EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Schaken in Stellendam NIEUWS Rompslomp en paniek bij verlies sleutels eenvoudig te voorkomen WOORD &DAAD Z^ Schaken De Zwarte Pion uit de Kerken Concert in Herv. Kerk Dirksland Voorlichtingsavond sponsors .3 :u^ Ophalen van uw (oude) kennis van Nederlands, Engels en rekenen Startavond jeugdclubs Opbrengsten koliekten Kon. Wilhelmina Fonds Impasse rond Thoolse scholen onveranderd HET KIJKVENSTER - Kerkendag - Boekenbeurs - Een kloof zonder brug SOMMELSDIJK Opbrengst kollekte 1'' ^r Bekijk onze l^Jak kleding van alle'i^i kanten gerust iiai^ J-r:* kritisch. 'r^*- Jan Kleinbussink Het gebeurt als je 't niet verwacht. Sleutels kwijt. Particulier, bedrijf of instelling, wie kent die onplezierige verrassing niet? Koortsachtig gezoek naar huissleutels, kluissleutels, kantoorsleutels en autosleutels wordt in de regel gevolgd door de plotselinge gedachte aan mogelijke inbraak. Uiteinde lijk pleegt deze gedachte te resulteren in het verwisselen van kostbare sloten. Veto plannen kleuterschool 3e Blad VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 No. 5836 blik op kerk en samenleving Twee onderwerpen beheerste vandaag - 18 september - de kerkpagina in het dagblad TROUW. Het betrof twee eve nementen die zaterdag 16 september plaats hadden, en die nogal vèr uiteen liggen. Allereerst was daar de Kerkendag. Naar het Duitse voorbeeld van de Kirchentag had men voor het eerst in Nederland een dag georganiseerd waaraan mensen uit allerlei kerk- en geloofsgemeenschap pen konden deelnemen. Duizenden kerkleden zijn zaterdag naar de Vee markthallen in Utrecht getrokken om deel te nemen aan een grootse manifes tatie in het kader van het Conciliair Pro ces voor vrede, gerechtigheid en heel heid van de schepping. Volgens de orga nisatoren heeft de oproep tot deelname weerklank gevonden bij ruim 70 procent van geirieenten en parochies. Zo'n getal is natuurlijk altijd betrekkelijk, en we zijn dan ook zo vrij er vraagtekens bij te plaatsen. Althans, de rechterkant van de Gereformeerde Gezindte schitterde door afwezigheid en dat is waarlijk niet een te verwaarlozen percentage van het meelevende deel van de kerken! Uiteraard dient het thema van de dag ons allen ter harte te gaan. En ook zij die om principiële redenen niet aan deze dag hebben deelgenomen, zullen het erover eens zijn dat we als kerken geroer pen zijn te streven naar vrede en gerech tigheid, en dat we de taak hebben te waken voor het behoud van het milieu. Ik denk alleen dat Drs. Vlaardinger- broek, (verontrust) Gereformeerd predi kant, gelijk had, toen hij opmerkte dat de bekering die het Conciliair Proces vraagt, niets te maken heeft met de God van het christendom. „Een schone na tuur", zo betoogde hij, „staat niet dichter bij God dan een vuile natuur. En wie die natuur bederft, is niet zozeer goddeloos als wel dom. Het lijkt erop dat we moe ten worden bekeerd van slecht econo misch denken naar goed economisch denken. Maar ook mensen die zuinig zijn op de natuur moeten zich be keren". Een totaal andere „happening" was op diezelfde dag in Bameveld, waar het Christelijk Lektuur Kontakt (CLK) de jaarlijkse boekenbeurs had georgani seerd. Dat CLK is ontstaan uit de behoefte aan meer onderling kontakt in de christelijke boekhandel en uitgeverij. Men heeft zich ten doel gesteld de bevordering van de belangen van be drijven en instellingen die werkzaam zijn op het gebied van produktie, pro motie of distributie van christelijke lektuur. De beurs, die inmiddels een traditie is geworden - ze werd nu al voor de twaalfde maal gehouden! - trekt jaar lijks meer belangstelling. De beurs telt zo'n zeventig standhouders - vele onder ons bekende boekhandelaren en uitge vers doen eraan mee - die door een kleine tienduizend mensen werden be zocht. Er blijkt nog steeds een markt te zijn voor het goede christelijke boek, en dat mag ons tot dankbaarheid stemmen. Het zijn twee totaal verschillende werel den, die Kerkendag in Utrecht en die Boekenbeurs in Bameveld. Het lijkt me toe dat er geen mensen zijn geweest die het spijtig vonden dat deze manifesta ties samenvielen, zodat ze één van beide moesten missen. Aan de ene kant de wereld van de oecumene, waarmee de rechterkant van de Gereformeerde Ge zindte weinig affiniteit heeft, aan de andere kant de wereld van het reforma torische boek en z'n lezers, die in het grote geheel hoe langer hoe meer een ghetto gaan vormen. Een kloof zonder Waarnemer Ook in Stellendam is de huishoudelijke competitie voor het seizoen 1989/1990 weer van start gegaan. En wat voor een start!!! Gelijk al in de eerste ronde stonden enkele topduels op het programma; hieronder volgt het relaas. De regerend kampioen, van Oosten brugge, moest het gelijk al opnemen tegen zijn rivaal van het afgelopen sei zoen, Botma. Een Grünfeld-Indische partij waarin wit voor een voorzichtige benadering koos. Even leek het erop alsof er lange tijd niets zou gebeuren tot wit voor een stukoffer koos; compensa tie in de vorm van twee pionnen, maar kort daarna koos wit voor een verkeerde afruil, waardoor Botma alle troeven in handen kreeg. Wit moest lang nadenken om niet geforceerd mat te gaan, maar uiteindelijk bleek er nog een ander mat- beeld in te zitten. Dit was teveel voor wit, en hij gaf op. De nummers drie en vier van afgelopen seizoen, van Rossum en Zonneveld, speelden een zeer moeilijke partij waar in wit net de winst liet glippen. Een Dame-Indische opening waarin wit na de opening een licht overwicht had in de vorm van een pion op d5, die het zwart moeilijk maakte goed te manouvreren. Lange tijd wist zwart zich goed te verde digen, maar wit stelde hem telkens voor kleine problemen. In wederzijdse tijd nood ging aan beide kanten wat mis, wat leidde tot een stelling waarin wit in een zet de partij kon beslissen. Van Rossum zag de voortzetting echter niet en zo kon Zonneveld net naar remise ontsnappen. Smit won van Koese; een klein ope ningsvoordeeltje wist wit vast te houden tot in het verre eindspel. Daar wist hij toen een pion buit te maken en met de technische afwikkeling had Smit geen moeite. Bolleman tegen Roon was een korte maar interessante remise. Tegen de Pirc- verdediging koos wit voor een rustige opzet in de hoop dat Roon zich ergens zou vergalopperen. De ervaren rot liet zich echter niet verleiden zodat remise het logische resultaat was. Tanis moest het opnemen tegen oud- kampioen van Gurp. Een gesloten Sicia- liaan waarin wit algauw het initiatief had en een pion wist buit te maken. Het leek erop dat van Gurp naar een neder laag werd gespeeld, maar plotseling haperde de machine van Tanis; zwart wist eerst de kwaliteit te veroveren en toen ook nog stukwinst dreigde zette wit de klok stil. Van Rhee was nog niet op dreef tegen Hameeteman. Het leek meer te beloven op de koningsvleugel maar zwart zag alles aankomen. Na enkele afruilen werd tot remise besloten. Hameeteman tegen Breeuwer was een boeiend gevecht. Opening Italiaans waarin zwart al spoedig tot gelijkspel kwam. Het is dat Hameeteman weer eens in vliegende tijdnood kwam anders was het waarschijnlijk remise geworden. Nu won Breeuwer een stuk en dat is dodelijk. De andere partijen Tanis-van Meenen en van Ast-Leydens werden afgebroken in stellingen die zeer veel perspektief bieden voor de witspelers. Uitslagen d.d. 12 september: H. van Oostenbrugge-D. Botma....O - 1 W. van Rossum - G. J. ZonneveldVi - Vi H. Smit - L. Koese1 - O A. Bolleman - A. RoonVz - Vi K. Tanis - J. van GurpO - 1 P. van Rhee-D. HameetemanV2 - Vi K. Hameeteman - W. Breeuwer....O - 1 H. Tanis - G. Sellathurai1 - O (regl) P. Tanis - H. van Meenenafg, F. van Ast - R. Leydensafg. Uw schakende verslaggever: G. J. Zonneveld De PIT kollekte heeft in Sommelsdijk opgebracht 1.596,90. Alle kollektanten hartelijk bedankt voor hun inzet. Uitslagen van maandag 19 september: Groep 1: de Glopper - Woltersafg. Hollander - VerolmeO - 1 de Bruin - BoeterO - 1 Mourik - van Prooijen1 - O Peeman - du PreeV2 - V2 Groep 2a: H. K Smit - Noordijk1 - O van Doom - v. d. Flier1 - O V. d. Does - van BrachtV2 - V2 Groep 2b: Groenendijk - Maliepaard1 - O Ant.Visser-van Schaardeburgh....l - O Hoewel du Pree eerst pion meer had bleek Peeman winnend spel te krijgen, waaruit ter nauwemood du Pree remise kon halen. Verolme deed Hollander positioneel de das om via centrale mid den pion zodat laatstgenoemde ergens met loper B2 minder speelde. Boeter was weer ongenaakbaar in de aanval; dit keer met zwart. Mourik idem dito en de Glopper staat 2 pionnen voor in voor hem gewonnen eindspel. De nieuwelin gen v. d. Flier en Maliepaard ontpoppen zich als zwak. Mooie remise van v. d. Does. Besluiten we met de mededeling dat het „veld" warm en zwoel was voor eind september. J.C.H. Middelhamis, tel. 2596 NED. HERV. KERK Beroepen te: Goedereede (toez.) C. van Duijn te Hei- en Boeicop; Gouda H. Binnekamp te Oudewater; Nieuwe Pe- kela J, B. Kamp, kand. te Elspeet; Ter Aar (toez.) J. L. Ravesloot te Westerhaar; Zoetermeer A. van Vuuren te Alblasser- dam; Veen C. J. van der Plas te Zwijn- drecht; Strijen J. van Doorn te Oud- Beijerland; Oud Alblas dr. P. Vermeer te Kesteren; Zwolle J. Riemersma te Nij- broek. GEREF. KERKEN Beroepen te: Katwijk aan Zee drs. W. J. W. Scheltens te Haren (Gr.); Krimpen aan de Lek (part-time) drs. J. M. de Valk- Boerma, kand. te Purmerend; Oudemir- dum ca. drs. D. C. Groenendijk, kand. te Kampen; Rotterdam-IJsselmonde drs. J. Brederveld, kand. te Almelo; Meerkerk drs. J. P. Helder, kand. te Hoogeveen. Aangenomen naar: Krimpen aan de Lek (part-time) drs. J. M. de Valk-Boerma, kand. te Purmerend; Oudemirdum ca. drs. D. C. Groenendijk, kand. te Kam pen; Rotterdam-IJsselmonde drs. L Bre derveld, kand. te Almelo. Beroepbaarstelling: Drs. J. Brederveld, kand. te Almelo; drs. D. C. Groenendijk, kand. te Kampen; drs. L. van Wijk, Kleine Houtstraat 4b, 2011 DM Haar lem, tel. 023-318207. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepbaarstelling: drs. C. J. Harryvan, Dr. D. Bosstraat 7a, 9722 HM Gronin gen, tel. 050-263953. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: 's-Gravenhage H. Schuur man te Dronten; Enschede-Noord G. Vroóland, kand. te Apeldoorn. Beroepbaarstelling: G. Vroóland, Gen tiaanstraat 496, 7322 CH Apeldoorn, tel. 055-670707. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Doornspijk D. Slag boom te Katwijk aan Zee. Beroepen te: Bunschoten H. E. Sterk te Ulrum en Lutjegast. GEREF GEMEENTEN Beroepen te: Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering) J. J. van Eckeveld te Zeist; Lisse J. J. van Eckeveld te Zeist; Nieuwdorp A. B. v. d. Heiden te Doe- tinchem. Bedankt voor: Aalburg Th. van Stuij- venberg te Terwolde de Vecht; Middel burg-Zuid J. J. van Eckeveld te Zeist. OUDETONGE Vanavond, vrijdag 22 september, zal de startavond van de jeugd- en tienerclubs van de Hervormde Gemeente van Oude Tonge plaatsvinden. De jongeren van de gemeenten vanaf de leeftijd van 5 jaar tot en met 15 jaar wor den verwacht in het Hervormd vereni gingsgebouw Diaconia aan de Kolfweg. Aanvang 18.30 uur. Deze avond worden de dagen en uren van de afzonderlijke clubs bekend gemaakt. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar in de Opstapcursus van de SVE te Middelhamis. Ieder die plannen heeft volgend jaar september een opleiding te gaan volgen zoals b.v. Avondmavo of een beroepsop leidingbij de P.B.V.E., kan dit schooljaar nog benutten om de oude kennis van Nederlands, Engels en rekenen op te frissen. Ook wordt er in deze Opstapcursus aan dacht besteed aan studievaardigheden. Aangezien de cursus al van start is gegaan, is het raadzaam u snel aan te melden bij de SVE, 01870-3927. De lessen vinden plaats in het SVE- gebouw. Kastanjelaan 3 te Middelhar- nis op maandagavond van 19.00-22.00 uur. De kosten zijn 60,- per schooljaar en ƒ50,- voor lesmateriaal. Meldt u aan, telefonisch bij de SVE tussen 8.30-12.30 uur, telefoon 01870-3927. Op D.V. zaterdag 30 september, aan vang 20.00 uur, hoopt het Collegium Musora Deventer o.l.v. Jan Kleinbus- sink met medewerking van Piet J. Groenendijk (orgel) een concert te verzorgen in het kerkgebouw van de hervormde gemeente te Dirksland. Uitgevoerd zal worden een programma waarin de engelse componist William Byrd (1542-1623) centraal staat. Deze buitengewoon veelzijdige en begaafde componist, zanger en instrumentalist was werkzaam aan het koninklijk hof. Hij schreef een drietal missen, veel motetten, madrigalen, canons, liederen en werken voor gamba, luit en spinet; alle van grote schoonheid. Naast koorwerken van Byrd zullen tij dens het concert te Dirksland orgelwer- ken en vocale composities van tijd genoten en opvolgers ten gehore gebracht worden. Van de evenberoemde tijdgenoot, de Amsterdammer Jan Pietersz. Sweelinck, speelt Piet Groenendijk een Toccata op het prachtige orgel aldaar, terwijl de opvolgers aan de „royal Chapel" te Lon den, Blow, Purcell en Handel eveneens „geprogrammeerd" zijn. Het Collegium Musora - Deventer werd in 1980 door Jan Kleinbussink opgericht met als doelstelling om de uit voering van vokale historische muziek uit renaissance en barok af te stemmen op de interpretatie-ontwikkelingen van de eind-zeventiger jaren. Het ensemble maakte haar debuut met Bach's Johan nes Passion. De kern van het koor wordt gevormd door 14 (semi-professionele) zangers, maar kan overeenkomstig de eisen van de literatuur of de ruimte waarin geconcerteerd wordt, groter of klein worden bezet. Het werk van het Collegium is veran kerd in de Stichting Musora Deventer. Afgelopen jaren concerteerde het koor o.a. in het Festival Oude Muziek Kassei, op diverse historische lokaties in Neder land (in samenwerking met de stichting oude muziek - Utrecht), voor de radio (Sweelinck - Psalmen) en voor de TV (Sweelinck, Schütz). werkt als organist, clavecinist, dirigent en muziektheoreticus. Hij studeerde o.m. bij Anton Heiller (orgel). Ton Koopman (clavecimbel) en op inter pretatie-cursussen van Philippe Herre- weghe. Zijn solistische arbeid omspant geheel West-Europa. Daarnaast is hij o.m. dirigent van het 'Collegium Mu sora' en van het 'Nederlands Barok Orkest'. Bij concerten en opnames van The Amsterdam Baroque Orchestra treedt hij regelmatig op als continuo- speler naast Ton Koopman. Jan Klein bussink werkte samen met vele gere nommeerde solisten (Max van Egmond, Marie Leonhardt) en ensembles. Eind 1989 zal hij als gast-dirigent een aantal uitvoeringen van Handels Mes siah leiden (o.a. in Portland en Seattle in West-Amerika). In 1990 zal in samen werking met de gemeente Deventer en de Stichting Musora Bach's Mattheus- Passion ten gehore worden gebracht. Toegangsprijzen 7,- (scholieren, CJP en 65+ƒ5,-). SINT ANNALAND Extra kerkdienst Op woensdag 27 september a.s. -zal er D.V. 's avonds om 19.30 uur (half acht) in het kergebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Weststraat in Sint Annaland een extra kerkdienst worden gehouden, waarin in de Dienst des Woords hoopt voor te gaan ds. A. Bac uit Bodegraven. De koliekten t.b.v. het KW.F. hebben opgebracht: in Stellendam4.300,00 in Nieuwe Tonge.ƒ4.531,40 Allen, die hebben meegewerkt om tot dit resultaat te komen, heel hartelijk dank. Gedoceerde sleutelhanger - Met de gecodeerde sleutelhanger die in diverse euro pese landen zijn opmars maakte en die onlangs ook in Nederland werd geïntroduceerd, krijgt het probleem 'zoekgeraakte sleutels' een geheel ander, minder zorgelijk karakter. Discrete retournering - De funktionele sleutelhanger welke de firma SVP Sleutel Vind Post Service uit Alkmaar hier op de markt brengt is klein, compact en duur zaam. De adressen van de houders worden in uiterste geheimhouding bij een Nederlandse Bank bewaard. De procedure van de retourzending van het verlorene door SVP (in samenwerking met de PTT) verloopt als volgt. Ook vanuit buitenland - Nadat de vinder de verloren sleutelbos in een brievenbus heeft gedeponeerd - of nadat hij deze bij een loket heeft afgegeven waarborgt de PTT de onmiddellijke doorzending hiervan naar de centrale van de SVP te Alk maar. Hier aangekomen wordt het gevondene per omgaande verzonden naar de rechtmatige eigenaar. In de praktijk vond niet minder dan 98% van de vele bij SVP geregistreerde sleutels middels deze unieke bemiddeling de weg naar de eigenaar terug. Ook in het buitenland kwijtgeraakte sleutels vonden dankzij deze gecodeerde veiligheids-sleutelhanger hun weg terug naar vele Nederlandse bestemmingen. Informatie - De eenmalige bijdrage voor de code-aanhanger en persoonlijke regi stratie (geldigheidsduur 30 jaar) is 30,00, inclusief alle porto- en verzendkosten. Nadere inlichtingen en de Garantie Antwoordkaart zijn te verkrijgen bij: SVP Sleutel-Vind-Postservice BV, Antwoordnummer 834, 1800 WB ALKMAAR. Telefoon 06-0223700. Eind 1988 werden via Woord Daad 10509 kinderen geadopteerd. Goeree-Overflakkee neemt van de 75 comité's. die over het gehele land ver deeld zijn, met 290 geadopteerde kinde ren de vierde plaats in. Het aantal is ondertussen gestegen tot 305. Hiervan vallen er 274 onder het indivi dueel gerichte adoptieprogramma (men adopteert een kind uit een groep). Veel noodsituaties in de wereld dringen zich aan ons op. Ongeveer de helft van de bevolking in de zogenaamde derde-wereldlanden is nog geen 20 jaar. De kinderen leven veelal in onvoorstel baar armoedige omstandigheden. Er is een schreeuwend tekort aan kle ding en voedsel. Velen missen een schoolopleiding, ont vangen ook geen medische verzorging. De gevolgen zijn: ziekten, ondervoe ding, analfabetisme en hoge kinder sterfte. Over de hulp, die Woord Daad hierbij biedt zal voor allen, die een kind gea dopteerd hebben, of met de gedachte rondlopen dat nog eens te doen, een SINT ANNALAND De Christelijke basisschool „Groen van Prinsterer" in de kern Scherpe- nisse en de openbare basisschool „Oosterscheldeschool" in dezelfde plaats blijven voorlopig het huidige schoolgebouw delen. De gemeenteraad van Tholen besloot tijdens haar laatste vergadering, na een lange discussie, uitbreiding van de kleu- terafdeling van de Groen van Prinste- rerschool niet toe te staan. Daarmee lijkt een oplossing tot integratie van de beide scholen verder weg dan ooit. Wethouder J. Versluijs van onderwijs erkende tijdens de laatst gehouden raadsvergadering volmondig dat deze impasse blijft bestaan. Het schoolge bouw in de kern Scherpenisse heeft acht hoge lokalen. De leerlingen van de openbare school krijgen les op de bovenverdieping. De Christelijke school heeft de benedenverdieping in Jongen met hongeroedeem informatie-avond worden gegeven in het Hervormd Verenigingsgebouw „De Hoeksteen" aan de Ring te Middelhar- nis D.V. op woensdagavond 4 oktober a.s. Hierbij zal een diaserie worden ver toond, die op de adoptie betrekking heeft. Ook zal er een inleiding over de adoptie worden gehouden. Bovendien zal er volop gelegenheid zijn voor het stellen van vragen. De avond begint om half acht. Ook vrienden en kennissen van de adoptie-ouders zijn hartelijk welkom. gebruik. Beide scholen beschikken daar naast elk over een eigen dependance voor de groepen 1 en 2. De gemeente Tholen probeert al ge ruime tijd om een oplossing te vinden, zodat de kleuterafdelingen geïntegreerd kunnen worden. Het college van burge meester en wethouders is voorstander van een zogeheten verticale splitsing. Zowel de Christelijke als de openbare basisschool krijgen dan een boven- en een benedenverdieping. Het bestuur van de Groen van Prinstererschool ziet daar niets in. Alle raadsleden veroordeelden tijdens de laatstgehouden vergadering van de Thoolse raad de starre houding van de Groen van Prinstererschool die integra tie van de beide scholen in de weg staat. „Het is toch niet mogelijk", volgens het raadslid P. van Belzen (RPF/GPV), „dat één partij een veto uitspreekt. Hoe lang kun je dit vol houden". Volgens wethou der Versluijs kan de gemeente de school nog niet dwingen tot integratie, omdat daartoe geen verplichting bestaat. Nieuwbouw komt nog niet aan de orde, omdat het hoofdgebouw nog niet is afgeschreven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9