EIUVtlDEH-tllEUWS Monumentendag ook op Tholen Moussaka Wie schrijft er mee van en over Flakkee? De donkerste dagen febr. 1944 Idiote gedachten over Noordzeevissers Een nieuw seizoen boordevol aictiviteiten HETl KIJKVENSTER Ver. „De Christenvrouw" Abonneert U op Eilanden-Nieuws Grijsoordse schetsen hypotheek Q]| op maat... De huushoudschole Gevleugelde vrienden 4e Blad VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1989 No. 5830 blik op kerk en samenleving ingcj? - Kindermishandeling - Hoe omvangrijk? - Serieuze klachten? Een nieuw fenomeen heeft zich aange diend in onze samenleving: kindermis handeling. Althans, de omvang ervan. Want bij de betreffende bureaus is het aantal meldingen de laatste vier jaar met 90 procent gestegen, het is niet waar schijnlijk dat de kindermishandeling zelf zo schrikbarend is toegenomen, het ligt eerder voor de hand dat veel meer jongeren het aandurven met hun pro bleem voor de dag te komen. In ieder geval: de raden voor de kinderbescher ming kunnen het werk niet aan en de overheid heeft er een flinke schop geld bovenop gedaan. Eerst was het incest, waarmee, als we de berichten mogen geloven, tien procent van de jongeren weleens in aanraking is gekomen. Nu is het kindermishande ling, in vele gevallen in combinatie met incest. En als het allemaal op waarheid berust, dan is het nog maar het bekende topje van de bekende ijsberg dat boven het water uitsteekt. Uiteraard kwamen en komen er schrij nende gevallen van kindermishande ling voor. Iedereen kent uit eigen omge ving wel voorbeelden van kinderen die door hun vader of moeder hoogst onre delijk werden behandeld. Ze waren nog niet thuis uit school of ze kregen er onge nadig van langs. Ze werden gedwongen de gekste dingen te doen. Zo niet, dan werden de meest bizarre straffen in uit zicht gesteld en eventueel ook uitge voerd. Of ze kregen net te veel eten om te sterven en te weinig om in leven te bliiven. Welke gedachten soms heersen bij de ambtenaren van de Haagse burelen, komt duidelijk aan het licht in een nota van de ICONA, een Noordzeecommis- sie samengesteld uit ambtenaren van diverse departementen, dat Noordzee vissers opzettelijk op explosieven zou den vissen, om de premie die voor het aanbrengen van in het net terecht geko men oorlogstuig sinds 1 januari 1989 (op veler aandringen werd gegeven) binnen te halen. Voor minister Smit-Kroes was dit Haag se gedachtenspinsel aanleiding om het verstrekken van de genoemde premie ad 1000,- stop te zetten per 1 september. De secretaris van ZEVIBEL, Piet de Baare uit Breskens, heeft terecht daarte gen geprotesteerd en de veronderstel-, ling, dat vissers voor duizend gulden onverantwoorde risico's zouden willen lopen belachelijk genoemd. Hij wijst er in zijn protestschrijven op dat de oude gewoonte, om nu er geen premie meer wordt gegeven het gevaarlijke spul, weer Nog zeer recent konden we lezen van een moeder die haar dochter, reeds vol wassen, in een flat had opgesloten en haar daar drie maanden lang alleen voedde met droog brood. Water kon zij uit de kraan drinken. Kleren had zij ter nauwernood aan. Enzovoorts. Het hart van een rechtgeaard mens schreit bij het vernemen van zoveel leed. En we vragen het ons af: hoe kan een moeder een kind zoiets aandoen? Nogmaals, deze en dergelijke gevallen komen vóór, en elk geval is er één teveel. Kinderen worden daardoor soms voor het leven beschadigd. Maar heeft kindermishandeling nu de vormen aangenomen die de sociologen ons willen aanpraten? Als een vader zijn zoon in zijn drift een oorvijg verkoopt, valt dat eronder? Of als moeder, na her haalde waarschuwing, zich genood zaakt ziet tot een pak slaag, is dat een reden voor het kind om z'n beklag te doen? Ik zal er misschieii wel falikant naast zitten, maar ik heb weleens het idee dat het indienen van klachten over de behandeling (mishandeling!) thuis van bepaalde zijde gepropageerd en gesti muleerd wordt. Het wordt kinderen erg gemakkelijk gemaakt van huis weg te lopen. Met overheidssteun kunnen ze ergens onderdak krijgen en vader en moeder mogen ernaar raden waar hun zoon of dochter verblijf houdt. Derge lijke toestanden zijn even ongezond als onredelijke straffen en willekeurige behandeling. Het is zeker aannemelijk dat een aantal kinderen zonder liefde opgroeit, en zon der liefde opgevoed wordt. Ook in dit opzicht gaat de Schrift in vervulling die zegt dat de mensen in de laatste tijden zullen zijn „zonder natuurlijke liefde". Maar op hoe grote schaal dat gebeurt...? Anderzijds is het ook schriftuurlijk dat bij de opvoeding de roede niet gespaard mag worden, ook al gebruiken ouders die roede „met een bloedend hart". Maar wie dat vandaag nog durft te zeg gen is hopeloos ouderwets. Bijna een reden om uit de ouderlijke macht te wor den gezet... WAARNEMER afd. Dirksland, Middelharnis-Sommelsdijk Samen beginnen wij ons nieuwe seizoen op D.V. dinsdag 5 september met een koffieochtend in „Onder de Wiek" te Dirksland. Spreekster; mevr. I. Nie- mantsverdriet-Bruins uit Moordrecht. Onderwerp: „Gelukkig zijn met jezelf'. Aanvang half tien. Gasten hartelijk welkom. terug naar de zeebodem te laten zakken, zal terugkeren. Geschat wordt dat nog 200.000 explosie ven in het visgebied op de zeebodem liggen. Gewezen wordt op de tijd die een schip per kwijt is om de instanties te waar schuwen en de explosieven aan land te brengen, in die tijd kan niet worden gevist en dat kost iedere schipper geld. De bevolking leefde in hoop en vrees. Brabant was bevrijd. Men ver wachtte in het voorjaar een groot offensief van de Geallieerden. We zouden spoedig bevrijd worden. Maar ook de Duitsers waren van 't zelfde gevoelen en die namen maatregels die hard aankwamen. De weerbare mannen van Flakkee werden weggevoerd, de polders onder water gezet en de dijken ver sperd met prikkeldraad en anti-tankmijnen. Het was een maand met hoge winden. Hoewel de sluizen open stonden kwam het zeewater langzaam binnenvloeien. Gelukkig, want er was veel te doen. Binnen enkele weken moest alles ontruimd worden. Zieke, hulp behoevende mensen, zwangere vrouwen, onderweg werd er een meisje geboren ze draagt nog haar naam Evacuata. Vee en paarden, maar ook de landbouwproducten, want het water steeg; toen de Duitsers de dijken door staken met harde westen winden kwam er ook ebbe en vloed in de polders. De gezaaide wintertarwe ging onder, maar de vruchtbomen stonden in volle bloei in 1 meter zout water, 't was alsof ze zich verzetten tegen de naderende dood. We waren niemandsland geworden, we lagen in de front linie. Want met Flakkee gingen ook de eilanden Schouwen en Duiveland; Tholen en de Hoekse Waard onder water. Georgiërs en Armenen maakten hier deel uit van de Duitse Wehrmacht. Op en aan de dijken in de polders woonden nog mensen. Gevluchte gevan genen en onderduikers en piloten zaten er verborgen. Dappere jongens die gezien hadden het nameloze verdriet van de weerloze Joden, moeders en kinders en hun gefusilleerde makkers deed hen vanzelf belanden in de K.P. of L.D. Ook uit Brabant kwamen ze in de nacht met een bootje het eiland verkennen. Want het was nodig dat er een geheime zender op Flak kee kwam. De verbindingen over Dordt werden gepeild en gestoord, de vorderingen en plannen van de Wehrmacht tegen Antwerpen hadden de Amerikanen nodig. Wie waren het die vermetele mannen die deze opdracht moesten uitvoeren? Ze kenden niemand; maar ze waren den Vaderland Getrouwe en droegen een steentje bij aan onze bevrijding. Over hen lezen we de volgende keer. Sportcomplex de Gooye te Dirksland start komend seizoen met een groot aantal nieuwe aktiviteiten. Naast de zwemlessen voor jeugd vanaf 4 jaar en volwassenen, het ouder en babyzwemmen, dameszwemmen, re- aktiveringszwemmen, trimzwemmen en ouderenzwemmen, kunt u zich bij de kassa van het zwembad opgeven voor één of meer van de nieuwe aktiviteiten. Op zaterdag 2 september wordt er gestart met looptraining. Iedere zaterdag van 9.00-10.00 uur kunt u verantwoord en onder deskundige begeleiding uw conditie opbouwen. Deelname ƒ3,25 p.p./les. Vanaf 4 september begint men met 40-1- sport. Elke maandag van 14.00 tot 15.00 uur kunnen dames en heren die fit en gezond willen blijven in de sporthal terecht om onder deskundige leiding sport te beoefenen. Prijs 3,25 p.p. Tijdens de jeugd-sport-instuif op woens dagmiddagen tussen 13.00 en 15.00 uur kunnen kinderen, naa§t het vrijzwem- men, diverse sporten beoefenen in de sporthal. Onder begeleiding kunnen ze deelnemen aan volleybal, badminton, minitennis, minizaalvoetbal en tafelten nis. De prijs is 3,25. Een combinatie met zwemmen is ook mogelijk, dan wordt de prijs 5,-. Gezinssport kan ook! Gezellig sporten met het hele gezin of met vrienden en kennissen. In de hal kunt u vopUeybal, badminton en basketbal spelen voor 3,25 p.p. Wilt u dit combineren met vrij zwemmen betaalt u 5,- p.p. Op zater dag tussen 11.00 en 13.00 uur, wanneer de sporthal niet is verhuurd i.v.m. andere aktiviteiten (informeer vooraf). Ook nieuw is de ski-conditiegymnastiek. Een pittige conditietraining die ook geschikt is voor degenen die niet op win tersport gaan, maar toch hun uithou dingsvermogen willen verbeteren. Elke woensdag van 19.00 - 20.00 uur. Start: 6 september. Prijs 3,25 p.p. Op donderdag 7 september wordt ge start met jeugdjudo. Kinderen vanaf 5 jaar kunnen kennismaken met deze veelzijdige tak van sport waarbij ze leren omgaan met elkaar, met hun eigen kennen en kunnen én met winnen en verliezen. Dit alles wordt hen op speelse wijze bijgebracht door een ervaren en bondsgediplomeerde leraar. Donder dags van 16.00 tot 17.00 uur of van 17.00 tot 18.00 uur. Prijs 3,25 p.p./les. Wilt u nadere informatie? Bel 01877- 1664. Er Hgt een folder voor u klaar. kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Nederland kent een nieuwe traditie: Open Monumentendag. Een dag waarop zoveel mogelijk plaatsen de deuren van monumenten van tien tot vijf uur gratis openstellen voor het publiek. Monumenten, die soms de rest van het jaar hermetisch gesloten zijn. Op 9 september a.s. (zaterdag) is het weer zo ver. Over het hoe en waarom leest u in dit artikel. Tijdens de eerste Monumentendag in september 1987 waren in 300 gemeen ten, waaronder de gemeente Tholen, zo'n 2500 monumenten geopend. In 1988 groeide dit aantal naar 400 ge meenten en circa 3000 open monumen ten. Het bezoekersaantal was toen inmiddels opgelopen tot tegen het half miljoen mensen, het ziet er naar uit dat jaar alle voorgaande records worden gebroken. Dat betekent nog meer deel nemende gemeentes, meer open monu menten en vooral nog meer bezoekers. Dat beantwoordt ook aan de doelstel ling van dit gebeuren. De belangrijkste doelstelling is namelijk de belangstel ling bij het publiek voor monumenten en daarmee de monumentenzorg te vergroten. De plaatselijke comité's in de diverse gemeenten zullen er alles aan doen deze Open Monumentendag tot een ware feestdag te maken. Op het programma staan behalve de opengestelde monu menten, ook veel rondwandelingen, concerten en vooral veel informatie over stad, dorpen en monumenten die u kunt bezoeken. Vanaf het eind van deze week kunt u op het gemeentehuis en de plaat selijke biliotheken de zogenaamde „Open Monumentenkrant" meenemen, waarin alle landelijke aktiviteiten staan vermeld. Op grond daarvan kunt u voor uzelf een route uitstippelen. Maar u hoeft niet persé ver van huis te gaan voor de Open Monumentendag 1989. Even als voorgaande jaren is er ook in dit ver band binnen de eigen gemeente Tholen heel veel te zien. Maar liefst dertien monumenten, verspreid over de zeven woonkernen, zijn geopend. Tussen 10.00 en 17.00 uur bent u van harte welkom in: Sint-Maartensdijk: Kerkgebouw Maar tensdijk (Hazenstraat) en molen „De Nijverheid" (Oudelandseweg). Scherpenisse: Ned. Herv. Kerk (Kerk- pad) en molen „De Korenbloem" (Westkerkseweg). Stavenisse: korenmolen aan de Molenweg. Sint Annaland: molen „De Vier Winden" (Bierenstraat) en de standerdmolen (Molendijk). Oud-Vossemeer: molen „De Jager" (Hiksedijk). Poortvliet: molen „De Korenaar" (Molenstraat). Tholen: voormalig stadhuis (Hoog straat), Gasthuiskapel (Kerkstraat) en de Grote Onze Lievevrouwekerk (Kerkgebouw Herv. Gem. aan het Kerkplein). Tijdens de Open Monumentendag con certeert gemeentelijk beiaardier Gerard de Waardt op de beiaards te Tholen en Sint Maartensdijk. Bovendien is niet uit te sluiten dat in de Onze Lievevrouwe kerk tijdens de openstelling een aantal organisten aan het werk zullen zijn. De Open Monumentendag wordt 's avonds om zeven uur afgesloten met een concert van het Gemengd Zangkoor „Canticum" en de muziekvereniging Nieuw-Vossemeer. Plaats van hande ling: tuin van de Gasthuiskapel aan de Kerkstraat te Tholen. De organisatie van het concert is in handen van het comité „Tholen Stad Actief' en de ver eniging „Huis en Heem". Alle aktiviteiten tijdens de Open Monu mentendag zijn GRATIS toegankelijk. In alle opengestelde monumenten wor den rondleidingen verzorgd of nadere informatie verstrekt. Van origine is Moussaka een Roe meens gerecht dat men al enkele honderden jaren in tal van variaties in alle landen op de Balkan en in Turkije kent. Het is een gerecht met vlees, tomaten, aubergines en rijst. Een komkommersalade, aange maakt met yoghurt smaakt er goed bij. Reken voor 4 personen op 500 a 600 gram magere lamslappen (bij voor keur gesneden van de bout). Voorts heeft u nodig: 200 a 250 gram droog kokende rijst, bouillontablet of -poeder, 4 a 6 tomaten, 1 middelgrote aubergine, 4 eieren en 2 a 3 eetlepels fijngeraspte kaas. Kook de rijst in bouillon gaar en droog. Maak het vlees droog met keu kenpapier en snijd het in blokjes (1 cm). Bestrooi het vlees met een mengsel van zout, peper en een beetje paprikapoeder. Ontvel de to maten door ze 30 seconden in ruim kokend water te leggen. Spoel ze daarna onder stromend koud water af. Snijd de tomaten in plakken. Was de aubergine. Verwijder de uiteinden en snij hem in plakken. Beboter een ovenvaste schaal. Schep de helft van de rijst erin en verdeel daarover de helft van de tomaten en aubergines. Leg daarop het vlees en spreid daar over de rest van de tomaten en auber gines. Dek alles af met de rest van de rijst. Klop in een kom 4 eieren los en voeg er wat zout en peper aan toe. Schenk het zo gelijkmatig mogelijk over het gerecht. Strooi er daarna wat geraspte kaas over. Plaats de schaal in het midden van een reeds tot 200° C. voorverwarmde oven. Reken op een oventijd van 35 tot 40 minuten. Tip: in plaats van lamsvlees kunt u voor de bereiding ook mager var kensvlees (hamlappen of filet) of kalfsvlees (fricandeau) nemen. Bereidingstijd: 20 minuten. Energie per portie: 2095 kJ (500 kcal) Hier komt dan 't vervolg op m'n eerdere schrieven, deze keer over 't 2e jaer van de huushoudschole. 't Was un druk jaer, wangt we wazze nog in de Bin nenweg, dat tetoal verouwerd was. In toen is 't er an de Molenlaan un nieuwe schole gebouwd, in die hae wiele as 2e klassers schoon helpe maeke in mit de inrichting mee magge helpe. Nou, dat was leuk in erg gezellig, in rommelig. De schole staet ter nog in is mit de jaeren uutgebreid. De ingang was vooran, un halletje in dan un gang mit lienks de trap naer boven in dan un goeie toiletruumte in 't spreekkaemertje van de directrice. Dan rechts de deur naer de groate keuken, 't was prachtig, aoles nieuw, de kastjes mit die mooie pannetjes in dat aoles eendere serviesgoed, bestek, moaie thee- in handdoeken, 't Was in de winter erg koud, wangt an de voorkangt wazze geen raemen, un keuken, leerden we toen, most op 't noorden weze, lekker koel. Noe dat hoa mun gewete! Acher de keuken was nog un waslokaoltje in un droagruumte, in berging voor schoanmaekspullen. We krege toen uutgebreid koke, in cake in koekjes bakke, aoles was nog te koap wangt het was nog vóór den oorlog. Boven was 't lekker licht, de trap op in dan was ter un gang in un naailo- kaol, in theorie-afdeling. Gelokkig wazze daer wel raemen op 't zuujen dus oak un stik waermer (der was wel verwaerming mar de zunne helpt oak mee). Mooie nieuwe taefels in krukken in un paer nieuwe naoimachienes, un echt paskaemertje. De overgurdienen hae wiele oak helpe maeke, 't was ongebleek ketoen in van gebleekt ketoen stroaken dur opgestikt, un heel karwei. De offisjele opening was druk, in we wazze wel zenuwachtig wangt we moste helpe bediene, in koekjes in cake die we gebakke hadde. présen tere, al die deftige maansen van vroeger uit 't bestuur, 'k zie jet nog un beetje voor me. Mevr. Mijs, mevr. Den Eerzamen, munheer D. Joppe van de boe renleenbank, 'k dienk dat ter nog aore maansen van de maatschappij van landbouw bic wazze, mar die konden we niet, in un hele drukte, wangt aoles most bekeke worre. In toen kon 't geweune lesprogram weer voarder gaen. In dat was toch spannend, wangt aoles most op tied klaer. We ginge toen boven kleren naeien, un rok in un bloes, de lapjes had moeder bie Cohen uut Dirksland gekocht, in laeter un jurk in 't aolerleste un mangtel, die hae 'k voor mun zusje gemaekt. We hadde oak nog handwaerke in daer hae we un breilap in un haeklap in smocklap gemaekt nog wel un stikje breie of haeke voor gebruuk. Stof versiere dat was ter nog niet bie. Oak babyverzorging kan ik me niet herinnere, wel hut vak gezinsverzorging. Munheer van Loo had plaets gemaekt voor munheer Den Eerzamen in toen kregen we les in de landbouwschole. Dat was heel aore kost. 't Was groenteteelt in bloemiste- rië, in un beetje pluumveeteelt, in aok nog wat boekhouwe. Ik vongt hut best, mun vaoder had un groate groentetuun in daer mocht ik best wat in doewe. Witlof dat was un héél nieuw produkt, dus dat hae we uutgepru- beerd, in dat gieng prima, 's Zeumers de wortels zoaie, in 's winters in de schure bie huus ze trekke. Niet veul maansen hadde dat toen, in we wazze mit zun negenen, dus veul noadig. Dan bloemisterië, dat was moai, dan ginge we naer de blommenkassen van Viskil an de Lange weg in dat was moai waerk, daer leerden we de verschil lende kamerplanten stekken in kweke in oak de tuunplanten scheure in pote, dus un tuuntje rond hut huus anlegge in ongderhouwe. 'k Bring hut soms nog in de praktijk! Jae, we hadde oak nog pluumveeteelt. Daer zag ik niet zo veul in, ik was oak geen boeredochter, mar van un annemer mit tuunliefhebberijen. in die hae ik oak. Ondertussen was 't mobelisaotie geworre in dat was voor verschillende maansen wel aerig spannend. We krege toen oak nog wat lessen in E.H.B.O., mar voorloapig hadde we dat niet noadig. In april deje me eind examen. Ik geloaf dat we aolemaele geslaegd binnen, dus de deure ging achter ongs dicht. In toen 10 mei brak de oiorlog uut, dat was héél wat, mar daer schrief ik niet De éérste oorlogswinter gaf juf Boekestein un vervolgkursus naeien, in daer bin ik oak op geweest in daer hae ik nu nog un fototje van. We staen bie de ziekant van de schole in op de grond zitte van links naer rechts: Hanny, Joop, Nel; staende van links naer rechts: ondergeteken de, Jaan, de juf, nog us juf dan Mien, janny, Annie, Alie. 't Was un gezellig groepje mar de oorlog ging verder, in de lessen over. Hier is oak nog voor de hoofdin gang het voltallige personeel. Juf Boekestein, de andere weet ik niet meer, en dan munheer Den Eer zamen mit zun puup en munheer Van Loo. De oorlogsjaeren wazze niet mak- keluk. Nae de oorlog is de schole goed gegroeid, in noe is ter un trugslag wangt ik zie niet veul meisjes in de omgeving, 't is aole maele zo verangderd dat onder wies. Dat was un kleine terugblik, mis schien weet un ander nog wat aores, dat zien we dan wel. Ik eindig mit de groeten van DIRKSLAND Uitslag Haasdonk, 66 km., 275 duiven. Ie duif 13.26 uur 1151 m.p.m. De eerste 50 prijzen: L.S. v.d. Baan 1, 20, 28, 37; N.H. v.d. Groef 2, 36, 45; Mevr. IJzelenberg 3, 18, 19, 27; Comb. C. Nagtegaal 4, 5, 7, 8, 29, 31,40,42; W. Nieuwland 6; Joh. Koppel- man 9, 10, 12, 13, 30; L Kleynenberg 11; Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! KI. de Jong 14, 17, 22, 26, 32, 38; J.C. Roodzant 15,21, 23, 25, 33, 34, 39,41.46, 47,48,49; J. Guldemeester 16; Comb, de Jong-Tieleman 24, 43, 44, 50; J.J. Don 35. INVMi 'MAK£U>AR> W££K£ND

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13