EIÜVriDEfl-flIEUWS Het eigen huis: een reële weg naar bezitsvorming Barokmuziek in Renesse Koe maakt met halsband contact met computer S.O.F. De weg naar huis Elk Stads gezin een linnen tas Schrijvers op bezoek op 't Stellegors Thema-avond verzet Zondag 8 oktober Buitendag Rem. Kerk Weg van Tholen naar Oesterdam in gebruik M.B.V.O. Rabobank-wisselbeker Jan Knape Mzn. DIRKSLAND Opbrengst kollekte SOMMELSDIJK Ophalen oud papier Jeugddienst/Evangelisatiedienst Gereformeerde Kerk VERVOLGVERHAAL - 39 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 3 OKTOBER 1989 No. 5839 Voor het kopen en/of verkopen van een huis nemen de meeste mensen een makelaar in de arm. Verstandig, aan zo'n transaktie zitten vele haken en ogen en er is een hoop geld mee gemoeid. Onverstandig is het, alles blindelings aan de makelaar over te laten. Het is belangrijk ook zélf enige kennis te hebben van het reilen en zeilen op de huizenmarkt. Van Accres Uitgevers in Naarden (o.a. uitge ver van Het Verhuisblad en de WELKE-gidsen) is daarvoor een handig boekje verschenen in de serie Huis Bezit, onder de titel: „Een huis kopen". Het eigen huis kan een reële weg naar bezitsvorming zijn. Dat blijkt wel uit het geven dat er ca. 2.3 miljoen woningen in ons land eigendom van de bewoners zijn. Gaan we uit van een gemiddelde waarde van 80.000,- per huis, dan heb ben alle huizenbezitters samen een vermogen van maar liefst 184 miljard gulden! Helemaal zonder hobbels en kuilen is die weg naar bezitsvorming echter niet. Duizenden huiseigenaren zijn dankzij hun huis vermogende burgers gewor den, maar een groot deel zit met een levenslange schuld opgezadeld door zo'n transaktie. Dat laatste kan een gevolg zijn van hoge huizenprijzen en rentes, zoals in de jaren '76-'81Maar ook ondoordacht en onverstandig kopen is al veel huizenbe zitters te duur komen te staan. Men kan zich verkijken op de bouwkundige staat van het huis, een ongunstige ligging, bestemmingsplannen van de gemeente of erfpachtzaken. Vaak ook ontstaan problemen met de verkoop van het eigen huis. De vraagprijs blijkt achteraf onjuist, vaak te hoog, waardoor het pand maanden te lang in de verkoop staat. Slechts enkele van de vele aspekten waar mee men rekening moet houden als men een huis wil kopen en/of verkopen. Maar wie dat doet is beslist veilig op weg naar een stuk eigen bezitsvorming. In deze uitgave van Huis Bezit worden bovengenoemde zaken uitgebreid behandeld. De artikelen zijn in heldere taal geschreven en zijn een onmisbare leidraad voor iedereen die zich in de materie van het kopen en verkopen van een huis wil verdiepen. Huis Bezit 'Een huis kopen' kost 6,25 en is te koop in de tijdschriftenwinkel ofte bestellen via Accres Uitgevers, tel. 02159-48184. Eerder verscheen in deze serie de uitgave 'Hypotheken'. Op D.V. 7 oktober 1989 hoopt hét vocaal ensemble „Musica Ricercata" o.l.v. Wolfert Jumelet m.m.v. het instrumentaal ensemble „Inter mezzo" een uitvoering te geven in de Ned. Herv. Kerk te Renesse. Tijdens dit concert zullen verschillende koorwerken van leden van de familie Bach belicht worden, o.a. van Johann Michael Bach, de schoonvader van de „grote" BAch, en diens broer, Johann Christoph Bach. Vooral de laatste stond in zijn tijd in zijn familie bekend als de meest begaafde; en inderdaad, zijn koorcomposities getuigen van een bijzondere en inven tieve componeerwijze. Van deze Johann Christoph Bach zingt het koor o.a. de motetten voor dubbel koor en condnuo „Ich lasse Dich nicht" en „Unsers Herzens Freude". Van Johann Sebastian Bach staat o.a. de schitterende koraalbewerking „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" voor orgel op het programma. Het ensemble „Musica Ricercata" werd in 1977 opgericht. Het bestaat uit een groep mensen, allen amateurmusici, wier doel het is geestelijke koormuziek uit de 16e t/m de 18e eeuw te beoefenen en onder een groter publiek bekendheid te geven. Zij trachten e.e.a. zo stijlge trouw mogelijk-uit te voeren. Wolfert Jumelet heeft sinds z'n 16e jaar de leiding over één of meer koren gehad. Hij was eertijds dirigent van het Duive- lands Barokensemble te Nieuwerkerk. Hij heeft zich door studie gespeciali seerd in het tot klinken brengen van de geestelijke koormuziek vanaf de refor matie t/m de barok. Het orgel zal bespeeld worden door Rinus Verhage, de vaste begeleider van Om ook een bijdrage te leveren aan een schoner milieu heeft Bakkerij Loko te Stad aan 't Haringvliet besloten om ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het bedrijf aan elk Stads huisgezin een linnen tas kado te geven. Loko hoopt dat daardoor de vraag naar plas tic tassen drastisch zal afnemen, waar mee er weer een klein stapje op de goede weg is gezet naar een beter en schoner milieu. Aan Loko zal het in elk geval niet liggen. De in Dirksland gehouden kollekte voor het Prinses Beatrixfonds heeft een be drag van ƒ1.853,05 opgebracht. Alle gevers en alle kollektanten heel hartelijk dank. Musica Ricercata. Hij studeerde orgel, kerkmuziek en koordirektie aan het Rotterdams Conservatorium. In 1979 was hij prijswinnaar van het Internatio nale Albert Schweitzer Orgelfestival te Deventer. Hij werkte mee aan een plaat opname en diverse radio-opnames. Hij geeft regelmatig koor- en orgelconcer ten. In „Intermezzo" zitten naast Rinus Ver hage, dhr. Peter F. Rikkers, violone, en Ada D. Jumelet, blokfluit. Peter Rikkers is afgestudeerd aan het stedelijk Conser vatorium te Groningen en het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam en lid van de ensembles Concerto '85 en het Nederlands Barok Orkest. Ada Jumelet studeerde o.a. bij Ferenc Hutyra. Van J. S. Bach hoopt zij twee sonaten voor blokfluit en continuo te spelen. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Evenals vorig jaar zijn ook dit jaar twee schrijvers op O.B.S. Stellegors te Stellendam uitgenodigd ter ere van de kinderboekenweek. Nannie Kuiper en Dolf Verroen brachten op donder dag 28 september een bezoek aan deze basisschool, uitgerust met een tas vol eigen werk. De kinderen hadden zich al weken voorbereid op de komst van deze „be roemdheden". Boeken als „De eend op de pot" en „Een leeuw met lange tan den" waren met aandacht gelezen. Dat lezen méér inhoudt dan alleen tijd verdrijf, is de kinderen nu wel duidelijk. Zij kregen vorige week donderdag de gelegenheid de meest uiteenlopende vragen te spuien waarop door de schrij vers een eerlijk antwoord werd gegeven; eerlijk zijn en jezelf blijven is volgens hen de sleutel tot het schrijven van een goed kinderboek. Hoewel deze twee schrijvers een heel verschillende achtergrond hebben, zit ten zij op dezelfde lijn met hun gedach tes over kinderliteratuur. In de praktijk komt dit tot uiting in de boeken die zij samen geschreven hebben zoals o.a. „Een broodje wesp" en „Ons Suri naamse ik". Nannie Kuiper lokte de kinderen van de onderbouw mee in haar fantasiewereld door ieder een rol in een hoorspel te geven. Het resultaat mocht er zijn! Dolf Verroen droeg voor uit eigen werk wat de kinderen erg aansprak. Zowel de boeken van Nannie Kuiper als Dolf Verroen zijn taboedoorbrekend: griezelen is fijn; vies nog leuker! Dat ouders daar vaak nog meer problemen mee hebben dan kinderen, staat voor hen vast! SINT ANNALAND De verbindingsweg tussen de rondweg Tholen/Sint-Maartensdijk en de Oester- dam is gereed. Aan deze weg is niet min der dan drie jaar gewerkt. Eén dezer dagen kon de eerste automobilist over de splinternieuwe verbinding rijden. De Commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien hoopt de nieuwe verbin dingsweg op maandag 6 november te openen. Provinciale Waterstaat heeft nog ander halve maand nodig om de aangren zende landbouwwegen op te knappen, die gedurende de aanleg van de nieuwe route zwaar belast zijn door het (vracht)- verkeer. De Veerweg krijgt bijvoorbeeld een nieuwe asfaltlaag. Het verkeer over die polderweg kan binnenkort via een tunneltje richting Gortzakweg en Oos- terscheldedijk. „Over anderhalve maand hoort het werk er piekfijn bij te liggen", aldus de heer A. Lievense van de provin ciale waterstaat. Langs de nieuwe verbindingsweg komt een fiks aantal iepen. Burgemeester H. A. van der Munnik van de gemeente Tholen plant op de openingsdag de eer ste boom. Bij de Oosterscheldedijk is tevens een begin gemaakt met de uitbreiding van de Karrevelden, die door de aanleg van de nieuwe verbindingsweg voor een gedeelte verdwenen. De geplande thema-avond over homeo pathisch mee behandelen van psychia trische patiënten op 11 oktober om 20.00 uur a.s. in het Deltaziekenhuis met inlei der dr. J. C. Voskamp wordt verschoven naar 7 maart 1990. De avond van 11 oktober is nu alleen bestemd voor familieleden als praat- avond. Met verontschuldiging, de praatgroep In samenwerking met de kring Schou wen en Bergen op Zoom houdt de Rem. Kerk a.s. zondag een Buitendag. Het programma is als volgt: 9.30- 9.45 uur: ontvangst. 10.00 uur: Dienst ds. Boeijenga, na de dienst kerkekoffie. I 11.30-12.30 uur: Stadswandeling o.l.v. I de voorz. I 12.30-13.30 uur: Lunch. I 13.30-15.30 uur: Lezing over het Joods Historisch museum. Zaterdag 7 oktober a.s. komen leden van „Ons Koor" weer vanaf 9 uur bij u langs om oud papier op te halen. Graag gebundeld op de stoep. Op woensdag 11 oktober a.s. organiseert de Stg. W.v.O. „Oostflakkee" weer de tra ditionele sport- en spelinstuif met als inzet de Rabobank wisselbeker. i De wedstrijd vindt dit jaar plaats in 'Centrum' te Ooltgensplaat. De wedstrijd wordt dit jaar in Ooltgens plaat gehouden omdat de MBVO groep van Ooltgensplaat vorig jaar de wissel beker in de wacht sleepte. De middag begint om 13.30 uur, zaal i open 13.15 uur. I Het eerste gedeelte van de middag zal I besteed worden aan een stuk informatie I verstrekking over M.B.V.O. (Meer Bewe- j gen Voor Ouderen). Er zal een video- band vertoont worden over het zwem- j men voor 55 plussers in Numansdorp en j daarna zullen er demonstraties gegeven I worden door de M.B.V.O. gymnastiek- groep en de M.B.V.O. volksdansgroep. Na een korte pauze zal hierna de strijd los gaan barsten om de wisselbeker. De deelnemers zullen trachten d.m.v. de spelen zoals de gardirolbaan, kegelen, centenbak etc. de eer van hun dorp zo goed mogelijk te verdedigen met als inzet de beker en de organisatie voor het volgend jaar. Een ieder, die graag kennis wil maken met M.B.V.O. en/of mee wil doen aan de spelen is van harte welkom. OOLTGENSPLAAT Op D.V. 8 oktober zal de eerste jeugd dienst van het nieuwe seizoen plaatsvin den in de Gereformeerde Kerk aan de I Zuid-Achterweg. De dienst begint om I 4 uur 's middags en het jeugdkoor Jeho- 1 sua zal aan deze dienst zijn medewer- j king verlenen. Deze dienst luidt het begin in van het nieuwe clubjaar. De jeugdclubs voor kinderen van 5 t/m 15 jaar zullen weer beginnen. 13 enthou siaste clubleid(st)ers staan weer klaar om de jeugd elke week een fijne club avond te geven. Voor informatie tel. 2665. Deze dienst zal eveneens in het teken staan van de zending. Tijdens het 100- jarig bestaan, j.l. mei, is met olieboUen- akties en een bazar, naast een bedrag voor de reparatie van het kerkorgel, een bedrag bijeengebracht voor een zen- dingsprojekt van de stichting Reforma torische Hulpaktie Woord en Daad. In dit geval is het geld naar een drinkwater- projekt in Haïti gegaan. In navolging op de akties zal er op D.V. 10 oktober een dia-avond gehouden worden in de Magneet door een mede werker van Woord en Daad. Iedereen wordt van harte uitgenodigd deze avond bij te wonen. Men kan dan zien en horen op welke wijze het geld in Haïti besteed wordt. De computer herkent de koe aan het zendertje in haar nulsbund en geeft haar het krachtvoer dat ze tegoed heeft. Een groot aantal koeien in de Nederlandse weiden draagt een brede halsband. Door middel van een zender die aan deze halsband is bevestigd, wordt de koe automa tisch in de stal een portie voer toegediend. De computer speelt hierbij een hoofdrol. In de stal bevindt zich een zogenaamd voerstation, een afgeschut gedeelte met daarin een voerbak. Zodra de koe in het voerstation komt, herkent de computer via de zender in de halsband de koe. De computer stelt vast hoeveel krachtvoer voor de koe is geprogrammeerd en hoeveel zij die dag al heeft opgenomen. Krachtvoer bevat veel voedingswaarde en bestaat meestal uit geperste blokjes. Alleen wanneer de koe nog een portie tegoed heeft valt er voer in de voerbak. Door deze techniek kan de veehouder de koeien individueel en verspreid over de dag voeren. Hierdoor is de kans op voedingsstoornissen klein. Aan het einde van de dag kan de veehouder via de computer controleren of iedere koe haar porties voer heeft opgegeten. Een dergelijk systeem van voeren wordt in de praktijk ook toege past bij varkens en kalveren. In Nederland zijn circa 4500 melkveebedrijven die voor het toedienen van kracht voer gebruik maken van de computer. In 1988 waren er 50.000 melkveebedrijven met in totaal ongeveer 2 miljoen melkkoeien. Sinds de invoering in 1983 van de super heffing (een boete op teveel geproduceerde melk) is zowel het aantal melkkoeien (met 22%) als de melkaanvoer aan de zuivelfabrieken (met 15%) flink gedaald. In 1988 zijn de zuiveloverschotten in Nederland geheel verdwenen. OUDE TONGE Weer was de Grut terswei in Oude Tonge het slagveld waar de helft van de aanwezige schakers moesten sneuvelen. Onze debutant W. Douw uit Sommels- dijk knokte redelijk terug in een voor hem welbekende stelling. Toch zag hij een valletje wat P. Holleman gefabri ceerd had niet, en zo moest, na een lange strijd, Wim het hoofd buigen voor Peter. In de winning mood is de laatste tijd Gebuis. Won hij vorige week overtui gend, nu was het Korteweg die geen schijn van kans had. Gebuis pikte dame, loper, pionnen alsof hij appels aan het plukken was. Gebraad zag geen kans om redelijk tegenspel te geven tegen van Hooff Ruud won with the hands down. A. Douw vindt de Waal een van de spe lers waarvan je moeilijk kan winnen omdat hij een heel ander soort spel speelt. Daarom veranderde Douw ook van speeltaktiek en gaf een stuk tegen een betere stelling. Daarna ging de Waal z'n vesting in elkaar als een ijsje in de oven. Doomheim is jong en leert waarschijn lijk nog steeds heel veel van de ouderen. Tenminste, ze zeggen dat je van verlie zen het meeste leert. Nauwkeurig van het bord gezet door van Loon dus. Echte broederliefde kwamen we tegen in de partij M. Westra - S. Westra, Sjoerd veegde zus van het bord omdat ze daar van leert dat de maatschappij keihard is, aldus Sjoerd. Inderdaad, je kan met je eigen broer zelfs niet meer een overeen komst sluiten. L. Holleman won van dhr. van Rossum, van Rossum spartelde wel tegen maar Leen was ongenaakbaar en pakte het volle punt. A van Maurik - M. v. d. Waal is een rally met allerlei ingewikkelde gedurfde com binaties. Op een gegeven moment zat de zaak een beetje vast bij v. d. Waal en van Maurik borduurde daar lekker op door. Volle winst voor van Maurik. En ja, toen zaten daar nog Wijnands en Van Strien. Ik had al het idee om de uit slag te noteren en naar huis te gaan. Immers met drie vrijpionnen voor Wij nands leek het beslist. Wie schetst onze verbazing als Wijnands (met nog steeds zo'n triomfantelijke grijns op z'n ge zicht) z'n koning steeds meer naar Van Strien toeschuift. Over de b-lijn nadert hij, maar dan schiet de pion van Van Strien ineens van a7 naar a6 en o schrik, koning zo klem als het maar kon. Van Strien kon nog net opgevangen worden want hij klapte (kompleet met bord saté) finaal van z'n stoel. Wat een lol had die man en wat keek Wijnands scheel. „Wat ben ik toch een sufferd", stamelde hij. We hebben stilzwijgend met hem in gestemd. Uitslagen op rij: P. Holleman - W. Douw1 - O Gebraad - van HooffO - 1 Doornheim - van LoonO - 1 A van Maurik - M. v. d. Waal1 - O M. Westra - S. WestraO - 1 Wijnands - van StrienO - 1 van Rossum - L. HollemanO - 1 C. de Waal - A DouwO - I Gebuis - Korteweg1 - O Vriendelijke schaakgroeten. BJB l^lf.Jf.^.^.^.)^>^^.l^l^l^l^l^^.^.^.^.)^l^l^l^l^^.l^>^^.l^l^^.3^^.^■^■l^l^^■^.^.>^^■'^^■'^l^^■^■^■^.>^^■'^^.'^^■^■^■^■^.'^^^^ Ze spot giechelend: „Je moeder heit ze wél in een ouwe kous!" Hij schudt zijn hoofd, hij weet het wel beter. Maar toch is er iets, dat hij niet verklaren kan. Hij is geneigd om aan een wonder te geloven. „De Heere zal wel zurge, da'k niks tekort komme!" Het kan immers waar zijn! God zorgt ook voor de mensen, die het niet verdienen. Welk mens verdient het eigenlijk, dat de Heere be moeienissen met hem heeft! We hebben alles ver beurd en verzondigd, het is al te vaak een belijdenis van welbespraakte lippen waaraan het hart geen deel heeft. In dit ogenblik gevoelt Wil lem het diep. Het brengt een vreemde gerustheid over hem nu hij onder het algemeen oordeel valt. Hij heeft het ook niet verdiend, maar de Heere is genadig. Hij grijpt naar de goedheid Gods! Het kan niet lang duren, want het brengt hem niet tot schulderkenning. En Betje vraagt: „Wat stae je te treuzelen?.... Schiet een beetje op, den tied gaet z'n gang.... Hier binne je pantoffels".... Hij zegt gewillig: „Jae. vrouwe".... Hij voelt zich verstikt in de menigvuldige moeiten des levens.... Het is een mooie avond. De zon daalt in het wes ten en kleurt de hemel rood. Boven een verre dijk staat het dak van een boerderij, een groep don kere bomen is scherp getekend tegen de lichte lucht, „'t Lieken wel of d'r gunder brand is", zegt Betje. Ze passeren vrijende paartjes. Als het bekenden zijn maken die een grapje. „Dat staet van juule nie meer, oor!" Ze lopen gearmd, want deze avond maakt vertrouwelijk. Betje lacht om de goedige spotternij, en Willem lacht er ook om. Als ze verder van het dorp afra ken zijn ze alleen met de zinkende zon en de stilte van de polder om hen heen. Er kwaakt een kikker in de sloot naast hen, in de verte kwaakt nog een kikker, een paar minuten lang is de lucht vervult van kikkergekwaak. Het is een schoon lied. dat door de ganse polder zwerft, nu is het hier, en dan ginder, nauwelijks te horen.... het komt weer terug.... Ze luisteren er naar, en naar hun eigen voetstappen in het losse grint. „De weg is hier slecht", zegt Betje. Ze laat zijn arm los. zo hebben ze ieder een paadje dat de wagenwielen gemaakt hebben. Hij vindt het goed met een hoofdknik. Ze luisteren weer.... Dan komt er plotseling een diepe stilte over de polder, alsof er iemand is die deze stilte ge boden heeft. ..Wat zei je een beetje?" „Ik,.... wel neent toch!" „Jae.... Bi' je kwaed omdat 'k alleen bie moeder geweest binne. Ik doche: „'t za'k alvast mar doeë".... „Jae, 't is goed, kind. Hij doet moeite om wat te praten. Hij laat haar nog eens vertellen wat zijn moeder vanmorgen gezegd heeft. Hij zucht tel kens want het blijft een ondoorgrondelijk raadsel. Hij is vergeten, dat ze het verhaal doet op zijn ver zoek, hij zegt: „Hou noe mar op over dien daelder".... „En je zeit zelf!".... Er schiet hem iets te binnen„Zou ze soms van de kerk ha? Weet je niet of den domenee d'r geweest is? Kon je er niks van merke?".... De oude vrouw heeft er niets over uitgelaten. Betje zegt: „Het ken haest niet aores of ze mot van den Ermen ha, mar dat wil ze bepaeld nie wete". „'t Valt oak niet mee om van den Ermen te krie- gen! As je aoltied voor je eige heit kenne zurge!" „En dan vooral as je zoa'n neture heit as moeder!" „Jae, onverschillig wat voor een neture of je heit",... Ze staan stil om naar een akker te kijken. Willem doet het om van onderweip te veranderen. Hi jdenkt, dat de dominee bij zijn moeder geweest is, die heeft beloofd een diaken te zullen meenemen. Zijn moeder is in goede handen. Nu hij dat weet wil hij erlieverniets meervan horen. Hij wijst met uitgestrekte arm: „kiek".... Er is niets bijzonders te zien. „Jaefzegt Betje, „paerepeetjes"..,. Een geoe fend oog kan van de weg af op de grijze grond kleine groene sprietjes ontdekken, verderop ver liest de grond zijn grijze kleur en wordt wazig groen. Het veld er naast is met suikerbieten bezaaid. Willem heeft er bijzondere interesse voor. Het lijkt wel of er groene strepen over het land getrokken zijn. „Die binne laete", zegt Wil lem, „zeker overgezaoid, ze zoue regen motte hawe, 't lei kluudg".... „Noe mo' m'n overal nie bluuve staen". waar schuwt Betje, „je zou marzegge: jebint an't wien- keltjes kieken". Ze stappen verder. „Da's mit den donker thuus". voorspelt Willem. „As je wil ke' je mergenochend uutslaepe". Hij schudt zijn hoofd met een beslistheid die vreemd aandoet. „Nee!" Er is wel veel, dat hij heeft losgelaten, dat hij niet heeft kunnen vast houden. Er komt iets in opstand binnen in hem. nu Betje dat zo zegt: „mergenochtend uutslaepe!" Er wordt een verzet in hem geboren. Ook dat nog! Dan is alles weg! En hij heeft al zo weinig overge houden. Als hij er maar toe komen kon om Betje deelgenoot te maken van zijn geheim, dan zou het misschien weer worden zoals het geweest is. Het was zo mooien hij was zo verzekerd, dat zijn geloof echt was. Was het echt? „Betje".... „Jae".... „Wat?".... „Je zeit toch: Betje".... „Hawe ik dat gezeid?" Ze lacht: „Wat loap je weer te droamen, gloaf ik". Het leven van kleine mensen wordt beheerst door kleine gebeurtenissen. Willem heeft gehoopt op een beschot, dat mee zou vallen. De hoop glipt uit zijn handen als hij voor de juin staat.... „Wat zei je er noe van? Hawe ik niet es goed m'n besten gedaen?" Hij doet zich geweld aan om iets te antwoorden. „Jaef.... Dan plotseling wordt hij uitbundig in zijn lof over haar werk. Daarmee wil hij zijn bezorgdheid voor haar verbergen. Die dringt in hem naar boven, hij voelt hoe zijn gezicht strak staat, zijn mondhoeken trillen: „Jaet, daer staet weinig vuulte meer!" Hij kruipt op zijn knieën over de grond. Ze kijkt er naar en knikt: „Daer zitte nogal wat maenen in, eh?". (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5