Middelharnis heeft sluitende begroting danl(zij aanwending deel reserves Predikbeurten Stellendammer H. Polie en z'n rijke perenoogst Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Een all-round medewerker KLEINE TANIS Sportieve inzet Rijkspolitie wegens vakantie GESLOTEN E.O. jongerendag Jaarvergadering Vereniging van Orgelvrienden Videofilm over de Hulpgoederen Polen EHBO RKK TWEEWIELERCENTRUM MIDDELHARNIS Inspraakavond beleidsplan Haringvliet Concert in Den Bommel Uitslagen Bowling Vereniging Middelharnis Paspoort per 1 november in Europees jasje voor calculatie- en werkvoorbereiding Bouw- en Aannemingsbedrijf is van zaterdag 14/10 t.m. vrijdag 20/10 Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 Dankzij een dotatie aan de Alg. dienst van 239.000,- uit de alg. reserves - waaruit nog 2,3 miljoen vrij te besteden is - is het het College van B en W van Middelharnis gelukt de raad een sluitende begroting 1990 te presenteren, met een post Onvoorziene van 439.000,- (waarvan ruim 3 ton voor struc turele zaken) en een bedrag van 261.000,- voor het uitvoeren van nieuw beleid. Er zal echter niet aan verhoging van belastingen en rechten te ontko men zijn. Het betekent dat in 1990 elk gezin gemiddeld zo'n twintig gulden duurder uit zal zijn. Voor volgend jaar wacht geen verhoging van de Onroerend Goed belasting, al zal de opbrengst door toename van de bebouwing wel een grotere worden. Wel zullen er met toepassing van het profijtbeginsel verhogingen worden toegepast op: het Havengeld 10%, de rioolretributie 5%, begrafenisrechten 15%, reinigingsrechten 8%, afvalstoffen 8%, hondenbelasting 6% en alvast wordt voor 1991 een verhoging van de Onroerend Goed belasting met één procent aangekondigd. Wel zal een wijziging in de verhouding eigenaren/gebruiker worden toegepast ingevolge de nieuwe voor schriften. Voor de komende jaren, neergelegd in de meerjarenbegroting, zal een aantal uit gangspunten worden gehanteerd om het bestaande voorzieningenniveau te kunnen handhaven. Gestreefd zal worden naar een blijvende financiële zelfstandigheid, beschermen en waar nodig het herstellen van het milieu, reorganisatie van het amb telijk apparaat waardoor een betere doelmatigheid en efficiency wordt bereikt en het stimuleren van de werkgelegenheid waartoe een fonds wordt ingesteld waarin jaar lijks een bedrag van 25.000,- wordt gestort. In de meerjarenbegroting is te lezen over de vervuilde specie in de haven van Mid delharnis die nodig zou moeten worden uitgediept; ook de steenglooiing langs het havenkanaal zal de aandacht vragen. Ook het slib in de haven van Sommelsdijk is sterk vervuild. Voor het dempen is in de meerjarenbegroting een bedrag van 2 mil joen opgenomen terwijl nog eens 2 miljoen op de „reserve lijst" is gezet. Ook renovatie van de rioleringen zal een kapitale investering vergen, in 4 jaar tijds 13 miljoen, zo is berekend. Ook voor de vuilafvoer en verwerking zijn belangrijke meerkosten te verwachten waarom ervoor gezorgd zal dienen te worden dat de hoogte van de reinigingsrechten op een aanvaardbaar kostendekkend niveau blijft. De gemeenteraad wordt gevraagd de begroting 1990 en de Meerjarenbegroting op dinsdag 24 oktober a.s. vast te stellen. Het algemeen bestuur van het Natuur en Recreatieschap Haringvliet heeft op 19 mei 1989 besloten aan de Grontmij Zuid-Holland n.v. de opdracht tot het opstellen van een beleidsplan voor het Haringvliet te verlenen. In het kader van de totstandkoming van dit beleidsplan wordt er een drietal inspraakavonden gehouden. Deze in spraakavonden zijn voor een ieder toe gankelijk, die is geïnteresseerd in de toekomstige ontwikkeling van het Ha ringvliet. Eén van de inspraakavonden wordt gehouden op dinsdag 24 oktober 1989, 19.30 uur in Verenigingsgebouw „'t Cen trum", van Weelstraat 10, Ooltgens- plaat. De avonden worden gehouden namens het Natuur- en Recreatieschap Haring vliet en staan onder leiding van de voor zitter van het schap, de heer H. A. van der Meer. Advisering en ondersteuning wordt door de Grontmij n.v. verleend. Onder werp van inspraak vormt de ontwerp- visie op de toekomstige ontwikkeling van het Natuur- en Recreatieschap Haringvliet. Deze ontwerp-visie zal (in verkorte versie) vanaf vrijdag 13 oktober 1989 ter inzage liggen bij de deelnemers van de gemeenschappelijke regeling, te weten de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Bemisse, Hellevoetsluis, Ko- rendijk, Cromstrijen, Goedereede, Dirksland, Middelharnis en Oostflak- kee. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten DIRKSLAND D.V. dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). Zondag 15 oktober 1989 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. Heemskerk en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, afscheidsdienst Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur dienst en 18.30 uur dhr. J. van Lambalgen Doops gezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstienden) dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. H. Westerhout en 17.00 en 18.45 uur ds. K. ten Klooster. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Scheepmaker en 18.00 uur ds. J. Smit, Hilversum; extra kollekte kerkvoogdij Ger. Kerk 10.00 uur kand. G. M. Francke en 17.00 uur leesdienst MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A Vlietstra jr., D.L. 111/ IV, 10; extra kollekte restauratiefonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. Wilschut en 17.00 uur ds. P. Roze- boom Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. de Leede en 18.00 uur ds. J. Vroegindeweij; extra kollekte Bond van Inwendige Zending Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, v.m. bediening Heilige Doop; extra kol lekte pastoriefonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. L. Quist, Bruchem; extra kollekte Hulp Oost-Europa Lukaskapel 10.15 uur ds. W. H. van Kooten; extra kollekte Woord Daad Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Groot, Brielle Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. W. H. den Ouden, Rotterdam. Op vrijdag 20 oktober zal er in de Bom melstee weer het jaarlijks concert plaats vinden met Oostflakkeese verenigingen. De deelnemers aan dit concert zijn: Muziekvereniging „Vooruit" uit Oude Tonge, Zangvereniging „Advendo" uit Ooltgensplaat en Muziekvereniging „E.M.M." uit Den Bommel. De aanvang van dit concert is 20.00 uur. En de toegang is gratis. Om de kosten te dekken zal er in de pauze een ver loting plaatsvinden. Centre Pares Club - The Strikes4 Black Giants - De Schuivers...0,5 - Red Arrows - V.V.H3 Nout Nissan Team - TweetyO Puntenklassement Red Arrows23 pnt. Black Giants17,5 pnt. V.V.H15 pnt. The Strikes15 pnt. Centre Pares Club 14 pnt. Tweety10 pnt. De Schuivers9,5 pnt. Nout Nissan Team 2 pnt. De Bowling Vereniging „Middelharnis" kan nog enkele leden inschrijven voor de dinsdagavond. Hierover kunt u in lichtingen verkrijgen op dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur in het sport- en recreatiecentrum „de Staver". - O 3,5 - 1 - 4 8865 pins 8646 pins 8968 pins 8007 pins 8526 pins 7762 pins 7175 pins 4635 pins MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. H. Schipaanboord, Waddinx- veen; extra kollekte kerk (onderhoud orgel) Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. M. C. Tanis, Sliedrecht-C. Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. Th. Weerstra Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 en 14.30 uur ds. P. M. v. d. Horst. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder; 1 e kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte Stichting Adullam Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; na de dienst: preekbespreking Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Janse, Middel burg en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte: diakonie Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Rozeboom en 18.00 uur drs. J. Wilschut. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. van Duin, Katwijk a/d Rijn en 18.00 uur ds. T. Wegman, Wijngaarden; extra kollekte kerk Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. A v. d. Schee, Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Smit, Hilversum en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kol lekte Varende gemeente Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. van Dalen en 18.00 uur drs. D. J. Lagerweg. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. W. Verboom, bediening Heilige Doop. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 14.30 uur ds. A. Egas Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Verwaard uit Slie- drecht en 18.00 uur kand. W. P. Emaus uit Tholen Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Meer dan in de jaren waarin hij in z'n geboortedorp Stellendam als melkslijter de boterham verdiende, heeft de bijna 82-jarige H. Polie nu tijd en aandacht voor z'n tuin en daar varen z'n gewassen wél bij...! Sinds drie jaar weduwnaar verzet hij er de gedachten die hem ook regelmatig richting Zuid Afrika voeren waar dochter Janny en haar gezin woont. In januari hoopt de krasse 82-jarige er weer voor een aantal weken heen te gaan. De tuin is dan toch in ruste.... In de nu voorbije zomer was dat anders, vooral met die perenboom waaraan 40 grote rietperen kwamen. De boom was op tijd gesnoeid, was tegen ziektes behandeld en kreeg bij herhaling water en een portie koeiemest, een prima ver zorging dus die, van die lei-boom, tot een rijke perenoogst zou leiden. De grootste peer weegt zelfs 700 gram en geen wonder dat dat van dhr. Polie in de krant mocht. Het gewicht van de meeste overige peren beweegt zich rond de 5 ons en dat is eveneens redelijk indrukwekkend. „Als men goed voor z'n varken zorgt is men spek te wachten", zo herinnert dhr. Polie een oud gezegde dat op zijn succes met de pereboom van toepassing lijkt. Z'n goudreinetten, ouderwetse grauwe, hebben het ook al zo prima gedaan, mede dankzij het mooie zomerweer, mag worden aangenomen. Geen kwaad woord over „Eilanden-nieuws"; dat is een wéreld-krant geworden"; zegt dhr. Polie en hij doelt op de graagte waarmee ons blad in Zuid Afrika gelezen wordt. Koos Keijmel verstuurt ze naar oud-Stellendammer Aren Meijer die Stellendam wel uit het oog-, maar zeker niet uit het hart verloren heeft. Wanneer dhr. Polie hen in januari z'n perenverhaal vertelt kunnen ze in de krant zien dat'ie 't écht niet overdrijft. Vertrektijden en plaatsen van de auto bussen naar Jongerendag in Utrecht op zaterdag 14 oktober 1989. Ouddorp, VW kantoor6.45 uur Goedereede, ZWN halte6.50 uur Stellendam, busstation6.55 uur Dirksland, Schelpenpad7.00 uur Sommelsdijk, ZWN halte Samaritaan7.05 uur Middelharnis, Winkelcentrum Zuid7.05 uur Nieuwe Tonge, paralelweg7.10 uur Schaapsweg7.20 uur Voor eventuele informatie kunt u bellen naar familie J. de Keizer. Telefoon 01870-3620. Vanaf 1 november 1989 zullen de ge meenten overgaan op de afgifte van een Nederlands paspoort dat er iets anders uitziet dan het huidige zwarte model. De nieuwe pas krijgt een Europese jas aan. Het belangrijkste uiterlijke kenmerk van het Europese model paspoort is de kleur van de kaft (rood). Voorts is dit rode paspoort iets kleiner van formaat dan het huidige zwarte paspoort. De praktische gevolgen van de overgang naar het rode model zijn beperkt. De zwarte paspoorten behouden hun gel digheid tot de erin vermelde datum, ook als deze na 1 november valt. Er is dus geen aanleiding om een nog geldig (zwart) paspoort om te wisselen voor het nieuwe (rode) paspoort. Ook blijft het mogelijk kinderen in een paspoort bij te schrijven onder dezelfde voorwaarden als nu het geval is. Zwarte paspoorten kunnen na 1 november echter niet meer worden verlengd na afloop van de gel digheidsduur. In plaats van verlenging wordt een nieuw paspoort uitgereikt. Deze wijziging is overigens van weinig betekenis, omdat de kosten voor aan schafvan een nieuw paspoort gelijk zijn aan de kosten van verlenging. Op D.V. zaterdag 21 oktober a.s. belegt de V.V.O. haar jaarvergadering. Deze wordt gehouden in de aula van de Christelijke Scholengemeenschap „Prins Maurits" aan de Koningin Julia- naweg te Middelharnis. Naast huishoudelijke zaken staat een klankbeeld op het programma, zodat tij dens deze vergadering het reilen en zei len van de vereniging ruimschoots de aandacht krijgt. Het bestuur nodigt daarom naast de leden in het bijzonder belangstellenden uit de bijeenkomst bij te wonen. Vanzelfsprekend zal gelegenheid wor den geboden kennis te maken met het pijporgel, waarvan de school zich eige naar mag noemen. De vergadering begint om 14.30 uur. Van de heer Van Putten een brief over het fort in de Plaet, daar is veel van te vertellen. Wat zult u daar fijn met je kornuiten gespeeld hebben en wat een spanning om dat allemaal te doen. We hebben een beetje aan „uw flakkees veranderd, maar over het geheel viel het nogal mee. Als u de stukjes regelmatig leest, ga je vanzelf wat meer op de manier van schrijven lettenen het voor naamste vinden we, als uw verhaal er maar uit komt. Wel bedankt, het smaakt Redaktie E.N. Ik zal nog us un stikje schrieve over m'n jeugd in de Plaet. In wel over het fort. Het fort had voor mien un groate antrekkiengskracht, mar het was ver boden gebied. Zoengder toestemmieng mocht er niemand komme. Maer wat verbode is, doe je naetuuriijk graeg. Dus gieng ik ur mit m'n kamme- raeden veul naertoe. Om het fort was un groate veste, in daer gienge m'n in de winter schaetsen als tur ies lag. Mar op het fort stoeng op iedere hoek un groat bord: „Verboden toegang". Over de veste was un brug mit un groate poart in vol mit stekeldraed, dus niet makkeluk om dur overheen te klimme. Op het fort stoeng un groat un hoag vierkant gebouw, dat was de toren. Noe waeren m'n nog zo joeng dat m'n geloafden dat, as je boven op un pin trapte dur un bel overgieng op het gemijeentehuus. Dus je begriept wel dammen goed uutkeke naer un pinnetje, waervan mun dochte dat die er waere. De borden „Verboden toegang" hadde m'n al laeten verdwiene, want m'n dochte, dan kenne ze oengs niks maeke. M'n wiste dan zogenaemd niet dat m'n niet op het fort mochte komme. Laeter wisten m'n wel beter, mar dat heit oengs toch niet tegen kenne houwe. Dur was wel un toezichthouder in daer waren m'n wel benauwd voor. Ik wil nog vertellen dat m'n ijeen kijeer hard geloapen had om van het fort te komme. Er waere op het fort groate kazerzes mit smalle gangen mit op het eind un spiegel. Inijeens zage m'n un schim in die gang. M'n dochte dat is de toe zichthouder, in m'n sproenge van de ijeerste verdieping hijeel vlug uut het gebouw in snel over de poart om mar buuten het fort te komme. In daer mar wacvhten, mar dur kwam niemand oengs achterop. Wiele weer trug op verkenning, mar toen kwamme m'n dur al gauw achter dat m'n weggeloape waere voor oengszelf. Die schimmen, dat waere m'n zaalf. M'n ha dur wqel om gelache, dat kajje begriepen. Mar het mooiste is, dat ik oengder diezelfde toezichthouder nogal wat werkzaemheden had gedaen, zoals schietbaenen anlegge voor de reserve- pelizie enz. Jae, dur is veul veranderd op het fort. In '40-'45 zate dur Duisers, in '45 en '46 zate dur NSB-ers in SS-ers gevangen. Ikzelf bin daer nog bie de bewae- kingsdienst geweest. In de toren worde nu fijeestavenden georganiseerd en het fort zaalf is een camping geworre. Zoe zieje mar weer hoe de tieën kanne verangdere. An aolle kammeraeden die dit nog kanne leze: de groete van jule oud- kammeraed en oud-Plaetenaer. C, van Putten, Zwijndrecht Door Gebar is een videofilm gemaakt van de september-zending naar Polen. Zaterdag 21 oktober a.s. vertrekken Jan Gebraad en Henk Huizer naar Polen om een videofilm te maken van het ver pleeghuis te Suwalki, het huis wat door Gebar wordt voorzien van kleding en medicijnen. U kunt deze film aanvragen bij Gebar, tel. 01875-2074 zodat u in eigen huiska mer kunt zien hoe hard uw hulp daar nodig is. Voor de kerstzending naar dit tehuis kunt u inleveren bij het Polendepót bij Gebar, aan de Rijksweg te Nieuwe Tonge. Voor het afhalen van uw goederen, bel len 's avonds tussen 8 en 9 uur, tel. 01875-2074. GEVRAAGD: in middelgroot bouwbedrijf wat werl<zaam is in nieuwbouw, restauratie en onderlioud. Stoofweg 3, 3253 MA OUDDORP (Z.-H.) Telefoon 01878-1977/1541 DIRKSLAND SOMMELSDIJK Geslaagd Dhr. C. A. Otte, ambtenaar Burgerzaken op de secretarie te Dirksland is aan de Bestuursacademie in Den Haag geslaagd voor het diploma differentiatie Burgerzaken. OUDDORP Op dinsdag 17 oktober 1989 geeft de Ned. Brandwonden Stichting in het mfg „Dorpstienden", aanvang 20.00 uur, voorlichting over het voorkomen van brandwonden en adviezen voor de juiste eerste hulp. Belangstellenden zijn van harte wel kom! Want ook u kunt ermee geconfronteerd worden, en wat dan te doen? DORDRECHT/MIDDELHARNIS Vrijdag, 20 oktober zal de gemeente Middelharnis en met name het sport centrum „De Staver" bol staan van politie-aktiviteiten. Rijkspolitiemen- sen met hun echtgenotes en kinderen doen dan mee aan diverse takken van sport. Het is voor de tweede keer dat het district Dordrecht een dergelijke bindings- en sportdag houdt. Van Ouddorp tot Vianen De politiemensen komen uit het hele district Dordrecht, omvattende het ge bied tussen Ouddorp en Vianen. De sportieve groep, ongeveer 450 deelne mers groot, kon inschrijven op diverse takken van sport. Er is een tennis-, volleybal-, basketbal-, bowling- en bad- mintoncompetitie. Maar ook het water ontbreekt niet. Er kan worden gezwom men, maar wie zich op een rustige manier aan het water wil vermaken kan zijn hengel uitgooien. Voor de meer sportieve deelnemers is er een mini- triathlon en een zes kilometer loop. Ook kunnen de diverse groepen onderling bij het touwtrekken uitmaken, wie er aan het langste eind trekt. Startschot Het startschot voor de bindings- en sportdag zal worden gegeven door me vrouw J. G. Sleurink-Rabbinge, burge meester van Middelharnis. De prijs uitreiking, die direct na het touwtrekken is, wordt gedaan door de commandant van het district Dordrecht, de kolonel Th. J. Prenen. De bekende en altijd met witte pet uitgedoste speaker Mels de Kie vit zal de diverse sportieve akties van commentaar voorzien. Hij zal dat op zijn 'eigen wijze' vakkundig doen. De EHBO van Middelharnis staat pa raat om zonodig ingezet te worden. hoek Hoflaan/Schoolstraat, Telefoon 01870-3332 naar meer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2