Raad M'harnis brengt Rien Poortvliet museum stap dichterbij Onthulling Informatiebord in Goedereede Streek/museummarkt meer dan leuk if II ^C Kr* Vrijwilligerswerk van klasse ^mmsimm Leerlingenconcert Paul Kieviet GROTE BINGO Zang- en Orgeiavond op zaterdag 23 september Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 Met het beschikbaar stellen van een krediet van 320.000,- voor de ver bouw en aanpassing van het oude raadhuis, heeft de raad van Middelharnis in de j.l. donderdagavond gehouden raadsvergadering een stap gezet naar de realisering van de idee in het raadhuis het Rien Poortvlietmuseum te stich ten, alhoewel.... Het is niet het Gemeentebestuur-, maar de Stichting Rien Poortvlietmuseum die op die gedachte gekomen is, nadat de raad zich al had voorgenomen de thans besloten verbeteringen aan te brengen. Verder dan dat wordt van 's raadswege niet gegaan; aan de Stichting is het 9,3 ton uit leningen en giften bij elkaar te krijgen voor de verder benodigde aanpassin gen. Met de 320.000,- van de Gemeente maakt dat een totaalinvestering van 1.250.000,-. In de gegeven commentaren waren nogal wat bedenkingen te beluisteren die, zo bleek bij de besluitvorming, alleen voor dhr. Rijvers (VDB) dermate zwaar wogen dat hij zijn medewerking onthield. Alle overige raadsleden stem den in nadat de raadsvoorz. burg. Sleu- rink nog eens nadrukkelijk had ver zekerd dat géén bouwvergunning zal worden verleend als niet de financiering totaal geregeld is. Mevr. Sleurink had d^ar als raadsvoorzitter en voorzitter van de Stichting Rien Poortvlietmu seum goede hoop op: „....met de Banken van Middelharnis kómen we eruit!" meende de voorz. vast te kunnen stellen. Graag had de raad gehoord welke offer tes de Banken hebben uitgebracht en welke gedane toezeggingen uit het be drijfsleven al zijn gehonoreerd, maar de voorz. achtte zich niet bevoegd daarover informatie te geven omdat dat een ver antwoordelijkheid van het Stichtingsbe stuur is. „Over de ingediende offertes mag ik geen opening van zaken geven, ook al om de verschillende Banken niet tegen elkaar uit te spelen", oordeelde ze. Geen risico's voor de gemeente, zo werd benadrukt. Zelfs al zou het museum geen doorgang kunnen vinden, dan nog is het gemeentelijk aandeel goed besteed omdat dan het oude raadhuis een gede gen verbetering heeft ondergaan en dan ook voor invahden toegankelijk zal zijn, wat de mogelijkheden tot exploitatie vergroot. Nu levert verhuur slechts ƒ2500,- per jaar op terwijl de exploita tiekosten in de buurt van de halve ton liggen. Zo'n overzicht was voor dhr. Kersber- gen (WD) voldoende om andermaal tot verkoop van het oude raadhuis te advi seren. Hij vond het financiële verhaal over de verhuur aan de Stichting voor alsnog te weinig zichtbaar. Het leek hem dat de huur over de volledige kosten berekend dient te worden; liever dan dat gegeven te verlaten zou dhr. Kersbergen de Stichting een jaarlijkse subsidie toe kennen. De gedachte aan verkoop bleek ook bij de PvdA fractie te leven, zo maakte dhr. van Heemst duidelijk: „....weliswaar staan we nog niet aan de rand van de afgrond, maar onze financiële positie is een.zodanige dat we ons geen avonturen kunnen permitteren", waarschuwde hij. Duidelijk maakte dhr. van Heemst dat de PvdA fractie niet aan medewerking denkt als niet heel nadrukkelijk duide lijk is dat de Gemeente geen risico loopt. Ter vergadering werd dhr. van Heemst daarover gerustgesteld waarom de PvdA fractie, waaraan deze avond dhr. A. Tig- gelman ontbrak, toch met het voorstel instemde. Instemming ook van dhr. G. C. Joppe, ook al betreurde hij het - als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, zeer dat er na 1 januari in het oude raadhuis geen huwelijken meer zullen kunnen worden gesloten, ook een zorg van dhr. v. d. Ket terij voor wie het tevens de vraag was hoe het College staat tegenover de hef fing van een hoger huurbedrag dan de in het financiële overzicht genoemde ƒ17.000,- per jaar. Ingrijpend Dhr. D. Hoogzand vond de hele „onder neming" voor de Gemeente nogal ingrij pend, temeer omdat het in dezen gaat om een bijzonder fraai en waardevol Monument. „Doe er Uw tijd over en maak er geen haastklus van!!" waar schuwde dhr. Hoogzand daarom het College. Zijn instemming hangt af, zo liet hij blijken, van de instemming van Monumentenzorg die in een en ander gekend moet worden. M.b.t. de door de Stichting te verkrijgen gelden infor meerde hij naar de stand van zaken dienomtrent, maar daar kwam, zoals bovenbeschreven geen konkreet ant woord op. Duidelijk was het dat dhr. Hoogzand niet met een groot enthou siasme was bezet, ook niet over het aan genomen bezoekersaantal van 50.000 per jaar omdat informatie hem had geleerd dat het Anton Pieckmuseum ook niet de veronderstelde belangstel ling geniet. Als het in het oude raadhuis niet zou lukken had dhr. Hoogzand nog een alternatief, de huidige supermarkt van Hermans in Sommelsdijk die te eni ger tijd vrijkomt, z.i. temeer aan te beve- len i.v.m. de ligging in de buurt van het Streekmuseum. Ondanks de toezeggin gen tóch nog met zorg bezet diende de fractie Hoogzand een voorstel in om het huidige voorstel in te trekken en te besluiten het gevraagde bedrag voor het aanbrengen van verbeteringen pas be schikbaar te stellen pas nadat Monu mentenzorg met de vereiste bouwkun dige voorzieningen heeft ingestemd. Het voorstel zou later alleen de instem ming van de 3 fractieleden krijgen. Tegen Wie „tegen" zou blijven was ook dhr. Rijvers (VDB). Hij bleef het risico voor de gemeente te groot en de veronder stelde huur te laag vinden. De kunst van dhr. Poortvliet mocht van dhr. Rijvers nauwelijks kunst heten en 't zat dhr. Rijvers zéker niet lekker dat dhr. Poortvliet zelf nauwelijks kosten hoeft te maken. Vóór Na het tegen van dhr. Rijvers was er het voor van mevr. van Eek (CDA). In haar afweging betrok ze de uitstraling van het bezoek naar de middenstand en veler kennismaking met Middelharnis die misschien zelfs tot bedrijfsvestigingen zou kunnen leiden. Het speet haar dat er indianenverhalen de ronde doen als zou het oude raadhuis bijna worden ge sloopt, terwijl zelfs de raadzal en de entree volkomen worden bewaard zoals ze nu zijn. De instemming van de CDA fractie was duidelijk. In haar beantwoording speet het de voorzitter de vraagtekens die er zijn niet weg te kunnen nemen omdat er van aan- namecijfers en niet van ervaringscijfers sprake is. Risico's voor de gemeente worden uitgesloten, met de verbouwing wordt niet eerder begonnen dan dat het totaal vereiste bedrag bij elkaar is. „We komen er met de Banken van Mid delharnis uit", verzekerde de voorz. Aan vestiging in het gebouw van Jac. Her mans is niet te denken omdat dhr. Poort vliet voor het exposeren van zijn werk een passende omgeving wenst, wat van de Hermans accomodatie toch niet kan worden gezegd, leek het haar. Zoals gezegd, bij de besluitvorming bleek de raad minus dhr. Rijvers en de 3 leden van de fractie Hoogzand in te stemmen, zij het dat sommigen dat wat schoorvoetend deden en het College het voordeel van de twijfel niet wilden onthouden. Het stadje Goedereede heeft een hoogst plezierige mo numentendag gehad. Dat begon al 's morgens met het hijsen van de Gemeente- vlag op de toren, gevolgd door de onthulling van het centrale monumentenin formatiebord op de Markt door Gedeputeerde v. d. Meer. Op de foto, na de ont hulling, v.l.n.r. dhr. v. d. Meer, namens de ANWB mevr. Janssen uit Den Bom mel en burg. G. van Velzen. ,ApolIo" bracht pracht mu ziek ten gehore; eigenlijk is dat óók een monument. Vrijdag 15 september in Dirksland, aan vang 20.00 uur. Ie ronde gratis. Vele mooie prijzen, volle kaart altijd uit zoeken. In de pauze zijn er diverse hapjes ver krijgbaar. Dit alles ten bate van de klein kinderen Grevelingenshow op 2, 3, 4 november. Komt allen naar deze Bingo in de EHBO-zaal bij de Victoriahal, Philips- hoofjesweg, Dirksland. Let op: elke 3e vrijdag van de maand. Het was één groot verjaardagsfeest afge lopen zaterdag in het hart van Sommels dijk. Jubilerende instellingen hadden elkaar weten te vinden en hadden hun krachten gebundeld om op open monu mentendag alle deuren open te zetten en naar buiten te treden. Vlagvertoon In een speciaal programma wilde men laten zien wat een streek als Goeree-Overflakkee te bieden heeft. Het was een gezamenlijk vlag vertoon van Sempre Crescendo, de Stichting Monumentenbehoud, De Motte en het Streek museum, de Muziekschool Goeree-Over flakkee. Het was de burgemeester van Middelharnis mevrouw Sleurink een veelvoudig genoegen de diverse openingshandelingen te verrichten. Het eerst was de Stichting Monumentenbe houd aan de beurt waar voorzitter Hans Kaste lein de burgemeester verzocht een oud bordje met „Kom der gemeente Sommelsdijk" te ont hullen aan de gevel van St. Joris Doêlstraat 10, één van de panden die de stichting heeft gerestaureerd. Voor het historische pand „De Doele" werd mevrouw Sleurink toegesproken door de heer Schuring in diens hoedanigheid van voorzitter van de jubileumcommissie van De Motte en het Streekmuseum. De burgemeester presenteerde daar het proto type van de speciale Mottevlagter gelegenheid van het 20-jarig jubileum van de archeolo- genvereniging. Bij het Streekmuseum had hetzelfde ceremo nieel plaats met een eigen vlag voor het Streek museum dat zijn 40-jarig jubileum viert. Voor Kerkstraat 9, een monumentenpandje uit de 16e eeuw waar nu muziekschoollessen wor den gegeven, stond bestuur en directie van de Muziekschool Goeree-Overflakkee klaar om de burgemeester te verwelkomen. Directeur Rinus Verhage hield een toepasselijke toe spraak „allegro" waarin hij de blijdschap uitte over het feit dat de muziekschool langzaam maar zeker bezig is een echte regionale muziekschool te worden, gedragen door alle gemeenten op Goeree-Overflakkee. De burgemeester werd uitgenodigd om de regionalisering van de muziekschool symbo lisch te vertolken op de viool, een instrument met vier snaren, tegen de achtergrond van de vier gemeenten in de regio. Hoewel mevrouw Sleurink bekende het muzi kaal nooit verder te hebben gebracht dan de blokfluit wist zij met enige aanwijzingen de muziekschoolviool met gevoel aan te strijken. Speciale markt mooi initiatief De opening van de eerste streek/museum markt werd opgeluisterd door 100-jarig Sem pre Crescendo dat om te beginnen al een mars door de kom van Sommelsdijk had gemaakt en de burgemeester op haar tocht naar de Kerkstraat had begeleid. De streek/museummarkt zorgde voor een monumentendag met een heel eigen sfeer, waarvan meer dan 1200 bezoekers konden genieten. Voor een groot deel van die bezoekers was het Streekmuseum een ware openbaring: nooit geweten dat het zó leuk was. De markt in en om het museum bood een verscheidenheid aan streekprodukten: de bijenstand met de- monstratiekast, slinger en originele oude bij enkorven trok veel belangstelling. De 60 kg Flakkeese „kruudplaetjes" waren halverwege de middag al uitverkocht net als de brokken en de bediening op het terras liet niets te wensen over. Het oude dorpswinkeltje in het museum was voor de gelegenheid volgepakt met ouder wets snoepgoed: een lust voor het oog. Ongedacht grote trekpleister voor de jeugd was het schoolklasje dat geen moment leeg was. Met toewijding werd door de leerkrachten uit leg gegeven en de. zelfgemaakte inktlappen vlogen weg. In het Flakkeese kamertje hadden de twee dames in klederdracht amper tijd om adem te Op zaterdag 23 september a.s. zal er weer een zang- en orgelavond worden gehouden in de Grote of St. Laurens- kerk te Rotterdam. Medewerkenden zijn het Chr. Gemengd Koor Song of Praise o.l.v. Arie Pronk met begeleiding van Jan van Weelden op het koororgel. Het hoofdorgel zal worden bespeeld door Aad V. d. Hoeven en verdere medewer king zal worden verleend door Marian Scheurwater, hobo. Ds. L. Romein heeft de algehele leiding en zal tevens een korte meditatie houden. Deze zang- en orgelavond zal een enigs zins bijzonder karakter hebben daar ook enige aandacht zal worden ge schonken aan de eerste lustrumviering van Song of Praise. De toegang is vrij en de avond begint om 20.00 uur. De kerk is om 19.15 uur open. Op D.V. zaterdag 16 september, 's avonds acht uur, zal er in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk een orgelbespeling worden gegeven. Uitvoerenden zijn een aantal orgelleerlingen van de organist Paul Kieviet. Het bijzondere van dit concert is, dat het wordt gegeven door een aantal - groten deels jonge tot zeer jonge - amateurs. Zij beoefenen de kunst van het orgelspel dus puur als hobby, naast schooloplei ding, studie of werk. Het zeer fraaie orgel in de Hervormde Kerk (in 1821 gebouwd door de Utrecht se orgelmaker Abraham Meere) dat deze avond zal worden bespeeld is voor hen niet onbekend. Ze hebben op dit inspirerende orgel les. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, César Franck, William Dun- combe en Matthew Camidge. Ook zal er worden geïmproviseerd. Ook u bent van harte welkom! De toe gang is gratis. halen zoveel belangstelling trok hun kantklos sen. Ook de andere deelnemers hadden niet te klagen over gebrek aan belangstelling en veel aftrek vonden de glaasjes gegraveerd met het oude gaffelscheepje, symbool van de visserij van Middelharnis. De schilderkunst van Vogelaar werd bewonderd evenals het potten- bakkerswerk en de volksschilderkunst. Veel aandacht ook voor de boeken over het dialect van Goeree-Overflakkee. Bloembollen, planten, zeldzame zaden, de mooiste appels en peren, de nieuwste aardappelrassen, het was er allemaal. Dankzij een groot aantal enthousiaste mede werkers presenteerden het Streekmuseum en De Motte zich op voorbeeldige wijze; voor het Streekmuseum schreef suppoost Blokland niet minder dan 65 nieuwe leden in. Met de muzieli erbij Veel bezoekers vonden het komplete van het geheel het meest aantrekkelijke: alles bij elkaar, de muziek erbij en zoveel voor de kinderen. Docenten en leeriingen van de muziekschool zorgden op deze open muziekschooldag voor een gevarieerd muzikaal programma en ook het mandoline-orkest Estampida was van de partij in het Kerkstraatje. Een veel gehoorde opmerking: is dit toch het volgend jaar weer? De heer C. N. Schuring, voorzitter jubileumcommissie Streekmuseum en Ih ••ict zijn best voor het Streeicmuseum. De jeugd van tegenwoordig in het oude snoepwinkeltje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2