteraard zijn er nog allerlei markante gebeurte nissen in dit verband aangehaald, mede aan de hand van dia's. De dank van de gemeente bleek uit enige kado's: een gemakkelijke stoel, de verzamelde dichtwerken van Jan Luy- ken en bloemstuk voor mevrouw. In zijn bedankwoordje vatte koster van Pelt het zo samen: „Eben Haëzer, tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen". Met muzikale omlijsfing van enige gemeenteleden werd de avond afgeslo ten met een loflied: Geprezen zij de Heer. Nederl. Bond van Plattelandsvr. afd. Goeree-Ouddorp Op 25 oktober a.s. zal mevr. Spierings een avond voor onze afdeling verzorgen met als onderwerp 1000 jaar dames mode. Zij toont de historisch dames mode door middel van een kollektie handgemaakte poppen en ook ieder kle dingstuk is handgemaakt. Hierdoor ontstaat een interessante te rugblik over het ontstaan, gebruik en verloop van de mode alsmede de in vloed op de mode door b.v. cultuuf, reli gie, politiek en economie. De mode is een afspiegeling van de tijd, van de maatschappij waarin wij leven. Het belooft een gezelige avond te wor den op 25 oktober in de Dorpstienden te Ouddorp; aanvang 20.00 uur. HERKINGEN De Herv. Vrouwenvereniging „Niet in eigen kracht" houdt D.V. op donderdag 19 oktober a.s. haar jaarlijkse verkoping van handwerken, bloemen, boeken, gebak enz. van 2-5 en van 6-8 uur in gebouw „Ons Huis". De plaatselijke commissie welzijnswerk voor ouderen te Oude Tonge organiseert op 25 oktober 1989 a.s. een BINGO MIDDAG. Aanvang 14.00 uur in het Dienstencen trum, Bernhardstraat 27 te Oude Tonge. Kosten 2,50 per persoon. Aan deze bingo zijn leuke prijzen verbonden. Opgave voor 23 oktober 1989 onder tele foonnummer 01874-1344. De middag kan bezocht worden door personen vanaf 55 jaar en degene die in de W.AO. zitten. Komt u gerust kijken en meedoen. DIRKSLAND Vrijdag 20 oktober weer een bingo in de E.H.B.O.-zaal naast de Victoriahal, Phi- lipshoofjesweg te Dirksland. Eerste ronde gratis. Ook zullen er weer lekkere hapjes te koop zijn. Dit alles voor de grote Greve- lingenshow 1000 dieren. Komt allen dus 20 oktober, aanvang 20.00 uur. LET OP: de koffie is ook gratis. Inleiding Op maandag 30 november start de P.V.B.E. Zuidhollandse Eilanden in Spijkenisse/Rotterdam de schakeloplei ding metaal. Voor wie? Deze opleiding is bestemd voor volwas senen die een baan in de metaalsector willen, maar hiervoor niet voldoende opleiding hebben, bijvoorbeeld: een niet-afgemaakte LBO of MAVO-oplei- ding. Tijdens de opleiding wordt de basiskennis aangebracht die nogid is om een metaalopleiding te volgen. Inhoud De lessen worden op twee dagen per weeg gegeven: één dag theorie: rekenen, Nederlands en beroepenoriëntatie; één dag praktijk: tekening lezen, meten, vij len, zagen en tappen. Kosten De kosten bedragen ƒ60,- exclusief huur boeken. Informatie Informatie over de schakelopleiding wordt gegeven op maandag 23 oktober a.s. om 11.00 uur in de Ichtus, Krekel veen 338 te Spijkenisse. Inlichtingen Voor inlichfingen kan gebeld worden naar de P.V.B.E., tel.; 01860-18211, José van 't Hof. ii,^^i^^<^^^.^i^^^t^\^^^^^^\^^K^i^^^^^^M^^v.^^t^^^,^ii^t^,^><^^<^^'■^^t^^^^^^^v^^^^ii^^^^t^^^,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2