EIÜMIDEfl-niEUWS tM GESPREK MST Zang- en orgelavond op zaterdag 23 september FOLDERS Chr. Gem. Koor „Middelharnis" De Kulturele Kring „De Welle" in het seizoen 1989-1990 Samenspel dhr. Paul Kieviet te Middelharnis Fa. B. van Eek Zn. Commissaris der Koningin Boertien bezocht Tholen Gevleugelde Vrienden" 06-nummer Kema-Keur over veiligheid elektrische apparaten Schal(en De Zwarte Pion Guido Gezeik (1830-1899) SPAMAN Hélène Swarth (1859-1941) VOOR 't VENSTER Kees Winkler GELDERSE FONTEIN J. W. F. Werumeus Buning O I wij drukken ze vakkundig, vliegensvlug en voor een redelijke prijs drukkerij kranse bv Rondweg Poortvliet nog op lange baan 01870 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES ^f 9^i t 3e Blad VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 No. 5834 Gedichten Voorover, naar den grond gegroeid, die haast hem hebben zal, traag-traagskens met zijn spade spoeit en delft, in 't diepe dal, de meegemoeide, ontmergde man, die schaars zijn hoofd nog heffen kan. Hij werkt nochtans, en delft en doet zijn beste, tot der dood, die wacht naar hem en elders spoedt, tot dat in heuren schoot hij vallen zal, en willekom bij God zijn, recht en sterk weerom. o Sterkheid, die, veel sterker als de dood, op God betrouwt; die stadig ook dien slavenhals zijne eigen woonstee bouwt, daar, vrij en blij hij wezen zal bij U, op hope en troost van al! Voor 't open raam, omrankt van wilden wingerd - Een loverlij st, begloord door de avondzon - Zit, mijmrend. Grootmoe met haar ouden bijbel. De koopren sloten vonklen in het zonlicht En 't koeltje krult een hoek van 't gele blad om, Waarop, gevouwen, 't handenpaar nu rust. Op 't vensterbankje, in rode potten, bloeien Geranium, goudsbloem en balsamien. En langzaam drijft, aan 't smeltend blauw der transen. De wind de wolkjes, wit als lammren, weiwaarts. Uit: Laat seizoen. Gedichten voor ouderen. Samengesteld door J. Th. Snijders. Bloemlezing van gedichten over ouderen, van jonge en oude dichters, vanaf de Middeleeuwen tot nu. Uitgeverij Agathon. Paperback. 197 pag. Prijs 34,90. O WANDELING DOOR VERBODEN GEBIED De schemering der verten beving mij en ik ging langs de Asselse heide ik zag de liksteen bij de voederwei het grofwild echter scheen die plek te mijden Een kudde moeflons stond op 't verre veld waarbij ik veertien rammen telde ik hield de verrekijker ingesteld om toe te zien dat ik mij niet vertelde Een edelhert laveide bij het ven het was de twaalfender die ik kende een glimpje zon gleed langs de grove den waarnaast ik nog een everzwijn verkende Ik liep de heirand over naar Hoog Soeren en terug via de Asselse boer daar bleek een boswachter aan 't reeën voeren hem te ontlopen was een hele toer. Bij een vijver in het Beekhuizer Bos Fontein, gezang in 't donker hout, Rijker dan diepe wateren zingt gij, hoog in het zilver berkenwoud. Fontein, waarom zingt gij? Waar de bedauwde varens blinken. Te middernacht, in de lichte schaduw. Komen de schuwe reeën drinken. Ieder hert bemint u. En de nachtegaal die moe is van paren. Hij vliegt neer en drinkt u. Hij wiegt op een diamanten varen. En vliegt op en zingt u. De pad uit het onkruid zoekt u En de grijze haas en de vos. Zij dromen een dag ver in de hei Van uw koele mos. Gave God, die u zo schiep Uw stem aan mij. Dat mijn woord als uw water riep, Zo bemind als gij. Uit: Dit stroeve land. Bloemlezing van poëzie over de Veluwe. Samengesteld door Bert Paasman en Henk van der Vliet. Met foto's van Brand Overeem. Uitgeverij BDU, Barneveld. Schaffelaarreeks nr. 22. Gebonden. 139 pag. Prijs 24,90. O laat in de zomer bramen en vlierbessen rijpend in de zon. Bovenstaand gedichtje in Japanse vorm, welde bij me op toen ik. langs tuintjes lopend, op weg was naar Paul Kieviet, de organist. De nazomer toonde zich op deze middag in al haar schoonheid. Ik plukte de bramen niet, maar wel de inspiratie.... Inspiratie. Een groot woord. Ik vraag aan Paul Kieviet waar door hij inspiratie krijgt, om zo te spelen dat een gevoel aan de mensen wordt overgebracht „Het is bekend dat grote organisten als Brahms en Mahler hun inspiratie in de natuur vonden. Ikzelf word vaak door het orgel dat ik bespeel, geïnspireerd. De kwaliteit van een orgel draagt daar in belangrijke mate toe bij. Is het orgel slecht, dan betekent dat voor mij gewoon hardwerken en ben je blij als een muziekstuk ten einde is". Een van de fijnste dingen in zijn werk vindt Paul de opluiste ring van een kerkdienst Hij is een der organisten van de Herv. Kerk te Sommelsdijk en van de Herv. Kerk te Dirks- land. Hij vindt het heerlijk om de psalmen die dan worden gezongen, te begeleiden. Genoemde kerken hebben beide schitterende orgels. Vooral het Meere-orgel te Sommelsdijk, langzamerhand heel bekend, heeft zijn liefde. „Dit orgel is twee jaar geleden gerestaureerd", vertelt hij. ..Het is in 1821 gebouwd en is echt een kind van zijn tijd. Het heeft een prachtige dwarsfluit, die heel natuurlijk klinkt Aan staande zaterdag (morgen) geven leerlingen van mij op dit historische orgel een concert. Ze krijgen ook les op dit orgel. Dat feit alleen al werkt inspirerend". Zijn leerlingen zullen voor een groot deel werken van Bach ten gehore brengen. Maar er zal ook geïmproviseerd worden. Er is volop te genieten. Het concert begint om 8 uur De leef tijd van de leerlingen variëeri van 10 jaar tot ongeveer 40 jaar Van de grote componisten houdt Paul Kieviet het meest van Bach. Het is bekend dat deze componist al op zeer jonge leef tijd concerten gaf. Hoe oud was Paul toen hij orgelles kreeg? „Ik meen dat ik toen zes jaar was. Mijn vader was ook kerk- organist. Vroeger hadden wij een harmonium thuis. Je weet wel: met van die trappers. Orgelspelen was een deel van ons leven. We zijn er bij groot gebracht. De meeste leerlingen komen uit een kerkelijk milieu. De liefde voor het orgel is vaak al op jonge leeftijd ontsproten. Het eerste grote moment voor mij was. toen ik op 15 jarige leeftijd de sleutel van de kerk kreeg om op het kerkorgel te studeren". JERICHO, DIE STERKE STAD Jericho, die sterke stad met muren en met torens, is ingestort toen zeven priesters bliezen op hun horens, is ingestort toen ieder riep, zodat de aarde beefde. Zo heeft God ons Jericho, die sterke stad gegeven. Jozua 5:13 tot 6:27 Uit: Jan D. van Laar, Bijbelliederen voor jonge kinderen, deel 2. Uitgeverij Boekencentrum, 's-Gravenhage. Paperback. 96 pag. Prijs 22,50. BLUF BIJ ONS HEER, WANNEER DE NACHT ZAL KOMEN Blijf bij ons. Heer, wanneer de nacht zal komen; straks wordt het stil en donker om ons heen; blijf bij ons, als ons alles wordt ontnomen - het einde komt, laat ons nu niet alleen. Blijf ons nabij, al gaan wij eigen wegen, blijf in uw goedheid naar ons toegewend met uw genade, met uw troost en zegen, blijf bij ons, Heer, in woord en sacrament. Blijf ons nabij, als over ons zal komen de twijfel, die de duisternis vergroot, blijf, als beproeving angstig ons doet dromen, blijf, ook al dreigt de strenge, bitt're dood. Blijf bij ons. Heer, hoever van huis wij zwerven, blijf, wat dan ook ons van elkander scheidt, blijf bij ons, heer, in leven en in sterven, blijf bij ons. Heer, in tijd en eeuwigheid. (naar een Luthers avondgebed) Uit: A. F. Troost, Uw lente is ontloken. Een veertigtal gedichten, ook bedoeld als liedteksten. Met aangegeven melodieën. Uitg. Boekencentrum, 's-Gravenhage. Paperback. 47 pag. Prijs 11,90. -^-^ Westdijk 33-56 Middelharnis \Tel. 01870-3035-2060 flFietsen, brommers, reparatie DIRKSLAND Opbrengst De gehouden kol- lekte voor de Kankerbestrijding heeft in het dorp Dirksland ƒ6.454,80 opge bracht. Dank aan ieder die aan het bereiken van dit bedrag meehielp. Hij is nu 25 jaar In de tien jaar die daar tussen liggen, is hij afgestudeerd aan het Conservatorium te Rotterdam. Voor het hoofdvak orgel slaagde hij cum laude voor het diploma Uitvoerend Musicus. Naast zijn lespraktijk is hij werkzaam als koordirigent, schoolmusicus en docent aan de muziek school te Middelharnis. „Heb je als organist weleens leuke dingen meegemaakt?" „Ik heb één keer tijdens een trouwdienst een vergissing gemaakt Het is gebruikelijk dat het bruidspaar onder het spelen van een psalm van achter uit de kerk naar voren loopt Die keer was afgesproken dat dit tijdens het tweede couplet zou gebeuren. Ik hield echter na het eerste couplet op met spelen. En het bruidspaar maar wachten.... Maar toen hoorde ik opeens iemand roepen: ,,nog ééntje". Flakkee heeft een bloéende orgelcultuur. In E.N. worden regelmatig aankondigingen van concerten gedaan. Er is o.a. de Stichting Kerkconcerten en de Vereniging van Orgelvrien den. Ook Paul Kieviet geeft van tijd tot tijd een concert. Deze zomer heeft hij in Duitsland een groot concert gegeven. Daar waren om en nabij 200 toehoorders! „Dat was in Norden. Het kerkorgel daar is wereldberoemd. Er is één register dat een eigenaardig effect geeft. Het pijpje ervan staat in een bakje water waardoor het een vogelgeluid nabootst Ik heb daar ook het stuk „Vogelgesang" ge speeld". Op dit orgel is een concert gegeven dat op een langspeelplaat is opgenomen. Paul laat me een stukje ervan horen. De vogeltonen komen er herhaaldelijk boven uit! Nu we toch met muziek maken bezig zijn, laat hij me ook nog de klan ken van zijn 120 jaar oude piano horen, die in de kamer staat. Een beetje improvisatie hoort er deze middag bij.... Teunie Knöps Voorstraat 13, 3245 BG Sommelsdi|k Tel, 01870-2275 SINT ANNALAND Commissaris van de koningin dr. C. Boertien, heeft maandagmiddag (11 september) het gemeentebestuur van Tholen weinig hoop gegeven op een ver vroegde aanleg van een rondweg bij de kern Poortvliet. Tijdens een gesprek met de gemeenteraad als afsluiting van een bezoek van de heer Boertien aan Tho len, wezen zowel het college van burge meester en wethouders als vertegen woordigers van alle frakties op de grote gevaren en de overlast in de huidige situatie. „Bij de bedrijfsaktiviteiten in de kern Sint Maartensdijk behoort in het belang van de bevolking een goede infrastructuur", stelde de CDA-fraktie- voorzitter W. C. van Kempen uit de kern Poortvliet. Volgens de heer P. van Belzen (RPF/ GPV) wordt het vrachtverkeer richting kern Sint Maartensdijk momenteel steeds zwaarder. „Het gaat steeds meer dringen. De rondweg bij Poortvliet ver dient dan ook de eerste prioriteit". In zijn reactie wees commissaris Boer tien op het einde van het vorige jaar door de provinciale staten aangenomen urgentieschema, waarin Poortvliet als „uit te stellen" werk wordt aangemerkt. „Meningen moeten soms worden bijge steld", haakte burgemeester H. A. van der Munnik met een aantal raadsleden hierop in. „Het gevaar bestaat", zo merkte hij verder op, „dat de techniek zegeviert over het bestuur. Het zand dat over was bij de aansluitingsweg naar de Oesterdam is alvast neergelegd bij de Krabbekreekweg, de bedding ligt daar nu al. En zo komt sluimerend een weg tot stand. De bochtafsnijding bij de kern Scherpenisse en de rondweg bij de kern Poortvliet zijn dan ook economisch noodzakelijk. Wij kunnen daar ver schillend over denken. Voor de provin cie ligt een zaak wat meer afstandelijk dan voor een individuele gemeente". „Burgemeester en wethouders", zo liet burgemeester Van der Munnik verder weten, hebben een voorstel voor het pro vinciaal bestuur in voorbereiding waar in verzocht wordt om een nieuwe telling, waarbij personenauto's en zwaar ver keer afzonderlijk geturfd zullen worden. De aanleg van een fietspad tussen de kernen Sint-Maartensdijken Stavenisse staat bij de provincie bijna onder aan de lijst". „Daar zijn wij de komende jaren dan ook nog niet aan toe", liet Boertien weten, nadat verschillende raadsfrakties de noodzakelijkheid hiervan hadden benadrukt. Over het komend overleg betreffende de Oesterdam-problematiek zoals maandagmiddag door Boertien vermeld, is bij het Thoolse gemeentebe stuur nog niet bekend. b.v. Dat het Chr. Gem. Koor „Middel harnis" is sinds 28 augustus j.l. met haar repetities begonnen, en wel op maandag van 20-22 uur, vergaderlokaal in de Gereformeerde Kerk, hoek Langeweg- Kon. Julianaweg. Het koor zingt het christelijk repertoir en presenteert zich regelmatig in bejaar dentehuizen, op concerten en tijdens kerkdiensten e.d. Het bestuur nodigt u van harte uit, indien u met hen het geestelijk lied wilt uitdragen. Sopranen, alten en in het bijzonder tenoren en bassen. Het koor telt mo menteel 40 leden en groeit nog steeds en dit alles staat onder de algehele lei ding van de u wel bekende musicus Paul Kieviet. Komt u geheel vrijblijvend eens een repetitie bijwonen vanaf maandag 25 september, daar wij op 18 september a.s. een generale repetitie hebben in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland voor de NCRV. Graag tot ziens. fjet bestuur Op zaterdag 23 september a.s. zal er weer een zang- en orgelavond worden gehouden in de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam. Medewerkenden zijn het Chr. Gemengd Koor Song of Praise o.I.v. Arie Pronk met begelei ding van Jan van Weelden op het koororgel. Het hoofdorgel zal worden bespeeld door Aad v. d. Hoeven en verdere medewerking zal worden ver leend door Marian Scheurwater, hobo. Ds. L. Romein heeft de algehele lei ding en zal tevens een korte meditatie houden. Deze zang- en orgelavond zal een enigszins bijzonder karakter hebben daar ook enige aandacht zal worden geschonken aan de eerste lustrumviering van Song of Praise. De toegang is vrij en de avond begint om 20.00 uur. De kerk is om 19.15 uur open. DIRKSLAND Uitslag Moeskroen, 128 km., 200 duiven. Ie duif 15.19 9.24 m.p.m. Comb. C. Nagtegaal: 1,3,9,10,1 5,21,26, 30, 31, 32,40; J. J. Don: 2,13, 38,47; J. C. Roodzant: 4,16,8,17,18,20,22,24,44; N. H. V. d. Groef: 5; Joh. Koppelman: 7,19, 23, 29; L. S. v. d. Baan: 11, 14, 25, 27, 33, 35,39,45,46; C. Vermeulen: 12,34; KI. de Jong: 16, 28; J. Kleynenberg: 36, 42; Comb, de Jong-Tieleman: 37, 41, 43. Ook in het winterseizoen 1989-1990 hoopt „De Welle" een aantal belangrijke kulturele manifestaties te organiseren. Naast muziek, podiumvoorstellingen, dit seizoen voor het eerst na jaren, in samenwerking met het Gemeentebe stuur van Middelharnis, enkele exposi ties in het prachtige nieuwe Gemeente huis van voornoemde plaats. Het muziekseizoen wordt geopend met een piano-avond te geven door de ver maarde pianisten Daniël Wayenberg en Louis van Dijk. „Live in Sommelsdijk" zullen ze spelen op twee vleugels in de Exoduskerk en wel op woensdag 15 november a.s. Om zeker te zijn van een toegangsbewijs (f 17,50) kunt u nu al reserveren bij onderstaande bekende adressen. Eveneens in samenwerking met de Ver enigde Spaarbank te Middelharnis, zul len donderdag 15 maart 1990 a.s. twee wereldvermaarde musici in de Exodus kerk te Sommelsdijk optreden, te weten de sopraan Elly Ameling en de pianist Rudolf Jansen, met een programma uit de liederenschat van onder meer Schu bert en Schumann. Ook voor dit concert kunnen reeds kaarten worden gereser veerd. Is men gewoon in de grote steden vaak entree-prijzen te betalen van dertig a veertig gulden. Wij bieden u dit recital aan voor 20,-. In de komende tijd zullen wij u over de programma's van beide bijzondere mu ziekavonden in de regionale pers na der informeren. Zeker is dat Louis van Dijk en Daniël Wayenberg, klassieke muziek met jazz zullen afwisselen en op de beide vleu gels er op hun eigen wijze danig op los zullen improviseren, dat alles gelar deerd met hun geestige toelichtingen. Voorts zult u tijdig worden geïnformeerd over een bezoek aan het Nederlands Dans Theater in Den Haag en/of een schouwburgbezoek aan Rotterdam. De Welle en de Verenigde Spaarbank zijn blij u musici van de grote podia in eigen regio te kunnen presenteren en hopen op uw aanwezigheid, in even grote getale als bij het Ravelconcert door Jaap van Zweden, Ronald Brautigam en Harro Ruijssenaars in februari j.l. Wij hebben slechts een vijfhonderdtal toegangsbewijzen. Daarom nu de reserveringsadressen: - V.V.V. te Middelharnis - Verenigde Spaarbank te Middelharnis en Ooltgensplaat - Reisburo Buijsse te Middelharnis - Hans Dolieslager te Goedereede - Bestuursleden van de Kulturele Kring „De Welle". Consumenten met vragen over de veilig heid van elektrische apparaten kunnen vanaf 15 september 06-82.12.227 bellen. Dat is de KEMA-KEUR Infolijn. Via de infolijn kan informatie worden verkre gen over apparaten en materialen die het KEMA-KEUR hebben. Ook over andere veiligheidsaspekten kunnen vra gen worden gesteld. K£MA verieent het KEMA-KEUR wan neer de apparatuur voldoet aan strenge veiligheidseisen. Op de goedgekeurde apparaten en materialen mag de fabri kant, nadat met de KEMA een kontrakt is afgesloten, het KEMA-KEUR aan brengen. Jaarlijks keurt KEMA ongeveer 3000 elektrische apparaten: van eenvoudige stekkers en snoeren via mixers en stof zuigers tot zonnebanken en whirlpools. Dergelijke apparaten staan bij miljoe nen mensen dag en nacht klaar om te gebruiken. Het is belangrijk dat de con sumenten zich dan geen zorgen hoeven te maken over de veiligheid. Bij toestel len met een KEMA-KEUR hoeft dat niet. Bij het KEMA-KEUR staat veilig heid voorop. De KEMA-KEUR Infolijn werkt tegen gereduceerd tarief is het thema van de startdienst a.s. zon dag 17 september om 10.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Stad aan 't Haringvliet, waarvoor iedereen van har te uitgenodigd is. Voorganger is ds. P. Rozeboom en orga nist is dhr. M. v. d. Boogert Uitslagen huish. comp. van maandag 11 september 1989: Groep Ir Robijn - de Glopperafg. de Jager - de Bruin1 - O Boeter - Mourik1 - O van Prooijen - PeemanVi - Vi du Pree - Hollander1 - O Groep 2a: Noordijk - van DoornVi - Vi Albrechts - H. K Smit1 - O V. d. Vlier - v. d. DoesO - 1 Groep 2b: Maliepaard - BakelaarO - 1 van Schaardenburgh - Dane1 - O Zoals te zien is bestaat groep 2 uit 2 delen die na 1 januari 1990 worden omgezet in groep 2 en 3. Dit omdat het ledental te groot is geworden voor slechts 2 groepen. In de RSB speelt echter team 1 en team 2 resp. in 2e en 3e klasse RSB. De afgebroken partij Robijn - de Glop per lijkt remise, in elk geval materieel evenwicht. Boeter won zeer snel 2 pion nen en heeft op oude vlotte wijze de tegenspeler aangevallen en overwon nen. Du Pree won via centrum paard -I- dame aktie en drong de 7e rij binnen met stuk winst. Zoals te zien moet elke nieuwe speler (ook C. Bakelaar) van onder beginnen. Hij zal vermoedelijk wel kampioen in groep 2 worden. J. C. H.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9