EIIAIIDEfl-rilEUWS Natuurbehoud uitgehold door misdadig beleid POSllüRS Caravan voelt zich 'thuis' in voor- en naseizoen Overdenking ACSI breidt aantal caravanrally's uit uit de Heilige Schrift Ledenvergadering „Deltawind" Kustwacht krijgt het drukker Slagers (kies)keurig onderscheiden Aangepaste kerkdienst Mannenkoor „Ethan" zingt voor hulp aan Chinese christenen 3e Blad No. 5838 De kabinetten Lubbers hebben acht jaar lang een misdadig natuurbeleid gevoerd. Natuurbehoud is onder landbouwminister Braks zodanig uitgehold dat Nederland mede daardoor een ecologisch rampgebied geworden is. Dat is de strekking van een artikel in het jubileum-nummer van het natuurblad Grasduinen, waarin opzienbarende feiten worden gepubliceerd. Zo zouden al sinds 1965 studies, rapporten en alarmerende cijfers over mestoverschot ten zijn achtergehouden. Het blad stelt voor het Ministerie van Landbouw en Visserij op te heffen en onder te brengen onder Economische Zaken: 'Daar horen ondernemers thuis'. Grasduinen, een onafhankelijk natuurblad Grasduinen, de waarde van de wilde natuur Grasduinen, blad met hoge kijkcijfers wij drukken ze vakkundig, vliegensvlug en voor een redelijke prijs drukkerij kranse bv Grasduinen, ook buiten het blad De Stichting Grasduinen helpt Ruggesteun Boeken Een biddende gemeente (i) GOEDEREEDE Ophalen oud papier VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 Grasduinen heeft in tien jaar tijd een grote naam opgebouwd als het grootste onafhankeHjke natuurblad van Neder land en België, met bijna één miljoen lezers. In het jubileumnummer veegt het blad de vloer aan met acht jaar natuur- politiek en opent men een 'beerput vol politieke onwil en ambtelijke waan'. In 1982 werd het Ministerie van CRM opgeheven. De afdeling Natuurbehoud en'Openluchtrecreatie werd overgehe veld naar het Ministerie van Landbouw en Visserij. Grasduinen schetst de infor mateur van het eerste kabinet, De Koning, als de rancuneuze architect van deze operatie. De Koning had als land bouwminister ooit een forse aanvaring met Natuurbescherming: 'Zijn reactie was dat hij bij de eerste de beste gelegen heid die zich zou voordoen, de Natuur bescherming wel even terug zou pak ken". Het artikel stelt dat Natuurbehoud bin nen het 'vijandige' Landbouw vanaf 1982 langzaam maar zeker ontmanteld werd. Lastige ambtenaren werden weg gepromoveerd, 'raddraaiers' monddood gemaakt. Natuurbehoud en Openluch trecreatie werden gesplitst: 'Die konden elkaar voortaan in de haren zitten'. In het kader van een reorganisatie kwam de juridische afdeling van Natuurbe houd terecht bij de juristen van Land bouw: 'Per definitie ongeïnteresseerd in natuurbelangen'. Inspectie- en opspo ringstaken ten aanzien van de handel in bedreigde diersoorten werden uit het apparaat getrokken en deskundigen aan de kant gezet. Natuurconsulenten in de provincies mochten niet meer openlijk protesteren tegen aanslagen door land bouwontwikkelingen op de natuur. Grasduinen noemt onder meer de Grote Peel, Oosterschelde, Markerwaard en Lauwersmeer als kwesties waarin land- bouwbelangen zwaarder wogen dan natuurbehoud. Grasduinen houdt in een speciale bij lage van het jubileumnummer een warm pleidooi voor een harmonieuzere samenleving van mens en natuur. De bijlage 'Denkend over morgen' bevat onder meer uitgebreide interviews met oud-NASA-medewerker James Love lock, wildtuinier Louis Le Roy en filo sofe/antropologe Barbara Noske. Topfotografen laten in het jubileum nummer die hartstochtelijke kijk op de natuur zien waarmee het blad in de afgelopen tien jaar zo'n grote reputatie heeft opgebouwd. Grasduinen, het maandblad met hart voor de natuur, viert in september zijn tienjarig bestaan: na een bescheiden start in 1979 thans het grootste onafhan kelijke natuurblad in Nederland en Bel gië. Grasduinen heeft niet zoals Vogel bescherming of Natuurmonumenten een grote vereniging achter zich, maar heeft zich desondanks een stabiele posi tie in de bladenmarkt veroverd. De gemiddelde betaalde oplage van Gras duinen beloopt 82.500, de bereikcijfers zijn echter zeer uitzonderlijk: elk exem plaar wordt door gemiddeld 11 mensen gelezen. Zodoende heeft het blad een bereik van bijna één miljoen lezers in Nederland en België (bron: Summo 1989). Grasduinen wil een zo breed mogelijk publiek wijzen op de waarden van de wilde natuur. Het vrije leven van wilde planten en dieren is de laatste decennia in de verdrukking geraakt: van het land schap waarin zij thuishoren heeft de mens niet veel onaangetast gelaten. Grasduinen schrijft niet van een af standje over de natuur, niet vanachter de microscoop of lessenaar, maar met het gevoel van de echte natuurliefheb ber die de natuur dagelijks en overal om zich heen weet. Ook in de stad. Deze benadering vindt steeds meer weerklank bij een steeds breder wordend publiek. Het jubileumnummer van Grasduinen is dikker dan normaal: in een speciale bijlage pleiten vier grote denkers voor een minder arrogante houding van de mens tegenover de natuur. Visueel hoogte punt in het septembernummer is een Voorstraat 13, 3245 BG Sommelsdijk Tel. 01870-2275, zestien pagina's grote fotoreportage door Fred Hazelhoff over het IJssel- meer, het natte hart van Nederland. Deze reportage illustreert de hoge kwali teit van het beeldmateriaal en de manier van observeren die het blad zo eigen is. Grasduinen is een blad met hoge kijk cijfers en kan beschouwd worden als het forum van de Nederlandse en Belgische natuurfotografie. Opmerkelijk in het jubileumnummer is een artikel over de rol van politiek Den Haag in de Neder landse natuurbescherming. Aan de voor avond van de verkiezingen onthult het blad hoe het natuurbeleid in twee kabi netten Lubbers is uitgehold. In tien jaar tijd is Grasduinen een geres pecteerd instituut geworden. Het blad heeft geen georganiseerde achterban, maar weet wel veel mensen met hart voor de natuur aan zich verbonden. Die band is nog eens versterkt door het uit brengen van eigen natuurboeken, agen da's, kalenders en het organiseren van wandelweekenden en 'Grasduinse' rei zen door Europa. Omdat er bij Grasduinen nogal wat ver zoeken binnenkwamen om sponsoring van alle mogelijke natuurbescher- mingsaktiviteiten, heeft de uitgever in 1986 een speciale Stichting in het leven geroepen met als doel kleinschalige, lokale natuurbeschermingsprojekten fi nancieel te steunen. Op zondag 1 oktober 1989 is er weer een interkerkelijke aangepaste kerkdienst voor de verstandelijk gehandicapten van Goeree-Overflakkee in de Ned. Her vormde Kerk te Sommelsdijk. De aanvang van de dienst is om kwart voor drie. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. A. de Lange, predikant te Sommelsdijk. U bent allen hartelijk welkom en uw aanwezigheid wordt door de commissie zeer op prijs gesteld. Geef door uw aanwezigheid blijk van uw belangstelling voor dit werk. De organisatie van caravanrally's in het voor- en na-seizoen blijkt een schot in de roos te zijn. Voor ACSI (Auto Camper Service International) een reden om haar toch al gevarieerde rally-programma met twee landen uit te breiden. De organisatie, die in 1990 haar zilveren jubileum viert, voegde Griekenland en Schotland als nieuwe bestemmingen toe. Nu kan de cara- vanner kiezen uit maar liefst 13 boeiende reizen door Europa. Steeds meer caravanners ontdekken de charme van het voor- en naseizoen. Zij willen juist in die seizoenen gebruik maken van hun huis op wielen. Wie er op eigen houtje op uittrekt, krijgt echter te maken met erg stille campings en voorzieningen die half of niet meer functioneren. Zonder zorgen Om die nadelen te ondervangen, organi- seert ACSI, tevens samensteller van de bekende Internationale Campinggids, caravanrally's. Met ten hoogste 25 cara vancombinaties reist men door het land van keuze. Over de organisatorische aspekten hoeft de deelnemer zich geen zorgen te maken. Campings zijn tevoren gereserveerd, routes zijn gecontroleerd en duidelijk in kaart gebracht, excursies zijn gepland en op gezette tijden kan men gezamenlijk lunchen en dineren. Privacy Ondanks het gezamenlijke karakter van de rally's,'blijft de privacy behouden. Men heeft immers het eigen huis bij zich. Ook organisatorisch wordt nie mand tot het leggen van kontakten gedwongen. In het reisprogramma is voldoende ruimte gelaten voor eigen ini tiatieven. Op reisdagen van de ene naar de andere camping zijn er geen vaste tijdstippen van vertrek en aankomst. Er wordt niet persé in karavaan gereden. Tempo en onderbrekingen worden door de deelnemer zelf bepaald. Elke rally wordt begeleid door twee ervaren en gemotiveerde toerleiders. Deze captains beheersen de taal, ken nen de route en zoeken oplossingen voor onverhoopte problemen. Elke rally deelnemer krijgt een boek waarin rou tes, kaarten, adressen en andere we tenswaardigheden duidelijk opgeno men zijn. Omdat campings tevoren gereserveerd zijn, is het mogelijk om in Nederland een adreslijst achter te laten. Voor thuisblijvers is het daardoor altijd mogelijk kontakt op te nemen. Kosten De professionele opzet van dergelijke rally's brengt uiteraard kosten met zich mee. Toch blijkt het mogelijk een all-in prijs te realiseren die voor veel mensen betaalbaar is. Wie een reis van dergelijk kaliberzelforganiseert, is stukken duur der uit. Reisdoelen Voor de seizoenen in 1990 staan de vol gende dertien reisdoelen op het pro gramma: Dordogne/Cevennes, Pyre neeën, Provence/Rivièra, Denemarken, Romantiek-rally door Zuid-Oost Duits land, Andalusië/Castilië, Alpen, Oos tenrijk, Italië, Joegoslavië en Honga rije/Wenen. Op verzoek van velen zijn Schotland en Griekenland dus toe gevoegd. ACSI geeft elk jaar opnieuw een bro- chlire uit waarin op duidelijke wijze bestemmingen, programma's en prijzen vermeld staan. De kleurrijke brochure kan wor;den aangevraagd bij ACSI in Zetten, telefoon 08880-2055, waarna u hem gratis toegezonden krijgt. Petrus dan werd in de gevangenis bewaard; maar van de Gemeente werd een gedurig gebed tot God voor hem gedaan. (Handelingen 13:5) Gods Woord meldt ons in dit tekst hoofdstuk over een biddende gemeente. En dat deze gemeente biddende was had een bijzondere oorzaak n.l. een kind en knecht des Heeren zat in de gevangenis. Het is de uit Gods Woord ons welbe kende Petrus. Hoe was hij in de gevangenis terechtge komen? Wel na die grote Pinksterdag werkte de Heilige Geest krachtig door en dat werk kwam openbaar. Vele mensen werden toegebracht tot de gemeente die zalig worden zal. Het koninkrijk van satan werd afgebroken en de duivel ging om als een briesende leeuw. Stéfanus was de eerste bloedgetuige, ja er ont stond een ontzettende vervolging, denk aan Saulus van Tarsen, maar die heeft de Heere neergeveld door Zijn genade, zodat Saulus de gemeente geen kwaad meer doet. Maar nu komt de duivel van de andere kant. Heeft hij eerst de gods dienst gebruikt om de gemeente te benauwen, nu gebruikt hij de wereld n.l. koning Herodes. Deze Herodes was een kleinzoon van de kindermoordenaar en het zelfde bloed stroomt hem door de aderen. Deze sluwe vos tracht de Joden te winnen door de gemeente van Chris tus te vervolgen. Jacobus, de broeder van Johannes had hij al met het zwaard gedood. En toen hij zag dat hij door deze daad de Joden behaagde, nam hij ook Petrus gevangen en sloot hem in de gevangenis op. Waarom heeft hij hem niet onmiddellijk gedood? Wel het was net Paasfeest in Jeruzalem en dan moest er rust zijn. En Herodes wilde de Joden niet kwet sen. Eerst met gehuichelde vroomheid het Paasfeest met de Joden vieren, en als dat gebeurd was dan Petrus doden. En zo zit Petrus in de gevangenis vastge klonken met ketenen aan soldaten, bovendien waren er nog andere dienst knechten, 16 in getal, en gesloten achter een ijzeren poort. Herodes was (naar zijn mening) dus wel verzekerd dat Petrus niet ontsnappen kon. O dat zal voor Petrus wat geweest zijn, niet te kunnen preken van die enige Naam die er onder de hemel gegeven is waardoor wij moeten zalig worden. Het is onmogelijk voor hem, want hij zit in de gevangenis waaruit hij zichzelf nooit meer verlossen kan. De Heere houdt met Zijn knecht een diepe weg, een weg der beproeving. In de gevangenis zit Petrus met het doodvonnis voor ogen, hij wist welk oor deel hem te wachten stond. Maar nu is het zo'n groot onderscheid hoe wij in de gevangenis zitten. We lezen van Petrus dat hij sliep. O met de dood voor ogen en toch slapen en toch rust en toch vrede. Ja wat is het een weldaad in de weg van beproeving en schaduw des doods God te kennen als uw Toevlucht, Bewaarder, Beschermer. Die in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, die zal ver nachten in de schaduw des Almach tige n. Uitwendig in de gevangenis maar in wendig vrij. Hier ligt voor ons allen een lering in en laten wij trachten daar iets van te zeg gen. Van nature verkeren wij allen in de gevangenis van de satan, gebonden en geketend in de macht van de vorst der duisternis. Wij leven alsof wij vrij zijn, maar door de val zijn wij gevangenen van die vreselijke tiran die wreder is dan deze Herodes. Moedwillig en vrijwillig zijn wij van God afgevallen. Wij verke ren in de gevangenis van de geestelijke doodslaat, gebonden met ketenen van zonde en ongerechtigheid, van dood en hel, maar het deert ons van nature niet, we hebben er geen last van, die ketenen kwellen ons niet. We kunnen ons zelf er ook nooit uit verlossen, we hebben zelfs geen behoefte om eruit verlost te wor den. O wat zal het vreselijk zijn als we in de gevangenis van satan zullen blijven en dan gebonden worden voor eeuwig met de kluisters der hel en des doods. O lezers, roept tot God Die banden verbre ken kan of Hij uit genade u uit die gevangenis verlossen wil. Nu is er een volk die komen het aan de weet dat zij in de gevangenis zitten en dat is dat volk die door de Heere zalig makend bearbeid worden. Die leren de gevangenis der zonde, ongerechtigheid, des doods en der hel kennen. Nu lezen we in het tekstvers: Maar van de Gemeente werd een gedurig gebed tot God voor hem gedaan. „Gedurig" d.w.z. ernstig, ijverig, vurig, aanhoudend. Petrus was gebonden met ijzeren kete nen, die konden door niemand verbro ken worden. Maar hij was ook nog met andere banden gebonden en verbon den, dat waren nog sterkere banden n.l. banden der liefde waarmede hij aan God verbonden was. Deze banden zijn door de mensen niet te verbreken, door hen zelf niet te ver breken, ook niet door hun ontrouw, want hun ontrouw zal Zijn trouw nooit te niet doen. Maar deze banden der liefde zijn met eerbied gesproken ook door de Heere niet te verbreken. En als vrucht van deze liefdeband aan God, zijn zij ook met liefdebanden ver bonden aan Gods volk. Dat komt aan de vruchten openbaar. De gemeente te Jeruzalem voelde de sterke liefdeban den waarmee ze aan Petrus verbonden waren. O Petrus kon niet preken, maar van de gemeente ging een gedurig gebed op tot God. De nood en de banden en de gevangenis van Petrus, waren ook de nood en de banden en de gevangenis van de gemeente en dat drijft hen uit naar de troon van Gods genade. Neen ze gebruiken geen uitwendig geweld, maar ze doen wel geweld n.l. een heilig geweld. Die gemeente kon Petrus niet verlossen maar God wel. Een gedurig gebed ging er op, ze kunnen de Heere maar niet loslaten, ze bestor men de hemel om Petrus uit de klauwen van Herodes te verlossen. Ja maar dat kan toch niet? Als je in zo'n gevangenis zit en zo bewaakt wordt dan is het toch onmogelijk om daaruit ver lost te worden? Dan heeft hun gebed toch ook geen zin meer? O wacht even. Wat onmogelijk is bij de mensen dat is mogelijk bij God en Die getuigd: Roep Mij aan in de dag der benauwdheid en Ik zal u uit-helpen en gij zult Mij eren. O het gebed is een krachtig wapen en de Heere getuigd: Op uw noodgeschrei Deed Ik grote wond'ren. Hier ligt ook weer een lering in. Hoeve- len verkeren er in de gevangenis van de geestelijke doodslaat, gebonden met banden der zonde, des doods en der hel, zonder God in de wereld. Hoe vreselijk is hun toestand. En volk van God, gaat er voor hen een gedurig gebed op tot God? Weet u uit welke grote nood en dood u verlost zijt? En daar zitten nog zoveel medereizigers naar de eeuwig heid in. Neemt u hen mee in het gebed, bent u gedurig voor hen bezig? Maar ook voor Gods volk dat in de ban den zit. Voor Petrus ging er een gedurig gebed op. De gemeenschap der heiligen kwam kennelijk openbaar. Gedenk der gevangenen of gij mede-gevangen waart. O wat een voorbeeld wordt ons hier voorgehouden. Worstelen met God voor en met elkander. Ik zal U niet laten gaan, tenzij dat Gij mij zegent. Gedurig dit is aanhoudend, vurig innig. (wordt vervolgd) Dirksland ds. J. Koster D.V. vrijdag 6 oktober a.s. om 8 uur hoopt het mannenkoor „Ethan" uit Yer- seke 0.1.V. Rijk J. Rijkse met aan het orgel Pieter Heykoop een zang- en orgelavond te houden in de Grote (Ned. Herv.) Kerk aan het Grotekerkplein te Dordrecht. Deze avond, die vrij toegankelijk is, zal gericht zijn op de hulp aan christenen in nood in China, via het Deputaatschap tot hulpverlening in Bijzondere Noden van de Gereformeerde Gemeenten. Voor dit doel zal worden gekoUek- teerd. Opening van deze avond door ds. J. Mijnders uit Veenendaal en sluiting door ds. Chr. v. d. Poel uit Yerseke. Verkooptafel aanwezig. Speciale aan dacht voor „Het verboden Boek" van Leni Ippel-Breedveld over het werk van de eerste chinese zendeling Robert Mor- risson. Tevens m.c.'s en CD's van „Ethan" en andere koren, waarvan de opbrengst is ten bate van de hulp verlening. Op dinsdag 3 oktober a.s. houdt Delta- wind haar eerste algemene ledenverga dering. De vergadering begint om half acht en vindt plaats aan de Meidoorn straat 10a in Middelharnis. Op het programma staat onder andere de financiële begrofing voor het jaar 1990. Als gastspreker zal optreden dhr. J. Lan- genbach van de Organisatie voor Duur zame Energie uit Utrecht. Hij verzorgt een dia-presentatie over windenergie in binnen- en buitenland. Alle leden, aspirantleden en andere geïnteresseerden zijn van harte welkom om de vergadering bij te wonen. Naast de dia-presentatie zal een belang rijk deel van de avond gewijd worden aan de twee windmolenprojekten van Deltawind in Oude Tonge en Ooltgens- plaat. Er zal uiteraard voldoende gele genheid geboden worden voor het stel len van vragen. Tijdens de pauze krijgen de aanwezigen een kop koffie of thee aangeboden, en is er gelegenheid om op informele wijze met leden en bestuur te praten. Voor meer informatie kunt u bellen met ons sekretariaat, tel. 01870-5849 (na 18.00 uur). Deze week zijn 600 slager-worst makers voor hun excellent vakman schap door het Instituut Ambachte lijke Slagersprodukten (I.A.S.) be kroond. Van de bekende t.v.-presen- tatrice Mireille Bekooy (TROS- „Kieskeurig") ontvingen zij voor een of meerdere produkten uit eigen worstkeuken een goudster erkenning met een geldigheidsduur van een jaar. Die slagers hebben het afgelopen jaar hun produkten diverse malen ter keu ring aan het I.A.S. aangeboden om ze te beoordelen op criteria waaraan de con sument de meeste waarde hecht. Bij het I.A.S. hebben slagers n.l. de mogelijkheid hun zelf bereide vleeswa ren objectief te laten keuren. Het belang rijkste uitgangspunt van zo'n keuring is de smaak van de consument. Produkten die naar de aard van de streek zijn bereid, worden dan ook door vakmensen uit die regio gekeurd. Zo kan het produkt z'n ambachtelijk karakter behouden met de authentieke smaak van de streek. Deelnemen aan de I.A.S.-keuring om een erkenning te verkrijgen, houdt in dat een desbetreffend produkt een aange kondigde keuring, een onverwachte keuring en een steekproef moet kun nen doorstaan. Na het verstrekken van een erkenning is het I.A.S. bevoegd op elk door haar gewenst moment onderscheiden pro dukten te controleren. De erkenningen krijgen een ereplaats bij de slagers in de winkel. Produkten van hoge kwaliteit, door het I.A.S. onderscheiden, kan de consument op die manier eenvoudig herkennen. Op ons eiland kregen onderstaande sla- gersbedrijven voor de kwaliteit van hun produkten een erkenning in „goud". De erkenning geldt voor de duur van een jaar. De Nederlandse Kustwacht voerde tot augustus dit jaar 643 reddingsakties uit op de Noordzee, de Waddenzee, het IJs- selmeeren de Zuid Hollandse en Zeeuw se Stromen. Gedurende het geheel jaar 1988 waren dat er 771. Er zit dus een bedenkelijke stijging in. In zeventig pro cent van de gevallen gaat het om de recreatievaart. Bijstand werd verleend aan 372 pleziervaartuigen en 74 plank zeilers. In veertig gevallen ging het om de beroepsvaart of de visserij, 43 keer moest een zieke of een gewonde dooreen onge val van boord worden gehaald. Er waren 21 noodgevallen in de luchtvaart en vijf noodlandingen. Er werden 88 lozen meldingen geteld. De kosten van een reddingsaktie zijn niet gering. Een zoektocht naar een ver miste surfer kost de gemeenschap al gauw/10.000,-. Wanneer hierbij een helicopter wordt ingezet komt men op een veelvoud van dit bedrag. Morgen (zaterdag) wordt door „Apollo" weer oud papier opgehaald in Goede- reede, Oostdijk en Havenhoofd. Graag goed gebundeld gereed zetten s.v.p. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 26 sep tember 1989 Gloria gewone ƒ0,25. Bintjes gewone ƒ0,22 - ƒ0,26. Bintjes bonken 0,41. Bintjes drielingen 0,11. Bintjes kriel ƒ0,59. Eigenheimers ge wone 0,31 - ƒ0,37. Bildstar gewone ƒ0,31 '- ƒ0,44. Furore gewone ƒ0,34. Irene gewone 0,36. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: honderd en twee ton. Uienveiling van dinsdag 26 september 1989 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 27,00 - 29,90. Uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer: veertig ton. M. van der Veer, Dubbele Ring 2, Som melsdijk: gekookte worst, gekookte ham (achterham). Slagerij van Weezel, Voorstraat 22, Stel- lendam: gekookte worst, leverworst. Slagerij J. C. van Floresteijn, Raadhuis straat 13, Ouddorp: gekookte worst. Centrum Slagerij B.V., Weststraat 2a, Ouddorp: gebraden gehakt. Slagerij Buth BV, Pieter Biggestraat 41, Ooltgensplaat: gekookte worst, lever worst, gebraden gehakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9