Maïs wordt verhakseld tot veevoer Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen r jeugd- hoekje vanDroiigelen 6om3k.o Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Poolshoogte 2 y M Weekend S.O.F. ^>Aw^ flakkee expresse bv Bijeenkomst bescherming ongeboren leven '^ï^^«i*j^.^T*4^»«?^ Oktober-raadsels«^e4^.^ï»i9^ tK- f i tK 9^ Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS'^ VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 De oogst van snijmaïs In oktober krijgen veel plattelanders weer een vrij uitzicht: het hoge gewas snijmaïs wordt geoogst. Door de goede zomer begint de oogst op veel plaatsen enkele weken eerder dan vorig jaar. De snijmaïs is begin mei gezaaid. Vooral in de zomermaanden kan de groei bij groeizaam weer enkele centimeters per dag bedragen. In juli verschijnt de kolf aan de stengel. De vaak gele of oranje korrels op de kolf zitten verpakt in vliezige schutbladeren. Bij de oogst worden de sten gel, de kolf met korrels en de bladeren verhakseld tot stukjes van een halve tot een centimeter. Dit gebeurt met een maïshakselaar van een loonbedrijf Een loonbedrijf bezit allerlei machines waarmee tegen vergoeding bij de boeren wordt gewerkt. De maïs wordt bij de boerderij op een grote hoop onder plastic bewaard tot de winter. Autobanden of grond houden het plastic op de plaats. Bij deze manier van „vacuüm" verpakken worden lucht en regenwater geweerd en bederft de maïs niet. In de wintermaanden wordt de snijmaïs gevoerd aan het vee, vooral aan melkkoeien en vleesstieren. Snijmaïs is wat het areaal betreft het grootste akkerbouwgewas van Nederland. Dit jaar neemt het ongeveer een kwart (202.700 hectare) van de totale opper vlakte akkerbouwgewassen in beslag. Ter vergelijking: het areaal suikerbieten beslaat circa vijftien procent en de wintertarwe circa dertien procent van de totale oppervlakte. De snijmaïs is vooral te vinden in de provincies Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel. Daar heeft dit gewas op de zandgronden de teelt van rogge en haver verdrongen, onder andere door de hogere geldelijke opbrengst. De Werkgroep Goeree-Overflakkee van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren BLind belegt op D.V. 24 okto ber a.s. wederom een openbare avond, welke ditmaal gehouden wordt in het verenigingsgebouw „Eben-Haëzer" aan de Preekhillaan te Ouddorp. Deze avond, die in het teken zal staan van de bescherming van het ongeboren leven, wordt gevuld door het vertonen van een tweetal diaseries die door de heer Kok van het landelijk dienstencen trum van de V.B.O.K. van kommentaar zullen worden voorzien. De avond vangt om 20.00 uur aan. Vanaf 19.45 uur wordt u met een kopje koffie opgewacht. U bent bij dezen vriendelijk uitgenodigd om met de V.B.O.K. na te denken over de zo nodige bescherming van het ongeboren kind. Graag tot ziens. van Oom Ko Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Het raadsel wat Liesbeth maakte klopte niet helemaal. Dat geeft niets. Los toch maar op, als je de „mankementen" gevonden hebt, schrijf die dan maar op. Er hoefde toch niets uit te komen van boven naar beneden. En.... als jullie zelf nog eens wat maken: Eerst zelf goed uitproberen, hoor. Prijswinnaars Doordat ze extra punten verdienden met o.a. nieuwe puzzelaars aanbrengen, krijgen Christa en Rianne de Winter nu al weer een prijs. Eigenlijk hadden ze die prijs pas in november verdiend. Gefeliciteerd! Trouwens: Die groep van meester de Winter, die nog steeds helemaal mee- puzzelt, is de 200-punten grens gepas seerd! Dat kost het Eilanden-Nieuws bij gezondheid over een maand of drie veel boekenbonnen! Tekening Jan Bruggeman (Ouddorp) maakte een mooie tekening: Deze keer geen Bijbels raadsel. Vol gende keer hopen we twee Bijbelse raad sels te plaatsen. Nu twee raadseltjes van 5 punten en één raadsel van 10 punten. Eerst de twee raadseltjes van 5 punten: B. 1. Kledingstuk voor de voet. 2. Papegaai 3. Smk stof 4. Gesloten 5. Gehoororgaan Uit deze namen kunt u beroepen samenstellen. 1. Ben Irak 2. Cor Abata 3. Wil Juree 4. Bart Maanse 5. Ger Tanes En dan nu die van 10 punten: Het kruiswoordraadsel werd gemaakt door Linette Jansen uit.... Ouddorp. Ze was nog geen inzendster. Misschien dat ze verder ook mee gaat doen? Dan heeft ze nu al 15 punten! (Voor het gemaakte raadsel). Waar blijven trouwens de andere dorpen van het eiland? Straks houden we alleen Ouddorpers over! D. Vertikaal: Kruiswoordraadsel Horizontaal 6. Na die stortbui stonden bij ons in het dorp alle straten.... 7. Vrede op.... Dat is de wens van bijna iedereen. 8. Daar word je.... van, van dat gezeur. 4. 9. De farao's leefden in.... 11. Ze heeft niet tevergeefs gesoUici- 5. teerd. Ze is dolblij met haar.... 13. Mijn kamer ziet er heel anders uit 6. met dat nieuwe.... 15. Ik zou daar maar goed.... van nemen. 10. 17. Dat kind heeft niets anders dan.... gekend. Ze ziet er armoedig uit. Ze 12. weet helemaal niet wat rijkdom is. 14. 18. Dat is een vervelende.... Zodra hij 16. binnenkomt is er ruzie. Een pisang is een.... We gingen naar wintersport, maar onderweg zijn we een.... verloren. De inbrekers hadden alleen maar een beetje.... meegenomen. De rest hadden we gelukkig naar de bank gebracht. Dat vind ik maar een flauwe.... Daar kan ik echt niet om lachen. Dat is geen vaste brug. Die kan omhoog en omlaag. Die is.... Die weg is nog enigszins.... maar over dat pad kan je helemaal niet lopen. De.... van die prachtige bloem is gebroken. Dat is de.... van het lot. Het... is nader dan de rok. Gooi de letters van 'kas' maar door elkaar, dan krijg je een grote bijl. JAGtKJ 1 5 IV f h ■M H i^ ti <t Leuk he, S.O.F, in de vrijdageditie. Ver der verandert er niet zoveel, maar een malig staan we dan in de vrijdagkrant. Om te beginnen Gebraad, hij pakte al heel snel een kwaliteit eingelijk niet te geloven dat Wim Douw nog in zo iets simpels trapt. Van Rossum is blij dat de Hollemannen geen zesling maar twee ling is, tweemaal achter elkaar tegen een Holleman met tweemaal hetzelfde be roerde gevolg. De jonge Doomheim maakte dan een slachtoffer, Gebuis hield lang stand, maar de druk werd duidelijk te zwaar. Heel interessant was de partij Van Loon - de Waal, Van Loon leek wat meer in handen te hebben maar echt doorslaan deed het niet. De Waal kreeg toen de mogelijkheid eeuwig schaak te geven en zodoende na spannende momenten remise. Bruggeman wist Van Hooff aar dig in het nauw te drijven. Toen een stuk verlies (zomaar weggeven) voor Brug geman. Daarna bleef de druk groot voor Van Hooff zodat hij gedwongen was (eigen lijk tegen z'n zin) remise aan te nemen. Ruud was zo diep gegaan dat hij na afloop zelf maagkrampen kreeg. Dat zijn dus de echte fanatieken. Korteweg werd klem gezet door L. Holleman, dat alles zonder spektakel. Ook Wijnands kwam tegen M. v. d. Waal niet in zijn spel, ook de Spa bleek niet verhelderend te werken. Dan nog even Dogterom, „jongen, be kijk de spelregels nog eens, je mag met de koning ook gewoon slaan hoor". Uitslagen op rij: W. Douw - GebraadO - 1 Van Rossum - P. HollemanO - 1 Doomheim - Gebuis1 - O Van Loon - de WaalV2 - Vi Bruggeman - Van HooffV2 - V2 Korteweg - L. HollemanO - 1 M. V. d. Waal - Wijnands1 - O van Strien - Dogterom1 - O Doei, BJB §;^r&«e-»kil^|^)«r&»e'>^t^i«rdii0';^ Tot slot We hebben nog geen brieven liggen om te beantwoorden. Wie z'n spulletjes niet meegeeft, maar opstuurt: De september- oplossingen kunnen naar Eilanden- Nieuws opgestuurd worden, hé. Bij leven-en-welzijn tot schrijvens. P.S.: Piet-Jan Westdijk: Oh, dus MS betekent „meester"? Wij dachten: „mo- torschip". Tja, 't is nu echt herfstweer! M'N OOPA IN M'N OPOE BOSLAND Oopa Bosland kon on(t)setgtent goewd mit kinders ommegoeo. Hie hao 'n eindeloeos geduld om m'n beezeg te bouwene. Bie alles wat 'n dee, of n noe zat te eetene, of tat 'n 't hof an 't ommespittene was, dee'n m'n uuUegge wat 'n an 't doewene was. As kint kreeg je dan, dienk 'k 't gevoel da je voor vol annezieje wier. In dat fong ik pleziereg. Wèl liejp'ie dan de kans tat se van je zeije: Wat 'n out hoeod, tat jonge'ie!" Mar ja, dat hao je zellev niejd m de gaaten. Oopa kon zellev 'n flui'ie maeke. Van 'n stikkie hout. Van wülegehout, dienk'k. Dan zocht 'n 'n moeoi tieejn'ie uut, van 'n knotwillege, dieer nam 'n dan wieer 'n stikkie van 'n duum of fier-vuuve van in dan begon doope- raosie: d'r op spieje in kloppe mi' s'n zakmes, nè'soeolange toet'n 't sluuffie bast t'r of kon schuuwe. VervoUegens wier d'r op soeo'n halleven duum ofstant fan wieer 't montstik most komme nog 'n paer stikkies weigesnee, voordat 't sluuffie van bast t'r wieer ooverheene gieng. Dieer kwam dan nog 'n kieepie in, in klaer was Kees. Dan hao ik m'n flui'ie! Stikgroeos dee 'k'r dan op fluite, zoeodat iederieen kon zieje in hoeore da' m'n oopa 'n flui'ie kon maeke van zoeomar 'n stikkie willegehout. Hao'k geliek ov niejt soms? Oopa hiew aok fan lekker eetene. Vooral mossels lustende 'n graeg, mit feel zout, peepere in nezien! Ik woe dan groeot doewe in dee dus mi' s'n mee, ov 'k 't noe lekker vong ov niejt. In 't foorjaer begon 'n al vroeg tee' m'n oover de niejwe aerepels. Di-er waere m'n allebeie gek op. „As te bloompies d'r inkomme", zei 'n dan, „binne ze bienae goewt. Dan kunnen m'n ze goeo perbeere". In wiele mar wachte! Eindelek was 't tan zoeo vaorde in gienge m'n saeme nae d'n „lam- blok" - dat most netuuriuk „landblok" weeze, mar ik ferstieng altiet „lam- blok" in dieerom zei 'k tat aok. De „lamblok" was wieer oome Pau weunende, in 't Waeterweegie. Ik herinnere m'n eige nog tie kieer dat 'n m'n langs te kant fan de wegt val- leriejaonbloompies anwees. Die gieng 'n verbouwe, want tat hao 'n owe- sprooke mid 'n verteegenwoordeger weet ik wieer vandaen. Ze maekende dieer meedesienen van, zei 'n. 't Is noeojd wat ewoore, glaov'k. Oopa was in zokke diengen 'n bee'ie spikkeleerachteg. Hie dee bevoo(r)beld aok in de staeslooterieje meespeele, in hie wachtende dichte mi' s'n juun te verkao- pene toet se zoeo in pries ekelderd was dat 'n d'r bekand niks mieer voor maekende. Oome Pau hao dat aok. 'k Hèè oeojd ezieje dat 'n op 'n bezar niejd bie 't rat fan aeventuur was weig te sloeone. Dat fong 'k toe al zonge van de senten. De Taenessies waere veel zuuneger dan de Boslajn'ies! Mar noe vromme nae de niewe aerepelties. Op t'n „lamblok" zocht oopa dan mid ooverleg 'n paer aerepelbosjies uut die al riepe genoeg waere om uutedae te woorene. De aerepelties waere dan nog niejd èèreg groeot, lae m'n zèè zoeo groeod as 'n flienke stuiter. Oopa vong dat te aerepels eteeld moste woore zonger kunstmis t'r op. Die bedur- revene de smaeke mar, zei'n. Mar oome Pau hao d'r 'n hajn'ie van om d'r juust wèl wat sieliesalpeeter of soeo op te goeojene. As 'n dat edae hao, waz oopa kwaet. 'k Hoeore'n nog foetere toet 'n 't 'n kieer meerekende: Die vrotte jeun heit 'r netuurlek wieer kunstmis oppegoeojt. Dat ka 'je zieje an 't lof Dat is tan veel groewner. De aerepels bin dan wel veel groeoter, mar op stikken nae zoeo lekker niejt. Tuus wiere de aerepelties tan mit surreg eschrapt in ekookt. Ik sèè noe wel ekookt, mar opoe hieng de aerepels oover! Dat hao ze nog fan vroeger. Vroeger kookende ze ommers op te pit. De mêênsen stookende toe inkelt hout. Oopa hao nog altiet 'n houtklampe achter de schuure. Dieer lagge de musterek in de knozzen wieer ik 't oover hao toe 'k oover diejn oopen haerd an 't fertellene was. Niewe aerepels kooke rook froeger onnorrem lekker. Dat kó'je al op te wegt ruuke, as te mêênsen z'an 't kookene waere. Die smaeke hieng bovendiejn of fan vrieer ze vandaen kwamme. Moewder zei dat tie van Baele de Rotte (a'k tieer mar gieen moejte mi' kriege!) de beste waere. Baele weunende in d'n Dirrekdoewzwegt, schuin teegenoover oome Kees in tante Durrefie. Je most aok goewd uutkieke da je ze niejd liejd ofkooke. Dieerom zat oopa d'r mi' s'n neuze boovenop in prikkende 'n mi' s'n vurreke gereegeld in de aerepels om te kiekene of se al murreg waere. Voor mien moste ze as 't waere op m'n bord danse asse deur oopoe oppedae wiere. Oopa keek altiet of f r al 'n bee'ie blom an zat. Dan vong hie ze pas goewt. Bie dat niejwe aerepels perbeerene dee oopoe in plekke van spekfet maeke altiet buttere smelte, boerebuttere! Dat was om je viengers d'r bie of te likkene, zoeo lekker vong 'k tat. Niee, dat perbeerene van die niewe aerepels bie oopoe in oopa za 'k fa m'n leeven niejt fergeete. Bedankt oopa in oopoe! Den Haege, 1989 Sors fan Piejt fan Sors Informatierubriek van Be Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen. SITUATIE HEDEN Er is sinds kort een nieuwe regering gevormd, deze staat voor de moeilijke taak het land er weer bovenop te bren gen. Het is zo dat er nog meer door de bevolking ingeleverd moet worden, de broekriem zal nog strakker aangetrok ken moeten worden. Dat betekent voor vele gezinnen honger en kou de ko mende winter, met alle gevolgen van dien. Daarom is onze hulp nog harder nodig dan voorheen, en er zal naar wor den uitgekeken of het nu pakketten zijn of grote hulptransporten, alles helpt. Jammer dat er nog steeds mensen zijn die het niet begrijpen dat eigenlijk ieder een een steentje bij kan dragen hierin. Een lijst van artikelen waar niet aan te komen is in Polen zou veel te lang wor den daarom bekorten wij dit maar met „haast niets". Totaal geen aanvoer, lege winkels waar konstant lange rijen men sen voor staan, in de hoop dat er nog iets te halen valt. TWEEDE TRANSPORT Deze week is ons tweede transport ver trokken naar Sulecin, een volle contai ner met 10 ton kleding e.d. Er moest een hoogwerker aan te pas komen om het geheel vervoerbaar te maken. AFGIFTEDEPOT Het depot van onze stichting S.F.H.P. (bij Gebar in Nieuwe Tonge) is OPGE HEVEN, dus er kunnen geen goederen voor ons afgegeven worden. Deze graag op de vertrouwde adressen, en op het Nieuwe adres Molendijk 71 te Oude Tonge. KLEDING Een verzoek aan u is, om alleen schone en hele kleding mee te geven, en graag in een plasticzak die heel en dichtgebonden zit. Bij voorbaat dank. KERSTAKTIE POOLSE KINDEREN Dit jaar is er weer een kerstaktie voor arme Poolse kinderen, in de leeftijd van 4-12 jaar. Er zijn al 10 scholen die hun medewerking hebben toegezegd. Ook u als partikulier kunt weer mee doen, graag een schoenendoos met wat speel goed, wantjes, sokjes, o.i.d., een snoepje (geen fruit), een pakje koffie, thee, caca opoeder voor de ouders. Aan dit vervoer zijn geen kosten verbonden. BLINDENINSTITUUT Wij als stichting hebben een verzoek om hulp uit Krakow binnengekregen van een blindeninstituut, met hoofdzakelijk jonge mensen en kinderen, vooral le vensmiddelen en kleding zijn van harte welkom. POOLS KOOR Op 15 december komt er een Pools koor uit Poznan in de „Grutterswei" in Oude Tonge zingen. Wij als stichting zijn in de gelegenheid gesteld om een kleine expo sitie hieraan te verbinden. Mensen die eventueel iets hiervoor in huis hebben kunnen kontakt opnemen met mevr. Ewa de Gelder-Janicka, tel. 01873-2573. KOEKJESAKTIE De koekjesaktie is een succes geworden, mocht u tijdens deze aktie niet thuis geweest zijn, en ons toch willen steunen dan kunt u een bijdrage storten op onze bankrekening 1409.91.999 (giro 134803) van de Rabobank, Emmastraat, Oude Tonge, onder vermelding van S.F.H.P. SORTEREN VAN KLEDING Het ligt in de bedoeling twee vaste mid dagen in de week de kleding te gaan sor teren op het nieuwe adres Molendijk 71, dinsdag- en donderdagmiddag lijkt ons geschikt hiervoor. Vrijwilligers opgeven bij fam. Van Dijk a.u.b., tel. 01874- 1824. Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 mt Kreeftstraat 36 4301 ZD ZIerlkzee Tel. 01110-13163 i? Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beljerland Tel. 01860-13624 ^1 Komplete woninginrichting OoKgensplaat V55 01873-1437 tfr ft

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6