eiiahdeii-iiieuws jjKlassiek geeft meer'' helpt iedereen over drempel voor klassieke muziek. iVlEER Aktie Zuinig Stoken weer gestart De weg naar huis Ontmoetingsdienst Jonge mensen in concert' KLASSIEK GEEFT 80 km-limiet op muziekcassette voor chauffeurs Vakantie Bijbel Klub Computer-hobby-club X A KeHT{KeNHISTOKI€ POSTZEGELS VERKOPEN? NACHTELIJKE HOESTKRIEBSLS GltOTE LETTERS KALKSPONS 01870- 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES Een geweldige kollektie voor uw il^ii^ J-n* reisgarderobe. .3 :'ü-.. Het zijn net gewone mensen Meedoen aan de aktie is eenvoudig De tabel Doe mee. Voor lagere stookkosten en een schoner milieu!! VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. - 42 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 No. 5842 >.„'7^. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Wanneer werd er overgeschakeld van de nummerplaten per auto-eigenaar naar de kentekenregistratie per voertuig? Antwoord: Tot 1951 had iedere eigenaar van auto, motorfiets en naar het buiten land rijdende bromfiets een eigen num mer met letter volgens de provincie (A was Groningen, B Friesland, D Drente, E Overijssel, G en GZ Noord-Holland, H en HZ Zuid-Holland, K Zeeland, L Utrecht, M Gelderiand, N Noord-Bra- bant en P Limburg). In 1951 werd begonnen met kentekens voor de voer tuigen. Per 1 januari 1951 kreeg de eerste personenwagen ND-00-01 in wit op een blauw bord. In 1965 kwamen eerst vier cijfers en dan AB en zo vervolgens. Op 3 september 1973 kwamen de letters AD pas tussen vier cijfers te staan. Op 1/1 77 werd de gele retro-reflecterende kente kenplaat geleidelijk ingevoerd. In 1978 begonnen we met 2 letters, vanaf DB, dan 2 cijfers en weer 2 letters. Als we daarmee in 1990 uitgeput zijn, volgens borden met twee cijfers (bijv. 01) en dan vier letters. Als we met bijstand naar het tehuis gaan, moeten we dan de postzegelverzameling, waaraan mijn man zoveel jaren werkte, inleveren of verkopen? Antwoord: Als het verzamelen van post zegels de hobby van uw echtgenoot is en het een normale koUektie betreft, kunt u die behouden. Zelfs voor een kostbare verzameling kan een uitzondering wor den gemaakt door toepassing van de zg. hardheids-clausule indien er sprake is van bijzonder emotionele waarde voor degene die er een groot deel van zijn leven aan wijdde. De laatste maanden heb ik 's nachts gere geld last van kriebels in de keel, die me als maar doen hoesten. Drop, honing, hoest- drankjes e.d. helpen niet meer. Wat kan er aan de hand zijn? Antwoord: Als er geen sprake is van een nieuwe matras met dons, veren, of kapok, dan wel van een allergie voor huisdieren, stofmijt of dgl. moet u toch (laten) nagaan wat de oorzaak is. Werd er misschien vaak een middel gebruikt ter bestrijding van de insekten die zich in de warme maanden snel vermeerder den in huis? Het kan ook gebeuren, dat er tijdens de slaap slijm uit de neus en het bovenste deel van de keel in uw keel holte terechtkomt. Deze 'post-nasaldrip' kan tot hoesten en soms tot benauwd heid leiden indien dat slijm wat taaier is dan normaal het geval is. Ook kan er in een liggende houding wat maagzuur gaan terugvloeien, waardoor het slijm vlies van de slokdarm wordt geprikkeld, hetgeen ook benauwdheid kan veroor zaken. Raadpleeg zonodig een keel-, neus- oorarts als de huisarts niets kan vinden. Voor een bejaardenoord zoek ik zg. grote- letterboeken. Daar moet een bepaalde uit gever voor zijn. Kent u dat adres? Antwoord: De genoemde boeken met grote letters worden uitgegeven door „De Mouter", Moutlaan 28, 5551 TM Dommelen, tel. 04902-1.86.46. SP0E08ETALING Ik had op een overschrijvingsformuliertje van mijn bank het woordje „Spoed" ge schreven. Toen ik de afrekening kreeg van dat bedrag, was er f 15,- extra afgetrokken, wegens spoedopdracht. Mag dat? Antwoord: Ja, want uw bank kent uit sluitend telefonische spoedopdrachten. Het bedrag wordt dan die dag binnen het uur overgemaakt aan de begun stigde. Weet u waar desponsjes te koop zijn, waar mee je kalkafzetting in koffiezetapparaten en wasmachines kan voorkómen? Antwoord: Dat is een uitvinding van Poriferra, die ook dat staalwollen spons je maakt waarmee je de kalkaanslag in fluitketels kunt verminderen. De grotere heten „carber", zijn in verscheidene maten leverbaar en als u ze in uw woon plaats niet vindt, kunt u zich wenden tot E.P.S., Transportweg 28,2421 LS Nieuw koop. GESAITSIET? Wij vervoegen reeds allerlei Engelse woor den op Nederlandse wijze: ik tramde en heb getramd, scoorde en heb gescoord, keepte en heb gekeept, playbackte en heb geplay backt, promootte en heb gepromoot. Is het nu sightseede en gesightseed of sightge- seed? Antwoord: Geen van beide, want zo'n Engels werkwoord bestaat niet. We ken nen het zelfstandige „sight-seeing" voor het (vluchtig) bezichtigen van beziens waardigheden, en de „sight-seer" voor toerist, maar die doet resp. deed aan „sight-seeing" of heeft eraan (mee)ge- daan. U kunt het korter in het Neder lands zeggen met: ik bekeek even, en heb even bekeken, of ik heb er rond gekeken. b.v. DIRKSLAND In de herfstvakantie op D.V. woensdag 18 oktober 's middags om 2 uur wordt er weer een middag georganiseerd in „Onder de Wiek". Die middag zal kinderevangelist Bob van Maaren met z'n sprekende pop „Jennifer" komen. Verder staat er op het programma: muziek, zingen, een quiz en een pla tenvertelling. Het V.B.K. team van de Ned. Her vormde Kerk nodigt alle kinderen van 4 t/m 12 jaar daarvoor uit. Entree 2,-. Tot ziens. Middelharnis, tel. 2596 STELLEND AM Op zondag 22 oktober a.s. vindt in de Gereformeerde Kerk te Stellendam een ontmoetingsdienst plaats voor jong en oud. Het thema van deze dienst zal zijn „All you need is love". Medewerking wordt o.a. verleend door de gospelgroep „the Messergers" uit Ridderkerk. Voor ganger is ds. J. C. van Westenbrugge. De zendings- en evangelisatiecommissie van genoemde kerk nodigt u uit om hier bij aanwezig te zijn en hoopt deze mor gen ook een groot aantal jongeren te mogen begroeten. De dienst begint om 10.30 uur. U bent van harte welkom. Op maandag 16 oktober is er weer een avond voor computer-hobbyïsten in „d'Ouwe School" te Oude Tonge, School straat 28. Een ieder die zich bezig houdt met com puters, of zich er mee bezig wil gaan houden, is van harte welkom. De moge lijkheid bestaat om de eigen computer mee te brengen, maar ook zonder com puter is men natuurlijk ook van harte welkom. Er is nu ook „public-domain" software aanwezig. Wij zoeken nog mensen die willen pro grammeren in TURBO PASCAL en in TURBO C. Wij kunnen nu ook diverse printerlinten re-inkten. Dus: Elke eerste woensdag en derde maandag van de maand, en beginnen om 19.30 uur. De kosten zijn 2,50 inclusief een consumptie. Voor nadere informatie C. P. Hartog, Kaai 19, Oude Tonge, tel. 01874-2576. St. Soc./Cult. Vormingswerk „OOSTFLAKKEE" afd. Oude Tonge „Klassiek geeft meer" is het thema van de gezamenlijke promotie campagne van de Nederlandse grammofoonplatenbranche ter promotie van klassieke muziek. Een grootscheepse campagne wel ke op 23 oktober van start gaat en tot eind januari vele consumen ten zal stimuleren om eens klassieke muziek te proeven. „Nog veel te veel mensen denken en vinden, dat klassieke muziek bij de oudere generatie behoort. Sommige jongeren schijnen zich zelfs een beetje te generen om voor deze muziek belangstelling te tonen, bang misschien om door leeftijdgenoten uitgelachen te worden. En dat is een groot misverstand", meent Cees van Dron- gelen die voor de AVRO het programma „Jonge mensen op het Concertpodium" vele malen presenteerde. Ook tijdens de campag ne „Klassiek geeft meer" staan jonge mensen in het middelpunt. Zo ligt er bij de grammofoonplaten/ CD-specialist de CD, MC of LP „Jonge mensen in concert" klaar voor de bij zonder aantrekkelijke prijs. De pro- motie-CD Jonge mensen in concert" kost slechts 9.95 inclusief een fraaie catalogus en zestienvoordeelcheques. Voor MC of LP betaalt men zelfs drie gulden minder ƒ6.95. Het premiege schenk van de gezamenlijke Neder landse platenmaatschappijen werd door Cees van Drongelen samenge steld en van uitgebreide documentatie voorziet. Klassieke muziek heeft in tal van haar uiteenlopende genres te maken met sentiment, met diepe gevoelens. Romantiek, melancholie, verdriet, trots, maar ook humor en blijdschap kunnen allemaal via klassieke muziek tot beleving komen. Bij oud en jong. Maar als je als jongere bang bent om voor sentimenteel te worden uitge maakt en daarom de klassieke muziek dus verre van je houdt, dan ontzeg je jezelf ervaringen die al eeuwenlang gebleken zijn het leven enorm te ver rijken. Steekhoudende argumenten om klassieke muziek niet te willen on dergaan zijn er dus niet. Jonge musici zijn daarvan het beste bewijs, want zij vertolken die muziek zelf en met overgave. Vaak al vanaf de kleutertijd hebben zij zich op hun in strument bekwaamd, zijn zij ingewijd in de geheimen van de muziek-inter- pretatie en zijn zij geschoold in de his torische achtergronden. Als zij soms al vanaf de tienerleeftijd ons met hun spel kunnen ontroeren, moet hun muziek ook bestemd kunnen zijn voor hun leeftijdgenoten. En dat is precies wat er op de Klassieke Premie CD (LP/MC)Jonge mensen in con cert" wordt gepresenteerd. Muziek in diverse genres, gecomponeerd in een tijdspanne van bijna tweeëneenhalve eeuw en dus sterk gevarieerd, voor elk wat wils en uitgevoerd dóór jonge mensen vóór iedereen, dus zeker ook vóór jonge mensen. En mocht er mu ziek bij zijn die u nog niet kende maar via deze opnamen leert waarderen, dan staat niets u in de weg om er meer van aan te schaffen. Zeker de prijs van 9.95 voor de CD en 6.95 voor de MC en LP, betekent al snel een extra bezoekje aan de platenzaak! Het ministerie van Verkeer en Water staat wil - als onderdeel van de lopende campagne snelheidslimieten - de vracht wagenchauffeur er nog eens extra van overtuigen, dat de limiet van 80 km/uur ook in het belang is van de chauffeur zelf Met dit doel voor ogen, gaat deze maand een gerichte campagne van start. Belangrijk onderdeel hiervan is een audiotape, die in een oplaag van 11.000 exemplaren onder de chauffeurs zal worden verspreid. In de vorm van een vraaggesprek worden op deze tape nog eens de achtergrond en voordelen van de 80 km-limiet onderstreept, dit alles aangevuld met een speciaal voor de vrachtautochauffeur gecomponeerd lied, geschreven en gezongen door Tol Hansse. Specifieke „trucker-muziek" maakt de band kompleet. In het kader van de campagne wordt tevens een videotape voor de onderne mers in de transportwereld ontwikkeld. De videotape levert onder meer econo mische argumenten voor de limiet 80. Het is de bedoeling, dat de videotape de ondernemers - voor zover nog nodig - een steuntje in de rug geeft bij het over tuigen van hun chauffeurs, dat 80 km/uur meer dan voldoende is. Overigens geldt op een bepaalde catego rie wegen de 80 km-limiet voor alle motorvoertuigen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mevr. drs. N. Smit-Rroes, zal op donder dag 12 oktober in Zoetermeer de eerste muziekcassette uitreiken, na afloop van de examens voor het chauffeursvakbe- kwaamheidsdiploma CCV-B. Het vorige weekend heeft u de eerste meterstand op de meterkaart kunnen noteren. De aktie is nu echt begonnen. Bent u vergeten de meterstanden te noteren? Begin dan nu meteen en vul de standen in vanaf 15 oktober a.s. Voor wie nog niet weet hoe de aktie gaat nog een korte herhaling: - U noteert wekelijks in het weekend de elektriciteits- en gasmeterstanden op de kaart. Het verschil tussen twee weekenden is uw weekverbruik. - U vergelijkt uw weekverbruik met het weekstreefverbruik uit de tabel in deze krant en noteert deze op de meterkaart. - Blijkt uit de vergelijking van deze cijfers, dat u onder of rond deze streef cijfers zit dan gaat het goed. Zit u er boven, dan is het zaak de oorzaak hiervan te vinden. Probeer zoveel mogelijk onder het streefverbruik te komen. Met vaak heel eenvoudige handelingen kunt u het verbruik ver minderen. De Emgo geeft u graag daarover advies. Als u minder ver stookt merkt u dat in uw portemonnee en u levert ook nog een bijdrage aan een schoner milieu. De tabel met het streefverbruik voor gas staat vanaf volgende week in deze krant. In de tabel vindt u naast het weekstreefverbruik ook steeds het totale streefverbruik vanaf het begin van de aktie. Als u dat vergelijkt met uw ver bruik vanaf het begin van de aktie, kunt u op elk moment zien wat u in totaal aan gas heeft bespaart. De resultaten zijn vaak verbazingwekkend. Heeft u nog geen kaart ontvangen? Dan kunt u deze aanvragen of afhalen bij de Emgo. Veel succes! Een dame uit Sommelsdijk die deed aan Zuinig Stoken, zodat ze met haar rekening ver onder de vorige is gedoken!! ^^^,,f,^^,^,^^^^^^,f,^,^,^^l^^,^^tf,lf,lf,jf.,f.^^^:f,^,^lf.lf,^,^^^,lf,^^^lf,^^l^^^lf,^^^,lf,,f,;^lf,,f,^,f,^,^,^,^^ En ziedaar, vast werk en een vast loon.... Hij gaat er aan liggen denken wat hem dat te zeggen heeft.... Niet gezocht en toch gevonden, het is wel opmerke lijk.... Maar het heeft hem niet anders te zeg gen dan dat de juin nu schoon ligt, Betje heeft er het laatste vuiltje uit weggehakt. Ze heeft met een droevig lachje gezegd: „Ik zal van de juun wel nie veul meer zieë, Wullem". En vanavond is ze er weer over begonnen: „Ik zou de juun mar verkoape.... ze hei noe een priesje, en me hawe centen noodig!" „Verkoape!".... En ze is verkocht!.... Zijn handen klemmen zich in de dekens vast. Hij is vastgelo pen, er is geen enkele uitweg meer. In die nood vouwt hij zijn handen. Hij heeft het al eerder geprobeerd. Zijn lippen prevelen woorden, maar het blijft zoals het geweest is. Dit is geen bid den. Hij is bezig om tegen een muur te praten. En het zijn leugenachtige woorden die hij spreekt. „Ik weet geen raed meer. Geef U es uutkomst asje blieft".... Hij weet wel terdege wat hij doen moet.... leugens, leugens.... Betje zucht, ze scharrelt met de dekens.... Hij houdt zijn adem in. As ze wakker wordt, dan zal hij het haar bekennen. „O, Heere, geef m'n d'r de kracht toe om het dan mar te zeggen, komt van komt van, dat laet ik an U over".... „Betje, luustert es".... Even stokt haar ademhaling alsof ze werkelijk naar hem gaat luisteren. Als hij nog eens zegt: „Betje", dan zal ze ontwaken. Maar hij zegt het niet, hij wacht, op zijn elleboog geleund kijkt hij in het schemerdonker naar haar slapend gezicht... Wat is ze al die tijd goed voor hem geweest... Nee, ze zal niet boos op hem zijn.... Hij mag haar niet wakker maken in deze omstan digheden. Hij zal het morgen vertellen; morgen ochtend heeft hij er geen gelegenheid voor, en morgenmiddag komt hij niet thuis om te eten. maar morgenavond zal hij het doen, vanavond. Hij brengt zijn gezicht dicht bij het hare, zodat haar warme adem zijn voorhoofd beroert.... „Van- aevend, Betje.... za'je dan niet kwaed op m'n weze, meid?" Hoe komt het, dat de gebeurtenissen zich verbij sterend snel gaan voltrekken, juist nu Willem zo'n goed voornemen heeft? Als hij 's avonds de ach terdeur binnenkomt staat Daan van Schelven aan de voordeur te schreeuwen: „Hela, houla, is er geen mens in?".... „Ik gloave, dat er volk is", zegt Willem terwijl hij de riempjes van zijn veldschoenen lospeutert. Betje is bezig wasgoed op te rapen van het bleek- veld achter het schuurtje. „Zó, dan za 'k es gaauw kieke". Haar klompen klepperen log en moeilijk aan haar voeten. Zo vinden ze elkaar in de kamer. „Mó je oak een bakje?" vraagt Betje. „Wullem doet toch eerst een bakje eer da' m'n ete". Willem staat er beteuterd bij. Hij weet volstrekt niet wat Van Schelven komt doen, hij onderstelt dat er een boodschap zal zijn voor de baas. Eigen lijk kan het hem weinig schelen, hij voelt alleen de teleurstelling, dat hij niet met Betje alleen is, daarop heeft hij vast gerekend. Het kost hem moeite om er zich rekenschap van te geven dat deze man er is, de woorden liggen op zijn lippen. Hij heeft ze de ganse dag gerepeteerd: „Betje, noe mot ik je es wat vertelle, oor, mar dan mo' je nie kwaed op m'n weze".... „Gaet toch zitte, Wullem".... Hij komt langzaam tot zichzelf en zoekt een stoel, hulpeloos, alsof hij bij een vreemde is. Ze drinken met hun drieën koffie. Daan van Schelven is niet gekomen met een boodschap voor de baas. Hij wil de juin van Wil lem kopen in de roest te velde), „'t Is een slecht stikje juun, de maenen hawe d'r leelijk in huus gehouwe. En d'r zit kroef in oak".... Hij weet veel van de juin te vertellen; hij is een koopman, zoals koning Salomo ere al gekend heeft: Het is kwaad, het is kwaad zal de koper zeggen.... Betje kijkt naar Willem, want het ligt op zijn weg om het tegen te spreken. Het is een redelijk gewas uien, er is een enkele maan in geweest, zeker, maar kroef is er volstrekt niet in. Willem spreekt niets tegen. Hij drinkt koffie, hij doet het langzaam, hij blaast in zijn kom, en schudt van nee. Hij zegt over de rand van de kom heen: „Nee, ik verkoape niet". Even kijkt hij naar Betje. Ze schopt hem onder tafel tegen zijn benen. Zal die jongen moedwillig zijn fortuin vergooien? Ze zal oppassen, dat het niet gebeurd! In dit ogenblik denkt ze goede gedachten over Willem z'n moe der. Hij is toch werkelijk iemand, die leiding nodig heeft, strenge leiding. Moet je horen wat Van Schelven zegt: ,As je honderd mud van 't lapje ophaelt is 't schoon op en ik geve je driehon derd vuuf en twintig gulden contant geld, zie- daer.... a'k weg gaen laet ik de centen hier".' Hij haalt een bruine portefeuille te voorschijn aan een lange ketting, het kettinkje rinkelt. Betje d'r handen beven van zenuwachtigheid in haar schoot In stilte berekent ze hoeveel geld er nodig is om de achterstand in te halen van deze winter en van het voorjaar. En hoeveel geld er nodig is voor hetgeen er gebeuren gaat. Het is veel geld, driehonderd vijf en twintig gulden, ze zullen alles niet eens nodig hebben voor het betalen van de schulden en voor wat er nodig is voor het kindje. Ze voelt haar dankbaarheid groeien, wat zijn ze rijk! En er komt een beklemmende angst over haar, omdat Willem daar zo zit zonder „ja" te zeggen. „Doeë?" vraagt Van Schelven. Hij maakt zijn por tefeuille open en peutert aan een bankbiljet „Nee".... Ze kan onmogelijk langer zwijgen. Ze voelt haar gezicht heet worden omdat die vreemde man er is, en omdat ze eens heel even met Willem alleen zou willen zijn. Het komt er lelijk uit: „Nee, je mot het mar niet doeë, oor, je hei geliek.... je heit eenmal „nee" gezeid, dus volhouwe, ellè".... „Ik doeë er nog een tientje bie", zegt Van Schel ven, „mar da's oak het uuterste.... ik koape een strop op m'n hals". Hij lacht niet om de strop, maar om de vreemde situatie. En Betje lacht ook, ze wil de indruk wegnemen die ze met haar uitval heeft gemaakt. Ze verergert het nog: „Die man, o, dat is toch zoa'n vreemde kaerel, aolles zou uut z'n eige motte gaen".... Ze doet opgewonden, ze gebaart met haar handen. „De juun is verkocht oor!".... Ze knikt tegen de koopman en ze knikt tegen Willem. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5