eiüvhdeii-iiieuws NIEUWS Gestoorde stofwisseling oorzaak hondekwalen Wie schrijft er mee van en over Flakkee? vanDroii^elen uit de Kerken Damvereniging Belangstelling voor kotters Schaken De Zwarte Pion op Flakkee 'Zitten' en 'Slapen' op maat. Najaarsstreekvergadering Ned. Herv. Mannenver. Elke Dinsdag Senioren-dag Raad Tholen kiest voor hoger tarief vuilafvoer! Uitslag HV Krammer OPEN JEUGDWERK Gevonden voorwerpen 3e Blad VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 No. 5840 NED. HERV. KERK Beroepen te: Harmeien (toez.) A. A. A. Prosman, pred. voor buitengew. werkz. (legerpredikant) wonende te Veenen- daal; Minnertsga J. B. Kamp, kand. te Elspeet; Waardenburg-Neerijnen S. Ju- melet te Polsbroek; Wageningen P. J. den Admirant te Kampen; Hazerswou- de E. V. d. Ham te Brakel. Aangenomen naar: Besoijen G. van Goch, kand. te Barneveld; Harskamp C. Stelwagen te Montfoort; Strijen J. van Doom te Oud-Beijerland. Bedankt voor: Nieuwe Pekela J. B. Kamp, kand. te Elspeet; Genderen G. van Goch, kand. te Barneveld; Gene muiden A. van Vuuren te Alblasserdam; Haamstede J. van Popering te Windes- heim; Krimpen aan den IJssel (buiten gew. wijkgem.) M. Goudriaan te Apel doorn (buitengew. wijkgem.); Ter Aar (toez.) J. L. Ravesloot te Westerhaar; Goedereede (toez.) C. van Duin te Hei en Boeicop. GEREF. KERKEN Beroepen te: Harmeien drs. L. van Wijk, kand. te Haarlem; Hasselt drs. W. J. Zaagsma, kand. aldaar. Aangenomen naar: Blija drs. T. S. Smit, kand. te Barendrecht; Harmeien drs. L. van Wijk, kand. te Haarlem; Hasselt drs. W. J. Zaagsma, kand. aldaar; Hooge- zand-Sappemeer drs. W. de Groot te De Krim; Meerkerk drs. J. P. Helder, kand. te Hoogeveen; Ten Boer drs. S. Alblas te Heinenoord; Loenen aan de Vecht drs. B. C. van Wieren te Nieuw-Buinen; Utrecht drs. J. W. Th. Muntendam te Putten. Bedankt voor: Katwijk aan Zee drs. W. J. W. Scheltens te Haren (Gr.), die verder geen beroepen in overweging wil ne men. Beroepbaarstelling: Drs. R. J. Blokland, kand. te Breskens; mw. drs. M. V. A. L. Lie, Dr. E. Boekmanstraat 10-3,1069 KS Amsterdam; drs. W. J. Zaagsma, kand. te Hasselt. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Nijmegen H. P. Dam te Middelstum; IJmuiden K. de Vries te IJsselmuiden-Grafhorst. Op D.V. 11 oktober 1989 hopen wij met de bij de streek Flakkee aangesloten ver enigingen samen te komen in het Her vormde Verenigingsgebouw Diaconia aan de Kerkring te Oude Tonge. Op deze avond hoopt te spreken ons hoofdbestuurslid dominee H. Visser uit Katwijk aan Zee over het onderwerp: En Uw Naam ter ere leven. De aanvang is half acht. We wekken alle leden op om zo veel als mogelijk is deze avond te bezoeken. Ook belangstellen den zijn van harte welkom. Tot ziens in Oude Tonge. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 3 oktober 1989 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 27,30 - 28,70. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: zeventig ton. NED. GEREF KERKEN Aangenomen naar: Enschede-Noord G. Vrooland, kand. te Apeldoorn; 's-Gra- venhage H. Schuurman te Dronten. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Assen A. Brons te Vlissingen en A. Dingemanse te Arnhem; Rotter dam-West P. Roos te Utrecht-Noord en R. Kok te Damwoude. Beroepen te: Assen A. Dingemanse te Arnhem; Bussem H. E. Sterk te Ulrum en Lutjegast; Haarlem-Noord drs. W. J. Quist te Apeldoom-Zuid. Bedankt voor: Rotterdam-Alexander- polder P. van Ruitenburg te Meliskerke; Capelle aan den IJssel (wijk West) i.c.m. Dovenzorg en 's-Gravenhage-Zuid G. J. van Aalst te Benthuizen; Scherpenzeel G. Mouw te Genemuiden; Westkapelle M. Mondria te Waardenburg. Eén op de vier gezinnen in Nederland heeft 1 of meer honden. Gemiddeld geeft de hondenbezitter per jaar 400,- uit aan dierenarts-consulten en me dicijnen. Volgens voedingsspecialist C. Kroeske veroorzaken slechte voe ding en een gestoorde stofwisseling veel van de klachten bij honden. De hond eet van nature voedsel wat bestaat uit 80 tot 90% vocht (vlees, darmen en de inhoud ervan). Daarop zijn de maag en de darmen van de hond ook op ingesteld. Tevens kan opgemerkt worden dat de hond van nature een roedeldier is en dus ook instinctmatig schrokt (noodzaak om snel mogelijk voedsel te bemachtigen). Veel hondeboer bestaat uit bewerkt droogvoer waarvan veel bouwstoffen onverteerbaar zijn. De maag- en darmflora kunnen al dit bewerkte voedsel niet voldoende omzet ten waardoor gisting ontstaat in maag en darmen. Door deze gisting ontstaan toxi- nen (giften) en deze worden gemakkelijk door het bloed opgenomen. De lever heeft als taak deze schadelijke stoffen uit de bloedbanen te zuiveren. Op den duur zal de lever hierdoor overbelast worden, waardoor de klachten ont staan, met name welke genetisch (erfelijk) aanwezig zijn. Kroeske b.v. in Bennekom heeft als hulpmiddel bij dit probleem Hokamix 30 ont wikkeld. Hokamix 30 is een compositie van natuurlijke produkten. Hierdoor krijgen honden in ruime mate die stoffen binnen welke zij normaal, indien zij in de vrije na tuur rond zouden lopen, instinctief opzoeken voor hun gezondheid. Hokamix 30 werkt als een katalysator, herstelt maag- en darmflora en zorgt voor een volledige voedsel-opname. Naast het gebruik van Hokamix 30 is tevens een goede voeding van belang, b.v. een goed diner zonder teveel aan kleur-, geur-, smaak en conserve ringsmiddelen, in ruim water voorgeweekt, met toevoeging van oud bruin brood en facultatief vlees (zoals kopvlees, lamshart, gekookt runderhart, of vuile pens). Indien vlees wordt toegevoegd dient dit in mindering gebracht te worden op het diner. Ook de toevoeging van karnemelk of yoghurt is aan te bevelen i.v.m. de vorming van noodzakelijke melkzuur bacteriën. Hokamix 30 heeft zich inmiddels in de praktijk bewezen en biedt o.a. een oplossing voor huid, vachtproblemen en allergieën. Ook de heupdysplasie wordt door de Ho kamix 30 bestreden. Middels een betere aanhechting van het heupgewricht door de versterking van spieren, banden en pezen sluiten kop en kom van het gewricht beter op elkaar aan zodat pijn en verdere slijtage langzaam maar zeker verdwijnen. Te vens worden de vitaliteit en weerstand vergroot en de biologische afbraak van de uit werpselen bevordert. Als we wat ouder worden stellen we andere eisen. Aan 'zitten' en 'slapen' bijvoorbeeld. De Senioren-Studio bij MeubelExpo is speciaal ingericht met slaap- en zit meubelen voor U, die op comfort gesteld bent. Zoals fauteuils met verstelbare rug- en armleuning. Latten en spiraalbodems met verstelbaar hoofd- en voeten einde (zelfs elek trisch). En.... onze meubelmakers maken al deze meubelen op de voor U meest comfortabele hoogte. Elke dinsdag krijgt onze Senioren- Studio speciale aandacht. Er is iets lekkers bij de koffie en we maken het extra gezellig. Kom op uw gemak proberen, passen en meten. De dinsdag is voor U. ZÓ veel en zó dichtbij SINT ANNALAND College krijgt niet de vrije hand De gemeenteraad van Tholen is bereid om rekening te houden met een grote stijging van de afvalstoffenheffing in de toekomst. De raad ging akkoord met een verhoging van de tarieven met tien pro cent. Maar het college van B en W de vrije hand geven om gedurende negen jaar telkens tien procent verhoging toe te passen, dat ging alle frakties in de Thoolse raad echter Ie ver. Ze besloten dan ook om deze zaak elk jaar opnieuw grondig te zullen bekijken. Tholen hanteert al een aantal jaren de meest goedkope tarieven van de provin cie Zeeland: 51 gulden voor alleenwo- nenden en 68 gulden per jaar voor ge zinnen. Dat kan omdat de gemeente Tholen een eigen stortplaats heeft: Tut- telhoek, die echter in het jaar 1992 dicht zal gaan. Op daf moment zullen dan de tarieven voor de Thoolse huishoudens aanzienlijk stijgen, want niet alleen ver scherpt de overheid voortdurend de milieu-eisen voor de inzameling, stort en verwerking, ook zullen de aanrijtij- den van de huisvuilauto's behoorlijk op de portemonnee van de gemeente gaan drukken. Want bij wie Tholen ook aan sluiting zoekt, bij West-Brabant of Midden-Zeeland, één ding is zeker: het afval moet dan van het eiland en daqt transport kost nu eenmaal geld. Dat die dreiging pas in het jaar 1992 werkelijk heid zal worden, geeft de gemeente Tho len de gelegenheid alvast wat te sparen. De tien procent meer, waartoe de raad besloot, zijn niet nodig voor direkte dek king van de kosten, maar gaan in een egalisatiefonds waaruit de grootste klap pen van de tariefsverhoging ineens zul len kunnen worden opgevangen. In het jaar 1990 betalen alleenstaanden ƒ56,40 en de gezinnen ƒ75,00 per jaar. Behalve dat alle frakties een vinger in de pap willen houden, bleek tijdens de raadsvergadering in het stadhuis in de kern Sint Maartensdijk dat er ook een principieel meningsverschil bestaat tus sen het college van burgemeester en wet houders en enkele frakties. Met name de SGP-fraktie gaat er in dit verband te vens van uit dat de afvalverwerking he lemaal niet kostendekkend behoeft te verlopen, maar dat daarin best wat ge meenschapsgeld mag worden gebruikt. De andere frakties zagen het kostendek kende principe wel als ideaal, maar lie ten toch doorschemeren ook wat ge meentelijke middelen over te hebben voor zo'n belangrijke milieutaak als het echt niet anders kan. „Ernst Nut en Ontspanning '52" te Melissant Uitslagen van maandag 2 oktober 1989 Ie afdeling: C. Visbeen - B. Grootenboer2 - O i. Looy - A. het Jonk2 - O A. Visbeen - H. Visbeen1 - 1 2e afdeling: L Non - i. Doom2 - O S. Keyzer - T. Goedegebuur2 - O B. V. d. Spaan - M. Wiegel2 - O B. van Engen - M. ArriasO - 2 De sanering in de Nederlandse Noord- visvloot lijkt zich in steeds snellere mate te gaan voltrekken. De grote belangstel ling voor Nederlandse vissersschepen uit alle hoeken van de wereld werkt dat in de hand. Was deze belangstelling twintig jaar vroeger gekomen, dan had den tal van werven die nu in moeilijkhe den kwamen en waarvoor sommigen over de kop gingen omdat voor nieuw bouw ingeruilde oude schepen die on verkoopbaar bleken, zeker nog in bla kende welstand verkeerden. Voor veel vissers is het aanlokkelijk. Veel vissers die hun schip naar het ge bied buiten de Europese Gemeenschap verkopen en die een prijsje voor hun schip, een dikke prijs voor hun contin genten en licenties, met daar boven op een saneringsfooi gaan met hun oude schip mee, om op vreemde kusten te gaan vissen. Rederij Kennemerland heeft een vestiging in Senegal en van daar uit wordt met een aantal schepen gevist. Het van der Valk concern van de bekende restaurantketen, kocht een aantal kotters voor Chili, weer anderen gingen vissen onder een vreemde vlag. Een niet gewenste en spijtige ontwikke ling is het wel dat schippers met groot vakmanschap het ver van huis moeten gaan zoeken en voor Nederland verlo ren gaan, maar hier wordt een uitkomst gevonden, die blijk geeft, dat Neder landse vissers, zich niet brodeloos la ten maken. M'N OOPA IN MN OOPOE BOSLAND M'n oopa van moewderskante hiejtende Maert Bosland in m'n oopoe Martiejn'ie Tanis. Ze hèè veel voor mien voor mien beteekent, as kind weezende. Oopa hao 'n langen baerd in oopoe waz nog op s'n ouwerwes eklieet. Deur- deweeke droeg se 'n witte gehackte muste mit twiee van die ofhangende.... ja, hoe hiejtende die noe.... bajn'ies?.... vaorder hao ze dan netuurlek soeo'n zwart liefie an, mit fan die bobbelege knaopies, in 'n lang, zwart keurs mid'n split om bie d'r kooszak mit t'r portemenee te kunnene. Oover d'r rok hao ze dan nog 'n gries geruut schortel. 's Sondaeks, as se nae de kèèreke gieng droeg se 'n witten hoeoddoek, zonger kant, zoeo ieejn'ie die de vrou- welien droege as se in de rouwe waere, mid 'n paer sierspellen in "n paer ieenvoudege gouwe krullen, niejt fan die dikke, zoeo-as te riekere vrouwen die droege. Oopa hao mar 'n klein boerespille'ie an d'n Broekwegt, wieer noe dat bezienestasjon is, fan Poortfliej'ie. Oopa hao mar ieen paert in ha- ogstens 'n stik of driej-vier bieesten op stal, gieen mellekkoejen, in twiee geiten. Oopa was aok nog boekhouwer van de daopsgezinde kèèreke, in in 't nae- jaer massienist op t'n leendracht, de siegereifebriek naest de Voort- majn'ies. Die is t'r noe allange niej(t) mieer, nè(t) semin as al d'aore siege- reifebrieken. Die bin groeottendieels owebrooke. D'r woord niej vers mieer peekoffie edronke. 'k Hèè wat kieeren bie oopa wee kieke in de mesiene- kaemer. 'k Sieje 'n nog in de weer mi s'n ooliespuite. Oopa dee altied alles hieel langsaem in hieel persies. Vóór mien tiet hao'n nog 'n herrebèèrege ehaod, in was 'n vrachtriejer eweest nae de veerboeot fan Stellendam. Ik kwam bekand iedereen dag bie oopa in oopoe Bosland. 'k Hèè 'n tiet ehaod da'k'r tussen de middeg uut schoole gieng eete. Ze atte wel altiet ge- bakke spek, in dat lustende 'k niejt soeo graeg, mar dat hao'k'r wel voor oover om d'r te kunne weezene. In de wintere waz'k t'r graeg op sondagaevent, want tan dee ze in de voor- kaemer den haerd ansteeke. Dat fong 'k altied onnorrem gezelleg, vooral tegen den aevent, as te peeteroolielampe nog niejd annestooke was. Dan lei 'k op m'n buuk in de vlamme'ies te kiekene ov 'n boek te leezene, van Van der Hulst of soeo, Jaop HoUem in z'n Vrinden bevoo(r)belt, of Hollanse Jongens in d'n Fransen Tiet. Ik was hieelemaele gek fan Van der Hulst in die daegen, in aok fan de plae'ies fan Jetzes of Isings die d'r instienge. Oopa goeojende dan wel 's soeon knozze van elzewortels op 't fier. 'k Hoeo re dat nog soeo lekker knettere as 'n dan de schuuve dichte dee om den haerd goewd deur te laete trekkene. Ja, ik waz om zoeo te zèègene kind an huus bie oopa in oopoe Bosland. Al waere m'n tuus griffermeert, bin 'k toch dichte mid oopa mee nae de da opsgezinde kèèreke eweest op sondagochent. Dan zat 'k bie oopa in d'n achtersten bank, flak onder 't urregel. Dat was 'n bank mid 'n deurtie mid 'n schuuffie om 't dichte te bouwene. D'r lagge dieer dikke biebels in psalme- in gezangeboeken op t'n bank, safraenkleureg op snee. Dat most seeker op goud liekene. Op 't urregel speelende Chris Wezdiek. Die was knecht bie Jan d'n Bakker - eigelek sou je motte zèège Kees d'n Bakker, want Jan hèè'k noeojd in de bakkerieje ezieje. Jan was seeker al esturreve toe 'k soeo'n jon- ge'ie was. Chris speelende mit hieel z'n lief, weet 'k nog wel. Hie gieng te kieer oftat'n de neuten d'r uut most trekke in douwe. Soms sat 'n mi ts'n neuze zoeowat op 't klevier. Ik hao dieer groeot respekt foor. Die Wezdie- ken waere allemaele onnorrem muzekaol. Jaop, s'n broer, waz 'n tied lange dieregent fan „de meziek", de durrepsfanfaare. Laeter, zeije ze, is te meziek in z'n hoeod eslaege. Dan zat 'n de helt fan d'n tiet soeomar op s'n kniejen an de kant fan de wegt, an de Kruusse. Oopa hao 'n bezondere meniere van ziengene, net as te mieeste van de ou- were mêênsen. Hie zong mit fan die draojen, as 'n 'n paer neuten nae boov- en most. Dat siengene gieng altiet hieel langsaem in plechteg, net az in de groeote kèèreke. In toch waere ze veel luchter dan de hervorremde. De kin- ders fan de daopsgezinde gienge bevoo(r)belt nae de staesse schoole. In oopa zat foor de lieberaole in de gemieenteraed. Allieene de griffermeerde zonge vlugger, ooveregens wel toet groeot verdriejt fan oome Kommer. Wiele zatte tuus dichte al an de koffie as se in de groeote kèèreke nog an de tussenzang waere. Dat kó'je oover 't hieele durrep hoeore, in dan zei oome Kommer: „Mó'je 's hoeore, hoe plechteg tat tat klienkt!" Niee, die griffer meerde waere veel te lucht. D'n ouwen Knaepe zei 's op 'n maendagochent toe 'k nae schoole gieng deur 't raem van z'n klieeremaekerswienkel tee m'n: „Zoeo, hèè joele gistere wieer 'n handelsreizeger ehaot?" Dan was t'r 'n doomenie buus eweest mid 'n strieepiesbroek an in 'n gleufhoewd op. Ka'je naegoeo! An d'aore kant hao ze bie de daopsgezinde wèl wieer "n zondagschoole. Dieer bin 'k aok nog op eweest. Dieer gienge toch nog kitteg wat kinders nae toe. Je hao toe toch al van die mêênsen die noeojd nae kèèreke gienge, mar die d'r kinders toch nae de zondagschoole liejte goeo. (wordt vervolgd) g^j.^ f^^ pj^jj g^^^ Uitslagen huish. competitie Groep 1: Verolme - De Glopper1/2 - 1/2 Wolters - VerbeekO - 1 Boeter - de Jager1/2 - 1/2 van Prooijen - du Pree afg.? Peeman - Hollander1/2 - 1/2 De Bniin - MourikO - 1 Groep 2a: Noordijk - Albrechts1 - O Ad. Visser- van Bracht1 - O Groep 2b: V. Schaardeburgh - Maliepaard.... 1 - O Ant. Visser - Lesuis1/2 - 1/2 Bakelaar jr. - Dane1 - O Commentaar: Bakelaar jr. en Noordijk vochten en wonnen maar Verolme met een zee meer tijd en Peeman in betere stelling lieten waarschijnlijk de winst zitten. Wolters had enorme aanval maar beet zich er zo in vast dat-ie niet in de gaten had dat de klok hem uiteindelijk de das om deed. Wat maakte die ene —pion nou uit? Du Pree won weer enkele pionnen en gaat meer en meer de „Verolme stijl" copië- ren. Win pion en de partij zoals ooit Ca- pablanca. Als de stelling van de Bruin niet zo had gerammeld zou Mourik bang hebben kunnen worden. Nu echter Zaterdag 30 september j.l. werd er voor de leden van de hengelaarsvereniging Krammer een witviswedstrijd gehouden in de Vliegers nabij Middelhamis. De opkomst van de leden was goed, al zijn er nog steeds meer welkom, de vangsten vielen echter tegen. De uitslag: 1. J. 't Mannetje237 cm. 2. A. van Dijk173 cm. 3. T. V. d. Poel131 cm. 4. R. de Jong92 cm. 5. C. van Bellen41 cm. Zaterdag 7 oktober a.s. wordt de eerste zoutwaterwedstrijd van dit seizoen ge houden. Inschrijven kan men van 10.00- 10.30 uur bij café De Geit te Oude Tonge en gevist wordt er van 11.30-14.30 uur. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 3 oktober 1989 Doré gewone 0,35. Gloria ge wone ƒ0,23. Bintjes gewone ƒ0,22 - 0,27. Bintjes bonken, eerste soort 0,35 -ƒ0,36. Bintjes drielingen 0,11. Bintjes kriel ƒ0,59 - ƒ0,66. Bildstar gewone ƒ0,41 - ƒ0,43. Irene gewone ƒ0,36 - ƒ0,37. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: vier en negentig ton. was het afwachten en oogsten. op totale rijpheid JCH NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 7 oktober is het weer zover. Dan gaan de deuren van „Elim" weer open, en worden jullie allemaal weer verwacht. Deze avond kan men weer verschillende spelletjes doen zoals: sjoelen, voetballen, tennissen enz. enz. Een ieder die weer belangstelling heeft, is om half 8 van harte welkom in „Elim". MIDDELHARNIS 270 Siervelg auto. 277 Crossfiets. 281 Plastic tas met zwemspullen. 282 Plastic zak met kinderjurk. 292 Kinderschoen (links). 293 Etui met autosleutels. 294 Groene herenportemonnee. 298 Meetlint. 302 Zilverachtig gevlochten ketting. 308 Zak met kleding. 309 Etui met sleutels 'VW. 313 Ring met sleutels. 316 Sleutel. 316 Regenbroek. 318 Portemonnee met inhoud. 320 Windjack. 324 Armband. 333 Trainingsjack. 336 Fietssleutel. 337 Sjaalklem. 338 Sleutel. 344 Horloge (dames). 345 Aluminium platen. 348 Fietssleutel met label. 357 Stoffen jas met schotse voering. 4: GEREF. KERKEN Beroepen te: Alblasserdam en Berken- woude en Wageningen A. Bac te Bode graven; Borssele en Hoofddorp M. Mondria te Waardenburg; 's-Graven- zande D. Rietdijk te Moerkapelle; Krim pen aan den IJssel J. Karels te Rijssen; Leerdam G. J. van Aalst te Benthuizen; Rotterdam-IJsselmonde A. F. Honkoop te Zwijndrecht; Haarlem L. Huisman, 1.1. zendingspredikant te Bophuthats- wana. Stellendam Delta Industrieweg 38 (bij de Haringvlietsluizen, ajslag Havens) Tel. 01879-2300 Open: Maandag tm Zaterdag van 8.30 tot 17.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. lil Komplete woninqjnrichtinq Oottqensplaat Tj 01873-1437

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9