EIÜMIDEtl-niEUWS Dagboek van een hond Op „Open Monumentendag" staat kerk, raadhuis, fort en smidse open Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Schaken De Zwarte Pion Kollekte Prinses Beatrix Fonds Verkoping 3e Blad VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 No. 5832 Verslag van de eerste week bij mijn nieuwe bazen Maandag 17 november 1986 Een zeer gedenkwaardige dag in mijn prille hondenbestaan. Nu dacht ik dat ik al alles had meegemaakt maar het kan werkelijk nog mooier. Nadat mijn baas vroeg naar zijn werk was gegaan nam het vrouwtje mij mee naar een verrukkelijk paradijs. Mijn instinct vertelde me dat dat paradijs hoger gelegen was dan de ruimtes waar ik normaal vertoef. Eenmaal aangekomen op die gelukkige plek rook ik overal het baasje. Ik kon er maar niet genoeg van krijgen om steeds maar weer alles te besnuffelen. En nu komt het mooiste: mijn bazin vlijde zich neer midden op dat paradijs en verzocht mij vriendelijk doch zeer dringend ook te genieten van deze serene rust. Nadat ik het paradijs ietwat verbouwd had en meer aangepast aan mijn eigen mand had ik er toch wel oren naar en zocht het allerlekkerste plekje op: het hoofdkussen van mijn baas naar later bleek. En daar hebben wij samen genoten. De hand van mijn bazin tegen mijn neus en de geur van mijn baasje erin zweefde ik naar een heerlijk dromenland, alwaar ik tot zeker 12 uur vertoefde. Mijn bazin had daar gelukkig ook niet de minste moeite mee, sterker nog, het scheen haar zeer te bevallen. Eenmaal weer terug op de begane grond kreeg mijn bazin een verschrikke lijke ingeving. U moet weten dat ik dagelijks trouw mijn behoefte produceer op de kranten en ik wordt telkens uitbundig geprezen. Maar vandaag is dat niet goed genoeg meer. De wurgband kwam weer tevoorschijn met nog een lang stuk eraan vast en toen nam ze me mee naar buiten. Ze zette me neer op straat en verzocht me vriendelijk om mee te lopen. Nou, dat dacht u toch niet hè? Ik ben zeer flexibel, maar om je te bewegen terwijl er een aanslag op je leven gepleegd wordt kan er bij mij niet in. Ik koos dus de veiligste weg en ging prompt zitten. Na een tijdje merkte ik dat ik nog steeds kon ademhalen en ging toch maar eens wat snuffelen. Maar telkens als ik iets dichter naar mijn bazin toeliep ging zij er vandoor en daardoor had ik het gevoel dat ik haar nooit zou inhalen. Door de zenuwen deed ik een plasje en daar begon zij mij zo uitbundig te prijzen, zodat ik begreep dat ik iets geweldigs gedaan had. Na de lunch nam ze me mee in de auto, waar ik al heerlijk aan gewend ben. Na een lange rit deed ik weer een keurig plasje aan de lijn en U begrijpt, mijn dag kon niet meer stuk. Ik ben dan ook met een gelukkig gevoel die nacht in slaap gevallen met het vaste voornemen om het morgen weer allemaal heel goed te doen. In de week van 18 tot en met 24 septem ber 1989 houdt het Prinses Beatrix Fonds weer zijn landelijke kollekte. Het Fonds zet zich al sinds 1956 in voor medemensen, die lijden aan ziekten van het (centrale) zenuwstelsel. Tot deze ziekten behoren onder meer: multiple sclerose, bepaalde spierziekten, spastici- teit, spina bifida (open rug), ziekte van Huntington en ziekte van Parkinson. Het Prinses Beatrix Fonds geeft hulp en begeleiding aan vele tienduizenden patiënten en steunt het wetenschappe lijk onderzoek. Ook is nog steeds hulp nodig voor de duizenden vroegere slacht offers van de thans gelukkig vrijwel vol ledig bedwongen poliomyelitis (kinder verlamming). Voor dit alles is veel geld nodig. Als u ook wilt meewerken aan de bestrij ding van bovengenoemde ziekten doe dan uw bijdrage in het zakje dat u één dezer dagen in de bus krijgt. Het zakje wordt door één van de vrijwillige koUek- tanten bij u afgehaald. Zij hebben de bekende oranje bus bij zich, waarin ook girobetaalkaarten of bankopdrachten kunnen worden gedaan. N.B. Heeft u het zakje niet meer, stop dan uw bijdrage los in de bus. Mogen wij ook dit jaar weer op u rekenen? Bij voorbaat onze heel hartelijke dank. DIRKSLAND - Oud papier aktie - Zaterdag a.s. wordt het oud papier en karton weer bij u opgehaald. U wordt verzocht het vóór 9 uur 's morgens gebundeld buiten te plaatsen. Hartelijk dank daarvoor! Morgen, zaterdag 9 september, heb ben de vier gemeenten op Flakkee ook ingehaakt op de landelijke „OPEN MONUMENTENDAG", waarvoor de V.V.V. Overflakkee een speciale folder heeft samengesteld. Te Ooltgensplaat zijn er vier monu menten te bezichtigen, allen met een rijke historie. Over de Hervormde kerk schreven wij het een en ander in ons nummer van j.l. dinsdag. Nu volgt een korte beschrijving van het Raadhuis, het Fort „Prins Frede- rik" en het Smederij-museum „Piet Kamp". Deze gebouwen staan open van 10.00 tot 16.00 uur. De smidse De smederij van de heer P. kamp. Voor straat 13, naar wie ook het museum is vernoemd, is al 150 jaar oud. Het verte genwoordigd het ijzeren tijdperk „met de hamer en aanbeeld". Het is een van de zeer oude beroepen en bij een bezoek aan dit museum worden ouderen en kinderen geconfronteerd met het verle den. Veel oude gereedschappen en ma chines zijn er verzameld en worden voor het nageslacht bewaard. Een kolenvuur, aangewakkerd door de blaasbalg met een sissende bak met water die het gloeiende ijzer afkoeld, is in vol be- '^"jf Het raadhuis Op de Kaai staat het uit 1616 daterende Raadhuis, dat in 1839 (dus 150 jaar gele den) zgn. werd gemoderniseerd, waar door de oorspronkelijke staat verloren ging, maar in 1939 weer in de oude staat werd gerestaureerd en op 28 september van dat jaar (en nu 50 jaar geleden) weer in gebruik werd genomen. Door burge meester, de heer C. Slobbe, thans wo- Van de heer J. v.d. B. te D.B. kregen we een heel lang verhaal. U kunt het zo zelf lezen, het is een ernstige vertelling geworden van toen, waar we lang nog niet allemaal raad mee weten. We hebben het zoals u schreef weergegeven meneer v.d. B, Als u geen Flakkees schrijven kunt of u durft het niet aan, wilt u dan zo vriendelijk zijn het er voortaan bij te zetten, dan „vertalen" wij het voor u. We zijn u in ieder geval erg dank baar dat u naar de pen gegrepen heeft. Redaktie E.N. Mijnheer de redacteur, hier is een verhaal van Flakkeeënaars, wel niet in het Flakkees dat vond ik te moeilijk, maar naar ik hoop, toch iets voor deze tijd, daar gaan we dan. Het is de laatste tijd weer in de herinnering gekomen, nu de twee van Breda zijn losgelaten. Hoe is het begonnen in Nederland? Het was midden zomer toen het bericht kwam, dat de oorlog was uitge broken, tussen Engeland, Frankrijk en het Nazi-Duitsland; 1 septem ber 1939. Overal plakkaten aan de muren en aanplakborden, dat het burgerlijk bestuur was opgehouden, en dat het militair bestuur er voor was in de plaats gekomen. Iedereen was er van onder de indruk, er was haast geen gezin, die er niets mee te maken had. Want mobilisatie betekende, dat al wie in militaire dienst was geweest, op moest komen, om zijn dienstplicht zo hete dat, te komen vervullen. Ondergetekende behoorde daar ook bij. Ik behoorde bij het 14e Regi ment Infanterie. Het waren meest Zeeuwen, wat van Flakkee en Voorne-Putten. Bergen op Zoom was de garnizoensplaats. Daar stond aan de Koren markt een oude tochtige kazerne. En wie daar zijn opleiding had gehad, die moest zich melden in Middelburg aan de concertzaal. Het was 1 september heel mooi weer. Toen de uittocht van al deie militairen een aanvang nam, er werd later wel eens over gesproken, er zat geen mens in de tram, het waren allemaal soldaten. Het was een hele onder neming, eerst met de tram naar Rotterdam, 3 uren totaal. Delftsepoort hete dat toen, daar moest je op de trein. Zevenbergen, Bergen op Zoom, Middelburg. Als men dan zo uit het beschermde burgerlijke komt, en dan als militair wordt ingedeeld, is een hele verandering. Na wat omzwervingen zijn we aangeland in de Generaal Bons kazerne in Grave (Noord Brabant). Die was nog in aanbouw, maar wel geschikt voor bewoning, de keuken moest nog afgebouwd worden, maar dat was in september geen bezwaar, er werd gekookt, en keukenwagens die bij het Regiment hoorden. Maar voor diegene die het nog weten, hoe de winter '39-'40 was, kan wel nagaan hoe het er toen naar toe ging: veel sneeuw, en hard vriezen, maar het eten smaakte goed, dus daar niets meer over. Het slapen ging nog ouderwets; strozakken op de grond, kribben waren er niet, zo heet dat in dienst. Nu had ik het tot korporaal gebracht, wat wel niet veel voorstelde. Maar als ik korporaal van de week was, en hoe het kwam weet ik niet meer, maar ik was het dikwijls, dan moest je de boel schoonhouden. Met dat strozakkengedoe, die waren niet altijd even goed dicht, dan weetje het wel, maar er was meer te doen: aardap pelen schillen, w.c. schoonmaken, eten halen en noem maar op. Nu hoefde ik dit niet alleen te doen, het ging er meer om dat het gebeurde. Nu was er bij ons ook een Jood uit Middelharnis, Simon Hammelen- burg. Een Jood heeft zaterdag sabbat, dan werkt hij niet, als het een orthodoxe Jood is, en dat was hij. Hij was met de legerleiding van het bataljon overeengekomen dat hij 's zondags wel wilde werken. Nu viel dat wel mee, omdat wij zondags vrijhadden. Maar corvee zo heet dat in dienst, moest gewoon door gaan. Zodoende kwam ik veel met Hammelenburg in contact, omdat ik kor poraal van de week was. Hij deed veel aan lezen en ging 's avonds nogal eens naar buiten en liep dan altijd in een boek te lezen. Ik wilde wel graag weten wat hij las, maar dat was Hebreeuws en aangezien ik dit niet machtig was, wist ik nog niets. Nu dat zondags werken van hem viel wei mee, want voor ons was er tien uur kerk, waar we meestal wel naar toe gingen, en bleef hij op de kamer en kon dan verder gaan met lezen. Maar bij een nader gesprek met hem bleek hij in zijn vrije tijd voor rabbi te studeren. Dat is zo ongeveer bij protestanten als dominee en bij rooms-katholiek pastoor. Nu sleepte het leven en de tijd zich voort. De verloven trok men wel eens in, en dan heft men dat weer op, totdat we op een nacht allemaal werden overgeplaatst, tenminste het Regiment waar ik bij was, en ondergebracht in scholen in Oss. En de verloven werden voor de zoveelste keer weer ingetrokken. Dat was, dat iedereen die met verlof was onmiddellijk naar zijn standplaats moest terugkeren. Nu was ik ingedeeld bij het 14e Regiment, het 2e bataljon, de 2e compagnie, ofwel 14 R.I. II-II, dat was voldoende. Als men daar de naam van de militair voorzette en de brief voor half acht op de post deed, dat hij of zij dan de andere dag, eerste postbestelling de brief op de deurmat zag. Dit is iets tussendoor, dat 50 jaar geleden ook al een goede PTT was. Na 6 weken daar rondgehangen te hebben, brak op 10 mei de fatale dag aan, dat Nederland werd aangevallen door Nazi-Duitsland. En dat dat 5 jaar zou duren had niemand verwacht. De vliegtuigen scheerden over ons heen, maar schoten toen nog niet. Maar op Pinksterzondag werden we bestookt door duikbommenwerpers waar de eerste gewonden vielen. Wij waren een reservebataljon dat overal ingezet kon worden, waar dat nodig is en dat was aan de Grebbeberg. We werden met alles wat we hadden op auto's geladen en via de Viaanse brug, meer was er toen nog niet, om de Lek over te steken, en dan richting Utrecht, maar dat was gauwer gezegd dan gedaan. De weg liep toen nog door de stad en daar hebben we bijna een hele nacht vastgezeten, want wat was de oorzaak: het leger van de Vesting Holland was al op de terugtocht, maar uitein delijk kwamen we toch de stad door, en in het toen voor verdediging van de stad het fort de Bilt, als onderkomen voor het leger was inge richt. Het fort lag aan de weg Utrecht-De Bilt. Daar hebben we het afge wacht, wat er zou gaan gebeuren. Het was inmiddels al 5 uur geworden. Het werd erg stil, want het geluid van de kanonnen konden we heel goed horen. Er kwamen wel vliegtuigen over, maar die deden niets. Niets is het ook weer niet, ze gooiden pamfletten uit. Als ze de vesting Holland niet overgaven zouden ze met de stad Utrecht doen wat ze met de stad Rotterdam hadden gedaan, platbombarderen. Enkele uren daarna moesten we de wapens inleveren, en konden we wat gaan rus ten. Maar daar kwam niets van, de spanning die er heerste, wat gaat er nu gebeuren, bleef bij iedereen bij. Maar het meest bij de Jood Hamme lenburg. Ik ging nog eens een luchtje scheppen, want in zo'n vunzige bunker te zitten was geen pretje, terwijl het buiten prachtig weer was, het was bijna biadstil. Een zacht zuidwesten windje waaide er en toen we buiten kwamen, wat is dat toch op je jas. Bij nader onderzoek bleek het fijne as, dat afkomstig was van de brand in Rotterdam, die had de zuidwesten wind meegevoerd, en daalde overal op neer. Maar terwijl ik daar zo liep, kwam ik Hammelenburg tegen en wat ik toen zag, vergeet ik nooit meer. Een grote man huilen als een kind. Toen ik er naar vroeg wat hem scheelde, stortte hij zijn hart uit, wat er met de Joden zou gaan gebeuren. Het uur was geslagen nu ze het hadden overgegeven. Nou ik dacht daar toen anders over dan hij en trachtte hem wat te troosten, dat het zo'n vaart wel niet zou lopen, maar daar wilde hij niets van weten, hij was er vast van overtuigd, nu Nederland in handen van Nazi- Duitsland was gevallen, er voor de Joden geen ontkomen meer aan was. Hij wist het zéker, zei hij. Later werd wel eens verteld, de Joden wisten het niet, dat Hitler er op uit was om de Joden te vernietigen. Maar nogmaals. Hammelenburg twij felde niet, het stond voor hem vast. Ik ben hem daarna uit het oog verloren, al waren we Flakkeeënaars, maar het is uitgekomen wat hij voorspeld heeft. Hij is afgevoerd en niet levend teruggekomen. Hoe en wanneer weet ik niet. Maar hier zijn geen woorden voor, hoe men zo met deze mensen heeft kunnen omgaan, ze deden geen vlieg kwaad. Onschuldigen, vrouwen en kinde ren en ook grote mannen, werden vergast, of soms nog wel ergere mid delen, om ze van het leven te beroven. Maar zoals in de Bijbel staat, dat hun aantal is als het zand der zee, zo ook Zijn woord, dat bestaat in eeuwigheid. En dat na deze verschrikkelijke tijd er voor de Joden, na 2000 jaar weer een sstaat Israël is opgericht, wat ons verstand te boven gaat. Ze hebben het niet makkelijk, ze worden bedreigd aan vele kan ten maar nochtans tellen ze weer mee in het wereldgebeuren. D.B. J.v.d.B. Het Raadhuis te Ooltgensplaat, gebouwd in 1616 door Melchior van Harbach, die ook de raadhuizen van Bolsward en Klundert ontwierp. nende te Zwijndrecht werd bij de heropening een boeiende rede uitge sproken en door wijlen de heer C. W. Hobbel werd namens de bevolking een prachtig schilderstuk voorstellende de Kaai met het raadhuis aangeboden. Een steen boven de waagdeuren verteld dat op 12 juni 1616 (Sint Adolfsdag) met de bouw werd begonnen. De gevel wordt gesierd door twee leeuwen op het bor des, een beeld van vrouwe „Justitia", een klokje van het jaar 1613, een steen van Neptunus en de zeemeermin en voorts een aantal prachtige gebrandschilderde wapens, aangebracht in de glas-in- lood ramen. Op de raadzaal staat er een oude ijzeren kist, gemaakt in 1723 te Neurenberg. Een mooi plafond, schoorsteen met tegeltjes en de prachtige uitgevoerde betimmering zijn het bezichtigen waard. De totale restauratie kostte in 1939 slechts 100.000,- en werd uitgevoerd door Gebr. Naglé uit Geertruidenberg. Dagelijkse opzichter was de gemeente architect, de heer H. C. de Ruiter, met de oorlog en de ramp bleef het gebouw gespaard. Graag willen wij de lezers nog even atten deren op de tentoonstelling die op een der kamers van het raadhuis is ingericht door de Vereniging van Amateurarcheologen „De Motte" op Goeree-Overflakkee. In vitrines zijn een groot aantal vondsten te zien die bijeen zijn gebracht tijdens de opgravingen op de slikken van het Volke rak bij Ooltgensplaat. Overblijfselen van de 13e eeuwse nederzetting Berwouts- moer. Een aantal foto's geven een beeld van dit „monnikenwerk". Zeer interessant. Het Fort Aan het eind van de Havendijk staat ook het Fort „Prins Frederik" voor iedereen open. Rondom de schans met bolwerk van de 16e eeuw werd begin van de jaren 1800 de rest van deze vesting gebouwd. Op 4 en 5 oktober 1811 kwam Keizer Napoleon zelf deze verdediging inspecteren. Hij logeerde met zijn grote gevolg op het raadhuis. Eerst heette het fort „Duqnesne" en het heeft een om vangrijke geschiedenis. O.a. de Franse tijd, de mobilisatie 1914-1918 toen Ko ningin Wilhelmina aan deze vesting een bezoek bracht en op het raadhuis werd ontvangen. In dit gebouw zijn ook in 1947 Prinses Juliana met Prins Bernhard ontvangen, eveneens na de ramp van 1 februari 1953 Koningin Juliana en Prins Bernhard, terwijl op 5 september 1981 Prinses Mar griet met haar man tijdens het 500-jarig bestaan van Ooltgensplaat e.o. door burgemeester W. M. v. d. Harst werden welkom geheten. De archieven vermelden ook nog dat op 2 juni 1781 Prins Willem V een bezoek aan de Plaat en het raadhuis bracht. Nog even terug naar 't Fort. Zaterdag kan men er het kruithuis en de waterkel- ders bezichtigen met vanaf 10 uur het gebruik van een kopje koffie, van 12.30 tot 14.00 uur kan men voor 5,- een echt Flakkee's gerecht „peen en juun", zgn. hutspot consumeren. Bij ieder monument is er een rondlei ding en wordt enig informatie-materiaal verstrekt. Maakt kennis met dit stukje unieke Flakkee. De Donjon", het oudste gebouw op het Fort „Prins Frederik" waarin men zaterdag een kop koffie en het Flakkeese gerecht „hutspot" kan gebruiken. De jaarlijkse vergadering had een pret tig verloop onder leiding van de heer Boeter die op wel zeer soepele wijze opnieuw voor drie jaar werd gekozen als voorzitter. Ditmaal werden meerdere prijzen uitgereikt, zowel aan de kam pioen dhr. Verolme alsmede de winnaar in groep 2, dhr. Verbeek, terwijl ook de snelschaakkampioen dhr. De Glopper en de twee topscorers van team 1 en 2 een fraaie beker ontvingen. Er zijn weer een flink aantal nieuwe leden bijgekomen. Verolme denkt dat team 1 dit jaar wel kampioen zal worden, terwijl team 2 als nog kampioen IS! Tenslotte werd gesnel- schaakt waarbij De Glopper overtpi- gend won met 12 uit 13!! Oplossing schaakprobleem: Nadat wit de pion op d4 nam, neemt zwart met Pc6 op d4, waarop wit neemt op d4 met Lb2 en waarna zwart speelt Ld7-a4! Dan onstaat er een dubbele DIRKSLAND Op D.V. dinsdag 19 september wordt in het verenigingsgebouw „Rehoboth" van de Geref Gemeente te Dirksland de najaarsverkoping gehouden ten bate van de zending. Er is van alles te koop. Er zijn de vele handwerken, zoals tafellakens, spreien, schilderijen en allerlei maten kinderkle ding. Ook is er zelfgemaakte advokaat, heerlijk gebak, oliebollen en bloemen. Voor de kinderen is er speelgoed en een snoeptafel. Natuurlijk is er ook koffie, frisdrank en soep. Zendingskrans „Prisca" en vrouwenver eniging „Acti Agimus" nodigen u van harte uit deze verkoping te bezoeken van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 20.00 uur. Tot ziens! penning even zeldzaam als effektief en daar kijk je soms overheen. c2-c3 gaat nu niet en de loper is gefixeerd. JCH

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9