r jeugd- hoekje K Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen (©om3k.o Concert te Sommelsdijk September-raadsel 5 Damvereniging Nieuwe Vismijndirecteuren fiakkee expresse bv Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS'^ 'oï°°„«,; Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KWAdE PIEPERS Kunt u mij ook zeggen wat dat voor kwaad is in bijgesloten aardappelen? Antwoord: Het zal u natuurlijk bekend zijn, dat men in ons land maar eenmaal per vier jaar op hetzelfde perceel aard appels mag telen i.v.m. de strijd tegen aardappelmoeheid en dat op besmette grond de teelt helemaal verboden is. Aannemende dat u deze regels hebt gevolgd, moeten wij er van uitgaan dat het om een andere aantasting gaat. De knol vertoont verschijnselen die, gezien de bronskleurige randen, veroorzaakt kunnen zijn door alternariaziekte. Ook kan er sprake zijn van een virusziekte, waarvan vele vormen bestaan. Deze en dergelijke knolaantastingen worden be streden door tijdige verwijdeirng van het loof, voorzichtig rooien en koel bewa ren. Tijdens de teelt het onkruid regel matig wegschoffelen werkt ook gunstig. BIO 6 GARDE Wat betekenen de woorden „bio". „garde" en „dynamisch" die je tegenwoordig op duurdere soorten yoghurt en dgl. ziet staan? Antwoord: Onder de naam yoghurt werd steeds vaker gewone aangezuurde melk of ondermelk geleverd. De echte gekweekte dikke yoghurt moest daarom een nieuwe naam krijgen. Een fabrikant koos voor bio, dat uit het oudgrieks komt en „leven" betekent (denk aan bio grafie levensbeschrijving) en garde, dat hij ontleende aan het Franse woord voor keurcorps, kok en keukenhulp. Ook de samenstleling bio-dynamisch verscheen op verpakkingen en sugge reert „levenskracht", omdat het bio leven) paart aan het griekse begrip dynamis kracht). Dynamiek staat immers voor krachtenleer, bewogenheid en ritmische beweging. van Oom Ko Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Vorige keer waren we vroeg met het plaatsen van de oplossingen. September telt immers 5 jeugdhoeken. Maar goed.... dan houden we deze 5e keer weer eens ruimte over voor een extra raadsel. We zullen het niet moeilijk maken, dan kun je nog even op (puzzel)adem ko men. Bij gezondheid over een paar weken zullen we weer eens een echte pit tige puzzel plaatsen! a puzzel Van links naar rechts invullen. De a is al gegeven. Opzoeken in de bijbel. 1. Vriend van Abimelech (Gen. 26:26). 2. OproerHng (Lukas 23:18). 3. Keizer van Rome (Hand. 18:2). 4. Plaats in Palestina (Hand. 26:12). 5. Zoon van Zichri (2 Kron. 23:1). 6. Jodengenoot uit Antiochië (Hand. 6:5). 7. Zoon van Nebat (2 Kon. 3:3). 8. Profeet (Zach. 1:1). fl f1 fl fl fï fl f) fl KRABBEDISVERIJ Als ik de op de Waddenzee vis, worden m 'n wormen verorberd door krabben. Weet u een middel om dit te verhinderen? Antwoord: Dan moet u een ander 'stek- kie' zoeken, want u kunt die krabben niet met lawaai verjagen. Dan schrikt u het eerst de vissen af. Het gebruik van chemische middelen is streng verboden met het oog op het milieu, dat in de Wad denzee extra beschermd moet worden. Bovendien zijn krabben beter bestand tegen diverse verontreinigingen van het zeewater dan de veel kwetsbaardere vis sen. Kies dus ander aas, of ander water. PASSIEVRUCHTEN Verscheidene abonnees stelden afgelopen weken vragen over hun bloeiende passie- planten. Daar kwamen deze zomer flinke zaadbollen aan. Gevraagd werd, of die vruchten eetbaar zijn, hoe het zit met het kleurverschil, en of het zaad eruit gebruikt kan worden voor nieuwe planten. Antwoord: De passievruchten zijn eet baar. De paarse (van de Passiflora edu- lis sims) krijgen een dunne wijnrode tot bruine leerachtige schil en als ze rijp zijn is het gelei-achtige vruchtvlees geel- oranje van kleur en friszuur van smaak met een licht aroma. De gele vruchten (van de Passiflora edulis flavicarpa) hebben een dikkere schil en na rijping grijs vruchtvlees, dat soms iets minder goed kan smaken. De vele pitjes kunnen met het vruchtvlees worden opgegeten. Na de pluk zijn de vruchten bij kamer temperatuur beperkt houdtbaar, maar in de koelkast iets langer. Gerimpelde exemplaren moet u het eerst opeten, want die drogen snel uit. Wie over veel rijpe passievruchten beschikt, kan daar jam van maken, maar met enkele exem plaren loont dat natuurlijk niet de moeite. Men kan het zaad ook gebrui ken om nieuwe planten te kweken. Lief hebbers doen dit wel, maar vaak lopen die pogingen op een teleurstelling uit, omdat de gezaaide planten in ons kli maat en in huizen met centrale verwar ming zelden of nooit tot bloei komen. De vermeerdering kan daarom het beste via teruggesnoeide toppen, loten of zij scheuten van minimaal 10 cm lang plaatsvinden. Die laat men eerst in water en daarna in vochtige bladaarde met wat scherp zand wortelen. Wilt u daar méér over weten, dan laat u het maar even weten. Dat de plant vele jaren geen vruchten draagt, en hier soms niet eens tot bloei komt, ligt aan ons kille kli maat. De passiflora is namelijk afkom stig uit Peru (Zuid-Amerika). Ze vraagt een lichte en zonnige standplaats en vooral veel frisse lucht, maar ze moet ook 's zomers terdege beschut worden tegen gure wind. Overwinteren kan ze in de tuin alléén indien ze onder een dik dek en met deels ingepakte stam tegen de vorst beschermd wordt. Tijdens een droge periode heeft ze, vooral in de bloeitijd, extra water nodig. CENTEN IN'T ZUUR Ik heb oude centen bewaard, maar die zijn vervuild. Kan ik die met chloor ofzout- zuur schoonmaken? Antwoord: Als u die uit de roulatie genomen bronzen centen, of nog oudere koperen munten met zoutzuur of andere schoonmaakmiddelen behandelt, blijft er weinig moois van over. Zeker niet voor een verzamelaar, want die zoekt naar stempelnieuwe en ongebruikte, althans onbeschadigde exemplaren. Dus ook zonder krasjes van schuren en poetsen. Nu zijn centen en stuivers lastig te reinigen zonder dat het brons van kleur 'verandert, maar u kunt het vuil er wel afhalen door ze in te vetten met zuurvrije vaseline. Laat dat enkele da gen inwerken. Veeg daarna met een watje voorzichtig de vaseline met het vuil van zo'n muntje af. Wrijf niet teveel, dan blijft er een dun vetfilmpje achter, waardoor het metaal van de lucht wordt afgesloten en het niet zo snel gaat oxyderen. RENTECENTEN Ik heb nog een oud spaarbankboekje van de Rijkspostspaarbank. Hierbij een over zicht van de ingelegde bedragen. Ik heb over al die jaren geen rente ontvangen en spaar daar niet meer. Wat is er nog mee te doen? Antwoord: U had het boekje destijds elk jaar voor rentebijschrijving kunnen opzenden naar Amsterdam. Maar al is de Rijkspostspaarbank opgegaan in de Postbank, u hebt in elk geval nog recht op die rente en het zijn toch altijd wel kome centen. U kunt uw boekje alsnog aangetekend toesturen aan het adres: Postbank, Antwoordnummer 8,1000 XC Amsterdam. Vermeld vooral uw nieuwe adres erin als u intussen verhuisd mocht zijn. Wilt u minder rompslomp, vraag dan aan het spaarbankloket van uw postkantoor, of men uw boekje even in een dienstenvelop wil doorzenden. Na de berekening en bijschrijving van de rente krijgt u het boekje terug en dan kunt u het daarin vermelde totaalbedrag aan het postkantoor afhalen en deze spaarrekening opheffen. MAAI-ONDERZOEK Is een gewone handgrasmaaimachine beter voor de grasmat dan een motormaai- machine? Antwoord: Voor zover wij konden na gaan, heeft het gebruik van de gemotori seerde grasmaaimachines op de con dities van het gras geen verschil opgele verd in vergelijking met de gazons die gemaaid zijn met de oude met de hand bediende grasmaaiers. Er moeten dan wel gelijkwaardige gazons worden ver geleken met gelijke grondsoort, de zelf de afstelling van halmhoogte en gelijke aantallen maaibeurten. Nu viel dat deze zomer moeilijk na te gaan, omdat het gras meer dan anders van een langdu rige droogte en van hogere temperatu ren te lijden had. Het gras kon nu niet te vaak en niet te kort worden afgesneden. U schrij/t, dat deze zomer wel duidelijk de effecten van beide-zijn gebleken. Indien u over vergelijkende cijfers be schikt, zien wij die alsnog gaarne te gemoet. POLKAZIEKTE In een Vlaams boek las ik over de „polka- ziekte". Wat is dat? Antwoord: In 1845 werden in België alle aardappelplanten vernietigd door een schimmelziekte (Phytophthora infes- tans) die ook de knollen deed rotten. In de Kempen werd die plaag beschouwd als een straf voor het veelvuldig dansen van de polka, die toen als modedans uit Bohemen en Wenen was overgenomen. De epidemieën van de aardappelplaag kregen daarom de bijnaam „polka- ziekte" en de boeren trokken ter bede vaart naar Lippelo (bij Mechelen). NOTENNOOO Hoe kunnen we hazelnoten zonder indroog of schimmel bewaren? Antwoord: Verse hazelnoten kunt u na de pluk in plastic zakken in een koelkast bewaren. Laat u de zakken in een ónge- koelde ruimte staan, dan zullen ze snel beschimmelen. Legt u ze zonder dgl. zakken in de kou, dan drogen ze uit. „Ernst Nut en Ontspanning '52" te Melissant Uitslagen van maandag 25 september 1989 Bekerronde: B. v. d. Spaan - H. VisbeenO - 2 S. Keijzer - H. van Heukelen2 - O M. Wiegel - M. Arrias-^-O - 2 B. Grootenboer - J. NonO - 2 T. Goedegebuur - J. DoornO - 2 J. Looy - B. VisbeenO - 2 TE RIJKE DRUIf Een flink uitgegroeide druivenstruik met ontelbare trossen, toont donkerrode randen en veel bladeren krullen. Hoe kan dat? Antwoord: Gezien uw enthousiasme over de flinke groei en de vele trossen kan die verkleuring bij het rijpen van de vruchten wijzen op overbelasting van de takken. U moet uw drijf het leven besHst gemakkelijker maken. Snoei in de herfst na het afvallen van het blad een derde tot de helft van de lengtegroei weg, waar bij u terugsnijdt tot op een knop aan bruin, goed afgerijpt hout, en snijd zij takken terug tot op 2 a 3 knoppen. Giet in droge perioden regelmatig bij. Leg in maart een toplaag van goedverteerde mest of compost rondom de stam. Als de knoppen aan de zijtakken uitlopen, laat dari de sterkste van de twee staan maar wrijf de andere weg. Zijn de scheuten daaruit 10 cm lang, dan kunnen de zwakste worden weggenomen. Bind de sterkste scheuten aan als ze zo'n 30 cm lang zijn. Volgroeide planten van rede lijke kwaliteit verdragen niet meer dan twee trossen per zijtak. Gaan de druiven zwellen, knip dan te dicht opeenstaande besjes uit het hart weg, opdat de overblij vende zich beter ontwikkelen. Zijn in de nazomer, de onderste bladeren van de scheuten aan de zijtakken goed ontwik keld, dan moeten deze tot één blad wor den ingetopt. ^i*r8«€rt^4^i«r8i Extra septemberraadsel le-i^A^r^ie-ïiA*?^ Help de „overste' zijn hond kwijt. eens zoeken! Hij is Piet Jan Westdijk, Ouddorp: We zullen de puzzels niet te moeilijk maken, zoals je ziet. Alhoewel.... af en toe gooien we eens een lastig puzzeltje ertussen. Dat is zeker wel gezellig: 6 jongens en 1 zus? En je zit bij „MS de Winter"? „MS" is dat „motorschip"? Petra van Poortvliet, Ouddorp: Zo, dus jouw oma weet bijna alles? Wees dan maar lief voor (en zuinig op) die Haven- hoofdse oma. En doe ze de groeten maar. Jaco de Boer, Twello: Hoe is het met je broer? Tja, zo'n val met de brommer kan hard aankomen. Doe hem de hartelijke groeten maar. Edith Voogd, Ouddorp: Fijn dat je bij zo'n leuke meester zit en datje niet veel huiswerk krijgt. Je hebt groot gelijk: maak de brief maar niet te lang, dan komt het zeker in de krant! Langste woord Tot nu toe is het langste woord wat met jeugdhoek te maken heeft, ingezonden door Daan en Marieke Ras: tussentijdsjeugdpuzzelhoekglobaalover- zichtdeelnemerspuntentotaal. Eigenlijk is „tussentijds" een los woord, maar goed als we dat niet meerekenen, telt het woord nog meer dan 50 letters! Alleen zouden we de volgorde liever zo zien:jeugdpuzzelhoekdeelnenier$punten- aantalglobaaltotaaloverzicht. Tsjonge en nu zijn het haast 60 letters! Wie breekt het record? Behalve Goedereede, waar straks J. L. van der Zande uit Hellevoetsluis. de plaats gaat innemen van C. Noorthoek, krijgt ook de visafslag van Nieuwe Diep een andere directeur in de persoon van Jaap Zwartveld, thans nog directeur van de Visafslag in Lauwersoog. De laatste benoeming is een gevolg van het overnemen per 1 januari a.s. van de Gemeentelijke Visafslag van Nieuwe Diep door een combinatie van Texelse vissers. Den Helder stoot daarmee een verliesgevend bedrijf af Door de privati sering wordt het personeelsbestand terug gebracht van 17 op 10. De zeven per sonen die verdwijnen moeten krijgen de keus tussen vervroegd aftreden, of ander werk bij de gemeente Den Helder. De gebouwen van de afslag worden voor vijfjaar gehuurd, met recht van koop. De in het weekend afmerende schepen zijn vrij van haven en kadegeld be taling. Het nieuwe onderzoeksvaartuig Tri- dens, van het RIVO, c.q. het Ministerie van Landbouw en Visserij, waartoe in 1988 de bouwopdracht werd gegeven, komt omstreeks de jaarwisseling in de vaart. Er is tot begin september 28.000.000,- aan de bouw gespen deerd. een huis EÏ3 verkopen... Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 op 7 oktober a.s. wordt er in de Remon strantse Kerk te Sommelsdijk een liciit klassiek concert gegeven door het Flak- keese ensemble Gum Gaudio. Het ensemble bestaat uit 6 personen, te weten: de alt Huibertha Kievit, die haar oplei ding genoten heeft bij de internationaal vermaarde zangpedagoge Jo Bolle- kamp. Huibertha Kievit heeft vele con certen op haar naam staan. Daarnaast geeft zij les in stemvorming en adem- techniek. De twee fluitistes Cecilia McColl en Esther van Steenoven. Beiden studeren bij de welbekende fluitiste Fransje de Visser. Cecilia is naast dirigente ook docente dwarsfluit aan de muziekschool te Middelharnis. Ook Esther is geen onbekende meer op ons eiland. Zij treedt vrij regelmatig op en is daarnaast lid van het Hoeksewaards filharmo nisch orkest. De fagottiste Jet Cornells is eveneens lid van voornoemd orkest. Zij heeft haar opleiding gehad bij de Rotterdamse fagottist Wim Stok. Op 7 oktober treedt zij ook op als zangsoliste. Zij studeert momenteel zang bij Huibertha Kievit. Het ensemble heeft ook 2 hele jonge medewerkers, te weten: De zeer talent volle Wim Diepenhorst. Hij heeft orgel gestudeerd bij Marinus Verhage. Zijn pianostudie heeft hij gevolgd bij Wim Soeters. Momenteel studeert hij muziek wetenschappen te Utrecht. Catelijne Keuker is het jongste lid van het gezelschap. Zij doet met haar 16 jaren echter beslist niet onder voor de anderen. Zij bespeelt subliem haar viool en we mogen zeker in de toekomst nog veel van haar verwachten. De eerste kneepjes in het bespelen van de viool, heeft ze geleerd van wijlen mevrouw Cora van Dijk te Middelharnis. Na nog enige tijd les te hebben gehad van Mar tin Hak van het Brabants orkest, volgt zij nu de vooropleiding op het Haags Conservatorium bij de violist Hans Schepers. Het programma bestaat naast werk van bekende meesters ook uit stukken van iets minder bekende, doch zeer interes sante componisten. Daarnaast kunt u genieten van de aparte sfeer die het Engelse volkslied kan oproepen. Het geheel belooft een dik uur luisterge not te worden. Het concert kan mede tot stand komen door de zeer welwillende medewerking van de Rabobank te Middelharnis. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Rabo bank te Middelharnis en indien voorra dig voor aanvang aan de kerk. Voor straat, Sommelsdijk. Toegang ƒ5,-. De kerk is open vanaf half acht. De aanvang is acht uur. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK d.d. 25 september 1989 Afdeling I C. Spee - K. VisO - 2 H. Koese - J. Lodder2 - O A. V. d. Veer - I. Koese2 - O P. Leroy - I. Mackloet1 - 1 Afdeling II C. Polder - C. Zoon1 - 1 J. Kamp - A. Knapeafgebr. W.Vroegindeweij-J.A.v. Hoorn ...1 - 1 M. Klink - F. Noordijk1 - 1 Afdeling III H. Noordijk - J. v. d. Kooij1 - 1 J. Holleman - M. van LenteO - 2 G. Zaaijer - C. v. d. Groef1 - 1 L. Taaie - L. van Erkel2 - O Afdeling FV J. K. de Rooij - A. v. d. SluisO - 2 H. Schellevis - J. A. GebuisO - 2 P. van Groningen - D. Peeman....l - 1 *l^ifr»*e'^>,i^ifr»te'>i^h>irs*iS'>t^^ifrMte'^^ Tot slot We hebben o.a. nog een rebus van Elma Buscop liggen en een receptje van Lies- beth Tanis en.... Genoeg nu. Volgende keer - bij-leven-en-welzijn - verder. Het wordt - zoals je ziet - voor ome Ko weer tijd om naar bed te gaan. Dat uur terug op de klok is ook weer even wen nen hè? De groeten P.S. We hebben ook nog wat liggen van een pas gestopte puzzelaarster: Andrea van Zielst. Dat kan toch ook nog wel erbij hé, krantenman.... redacteur, zetter, drukker of hoe u ook heten mag? Waarom ik naar de kerk ga ook bij slecht weer 1. Er staat nergens in dat ik alleen bij mooi weer de Godsdienstoefening moet bijwonen. 2. Ik reken er vast op de dominee op de kansel, de organist op het orgel te vin den en het zou mij zeer verbazen als ze om het slechte weer waren thuis gebleven. 3. Blijf ik thuis, dan moedig ik anderen aan om ook thuis te blijven. Zo gaat er veel zegen verioren door mijn schuld. 4. Door de week gaat zelfs bij noodweer een handelaar naar de beurs, een koopman naar zijn kantoor en, voor zover ik weet, laat men zich door regen niet terughouden van bal of comedie. 5. God mocht eens een boodschap aan mij hebben. ii«-^^t^i«r9«e^»4^i*r&""^'j»i^&i<r^»'^^**^&i*ra« Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 1? Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 met optimaal resultaat

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6