EIIIVt1DEI1-l1IEUW5 'Zie het Lam Gods' Miljoenen broden op de vuilnisbelt WOORD &DAAD Verkoping recreatiebungalow Gele kaart voor fout-parkeerders Oud papier en lorren voor mobiele kliniek in West Pokot Gebr. de UUqqI Gebr. de UUaal Gebr. de UUaal I Gebr. oe Extramarkt Konsumentenaktie Huib Kamerman bedankt de kinderen Prekenbundel van wijlen ds. L. Vroegindeweij Begin Winterwerk 4e Blad Opbrengst Nierstichting de juiste taxatie- Makelaar Tamboer Oliebollen-aktle van Advendo inwisselen valcantiebonnen Tweewielercentrum Middelharnis Het Comité van Woord Daad op Goeree en Overflakkee organi seerde woensdagavond in „de Hoek steen" te Middelharnis een avond voor de meer dan 300 adoptie ouders op ons eiland. De heer 't Lam uit Gorkum vertoonde dia's van Haïti en India, die betrekking had den op de hulp aan kinderen en ging in op de vragen, die onder meer ver band hielden met de financiële adoptie. Drukkerij en Papierwarenbedrijf Iedere dag kans op gratis levensmiddelenpakket Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 No. 5840 GOLTGENSPLAAT Door notaris M. A. Korbijn te Gude Tonge, zal in samenwerking met notaris Mr. W. H. Klaassen te Zierikzee, op maandag 9 oktober 1989 openbaar bij inzet worden verkocht: de recreatiebun galow in het bungalowpark „Het Volke rak" aan de Havendijk te Ooltgensplaat, plaatselijk gemerkt nummer 17, met bij behorende parkeerplaats tezamen, groot 1.53 are (eigen grond). Deze verkoop ex art. 1223 B.W. ten ver zoeke van de eerste hypotheekhoudster zal plaatsvinden in Hotel Hobbel, Kaai 1 te Goltgensplaat, des nam. om half acht. De verkoop bij afslag is vastgesteld op maandag 16 oktober 1989 op dezelfde tijd en plaats. GOLTGENSPLAAT Een de zer dagen kreeg de heer Huib Kamerman, eigenaar van „De Fruitmand" een fazanten-echt paar thuis bezorgd. Het was bedoeld als een blijk van dank van de kinderen waarvoor hij van de zomer een kinderrom melmarkt heeft georganiseerd. Als dierenvriend is de heer Kamer man met dit uitzonderlijk leuke geschenk verrast en blij. Hij be dankt de kinderen hiervoor heel hartelijk. Het „paartje" zit goed geborgen in een ren achter zijn woning. GOLTGENSPLAAT De huis-aan-huis-koUekte voor de Nier stichting heeft te Ooltgensplaat en de buitenwijk een mooi bedrag van 1983,95 opgebracht. Vorig jaar 1934,30. Namens de Nierstichting worden gevers en kollektanten hartelijk dankgezegd voor hun medewerking. in het doolhof van prijskaartjes iNVMi Tel. 01870-3477 OOLTGENSPLAAT Op dinsdag 10 oktober a.s. organiseert de gemengde zangvereniging Advendo uit Ooltgensplaat met een aantal ent housiaste leden een olieboUen-aktie ter ondersteuning van het piano-fonds. Uiteraard wordt er naar gestreefd om de kwaliteit en de knapperige versheid van voorgaande keren te evenaren, zoniet te overtreffen. De oliebollen worden huis- aan-huis bezorgd, maar 's morgens vanaf 9 uur worden ze al in de verkoop aangeboden in de voormalige bakkerij van de Fa. De Ruiter aan de Pieter Biggestraat. In de week van 7 t/m 14 oktober 1989 zal landelijk aan 'Gele Kaart' aktie gevoerd worden. De aktie is een initia tief van de Gehandicaptenraad en de ANWB en is gericht tegen irritant en fout parkeren. Irritant parkeren houdt in dat voor gehandicapten noodzakelijke doorgan gen geblokkeerd worden of dat een gehandicapte op één of andere manier onnodige hinder ondervindt van gepar keerde auto's. Helemaal fout is het wan neer voor gehandicapten gereserveerde parkeerplaatsen door niet-gehandicap- ten gebruikt worden. Irritant en fout parkeren belemmert gehandicapten nog meer in hun moge lijkheden om zich te verplaatsen. Wie zijn auto zo parkeert, kan tijdens de aktieweek een gele kaart onder zijn rui- tewissers, verwachten. Deze kaarten worden verspreid door de gehandicap ten zelf; zij hebben immers ervaring met het herkennen van de genoemde situa ties. Onder het motto 'Staat u lekker, wij zit ten er maar mooi mee' vragen de gehan dicapten aandacht voor de problemen die zij in het verkeer ondervinden. Tijdens de laatste dagen van deze week, van 12 t/m 14 oktober 1989, zal de Voet gangersvereniging VBV de aktie onder steunen en uitbreiden. Zij voert dan aktie tegen het stocpparkeren in het algemeen. Ook zij zullen zich van gele kaarten bedienen om de 'overtreder' te wijzen op de overlast die hij bezorgt. OUDDORP Op D.V. zaterdagmorgen 7 oktober hopen wij weer langs te komen om uw oud papier en lorren op te halen en tevens uw kleding die u op wil ruimen voor bovenstaand projekt. U weet de mobiele kliniek opereert van uit de dispenserij in Amelem. Dit pro jekt is groot 24.000,-. Wij zijn nu ruim 9 maanden bezig met dit projekt, de stand is nu 13.000,-. Dus wij zijn al over de helft. Zullen wij samen proberen de rest van dit bedrag bij elkaar te sparen. Wilt u alles voor half negen aan de weg zetten, en wie mee wil helpen is van harte welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. De kom van de gemeente wordt D.V. dinsdagmiddag 10 oktober na 3 uur opgehaalt. Opbrengst deze maand is: Oud papier1012,00 Lorren50,00 Gift50,00 Totaal.ƒ1112,00 Aan alle spaarders, gevers en ophalers onze hartelijke dank voor het mooie bedrag deze maand en voor uw spon tane hulp. De zendingscommissie OOLTGENSPLAAT Vakantiebonnen „Landbouw" kunnen worden ingewisseld op dinsdag 10 okto ber a.s. des nam. van 7 tot 8 uur bij de heer L. Beijer, Van Weelstraat 2, en bij de heer P. Westdijk, Pr. Hendrikstraat 21. Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 GOEDEREEDE Jongelui, a.s. zaterdag, 7 oktober hopen we weer te starten met ons winterwerk. De deuren staan om 7 uur voor jullie open. We hopen 7.30 uur te beginnen. Wat we deze avond gaan doen hangt een beetje van het weer af, we zien dus wel. Allen hartelijke groeten en tot ziens. Brengen jullie ook vrienden en vrien dinnen mee?! Het naventeam In de afgelopen zomer verscheen het eerste deel van een waarschijnlijk be perkte reeks boeken dat in het zoge naamde 'LV-fonds' zal gaan verschij nen. De afkorting 'LV staat voor de naam van de ooit bekende en al weer twintig jaar wijlen dominee Leen Vroeg indeweij, geboortig uit Middelharnis en laatstelijk Ned. Hervormd predikant te Delft. Het boek waarop ik doel, behelst dan ook een serie van elf preken die ooit door hem zijn uitgesproken en die nu voor het eerst gebundeld verschijnen. Ds. L H. C. Olie te IJsselmuiden en ds. G. S. A. de ïCnegt te Putten (schoonzoon van ds. Vroegindeweij) namen het ini tiatief tot deze uitgaaf De laatstge noemde schreef een uitvoerig voor woord in het boek, waarin hij de mar kante persoon en de even markante pre ken van deze overleden dienaar op tref fende wijze typeerde. Ds. Olie verzorgde een kort Ten Geleide. Van de opgeno men predikaties behelzen er vijf 'vrije stof; de zes andere behandelen enkele onderdelen van de Catechismus, en wel de zondagen 26, 33 en 41. De woorden van de titel 'Zie het Lam Gods' staan eveneens op zijn grafsteen te Delft - nu weer al gedurende twintig jaar. Op Flakkee was hij tijdens zijn leven geen onbekende. Hij preekte er meermalen. Een jongen uit Middelhar nis was hij oorspronkelijk en is hij ten diepste gebleven. Zijn spraak maakte hem tot het laatst van zijn leven toe openbaar. Zoon van de in Menheerse zeer bekende wethouder Jan Vroeginde weij die in den lande ook wel eens een 'stichtelijk woord' sprak. Weliswaar onbevoegd, maar bij velen geliefd. Sa men met zoon Leen werden nog drie anderen predikant in de Hervormde kerk uiteraard. U zie de afgedrukte foto, waarschijnlijk ooit genomen in studio Rotsma aan de Hobbemastraat (thans kantoor van G. Buth Zn.). 'Zie het Lam Gods' - deze veelzeggende woorden typeren de toegespitste boodschap van deze dienstknecht des Heeren. Het blijkt uit deze bundel Wie hem meermalen vanaf de kansel hoorde, weet het temeer Hij was - zoals zijn broer ds. A. Vroegindeweij hem bij zijn begrafenis kenschetste - een Christus-prediker die de gerechtigheid Gods hoog in het vaandel had. Zijn diepste begeerte was dat mensen mochten worden gefundeerd op de rotssteen Christus. Ds. De Knegt zegt van hem dat, hoewel hij een bemoediging of een belofte niet zomaar van de hand wees, hij in zijn preken wel eerlijk het tekort daarvan aanwees. Het moest Christus zijn! Christus alleen, Christus totaal! In allerlei variaties kwamen altijd weer twee zaken in zijn preken aan de orde: de gerechtigheid Gods en de openbaring van Christus. Beide behoort men te kennen. Maar tevens bracht hij ter sprake in welke wegen de Heere de Zijnen leidt om zowel eigen zonde en schuld recht en grondig te kennen alsook hoe de Christus als de Mid delaar tussen God en mensen aan de ziel wordt geopenbaard. Zo waren de preken van ds. Vroegindeweij eerlijk en diep- bewogen, schriftuurlijk en bevindelijk-pas- toraal Wat hem tevens kenmerkte, was zijn eenvoud. Niet dat hij een babbel-taal hanteerde. Maar wel bracht hij de grote zaken, nodig te kennen om getroost te leven en zalig te sterven, zodanig ter sprake dat hij ieder aansprak en ook ieder hem begreep. Zowel geletterden als ongeletterden. Eenvoudig en beeldend - zo was zijn taal. En op zo'n wijze dat zijn hoorders verstonden dat hij sprak over dingen die door zijn eigen hart waren gegaan. Er sprong wel eens een vonk over.... Intus sen was hij in theologicis een belezen en erudiet man. Zelden werd hij, aldus zijn schoonzoon, zonder een boek in han den gezien. Weinigen weten, zo lezen we in het Voorwoord, dat hij tijdens zijn leven een dissertatie over Calvijn nage noeg gereed had. Tot een promotie De heer J. Vroegindewey (midden) met zijn vier zoons: v.l.n.r. ds. A. Vroegindewey, ds. W. Vroegindewey, ds. Wr. Vroegindewey en ds. L. Vroegindewey. Hij vertelde, dat Woord Daad begon nen is in 1973; dat de opbrengst in dat jaar 1/4 miljoen bedroeg; dat na een cri sis in 1976, waarbij zelfs over opheffing werd gesproken, de instelling nu is uitge groeid naar een inkomen van 13 miljoen gulden per jaar. Nooit zijn de kosten, die aan de hulpver lening verbonden zijn, de 10% te boven gegaan. Reizen van bestuursleden naar de hulpprojekten worden alleen dan gemaakt als controle noodzakelijk is. De adoptie ging van start in het jaar 1976, toen het met Woord Daad leek slecht te gaan. Dat was het jaar, waarin Guatemala door zware aardbevingen getroffen werd, waarbij 23.000 in 45 seconden de dood vonden. Een giro nummer werd toen opengesteld en dat luidde de gunstige keer in het werk van Woord Daad in. Toen kwam ook het telefoontje uit Leeuwarden, waarbij mensen daar vroegen een kind uit dat land te mogen adopteren, juist op het moment, dat vanuit Guatemala het ver zoek was gekomen of Woord Daad de zorg van enkele kinderen op zich wilde nemen. Dat ene geval is uitgegroeid naar een adoptie van meer dan 10.000 kinderen, waarvan meer dan 3% van ons eiland. De heer 't Lam schetste de problemen, die aan zo'n massale adoptie verbonden zijn. Hij vertelde dat uit rneer dan 10 landen kinderen worden geadopteerd. Daarnaast liet hij iets zien van de bittere armoe, die geleden wordt. In Haïti is 5% van de bevolking rijk, 10% verkeert in redelijke omstandigheden, de overige 85% leeft ver beneden het bestaansminimum. Grote gezinnen wonen in krotwoningen van 3x3 meter, in een hoek van de kamer liggen de lompen, waaronder de mensen slapen, in een andere hoek bevindt zich het gat, waarin gekookt wordt. Moeders besteden soms 8 uur per dag aan het bereiden van de maaltijd. Vooral kwam het niet; hij wilde liever eenvou dig ds. Vroegindeweij zijn en blijven. Een dienaar Gods en der mensen. De nagelaten preken over deze begena digde dienaar beveel ik u hartelijk aan. Graag zal ieder die „Sion niet gram is", ze willen lezen. Uit dit 'overjarig koren' put ik tenslotte nog enkele alinea's. Het is het slot van de preek over de afsterving van de oude mens (h.cat.antw. 89). „Adam is van God afgevallen en wij met hem. Nu is het alleen nog in Christus mogelijk. Kijk en dat moeten we bele ven. Daarom komt die oude mens altijd weer kijken. Hij moet sterven als een mens die uitgekleed wordt, voordat hij bekleed is met de gerechtigheid van Christus en óók als hij bekleed is met die gerechtigheid. Nu is de vraag maar. of je er wat van weet. Dat je zegt: 'Mijn hele leven is gebonden, ik kan niet wat ik wil'. Dat leven van nature gaat niet meer, en toch is het verwonderlijk hoe ver een mens zich nog laat verleiden tot de zonde. Maar z 'n verstand en geweten komen er tegenop. Hij moet met smart weer terug. De oude mens ligt gebonden. Hij is nog niet gestorven. Mocht God het geven, dat u zich een tobber, een kreupele voelt. Dat is óók het sterven van de oude mens. Die oude mens zou zich zo graag 'beroemd bekeerd' zien: een groot man. Daarom is God altijd bezig te zorgen dat de mens de hoogte niet in kan gaan. Als een mens klein gehouden wordt, is dat het sterven van de oude mens. Als je ouder wordt, zie je pas hoe weinig je bereikt hebt in je leven, hoeveel dingen je anders had willen doen. Dan blijft er een bedelaar over. Zo sterft de oude mens. Hij mag alleen blij wezen, als hij de genade van Christus heeft mogen berei ken. Van de oude mens af bekeken, is dat niet veel. De oude mens wilde naam maken op de aarde, zoals bij de toren van Babel Niets bereikt, alleen de oude mens gedood. De volgende keer hoop ik te spreken over de nieuwe mens. Kennen we dat leven, dat we tot niet gemaakt worden, maar dat Christus ons hoe langer hoe dier baarder wordt? Heb ik Jezus lief en heb ik hoe langer hoe meer een afkeer van mezelf? Ja, met droefheid, want die oude mens had zichzelf zo groot willen zien. En toch dankbaar: 'Heere, dat ik nu niets ben, maar dat Christus alles is, dat is mijn grootste vreugde'. Amen". N.a.v. Zie het Lam Gods, door ds. L. Vroegindeweij. Uitgave LV-fonds, Barendrecht. 135 pag. Prijs 19,75. J. K. het fijn malen van voedingsstoffen kost een zee van tijd. De mensen doen de was en wassen zich in de riolen, waarin ook de afvalstoffen van de fabrieken wor den geloosd. De meest weerloze groep bestaat uit kin deren van O tot 5 jaar. Het sterftecijfer binnen deze groep is onrustbarend hoog. Velen sterven aan open t.b.c. of wormen in de ingewanden. Je vindt ze soms slapend in kartonnen dozen er gens aan de kant van de weg. Een belangrijk onderdeel van het Woord Daad-werk bestaat uit medi sche hulp met daarbij het geven van voorlichtingscursussen aan moeders. Ook de dieren hebben het moeilijk. Koeien geven vaak niet meer dan 3 liter melk per dag. Voor Haïti geldt in de let terlijke zin van het woord, wat er staat in Romeinen 8: Heel de schepping zucht, aldus de heer 't Lam. We zagen hoe kinderen met dikke buik jes van de honger-oedeem de vuilnisbel ten afgraasden op zoek naar het minste soort voedsel, en dat, terwijl uit een onderzoek is gebleken, dat in Nederland jaarlijks maar liefst 85.000.000 broden op de vuilnishopen terecht komen. De heer 't Lam liet zien hoe tussen de 8000 en 9000 kinderen dagelijks, alleen al op Haïti, op door Woord Daada gebouwde scholen voedsel krijgen. Deze kinderen hebben dan veelal al enkele uren met een lege maag gelopen om de school te bereiken. Intriest was de dia, die liet zien, dat veel kinderen buiten de hekken moesten blijven en met begerige blikken naar binnen keken, omdat ze ook zo graag tot de school wilden wor den toegelaten. Maar dat was niet mogelijk, want de klassen zaten mudvol en zoveel voedsel was er niet. Dat eten moet dagelijks over grote afstanden via slechte wegen met Woord Daad-vrachtauto's worden aange voerd en door vrouwen uit de dorpen bereid. De leerlingen in de eerste klas van de school variëren in leeftijd van 7 tot 17 jaar. Het analfabetisme is er schrikba rend groot. Ze krijgen niet alleen onder wijs, maar komen ook met de Bijbel in aanraking. Kinderen, die lezen hebben geleerd, krijgen ook nog een kinderbij bel, waardoor ze de Bijbelse boodschap weer kunnen doorgeven aan hun ouders. Er worden pogingen gedaan om naast de scholen vakscholen te krijgen, zodat de leerlingen een handwerk leren, dat hen in staat stelt in eigen onderhoud te voorzien. Daarop zijn ook het varkensprojekt, het kippenprojekt, het zee-zoutprojekt en het waterleidingprojekt gericht. Wat dit laatste betreft: men is bezig een buizen stelsel aan te leggen over een afstand van 11 km. naar 5 dorpen, waar 3000 mensen op 12 tappunten water kunnen halen. Dat water wordt op een heuvel met behulp van zonne-energie uit een put van meer dan 80 meter diep opge pompt. De buizen worden met schop pen, bijlen en houwelen in vaak rots achtige bodem door de eigen bevol king aangelegd. Het heeft tot gevolg dat vrouwen niet langer vele kilometers behoeven af te leggen om aan water te komen, maar ook, dat grote stukken land onder lei ding van een landbouwdeskundige kun nen worden bevloeid en vruchtbaar worden gemaakt. Typerend was de opmerking, die de heer 't Lam maakte naar aanleiding van een bezoek aan een school ergens in ons land. Toen hij aan een meisje de lorren had laten zien, die een Haïtiaans meisje droeg, vroeg hij hoeveel jurken ze zelf had. Ze antwoordde: „Ongeveer zeven". Toen hij daarop zei: „Dan kun je er wel een van aan zo'n kind geven", reageerde ze met te zeggen: „Als ze voor mij te klein zijn". Dit alles was slechts een onderdeel van wat we deze avond te zien en te horen hebben gekregen. De heer 't Lam wekte de aanwezigen tenslotte nog op het werk van Woord Daad te blijven steunen en anderen te bewegen ook een steentje bij te dragen aan het adopteren van kinderen. „En zeg niet, wat helpt dat kleine beetje hulp nou temidden van zoveel ellende" zo besloot de heer 't Lam, „want als u met z'n allen aan de kust staat te kijken naar een schip op zee, dat zinkt, en u zou van de gehele bemanning slechts een man kunnen redden, dan helpt u toch!" Diep onder de indruk van het vele werk, dat door Woord Daad wordt verricht en van zoveel welvaart onder ons temid den van zoveel ellende elders, gingen de aanwezigen naar huis. Wie helpen wil wende zich tot een van de comitéleden van Woord Daad op ons eiland, of belle: 01830-26671. «a.:: voor het drukken van zelfkopiërende sets. voor al uw luxe dessinpapier. niet alleen inpakrollen, doch ook groente- en fruitzakken, koekzaj^ken .§n vleeszakjes worden dopt^ons geleverd. ■•?Èm^^:-!,,^^^^:,0M^f-- Langeweg 13 Sommelsdijk Tel. 01870-2729 Fax 01870-5736 Maandag 9 oktober start bij Extramarkt Goeree te Goedereede en Mackloet te Nieuwe Tonge een grandioze aktie onder de naam Extramarkt pakt gratis uit!! Bij elke 15,00 aan boodschappen ont vangt men een Extramarkt-cheque. Hier op vult men naam en adres in en deponeert deze in een feestdoos. ledere dag wordt er één cheque uit de die dag ingeleverde cheques getrokken en levert een gratis levensmiddelenpakket t.w.v. ruim 40,00 op. Vier weken lang elke dag een gratis pak ket, ledere week is er een andere samen stelling Ie week Top (eigen merk) pak ket, 2e week Ontbijtpakket, 3e week Avondpakket, 4e week Dinerpakket. Uitslagen van 2 oktober 1989 Dammen: A. Meijer - H. Tanis2 - O C. Mierop - C. Akershoek2 - O J. Westhoeve - C. Tanis2 - O J. P. ten Hove - J. MoerkerkO - 2 J. Visbeen - K. Tanis2 - O L. Moerkerk - G. Tanis1 - 1 Schaken: E. Santifort - C. WassenaarO - 1 W. van Geelen - W. Breen1 - O J. Grinwis - J. DijkstraVi - RSB-competitie: Ontspanning 1-Spijkenisse 6IVi - Vi Na de dagelijks trekking van het pakket worden alle cheques verzameld om na de aktie op woensdag 8 november daar uit nog een hoofdprijs te trekken: een gastronomisch diner t.w.v. 250,00. Een dagelijks bezoek aan de Extramarkt is de komende weken de moeite waard.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13