EIIIVt1DEt1-t1IEUW5 Wie schrijft er mee van en over Flakkee? iNGESPRSKMET... Grijsoordse Schetsen Kan dat nog? TAALPRAATJE Zorgen voor pleegouders Grote clubaktie 1989 „de Stelle" Schoonmaken Zeeuwse Vissershavens begonnen Fa. B. van Eek Zn. Uitslag verloting Opbrengst kollekte dhr. J. van Poortvliet te Ouddorp Opbrengst kollekte (sanien)zangayond „Gevleugelde Vrienden" STOEL No. 5838 - SCHOTSIELOAPE IN VAZZETJE TRAPPE - 4e Blad VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 Tijeen was un wintervermaek, in tander deejje suemers, weet je nog wè? Schotsieloape is tur nie mijeer bie, dur bin haest gijeen winters mijeer zoas vroeger, in deurdat tur gijeen eb in vloed mijeer is, heije oak gijeen schot sen mijeer. 't Was dikkels un natte por, in niet ongevaerlijk, je kon mooi uutsliere, in dan was je deurwaetemat. Zo koud as un stijeen gauw na huus met alle gevolgen vandien. Mojje dae je mooie broek anwaege in zomijeer. Vroeger zag je wel de jeugd veul mijeer nae 't gors trekke dan noe, dazawè- komme, omdat wiele toen nie zoveul ofleidieng hadden, dan de jeugd van noe. Hoeveul bin dur noe nie an un sportclub of un andere verijeenug- gieng. Vaarder gloafuk dat dur veul stikken gors binne waer je niemijeer komme mag, of die niemijeer bezocht worren om d'ijeen of oare rede. Wiele gienge vroeger graeg nae 't gors, we gienge oak dikkels in die „inham men" oengs eige lijeere zwemme. ploetere netuurluk ijeerst un hijeele tied, mar zolangzaemerhangd, kon toch iederijeen dur wel wat van al wassut dichte zomar „op zun hoengdjes". Mar in die inhammen in ieder geval wassut ondiep, in dan kojje op ielk moment gaen staen, ajje soms waeter binne kreeg, of moeg wier. 't Hieng dur netuurluk van of, wannijeer 't hoag waeter wier, dat je dur terecht kon, angders stieng de boel droag. Mun gienge dan al uut school ast hoag waeter was teminste, mit un hijeele krooij, joengers in meiden, dat hammun op school al ofgesproke. In ajje dan ijeenmael op zun hoengdjes kon zwemme, dan prebeerde je de schoolslag, wangt dat zag je van ouwere die wel zo konne zwemme, wangt zwembaeden zoas noe, daevan wis je nie- tijeens dazze bestoenge. Das noe nogawwat beter geworre gelokkug voor de joengelui van tegenwoordug. Noe heije oak wel hier in daer school- zwemme, dat is un goeie boel, awille ze daer op bezunugge. Jammer dasse- niet inzien, dat dat noe us gijeen weggegooid geld is, in daer juust niet op motte bekrimpe. Ieder kind wat verdriengkt, mot mar op rekenieng worre geschreve van die kaemer lejen, die zonoadug loape te vertellen, school- zwemme is nie noadug op de laegere school. 't Is in oengs waterrieke land nesso hard noadug, as leze in schrieve. Astur noe van die joenge joengers in diens motte, ken dur mar ijeen van de vier redeluk goed zwemme, in dan motte die caanten toch asnog uutgegeve worre, waerom dan niet in de schoolkinderjaren, dan lijeer je dat veul makkelukker. 'k Hanoe in mun kennussekrieng nog maansen van boven de vuuftug, die asnog binne gaen lijeere zwemme. Dapper orü Trouwes, de mijeeste maan sen bewege dur eige veul te weinug, mar praet ze dat mar us an. Gae fietse, gae zwemme, gae tafeltennisse, in wat kandur nog mijeer bie joe in de buurt? Gae mit un paer man of un krootje, dat gaet makkelukker dan allij- een. Goed voor je lief in goed voor je gijeest. Ajje bedienkt hoe rap som- mugge vroeger waere, in je ziet ze sopms noe, dan ist niet allijeen van ouwerdom, dat dat zo is, mar sommugge haveul te veul dur lief verwaer- loasd. In ajje wat gaet doen, gae dan wel even nae dun dokter, je mot netuurluk gijeen domme diengen doen. Mar let us op in de mijeeste geval len zallun zage, datje dur verstangdug an doet. Hoe je toch van die schot sieloape in vazzetje trappe al nie of kan dwaele tot wazze noe noeme: Mijeer bewege voor ouwere! 't Goeije allemael in tot un volgunde kijeer. Un trimmende A.O.W.'er Uit de vier vissershavens aan de Ooster- schelde Bruinisse, Zierikzee, Colijns- plaat en Yerseke moet 109.000 m^ slib worden gebaggerd, dat voor het grootste deel (98.000 kb. meter) verdwijnt in de Oude Buitenhaven van Hansweert. Op de gestorte bagger komt dan een zes meter dikke kleilaag. De waterbodem- groep Nederland W.G.B.N. wil dit kar wei uitvoeren voor 4.1 miljoen gulden, een luttel bedrag, tussen de hoogste en de laagste inschrijver bestaat een ver schil van pim. 40 miljoen gulden. De waterbodems van de havens mogen niet opnieuw worden vervuild, want bij de bagger bevindt zich 9000 m' zeer gif tige specie dat in een installatie bij Brui nisse wordt gescheiden in schoon zand en verontreinigd afval. Dat gebeurt ook met 2000 m' chemisch afval. Het overblijvend afval wordt verbrand. De reiniging gebeurt via hydro cyclo- nage. In de W.G.B.N. groep werken zeven bedrijven samen. Men denkt een.half jaar nodig te hebben om de uitbaggering van de havens, die deze week in Yerseke is begonnen, nodig te hebben. Onder tussen neemt Rijkswaterstaat ook proe ven (op een terrein bij de Kreekraksluis) met een andere manier verontreinigd slib de z.g. Landfarming (onder invloed van licht en toegevoegde hulpstoffen) wil men de verontreiniging op natuur lijke wijze laten verdwijnen. -5==::-. Westdijk 33-56 Middelharnis mei 01870-3035-2060 Fietsen, brommers, reparatie DIRKSLAND Nadat de trekking van de verloting van de Ned. Herv. handwerk-kring heeft plaatsgevonden, blijken de prijzen op een vijftal winnende nummers nog niet te zijn afgehaald. De nrs. zijn: 900, 863, 836,476 en 444. De prijzen kunnen wor den afgehaald bij M. de Jong, Philips- hoofjd^weg 68, alhier. MIDDELHARNIS De ten bate van het Prinses Beatrix Fonds gehouden kollekte heeft dit jaar in Middelharnis opgebracht: 4.280,70. Allen die medewerkten om tot dit prach tige resultaat te komen heel hartelijk bedankt. „Niemand beter dan jij weet, hoe kort de afstand is tussen leven en dood". Luisterend naar tiet cassettebandje met daarop de toespra ken die ter gelegenheid van zijn afscheid als chauffeur van de ambulance Ouddorp werden uitgesprolcen, trof me vooral deze ene zin. Als je 20 jaar lang chauffeur op een ambulance bent geweest weet je maar al te goed hoe groot en hoe klein afstand kan zijn.... Vooral in de beginperiode is het wel voorgekomen dat we te laat kwamen", vertelt dhr. van Poortvliet „Het was destijds eigenlijk onbegonnen werk. Je moest het allemaal in je een tje klaren, een helper had je niet Maar zoals met zoveel din gen, moet er eerst ergens een begin worden gemaakt". Over de eerste ambulance die werd aangeschaft, vertelt hij: „Dokter Ruizeveld, in die tijd onze huisdokter kwam op een zaterdagmiddag met een ouwe, omgebouwde Ford-bus aan zetten. Hij zei tegen me: „asjeblieft, hier is de ambulance en probeer jij het allemaal maar te doen". Het was echt een oude rot bus. Maar ik had een transportbedrijf en dus werd die bus iedere keer weer gerepareerd. Na drie jaar tobben hebben we dat dieng buuten de deuregezet". Daarna kregen we al spoedig een nieuwe Fiat-ambulance. Door de jaren heen heeft de ambulancedienst een grote ont wikkeling ondergaan. De melding loopt nu via C.PA. Rijn mond. Er zijn vier chauffeurs en er gaat altijd een helper mee. Ook is er de nodige eerste-hulpapparatuur aan boord, en ga zo maar door. Nog vraagt dhr. van Poortvliet zich soms af, hoe hij (en niet te vergeten zijn gezin) het altijd heeft kunnen mannen. Hoe hij toch vaak met ernstig zieke mensen, in z'n eentje, naar het ziekenhuis reed of naar de veerboot in Middelharnis Het „Kruis van Verdienste", dat hij heeft gekregen, is voor hem een tastbaar stukje verleden geworden. Het echtpaar van Poortvliet heeft zes kinderen. Maar de ambulance eiste zoveel zorg dat deze gerust het zevende kind mocht worden genoemd. Er moest altijd iemand bij de tele foon blijven. En ook op feest- of verjaardagen gebeurde het, dat vader van Poortvliet wegholde uit de gezelligheid van het gezin. Tevens was hij chauffeur bij de brandweer. Dit werk heeft hij 38 jaar lang gedaan. Met een los trekkertje van een boer en een pompje plus motor werd de geschiedenis van de brand weer gestart. ,Als de brandweersirene ging was het weer hollen aldus dhr. van Poortvliet. Als je terug kijkt vind je het eigenlijk belachelijk. Wat kon je nu met zo'n pompje uitrichten. In '51 kregen we een brandweerauto, een Bedford. En nu, anno '89, heeft de brandweer een „spul van 3 ton De ambulance-dienst en de brandweer. Ze waren beide een deel van zijn leven. „Ik heb altijd van avontuur en spanning gehouden. Dat zit in je. Ik heb het ontzettend graag gedaan Voor de gemeenschap van Ouddorp hebt u heel veel gedaan", merk ik op. „Dat is zo: de mensen vonden dat hêêlgeweun". Veel avonturen heeft hij, zeker als chauffeur van de ambu lance, beleefd. Als ik hem vraag of er in de auto weleens een baby is geboren, lacht hij ontkennend. „De kinderwagen die ik beloofd had dan te zullen geven, staat nog altijd in de winkel". We praten nageven door over het leven van toen en nu. Mevr. van Poortvliet zit gezellig de aardappelen te schillen. Haar aandeel, wat de ambulancedienst betreft, wuift ze op een bescheiden manier weg. Dat deed je toch geweun.... zoals je ook geweun de aerpels schelt De gezondheid van dhr. van Poortvliet is zodanig, dat hij van veel aktiviteiten moet afzien. Ging hij voordien altijd naar de mensen toe, zo komen nu de mensen naar hem. In het album dat hem bij zijn afscheid is aangeboden, staat een gedicht Eén couplet hieruit wil ik u tot slot nog laten horen: soms kwamen we heel moeilijke dingen tegen maar ook weleens iets waar we de slappe lach van kregen ging het moeilijk, dan was u vaak ons horend oor, maar u vermaande ook: „denk er om, zwijgen hoor". Teunie Knöps DIRKSLAND Op zaterdag 23 september j.l. werd door de N.C.R.V. in de Nederlands Her vormde Kerk van Dirksland een koor- en samenzangavond georganiseerd. Het is een geslaagde, drukbezochte avond geworden. De kollekte, gehouden op deze avond ten bate van het Familiehuis van de Daniël den Hoed-kliniek te Rotterdam heeft het mooie bedrag van ƒ915,- opgebracht. Onder het motto „Zorgen voor Pleegou ders" is er van 29 september tot 7 oktober 1989 weer een Week van de Pleegzorg. Naast een landelijk symposium op 29 september is er die week een heel pro gramma voor Zuid-Holland en Zeeland voor allen die op de een of andere wijze bij de pleegzorg betrokken zijn. Dit pro gramma wordt georganiseerd door de Centrale voor Pleegzorg Zuid-Holland/ Zeeland. Een aantal onderdelen i.s.m. de Nederlandse Vereniging voor Pleeg gezinnen (N.V.P.). Zaterdag 30 september: Pleegouderdag in Arnemuiden i.s.m. de N.V.P. Maandag 2 oktober: Thema-ochtend in Den Haag over „Sta tuut van de Pleegzorg" i.s.m. de N.V.P. Thema-avond in Rotterdam over „inti miteit en de dagelijkse omgang met pleegkinderen. Dinsdag 3 oktober: Workshop over krisisopvang in Den Haag, voor medewerkers van instel lingen. Thema-avond in Rotterdam over het „Statuut van de Pleegzorg" i.s.m. de N.V.P. Woensdag 4 oktober: Kindermatinee in Gouda. Thema-ochtend in Den Haag over „Bui tenlandse kinderen" in een „Hollands pleeggezin". Donderdag 5 oktober: Thema-ochtend in Den Haag over „inti miteit en de dagelijkse omgang met pleegkinderen. (Pleegzorg)cabaret in Vlissingen „Harst en Hesselink". Vrijdag 6 oktober: Workshop in Rotterdam „Bijzondere en minder bekende mogelijkheden in de Pleegzorg" voor medewerkers en in stellingen. Afsluitingsavond in Rotterdam in thea ter Zuidplein met cabaret Harst en Hes selink en muziek van J.I.P. band. Voor meer informatie kan gebeld wor den naar: Buro Rotterdam010-4120150 Buro Den Haag070- 469306 Buro Middelburg01180-14955 van de Centrale voor Pleegzorg Zuid- Holland/Zeeland. DIRKSLAND Uitslag Bourges, 529 km, 64 duiven. Ie duif 15.36 1158 m.p.m. L. S. V. d. Baan: 1,2,8,9,10,11,12,13,16; KI. de Jong: 3, 5, 7; Comb, de Jong- Tieleman: 11,15; Joh. Koppelman: 6,14. Ook dit jaar zal z.c. „De Stelle" uit Stellendam weer meedoen aan de Grote Clubaktie. Op 5 oktober start de aktie weer. De Grote Clubaktie is een verloting ten bate van sport- en ontspanningsvereni gingen in Nederland. De organisatie is in handen van Nationale Stichting Grote Clubaktie. De TROS steunt de aktie op 29 september a.s. De loten kosten 5,- per serie van 4 bij elkaar horende loten. Van dit bedrag gaat 4,- direct naar de kas van de ver eniging bij wie u de loten koopt. Vraag dus altijd naar de naam van de vereni ging om te voorkomen dat uw steun bij de „verkeerde" terecht komt. In totaal zijn er 7.364 prijzen met een totale waarde van 1.710.000,-. Hoofdprijzen zijn o.a.: 100.000,- be lastingvrij; ƒ25.000,- belastingvrij en diverse leuke vakantiereizen. Daarnaast ongeveer 7.300 geldprijzen variërend van 100,- tot 1.000,-. Dus vanaf 5 oktober kunt u de leden van „De Stelle" aan uw deur verwachten me tloten van de Grote Clubaktie. Wilt u verzekerd zijn van loten waarmee u „De Stelle" steunt, neem dan kontakt op met W. J. Hansen, tel. 01879-1027, dan zorgen we ervoor dat er iemand bij u langs komt. Steunt uw favoriete club voor ƒ5,- en maak kans op een ton! Uiteraard doen er ook andere clubs mee aan deze aktie. De trekking van de grotere prijzen wordt bekend gemaakt tussen 9 en 13 no vember. Prijzen die vallen op loten die door „De Stelle" zijn verkocht zullen via de regio nale pers worden bekend gemaakt. In den beginne schiep God hemel en aarde. De aarde nu was woest en ledig, en de duisternis was op den afgrond. Deze woorden waren in de hongerwinter 1944 ook van toepassing op het eiland Flakkee. De polders waren woest en ledig, het zoute zeewater stond in de voorheen zo vruchtbare polders en daalde en rees met ebbe en vloed. Brabant en Zeeland waren bevrijd, behalve Schouwen en Duiveland. De vrijheid: waarvoor onze voorouders 80 jaren hadden gevochten was hen gebracht door de legers der Geallieerden. Maar tussen hen en ons was het nie- mansland, de frontlinie. En in dat watergebied was een strijd gekomen. Eenfellejacht had zich ontketend op de mannen van het verzet en de vele onderduikers die zich niet gemeld hadden voor (^e slavenarbeid in de Duitse wapenfabrieken. Zehuisden in de polders op de zolders en vlierings van de in het water staande verlaten boerderijen. Er werden ook berichten verzonden, gespioneerd voor de staf van het leger der Amerikanen. Dat kontakt met de geallieerden onze vrienden en bevrijders kostte mensenlevens. In Renesse werden de gevangen genomen burgers opgehangen, de militairen op het havenhoofd van Middelharnis gefusilleerd. Dedomineevan OudeTonge, Vol- lebregt, werd gegijzeld, ook omdat hij in 'de kerk bad voor Koningin en Vader land. Bij sabotage, of oproer tegen de Wehrmacht zou hij op staande voet gedood worden. Ook daarom was voorzichtigheid geboden, de strijd niet aanbinden als hij ontweken kon worden. In de donkere dagen voor Kerstmis moesten Theo de Wit en Jan van Eijkeren met hun bootje vluchten naar de boerderij „De Hogewerf'. Door het ruwe weer sloeg hun bootje om, en moesten ze zich zwemmende zien te redden. Theo die het best bekend was en elke boom kende bereikte vaste grond, maar Jan van Eijkeren ver dronk. Voor Nederland, voor Flakkee, waren het donkere dagen, ook voor ons en de familie Van Eijkeren, maar op zijn grafsteen staan deze woorden: De Duitse tyrannic ontvlucht, maar veilig in Gods handen. Kun je nog prijs vliegen met duiven die puur natuur worden gehouden. Licht voer zo goedkoop mogelijk van de mole naar. Grit en steen door ze zelf te klop pen en dezelfde groente als die voor de soep wordt gebruikt. Schoon drinkwater liefst uit de regenput en als snoep onkruidzaad. Geen medicamenten, maar de maaltijden precies op tijd. Geheel in de geest van wijlen Arie van den Hoek. Het kan nog! we hebben het voor u opgetekend uit de mond van P. van Dijke en Zn. te Ossen- drecht. Peerke en zoon Frangois verras sen ieder weekend de Brabantse Za- terdagvliegers met formidabele uitsla gen. Om er wat te noemen, viermaal vloog hij in de afdeling 1, 2 en 3. Drie maal 1 en 2. Vijfmaal 1 en 3. Op de een- dagsfond op 23x een duif zetten 22 prijzen. In 1989 143 prijzen met 14 weduwnaars, waaraan de duivin vooraf werd getoond. Deze gewillige soort is voor een groot deel van zijn zwager J. Tracts uit Woens- drecht (oorsprong de belg Guust Ver- maire) gekruist en aangevuld met de eertijds beruchte vliegers van Kil en Zn. te Zandvliet. Eieren bij Kil en Zn. van de mesthoop, de mensen ware in het begin van de zeventiger jaren nog niet zo duiven- commercieel. In 1974 werd een klein duivinneke van Kil gezet tegen een grote doffer van Tracts. Twee duiven buiten proporties, maar het ras van Dijke en Zn. kwam eruit voort. Uit het koppel kwam een duif die 1 op 10 kampioen van Neder land werd. Verder was dit koppel schul dig aan het ontstaan van de stamvader van zijn hok, die op zijn beurt weer de weergaloze „18" leverde, inmiddels ver huisd naar Japan en voorts een aantal exemplaren die in de afdeling steeds bij de kampioenduiven kwamen. Na vijf tien jaar lijnenteelt behoren Piet en milicien Francois tot de schrik van de streek en daar is geen veelvuldig lappen voor nodig en daar komt geen trukkage aan te pas. Dienstplichtig schrijver Franqois kan in het weekend niet worden gemist. Wel de feeling hebben om bij de zifting aan te houden wat tekenen vertoont om in de roemrijke voetstappen van de voorouder te treden. Ook al vliegen ze soms in hun geboortejaar geen prijs, velen hebben dank zij geduld de zif tingskeuze beloond. Bij de toenemende behoefte aan fonds- pel heeft de combinatie zich gewend tot Ko van Dommelen uit St. Philipsland en door het sportief opgeven van een duif zijn ze gratis in het bezit gekomen van vier jongskens van de nationale matador J. B. Hendriks uitTwelloo. Voor de eendagsfond is een ruiltje gelegd met de eigenaar van de gouden fondcrack 1989. C. A. Meesters te Rilland. Na de vliegperiode constant open hok en de vogels kunnen naar de Ossen- drechtse polders maar ze blijven door gaans bij het hok hangen want in de moestijn is de soepgroente volop voorra dig. Duo van Dijke onze bewondering. De stoel vervult een grote rol in ieders leven. Dat begint al als men amper kan staan, maar wel aan tafel mag zitten in de hoge kinderstoel voorzien van een po'tje. Wat ouder geworden diende een hoge keukenstoel om het moeilijke schaatsen te leren en bij het klimmen der jaren heeft men recht op een steeds gemakke lijker zetel, van fauteuil tot leun- en schommelstoel toe, waarvan die van de in Dallas om het leven gebrachte Ameri kaanse president John Fitzgerald Ken nedy wellicht de bekendste was. Behalve de hier al terloops genoemde soorten kende men naar het land van herkomst de Spaanse stoel, met een zit ting van gevlochten rotan, de Weener stoel van geperst en gebogen hout, vroe ger vooral in trek in horecabedrijven, en de elektrische stoel, waarmee in de Ver enigde Staten de doodstraf wordt vol trokken. Om op een minder onaangenaam onder werp over te gaan, nemen we de verou derde zegswijze bij de kop „op een stoel en een stoof'. De betekenis was op een zeer gemakkelijke manier, bij uitbrei ding op zijn dooie gemak. Later vervan gen door „op een schoen en een slof'. Die uitdrukking heeft zich tot op de hui dige dag gehandhaafd, getuige het „on volprezen" lied: „Op een slof en een ouwe voetbalschoen, wordt Ajax kam pioen". Ook daarbij overheerste de zelfde gedachte: het is dat voetbal seizoen wel erg gemakkelijk gegaan. Van datzelfde gemak is sprake bij „iemand een stoeltje zetten" voor iemand op zijn gemak stellen, hem in goede stemming brengen. Met anderen woorden het iemand wel erg gemakke lijk maken, ook op maatschappelijk gebied, om zijn doel te bereiken. Verge lijk: zijn bedje is gespreid, hij kan zo het bedrijf van zijn vader overnemen. Volgens sommige taalkundigen bete kende „iemand een stoeltje zetten" hem een poets bakken. Zo ook: van zijn stoel vallen, voor lelijk te pas komen. Zeer bekend is „voor stoe len en banken preken" (spreken). Geen of weinig toehoorders hebben. Afkom stig uit de kerk. Sommige predikanten misten de gave hun gehoor te boeien. Bekend is eveneens „iets niet onder stoe len of banken steken". Er stond voor uit komen, er geen doekjes om winden. Daartegenover stond vroeger: iets bij stoelen en banken zoeken. Er overal naar rondsnuffelen. Vooral het onno dige (te) ver zoeken. Een oude zegswijze luidde: Tussen twee stoelen in de as zitten (raken). Dat werd gezegd van iemand die niet weer te kie zen tussen twee mogelijkheden en daar door niets doet of de gelegenheid ver zuimt. Roemer Visscher: „Die u vrijt mooght ghy niet lijen En die ghy beheert, komt u niet vrijen, Ghy mochtet uw dagen niet beter passen, om tusschen twee stoelen te raken in der assen". Roemer Visscher, Nederlands letterkundige, geboren 1547, overleden in 1620 te Amsterdam. Bekend door zijn gedichten „Brabbe- lingh". De uitdrukking „iemand van (uit) zijn stoel praten" betekende aanvankelijk iemand door woorden tot meegaand heid bewegen. Tegenwoordig denkt men daarbij meestal aan: zolang tegen iemand praten dat hij niets meer terug weet te zeggen; iemand tot zwijgen brengen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13