Hernesseroort herbergt tentoonstelling „Dulmelijntje" Gewoon wat harder werken, of.... Orgelmuziek te Stellendam Reisverslag Polen van de families Jan en Anl(e van Gurp en Jan en Lieneice Keijzer uit Stellendam Predikbeurten Uitslag viswedstrijd Nog geen uitspraak havenkom Sommelsdijk Stichting Flal(keese Hulpgoederen Polen (S.F.H.P.) Inleveren vakantiebonnen Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS'^ - ViRiJDAG 6 OKTOBER 1989 In de maanden september en oktober presenteert de stichting Kinderboer derij in samenwerking met de dienst Rekreatie van Hernesseroord de ten toonstelling „Duimelijntje". Duimelijntje is een tentoonstelling van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie uit Leiden. De tentoonstelling is opgebouwd rond het sprookje Tommelisse van Hans Christiaan Andersen. Van dit sprookje zijn vooral de natuurhistorische thema's uitgewerkt. Het sprookje is daartoe in tien onderdelen verdeeld. In ieder onderdeel staat een plant of dier centraal. Met behulp van deze planten en dieren wordt steeds het thema groei belicht. Bij binnenkomst wordt de bezoeker geconfronteerd met een sprookjessfeer. Ster retjes dwarrelen door de ruimte en er klinkt zachte muziek. Daarna wordt er uideg gegeven over de tentoonstelling en kan men kijken en luisteren naar het sprookje. Na deze presentatie kan men langs de eigenlijke tentoonstelling lopen. Daarna wordt er een beroep gedaan op de creatieve vaardigheden van de bezoeker. Met behulp van klein en diverse granen mag hij zich uitleven op het thema duimelijntje. Tevens zijn er voor het basisonderwijs werkmappen aanwezig om het thema op school verder uit te werken. Het unieke van deze tentoonstelling is dat er voldoende aanknopingspunten zijn voor de kinderen uit het basisonderwijs en het bijzondere onderwijs. Op dit moment wordt de tentoonstelling druk bezocht door de basisscholen van ons eiland en de tweede week van oktober staat „duimelijntje" open voor de bewoners van Hernesse roord. De tentoonstelling is al, helemaal volgeboekt. De tentoonstelling wordt bege leid door de vrijwilligers van de stichting Kinderboerderij. Raad Middelharnis: Het voorstel dat in de gisteravond gehouden raadsvergadering het klap stuk had moeten worden, n.l. de inrich ting van de havenkom van Sommelsdijk en de ontsluiting van de Westplaat, is door het College ingetrokken. De voorz. Sleurink liet al aan het begin van de vergadering weten dat het Col lege zich nog op beide onderdelen van het voorstel wil beraden, waarom het voorstel, al dan niet gewijzigd, de vol gende vergadering zal worden behan deld. Het voorstel was „spoedheidshalve" al op de agenda van gisteravond gezet, maar het College is liever van die haas tige spoed teruggekomen dan het risico te lopen een verkeerde beslissing te nemen. Dankzij veler inzet en enthousiasme is de koekjes-verkoop-aktie van de S.F.H.P. voor Polen een groot succes geworden. Zij, die dit plaatselijk georganiseerd hebben en degenen, die huis-aan-huis verkocht hebben onze hartelijke dank! Door uw medewerking kan het vervoer en de opslag van de vele goederen voor Polen en de kerstpakketten voor de Poolse kinderen dit jaar gerealiseerd worden. OUDE TONGE Vakantiebonnen voor de Landbouw kunnen worden ingeleverd a.s. maan dag- en dinsdag 9 en 10 oktober bij D. Knops, Julianastraat 8 alhier. Eind vorig jaar is het Overleg voor de Vollegrondsgroenteteeit in Zuid-Hol land opgericht. Dit initiatief van de Drie Hollandse Landbouw Organisa ties is genomen om de knelpunten in de vollegrondsgroenteteeit in Zuid- Holland (Zuid) aan te kunnen pak ken. Telers zelf verantwoordelijk De Drie Hollandse Landbouw Organi saties (3 HLO's) zijn van mening dat met name de telers zelf verantwoorde lijk zijn om het toekomstperspektief van de sektor veilig te stellen. Om de telers te kunnen ondersteunen is een breed opgezet overleg tot stand gekomen waaraan naast de 3 HLO's ook de Nederlandse Tuinbouwstudiegroepen (NTS), de Veiling Zuid-Holland-Zuid te Barendrecht, het Consulentschap voor de akker- en tuinbouw (CAT), en de Ver enigingen voor Bedrijfsvoorlichting (VvB), deelnemen. Sterke punten De vollegrondsgroenteteeit lijkt al jaren in een dal te verkeren. Cijfers van het Landbouw Economisch Instituut geven aan dat een gemiddeld bedrijf vorig jaar een negatief inkomen van ƒ48.000,- had. Toch kent de vollegrondsgroente teeit in Zuid-Holland enkele sterke punten die de perspektieven voor de toe komst in belangrijke mate gunstig bepa len. Zo kent het tuinbouwgebied in het Zuiden van Zuid-Holland één sterk en gunstig gelegen veilaccomodatie, waar een breed assortiment aan groenten wordt aangevoerd. Door de ligging nabij het Zuidhollands Glasdistrict is het mogelijk dat de vollegrondsgroenten met de glasgroenten „meeliften" naar het buitenland. Verder kunnen we nog denken aan het gunstige klimaat en de relatief beperkte ziektedruk in dit ge bied. Zwakke punten Behalve de sterke punten, zijn er ook diverse zwakke punten die kenmerkend zijn voor de vollegrondsgroenteteeit in Zuid-Holland. Het gebied kent slechts twee hoofdgewassen, n.l. spruitkool en witlof, waarvoor weinig nieuwe afzet- perspektieven te verwachten zijn. De kwaliteit van de produkten is niet altijd optimaal. Mede ten gevolge van de slechte resultaten is de tuinder in dit gebied te voorzichtig om investeringen te doen. Tenslotte is de organisatiegraad in studieclubverband bedroevend laag en de bereidheid om aan cursussen deel te nemen zeer gering. Gewoon wat harder werken Uit bovenstaande opsomming van zwakke punten kan geconcludeerd wor den dat de veranderingen vooral op bedrijfsniveau moeten plaatsvinden. Meer aandacht zal besteed moeten wor den aan het management van de volle- grondsgroenteteeltbedrijven. Hiermee wil het Overleg niet stellen dat de inzet van de tuinders niet groot genoeg is; integendeel, deze is bijzonder groot. Wanneer het resultaat op de bedrijven tegenvalt is de tuinder gewend gewoon wat harder en langer te werken om het hoofd boven water te houden. Op de SOMMELSDIJK Op zaterdag 23 september was er een viswedstrijd voor de jeugd, er waren ongeveer 50 kinderen, dus kan je wel zeggen dat het druk bezocht is en het was bovendien droog weer, dus dat zat ook al mee. Er zijn een heleboel vissen gevangen, er was zelfs 1 jongen die er 9 had! Er waren 4 prijzen, die zijn gewonnen door: Ie prijs: Dennis van Antwerpen 2e prijs: Mark van Biert 3e prijs: Jos Knuist 4e prijs: Derrick Bolangsing Er waren ook prijzen voor de grootste en kleinste vis, die prijzen zijn gewonnen door Dennis van Antwerpen. Dierenspeciaalzaak Breeman bedankt voor de prijzen, de kinderen waren er erg blij mee. Jongens en meisjes tot de volgende keer. Ellen Op D.V. zaterdag 14 oktober hopen dertien amateurorganisten een orgel bespeling te verzorgen op het - door de Fa. Leeflang gebouwde - instru ment in het kerkgebouw van de Neder landse Hervormde gemeente te Stel lendam. Het is zo langzamerhand al bijna uitgegroeid tot een traditie dat leerlingen van musicus Rinus Verhage zich jaarlijks op deze wijze presente ren aan het flakkeese publiek. Op het programma staan werken van een elftal componisten uit de stijlperio den barok, rococo en romantiek. Tevens zal Wim Diepenhorst, die voor de laatste keer aan een leerlingen- concert meewerkt omdat hij zich mid dels een studie te Utrecht professioneel met muziek gaat bezighouden, een improvisatie laten horen. Uiteraard zal Wim ook literatuur spelen en wel één van de composities waarmee hij onlangs de derde prijs voor interpretatie be haalde tijdens de finale van het Dom stad Orgelconcours voor amateurs te Utrecht. In diezelfde finale improvi seerde Wim ook, waarvoor hij de tweede prijs en de publieksprijs verwierf Mede vanwege het volgens de negen man sterke jury hoge, vrijwel professionele niveau van musiceren, is dit voor Wim en voor zijn docent waar hij zó zijn stu die afsloot een eervolle zaak. Natuurlijk zingt 14 oktober „ieder vogel tje zoals het gebekt is" en zijn er vanzelf sprekend allerlei verschillen in moei lijkheidsgraad en talent tussen de spe lers te horen, maar daarom is het dan ook al variëteit wat de klok slaat. U kunt in ieder geval veel prachtige muziek beluisteren en tevens een goed beeld krijgen van de talrijke organisten die Goeree-Overflakkee telt. De spelers zelf krijgen „podium" ervaring, moeten iets echt tot in de finesses afgewerkt hebben en worden enorm gestimuleerd door het naar elkaar luisteren. De orgelbespeling begint om 20.00 uur en de toegang is gratis, waarbij we wel willen wijzen op een kollekte bij de uit gang ter bestrijding van de onkosten en voor onderhoud van het orgel. U bent - naast familie en vrienden van de kandi daten - van harte welkom! langere termijn is dit echter geen op lossing. De afzetmarkten veranderen, de kwali teitseisen worden steeds hoger en daar komen de milieu-eisen nog bij. Om hierop in te kunnen spelen worden hoge eisen gesteld aan het ondernemerschap. Actieprogramma Ondernemerschap bestaat uit verschil lende elementen. Voor elk van die ele menten is er wel een organisatie of een instelling die ondersteuning kan verle nen. Al deze organisaties en instellingen organiseren hun eigen aktiviteiten. Om wat meer coördinatie tot stand te bren gen hebben de deelnemers van het Overleg gezamenlijk een aktiepro- gramma opgesteld waarin alle te organi seren aktiviteiten zijn opgesomd. Deze aktiviteiten omvatten zaken als: - het organiseren van promotiedagen voor nieuwe gewassen; - het aktiveren en opstarten van ge waswerkgroepen; - het stimuleren van bedrijfsregistratie; - het bevorderen van saldoberekenin gen en planning van teelten; - het stimuleren van het volgen van cursussen. Open Brief Als start heeft het Overleg deze zomer een rondschrijven verstuurd aan de vol- legrondsgroentetelers onder de titel „Hard werken alleen is niet genoeg". In deze Open Brief worden de tuinders gestimuleerd aan de aktiviteiten deel te nemen. Gedurende de komende herfst en win terperiode zullen regelmatig de verschil lende aktiviteiten in de vakbladen en veiling-kontaktorganen aangekondigd worden. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden terecht bij de Veiling, de NTS, het Consulentschap en de Landbouworganisaties. Harry Groenewegen, secretaris Overleg voor de vollegrondsgroenteteeit in Zuid-Holland Woensdag 20 september 1989, om streeks 09.00 uur, vertrokken wij voor onze detde reis naar Polen dit jaar. Wij konden weer beschikken over de VW Transporter van Zeevisserijbe- drijf Cor Brinkman te Stellendam. De auto was beladen met vele zakken kle ding, met schoenen, voedsel, verband en geneesmiddelen en veel vitaminen. Zelfs hadden we een babyziekenhuis bed met volledige uitrusting bij ons. De eindbestemming van de reis was de stad Krakow in het zuidoosten van Polen. Maar voordat we zover waren moesten we eerst nog een afstand van ongeveer 1450 km overbruggen. Op ver zoek van een aantal mensen hebben we dit reisverslag gemaakt. Allereerst om u een indruk te geven van onze ervaringen en in de tweede plaats een verantwoor ding van al hetgeen wij van vele mensen in en buiten Stellendam hebben ontvan gen aan geld en goederen enz. Want juist zij hebben het ons mogelijk gemaakt om deze reis te maken om de nood in een aantal gezinnen te kunnen lenigen. Hierbij willen we zeker niet vergeten de mensen van de gamalenploeg, die ruim ƒ1.000,00 bij elkaar hebben gepeld in een paar weken. Omstreeks 00.45 uur kwamen we te Sule- cin aan alwaar we de nacht hebben doorgebracht bij de deken van de paro chie. Deze Nederlands sprekende deken verwelkomde ons gastvrij en na een broodmaaltijd te hebben genuttigd be gaven we ons ter ruste. Een aantal men sen van ons eiland kennen deze deken doordat zij er ook geweest zijn. Na een relatief korte nachtrust te hebben geno ten vertrokken we om 08.30 uur weer uit Sulecin. Deze plaats ligt ongeveer 60 km van de Pools-Oost-Duitse grensplaats Frankfurt aan de Oder. In Krakow kwamen wij om 17.45 uur op donderdag 21 september 1989 aan. We logeerden in de woning van een Poolse man. Deze ingenieur Civiele techniek stond zijn flatwoning geheel belange loos af. Zijn vrouw en kinderen verble ven bij haar ouders en hij bij zijn moeder. De daarop volgende vrijdag was een drukke dag. Allereerst bezochten we een Poolse familie waar we goederen brach ten en daarna gingen we naar de Evan gelische Lutherse Kerk in Krakow. De dominee van deze kerk was enorm ver blijd met de hem geschonken goederen voor de gemeenteleden en onderstaand volgt zijn vertaalde brief: „Zeer lieve vrienden, Wij hebben met grote vreugde en dank baarheid jullie goederen ontvangen. Wij danken jullie in het bijzonder voor de vita minen, de medicijnen en de kinderschoe nen. Wij danken u hartelijk in de naam van alle gemeenteleden, die jullie gaven zullen krijgen. Wij danken u ook voor uw vriend schap en belangstelling en voor uw bereid heid om ons te helpen. Wij wensen u al het goede en in alle opzichten Gods zegen was getekend Roman Mikler. Deze brief ontvingen wij van hem op zondag 24 september 1989 nadat wij 's morgens de kerkdienst hadden bijge woond en daarna koffie dronken met hem en een aantal gemeenteleden. Zondag 8 oktober 1989 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. J. op 't Hof en 18.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. Z. C. Versluis en 18.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. H. Westerhout, bediening Heilige Doop. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur ds. K Groenendijk, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje; kollekte bijstand in het pastoraat Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 17.00 uur ds. B. J. Oldenhuis. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A Vlietstra jr., D.L. 111/ rV, 9; extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur Prof J. Reugenbrink, Leiderdorp Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.00 uur ds. A. Kastelein; extra kollekte diakonie Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. E. van Spanje en 18.00 uur ds. H. J. Stoutjesdijk, Dordrecht; extra kollekte onderhoudsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange; extra kollekte kerkvoogdij Lukaskapel 10.15uurds.N.P.J.Kleibergenl5.30 uur Samenzangdienst Rem. Ger. Gem. v.a. 9.45 uur buitendag; 10.00; uur ds. B. Boeijinga-Alders Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. In totaal hebben wij een tiental families bezocht en ook bezochten wij in Rabka een ziekenhuis, waar we veel spullen konden afgeven. Deze plaats is ongeveer 60 km ten zuiden van Krakow gelegen. Krakow zelf is een stad met bijna een miljoen inwoners. Het is een oud ko ningsstad en is gelegen aan de Wisla en heeft een grote rijkdom aan cultuurmo numenten. Er zijn vele kerken, paleizen en musea. Wij bezochten er diverse van, evenals het op een heuvel gelegen Wawel. Dit is een kasteel waar vroeger de Poolse koningen leefden. Het heeft een prachtig interieur en een slotkathe- draal waarin zich de koningsgraven bevinden. In het seizoen vinden vele mensen de weg naar de kroonjuwelen en het Wawelmuseum. De Jagielonski uni versiteit in Krakow is één van de oudste universiteiten in Europa. Copernicus studeerde hier ook. Verder heeft Krakow een oud stadscentrum, waar de Grote Markt is met de Gotische Mariakerk met een prachtig altaar en de oude lakenhal. In vergelijking met ons laatste bezoek in juni konden we constateren dat de infla tie erg groot is. Om u een beeld te geven een aantal voorbeelden: Een buschauffeur verdient per maand 20 dollar. Dat is in Pools geld 200.000 Zlotyck (Zl). Een kilo koffie kost mo menteel 35.000 Zl. Dat is ongeveer een zesde van het maandsalaris. Een pakje boter kost 1.550 Zl. Iedere dag zijn er verschillende prijzen van de zuivelpro- dukten. Niet te koop op het moment dat wij er waren waren bijvoorbeeld suiker, lucifers. Erg duur waren brood en melk geworden. Al met al een erbarmelijke toestand. Een 18-jarige jongen verdient als boekbinder 80.000 Zl., oftewel onge veer 8 dollar per maand. De economi sche situatie in het land is bijzonder slecht. Wij troffen erg veel armoede aan. De hervormingen in politiek opzicht vorderen zichtbaar goed maar in econo misch opzicht is er nog een lange weg te gaan. Wij troffen vaak rijen wachtende mensen aan bij nagenoeg lege winkels. Bij benzinepompen is het aantal wach tende auto's enorm groot. Bij één van die pompen telden we die auto's en kwamen tot 117. Eén van de door ons bezochte mensen vertelde da thij voor zijn maan delijkse rantsoen van 40 liter benzine 7 uur in de rij had moeten staan. Maar de mensen waren enorm dank baar met de hulp die zij ontvingen. Dankbaar in hun armoedige situatie. Tevens waren zij enorm gastvrij. Al met al een volk waar wij in dat opzicht nog van kunnen leren vanuit onze wel vaartsituatie. Op het moment dat wij er waren was het tevens oogsttijd in de landbouw. Geen combines of aardappelrooimachines, maar volledige gezinnen met allerlei hulpmiddelen om de aardappelen, win terpeen en maïs binnen te halen. De opbrengsten zijn zichtbaar stukken lager dan bij ons, hetgeen te wijten is aan de arme grond die niet gevoed wordt met kunstmest. Ook geen chemische bestrijdingsmiddelen. Het enige wat wij zagen was het strooien van gips op de grond. De aardappelen zijn kwalitatief erg goed en doen veelal niet onder voor de onze maar de hele bewerking is totaal verschillend als dat bij ons het geval is. Na een vermoeiende doch enerverende reis kwamen wij weer behouden in Stellen dam aan op woensdag 27 september 1989 te 20.45 uur. Veel herinneringen, vriend schap en dankbaarheid rijker. Nogmaals zeggen wij allen dank, die het ons op wat voor manier dan ook mogelijk hebben gemaakt om deze reis te hebben kunnen maken. Bij leven en welzijn hopen wij vol gend jaar een vervolg hieraan te kunnen geven. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uurds. J.T.Cazanderen IS.OOuurds. K ten Klooster; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. W. V. d. Hoek en 17.00 uur ds. J. de Vries Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. A Geelhoed en 14.30 uur ds. H. Drost. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18,00 uur ds. A. Belder; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte kerke- raadsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. van Gorsel, Schoonhoven en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; extra kollekte kerk Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. Joh. de Rijke en 18.00 uur ds. K. Exalto; extra maan delijkse kollekte Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Hage en 18.00 uur ds. P. Bijl. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A Vos, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Vollmuller en 18.00 uur ds. Jac. Griffioen. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur kand. P. Janse, Middelburg en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte kerk Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 16.00 uur (Jeugddienst) drs. W. Venema. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. A Kastelein. BRUINISSE Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 17.00 uur ds. F. Mallan, oogst- zondag. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Tuijll van Serooskerken, Oostkapelle. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk en 18.00 uur ds. H. Bom uit Stavenisse Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. YERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 uur ds. P. H. van Trigt, Rijssen en 18.30 uur ds. L. W. Ch. Ruijg- rok, Amemuiden. Op de foto brengen leerlingen van de basisschool Westhoek uit Ouddorp een bezoek aan „Dulmelijntje" Het uitdelen van goederen bij de kerk met enkele leden van de kerk Een rij met wachtende mensen voor een klein winkeltje

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2