EIÜVIIDEft-fHEUWS Raad Dirksland kwam maar moeizaam van 't „veurhóód" Politieberichten Politieberichten De weg naar huis Schaken De Zwarte Pion Sleepboot „Hudson"/„Ebro" Oud papier en lorren voor mobiele kliniek in West-Pokot Jan Knape Mzn. No. 5829 De voorspelling van wethouder Kalle dat de gemeenteraad in zijn vergade ring van j.l. donderdagavond maar moeilijk van 't „veurhóód zou komme", is helemaal uitgekomen. De 27 ingekomen stukken bleken minstens zoveel spreekstof te bevatten als de overige agendapunten. De vyeigerachtigheid van de nieuwe brandweerwagen van Herkingen, een „belachelijke situatie" noemde de raadsvoorzitter burgemeester Oversier dat, voerden we al in het nummer van j.l. vrijdag ten tonele, een dieptepunt, maar er waren ook hoogtepuntjes. Tegen 't vloeken Werklozen? Subsidiëring muziekschool Familiehuis WMZ „Geldershof Goedereede Diefstal/inbraak Dagopvang Aanrijding met gewonde Illegale recreatie Middelharnis Diefstal fiets Opgevoerde bromfietsen Illegaal storten van puin en afval Diefstal uien Gesignaleerd persoon. Goereese kotter naar Engeland VERVOLGVERHAAL - 29 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 De heer Koningswoud (SGP) voerde er zo een aan, de aanbieding van de begro ting 1990 van het Werkvoorziening schap „Binnenhof". In de begeleidings brief las de heer Koningswoud dan toch maar dat in de eerste vier maanden van dit jaar 10 werknemers naar het vrije bedrijf zijn doorgestroomd. Bijzonder deugd deed het de heer Koningswoud ook bevestigd te zien dat ondanks de budget-financiering de oorspronkelijke opzet van „Binnenhof niet uit het oog wordt verloren, namelijk de zwakkeren te helpen aan een menswaardig bestaan. Na al de gehoorde kritiek vond de heer Koningswoud het op z'n plaats deze positieve waardering te laten horen. De Bond tegen het Vloeken kon op z'n wenken worden bediend, in de Dirks- landse Alg. Politieverordening staat al - zo wist de heer Koningswoud - sinds een aantal jaren een verbod Gods Naam te misbruiken en/of iemand te bele digen. De heer A.C. van Rossum (SGP) mop perde nog na over het feit dat Dirksland niet of nauwelijks voorkomt in de Nota Beslispunten Zuid-Holland-zuid, ter wijl de strekking van die Nota van groot belang is voor de toekomst. „Er is geen hoop op de voortgaande ontwikkeling die we graag zouden zien", betreurde de heer Van Rossum en hij hekelde dan ook de opstelling van het Provinciaal bestuur dat weliswaar medezeggen schap en inspraak lijkt te geven maar dat tenslotte niet anders dan decreteert. De raadsvoorzitter bleek de moed nog niet te hebben opgegeven. „We proberen eruit te halen wat er in zet", verzekerde hij, zich daarin door de hele raad gesteund wetend. De heer P. Dijkgraaf (SGP) haakte in op de inhoud van het verslag van de kom missie Sociale Zekerheid. Het door de werkgevers geschetste beeld dat de grootste moeite moet worden gedaan om ongeschoold produktiepersoneel aan te trekken, leek hem niet conform de werkelijkheid. De werkelijkheid is, aldus de heer Dijkgraaf, dat die werkge vers geen belangstelling hebben voor boven 25-jarigen, terwijl er in die leef tijdscategorie belangstellenden te over zijn, meent althans de heer Dijkgraaf Geen enkel woord, deze keer, over de gehouden open inschrijving naar het beheer van „De Schakel" te Dirksland. Mevr. Groenendijk-Kleijn die in de raadsvergadering van 30 juni tot beheer der werd benoemd, trok zich terug naar aanleiding van de gang van zaken rond die besluitvorming. In de septemberver- gadering zal de raad wellicht een voor stel worden gedaan nu enkelen heb ben gesolliciteerd. Nadat een aantal voorbereidingsbeslui- ten vrijwel zonder bespreking onder de hamer waren doorgegaan, dienden zich een aantal voorstellen tot het nemen van verkeersmaatregelen aan en daar had de raad meer op te zeggen. Gele strepen bij de Rabobank te Dirksland om te voor komen dat de geldtransportauto steeds gehinderd wordt door geparkeerd slaan de wagens, precies voor de kluis; de heer G. Robijn is er niet echt van overtuigd dat het zal helpen, zeker niet als er op de naleving onvoldoende toezicht wordt uitgeoefend. Ze mogen trouwens ook niet aan de andere kant staan, wist de heer G. Robijn. Daar is namelijk de uit rit van dokter Zoon; „....stel je voor dat hij voor een bevalling geroepen wordt en z'n weg door bankbezoekers versperd vindt. Als 'ie op 't fietsje mot, is 't kind al geboreü" 't Was duidelijk dat de heer Robijn niet in het goede effekt van de „gele strepen beweging" durfde geloven, maar de voorzitter kwam hem, als hoofd van de politie tegemoet: de politie wordt gevraagd alle klanten van de Rabobank die verkeerd parkeren te bekeuren! Ook in Herkingen werd een parkeerver bod ingesteld. Door het plaatselijk ver breden van het trottoir aan de Molen dijk stagneert de doorstroming van het verkeer doordat ter plaatse van de weg versmalling wordt geparkeerd. Ook hier vreesde de heer Robijn dat er de hand mee zal worden gelicht. De heer L. van Prooijen was zelfs tegen de maatregel omdat het voornamelijk gaat om brede landbouwvoertuigen. „Ik werk er niet aan mee dat iemand een bekeuring kan krijgen doordat hij onvoldoende ruimte laat voor voertuigen die de wettelijk toe gestane breedte overschrijden", was de filosofie van de heer Van Prooijen. De rest van de raad ging wel akkoord. Het parkeerverbod is temeer nodig omdat het trottoir terwille van de veilig heid van de voetgangers met paaltjes is afgezet, waardoor het trottoir het elkaar passerende verkeer geen enkele ruimte biedt. Nu de raad van Middelhamis besloten heeft subsidiëring van lessen aan leer lingen uit andere gemeenten te beëindi gen, heeft de Stichting Muziekschool Goeree-Overflakkee de overige gemeen ten gevraagd de subsidiëring over te nemen. De raad ging unaniem akkoord met het voorstel de in Middelharnis gevestigde muziekschool per Dirks- landse leerling een subsidie van ƒ350,- te verstrekken, tot een maximum van 7000,- 's jaars. Aanvankelijk zou wor den voorgesteld het maximum aantal te subsidiëren deelnemers tot 20 te beper ken, maar op initiatief van mevr. Tuin- stra werd aan het aantal geen limiet gesteld. Het mogen er wat de raad betreft dan ook best meer zijn, maar het subsi diebedrag zal daardoor niet worden verhoogd. Het voorstel een bijdrage te verlenen aan de inrichting van het te bouwen familiehuis naast de Dr. Daniël den Hoedkliniek te Rotterdam, vond aller bijval. Verschil van mening bestond alleen over de hoogte van de ter beschik king te stellen sympathiebijdrage. Leen van Prooijen (Gemeentebelang) vond de voorgestelde ƒ750,- te weinig. Hij berekende dat 5 miljoen regiobewoners samen 1,5 miljoen op zouden moeten brengen, 30 et. per hoofd derhalve, waarop de heer Van Prooijen voorstelde een bedrag van ƒ2250,- beschikbaar te stellen. ook de PvdA-fraktie hinkte op twee gedachten, 1500,- werd van die kant gedacht waaraan door partikulier initia tief nog 750,- toe te voegen ware, zodat ook een bedrag van ƒ2250,- bereikt zou worden. Om de frakties gelegenheid tot beraad te geven, werd zelfs een schorsing ingelast, maar de besluitvorming leerde tenslotte dat het voorstel van het College, een dubbeltje per inwoner, werd aangeno men, nadat de raadsvoorzitter had ver zekerd dat méér niet hoeft, nadat het Rotterdamse bedrijfsleven het „buiten gewoon vorstelijke" aanbod heeft ge daan de ruwbouw aan te bieden, waar door het totaalbedrag van 1,5 miljoen belangrijk wordt gereduceerd. De raad verklaarde zich bereid alsnog wat bij te passen zo dat later nodig zou blijken te zijn. Van Dirkslands raad geen verdere fi nanciële medewerking aan het WMZ- projekt in Indonesië. Het waterleiding bedrijf heeft al 100.000,- bijgedragen aan een projekt in het kader waarvan een ziekenhuis aan een goede water voorziening werd geholpen, maar de raad meent dat het daarbij zou moeten blijven. Ontwikkelingssamenwerking wordt geacht een taak voor de rijksover heid te zijn. Uit andere frakties werd geen bijval ver leend aan de suggestie van de heer Eshuis (PvdA). Hem leek het niet be zwaarlijk dat zo'n projekt uit de begro ting van de WMZ gefinancierd zou worden en dat achtte hij mogelijk wan neer de m^-prijs met een cent verhoogd zou worden. Per gezin zou dat ongeveer ƒ3,- betekenen, zijnde de prijs van een fiinke sproeibeurt van de tuin. De heer L. van Prooijen voelde er niks voor. „De burgers kunnen zelf wel uit maken of ze wat extra's willen fourne ren", vond hij. Ook van de SGP kwam dat geluid: „Hulp aan dat ziekenhuis, prima, maar laat de WMZ zich voorts bij zijn leest houden", vond de heer Van Rossum. De raad stemde ermee in „te doen wat de Provincie te weinig doet", zo formu leerde het de voorzitter. „Geldershof' praktiseert namelijk de „kortdurende opname" van bejaarden die een tijde lijke verzorging behoeven, maar ont vangt daar, van Provinciewege, een onvoldoende vergoeding voor. Zonder financiële hulp van de gemeente zal met die extra zorg gestopt moeten worden. Om dat te voorkomen stelde de raad een krediet van ƒ7630,- voor 1989 en 7806,- voor 1990 beschikbaar. De SGP verbond zich echter niet aan subsidië ring voor 1990, hoezeer deze fraktie ook met het doel sympathiseert. Het lijkt de fraktie dat óf wijziging van het opname- beleid moet worden toegepast óf dat andere financieringsbronnen dienen te worden aangeboord. De heer Eshuis (PvdA) huiverde van de consequenties die het zou hebben wan neer de „kortdurende opnames" zouden moeten worden gestaakt. „Een eenzame oma die echt hulp behoeft zou dan De afgelopen week werd er in een woning te Ouddorp ingebroken. De dader verschafte zich de toegang door eerst de sponningen uit de achterdeur weg te nemen en vervolgens de ruit er uit te halen. In de woning gekomen durfde hij niets weg te nemen. Na de aangifte werd een onderzoek ingesteld waarbij een 16-jarige inwoner van Ouddorp werd aangehouden. Hij bekende dit feit en bekende tevens, dat hij in het zwem bad te Stellendam 6 maal geld uit een portemonnee ot een portemonnee had ontvreemd. Later bekende hij ook nog, dat hij in het begin van dit jaar ook al in deze woning had ingebroken en daar een geldbedrag had weggenomen. Bij een winkelbedrijf in Ouddorp werd een krat bier ontvreemd. Uit een schuur bij een woning te Goedereede werd een doppendoos weggenomen. Te Ouddorp werden 15 coniferen uitge stoken, waarvan er 6 werden meegeno men. De schade bedraagt ongeveer 150,- De afgelopen week werden er in de gemeente Goedereede 2 fietsen ont vreemd. gevonden fiets kon aan de eigenaar worden teruggegeven middels de aanwezige postcode. Op de Kabbelaarsbank te Ouddorp werd een sportboot aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat deze in België was ontvreemd. De boot kon aan de eige naar worden teruggegeven. Vernielingen Op het fietspad achter de Jonkerstee te Ouddorp werden 2 houten zitbanken geheel vernield. Schade 710,—. Bij de ingang van de Kwade Hoek wer den de afgelopen week enkele vernielin gen aangericht. Diverse borden, een hek, een vuilnisbak en een informatie bord van 500,— werden zwaar be schadigd. Te Stellendam werd een personenauto met een scherp voorwerp bekrast. In Ouddorp werd met een luchtbuks enkele malen op een poes geschoten, waarbij de poes door enkele kogels werd verwond. Een en ander moest operatief worden verholpen, hetgeen een reke ning van 800,— opleverde. Verkeer De afgelopen week werden er 3 brom fietsen uit het verkeer genomen. Bij onderzoek bleek, dat deze zwaar waren opgevoerd. Voor 1 bestuurder was het niet de eerste keer en deze bromfiets werd dan ook inbeslag genomen. Van een andere bromfiets werd het gehele motorblok inbeslaggenomen. Onverzekerd rijden In de maand juni vond te Stellendam een aanrijding plaats waarbij de schade onderling werd geregeld. Later bleek, dat een van de partijen, welke schuldig was aan de aanrijding, niet verzekerd was. Bij een controle werd deze auto rij dende aangetroffen. Het gevolg was dat de bestuurder 2 maal een proces-verbaal terzake het onverzekerd rijden kreeg, de auto alsnog kon verzekeren en de thuis, alleen, moeten creperen, en dat in onze zogeheten zorgzame samenle ving", stelde hij wat bitter vast. Dagopvang, dat zal volgens de heer L. van Prooijen een deel van de oplossing zijn. Ouderen zoeken een tijdelijke opname soms om enige tijd uit de een zaamheid te zijn. Een dagopvang kan hen ook aan de begeerde sociale kontak ten helpen. De heer Van Prooijen heeft in de kosten daarvan geen bezwaar: „Er worden ook miljoenen aan het milieu besteed en wij verbouwen het zwembad voor zeshonderdduizend gulden", ver geleek hij. Uit het antwoord van wethouder Groo- tenboer bleek dat er aan realisering van een dagopvang voor ouderen gewerkt wordt; er zit perspektief in. schade van de aanrijding zelf moet beta len, uit dit alles blijkt wel dat het een goede zaak is dat de politie bij iedere aanrijding wordt gewaarschuwd, zodat deze problemen voorkomen kunnen worden. Op zaterdag 26 augustus vond op de Vrijheidsweg ter hoogte van de inrit naar de Klepperstee een aanrijding plaats. De bestuurder van een personen auto verleende geen vrije doorgang aan de bestuurder van een motorfiets toen de personenauto links af sloeg de inrit in. De bestuurder van de motorfiets moest met een heup- en dijbeenbreuk in het ziekenhuis worden opgenomen. De afgelopen dagen werd 13 maal proces-verbaal opgemaakt terzake het illegaal overnachten in de gemeente Goedereede. Het komt nog regelmatig voor dat er onafgesloten fietsen worden gestolen. Op die manier wordt het personen die er op uit zijn om fietsen te stelen wel erg gemakkelijk gemaakt. Ons advies is dan ook, „Zet uw fiets op slot, zelfs al staat hij bij u voor de deur." Het laten graveren van de postcode kan bij de meeste fiet senhandelaren in de gemeente geschie den, of nadat dit in de regionale kranten heeft gestaan, bij de plaatselijke politie. Door motorrijders van de verkeersgroep der rijkspolitie te Dordrecht zijn de afgelopen week enkele bromfietsen uit het verkeer gehaald, die opgevoerd waren en veel te snel reden. Het is deze week weer enkele malen voorgekomen dat er afval werd gestort op niet daarvoor bestemde plaatsen. De politie van Middelharnis wil nogmaals een ieder op zijn verantwoordelijkheid m.b.t. het milieu wijzen, zij verzoekt dan ook om getuigen van dergelijke feiten zich te melden, zodat onzerzijds stap pen kunnen worden ondernomen. Een inwoner van Sommelsdijk deed aangifte van diefstal van vijftien zakken uien, die nog op het land te drogem stonden. Bij een naamscontrole van een persoon, die afgelopen week, met vergunning van de gemeente, koeken aan het venten was, bleek dat tegen hem nog een onvoorwaardelijke geldboete van ƒ750,- liep. Nadat deze rekening was vereffend, is hij heengezonden. Het bericht in het j.l. vrijdagnummer over de poging om de voormalige sleep boot „Hudson" voor sloop te behoeden, heeft vanuit Stellendam een reaktie gekregen. De in 1938 gebouwde zeesle per „Hudson", die in 1962 werd omge doopt tot de „Ebro" is van 1964 tot 1977 eigendom geweest, niet van een Vissers combinatie -, maar van vis- en garna- lenhandelaar Dirk de Jager te Stellen dam. Van hem was het initiatief de sle per tot varende ijsfabriek te bestemmen, met als ligplaats de Delta-binnenhaven. Als zodanig heeft de „Ebro", onder de naam „Johan-Dirk" prima dienst ge daan als produktieplaats van schilferijs voor de visserij. In 1977 werd de varende fabriek verkocht aan de heer H. Tanis van Goeree-Havenhoofd die hem in middels heeft verkocht aan een Han delsonderneming te Hendrik Ido Am bacht. Gepoogd wordt nu voldoende geld bij elkaar te brengen (50 a 60.000,-) om de voormalige „Hudson" weer in oude staat te brengen. OUDDORP Op D.V. zaterdagmorgen 2 september komen wij langs om uw oud papier en lorren en tevens uw kleding die u op wilt ruimen. Wilt u alles voor half negen aan de weg zetten? De kom van de gemeente wordt D.V. dinsdagmiddag 5 september opgehaald, na 3 uur. Wie ons weer wil helpen is van harte welkom om half negen aan de Duinker kerweg 6. Opbrengst deze maand is: oud papier1134,- lorren100,- gift50,- 1734,- Mooi bedrag deze maand. Hartelijk dank voor uw aller medewerking, zowel in het sparen, geven en ophalen. De zendingskommissie Op maandag 11 september begint het schaakcompetitiefeest van De Zwarte Pion weer. Ook de kersverse kampioen van Goeree-Overflakkee, de heer C. Bakelaar uit Middelhamis, zal hoogst waarschijnlijk van de partij zijn. Na tuurlijk is elke felle schaker (en welke echte liefhebber is niet fel aan het begin der nieuwe competitie?) belust juist die kersverse kampioen een veeg uit de pan te geven van jewelste! Want nu komt het er opaan of C. Bakelaar oud zw. pion lid en op moment van spelen Kampioen schap 1989 huisschaker, ja dan nee kans ziet in het nieuwe seizoen 89/90 bij de absolute top der zw. pion te komen, het geen ongeveer hetzelfde is als Flak- kees kampioen! Getoond zal moeten worden of z'n Flak- kees kampioenschap een beetje een geluk was of terdege gefundeerd? Ik hou het erop dat hij weliswaar verdiend kampioen werd maar wel via een kracht explosie die niet 40 weken lang kan wor den volgehouden. Met C. Bakelaar als lid wordt het nieuwe seizoen bijzonder belangrijk dat staat nu al vast. En wat Cees betreft, we wensen hem alle kracht toe, want het zal moeilijk worden. En om u alvast in de schaaksfeer te brengen het volgende diagram. Een sterk correspondentieschaker van Flakkee (z'n naam noem ik niet!) dacht op d4 een pion te kunnen pakken (rui len). De computer MACH3 de tegenspe ler met zwart deed echter een andere verrassende zet waarop wit die vele uren had nagedacht meteen kon opgeven. De vraag is nu: waarom is Pe2 x d4?? een blunder? J.C.H. De Noordzeekotter GO 21 Elizabeth, tot voor kort eigendom van W. en J. Lokker, vaart thans voor Engelse rekening (de Colne Shipping C. uit Lowestoft) onder de naam St. Davids. Het 16.10 meter lange schip, uitgerust met een 1600 pk Deutz motor, werd in 1980 door Maaskant geleverd, aan de firma Lokker. Ze is vanavond vol vertrouwen, „as je 't mi' mekaore mar seens bint, wasjoe". Ze heeft het al eens eerder zo gezegd. Het huwelijksgeluk is dikwijls het on derwerp van lichtvaardige spotternij. Zo doet Jaap: „Ik hoar het je zegge, meid.... mag 'k mar zoa bluuve!.... koekeroe!".... Hij bootst niet onverdienstelijk het geluid van een koerende woudduif na, het moet Betje's verliefdheid belachelijk maken. Die krijgt er een kleur van, maar ze kan toch niet vinden dat Jaaps woorden haar onaangenaam aandoen. „Me zalle d'r nog een vierpiel voor ofsteke, Betje". Jaap komt van zijn stoel om een sigaar uit het kistje te nemen, dat op de schoorsteenlijst is neergezet. Willem is luidruchtiger dan gewoonlijk, hij lacht om alle grapjes, hij probeert ook zelf grapjes te maken. De anderen vinden het opmerkelijk. Jaap z'n vrouw zegt er van: „Je ken toch merke, dat 'n pas getrouwd is, eh!" En Kees: „Je zou mar zegge: hie heit een borreltje op". Willem draait een halve slag op zijn stoel om, zo kan hij Kees in z'n gezicht zien. Zijn blik valt op de oude moeder in de kamerhoek, haar gezicht staat strak, de mond fel toegebeten, de ogen staren hem aan. Het maakt hem plotseling stil, het rumoer van de brui loft is weg, het lijkt wel of hij alleen met zijn moe der in de kamer is. Haar ogen hebben de zijne ontweken en staren nu naar een punt ergens op de muur. En op het versteende gezicht ontcijfert hij de vele lijnen door het leven daarin gegroefd.... Hij ziet dit leven plotseling anders dan hij tot nu toe gedaan heeft. Ze zit daar van iedereen verla ten, alsof de gezelligheid haar heeft uitgewor pen,.... en tevens als iemand, die zich moedwillig heeft afgescheiden. Ze is boos, echt boos. Omdat hij zolang naar haar gezicht blijft kijken ziet hij, dat ze ook verdrietig is. Het is nauwelijks waar te nemen, omdat de mond zo fel is toegebeten, en omdat ze verleerd heeft om licht achter haar ogen te branden. Zonder dat hij het zelf weet zit hij te knikken en te schudden met zijn hoofd als iemand, die met zichzelf een ernstig gesprek voert. Ze hebben over zijn moeder gepraat, ze heeft geen cadeau gegeven, Betje heeft lelijk gezegd: „Wel niks!" Hij peinst er zó lang over tot het een verdriet in hem wordt. Hij hoort weer hun afkeurende stemmen en hij ziet de minachting in hun ogen. Zijn moeder heeft misschien geen geld gehad om een cadeau te kopen, ze is weggegaan toen de geschenken voor de dag gehaald werden. Dat zegt hem iets nu hij zelf zo gelukkig is, er is een nieuw leven voor hem open gegaan.... Betje, en al die broers en zusters, deze gezelligheid, er zijn plezierige mensen om hem heen, hij heeft al te lang zijn leven gesleten met zijn moeder.... Het vereenzaamde gelaat van de oude vrouw heeft hem bijna met een forse ruk teruggetrokken in zijn trieste bestaan van gisteren en eergisteren. Maar hij houdt vast.... Hij zal zijn moeder meene men, het leven kan nog anders voor haar worden, als ze zelf anders wordt. Het is bij hem zó gemakkelijk gegaan, dat hij geen moeilijkheden ziet. Hij gaat iets tegen haar zeggen; hij verzint om iets te vinden, dat gezegd kan worden tegen iemand, die door het leven is uitgeworpen, en die zich ook moedwillig heeft afgescheiden. Betje trekt aan zijn arm: „Noe had je daernet zoa'n hoap drukte en noe zei je weer geen boe of bah!".... Hij rukt zich los.... Ze heeft men daarstraks ver wijtend aangekeken om het cadeau, dat zijn moe der niet gegeven heeft.... Hij komt langzaam tot zichzelf wil weer goedmaken, dat hij de mouw van zijn boezeroen onwillig van tussen haar vin gers heeft weggetrokken. Hij doet verwonderd: „Zoo,.... hoe laet is 't al?" Hij heeft geen besef van de tijd. „Foei", zegt Betje, „mo' je de mensen noe al naer bed jaege?" De oude vrouw gaat het laatst van allen weg. Wil lem belooft: „Ik komme mergenaevend wel es bie je kieke". Als ze met hun beiden zijn achtergebleven, lucht hij zijn verdriet: „Ik ken d'r toch niks an doeë, dat moeder niks gegeve heit".... „Welneent jongen, dat weet ik wel".... „Nó. waerom hei je d'r dan mit heulie over gepraet?!" Ze wacht lang voordat ze het antwoord geeft: „Ik gloave, dat ze toch noait m'n moeder zal worre".... Hij onderstelt: „Ze heit dienkelijk geen centen gehad om wat te koapen". Betje kijkt hem ongelovig aan. „As moeder inder- tied zoaies overkomme zou weze, dan zou ze 't uut d'r mond gespaerd ha, al was het voor nog zoa'n kleinigheid".... Ze schudt haar hoofd: „Me worre 't er noait over seens, lae m'n d'r mar nie meer over praete".... En dan, in een opwelling van tederheid: „Ik hawe joe, eh Wullem".... Hij knikt langzaam: „As je daer dan blieë mee bint, Betje, dienkt er dan om, dat je mien an m'n moeder te danken heit!" En terwijl de oude vrouw de sintels uit de kachel vist met haar handen en er alvast papier en hout inlegt voor morgenochtend, ruziezoekt ze: „Mo' je begriepe.... gaene ze aol die rommel voor den dag kraauwe! Waer doen ze dat voor? Of dat ik centen hawe voor cadeaus! En al had ik centne, of dat ik dan mit cadeaus an zou komme zeule as ze zóa de deure bie je uut loape.... je laete zitte as een ouwen, versleten hond! Ik had eigenlijk mar weg motte gaen mar dat laet je dan nog voor de mensen".... ACHTSTE HOOFDSTUK Willem wacht niet met naar de catechisa tie te gaan totdat het weer winter is; hij vindt het beter, na veel beraadslagin gen met zichzelf, om het niet uit te stellen. Dat heeft een bijzondere reden. Het trieste, vereen zaamde bestaan van zijn moeder heeft in de laat ste dagen een diepe indruk op hem gemaakt. Hij begint er zich rekenschap van te geven, dat zó het leven van een mens is buiten God en met een „open geweten". Onder een „open geweten" ver staat hij. dat zijn moeder niet het bestaan van een Almachtig God zou durven ontkennen. Ook gelooft ze in de Bijbel als in Zijn Woord; ze weet, dat Jezus Christus de Zoon van God is en de Ver losser van zondaren; ook, dat ze niet tot de ver loste zondaren behoort. (wordt venolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5