Raad Middelharnis vocht met College wat planologieprobleempjes uit Deceptie voor Good-Luck 1 TRENDS DICTEREN BROMFIETSMARKT Te weinig vis Dhr. C. Quist beëdigd Fanfare-orkest De Hoop Abonneert U op Eilanden-nieuws Bijeenkomst C.P.B, afd. Flakkee De Christenvrouw Middelharnis Verantwoording ^Woord en Daad' Janet Tanis en Kees Akershoek prolongeren titel Schitterend succes voor Sempre's drumband Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 10 OKTOBER 1989 Wethouder J. Th. M. Jacobs, och arme, in z'n alweer twintigjarig raadslid maatschap had hij zich nooit'es vergist wanneer het op stemmen aankwam, maar in de vergadering van j.l. donderdagavond overkwam het hem. Zijn „voor" had „tegen" moeten zijn, maar dat kon de wethouder nauwelijks kwalijk worden genomen en 't was ook niet van doorslaggevende betekenis, 't Zat tóch al wel goed voor schilder P. Bechtum die zijn aan de Verlengde Hoflaan gevestigde schildersbedrijf uit zou willen breiden maar daarin op een energiek verzet van het College stuitte. Een bouwvergunning was hem dan ook geweigerd. Dhr. Bechtum heeft dat er niet bij laten zitten, temeer omdat de „Commissie voor de behandeUng van de bezwaar- en beroepschriften" het niet met het Col lege-, maar met hém eens was. Géén overlast en géén verstoring van het straatbeeld, zo heeft die Commissie beoordeeld en het beroep van dhr. Bech tum, ingediend door mr. A. A. den Hol lander werd door de Commissie dan ook gegrond verklaard. Niet echter door het College dat de raad voorstelde het beroep ongegrond te ver klaren. Het College geeft een andere en strakkere uitleg aan het begrip „regule ring van de detailhandel" zoals in het nog nieuwe best.plan „Centrum Mid delharnis" is gehanteerd. B en W vinden uitbreiding van de zaak van Bechtum „planologisch ongewenst", terwijl de Commissie vindt dat de regels van het best.plan bestaande bedrijven niet in hun bedrijfsuitoefening mogen beper ken. De raad mocht het donderdag avond ontwarren. Weth. Jacobs strui kelde erover, maar misschien was ook de wens de vader van zijn gedachte? De gehouden bespreking leerde al snel dat het College van de raad weinig instemming te wachten had; niet van de SGP/RPF fraktie, niet van de leden van lijst Hoogzand, noch van dhr. Kersber- gen (WD) en evenmin van dhr. van Heemst als enige van de PvdA fraktie. Ieder van hen herinnerde aan de ver gunning die vorige vergadering aan bloemisterij Viskil wél in een identiek geval was gegeven en nu was daar het precedent, vond de raadsmeerderheid die, terwille van de consequentie nu ook dhr. Bechtum tegemoet wilde komen. Dhr. C. Quist (SGP/RPF en vérs in de raad) maakte duidelijk dat zijn fraktie niet met College in zou stemmen, het leek dhr. Quist een weinig acceptabele dooddoener te spreken over „een plano logische ongewenstheid" wanneer er geen duidelijke tegenargumenten zijn. Voor zijn fraktiegenoot dhr. v. d. Ketterij was het de vraag of de voorz. een haar onwelgevallige raadsbeslissing aan de Kroon ter vernietiging voor zou dragen. „Nee", was daarop het antwoord, omdat de raad juridisch gezien geen bouwver gunning kón verlenen en geen verdere beslissing zou kunnen nemen dan het treffen van een voorbereidingsbesluit; niets onwettelijks wat voor vernietiging in aanmerking zou komen, derhalve. Later ter vergadering zou dhr. v. d. Ket terij dan ook tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voorstellen. Het voorstel haalde het met 12-5 stemmen. Onder de voorstemmers ook - abusieve lijk - weth. Jacobs. Coulant De raadsmeerderheid had duidelijk gemaakt tegenover de burgers een cou lante houding aan te wdllen nemen in de interpretatie van bestemmingsplannen. „Elk bestplan heeft z'n mankementen en beperkingen", vond dhr. Kersbergen en zo ook dhr. Hoogzand die dhr. Bech tum graag terwille wilde zijn. Ook dhr. van Heemst en mevr. van Eek gaven daar blijk van: „....toen we het bestem mingsplan vaststelden hadden we de grotere bedrijven op het oog en bedoel den we niet de gevestigde detailhandel in zijn mogelijkheden te beperken", zo argumenteerde zij. Weth. Jacobs sputterde nog wat tegen tegen de duidelijke overmant. „Een bestemmingsplan geeft rechten aan de burgers en plichten aan het College de bepalingen daarvan te handhaven", zo legde hij de raad voor: „het mag niet zo zijn dat de burgers steeds ongerust in de krant hoeven te kijken of er niets veran dert", vond dhr. Jacobs en hij verweet de raad in dezen een „zwalkend" beleid te voeren. Flauwekul Bij een volgende agendapunt, óók een beroepszaak, werd het verschil van mening tussen College en raad nog ver der aangescherpt. „Flauwekul...!" von den dhr. Kerrsbergen (WD) en mevr. van Eek (CDA) het aan dhr. L. Arens- man aan de Molendijk te Stad aan 't Haringvliet de vergunning voor een - plastic - hobbykas te hebben geweigerd. Het gebruik van plastic inplaats van glas had tot een negatief Welstandsadvies geleid, maar de raadsmeerderheid wen ste dat - met 12-5 - niet te volgen. „Zo'n kas is een uitneembaar ding dat niet eens aard- en nagelvast staat" wierp dhr. Kersbergen tegen en hij vroeg zich af of er misschien moeilijk wordt ge daan om nog wat legeskosten te in casseren? Ook bij mevr. van Eek geen enkel begrip voor de weigering: „....alleen met een grote verrekijker en dan nog om een bochtje zou je de kas zien staan; nie mand heeft er last van", wilde ze daar mee maar zeggen. Ook dhr. van Heemst (PvdA) dacht er zo over: „het is zeker niet storend, veel sto- render is voor mij het geparkeerde blik op de Molendijk", vergeleek hij. Ook dhr. Hoogzand had een vergelijk: „er zullen heel wat plastic boten in de jachthaven komen", zo schatte hij de aanwezigheid van een plastic hobbykas gering. Op Welstandadviezen had dhr. Hoogzand het niet begrepen om het niet zover te laten komen dat voor een behangetje in de slaapkamer óók een Welstandsadvies nodig wordt. Uit de beantwoording door weth. Jacobs bleek dat het het College niet zozeer om de kas-, dan wel om het gebruikte mate riaal, plastic, gaat, al wilde dhr. Jacobs voor het gelijk van het College ook weer niet een heroïsche strijd voeren.... Wél verzette dhr. Jacobs zich tegen de idee om plastic als een eigentijds bouwmate riaal te waarderen, zoals door dhr. Kers bergen gedaan in diens bewering dat van „de heren van Welstand" dat mate riaal zelfs in het beschermd dorpsgebied zou mogen worden gebruikt. Met 12-5 verzette de raad zich tegen het voorstel tot ongegrondverklaring. Bij de 12 was niet de stem van dhr. Rijvers die de estetische nonnen van doorslagge vende betekenis vond en niet de stem van dhr. v. d. Ketterij die vreesde dat het hek van voor de dam wordt weggehaald als zo'n kas zou worden toegestaan. Wél instemming van dhr. C. Quist: „wel iswaar een stukje visuele vervuiling maar dat zijn de hoogspanningsmasten ook", was zijn logica, die overigens door weth. Jacobs niet zo begrepen of bewon derd werd.... Sportschool op bedrijfsterrein Van de vraag of een sportschool thuis hoort op het bedrijventerrein Oostplaat hebben College en raad maar geen pro bleem gemaakt toen dhr. H. C. Gerhards te Dirksland belangstelling toonde voor het erfpachten van plm. 4000 m^. Wel had dhr. v. d. Ketterij daar moeite mee en als enige verklaarde hij zich dan ook tegen het voorstel. Zo niet dhr. Hoog zand: „elke klant is welkom, zo raken we de grond tenminste nog een beetje kwijt", stelde hij tevreden vast. Elders in de gemeente zou een sportschool als dhr. Gerhards bedoelt te bouwen ook niet geplaatst kunnen worden, er komen squash banen die een lengte van 62 meter nodig maken; ook i.v.m. de par- keerbehoefte zou situering in het dorp bezwaarlijk zijn. De nu aangewezen plaats is aan de Dwarsweg, naast Vlees- handel Krijgsman die nog tot november optie heeft op het direct naastgelegen perceel. Overigens adviseerde dhr. Kersbergen het bestemmingsplan evt. te herzien ter meerdere duidelijkheid wat er kan en niet kan op de Oostplaat. Op zijn beurt hoopt weth. Jacobs op nog wat van zulke klanten. Zaterdag 7 oktober j.l. werd de eerste zoutwaterwedstrijd van dit seizoen ge houden voor de leden van de henge laarsvereniging Krammer. De wedstrijd werd vervist aan het strand van Roc- kanje. De vangsten waren minimaal tot zeer slecht. Dit beeld kenmerkt zich momenteel over de gehele kust, wat gezien de tijd van het jaar uiterst onge woon is. Mogelijk speelt de nog hoge watertemperatuur hierin een belang rijke rol. De uitslag: 1. C. v.d. Jagt34 cm. 2. Mare van Biert....l7 cm. 3. A. Kromdijk14 cm. 4. R. de Jong5 cm. Zaterdag 14 oktober a.s. wordt er weer een witviswedstrijd gehouden in de omgeving van Middelharnis. Inschrij ven kan men van 7.30 - 8.00 uur bij café Zaaijer te Middelharnis en gevist wordt er van 9.00 - 12.00 uur. De 14e oktober is tevens de laatste moge lijkheid om u op te geven voor de feest avond annex koudbuffet en de prijs uitreiking over het seizoen 1988 - 1989. In verband met de eindwedstrijd voor het Nederlands Kampioenschap gaat de zoutwaterwedstrijd van 21 oktober a.s. niet door. Voor meer informatie kunt u bellen naar C. van Poortvliet, tel. 01857-1009. Aan het begin van de vergadering is dhr. C. Quist beëdigd als lid van de raad waarin hij deel uitmaakt van de SGP/RPF fraktie. Na door de voorz. burg. mevr. Sleurink hartelijk te zijn verwelkomd en in het raadswerk een positieve in breng in het belang van de Ge meente te zijn toegewenst, gaf dhr. Quist blijk van zijn verlangen conform de bede in het ambtsge bed de ware belangen te dienen, in het toetsen waarvan, zo wist hij uit zijn eerdere raadservaring in Oostflakkee, de principes een rol zullen spelen. „Zelfs als het spant hoop ik dat we respekt voor eikaars mening zullen hebben en dat een politiek vijand toch een persoonlijk vriend zal kunnen zijn", aldus dhr. Quist. Verweerschrift planschade Oud-wethouder M. K. van Eek heeft zich gegord ten strijde tegen de ge meente die oud-tuinder J. Zweerus tekort zou hebben gedaan toen hem, in 1981, geweigerd werd woningen te mo gen bouwen op zijn (tuin)grond aan het Oost Voorgors. In 1988 nam de gemeente zelf een voorbereidingsbesluit dat wo ningbouw mogelijk maakte en namens dhr. Zweerus claimt dhr. van Eek nu een schadevergoeding van ruim 150.000,-. In de vergadering van 3 juli wees de gemeenteraad die claim af omdat vol gens de raad van planschade geen sprake is. Dhr. van Eek is tegen die uitspraak een AROB procedure begonnen, maar Mid delharnis' raad persisteert bij de eer dere ongegrondverklaring. Nautica Sport Het botenbedrijf Nautica Sport Neder land b.v. op de hoek Rottenburgseweg- Langeweg mag zijn bedrijfsgebouwen uitbreiden. Eigenaar van Bodegraven heeft de fundering al gelegd en het was dhr. A. Tiggelman die daar aanmerkin gen op maakte. Weth. Jacobs kon er wel in mee denken, de bouw was dan ook stilgelegd maar het ging te ver om de al aangebrachte fundering weg te laten halen. De raad hoopt dat het aanzicht van het bedrijf mooier zal worden nu de opslagplaats voor gebruikte boten zal verdwijnen, zoals ook gehoopt wordt dat er geen boten op de paralelweg zullen worden gestald. Weth. Jacobs had dat overigens nog niet geconstateerd, al thans niet voor langere duur. Benoeming De raad heeft bij de benoeming van een lid van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg niet het verzoek van mevr. Verhoef gevolgd. Inplaats van de voorgestelde H. J. van Heemst vroeg zij de raad dhr. D. Hoogzand te benoemen. Die had van dat bestuur afstand moeten nemen toen hij in 1978 wethouder werd. Nu was er - aldus mevr. Verhoef - de gelegenheid dhr. Hoogzand z'n bestuursplaats weer in te laten nemen. Bij stemming bleek echter dhr. van Heemst met 9 stemmen te zijn benoemd, dhr. Hoogzand kreeg er 6. Presentatieconcert Zaterdag 14 oktober a.s., aanvang 19.30 uur, houdt de gehele muziekvereniging De Hoop open huis in het Haegse Huus te Stellendam. U kunt dan kijken en luisteren naar een optreden van de aller jongsten in de blokfluitgroep, gevolgd door het Jeugdorkest. De laatste maan den hebben weer wat meer gevorderde jeugdleden een plaats in dit orkest gekregen. Voor hen belooft het een span nende uitvoering te worden. De avond wordt besloten met een con cert door het Fanfare-orkest De Hoop 0.1.V. Arie Stolk. Zij verzorgen een z.g. licht programma met goed in het gehoor liggende werken. U kunt, eventueel met uw kind(eren), komen luisteren. De toegang is gratis. Oliebollenaktie Dinsdag 17 oktober a.s. vanaf 14.00 uur worden door leden van De Hoop huis- aan-huis oliebollen verkocht ten bate van het instrumentenfonds. Deze olie bollen zijn 's morgens in de bakkerij bij bakker Jan Troost, Voorstraat te Stellen- dam, gebakken. Ze zijn heerlijk vers! U koopt ze toch ook?! Op deze wijze steunt u Fanfare-orkest De Hoop, die aan zoveel jonge en oudere leden een zin volle en fijne hobby geeft. De drumband van de jubilerende Ko ninklijke Fanfare Sempre Crescendo te Middelhamis-Sommelsdijk behaalde op zaterdag 30 september j.l. een schitte rend resultaat op de Nationale mars en showwedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekver enigingen. Op het door de H.O.V. Libertatis Primi- tae georganiseerde concours te Brielle behaalde zij in de tweede divisie 307 punten waardoor werd toegekend een eerste prijs met promotie naar de eerste divisie. Voor het stilstaandwerk, The Red Lions van Sandrie Egberts, behaalden zij 153'/2 punt en voor het het lopend werk, Margos In Jumping Five van Wim Laros, werd eveneens 153% punt be haald. De jury prees de techniek, de rit miek en de goede marsorde van de band. Instructeur en tamboermaitre, Cor Bus- kop, zorgde met dit resultaat voor een mooie bijdrage aan het jubileumjaar van de Koninklijke Fanfare Sempre Crescendo. Voor belangstellenden: de drumband oefent elke maandagavond van 20.00 - 22.00 uur in het verenigingsgebouw De Notenkraker, Juliana van Stolberglaan 17a te Middelharnis. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Bejaardenmiddag De C.V.B, afdeling Middelhamis-Som melsdijk nodigt u weer hartelijk uit op dinsdag 17 oktober 's middags half drie in „De Hoeksteen". Spreker van deze middag is dominee D. Scheepmaker met als onderwerp: „De Jehovahgetui- gen". Als u vervoer nodig hebt kunt u bellen: mevr. E. Vroegindeweij, tel. 2566. Donderdagavond a.s. hoopt de afdeling Flakkee van de C.P.B, een bijeenkomst te houden, 's avonds half acht in het Dienstencentrum te Middelharnis. Kapitein Scholtens van het Leger des Heils te Spijkenisse hoopt deze avond een inleiding over het werk van het Leger te houden. OOLTGENSPLAAT Kerkelijke huwelijksbevestiging Op D.V. vrijdag 13 oktober a.s. om 3 uur nam. zal in de kerk van de Geref Gem. de huwelijksbevestiging plaats hebben van André van Dam Czn., Weespad 25, alhier, en Cora van der Linde, Oost Voorgors 12 te Middelhar nis, door ds. J. Beens van Scherpe- nisse. Woensdagavond a.s. hoopt de afdeling Middelharnis van „De Christenvrouw" weer bij haar zustervereniging in Dirks land te gast te zijn. Om vijf over zeven vertrekt de bus vanaf „De Samaritaan", om tien over zeven vanaf de muziektent en om kwart over zeven vanaf het Dienstencentrum. Een advertentie in Eiianden-Nleuws heeft altijd succes De penningmeester van „Woord en Daad" ontving tijdens het derde kwar taal van 1989: Verkopen1139,80 Coll. zangvereniging15,00 Rommelmarkt fam. Grinwis, Ouddorp12700,00 Fietspuzzeltocht Ouddorp 1406,50 Opbrengst Delta Flora5111,50 Kerkvoogdij Oude Tonge10,00 Part. giften700,00 School met de Bijbel1650,00 Kinderakties: CoU. Jorina Bakelaar35,10 Spaarpot NN33,95 Wim en Thea Roozemond en Chr. Drooger10,20 Rommelmarkt Wilco Menheere en Lisette de Vogel13,90 Fietspuzzeltocht Ouddorp 2000,00 Rente Bank26,94 Totaal 3e kwartaal 1989.ƒ24852,89 Allen die hiertoe hebben bijgedragen hartelijk dank! Giften voor ons projekt op Haïti of voor andere door u te bestemmen projekten kunt u overmaken op giro 5620184 t.n.v. „Woord en Daad" te Middelharnis of op nummer 36.13.13.772 van de Rabobank te Middelharnis t.n.v. „Woord en Daad" Goeree-Overflakkee. De penningmeester voor de Stichting Woord en Daad" Goeree-Overflakkee Herfstvakantiezwemmen te Stellendam Tijdens de herfstvakantie van 14 tot 21 oktober a.s. is het subtropisch zwembad „'t Zuiderdiep" te Stellendam elke mid dag voor vrijzwemmen open van 13.00 tot 17.00 uur (zondag gesloten). De zwemtijden 's morgens en 's avonds blij ven onveranderd. Succes en teleurstelling liggen dikwijls heel dicht bij elkaar. Deze stelling deed weer eens opgeld zo'n kwartier na rust van de korfbalontmoeting Good-Luck 1 tegen VIOS (N) 1. Juist toen iedereen zat te wachten op de gelijkmaker van de ploege van trainier Ronald Wijdema, viel zoals zo vaak het doelpunt aan de andere kant (1-3). Daarvoor had Good-Luck's beginnende aanval reeds verzuimd om de openings treffer te bewerkstelligen. Het kwartet Johan V. d. Made, André Vis, Margie Bakker en Dineke Sprong miste vanaf het begin de scherpte die uiteraard in dit soort wedstrijden de doorslag geeft. De 0-1 van VIOS (N) was dan ook een logisch gevolg van het vorenstaande. Een benutte strafworp, ongelukkiger wijs veroorzaakt, betekende de 0-2 en de ommekeer daar waar het Good-Luck betrof. Nog geen minuut later kende de uitstekend leidende scheidsrechter van Alphen uit Roosendaal (de man voelde precies de sfeer van de wedstrijd aan) een strafworp toe aan Good-Luck, die door aanvoerder Bennie Vis werd ver zilverd. Deze treffer bracht tot aan de rust een gelijkopgaand duel, waarin de beste kansen toch voor VIOS (N) werden genoteerd. Na de eerder genoemde derde Numans- dorpse treffer waren de Rood-Witten zodanig van slag, dat binnen luttele minuten de vierde tegengoal werd aan getekend. Deze stand impliceerde uiter aard dat de aanvalscombinaties bij VIOS (N) nog beter konden worden opgezet. Soepeitjes liepen de „gasten" daarna uit naar 1-5. De weerstand van de ploeg uit Middelharnis was nu defi nitief gebroken. Ook de wissel Diana Slui voor de moegestreden Margie Bak ker mocht niet meer baten. Na een door Johan van der Made gemiste strafworp besliste VIOS (vooruit is ons streven) uit Numansdorp uitein- Afgelopen zaterdag werd in het Stel- lendamse zwembad 't Zuiderdiep gestreden om het clubkampioenschap van zwemclub de Stelle, 's Ochtends mochten de pupillen I en II strijden om de titels in de afdelingen, 's Avonds ging het om het algemeen kampioenschap. Bij de pupillen II gooide Bianca Breen hoge ogen. Corine Tanis was echter net iets ster ker, zodat zij alsnog met de titel naar huis mocht. Anton van Koppen werd in het afgelo penjaar zienderogen sterker. Jean Marc Kool kon hem op de schoolslag nog net weerstaan, maar op de borstcrawl was het gebeurt. Anton sloeg keihard toe en haalde zo zijn eerste kampioenschap binnen. Helaas waren er in de groep pupillen I geen jongens, maar dat werd door de meisjes ruimschoots goed gemaakt. Sas- kia Jansen zorgde voor niet minder dan 3 baanrecords waarvan er 2 ook nog een clubrecord waren. Een baan- en clubre- cord moest ze in eerste instantie delen met Carolien Jansen, maar met kampen (voor de gouden medaille) zwom ze zelfs nog sneller dan in de series! Uiteraard werd Saskia Jansen clubkampioen bij de pupillen I. 's Avonds kwamen de kanonnen aan de beurt. Lenneke Riemens mocht op de schoolslag nog een gouden medaille halen, maar daarna dulde Janet Tanis niemand meer boven zich. Zij werd dan ook opnieuw afgetekend clubkam pioene. Verrassend deze avond was het optreden van Saskia Jansen. Met op nieuw baan- en clubrecord voor haar leeftijdsgroep wist ze een zilveren me daille te veroveren. De nieuwe groep heeft de toppers dit jaar verdreven, maar Saskia komt hen nu al bedreigen! Bij de heren was het Kees Akershoek die onverbiddelijk de lakens uitdeelde. Ech ter ook nu weer moest hij op de rugcrawl zijn meerdere erkennen in Reinier Kie viet, die tweede werd in het eindtotaal. Met 2x brons en lx zilver werd Gerrit Koese een keurige derde. delijk de ongelijke strijd. Het zevende en laatste Numansdorpse doelpunt com pleteerde het succes voor deze ploeg, die nu eens een keer een maatje te groot bleek voor Good Luck 1. AUTOIVIAAT-BROMFIETS EN SNORFIETS POPULAIR TRENDGEVOELIG AANBOD BROMSCOOTER EN SNORFIETS Bijna een kwart van alle 16- en 17-jarigen in Nederland bezit een bromfiets. Daarnaast heeft acht procent van alle Nederlanders in de leeftijd van 18 tot 35 jaar een brommer. Boven 35 jaar ligt het bromfjetsbezit op drie tot vier procent. Bij mannnen is het brom- fietsbezit hoger dan bij vrouwen: tien tegen vijf procent. Deze cijfers komen uit een consumentenonderzoek van een paar jaar geleden naar de „bromfiets-dichtheid" in Nederland. Uit het onderzoek bleek ook dat de bromfiets een belangrijke symboli sche plaats inneemt in de belevings wereld van jongeren. Zij zien de brommer als „opstapje naar volwas senheid". De bromfiets heeft dus een grote aantrekkingskracht op de jeugd, die zich daarvoor veel inspanningen getroost. Baantjes als vakkenvuller bij de grootgrutters en krantenwijken zijn in trek om de financiële hobbel te nemen, die de 16-jarige wacht bij de aanschaf van een bromfiets. Jongeren bepalen hun keuze omtrent de soort of merk bromfiets niet pri mair bij de lokale bromfietshandelaar of via folders en brochures, maar vooral op het schoolplein en in ge sprekken met vrienden en vriendin nen. Hierdoor ontstaan spontaan al lerlei trends onder bromfietsers. Zo is de automaat-bromfiets thans enorm populair. Tot voor kort schaften voor al meisjes zich deze brommers aan. Nu blijken ook jongens zich massaal op de versnellingsloze bromfiets te storten. Maar ze passen die wel aan naar wat het modebeeld voorschrijft, zoals een expansie-uitlaat, chopperza del, hoog stuur eventueel gekoppeld aan een verlengde voorvork. Brom fietsleveranciers houden meer en meer rekening met de trendgevoelige smaak van de jeugd. Ook ontwerpen de importeurs zelf modellen, die zijn toegesneden op het modebeeld. Zij nemen een bepaald type uit het leve ringsprogramma van de fabrikant en tuigen dit op met onderdelen die in de smaak vallen. Voor nieuwe bromfietsen lopen de prijzen van 800 tot ruim 6.000 gulden. Voor circa 800 gulden koopt de 16-jarige een eenvoudig uitgevoerde automaat van Oostblok-fabrikaat. Voor 6.000 gulden levert de brom fietshandelaar een Italiaanse replica van een racer met alle denkbare tech nische snufjes. Binnen deze uitersten valt het aanbod uiteen in vier klas sen: automaat-bromfietsen, versnel lingsbromfietsen, bromscooters en snorfietsen. Automaat-brommers zijn veruit favo riet. Logisch gezien de prijzen van 800 tot 2400 gulden, wat flink lager is dan de prijzen voor versnellings bromfietsen of Bromscooters. Bij de versnellingsbromfietsen varië ren de prijzen van twee- tot zesdui zend gulden. Qua styling en techniek volgt de versnellingsbromfiets nauw gezet de trends bij de motoren. Voor beelden zijn het monoshock veersys- teem, schijfremmen, stroomlijn en bij de duurdere types vloeistofkoeling of een „upside-down" voorvork. De versnellingsbromfietsen zijn ver der te verdelen in pure gebruiks- bromfietsen, die vaak door een oude publiek worden gekocht, de sportieve types met als uitschieters de pure race-replica's en de „off-roads". Nadat de overheid in 1985 de wette lijke eisen voor bromfietsen had ver ruimd, ontstond een compleet nieu we klasse: de bromfiets als scooter ofwel de bromscooter. Hiermee keer de de scooter, die vooral in de jaren '60 furore maakte, weer terug in het straatbeeld. De overheidsmaatregel van 1985 had ook gevolgen voor het aanbod bin nen de klasse Snorfietsen. Dit aanbod verruimde door de komst van een ingenieus hulpmotortje. Vooral oude ren voelen zich tot dit type Snorfiets aangetrokken. Het zijn eigenlijk gewo ne fietsen waarbij het aan de achter- naaf gemonteerde motortje als thuis komer kan fungeren, wanneer de ver moeidheid bij de fietser toeslaat. Met prijzen van rond 1500 gulden beleven deze fietsen met hulpmotor - de bromfiets in zijn oervorm - een enor me opgang. Een groot deel van de circa 14.000 in 1988 verkochte Snor fietsen waren van Nederlands fabri kaat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2