EIIIVt1DEn-l1IEUW5 riederiandse Patiëntenve vanDron^eleii Aktie Zuinig Stoken geprolongeerd! Spelmoment aan Kranendijk De weg naar huis THUISZORG Kroon ontziet natuurgebied RUMMI-KUB i^ '.jul Onze kleding *-^ Staat mooi en j^ zit goed. Ig Jan Knape Mzn. ---------------------------------------------------------------------------------------------- Hoe doet u mee? Doe meel voor lagere stookkosten en een schoner milieu Kinderboekenweek „Kijk verder dan je neus lang is" Uitslag P.V. „De Postduif" Dag en dauw Slibstort op Thoolse deel Rammegors taboe Tweewielercentrum Middeiharnis Schouwspel 01870 4844 Gratis taxatie van uw liuis VERVOLGVERHAAL - 38 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 No. 5838 De laatste jaren komt men het woord „thuiszorg" nogal eens tegen. Thuiszorg is langzamerhand een begrip geworden. Geen wonder: er heeft een omslag plaatsgevonden van de verzorgingsstaat naar de zorgzame samenleving. De reden voor deze omslag moet vooral op het financiële vlak worden gezocht. Zie- kenhuisverpleging en de verzorging in een verzorgingstehuis is uiterst kost baar. Daarom worden mogelijkheden tot bezuinigen met beide handen aange grepen. Velen weten, soms van heel nabij, dat een opname in een ziekenhuis tegenwoordig vaak van korte duur is. Ook kan men niet zomaar één, twee, drie naar een verzorgingstehuis of verpleeg huis. Dat geeft dan vaak de nodige proble men, waar ook velen van weten, omdat ze óf hulp nodig hebben, óf hulp probe ren te bieden. Zo is dus het begrip „thuiszorg" in de belangstelling gekomen. Wat bedoelen we nu precies met dat woord? Het ant woord op die vraag kan zijn: het geheel van de verzorging en verpleging van iemand thuis. Dat werk wordt verricht door huisarts, gezinszorg, maatschap pelijk werk en vrijwilligers. Bij die laat ste groep mensen kan men denken aan familie, buren en vrienden. Helaas zijn erin onze tijd heel veel men sen die geen beroep kunnen doen op familieleden, omdat ze te ver weg wo nen, óf geen tijd/zin hebben om te hel pen. Op buren kan ook niet altijd en overal een beroep worden gedaan, om dat ze heel de dag werken. Zo is er een steeds groter wordende groep mensen die moet zeggen: „Ik heb geen mens'.'. Gelukkig blijken er „buitenstaanders" (geen familie of buren) te zijn die waar mogelijk aan een medemens hulp bie den. In de volksmond noemen we het- „vrijwilligerswerk". In mei 1988 heeft de N.P.V. aan alle afdelingen in het land de nota Thuis zorg gepresenteerd. Hierin wordt een handleiding gegeven om de thuiszorg van de grond te krijgen. Ook het bestuur van de afdeling Goeree- Overflakkee is met deze handleiding aan het werk gegaan. In het afgelopen jaar is er heel veel gesproken over pro blemen en mogelijkheden. Er is gespro ken vooral over hulpvragers en hulp verleners (vrijwilligers). Er is kontakt geweest met verschillende instanties die nu al hulp bieden. Aandachtige lezers van Eilanden- Nieuws zal het niet ontgaan zijn dat er afgelopen zomer via een advertentie een coördinator gevraagd is. Deze coördina tor zal tot taak krijgen vraag naar en aanbod van hulp in goede banen te leiden. Inmiddels is onze afdeling van de N.P.V. erg blij dat ze in de persoon van de heer C. Noorthoek te Stellendam een coördinator gevonden heeft. Zijn plaats vervanger is de heer E. Top. Beide namen mag u goed onthouden als u denkt straks hulp nodig te hebben, of als u vrijwilligerswerk wilt gaan doen. Daar leest u D.V. in de maand oktober meer over. Komplete woninqinrichting OoKgensplaat VJ Tj 01873-1437 Evenals in voorgaande jaren wordt de inmiddels landelijke Aktie Zuinig Stoken opnieuw gehouden. Deze eenvoudige aktie geeft u inzicht in uw gasverbruik in relatie tot uw leefpatroon en de weersomstandigheden. Bij voorgaande akties werden besparingen van 5% tot 10% bereikt. Ruim 225.000 verbruikers hebben in Zuid-Holland aan de vorige aktie meege daan. Daarom gaan ook dit jaar de Zuid-hoUandse energiebedrijven met de aktie van start. In de eerste week van oktober wordt gratis de meterstandenkaart huis-aan- huis verspreid. Vanaf 8 oktober noteert u iedere zondagavond of maandag ochtend de stand van de gas- en elektriciteitsmeter. De kaart ziet er in vergelijking tot voorgaande jaren anders uit. Naast de verbruikstabellen voor gas, staan er nu ook wekelijkse verbruikstabellen voor elektriciteit op. Wekelijks verschijnen vanaf 20 oktober in deze krant de streefverbruikcij- fers die u met uw eigen gasverbruikcijfers kunt vergelijken. U kunt direkt zien of u zuinig bent geweest. Dat scheelt in uwportemonnee en bovendien draagt u door vermindering van het gasverbruik bij aan een schoner milieu. Voor elektriciteit verschijnen geen streefverbruikcijfers in de krant. Als u wekelijks nagenoeg dezelfde hoeveelheid elektriciteit verbruikt zit u goed. Op de deelnamekaart vindt u in het kort de belangrijkste informatie over de aktie, samen met de telefoonnummers van de Zuidhollandse energiebe drijven waar u met uw vragen terecht kunt. Ook nu weer Zuinig Stoken, net als voor'ge jaren. Doe mee, zodat ook u dit keer op stookkosten kunt besparen! ïM TiU\\}m'"aè mC-^ .4. j^>'s.-"=- >*5w«^T( "•^•*i"*«i; Middelharnis, tel. 2596 Van 4 tot en met 14 oktober is het weer kinderboekenweek, dit jaar met als thema „kijk verder dan je neus lang is: over uitvindingen en ontdekkingen". De bibliotheek in Middelharnis besteedt hier natuurlijk aandacht aan! Er is een tentoonstelling van de boeken die volgens een deskundige jury in aan merking kwamen voor een gouden of zilveren griffel of penseel, maar daar naast kunt u ook de boeken vinden die gekozen zijn door de Nederlandse kin derjury. Voor deze speciale gelegenheid is er ook weer een verkoop van afgeschreven boeken! Verder is er voor de jeugd een kleur- en puzzelwedstrijd. De puzzel is niet mak kelijk maar wel leuk om te doen en de oplossingen hebben alles te maken met het thema van de kinderboeken. Vrijdag 27 oktober is de laatste dag dat de oplos singen en kleurplaten ingeleverd kun nen worden en in de week daarna komt er een lijst met prijswinnaars in de bibliotheek te hangen. De kinderboekenweek wordt afgesloten met een voorstelling van het kinderthea ter Robhetty. Zij spelen de voorstelling „Percival, het bange draakje". Het stuk, dat ongeveer een uur duurt is bedoelt voor kinderen van 4-10 jaar en wordt maandagmiddag 16 oktober (dus in de herfstvakantie) gespeeld in de bibliotheek. De aanvang is half 2. De toegang is gratis. MIDDELHARNIS Wedvlucht vanaf Bourges d.d. 23 septem ber, gelost met Z.W. wind. In concours 58 duiven. J. C. Polder: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9; André v. d. Linde: 6; J. Groenendijk: 7,10,11, 12,13, 15; Comb. Slooter: 14. Iedere morgen, zeven uur, kraait de haan. Nee, geen echte. In onze buurt is het niet toegestaan een gezellig keuve lend koppeltje kippen te verzorgen. Dan ook geen haan. Daarom staat er op ons nachtkastje een electronisch wektoestel. Een ding zonder gevoel dat geen besef heeft van de dageraad. Het funktioneert uitsluitend bij de gratie van het stop contact. Vanmorgen zal dat metalen signaal onze zintuigen niet bereiken. Al voor de morgenschemering heeft een onbe stemde onrust de slaap uit de ogen ver dreven. Als gevolg waarvan we nu behoedzaam vantussen de flanellen lakens glijden en in datzelfde vertraagde tempo in een paar kledingstukken krui pen. Dalen dan, nog steeds in die gemoedsgestalte, van de trap. Dat alles om de nog slapende, op de andere helft van de sponde, aan gene zijde van de bewustzijnsdrempel te houden. Beneden brengen we water aan de kook, een mok erbij waarin een theebuiltje wordt ondergedompeld. Met een sinaas- appelsmaak in ons proefgebied stappen we om zes uur op de fiets. Dan daagt het in het oosten. Vanuit Middelharnis slaan we de paral lelweg in naar Nieuwe Tonge. De maan staat boven Battenoord. Er is al een voorzichtig bewegen van mensen en dingen. Zo hier en daar zijn er al heel wat wekkers afgelopen. En kamerver lichting ontstoken, gordijnen wegge schoven, gedribbel in de keuken om een ontbijt op tafel te krijgen. Buiten dorp draagt een zwakke westenwind frisse nevel aan en geeft het nog niet gewassen en geschoren gelaat een verkwikkende streling mee. Boven Van Pallandt komt er een rood-rose gloed in een lage wol kenpartij. Er flitsen vuurstralen uit een lichtend centrum langs het uitspansel. Dan klimt de zon weer majestueus boven de kim op haar baan langs de SINT ANNALAND De directie Zeeland van Rijkswaterstaat mag geen baggerspecie storten in het Tholense gedeelte van het natuurgebied Rammegors. Dit heeft de Kroon beslist naar aanleiding van bezwaren die Rijks waterstaat naar voren heeft gebracht tegen het genomen besluit van de ge meente Tholen om de Rammegors tot Buiten/natuurgebied te bestempelen. Een reeds eerder door Rijkswaterstaat aangedragen compromis (slibstort door middel van vergunningen) is door het dagelijks bestuur van Tholen verwor pen. Rijkswaterstaat wil het natuurgebied de Rammegors gebruiken voor de berging van slib uit het Rijn-Scheldekanaal, dat wordt uitgediept. Als er eventueel geen ruimte is om deze bagger te storten, komt de naleving van het Verdrag tussen Nederland en België in gevaar, zo vindt Rijkswaterstaat. De bevaarbaarheid van het Rijn-Scheldekanaal zou dan in het geding komen. De Kroon is echter niet onder de indruk van deze argumenten. Er zijn volgens het koninklijk besluit voldoende alter natieven voorhanden. Als voorbeeld wordt in dit verband het Zoommeer genoemd. De Kroon meldt verder dat aan het Tholense gedeelte van de Ram megors bijzondere betekenis moet wor den gehecht. De Rammegors is een landschappelijk waardevol gebied waar- Dinsdagmorgen. 22 augustus. Verlaten de drukke Magdalena Dijk bij dit rustieke stukje Kranendijk. Een volgende keer nog enkele spelmomenten. hemel naar het westen. Deze dag is er, alsook de dauw. Op een koolveld heeft de geconden seerde waterdamp zilverdraden gespon nen. Het zachte briesje speelt er een beetje mee. Sommige spinsels breken af, andere waaieren steeds verder weg. Een rustge vend natuurverschijnsel. Als we Nieuwe Tonge passeren, kraait er een haan. Een echte. Het wordt steeds drukker op de grote weg. Asvervoer groeit naar een ononder broken stroom van werk- en vracht verkeer. De voertuigen komen uit alle ons om ringende gewesten. Overal in ons vader land zijn vannacht de wekkers aktief geweest. Garagedeuren opengezwaaid, wegge draaid of opgeklapt. Er zijn weinig roer gangers die op dit vroege uur een hand Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 Woensdag 4 oktober a.s. gaat het nieuwe Rummi-kub toernooi weer van start. Deze keer in een nieuwe opzet. Het toernooi wordt gespeeld over acht speelavonden. De zes beste resultaten gelden voor de einduitslag. Dus als u één of twee avonden mist hoeft u niet te treu ren. U kunt ook dan nog kans hebben op één van de mooie bekers. Wij hopen ook deze keer weer op uw komst en dit toernooi tot een sukses te brengen. De speelavonden zijn 4, 11, 18, 25 okto ber, 1,8, 15 en 22 november. Aanvang 19.30 uur. Kosten leden 1,50; niet-leden 2,00. Plaats: wijkgebouw „De Zwaluw", Sper wer 5, 3245 VP Sommelsdijk. U kunt zicht opgeven bij Bea Tracts 01870-5962; Corma Knöps 01870-4550. in zich belangrijke natuurwaarden heb ben ontwikkeld en waar een zeer ge varieerde vogelpopulatie voorkomt. Het aantal planten- en diersoorten is er de laatste tijd sterk toegenomen. Volgens de Kroon geldt dit niet voor het gedeelte van het Rammegors dat tot de gemeente Sint-Philipsland behoort. Daar is in de jaren zeventig al enkele malen slib gestort. ten groet opsteken. Misschien overden ken ze wel de, meest economische wijze van afwerking hunner overvolle dag- agenda. Die van de busbestuurders is nogal strak geregeld. Niettemin hebben twee van hen ons een fraktie van tijd in de peiling. Dat laten ze even merken in mimiek en gebaar. Dan zijn ze weer voorbij, naar een volgende ervaring. Een opluchting als we zo rond zeven uur de topsnelheden van het maatschappe lijk gedruis verlaten en, voorbij Oude Tonge, ons een uurtje gaan verwennen met de gezapigheid van de Kranendijk. Even lekker in het bermgras gaan zitten, is er nu niet bij. Alles is druipnat. Dan maaroverbeens op de metaalharde con structie van de bagagedrager met het zadel als schrijftafel. Zo ziet u ons plaatsnemen. Kijken we nu om ons heen. Rechts de polder Nieuwe Blok. Geen enkele menselijke aktiviteit te bespeuren. Wel de sporen van ons handelen in het bebouwen en onder houden van het landschap. Nu hebben zwermen spreeuwen het hier voor het zeggen. Die fourageren graag in uitge breid familieverband. Dat ze daarbij wel eens wat oppeuzelen tot scahde van ons bezit, moeten we vandaag maar ver geten. Vanmorgen, op de slaapplaats, hebben ze afgesproken deze dag te besteden aan het opruimen van voor veldgewassen schadelijke kevers en rupsen. De Linkerkant. Die behoort toe aan de polder Grooten Blok. Nu krijgen we de zon in het gezicht. In onze optiek staat ze boven Achthuizen en heeft ze de tem peratuur al enkele graden doen oplo pen. Een behaaglijke atmosfeer voor alles wat leeft en groeit. Maar de won derschone nevelsluiers, moeten oplos sen. Boerenslootjes willen die mistflarden nog wat blijven vasthouden. Dat kan niet en daarom verlaten nu de eerste lichtgrijze slierten in traag tempo de sloot. Het is net of de vegetatie er aan blijft trekken. Maar naarmate de zon stijgt wijkt de damp opzij en verdwijnt van het netvlies. Ook nu weer een boeiend schouwspel, die zichtbare sa menwerking tussen natuurverschijnse len aan dit rustieke stukje Kranendijk. J. V. P. b.v. ^.^.^.^.4^.^.^.^.)^^.^.^.l^>^^.^.l^^.l^>^l^^.^.^.>^^.l^4■l^l^4■4■'^^■^■'^'^*4■¥■>^^■^■^■^■>^^■*>^*'^^■4■'^■^■'^^■*^ Hij zegt het zonder veel ambitie en kijkt beduusd naar haar opgewekt gezicht. „En lae m'n dan es rekene tegen een rieksdaelder 't mud".... Dan valt het hem in, dat ze iets doen wat eigenlijk niet mag. Het is in zijn gedach ten: „Och, Betje, laede m'n mar niet vooruut loape, want de juun mo' nog groeie, en wie weet wat er in dien tied ken beure.... maenen, kroef, haegel.... ze staen nog lang niet in zakken.... en ze kenne van 't naejaer wel niks waerd weze". Zó zou hij moeten vermanen. Maar die woorden stellen de onwaarachtige verhou ding, die hij tegenover zijn vrouw inneemt, wel in een zeer helder daglicht. Hij heeft zich onwaardig gemaakt om zo te spreken! Als Betje alles wist dan zou ze hem antwoorden: „En dat zei joe!" Hij voelt zich heet worden in zijn gezicht alsof zew het werkelijk tegen hem gezegd heeft. Alleen de laatste gedachte wil over zijn lippen: „Och, Betje, daer ken nog zoaveul beure in dien tied.... ze bin- ne nog lang niet voor een rieksdaelder verkocht!" Hij zucht moedeloos, want hij heeft reeds hon derd mud voor een daalder aan Van den Akker verkocht. Het brengt hem in verwarring nu hij be merkt, dat Betje zo goed rekenen kan. Hoe zal hij van 't najaar voor haar kunnen becijferen, dat het land vijf en zeventig gulden minder heeft opge bracht dan in werkelijkheid het geval is. Het is niet zonder reden, dat hij de opmerking maakt: „Och, vrouwe, je mo' mar niet te veul rekene". Ze maakt een grimas van ongeduld, zijn bezorgde woorden en triestig gezicht hebben haar goede luim niet kunnen wegnemen nu er een lichte hoop in de verte schemert. Ze heeft zo'n behoefte aan een beetje blijdschap: „Wat bi' je toch een ra- ore kaerel. Mag je dat noe geen eens zegge.... Een mens mag z'n eige toch wel es blieë maeke!" „Wat hei je er eigenlijk an!" Ze schudt met haar hoofd, ze ziet er zijn vroegere sulligheid in. Ze voelt het als iets abnormaals om op die wijze het leven te aanvaarden, zonder eni ge aktie en zonder enig verweer. Maar nochtans kan ze het lachen niet laten. Ze weet ook wel, dat het niet helpt, maar laten ze samen toch eens doen alsof de juin duur zal worden van 't najaar. „Wees noe es een vent noe je getrouwd bint!.... Tweehonderd mud juun van een rieksdaelder da's vuufhonderd gulden ....Sjonge, sjonge, wat ke' je daer zoa-al van koape". Het wordt hem plotseling te erg: „Meid, hou op, want ik krieg er pien in m'n hoad van". Tegen zo'n uitval is haar blijdschap niet bestand. Haar gezicht verstrakt. Haar handen tasten naar het naaiwerk waaraan ze bezig geweest is. „Wat bi' joe voor een vent!" En hij gaat zitten denken met zijn handen onder zijn hoofd hoe het zo worden kon. En hoe hij hier uit kan geraken. De juin kan geen uitkomst meer brengen, Betje kan nog beter rekenen dan zijn moeder. Als ze naar bed gaan weet hij, dat er nog een heel klein kansje is. Het beschot kan meevallen! Twee honderd mud, heeft hij tegen Betje verondersteld. Daarmee heeft hij zijn mond voorbij gepraat. Hij had haar wijs moeten maken van honderd vijftig mud, als alles goed gaat! Hij zal die fout herstel len. Onder het uitkleden begint hij: „Ik zegge daernet: tweehonderd mud, eh".... „Wat bedoel je?" „Nó, van die juun, je vroeg toch".... „O,.... houdt asjeblieft je mond over die juun". Hij trekt beteutert zijn kousen uit en kijkt onder zoekend naar zijn zwarte voeten. Willem voedt in stilte de hoop, dat het juinbe schot gemakkelijk vijf en twintig mud kan mee vallen, misschen wel dertig mud! Vierhonderd roeden land! Hij is als de spreekwoordelijke dren keling, die zich aan een strohalm heeft vastgegre pen. Hét is ook werkelijk de enig mogelijke uit komst. Hij neemt zich voor om de natuur een handje te helpen. Het was zijn plan om twee ba len salpeterzout te verzaaien, hij zal een halve baal meer nemen als hij er krediet voor kan krijgen. Het valt Betje op, dat hij zo weinig belang stelt in het juingewas. Een enkele keer heeft hij ge ïnformeerd: „Staet er veul vuulte?" Ze zegt: „Noe staet de juun vier weken boven de grond en je heit er nog tetaol niks van gezieë. 't Liekeii wel of je d'r niks om geeft!" „Niks om geeft!" Ze moest het eens weten! De juin is geen ogenblik uit zijn gedachten! Het is de waarheid, hij heeft nog niet de moeite genomen om eens in het land te gaan kijken. Er is iets, dat hem daarvan weerhoudt. Het uitzaaien van de chili-salpeter heeft hij al uitgesteld van de ene dag op de andere. Waarom doet hij dat? Het is niet moeilijk om een uitvlucht te verzinnen. Hij heeft zelfs de moed om ietwat verontwaardigd te doen: „lederen aevend laete thuus!" Dat weet ze wel: „Mar dan konne m'n 's Zaeter- dagsaevends toch wel es gaen kieke". „As je een heele weeke hard gewerkt heit!" Ze vindt het argument niet overtuigend. Daarom maken ze op de Zaterdagavond van diezelfde week aanstalten om samen naar liet land te kuie ren. Hij probeert er aan te ontkomen. „Me hadde ofgesproken om moeder een daelder te briengen noe 'k zoa kittig verdiend hawe. Ze heeft haar maatregelen goed genomen. „Die hawe ik vanochtend alvast weze brienge!" Onder andere omstandigheden zou hij er tevre den mee zijn geweest. Hij heeft deze week her haaldelijk getracht zich voor te stellen hoe de oude vrouw het zou opnemen. Zou ze er blij mee zijn? En zou ze het genoeg vinden? Een daalder is niet veel om van te leven. Nu bromt hij: „Hm. dat was toch geen ofspraek". Ze lacht om zijn ontevreden gezicht, en om het nieuws, dat ze gaat vertellen. „Weet je wat ze zeit?".... „Nee".... „Ze wou de centen niet ha! Ze zeit: nee, de Heere zal wel zurge da 'k niks tekort komme!" Even staat hij, alsof iemand hem een klap in zijn gezicht gegeven heeft. Hij berust: „Nó jae, dan is er niks an te doen.... Bel zoa, wou ze de centen niet ha.... je zou zegge!".... En Betje zegt: „Wie d'r al niet over praet, dat de Heere voor d'r zurgt!" Voor een ogenblik kijkt hij haar strak aan. Er woe len onrustige gedachten in zijn hoofd, hij krijgt het er warm van zodat hij zijn voorhoofd moet af vegen met de mouw van zijn blauw gestreepte boezeroen. „Betje, dat mot je niet zoa lichtvaerdig zegge". Het komt zacht kreunend uit zijn keel, het lijkt wel of hij haar om vergeving vraagt voor deze bestraffing.... (wordt vetyolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5