EHIVI1DEn-l1IEmi/5 Piet V. d. Ree waarschuwt voor molensteen om Oostflakkeese hals Uitslag zonnebloemaktie van Foto Hameeteman De weg naar huis Ook raad Oostflakkee subsidieert Sticliting Nluziekscliool Goeree-Overflakkee Jeugd Rode Kruis Spelletjesdag in Nieuwe Tonge Kursus geestelijke vorming DIplomazwemmen in sportcomplex „De Gooye" Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 No. 5835 Moet-, terwijl toch het Natuur- en Recreatieschap Haringvliet tot het ver vullen van die taken in het leven geroepen is-, moet dan de gemeente Oost- flakkee zich nog zélf geroepen voelen tot het aanbrengen van recreatieve voorzieningen helemaal bij het Hellegatsplein? Het College heeft zichzelf op die vraag een bevestigend antwoord gegeven; ,ja", nu het Haringvliet- schap nog niet zover is en er terwille van de Volksgezondheid en de Openba re Orde tóch regulerend dient te worden opgetreden. In de donderdagavond gehouden raadsvergadering waarin de raad voor die uitvoering een krediet van 715.000,- werd gevraagd (waarvan overigens 90% zal worden gesubsi dieerd) zou dhr. P. V. d. Ree het College bijna hebben gevraagd of ze een haartje betoeterd zijn. Eigenlijk stelde hij dat vast.... en gram, zéér gram was'ie....! Niet zomaar een vluchtig commentaar, maar een zeer uitvoerige beschouwing wijdde dhr. v. d. Ree aan het onderwerp, ter staving van zijn visie waarin hij wrang vaststelde dat het inrichten van deze bovenlokale voorziening de inwo ners van Oostflakkee zo'n 130.000- zal kosten terwijl hij het vrijwel uitgeslo ten acht dat nadien de exploitatiekosten naar het Haringvlietschap kunnen wor den overgeheveld nu een van de belang rijkste partners in het Haringvlietschap, c.q. de Provincie heeft uitgesproken dat het betreffende inrichtingsplan een uit vloeisel is van de beleidsvisie Krammer- Volkerak en het plan dus niet in het Ha ringvlietschap thuishoort.... Dhr. v. d. Ree voorzag dan ook dat de gemeente Oostflakkee zélf voor alle kosten op zal draaien, door hem berekend op ƒ1,65 per inwoner extra, gedurende 25 jaar, een bijna verdubbeling van de huidige bijdrage aan het Haringvlietschap. Blijvend gebruik..? Allerminst was dhr. v. d. Ree ervan over tuigd dat het strand blijvend gebruikt zal kunnen worden. De bodem-ver- vuilingsproblematiek is nauwelijks te overzien en zeker nog niet geïnventari seerd. „Of gaan wij recreanten met een mooie inrichting in de waan brengen dat er niets aan de hand is om ze onder tussen te laten baden in PAK's en PCB'en?" vroeg dhr. v. d. Ree het Colle ge af; „we kunnen er tenslotte altijd een bordje bijzetten met de tekst: „niet eten, zwaar vergifschamperde hij. Zijns ver moedens kan het zijn dat effectuering van het Haringvlietschap daarom uit blijft, in afwachting van de conclusies die in het kader van het Integraal Be leidsplan Haringvliet-HoUandsdiep- Biesbosch getrokken zullen worden. Vast staat dat de subsidiegevers (Rijk en Provincie) de verleende subsidie terug willen wanneer de exploitatie staakt en dat achtte dhr. v. d. Ree allerminst uitge sloten: „daarom kan het zijn - zo waar schuwde hij - dat de gemeente inplaats van een bovenlokale recreatie-voorziening een molensteen om de nek neemt en het ri sico neemt in PAK's en PCB'en ten onder te gaan!!" Verkeersprobleem Daarenboven voorzag dhr. v. d. Ree een verkeersprobleem, zeker voor de fietsers en bromfietsers die op de paralelweg - immers de langzaam verkeersweg - door honderden auto's voorbijgereden zullen worden, als tenminste geloofd mag worden dat er jaarlijks 100 a 150.000 mensen naar het strand zullen komen wat op topdagen zo'n 2500 auto's zou betekenen. „500 auto's zullen zich dan met bijbehorende ellende over de paralelweg persen en de meest kwetsba re groep verkeersdeelnemers mag zich straks proberen te verplaatsen tussen motorgeweld en verhitte badgasten", voorzag dhr. v. d. Ree. Dat de overige frakties zich ernstig op de door hem genoemde risico's zouden be raden was dan ook de nadrukkelijke wens van de WD fraktie. Verontwaar digd toonde dhr. v. d. Ree zich over 's voorzitters bevestiging dat de uitvoering van het werk al de volgende dag - vrij dag 15 september - zou worden aanbe steed, weliswaar onder voorbehoud van de goedkeuring van de raad. Dhr. v. d. Ree begreep dat er nauwelijks meer over te praten was, maar zijn fraktie vond het te gek risicovolle en wellicht erg kost bare cadeaus aan de bovenlokale re creant weg te geven en voor het oplossen van verkeersproblemen in Den Bom mel geen geld te hebben.... Geen noodzaak Aanvankelijk was er steun voor de rede nering van dhr. v. d. Ree. Die kwam van de zijde van de SGP fraktie namens wel ke dhr. C. Breeman in een viertal argu menten het „tegen" verklaarde. De SGP fraktie is niet overtuigd van de nood zaak, ziet er ook geen taak voor de ge meente in, wil afwachten wat er waar is van de geruchten over gifstorting en vreest dat het voornamelijk gaat om zondagse drukte, waar Gods dag - zo waarschuwde dhr. Breeman - niet voor gegeven is. Dhr. Bamhard (PvdA) hield zich welis waar verre van de verlening van ook maar enige bijval aan dhr. v. d. Ree, maar toch was het ook voor hem de vraag welke zekerheid er is op het in be heer geven van de voorzieningen aan het Haringvlietschap. Géén zekerheid, moest de voorz. burg. de Vos in zijn beantwoording erkennen. Wel acht hij de kansen van overname „zeer groot" omdat de recreatievoorzie ning in de inrichtingsplannen te boek staat als een intensieve dagrecreatie- voorziening. Overigens vond dhr. de Vos de bijdrage van dhr. v. d. Ree tenden tieus en soms in strijd met de waarheid. Sinds het gebied in 1986 binnen Oost- flakkees' grenzen is gelegen zijn er din gen gebeurd in strijd met de openbare orde en de volksgezondheid waarom een keus moet worden gemaakt, óf ge heel afsluiten en het recreeëren aldaar verbieden óf er voorzieningen treffen aan welk laatste de voorkeur wordt gege ven. Het werd opgenomen in de PPO (Planprocedure Openluchtrecreatie) als gevolg waarvan de Overheid 75% en de Provincie 15% subsidieert. M.b.t. de door dhr. v. d. Ree gehekelde (zelfs ille gaal genoemde) aanbesteding gaf de voorz. dhr. v. d. Ree toe dat er tegenover de raad een nettere procedure te beden ken zou zijn geweest. Onder druk van het subsidieverlenende Min. van Land bouw was echter haast gemaakt met de aanbestedingsprocedure. Voor de baders achtte de voorz. geen ge vaar aanwezig omdat het water maande lijks wordt gecontroleerd; afgelopen zo mer werd de kwaliteit goed bevonden. „Terwijl Rijkswaterstaat rapporteert over een sterk verhoogde cumulatie van zware metalen in het ecosysteem", pa reerde dhr. v. d. Ree. Z.i. moge het mis schien waar zijn dat de huidige veront reiniging geen nadelig effect heeft op de huid, het zwemmen tussen PAK's en PCB'en heeft pas na 20 a 30 jaar gevol gen, maar dan zijn ze ook desastreus", waarschuwde dhr. v. d. Ree. Dhr. V. d. Ree toonde zich duidelijk geërgerd over het feit dat zijn waarschu wingen kennelijk in de wind werden ge slagen. Samen met zijn fraktiegenoot dhr. Bax en de beide SGP leden C. Bree man en J. H. van Dam weigerde hij dan ook medewerking aan de beschikbaar stelling van het krediet. Nu de gemeente Middelharnis uit bezuinigingsoverwegingen heeft moeten besluiten de Stichting Muziekschool niet meer alléén te subsidiëren wordt ook de overige eilandelijke gemeenten een jaarlijkse bijdrage gevraagd. In de donderdagavond gehouden raadsvergadering toonde Oostflakkees' raad zich daartoe bereid en werd tot een maximale subsidie van 7000,- voor maximaal 20 leerlingen besloten, al mag wel dat aantal, niet echter het max. subsidiebedrag overschreden worden. De raad, ook dhr. P. v. d. Ree, begreep dat een regeling noodzakelijk is „nu de gemeente Middelharnis plotseling zo armlastig is geworden. Het was van hem en van dhr. Bamhard de vraag hoe het nou zal gaan met de muziekopleidingen die door de muziekverenigingen zelf worden georganiseerd. „Het is wel leuk,.zo'n muziekschool daar, maar hoe willen we enige invloed hebben op wat daar gebeurt. Ik wil graag meepraten in hoe zo'n club daar werkt", maakte hij duidelijk. Weth. Poortvliet bleek al met de muziekverenigingen te hebben gesproken waarbij hij de mogelijkheid van een „herschikking van de subsidiemiddelen" had geopperd. De verenigingen waren overwegend positief over de mogelijkheid de opleiding van nieuwe muzikanten bij de muziekschool in te brengen. Op de vraag of Muziek- schooldocenten naar Oostflakkee kunnen komen om in daar beschikbare uitste kende accomodaties de Oostflakkeese leerlingen onderwijs te geven is dat - aldus de wethouder - door de Muziekschool toegezegd. Ook voor hen die thuis orgel of pia noles willen hebben leek hem een praktische oplossing mogelijk. De raad hecht eraan dat de Muziekschool een Stichting zal blijven waarin door vrij willigers muzikale vormgeving wordt gegeven. Geen behoefte is er aan een Rijkser- kende school met alle consequenties van dien. In een gezellige en voor sommigen ook spannende sfeer is er op zaterdag 9 sep tember j.l. door 37 jongens en meisjes het zwemdiploma A gehaald en door 26 jongens en meisjes het diploma B. Hieronder de namen. Diploma A: Jos Dingemanse, Johnny Venneman, Corina van Broekhoven, Pieter Grinwis, Gert-Jan Grinwis, Monique Sperling, Judith van Eykeren, Peter Oost, Caro line Hartog, Sandra van Bergen, Mela- nie Loontjens, Marleen du Pree, Wil lem-Jan Wolfert, Joanne Buscop, Toon Pouwelse, Anita de Looze, Johan Hui- zer, Johanneke Bezuijen, Frans de Geus, Rosalinda Buijs, Wendy Witte- koek, Soraya Appels, Mario Orgers, Ernst v.d. Stolk, Marscha Struyk, Dinja Roetman, Corina de Munck, Peter Vis been, Drieneke v.d. Klooster, Nelie Abrahamse, Wyanda Verhage, Paul Koppenaal, Rneée de Graaf, Leendert Struik, Alexander Schuring, Mirjam Buth, Leonard van Dalen. Diploma B: Willian van Gurp, Coline Struik, San dra Droger, Roeland Zoutendijk, Jenni fer Speksnijder, Annelies Dale, Richard Broeders, J. Jaap Tanis, Theva Acke, Sandra v.d. Tonnekreek, Elvira Paling, Roy du Pree, Jana Looy, José v. Och tend, Dion Lugthart, Marinus Logmans, Monique Klunder, Arjan v.d. Baan, André Nagtegaal, Mirlande Besemer, Jaq. Knöps, Marleen Vroegindeweij, Jasper van Kempen, Hans van Nimwe- gen, J. Pieter de Wit. OUDDORP Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Ouddorp heeft naast de Colonne en Welfare ook een afdeling Jeugd Rode Kruis. De afdeling „Jeugd Rode Kruis" ver zorgt Jeugd EHBO cursussen voor de leerlingen van de scholen in Ouddorp en de naaste omgeving. Daarnaast wordt een zelfde cursus gege ven in de avonduren, en wel van 19.00 tot 20.30 uur om de 14 dagen op maandag of donderdagavond, in het Rode Kruisge- bouw aan de Molenweg 3a te Ouddorp, de avond wordt door de jeugd zelf bepaald, e.a. afhankelijk van hun be schikbare tijd. In de cursussen worden de grondbegin selen van de EHBO en de lichamelijke verzorging bijgebracht. Ook is er een groep die zich bezig houdt met Sociale Aktiviteiten, welke elke eer ste maandagavond van de maand, een of andere aktiviteit organiseert voor de bewoners van de Vliedberg. De deelnemers worden gestimuleerd om behulpzaam te zijn jegens anderen, hulp te bieden, waar dit nodig is. Het motto van het Jeugd Rode Kruis is: „Kijk om je heen en.... help eens een handje.... nu en.... later!" Als we bij de jeugd nu reeds belangstel ling kunnen kweken voor het Rode Kruis in het algemeen, zullen wij later velen van hen ontmoeten als goede „Rode Kruismedewerkers!" Immers.... wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! De cursussen omvatten ongeveer 15 les sen, worden afgesloten met een examen ter verkrijging van het diploma Jeugd EHBO A of B. De lessen worden gegeven door enkele dames en heren, die deze taak geheel vrijwillig en belangeloos op zich hebben genomen. Een ieder in de leeftijd van 12t/m 15jaar is welkom. Als men nadere inlichtingen wenst over het Jeugd Rode Kruis en/of de Jeugd EHBO cursussen A of B, kan men zich in verbinding stellen met: mw. E. Breen- Grinwis, Molentienden 44,3253 VE Oud dorp, tel. 01878-1615. Op bijgaande foto mevr. Witvliet die haar Kodak camera in ontvangst neemt van dhr. Hameeteman. Dhr. Witvliet heeft de zonnebloem in zijn gehele lengte (eerst gespalkt met latten) vervoerd naar Ouddorp op zijn auto, hij staat hier tegen de win kel met een lengte van 510 cm. Ie prijs een KODAK CAMERA van 375,- voor 510 cm mevr. Witvhet, Nieuwstraat 37 te Stad aan 't Haringvliet. 2e prijs een waardebon van 100,- voor 485 cm. Jeanette Breen, Molentienden 82 te Ouddorp. 3e prijs een waardebon van 50,- voor 480 cm Fam. v. d. Boom, Molendijk 90 te Nieuwe Tonge. 4e prijs een waardebon van 40,- voor 470 cm Jaap Klepper, Oudelandseweg 52, te Ouddorp. Verder hebben wij nog vele inzendingen gehad met mooie foto's waarvan de 25 mooiste een gratis Presto Print vergroting zullen ontvangen van 30x40 cm. Tevens willen wij u allen hartelijk bedanken voor uw inzet voor deze suksesvolle aktie. Foto Hameeteman, Ouddorp, Sommelsdijk en Renesse NIEUWE TONGE In verband met het 75-jarig bestaan van de Rabobank Nieuwe Tonge, het 40-jarig bestaan van groothandel Gebar en het 40-jarig be staan van de vrijwillige brandweer Jan v. d. Heijden, wordt op zaterdag 23 septem ber a.s. door hun gezamenlijk een spel letjesdag voor de jeugd georganiseerd. Het programma ziet er alsvolgt uit: 10.00 uur: Ballonnen-wedstrijd voor de kinderen van de basisscholen (woonachtig in Nieuwe Tonge). Afhalen en oplaten bij de brand weerkazerne. 10.30-12.00 uur: Foto-puzzeltocht (ver trek vanaf de brandweerkazerne). 13.30-17.00 uur: Zeskamp voor basis school leerlingen groep 5 t/m 8 op het oude voetbalveld. 13.30-17.00 uur: Rijd er vanaf de Kon. Julianastraat (oude voetbalveld) een oude brandweerwagen, waarmee kin deren gratis een rondje door Nieuwe Tonge kunnen maken. Tevens staat er een springkussen en draaimolen waar gratis gebruik van mag worden gemaakt. De eerste avond in dit seizoen van de kursus Geestelijke Vorming is op D.V. maandag 25 september a.s. Spreker is ir. J. van der Graaf uit Huizen. Thema: „Conciliair proces". Aanvang 19.45 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw „De Hoeksteen", Ring te Middelhar nis. Mocht u nog geen bedrag van ƒ15,- overgemaakt hebben en toch de avon den willen bijwonen, dan is dat mogelijk door op de avond zelf het bedrag kon- tant te betalen. Voor degenen die het bedrag nog willen storten: banknr. 34.20.77.139 (giro van de Rabobank te Middelharnis: 346124), t.n.v. kursus Geestelijke Vorming, p/a Azaleastraat 19, 3245 CB Sommelsdijk. Wij hopen dat velen deze avonden weer zullen bezoeken. Hartelijk welkom! De stuurgroep Aanmelding en inschrijvingen via de basisscholen. Bij erg slecht weer, wordt het gehele pro gramma een week verschoven naar 30 september. VERVOLGVERHAAL - 35 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 't Is zoa nae, eh, man en vrouw.... en as je zelf zoa'n groate weldaed deelachtig ge- worre bint, o domenee, dan zou je 'em an je groatste vijand wel gunne".... Nu Willem die bekentenis gedaan heeft zijn ze in een ommezien klaar. Dominee zegt: „Ik denk, dat hier het gebod van kracht is: bidt en werkt. Bidt en u zal ge geven worden! Draag je vrouw op aan de troon der genade. God heeft nog nimmer een bidder te leurgesteld. Niet mijn wil maar uw wil geschiede, Heere! En vergeet het werken niet, dat wil zeggen: dafje veel met haar spreekt over de dingen, die je zo na aan het hart liggen".... „'t Is een ongelok, domenee, dat ik de diengen zoa moelijk ken zegge.... ik hawe dat beter in m'n hoad, dan dat ik dat onder woorden ken brienge". „Je zult bemerken, dat de Heere je ook daarin te hulp wil komen als het werkelijk een geloofszaak bij je is".... „Daer hawe ik al es zoaies van gemerkt, domenee".... „Kijk es aan".... „En dan zou ik vorders wille vraege".... Hij aarzelt even. „Ja, zeg het es". „Of den domenee dan mar es zou wille komme praete". Maar de dominee schudt van neen. Hij belooft: „Ik zal je niet in de steek laten, hoor!" Hij oordeelt het beter, dat Willem voorlopig zelf eens aan het werk gaat. Willem zit te kijken zonder iets te zien. Hij maakt een plan. Hij legt het aan domenee voor: „Kiek es, domenee, ik hadde zoa gedocht: as ik dan m'n vrouw es voor m'n rekening nam, en as joe dan m'n ouwe moeder es een beurte gaf'.... Dominee lacht een beetje. Daar komt de oude moeder voor de dag! Ze is toch voortdurend in zijn gedachten geweest! Maar deze Flakkeese mensen zijn slim. Komt daar zo'n arbeider vertel len, dat hij dom is, en met een lakoniek gezicht probeert hij je een lastig karweitje op te dragen. „Ik geloof, datje daar het moeilijkste gedeelte van je taak van je af probeert te schuiven, is het niet?" Willem kleurt er van tot onder het boord van zijn blauwe boezeroen. Nu hij bemerkt, dat de domi nee hem doorzien heeft, bekent hij eerlijk: „Ik zieë er zoa tegen op, ik loape er al lange mee, oor, mar ik ken d'r mar niet toe komme. Ze doet iedere keer zoa leelijk, dan begint ze over centen".... Dominee zegt iets, dat hij wellicht niet zó bedoelt: „Ik zal es proberen of ik de oude vrouw klein kan krijgen.... Zó, begint ze dan over centen.... zó.... Dan zal ik een broeder diaken meenemen".... Willem knikt, dat het goed is; van die diaken is zijn bedoeling niet geweest. Hij zegt: „Zoa gaauw as ik een volle week werk hawe ken ze iedere week wat van m'n kriege.... Dat bin 'k mit m'n vrouwe ofgesproke.... as 't ietewat ken dan mot d'r wat voor d'r of... Mar noe is 't onmeugelijk.... Zei noe zelf es, domenee, as d'r dan".... Hij houdt plotse ling op, want hij weet niet of hij het van Betje ver tellen mag. „Waar leeft de oude vrouw van?" vraagt do minee. Willem haalt zijn schouders hoog op: „Ik weet het werentig niet". Dominee knikt: „Ik weet ook niet waarvan de mensen hier soms leven". Hij bedoelt het iets an ders dan Willem. „Maar wat jij op het oog hebt, daar is wel iets aan te doen, hoor". Willem zegt nog: „Ik hawe aoltoas goed voor d'r gezurgd, domenee, zoalang as ik niet getrouwd was".... Hij blijft zitten met neergeslagen ogen, zijn handen tussen zijn knieën, het lijkt wel of hij over iets in twijfel verkeert. Dominee spoort hem aan: „Zeg het gerust". Hij schudt zijn hoofd en vraagt: „Dan zie je m'n wel hoe dat bie moeder ofgeloape is, eh?" Als dominee werkelijk gemeengd heeft, daqt hij de oude vrouw klein zou kunnen maken, dan doet hij wel een rijke ervaring op. „Dag, m'nheer". „Ik ben de dominee, je kent me toch wel.... en dit is broeder Van der Stoof'. „Jae, die ken 'k wel.... Mar ik zou an je wille vrae ge: waer is je waepen as je een domenee bint?" Het brengt hem werkelijk in verwarring, broeder Van der Stoof vindt het een grappige situatie. Het wapen van een predikant blijkt te bestaan uit een rok en hoge hoed. Dominee ziet zich genood zaakt om zijn colbertje en gleufhoed met slappe rand te verdedigen. Hij raakt op dreef als hij be gint te spreken over de wapenrusting van de Christen, waarover Paulus zo ontroerend schoon geschreven heeft in de Corinthiër brief De oude vrouw zit te knikken en zegt, dat het „kit tig weertje is vandaege, eh. Je zou zegge: 't voor- jaer zit al in de lochfZe weet veel meer van het weer te vertellen dan de dominee van des Chris tens wapenrusting in de fele strijd des levens. „Het leven is wel heel zwaar voor je geweest. moedertje".... „Voor mien? Heelemaele niet, oor! Ik bin aoltoas man en deeg geweest, mo' je op re- kene. Jae, a'k een sokkel geweest was dan hadde ze wel mi' m'n gaen kruuje. Daer onderlesten, die lui van hiemeffen".... En ze vertelt een lang ver haal van een ruzie met de buren, ze heeft er veel eer mee behaald: „ze praete noe weer.... jae".... Dominee luistert met aandachtige ogen, zijn be nen over elkander geslagen. Zo'n lang verhaal is een schone gelegenheid om te overwegen hoe hij het zal moeten aanpakken om zijn doel te berei ken. „Of ze wel es in de kerk komt?" Ze komt niet meer in de kerk, wél onder domi- nee's voorganger. Ze kan niet meer. Volgt een op somming van de vele kwalen, waaraan ze lijden de is, en van de middelen, die ze aanwendt om nog zo'n beetje op de been te blijven. Van een kleine pauze maakt de dominee gebruik voor de informatie: „En hoe staat het nu voor de eeuwigheid, moedertje? Al die kwalen, waarvan je me verteld hebt, moeten je wel waarschuwen, dat het lichaam aftalektn. Zijt gij stervensbereid?" Even kijkt ze geschrokken. Ze herhaalt de vraag: „Hoe ik staen voor de eeuwigheid?.... Och, net as je en een aore, eh. Ik hawe aoltoas ordentelijk ge leefd, mar jae, as d'r niks aores mi' m'n beurt dan ken je 't zelf wel uutrekene.... Mar wat ik zegge wil, domënee, is dat noe waer, dat ze bie Van der Pias- se zóa erm binne, datergeen eten en geen stooksel in huus was.... sjoon, 't is toch wat! Ik hoarende 't heurla van hierneffen zegge. (wordt vetyolgd) jf_^^;f,:f,:^;f,J^,f,;if,;f,^^Jf,,f,lf,^Jf,lf,^^l^lf,^Jf,^^^^^^^^,^^^Jf,^lf,:f,l^lf,^lf,lf,^^lf,;^^^lf,jf,lf,lf,lf,^:^lf,^.)f,^,f,lf.Jf.^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5