Inter Decor - 25 jaar Trendbeurs voor woningtextiel Mj wensen neen goede moigen zonder ochtendhumeur. La L 40 jaar Unicef wenskaarten Garnalenkweek Z/ w y Unieke dia-presentatie Deja - 25 jaar exposant in successie, loopt in stijl vooruit op jaren '90 Tachtigduizend motorisch gestoorde Nederlanders hebben uw steun nodig! Uitslag eerste witviswedstrijd H.V. Krammer Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Oud-opzichter J. Louwerse overleden HET^ KIJKVENSTER 0 j Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 ROITERDAM - De grootste vak beurs in Nederland op het gebied van tapijten, harde en zachte vloer bedekking, woning- en huishoudtex- tiel - Inter Decor - wordt volgende week in Utrecht gehouden. Een jubi- leumbeurs wel te verstaan, want onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging tot Textiel Promotie TEXPRO, wordt Inter Decor dit jaar voor de 25e keer georganiseerd voor niet minder dan 272 exposan ten die te zamen gedurende deze dagen 40.000 m^ expositie-opper vlakte in beslag nemen. Totaalpakket Voor de interieurbranche is Inter Decor een niet weg te denken oriëntatiebeurs. Het brede aanbod van produkten van gerenommeerde fabrikanten maakt het mogelijk op korte termijn een totaalpak ket samen te stellen dat optimale aan sluiting geeft bij de woonwensen van de consument. Hierbij wordt aangetekend dat deze, algemeen gesproken, een bepaald welzijnsniveau heeft bereikt, als gevolg waarvan de detaillist zich dui delijker dan voorheen zal moeten profi leren. Het speciaal daartoe ingerichte „Trend centre" vervult in dit verband een belangrijke rol. De hier gepresen teerde thema's geven voldoende trend- informatie om interieurtextiel in zijn totaliteit te kunnen integreren. Het in 1988 in samenwerking met het Neder lands Interieur Instituut geïntroduceer de Trend Plein zal dan ook, naar het zich laat aanzien, een ontmoetings plaats worden met een permanent ka rakter. Impuls Voor de detaillist is Inter Decor zonder meer het aangewezen instrument om de beoogde marketing-doelstelling te be reiken. Dit wordt bevestigd door het feit, dat in 1989 nog steeds elf exposanten van het eerste uur acte de presence geven. Onder hen de Rotterdamse woningtex- tielgroothandel Dehnert Jansen, die o.m. via veelkleurige al dan niet gedessi neerde stoffen de gordijnenmarkt een niet te onderschatten impuls heeft gege ven en nu met een uitgesproken trend- kollektie voor het komende seizoen ontegenzeggelijk in stijl vooruit loopt op de jaren "90. (Bernhardhal II, standnrs. 4054/5054). Schakering Drukstoffen spelen steeds de grootste rol. Het nieuwe assortiment omvat zowel zware, van goudopdruk voor ziene, gordijnen met een Scotchgard finish („Imperator" en „Orpheus") als jeugdige katoenen stoffen in mondriaan- look, zoals „Young". Daartussen een rijke schakering in kwaliteiten en des sins, die qua kleuir en trant herinneren meer dan één op de tweehonderd In de week van 18 t/m 24 september 1989 houdt het Prinses Beatrix Fonds weer zijn landelijke kollekte. Aanvankelijk werd het Fonds opgericht als Polio-Fonds. Dat was in 1956, als reactie op de ongekend hevige polio epidemie. Sinds de onderdrukking van deze ziekte, kon het Fonds zich ook gaan richten op andere, niet minder verwoes tende, aandoeningen van het centrale zenuwstelsel, waartegen nog geen vac cins of andere remedies bestaan. Deze ziekten zijn, naast polio: - multiple sclerose - bepaalde spierziekten - spasticiteit - spina bifida - ziekte van Huntington - ziekte van Parkinson Wat doet het Prinses Beatrix Fonds tegen al deze ziekten? Kort gezegd: hulp, begeleiding en voor lichting bieden aan de vele tienduizen den patiënten en steun verlenen aan het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken, mogelijke geneeswijzen en voorkoming van deze ziekten en af wijkingen. Bijna 7 miljoen gulden kon vorig jaar hiervoor worden uitgegeven. Veel kon worden gedaan, maar er is nog veel méér nodig. Uw bijdrage is broodnodig! Het Prinses Beatrix Fonds is een parti culiere instelling, die geen enkele subsi die ontvangt en het daarom in de eerste plaats moet hebben van de opbrengsten van de jaarlijkse kollekteweek, die dit jaar gehouden zal gaan worden van 18 t/m 24 september. Tijdens deze week gaan tienduizenden kollektanten geheel belangeloos langs de deur met de bekende oranje bussen. Help het Prinses Beatrix Fonds, opdat het de zon weer kan laten schijnen voor deze medemensen. Want: het gaat om één op de tweehon derd Nederlanders. Geef aan de deur of stort uw bijdrage op giro 969 t.n.v. het Prinses Beatrix Fonds, Den Haag. aan bekende schilders als bijv. Gau guin. Afgezien van de courantheid der kwali teiten - die niet zelden stoffeerbaar zijn - is het kleurbeeld van deze hoogwaar dige drukstoffen uitermate verrassend. De prijzen mogen niettemin zeer rede lijk worden genoemd en dat geldt tevens voor de niet minder aantrekkelijke jac- quard weefstoffen, waarvan verschil lende in kettingdruk zijn uitgevoerd (o.a. „Olympic"). Met inbegrip van de vitrages een brede kollektie met een scala aan keuze- en combinatiemoge lijkheden. Inter Decor staat evenzeer borg voor een kompleet aanbod in vloerbedekking voor woningen en projekten. Met name voor de betere kwaliteiten vinyl is vol op belangstelling. Met een knipoog naar de meer klassieke parket- en plavuizendessins, zijn daar toe voor het moderne interieur veel eigentijds gecoloreerde blok- en streep- motieven ontworpen, terwijl de optiek van andere cushioned vinyl kwaliteiten verfraaid is als gevolg van het bij de pro- duktie instrooien van kleine schilfertjes in diverse kleuren. Hetzelfde procédé is trouwens toegepast in de, speciaal voor projekten ontwikkelde, veiligheidsvloe- ren voor ziekenhuizen en bepaalde industriële ruimten („Polysafe"). Afzet In het kader van de 'zachte vloerbedek king' wordt gesteld, dat de veelverkochte noppenberber aan populariteit heeft ingeboet. Momenteel zijn het vooral de frisé-types die om de gunst van de consu ment dingen. Dit zg. shag-tapijt bezorgt het vertrek een luxueuze aanblik en naarmate het goed onderhouden wordt, kan men er jaren plezier van hebben. („Promesse", met een adviesprijs van 179,- per meter op 400 cm breed). Maandtrekking vandeMT/E ^0x^0=^00 een prijs van 100,— voor: Zaterdag 2 september j.l. werd de eerste witviswedstrijd van dit wedstrijdseizoen gehoudne in de „Vliegers" nabij Mid- delhamis. Uit de resultaten is af te lezen dat het een spannende wedstrijd met goede vangst is geweest. De uitslag: 1. W. van Welie375 cm. 2. A. van Dijk354 cm. 3. C. vanderJagt318 cm. 4. J. Volwerk238 cm. 5. T. van der Poel232 cm. Zaterdag 16 september a.s. zal er weer een witviswedstrijd gehouden worden. Inschrijven kan men van 07.30 uur tot 08.00 uur bij café Zaaier te Middelhar- nis.'Gevist wordt er van 09.00 uur tot 12.00 uur in de omgeving van Middel- harnis. Voor meer informatie: C. van Poortvliet, tel. 01857-1009. Dam- en Schaakver. „Dirksland" Uitslagen van maandag 11 september 1989 Dammen, afdeling 1: C. van Welie - M. van 't Geloof ...O - 2 Joh. Koppelman - B. Roetmanafgebr. C. de Munck - K. de JongO - 2 J. Stolk - H. Stolk2 - O Afdeling 2: C. V. d. Kroon - H. de Munck1 - 1 J. Knops Mz. - H. Grootenboer....O - 2 W. Nieuwland - J. Knops Jz2 - O Schaken: H.K.Joldersma-A.v.d. Linde1 - O J. C. de Jong - J. BomO - 1 A. Nobel - D. WolfertO - 1 W. Knöps - W. Stolk1 - O SOMMELSDIJK - MIDDELHARNIS d.d. 11 september 1989 Afdeling I P. Leroy - J. Lodder1 - 1 C. Spee - J. DekkerO - 2 H. Koesé - I. Koese2 - O K. Vis - A V. d. Veer2 - O Afdeling II C. Polder - W. Vroegindeweij1 - 1 A. Knape - A. Krijgsman1 - 1 C. Zoon - M. Klink1 - 1 J. A. van Hoorn - F. Noordijk1 - 1 Afdeling III M. van Lente - A. van Heumen ...O - 2 H. Noordijk - L. van Erkel1 - 1 C. V. d. Groef - L. Taaie1 - 1 J. Verbiest - J. v. d. Kooij1 - 1 Afdeling IV R. Jacobs - J. K. de Rooij2 - O A V. d. Sluijs - J. Groenendijk2 - O J. Gebuis - P. van Groningen1 - 1 K. Vis - A V. d. Veer2 - O Een goede partij, waar bij nader inzien nog een remise in gezeten. H. Koese - I. Koese Een gelijk op gaande strijd, waarin Izaak zoveel tijd nodig had dat hij op klok verloor. P. Leroy - J. Lodder In een vergevorderd stadium bood Lok ker remise aan, wat Leroy gaarne accep teerde, omdat hij zag dat Lodder een stuk kon winnen, waarna Lodder de kleur kreeg van de tegenstander zijn stukken. C. Spee - J. A. Dekker Spee kwam slecht uit de opening en na slechts 17 zetten gaf hij op, andere keer beter Cor. H. Koese en J. A. Dekker Na een goede nachtrust volgt een energieke dag. Met een lattenbodem, spiraal, box- spring of natuurlijk water bed legt u daarvoor de beste basis. Wij geven u graag een persoonlijk advies. slaapcomfort OOLTGENSPLAAT Op woensdag 6 september 1989 is op de leeftijd van bijna 69 jaar onverwacht overleden, de heer J. Louwerse, echtge noot van mevrouw A. Louwerse-Meijers en wonende Nieuwe Schoolstraat 1, 4315 AW Dreischor. De begrafenis heeft plaats gehad zaterdag 9 september op de Alg. Begraafplaats te Zierikzee, waaraan een dienst van Woord en Gebed vooraf ging in de Geref. Kerk te Zierikzee, welke werd geleid door de plaatselijke predikant dr. A. Jobsen. Ds. Jobsen mediteerde over Psalm 71 la; „Bij U, o Heere, schuil ik". Er was een grote belangstelling. Bouwliundige De heer Jacobus Louwerse, die op 14 september 1920 in het Zeeuwse-land op Walcheren werd geboren studeerde aan vankelijk voor onderwijzer maar ging later zijn studie voortzetten op tech nisch gebied. Na de oorlog kwam hij naar Ooltgensplaat, vanwaar hij een benoeming kreeg als gemeente-opzich ter van de commissie Bouw- en Woning toezicht te Ooltgensplaat-Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet. Hij volgde als zodanig de heer H. C. de Ruiter op. Het werk in deze dorpen was veelzijdig, daar door de oorlog veel was vernield en bijna alles aan restauratie en nieuw bouw toe was. In zijn woonplaats Oolt gensplaat was de heer Louwerse enige jaren diaken in de Geref. Kerk en voor zitter van de Oranjevereniging. In 1952 verhuisde het gezin naar Holten (Ov.) alwaar de heer Louwerse werd benoemd als directeur Gemeentewer ken. Later volgde zijn benoeming in dezelfde funktie te Zierikzee en ging aldaar met pensioen. Te Ooltgensplaat werd de heer Louwerse in 1952 opge volgd door de heer S. de Vries. In meer dan veertig landen worden momenteel garnalen gekweekt. De to tale kweekvijveroppervlakte wordt ge raamd op 765.000 ha. In 1988 was de wereldproduktie aan gekweekte garnalen 450.000 ton (levend gewicht) met een waarde van 2 miljard Amerikaanse dollars voor de kwekers en een uiteindelijke waarde van 6 miljard Am. dollars. Bijna een kwart (22%) van de wereldconsumptie aan garnalen be staat uit gekweekte exemplaren. China staat aan de top wat de produktie betreft: 100.000 ton uit ruim 4000 kweke rijen, gevolgd door Equador 70.000 ton uit 1300 kwekerijen. Indonesië heeft 6000 kwekerijen met een produktie van 50.000 ton, maar Taiwan haalt een zelfde produktie uit maar 3000 kwekerijen. De Philippijnen brengen 30.000 ton op de markt uit 3000 kwekerijen, maar India heeft 4000 kwekerijen nodig om die zelfde 30.000 ton te halen. Thailand wil op korte termijn en uiter aard met moderner methoden de pro duktie van China gaan evenaren, n.l. .100.000 ton. Een derde deel van de gekweekte garna len bestaat uit de soort „tiger", China brengt de Chinese Withe skrimp op de markt en Equador de Western White. Ook Australië gaat zich nu op garnalen- kweek toeleggen. Vietnamezen gaan hier 1200 ha. kweekvijvers aanleggen verspreid over zeven provincies. Ook fabrieken van visvoer gaat men in dit vijfde werelddeel bouwen, terwijl men ook met vier broedbedrijven voor garna len gaat experimenteren. Een en ander vergt een investering van 100 miljoen Am. dollars. Eind 1989 start Equador een reclame campagne voor zijn garnalen, die duur der zijn dan die uit het Verre Oosten, wat uiteraard niet ten goede komt aan de export uit Midden Amerika. blik op kerk en samenleving - Het winterwerk - Een vol programma - Waar zijn we mee bezig? De kerkbladen en -bodes die wekelijks in mijn brievenbus glijden leggen er weer ondubbelzinnig getuigenis van af: het zogenaamde winterwerk komt in tal van gemeenten op gang. Straks begin nen catechisaties en gespreksgroepen en bijbelkringen. Maar nu al hebben man nen- en vrouwenverenigingen verzame len geblazen. En dan komen daar over enkele weken nog de jeugdverenigingen en de jongens- en de meisjesclubs bij, in allerlei variaties. En dan zijn er altijd nog mensen, ook kerkmensen die laatdunkend de vraag stellen wat de kerk nu eigenlijk doet! Je ziet of je hoort nooit iets van de kerk. Wie dat zegt moet toch wel horende doof en ziende blind zijn! Laat ik eerst zeggen: diep respekt voor al die mannen en vrouwen die er weer zoveel tijd en mankracht in investeren. De ambtsdragers die wekelijks minstens één avond uit hun gezin zijn om huisbe zoek te doen. En daarnaast hebben ze dan natuurlijk hun kerkeraadsvergade ringen en hun vormingsavonden. En de mensen die leiding geven aan het jeugd- en jongerenwerk: vaak zelf ook nog jonge mensen, vaders en moeders van jonge gezinnen die hun vrije tijd opoffe ren om kinderen van anderen leiding te geven. En niet te vergeten het zondags schoolpersoneel, dat een stuk van de eigen vrije dag ervoor over heeft om kin deren bekend te maken met de enige Naam Die onder de hemel gegeven is. En niemand ontvangt voor al dit werk enige vergoeding. Het is allemaal (letter lijk) pro Deo, voor God! In dat geloof en in die verwachting kan en mag het ook allemaal gedaan worden. Laten we eerlijk zijn, vroeger was dat er allemaal niet. Nu ja, zondagsscholen zijn er sinds mensenheugenis. En man nen- en vrouwen, jongens- en meisjes verenigingen ook. Maar er is zoveel bijgekomen aan jeugd- en jongeren werk. En dat, terwijl onze jongens en meisjes veel meer hebben dan vroeger, en veel minder vrije tijd. Het is vaak een hele zorg om het allemaal zó te plannen dat het ene niet door het andere wordt doorkruist. En dan heeft elke vereniging of club die zichzelf respekteert, in de zomer z'n eigen uitje en in de winter z'n eigen jaarvergadering. En niet te verge ten z'n eigen Kerstfeest! Geen wonder dat mensen die erbij betrokken zijn wel- eens klagen dat ze geen vrije avond over hebben. Tweewielercentrum Middelharnis Hoek W^'{ Hoflaan/ /O^ Schoolstraat Jri /7 01870-3332 {__y K _y Op zaterdagavond 23 september a.s. zal de vermaarde Zwitserse fotograaf Bruno Blum in het Theater Zuidplein te Rotter dam voor leden van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) een dia-presentatie houden. Op een panorama-wand toont hij met behulp van 10 projektoren ons de vijf hemelrichtingen. Hij neemt ons mee naar de natuur van de Verenigde Staten van Amerika en toont ons woestijnen, kusten en tropen, gebergten en bossen, rotsen en kloven en de vijfde richting. De afd. Goeree-Overflakkee van de KMTP gaat met een bus naar deze avond, die om 20.00 uur begint. De kosten zijn voor leden 20,- en niet- leden betalen 25,-. U kunt zich opgeven, telefonisch 01870- 3003 of 01870-6228 of 01878-1892. Je gaat je dan weleens afvragen of het allemaal niet te veel van het goede is geworden. Natuurlijk is het goed om met elkaar de Schrift te onderzoeken, om met elkaar aan bijbelstudie te doen. Maar wordt er op den duur niet een stuk gezelligheid buitenshuis gezocht en georganiseerd dat thuis ook gevonden zou kunnen worden? En komt er, bij dat gezamenlijk Schriftonderzoek, nog wel iets terecht van persoonlijk bijbelge- bruik? We leven in een tijd en een maatschap pij, waarin alles voorgeschoteld en geconsumeerd wordt, maar zou het niet de hoogste tijd worden dat we moeite gingen doen om ons eigen kostje - geestelijk gesproken - bij elkaar te scharrelen? Ik hoorde laatst van een moeder die een club leidde en dan met grote haast het gezin van eten en drinken voorzag, de kleinste kinderen naar bed bracht en dan op een holletje naar haar club ging. Soms - wanneer haar man afwezig was - oppas moest zoeken voor haar eigen kinderen.... Totdat de vraag bij haar opkwam: waar ben ik eigenlijk mee bezig? Zij trok de consequentie en bedankte voorde club om zich helemaal aan haar eigen gezin te kunnen geven. We kunnen hier uiteraard geen alge mene regels geven, maar ik denk dat er fundamenteel iets mis is wanneer we ons eigen gezin tekort doen om ander mans kinderen bezig te houden. We zeg gen toch altijd dat het in het gezin moet beginnen? Dan kun je weleens terugverlangen naar de tijd dat het hele gezin gezellig om de tafel zat met een boek of een spelletje. Terugverlangen ook naar de tijd toen leerzame boeken werden bestudeerd, hoofdstuk voor hoofdstuk. Dat zette toch, naar mijn bescheiden mening, meer zoden aan de dijk dan het gedraaf en gevlieg waarmee we vandaag bezig zijn. kWaarnemer Dit jaar is het 40 jaar geleden dat UNICEF de eerste officiële kerstkaart verstuurde. De kaart was ontworpen door de toen 7-jarige Jitka Samkova uit Tsjechoslowakije als bedankje voor de hulp van UNICEF aan haar dorp kort na de Tweede Wereld- ooriog. Nu, 40 jaar later, is het verkopen van wenskaarten tot een belangrijke fonds- wervende aktiviteit uitgegroeid. Jaarlijks worden er meer dan 120 miljoen wenskaarten verkocht van en voor UNICEF. De opbrengst van de wenskaarten - in Nederiand vorig jaar rond de 12 miljoen - vertoont een stijgende lijn en dat is vooral te danken aan de duizenden vrijwilligers die zich ieder jaar weer inzetten voor UNICEF. „40 jaar wenskaarten" is voor UNI CEF aanleiding om deze mensen eens voor het voetlicht te halen. Op 15 september zullen vrijwilligers gehuldigd worden die al vele jaren weer en wind trotseren om wenskaarten te verkopen en die de hele ontwikkeling van UNICEF hebben meegemaakt. De opbrengst van de wenskaartenverkoop komt ten goede aan de hulpprogramma's in alle delen van de wereld waar UNICEF aktief is. Tien jaar geleden was één op de tien kinderen ingeënt tegen mazelen, tuberculose, difterie, kinkhoest, polio en teta nus. Nu is meer dan een op de twee kinderen ingeënt. Maar we mogen niet te vroeg juichen. Het UNICEF immunisatieprogramma is een onderdeel. Daarnaast is er nog veel te doen op het terrein van de geboortebeperking en gezinsplanning, gewas- senteelt, onderwijs en watervoorziening. De hulpprogramma's van UNICEF voor zien aldus in de behoefte aan structurele aanpassingen. Op 15 september zal in het Museon te Den Haag de landelijke start plaatsvinden van de najaarsaktie. Deze dag staat in het teken van 40 jaar wenskaarten en zal een feestelijk karakter hebben. Voor meer informatie: 070-501600. DIRjrSLÜMD Mevrouw W. de Geus-Lisseveld uit Dirksland. Oostdijk 61, Sommelsdijk uw PEnSOONLUKE ADVISEUR VOOR 'N GEZONDE NACHTRUST. j

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 10