EIIIVI1DEt1-l1IEUW5 Op z'n flakkees gezeit: D'nDiek van 1912 tot 1930 INGSSPREKMET.... Zeg het met bloemen...! OJW-Dirksland Schaken De Zwarte Pion Damvereniging dhr. J. Troost te Sommelsdijk Zuiveringsinstallatie Havenslib in Werkhaven Grevelingendam Jeugddag en Gezinsdienst in Den Bommel 60 jaar agrarisch onderwijs in Barendrecht Mevr. J. A. Kosten-Maljers overleden No. 5842 01870- 4844 Gratis taxatie van uw huis Attentie, attentie, attentie! 2e team speelt remise tegen Spijkenisse 5 „Bloemen kleuren je dag", „Bloemen houden van mensen" of „Zeg het met bloemen" zijn slogans die iedereen kent. Het is dan ook een gegeven dat bloemen emoties oproepen. De Vlaamse poëet Guido Gezelle dichtte al in de vorige eeuw „....Mij spreekt de blomme een tale...." Oftewel, als woor den tekort schieten, maken bloemen dat goed. Dat heeft iedereen wel eens ervaren. Bloemen zijn altijd welkom, bij droeve en feestelijke gebeurte nissen. „Ernst Nut en Ontspanning '52" te Melissant Afscheid direkteur G. van Honk Agrarische manifestatie Plattenlandsvrouwen Midden Flal(kee 4e Blad VRIJDAG 13 OKTOBER 1989 Het is een hort gelee dat ik an dat ver- hael begon, mar as je onverwachs het ziekenhuus in verdaagt, dan hei je niks in te briengen as leege brieves, in diê binne ongeldig. Mar kom je dan weer thuus, dan is 't weer: Kiem op 'n nieuwe regel in je gaet aweer deur. Vanselfs! Even kiêke waer of tat 'k gebleve binne, in dan is het biê 't slop van Bruggeman, want tat slop lag tussen bakker Brugge- man in Teuntje van Donge. Bruggeman was één van de broadbakkers die op t'n Diek gestationeerd wazze. In het was weer net as niê Glein v.d. Hoek, de man in de bakkerieje in de vrouwelijke helt achter de wiênkelbank. In dat was tan in dat geval: Hesje. Ze zal in 't huüsouwen oak nog wel wat te doewen haa, mar de wiênkel giêng toch voor.... 'k Hoare ze nog zaage tegen m'n moeder: Wi je het wel gloave Teuntje, mar ik priêge m'n, 's ochens voor achte, een onglok. De kin- ders modde nae schoole in d'r binne dan nog kleintjes, diê motje toch oak ver- schoane. Ik bin blieje as het negen uure is. Hou mar op Hesje, ik weete d'r oalles van, was 't weerwoord van moeder Teun tje. Ze had ter oak viere. Jae dat is oak waer, mar joe hei niét van diê ouwere, net as ik in je heit geen man diê nog commentaer heit. Jae dat was oak zoe, mar d'r wazze d'r nogal een minke biê Hesje, mar de groatste hielepe nog wel een handje. Dat had je vroeger in diê groate huüsou- wens. De ouste brochte de jongste wel groat. In Buggeman zelf had het al druk genogt, overdag in bakkerieë in 's avuns de maansen van de kaareke bezoeke, want hie was ouderliêng. D'r wier oak héél wat van diê man geverregt. Mar de wiênkel liep goed in 't hééle huüouwen hielp mee. Oalles in eige behéér, in broad op te planke was zeker. In zoe belange m'n dan in het hüüs t'r neffen. Oak nering, netuurlijk, daer wennende de fumielje Hoagens. Het wazze joden in die moeste het van de neering ha. In oak taer weer, een groat huüsouwen. Het was een wiênkel in ellegoed. Alder- hangde stoffen, zoewel piloo, voor een piloosen broek as een net blommetje of striepje voor een net bloesje. Vo miên was het toen toch al: een moaie groate wiênkel. In 't midden een dubbelde deure in an weerskangten een groat raem. Dat was te etelage daer kon je dan al keuze van maeke. Noe zaage ze, as je wat uut te etelage wil haa: Dat kunt u niet krijgen van de etalage. Dat is pas te koop als er een nieuwe sortering komt. Mar biê Hoages wazze ze niê soe moelijk. Neffen Hoages was t'r een weunhuüs. Dat was te fummielje Vroegindeweij. Het was wel héél wat kleinder. In of het hüüs noe groat of klein was; groate huusouwens vongde d'r een ongderdek. Ik weete alléén nog dat t'r twee meisen wazze. Hoewel jongers, dat heug 'k ni meer. Het was toen wel een net huusje. Een deure opsieje in dan een raem mi fan die kleine ruütjes. Mit een brangschoon gesteve in gestreeke, ong- dergurdientje der voor. Naederhangdt kwam d'r een fietsemae- ker in weune. Piet Stad. Diê verkocht oak wel fietsen, want van bandjes plakke kon 'n alleen mar droag broad ete. Naederhand kwamme d'r dan oak stoomfietsen in aol daer anverwangte spullen. Mar Piet was voorüutstrevend, dus hiê reed al gaauw mit te auto van Moos te Haas. Of tat oallemaele mar kon zongder riebewiês, dat weet 'k niét oor. Mar Piet klaerende het. Mar nae- derhangd gieng 'n an 't visterdiek weune. Daer had t'n meer ruumte. Op t'n Diek kwam d'r giên opvolger in, mar Kees Lambroek, die mit Burgje Verbrugge getrouwd was kwam d'r weune. Het was zeker een oud vissersman, want hiê begon in de visnering. Raauwe schol- letjes, gebakke scholletjes, haering in oalle anverwangte artikelen. Het was oalles nering wat te klokke slaetwant Gaaretje Spee gieng d'r toch vandaen, want taer was niks te ver- hapschaeren. Het was oallemaele wel om an d'n eet te blüven, mar de Vroegin- deweij's leek het toch beter om nae de Rienkte vruüzen. Daerkonje toch beter uut te voeten, mit 'n vaareke houwe, of geiten in misschien oak wel een koeje. Jae, daer moste die het weer van haa. Mar noe de buren van Langbroek. Het éérste wat 'k daer van heuge, dat was Leentje Smit. In de volksmond Leentje Nipius. Mar ze was weduwe Smit. Ze weunde daer mit twéé jongers. Têêuw in Joap. Mar toen die jongers wat groater wiere, is ze aaregus oares gae weune, de jongers giênge d'r eige weg. Têêuw hei nog een slagerswiênkel gehad op t'n hoek van de Rienk-Stationsweg in Joap heit in dat cafee van Moanus Brienk- man geweund. In waer Leentje toen ver- daegd is, dat weet 'k niê mêêr. Mar toen ze d'r üüt gegaen is, kwam Gazen d'r in mit z'n vrouwe, Anna Polak. Ze ver kochte snoepgoed in roakgerij in zoe 't eene in 't oare. Dat had éérst nog al wat voeten in de aerde. want het wazze joden, in mocht je 's zondags ope weze. Jae, dat was éérst nogzal zwaer te verte ren. Menheerse was toendertied nogal zwaer op te hangd, dus d'r wazze een hoap maansen benaauwd, dat te kinders der ziele zouwe bezongdige, omdat ze toch giên weerstand konne haa, as ze daer wat kochte. Och jae, dat binne van die diengene, dat een maans zelf niét in de hangd heit. In m'n wille het och zoe goed doewe. In dat konne ze vroeger al niét, lae staen noe. M'n modde dat mar overgeve.... D'r zalle nog wel biddende moeders weze. De Zaanse Menheersenaer In het knusse huisje van de bijna 89-jarige Jan Troost, vlak bij de Kaai, hangt het verleden bijna tastbaar in de vertrek ken. Het is alsof de tijd hier heeft stil gestaan. In de woonkamer, waar we aan de hoge tafel zitten, zijn daar onder meer de twee bedsteden nog getuige van.... „Die bedsteden zijn nu kledingmagazijnenlacht de nog krasse baas „Ik heb er jaren in geslapen maar op een gege ven moment werd ik er als het ware uutgedouwd". Dhr. Troost is een goed verteller en hij heeft nog een prima geheugen. Hij weet precies in welk jaar iets gebeurd is wat voor hem belangrijk was. Ik hoef hem niet veel te vragen; alleen die ene vraag om iets over zijn leven te vertellen blijkt al voldoende om het a-viertje waar ik altijd op type, vol te krijgen! Als oudste van een zeer groot gezin (14 kinderen waarvan er 3 jong zijn gestorven) moest het kind Jan Troost al op heel jonge leeftijd gaan werken. Hij was pas tien en een halfjaar oud toen hij met vader mee naar het land ging. Dat was het begin van een arbeidzaam leven. Tot aan mijn 65ste heb ik altijd gewerkt", vertelt dhr Troost. „Ik had nog wel langer kunnen werken wat mijn gezondheid betreft, maar ik was thuis nodig om moeder te verzorgen die al een stuitje plimpende was". Op bijna 12-jarige leeftijd ging de kleine Jan met vader mee naar de Haarlemmermeer. Daar bleek volop werk te zijn in de bietenteelt Ook bij de aanleg van de tramrails aldaar hebben ze nog meegewerkt In die tijd werd de stoomma chine meer en meer toegepast en het moet voor een kind toen een geweldige belevenis zijn geweest om voor het eerst in z'n leven een stoomtram te zien rijden. Mijn ogen dwalen naar het schilderij dat boven de t.v. hangt „Dat is geschilderd door Eliza (Lies) Razen berg", haast dhr. Troost zich te zeggen. En daarmee zijn we van de Haarlem mermeer weer terug in Sommelsdijk. In één van de huizen die op het schilderij staan, blijkt het gezin Troost gewoond te hebben. „Daar, naast dat grote huis", wijst hij, „daar hebben wij gewoond". Het schilderij gaat, door hetgeen Troost erbij vertelt, voor me leven. Ik zie het voor me hoe in dat huisje gewoond werd. Hoe Jan, nog vóór de wekker afliep, al heel vroeg wakker was om te gaan werken. Hoe de bedsteedeur tjes dan open gingen: hoe moeder de kachel aan maakte, het brood sneed of het water voor de was opzette, 's Zaterdagsmiddags ging Jan vaak mee uitjagen. „Dat deed ik altijd graag", glundert Troost nog na, „en natuurlijk stond er dan zondags bout op tafel". Hij is, zoals ik al zei, nog een krasse man. Alhoewel het de laatste tijd toch minder wordt, vindt hij. Even heen en weer naar de kaai van Menheerse lopen gaat minder goed dan voorheen. Hij moet nu onderweg even rusten. „Dat komt door m 'n rikketik. 'k Ben in mijn leven vier keer in Dirksland geweest als je begrijpt wat ik bedoel. Eerst voor de blindedarm, daarna voor m'n „waterleiding", twee breu ken en de laatste keer dus voor m 'n rikketik. De zusters heb ben goed voor me gezorgd maar ik zit toch liever in mijn huisje. Ik ben een buitenmens. Ik ga iedere dag naar buiten. Dan voeg ik me hij het groepje mannen bij de fairbank (weegbrug). Het is daar altijd bedrijvig. Vroeger heb ik ook nog op de weegbrug gewerkt En soms rijd ik met zo 'n grote vrachtwagen mee". Dhr. Troost is alleenstaand. Mede dankzij de hulp van fami lieleden loopt zijn huishoudinkje op rolletjes, 's Avonds kijkt hij t.v. Zijn lievelingsprogramma's? „Ik kijk altijd naar het nieuws en ook veel naar sport. Met name voetballen, zwemmen en boksen. Vroeger ging ik regelmatig bij Feyenoord kijken maar daar is tegenworodig met al dat geweld, nie tveel meer aan om naar een grote wed strijd te gaan. Je kunt nu beter op de t.v. naar het voetballen kijken". Hij kijkt op zijn horloge. Het is kwart over twee. „Zo tegen drieën ga ik altijd een bakje koffie drinken op de fairbank. Om drie minuten voor vijf ga ik weer naar huis. Dan smeer ik een paar boterhammetjes, was daarna af en om half zes zit ik voor de t.v. om naar het jeugdjournaal te kijken". „Jeugdjournaal", denk ik bij mezelf. Een woord dat in zijn jeugdtijd nog niet bestond. In zijn jeugd was er nauwelijks tijd voor vertier omdat er gewerkt moest worden, veel en.... hard. Opz'n 18e-in 1918- was dhr Troost de kampioen vlasplukker van vlasboer Ste- houwer in Sommelsdijk. Soms sneed hij duizend bossen per dag en niemand die hem evenaard. Z'n zoeken naar werk bracht hem in 1919 naar Maasland, naar Pijnacker en IJs- selmonde voor het rooien van aardappelen voor N.B. de Rot terdamse Lloyd die i.v.m. de malaise in de havens z'n personeel het land had laten bewerken en in z'n jonge jaren heeft Troost nog bij de Steenkolen Handels Ver. gewerkt Tien jaar voer hij op „de beurt" en daar heeft hij geleerd zelfstan dig te zijn. En dat is'ie nog; nog tal van jaren hopen we.... 'et huus staet 'r héél tevree of et 'r altoos zal bluuve staen ik zieje 't gras, appel- in peerebaomen waerjuust de wind deurheen wil gaen. Teun ie Knöps In de Werkhaven aan de Grevelingen dam, naast het gelijknamige restaurant is de bouw van de drijvende zuiverings installatie, de z.g. Blowerfabriek thans zo ver gevorderd dat men volgende week kan beginnen met het slib uit de haven van Yerseke. In totaal wil men 12.000 m' sterk ver vuilde baggerspecie zuiveren, waarbij slib en afvalwater worden gescheiden. Het over water aangevoerde slib wordt in een toevoerleiding voor-behandeld met vlokmiddelen, waarbij de fijn slib- deeltjes worden samengevoegd tot grote stabiele vlokken. Het gevlokte slib door loopt drie ontwateringszones. Het hart van de installatie is een 2.2. meter zeefbandpers. Wat uiteindelijk overblijft is, gezuiverd afvalwater, 80% gezuiverd zand, dat voor diverse doeleinden kan worden hergebruikt en een vaste slibkoek, die over water wordt afgevoerd naar de ver brandingsovens in Schiedam. In no vember wil men beginnen met de haven van Bruinisse en eind november begint dan de operatie in de haven van Zierik- zee. Ook Colijnsplaat komt nog aan de beurt. Voor Bruinisse is er nog een hob bel te overwinnen, namelijk de meer dan een eeuw oude scheepswerf van de firma van Duivendijk, die gesteld wordt voor de keus een nieuwe helling plaat sen of verdwijnen. Gebeurt geen van beide dan vervalt de sanering van de werkhaven van Bruinisse. b.v. Het nieuwe schooljaar is alweer lang geleden begonnen. Een vakantie staat al weer voor de deur. En hoe kun je die beter beginnen dan bij het OJW in Dirksland. Ben je ouder dan 15 jaar, kom dan. Het belooft een „spranke lende" avond te worden. Een tipje van de sluier oplichten? Oké: Een ernstig begin, koffie met; een Bingo (dus neem geld mee!!) en waarschijnlijk wat bekende en minder bekende gas ten. Een goede reden om te komen, dus tot zaterdagavond; rond 20.00 uur in „Onder de Wiek". Het OJW-team SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 10 oktober 1989 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 29,30 - 30,00. Uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer: vijf en zestig ton. Ook dit jaar hopen we D.V. 18 oktober een Jeugddag te organisei^en in de con sistorie van de Geref Kerk te Den Bom mel. Van 10.00 tot 15.00 uur kun je luisteren naar Bijbelvertelling, dia's kij ken, knutselen en spelletjes doen, ook is er een maaltijd! Zondag 22 oktober hopen we met elkaar een gezinsdienst te houden met als thema: „De kinderzegening". Aanvang van de dienst 10.00 uur, met als voorgan ger drs. W. Venema en organist dhr. van Beek. Kinderen zijn van harte welkom op de Jeugddag en een ieder in de gezins dienst! Qg Evang. Commissie Pers. uitslagen: 1. J. Boeter1/2 2. H. VerbeekO 3. A de Bruin1 4. W. Markwat1/2 5. Ant. Visser1/2 6. R. Wolters1/2 7. R. van DoornO 8. P. Lesuis1 Commentaar: Nadat twee remise bin nenliepen omstreeks half elf via Mark wat en Boeter gaf van Doorn alle winst weer weg via 0. Tenslotte na afbreken bracht vooral de mooie winst van Lesuis de zaak een evenwichtig karakter zodat 4-4 een juist resultaat leek. Huish. comp; Ie team: de Glopper - Markwat1 - O Verolme - Wolters1 - O Verbeek - de Jager1/2 - 1/2 Mourik - Peeman1 - O du Pree - Boeter1 - O Ladder:Noordijk-vanProoijen....O - 1 Afdeling 2a: van Bracht - van Doorn1/2 - 1/2 H. K. Smit - v. d. Does1 - O Albrechts - Ad VisserO - 1 Afdeling 2b: Groenendijk - v. Schaardeburghafg. Dane - Maliepaard1/2 - 1/2 Lesuis - Kruik1 - O C. Bakelaar - Bakelaar jr1 - O De kleur van een boeket bloemen kan heel wat zeggen. Een roze boeket staat voor tedere liefde... Symboliek - in de eerste helft van deze eeuw was men nog enigszins met symbo liek vertrouwd. Lelies in een bruidsboeket betekenden onschuld en reinheid, lelietjes-der-dalen eenvoud. De roos geldt nog steeds als symbool van de liefde en de kleur rood van zowel liefde als hartstocht. Rode rozen hebben dan ook een dubbele betekenis. De emotionele waarde van bloemen is in onze tijd wel wat verlegd. We kiezen nu vooral bloemen, die passen bij het interieur of de persoonlijke smaak. Speciale gelegenheden - Veel minder dan vroeger is de bloemenkeuze op tra dities gebaseerd. Witte aronskelk is voor de oudere generatie een uitgesproken rouw- bloem, voor jongeren is de aparte vorm juist geschikt voor een uiterst modem arrangement. Speciale gelegenheden om bloemen te geven en te ontvangen doen zich het hele jaar voor. Het gebruik van traditionele bloemen en kleuren vervaagt echter. Het is belangrijk de keus af te stemmen op de ontvang(st)er. Als men weet dat iemand gek is op roze chrysanten en desondanks een geel boeket zomerbloemen aanbiedt, getuigt dat niet van veel aandacht. Toch is het een grappig idee iemand eens een „symbool"-boeket te schenken. Voor wie wat houvast wil hebben aan de betekenis van kleuren volgt hier een lijstje: blauw: trouw, overpeinzing paars: geel: haat, smart, beproeving rood: groen: hoop. jeugd, vruchtbaarheid roze: oranje: warmte, rijkdom wit: weemoed, ernst liefde, hartstocht tedere liefde reinheid, onschuld Uitslagen van maandag 9 oktober 1989 Ie afdeling: H. van Heukelen - H. VisbeenO - 2 B. Grootenboer - A. Visbeen1 - 1 A. het Jonk - C. Visbeen1 - 1 B. Visbeen - J. Looy1 - 1 2e afdeling: J. Doorn - M. Arrias2 - O M. Wiegel - B. van EngenO - 2 T.Goedegebuur-B.v.d.SpaanO - 2 J. Non - S. KeijzerO - 2 Dit schooljaar bestaat „DE GAARDE" School voor Algemeen Vormend- en Agrarisch Onderwijs in Barendrecht 60 jaar. Ter gelegenheid hiervan en het feit dat onze direkteur de heer G. van Honk na 25 jaar in het onderwijs onze school ver laat, organiseren wij begin november een feestweek. Maandag 30 en dinsdag 31 oktober zal in de lessen op school zoveel mogelijk ingegaan worden op 60 jaar Agrarisch Onderwijs in al haar facetten. Woensdag 1 november wordt er in de school voor de leerlingen en het perso neel een spektakulaire spellendag geor ganiseerd met een 10-tal spelen waar onder een „Rodeostier", sjoelbakken van 5 meter lengte, een balancer, elek- trospiraal, ballengooien, kruiwagen race, koekslaan en nog veel meer. Donderdag 2 november gaan de leerlin gen met het personeel naar Tropicana in Rotterdam. Vrijdag 3 november is de officiële afscheidsreceptie van de heer G. van Honk en de kennismaking met de nieuwe direkteur de heer A Huijser. Aansluitend zal de opening plaatsvin den van de Agrarische Manifestatie. Deze manifestatie wordt voor de 3e keer gehouden met als thema: ,,60 jaar Agra risch Onderwijs". Een groot aantal bedrijven, verenigin gen en instellingen zullen zich presente ren en het thema 60 jaar Agrarisch Onderwijs in al haar facetten uitdragen. Het bezoekersaantal van 1987 n.l. 8.000, zal op deze manier minimaal geëve naard worden. U bent van harte welkom op vrijdag avond 3 november van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 4 november van 10.00 tot 16.00 uur op het schoolterrein van „DE GAARDE", Dierensteinweg 2, Barendrecht. OOLTGENSPLAAT-EINDHOVEN In het Diaconessen-ziekenhuis te Eindhoven, waar zij de laatste weken werd verpleegd, overleed op maandag 9 oktober 1989, mevrouw Jacoba Adriana (Co) Maljers, sinds 9 fe bruari 1988 weduwe van de heer Johannis Kosten, schrijver van o.a. het boek „Tussen Kerk en Fort". Mevrouw Kosten-Maljers werd op 5 december 1908 te Veere geboren en is dus ruim 80 jaar oud geworden. In 1929 kwam zij als onderwijzeres naar de Chr. Nat. School te Ooltgensplaat en bleef daar werkzaam tot haar huwelijk met de heer Jo Kosten in 1943. Het echtpaar vertrok toen naar Eindhoven waar de heer Kosten werd benoemd als directeur van de Prot. Chr. Stichting Vorming Bedrijfsjeugd. Zijn vrouw werd hem daarbij behulpzaam. Evenals haar man voelde zij zich sterk aangetrokken aan haar vroegere woon plaats Ooltgensplaat. Het was onvoor stelbaar wat mevrouw Kosten over haar school, de kinderen en over de Plaat wist te vertellen. Zij kon de gebeurtenissen indrukwekkend verwoorden en voor stellen. Na de dood van haar echtgenoot is het met de gezondheid van mevrouw Kos ten steeds minder geworden. Haar einde kwam niet onverwacht. Vanaf deze plaats condoleren wij de kinderen en kleinkinderen met het verlies van moe der en oma. Hun vader Jo Kosten schreef in zijn leven ook vele artikelen voor ons blad „Eilanden-Nieuws", zijn pennevruch- ten worden nog steeds gemist. De begrafenis van mevrouw Kosten heeft plaats gehad donderdag 12 okto ber op de Algemene Begraafplaats „Oude Toren" te Eindhoven/Woensel. Vooraf werd er een afscheidsdienst gehouden in de Adventskerk, Cam- phuysenstraat 4 te Eindhoven. Zij werd in liet graf van haar echtgenoot bij gezet. Het adres van de fam. Kosten is: Berg- mannstraat 66, 5615 KG Eindhoven. De afd. Midden Flakkee van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt a.s. donderdag 19 oktober een bijeen komst in „het Diekhuus" te Middelhar- nis, 's avonds om kwart voor 8. De heren v. d. Kamp en de Graaff, ondernemers van het Tuincentrum GRAKA zullen deze avond veel infor matie geven over aanleg en verzorging van tuinen in de meest uitgebreide zin. Leden gratis, van introducé's wordt een entree van 2,50 gevraagd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13