Nestor raad Middelharnis, dhr. G. C. Joppe, nam afscheid Nieuw kwaliteitsmerk voor aardappelen Predikbeurten Bowlingnieuws Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! Welke Lien verloofde zich 12 april 71? Cebeco: studieclub management Oude foto's uit Ouddorp retour Vereniging voor Natuur- en Landscliapsbesclierniing Goeree-Overllakkee viert haar 10-jarig bestaan 343 eenheden bloed voor Ned. Rode Kruis Vrouwelijke dijkgraaf op Schouwen Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 In de stem van raadslid de heer G.C. Joppe klonk gisteravond, ter raads vergadering, door wat tot dusver onbeluisterd gebleven was: emotie. De pas 70 geworden SGP/RPF ver tegenwoordiger nam na vijftien jaar afstand van het raadslidmaatschap, zeker nu een opvolger kon worden benoemd, in de persoon van de heer C. Quist, zijn buurman Nota Bene aan wie de heer Joppe het raads werk „met een gerust hart" durfde overgeven. Weemoed was er wel, maar vijftien jaren van goede ge zondheid en zin in het werk wilde de heer Joppe niet anders dan in dank baarheid besluiten en zo gebeurde het.... Het wat kalmer aan te willen doen, de raadsvoorzitter, mevr. burgemeester Sleurink, had er best begrip voor en 't werd de heer Joppe dan ook allerminst kwalijk genomen dat hij na een inten sieve periode „het hoogste orgaan" van de gemeente Middelhamis gaat verla ten, na daarvan sinds 3 september 1974 deel te hebben uitgemaakt; +195 raads vergaderingen werden voorbereid en bijgewoond en bij de behandeling van 5000 agendapunten is de heer Joppe betrokken geweest, aanvankelijk als ver tegenwoordiger van de AR/CHU, om als lid van de SGP/RPF-fraktie te beslui ten. De diskussie werd door de heer Joppe niet geschuwd, zo stelde de voorzitter vast in het overzicht dat ze over de han delingen van de heer Joppe ten beste gaf. Hoezeer ook betrokken bij maatschap pelijke ontwikkelingen, extra aandacht was er van de zijde van de heer Joppe steeds geweest voor de geestelijk minder bedeelde mens en dat bleek zeer tot 's voorzitters verbeelding te spreken. Sinds 1981 is de heer Joppe ambtenaar van de Burgerlijke Stand in welke hoedanig heid hij menig paartje in de echt heeft verbonden, een werkzaamheid die hij overigens hoopt voort te zetten. Een fraai ingelijste topografische kaart van Sommelsdijk - waar hij geboren en getogen is - was het stoffelijke blijk waarvan werd gehoopt dat het hem en zijn echtgenote nog lang aan de boeiende raadslidmaatschapsperiode zal herinneren. Burg. Sleurink heeft de heer Joppe een fraaie prent aangeboden. Niet plichtmatig -, maar vanuit een „behoefte des harten", sprak de heer Van de Ketterij de heer Joppe toe, namens de raad, maar vervolgens ook als fraktie- voorzitter en vriend. Sprekend zowel over de herinnering als over de verwach ting getuigde de heer Van de Ketterij van een goede tijd waarin goed was samen gewerkt, elk vanuit de eigen identiteit maar steeds met Gods Woord als lei draad. De heer Van de Ketterij wenste zijn fraktiegenoot en zijn echtgenote van harte toe dat er naast herinneringen vooral de verwachting moge zijn op de Heere God zodat het ten tijde des avonds licht moge zijn. Gemengde gevoelens Het waren, zo bekende de heer Joppe in een persoonlijk dankwoord, „gemengde gevoelens" geweest waarmee hij zich naar z'n laatste raadsvergadering had begeven en 't was dan ook met weemoed dat hij van dit werk dat hem een stuk van z'n leven was geworden afscheid nam. Het werk was - zo verzekerde hij - „met zeer veel plezier" gedaan. Spreker liet dankbaarheid prevaleren over het feit te hebben mogen samenwerken in het belang van de gemeente Middelhamis. „Cum Laude": met lof geslaagd Een vooraanstaande groep Nederlandse aardappelproducenten en -handelaren stelt een nieuw waarmerk in voor de hoog ste kwaliteit tafelaardappelen. Onder het predikaat „Cum Laude" zullen deze aard appelen op de markt worden gebracht. De initiatiefnemers garanderen een uitste kende smaake en goede eigenschappen voor aardappelen die onder dit waarmerk worden verkocht. Met het instellen van het nieuwe waar merk reageren de Leeuwarder coöpera tie „De Z.P.C." en zeven handels- en verpakkingsbedrijven op signalen uit de markt. De kritische consument van nu wenst een aardappel op tafel die uitste kend smaakt en waar niets aan man keert. Zulke aardappelen waren tot nog toe nauwelijks herkenbaar bij de groen- tenman en in de winkel. Uit de instelling van het kwaliteitswaarmerk blijkt dat de Nederlandse aardappelwereld zich de kritiek van de laatste tijd aantrekt. Een algehele herwaardering van het produkt aardappel is volgens de handel te berei ken door hoge kwaliteit zichtbaar te maken. Dit sluit aan bij de ervaring in de detailhandel, dat de voorkeur voor het betere produkt sterk groeit. Garantie Voor het predikaat „Cum Laude" ko men alleen streng geselecteerde en gecontroleerde partijen aardappelen van de allerbeste rassen in aanmerking. De verpakkingsbedrijven garanderen een liefdevolle, optimale bewaring en behandeling van hun produkt vanaf de oogst tot en met de verkoop aan de con sument. De kwaliteitsbegeleiding begint al op het land bij de telers, die aan het „Cum Laude"-projekt meewerken. Voort durend worden partijen gecontroleerd, zodat alleen het beste materiaal met het waarmerk wordt onderscheiden. Hoge kwaliteit wordt aan de consument gega randeerd onder het motto: niet perfect, geld terug. Het samenwerkingsverband ziet tot op handhaving van strenge normen. Diverse rassen Voor „Cum Laude" komen alleen mo derne top-rassen die in Nederland wor den verhandeld in aanmerking. Selektie vindt plaats aan de hand van normen die de „Cum Laude"-groep heeft opge steld en worden geselekteerd op een luxe sortering. „Cum Laude"-aardappelen zijn vers geoogst, smakelijk, gegaran deerd vrij van beschadiging en veront reiniging en goed schilbaar, bovendien zijn de in Nederland geteelde „Cum Laude"-rassen allemaal Aardappel moeheid (AM) resistent en de teelt van deze rassen vereist veel minder grond- ontsmetting dan de teelt van ouderwetse rassen zoals het alom bekende Bintje. De initiatiefnemers vertrouwen erop, dat bewoist consumenten de specifieke eigenschappen van verschillende rassen zullen onderscheiden. Daarom wordt de rasnaam vermeld bij het „Cum Laude"-logo, met uitgebreide informa tie over de aardappel in kwestie. De introduktie van het nieuwe waar merk begint in eind september met Bild- star en Van Gogh, twee rassen die vrij recent zijn geregistreerd en die in het najaar vers van het land te krijgen zijn. Aardappelen zijn en blijven een natuur- produkt. Dat is maar goed ook. De gemiddelde kwaliteit van dit jaar kan als redelijk worden gekenschetst. Een hoog droge stofgehalte (optreden van blauw) en wat oppervlakkige schurft komen dit jaar wel voor. In „Cum Laude" verpak ken we het beste van de oogst. Recepten Om kwaliteit tot zijn recht te laten komen, is ook voorzien in informatie voor in de keuken. Koks - docenten van de Hogere Hotelschool in Leeuwarden - hebben speciale aardappelrecepten sa mengesteld om meer met de betere aardappel te doen. Hierbij is een combi natie van gemak en culinaire verfijning nagestreefd. Het receptenboekje vormt een onderdeel van een breed opgezette promotiecampagne voor het „Cum Lau- de"-merk, waarmee dit najaar wordt gestart. Via advertenties wordt de consu ment gewezen op de nieuwe mogelijk heid om bewust voor kwaliteit te kiezen. Het motto hierbij is: „Cum Laude: met lof geslaagd". Allen die hem dat hadden mogelijk gemaakt werden daarvoor dank gezegd, maar bovenal dankte de heer Joppe Gode voor de ontvangen kracht en gezondheid. Zijn opvolger wenst hij evenzeer dat en een goede samenwer king in de raad toe. „Schenke de Heer Zijn zegen op u en uw werk", zo nam hij afscheid van de raad. OUDDORP Al op 25 maart van dit jaar werd bij de bushalte te Ouddorp een gouden trouw ringgevonden en nog altijd wacht die op het politiebureau te Ouddorp op de man aan wiens vinger ze past. Het moet in Ouddorp na te gaan zijn wie Lien is, wier naam in de ring gegraveerd staat; ze zal op 12 april 1971 verloofd of getrouwd zijn. De rechtmatige eigenaar, die aan het formaat van de ring te oordelen forse knuisten heeft, kan de ring uiteraard terugkrijgen; hij neme kontakt op met het politiebureau; onder de gevonden voorwerpen draagt de ring nummer 193. In de maand september is de Bowling Ver eniging Middelhamis weer begonnen te bowlen en wel op de dinsdagavonden van 19.00 - 23.00 uur. Indien u geïnteresseerd bent in de bowlingsport als wedstrijdsport kunt u op deze avonden informatie krijgen van een aanwezig bestuurslid van de bow- lingvereniging. Tevens kunnen wij u in lichten hoe u als ondernemer de bowling sport kunt sponsoren door middel van shirtsponsoring. In oktober van dit jaar start Cebeco- Zuidwest, landbouwcoöperatie in het zuidwesten, voor het tweede achtereen volgende jaar met nieuwe „Studieclubs Management". Tevens wordt voor de huidige deelnemers een tweedejaars cursus voorbereid. Dit naar aanleiding van het succesvolle verloop van de stu dieclubs gedurende het afgelopen „test- jaar". De studieclubs worden georganiseerd voor en door akkerbouwers. Doel van de deelnemers is inzicht te krijgen in de mogelijkheden van automatisering voor het eigen bedrijf Dat inzicht wordt ver kregen door zelf alle werkzaamheden op het bedrijf vast te leggen met behulp van een computer. Éénmaal per maand komen de clubs bijeen in het opelei- dingscentrum van Cebeco-Zuidwest te Sirjansland, waar men zelf achter het toetsenbord aan de slag gaat. De studieclub management is opgezet voor akkerbouwers die weinig of geen ervaring hebben met geautomatiseerde registratiesystemen. Na een avond oefe nen kan men al zelfstandig de eigen werkzaamheden vastleggen, de altijd aanwezige begeleiders springen alleen bij als het nodig is. In het eerste jaar heeft men de handen vol aan de bedrijfseconomische boek houding, de tweedejaars deelnemers zullen zich daarnaast o.a. gaan bezig houden met het onderdeel dynamische bouwplanbemesting. De studieclub is een reaktie op het EG- en overheidsbeleid in de akkerbouw. Doordat de mimte in de inkomsten steeds krapper wordt door allerhande beperkingen en voorschriften, hebben veel boeren het gevoel de controle over het eigen bedrijf te verliezen. Dat gevoel van onmacht moet voorkomen worden, door zelf aan de slag te gaan met nieuwe W. Grinwis, Bokweg 22, tel. 2455, waakt nog over een aantal oude foto's, waarvan hij weet dat ze andermans eigendom zijn. De be zitters ervan zijn zo vriendelijk geweest hun foto's ter beschikking te stellen aan dhr. J. Grinwis voor opname in het fotoboekje „Oud dorp in oude ansichten, deel 5". De meeste van de in bruikleen gekre gen foto's zijn daarin gepubliceerd. Wie zijn foto's nog niet temgkreeg - omdat de naam van de eigenaar erop ontbreekt - gelieve met boven genoemd adres kontakt op te nemen. voor zondag 10 september OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W.J. op 't Hof; woensdag 13 september: 19.30 uur ds. W.J. op 't Hof Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lees- dienst Doopsgezinde Gem. 9.30 uur (bed. H. Avondmaal) en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00, 10.45 (voorber. H. Avondmaal) en 18.30 uur ds. H. Westerhout. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée Ger. Kerk 10.00 uur kand. G. Francke; 18.30 uur ds. L.E. van Loo. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr. Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst; 14.30 uur kand. P. Melis, 's-Gravenzande Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 (bed. H. Avondmaal) en 18.00 uur (dankzegg. H. Avondmaal) ds. A. Kastelein Ger. Gem. 10.00 (bed. H. Avondmaal) en 18.00 uur ds. J. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T.E. van Spanje Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst; 14.30 uur ds. J. den Hoed, Rock Valley (USA). SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Berkvens- Stevelinck, Delft Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. B. Baks, Haam stede Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J.T. Cazander. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 (bed. H. Avondmaal) en 18.00 uur (dankzegg. H. Avondmaal) ds. K ten Klooster Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. den Hoed, Rock Valley (USA) Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. W.J. v.d. Hoek Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. J.P. v.d. Wal. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 (bed. H. Avondmaal) en 18.00 uur (dankzegg. H. Avondmaal) ds. A. Belder Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. P. Melis, 's-Gravenzande. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 (bed. H. Avondmaal) en 18.00 uur (nabetr. H. Avondmaal) ds. N.P.J. Kleiberg Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 (voorber. H. Avond maal) en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. De Boer, Hoofddorp; 18.00 uur ds. P. Rozeboom. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Lammers; 18.00 uur ds. A Vos Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Bijl; 18.00 uur ds. L.J. Lingen, Willemstad. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. van Drecht, Ede; 18.00 uur ds. C.J.W. Verboom Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uurieesdienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. G.J. Smouter; 18.00 uur ds. J.C. van Westenbmgge. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. C.W.J. Verboom. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur mw. Drente-Hoogendijk, Middelhamis. SINT MAARTENSDIJK— Herv. Gem. 9.30 uur (bed. H. Avondmaal) en 14.30 uur ds. J.G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3 x leesdienst Oud Ger. Gem. 3 x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 (bed. H. Doop) en 18.00 uur ds. A van Herk Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. YERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 en 18.30 uur ds. J.W. van Estrik, Moerkapelle. ideeën en initiatieven, aldus Cebeco- Zuidwest. Kostenbeheersing door een goede registratie is daar een voorbeeld van. Bij een volledig geautomatiseerde administratie wordt het doorberekenen van verschillende alternatieven ook een stuk eenvoudiger, en dus aantrekke lijker. Belangstellenden kunnen kennis ma ken met deze nieuwe werkwijze tijdens de oriëntatie-avonden op maandag 11, dinsdag 12 en donderdag 14 september a.s. in het opleidingscentram van Cebeco-Zuidwest te Sirjansland (Schou- wen-Duiveland). Aanmelden voor de oriëntatie-avonden kan bij Joke Locke- feer, telefoon 01110-19591. Dinsdagavond werd het eerste exemplaar van het boekje aan burg. Van Velzen uitgereikt. Ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum zijn door de vereniging ean aantal aktiviteiten ontplooid. De excursie op de Hompelvoet was er een van. De kleine tentoonstelling in het gemeentehuis te Goedereede is een van de overige aktiviteiten. Op de verschillende panelen is daar te zien wat de vereniging zich ten doel stelt en op welke wijze zij dit doel tracht te verwezenlijken. Deze tentoonstelling zal van begin sep tember tot eind november in de vier gemeenten op het eiland te zien zijn. Tot 21 september in het gemeentehuis van Goedereede, van 21 september tot 12 oktober in het gemeentehuis van Dirks- land, van 12 oktober tot 2 november in het gemeentehuis van Oostflakkee en van 2 november tot 23 november in het gemeentehuis van Middelhamis. Een lezing over de Bokkenpolder, met veel dia's van dit gebied en de flora en fauna ervan, markeert het begin van de tentoonstellingsperiode. De lezing wordt gehouden op donderdag 14 september in de Dorpstienden te Ouddorp. Aan vang 20.00 uur. Een dialezing over de vier jaargetijden rond het Haringvliet wordt gehouden op 23 november in de aula van de Land bouwschool in Sommelstiijk (aanvang 20.00 uur) en markeert het einde van de tentoonstellingsperiode. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan is het boekje over de Bokkenpolder uit gegeven door de vereniging. Hoe u dit in bezit kunt krijgen kunt u lezen op het paneel waarop iets staat over de uitgaven van de vereniging. Tenslotte is er een fotowedstrijd uitge schreven door de vereniging. De uiterste inleverdatum van deze wedstrijd is 1 november. Per deelnemer kunnen maxi maal 3 inzendingen per kategorie inge zonden worden. De kategoriën zijn: flora, fauna en landschap van Goeree- Overflakkee. Alleen kleurenfoto's dingen mee naarde prijzen. De afmetingen mogen mini maal 13x18 cm bedragen en maximaal 30x40 cm. De foto's kunnen worden ingezonden naar Postbus 170, 3240 AD Middel hamis, of kunnen worden ingeleverd bij: Foto Hameeteman te Ouddorp, Foto Arjo v.d. Graaff te Dirksland en Foto Blankers te Middelhamis. De beste foto per kategorie wordt ge waardeerd met een waardebon van 100,-. Er zullen ook nog wat andere OUDE TONGE - OOLTGENSPLAAT Op woensdag 6 september 1989, de dag van de verkiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werd door de bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis voor de tweede keer van dit jaar bloed afgenomen te Oude Tonge en Ooltgensplaat. Het leverde in totaal 343 eenheden op, 9 halve liters minder dan op 28 februari j.l. toen 352 halve liters werden ingezameld. Toch weer belangrijk meer dan op 31 augus tus 1988 toen 312 eenheden werden afgenomen. Te Oude Tonge werden 183 flessen inge zameld, dat is 13 eenheden minder dan op 28 februari, toen 196 donoren hun bloed afstonden. Dertien personen wer den er afgewezen; op 28 februari 5. In augustus 1988 waren deze cijfers resp. 170 halve liters bloed en tien afwij zingen. Te Ooltgensplaat, met Achthuizen, Den Bommel, Langstraat en Zuidzijde wer den woensdag 160 eenheden afgeno men. Acht personen werden er afge wezen. Ten opzichte van februari j.l. is er een winst van 4 eenheden bloed, toen 156 personen een halve liter afstonden. Toen werden er negen donoren afgewe zen. In augustus 1988 was de opbrengst 142 eenheden en vijf afwijzingen. De besturen van de beide afdelingen, die tevreden zijn met de flinke opkomst. prijzen ter beschikking worden gesteld. Nadere informatie tel. 01877-1880. De door de vereniging uitgebrachte boekjes zijn op twee manieren te ver krijgen. De jubileumuitgave over de Bokkenpol der kunt u tegen betalingen van 5,- afhalen op één der onderstaande adressen: K. Tanis, Dorpsweg 16, Ouddorp, 01878-1045 C. Hanenberg, Melkweg 6 Oude Tonge 01874-2526 Als u ƒ7,50 (i.v.m. portokosten) over maakt op giro 2940138 t.n.v. de Ver. voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee, Postbus 170, 3240 AD Middelhamis, met vermel ding van Bokkenpolder wordt het boekje u toegezonden per post. Het boekje bevat, behalve zeer fraaie foto's van polderlandschap en vogels, een verhandeling over het ontstaan van de Bokkenpolder in 1802-1803, hoofd stukken over de inventarisatiemetho den, een broedvogeloverzicht (55 soor ten!), een hoofdstuk over gedane waar nemingen en o.a. een beschrijving van de planten, de zoogdieren en de amfi- bieën. Het boekje is bijzonder fraai uit gevoerd en voor de liefhebbers zeker een aanwinst. De verenigingsvoorzitter dhr. S.H. van Driel acht het een eer te zijn dit boekje te mogen verspreiden en aanprij zen, ter verrijking van degene die met de Bokkenpolder in aanraking komt en er een bezoek zou willen brengen. Enkele opvallende waarnemingen zoals in het boekje vermeld: De tortelduif is achteruitgegaan; ze wor den elk jaar in Frankrijk geschoten. In Frankrijk wordt met klapnetten ook jacht gemaakt op de veldleeuwerik. Daarentegen is de nachtegaal sterk toe genomen, de huismus sterk achteruitge gaan, de ringmus juist voort, de winter- koning, fitis en merel zijn het talrijkst, maar er loert altijd gevaar, alhoewel: ....„de toename van de ekster is opval lend; de stand van de zangvogels is er echter niet aantoonbaar door achteruit gegaan." De beide andere boekjes van de vereni ging, de Krammer en de Kreken, kunt u samen aanschaffen voor 5,-, als u ze afhaalt bij C. Hanenberg, Melkweg 66, Oude Tonge, tel. 01874-2526. Deze aan bieding is in verband met het Jubileum van de vereniging. U kunt ook beide boekjes bestellen door overmaking van 7,50 op de giroreke ning van de vereniging (zie boven) met vermelding Kreken en Krammer. Beide boekjes worden dan toegezonden. Mevrouw AP. de Haan uit Lelystad is per 1 januari 1990 benoemd als dijk graaf van het waterschap Schouwen. Mevrouw De Haam is de eerste vrouwe lijke dijkgraaf in Zeeland en de tweede in Nederland. Ze is in 1939 in Amsterdam geboren en momenteel wethouder voor de PvdA in Lelystad. Ze werd in 1974 lid van de Adviesraad voor PvdA (de voorloper van de gemeenteraad), van 1980 tot 1985 lid van de gemeenteraad en sinds 1986 is ze wethouder van financiën, ekonomi- sche zaken en sociale zaken. De nieuwe dijkgraaf volgt de heer M.J. Steur op, die op 1 januari met pen sioen gaat. Tot dusver werden dijkgraven van wa terschappen benoemd uit de autochtone bevolking, meestal ook landbouwers of bekende bestuurders uit de regio. Met deze traditie is nu blijkbaar gebroken. bedanken de donoren en allen die hulp hebben verleend bij het afnemen van het bloed. De volgende afname is vastgesteld op 28 februari 1990.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2