EIIIVI1DEI1-niEUW5 Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Goed nieuws over kanker SGP wil lagere grondprijs in kleine kernen Tholen RTM autobussen op de eilanden Varkenssteaks met salami en kaas POOLSHOOGTE OVER POLEN Open dag computer hobby club Lente, zeumer, herfst en winter Jeugdwerk ZOJUIST VERSCHENEN: 3e Blad VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 No. 5828 Informatierubriek van de STICHTING FLAKKEESE HULPGOEDEREN POLEN Het is de bedoeling met deze rubriek de lezers op de hoogte te houden van de nieuwtjes en wetenswaardigheden die betrekking hebben op hulpverlening aan Polen. SITUATIE HEDEN Zoals u uit de media gehoord zult heb ben is het momenteel slecht in Polen en benaderd deze situatie de krisis van '80- '81. Het land zit in een diep dal, en op dit moment van schrijven zonder regering. Er moet een nieuwe gevormd worden maar dat stuit op nogal wat problemen. Het financieringstekort is enorm groot, de ontwaarding van de munteenheid is aan de orde van de dag, de lonen stijgen naar verhouding niet, terwijl de prijzen van de consumptiegoederen enorm zijn gestegen. Men spreekt van 400 a 500%. De aanvoer van de levensmiddelen is slecht, en als er aanvoer is kunnen aleen de rijken zich daarvan voorzien. Het vlees was voorheen op de bon, nu dat is vrijgegeven is ook dat onbetaalbaar. Suiker geheel geen aanvoer, meel schaars. Van een familie gehoord die pas terug zijn uit Polen (op dit moment staat er in heel Warschauw niet zoveel als bij ons in een grote supermarkt). Het is teveel om op te noemen, maar het moet wel onder ogen gezien worden, dat van dit alles, de grote en arme gezinnen de dupe worden. Daarom is juist nu ONZE HULP zo op z'n plaats, al lijkt het misschien een druppel op een gloeiende plaat. Toen ik in Nieuwe Tonge op de laegere schole gieng, zoo'n 60 - 65 jaer geleeë, wat een tied is dat noe toch. Je kan het je eigen niet indienke dat ik noe al zoo'n oud mens bin. Mar van de kinderen en de kleinkinderen mag ik dat niet zeggen en dat houdt de moed d'r in. In dien tied had je de weunsdagmiddag vrie van schole en je most zaeterdags-ochtends oak nog naer schole. Mar om kort te gaen, m'n vrien dinnetjes en ik giengen altied naer buten durp, blommen plokken. Dat begon zoo. Het Korteweegje was al buten durp. An de lienkerkant was een wei mit koeien en grote boamen, populieren die konden mit harde wind zoo prachtig raetele, daerom zeker raetel-populieren en daerlangs een sloat. An 't einde van 't weegje stonden veul boamen mit een hoagen diek. We giengen al speulende daer dikwijls heen, oak mit kinderwaegens en dan mar speulen. En aneens zag ik an de andere kant van den diek een blauwe gloed en wat dienk je, bosviooltjes (Maartse viooltjes) en wiele voorzichtig plokke tot we een rukertje hadden. Dat gieng dan als een grote schat mee naer huus, je rook zo of en toe zoo'n lekker luchje van die viooltjes. Er was in huus altied wel een leeg odekolonje-flesje te vinden om die blommetjes op te zetten. Toen warre d'r nog geen blommewienkels, dus ieder blommetje was meegenomen als de eerste Lente-bode. Dan giengen we weer op pad, alles loapende (de fietsen stonden toe nog niet voor de deure) om wilde roosjes te plokken, den diek bie den trem, bie van Es. Hoe we die noe plokkende weet ik niet meer, want als je daermee thuus kwam waere de meeste blaedjes d'r al ofgevalle. Zo kwam dan de Zeumer. Naar den diek bie Buth, de kaamemelksblom- men (margrieten) weer plokken mit de bevertjes (schuddebolletjes). Die kon je bewaere voor de winter, ieder jaer zeg ik tegen m'n man even kieke (langzaem rieje) of er al wat bloeit. De klaprozen (papavers als onkruid) die tussen de kaamemelksblommen en bevertjes, was een mooie ruker en dan niet te vergeten, de meidooms mit de meulenaers (meikever). Tussen licht en donker gieng je die vangen, je douwde ze in een glaezen potje dat al zo vol mit takjes zat, dat het beest haest geen plekke meer had. D'r waere nog kinders die dan een draedje om z'n poot deden en dan most dat beest vliegen, nee, dat hao ik niet gedaen. Tussendeur in de kerkgracht torren vangen, geduldig op je knieën zitten langs de rand, zitten wachte, kwam er een tegen de kante, dan sloeg je gauw je hand d'r om en je had h'm, of niet. Oak in een glaezen potje. Op een keer stong ik ze te tellen en daer kreeg ik een douw tegen m'n elleboge, flesje uut m'n handen, flesje in gruzelementen en de torren weg. Die joon die dat deed had z'n klompen uutgeschopt en kwam zo angeloape. Ik zie z'n klom pen nog staen, dat was toch zo gemeen en hie mar lache. Ik weet nog wie 't is, ik zal geen naem noemen, want wie weet wat voor een goeie man, vaoder en grootvaoder hie geworre is? Mar toen was het vreesluk gemeen. En dan als we blommen en plantjes moste poten, m'n vriendinnetjes weun- den an den Stovendiek, haelden we klein laddertje, namen een blikke of emaille schaele mit een ouwe lepel, de ladder tegen den kopboam (knot- wilg) en dan schepte daer de aerde uut, de fynste blomaerde die je kan dienke. Dat hele geval gieng dan thuus op de kookkachel en mar roeren en scheppen. Ik wist toen nog niet waer dat voor was, aerde koken, mar dat was zeker voor de beesten die er in zatte. Ik hao d'r nooit geen uut zien kna pen. Die moeders vonden dat altied mar goed, want wat maekte je dan toch een troep, want d'r zal wel us een krumeltje naest gevalle weze, daer had je toen geen zurge over. In de herfst an den diek van den hoek van Sint Jaepe kattendoom, dat warre roze blommetjes en groene blaedjes mit lange wortels en daer most je dan hard an trekke en als die wortel dan uutschoot rolde je mit z'n allen ondersteboven en een lol datje dan had. Je voog die wortel schoon en dan kauwde je daer op, lekker was het niet een soort kalmoes. Er waere oak van die kleine gele blommetjes die noemde je dan schoentje en muultjeen oak die blauwe blommetjes an hele ranken waer laeter peultjes ankwammen, verder pispotjes, wit en rose, groot en klein die waere zo verlept en die kon je niet meeneme. In oktober braemen plokke tussen prachtige spinnewebben dwars over de sloten en dan van die grote grieze spinnen in zo'n web; Er was altied wel een voorloaper in de sloot die er het eerste deurliep griezelig die raggen. Oak kastanjes raepe, prachtig mooie groene basten (bolster) en dan die kastanjes zo glanzend mooi, mit de beukenootjes, die warre meestal leeg en zo kommen we langzaam an het naejaer mit brullende biggen, stormachtig en veul kastanjeblaeren op de straete. Winter en als het dan vroor waere er andere blommen, de iesblommen op de raemen met een tied voor gezellige spelletjes in huus, en Zondags kwam de braem van pas, braememoes mit griesmeelpudding. Noe hou ik op anders duurt het te lange en ik hoa altied een hekel aan dat herhalen om alles van vroeger mooi en goed te vinden en dat is niet m'n bedoeling, inkel mar hoe je de Woensdag- en de Zaterdagmiddag besteedde. D. E.A.R.-W. Aan de inzender of -ster van 't stikkie andievie inmaeke, uit Eilanden Nieuws van dinsdag 8 augustus. Tegen slakken binne d'r verschillende methoden. Je kan ze vange deur aer- pels uut te hollen, in die mit de uutgeholde kant op de aerde te leggene, dat is voor slakkies zonger huusies. Je kan ók kleine blikjes mit bier in de grond zette. Dan kan je nog eierschellen fien maeke, in rond de planten strooie. In dan nog broeinetels rond de planten, want daer houwe ze hele- maele niet van.'k Bin zelf een erge voorstander van tuinieren zonger gif- 'k Hope mar dat u der succes mit heit. Een groet van mevr. M. Padmos, Rockanje. Regelmatig worden wij benaderd met de vraag wat te doen met BRIEVEN waarin gevraag wordt om hulp. Deze komen uit een bepaalde hoek van Polen, met name uit Suwalki. De brieven worden geschre ven door een handig iemand, die om hulp vraagt en deze opstuurt naar een Hollandse famihe, die hij kan bemach tigen, waarschijnlijk tegen betaling. Reageer hier a.u.b. niet op; stuur de brie ven graag door aan ons. We zullen pro beren de brieven te sommeren, en deze handelaar te vragen er mee op te houden. U ziet er zijn ook handige personen, die zich over de rug van de armen willen verrijken. Als men van plan is om een familie in Polen te gaan BEZOEKEN, willen wij u adviseren lid te worden van de vereni ging V.H.P. te Veendam. Deze vereni ging kan voor een grote korting op de wisselplicht zorgdragen, visum en der gelijke kan verzorgd worden. De contri butie is beslist laag te noemen. Wist u ook nog dat er honderden gezin nen via de Stichting „Sztateta" om hulp vragen? U kunt ze daarin helpen, door een adres aan te vragen bij de familie Van Dijk. Een middelbare school in Poznan zou graag via BRIEFWISSELING in kon- takt willen komen met scholen die hierin geïnteresseerd zijn. De korres- pondentie graag in het Duits of Engels. Mogelijk met uitwisseling in de toe komst. Met dit schrijven wordt de KLEDING- STOP die de gehele vakantieperiode heeft geduurd, weer opgeheven. Men kan de gebruikte en nieuwe kleding weer op de vertrouwde adressen inleveren. De Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen organiseert in oktober weer een KERSTAKTIE voor Poolse kinderen. Laat het nu we op eigen benen staan als stichting, een grandioos succes wor den. De ONKOSTEN die wij als stichting maken om alles rond te krijgen zijn hoog, daar staat tegenover dat er weinig geldmiddelen binnenkomen, vergeet dus ons bankrekeningnummer niet: 1409.91.999. Verder nog even dit!! Mocht u iets ter ore komen, in negatieve of positieve zin, laat ons iets horen, dan kunnen we mis schien hier iets aan doen. Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen p/a Molendijk 79 3255 AM OUDE TONGE Tel. 01874-1824 Ooltgensplaat-Achthuizen-Langstraat Landelijke kollekte Nederlandse Kankerbestrijding Ook dit jaar zetten 90.000 koUektanten zich in voor de kankerbestrijding in Nederland. Tussen 28 augustus en 10 september kunt u een kollektant(e) van de Nederlandse Kankerbestrijding/Ko ningin Wilhelmina Fonds verwachten. De kollektant(e) is in het bezig van een legitimatiebewijs. Dit jaar bestaat de Nederlanse Kanker bestrijding 40 jaar. In 40 jaar zijn opval lende resultaten bereikt bij het opsporen en de behandeling van kanker. Tegen woordig geneest gemiddeld 50% van alle kankerpatiënten. Van kinderen met kanker geneest circa 70%. Onder meer door nieuwe medicijnen en verbeterde bestralingsapparatuur is de kans op genezing toegenomen. Mede door uw gulle bijdrage en de enorme inzet van de koUektanten, die uw bijdrage komen halen, zijn de vooruitzichten van de kankerpatiënt verbeterd. Om nog betere resultaten te bereiken in het bestrijden van kanker zou de Neder landse Kankerbestrijding graag nog meer onderzoek willen steunen. Helaas moeten veel kwalitatief goede subsidie aanvragen worden afgewezen, omdat er meer aanvragen zijn dan beschikbare gelden. Naast wetenschappelijk onderzoek is ook het geven van voorlichting een belangrijk onderdeel van de kankerbe strijding. Denkt u maar aan informatie over het voorkómen en de vroeg ontdek king van kanker. Ook voor onderwijs en opleiding en voor de steun aan vereni gingen van kankerpatiënten is geld nodig. Ook uw gift blijft dus hard nodig! Wilt u meer weten over het werk van de Nederlandse Kankerbestrijding lees dan de brochure die u een dezer dagen in de bus krijgt en kijk op maandag 28 augustus om 19.40 uur en/of op dinsdag 5 september om 20.20 uur naar de uit zending van SOCUTERA op Neder land 3. Voor meer informatie kunt u ook kontakt opnemen met het Voorlich tingscentrum Nederlandse Kankerbe strijding, Sophialaan 8, 1075 BR Am sterdam. Telefoonnummer 020-6644044. SINT ANN ALAND: „Vastleggen in toekomstnota" Het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen heeft een notitie klaarliggen, waarin een visie wordt gegeven op de toe komstige ontvnkkelingen op het voorma lige eiland Tholen. Over de inhoud en de datum waarop het rapport openbaar gemaakt wordt, is momenteel nog niets bekend. De studie moet een duidelijke kijk op d egemeente in de komende jaren negen tig geven. Burgemeester H.A. van der Munnik deelde dit mee tijdens de één dezer dagen gehouden raadsvergade ring. De toekomstvisie kwam ter sprake toen de SGP-fraktie met klem vroeg naar de grondprijzen in de kleine ker nen. Die zijn in verhouding veel hoger dan in de grote kernen Sint Maartens dijk, Sint Annaland en Tholen. Bij de behandeling van de begroting voor de jaren 1988 en 1989 verzocht de SGP- fraktie ook al een verlaging van de grondprijzen in de kleinere kernen te bestuderen. De partij hoopt dat de ker nen door een lagere grondprijs aantrek kelijker worden als vestigingsplaats. Volgens burgemeester Van der Munnik is het een illusie te denken dat goedkope grond een belangrijke rol speelt in de keuze van toekomstige bewoners. „Was het maar zo simpel. De keuze van een woonplaats hangt niet af van een paar duizend gulden voor de grond, want dan had zich allang iemand gemeld bij de gemeente. AI dat soort zaken wordt mee genomen in een studie over de ontwik keling van de gemeente Tholen." Op de vraag van de SGP-fraktie of in de nota ook een grondprijsverlaging aan de orde zal komen, antwoordde de burge meester cryptisch: „Het kan één izn zijn, maar het kunnen er ook meer zijn." De gemeenteraad ging akkoord met een totaal hondenverbod tijdens het broed seizoen op het wandelpad door het natuurgebied „De Pluimpot", nabij de kern Sint Maartensdijk. De WD-fraktie zette daar aanvankelijk wat vraagtekens bij. „Aangelijnde honden", aldus J.L. van Gorsel, „doen geen kwaad, loslo pende honden en wilde katten echter NIEUWE TONGE op D.V. zaterdag 26 augustus hopen wij weer een begin te maken met het jeugd werk. Voor deze avond staat er om te beginnen een vrije avond op het pro gramma. Als jij voor 1 mei 1990 ook 15 jaar hoopt te worden, ben je om 19.30 uur van harte welkom in „Elim". Wij hopen weer op veel gezellige en goede avonden in het komende seizoen. Het J.W.C. destemeer. Aan de opvoeding en de voorlichting is dan ook nog heel wat te doen." Meer problemen hadde de raadsfrakties met een voorstel van de PvdA om de organisatie Artsen zonder Grenzen jaar lijks „een paar duizend" gulden subsidie te geven. Volgens P. van Belzen (RPF/ GPV) gaf het geen pas de ene hulporga nisatie meer subsidie te geven boven andere organisaties. „De PvdA dwingt ons zo een keuze te maken tussen eerste en tweederangs organisaties." Alle frak- ties besloten uiteindelijk Artsen zonder Grenzen (voorlopig) een jaarlijkse sub sidie te verlenen van 190 gulden. Wel werd besloten om bij de voorbereidin gen voor de begroting voor het jaar 1990 het totale subsidiebeleid van de ge meente Tholen onder de loep te nemen. Wethouder J. Versluijs (onderwijs) neemt niets terug van zijn uitlatingen, waarin hij zijn ergernis uitsprak over de recente onderwijsakties. Hij ant woordde dit op vragen van de PvdA- fraktie. De wethouder is met name „teleurgesteld" over de wijze waarop de akties zijn georganiseerd. „Het college van burgemeester en wethouders ver wacht dan ook dat als de scholen een dergelijke aktie overkomt, zij daarvan een melding krijgt. Nu hebben we via via en van enkele ouders hierover bericht gehad. Het college deelt wel de zorg van het onderwijs. Dat heeft ze tij dens de vorige bijeenkomst in Hein- kenszand en in een brief aan de Tweede Kamer duidelijk onderschreven." In september 1988 zijn wij gestart met een computeravond in d' Ouwe School te Oude Tonge. Eerst op elke derde maandag en in december, op veler ver zoek, ook op de eerste woensdag van de maand. De bedoeling van deze avond was om beginners, hobbyisten en pro fessionals bijeen te krijgen om ervarin gen uit te wisselen, hulp aan diegene die dit nodig hadden te verlenen en om een gezellig (computer)praatje te kunnen houden. Dit bleek volgens ons een succes, blijk baar was zoiets hier op Flakkee nodig. De eerste avond kwamer al 19 bezoe kers, een stuk of acht zelfs met hun eigen computer. Wij hebben geen leden, alle bezoekers betalen ƒ2,50 entree en hiervoor krijgt iedereen een kop koffie. De gehele periode, september tot en met mei, hebben wij in totaal ongeveer 225 Deze bus werd van Maarsen Kroon te Aalsmeer overgenomen. De bus staat hier te wachten in de Rosestraat te Rotterdam. De foto dateert van 2 mei 1959. KLAASWAAL - Zojuist verscheen bij uitgeverij Deboektant Klaasvfaal een fotoboek dat de geschienenis van het streekvervoer op de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden door middel van 90 foto's in beeld brengt. De auteur Bas v. d. Heiden heeft getracht in woord en beeld alle series RTM bussen te beginnen bij de eerste lijndienst in 1923, de revue te laten passeren. Daarnaast heeft hij tevens bij de keuze van de foto's gelet op de omgeving waarin de bus zich bevindt. Door deze keuze zijn er foto's opgeno men van het volledige gebied waar de RTM de busdiensten onderhield, zoals Rotterdam-centrum en zuid, Dordrecht en de eilanden IJsselmonde, Voome Putten, Hoeksche Waard, Goereé Over- flakkee en Schouwen-Duiveland. De RTM werd op 12 november 1878 opge richt. Zij hield zich bezig met paarde- tramlijnen onder andere te Rotterdam. In 1898 werd begonnen met stoomtram diensten te exploiteren naar de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden. Op 18 juli 1923 werd door de RTM de eerste autobusdienst geopend op de lijn Blaaksedijk-Goidschalxoord. De lijn Blaaksedijk-Westmaas volgde al spoe dig, op 15 september van dat jaar. Vele autobusdiensten zouden nog volgen. Funktie In eerste instantie hadden de autobus diensten een funktie voor het aanvul lende vervoer op de tramdiensten. Later, eind jaren '30 vervingen de bussen de tramdiensten op sommige zijlijnen. De Tweede Wereldoorlog bracht hier veran dering in. De trams vervingen de bus diensten weer. Nadat in 1953, na de Watersnoodramp in februari, de tram diensten werden gestaakt in de groep Zeeland, volgden in 1956/1957 de groe pen Flakkee en de Hoeksche Waard. Na de opheffing van de groep Voorne Put ten op 14 februari 1966 hield de RTM op een trammaatschappij te zijn. De bus had de taak van alle tramdiensten overgenomen. Fusie Doordat er dammen en bruggen tussen de verschillende Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden aangelegd werden, werd het vervoer per autobus van de RTM steeds groter. Nieuwe bussen wer den aangeschaft en nieuwe lijnen wer den geopend. Op 24 december 1976 werd besloten tot de fusie tussen: Streekver voer Walcheren, de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij, Stoomtram Breskens-Maldegem en de Rotterdamse Tramweg Maatschappij. De exploitatie van deze maatschappijen vond plaats voor rekening en risico van de RTM. Op 23 februari 1978 vond verandering van de statuten per notariële akte plaats. De RTM hield op te bestaan en de ZWN werd hiermee een feit. Dit bijzondere fotoboek (ISBN 90- 71802-28-0) is tegen 34,90 te verkrijgen bij elke boekhandel. De steaks of biefstukken die van var- kensfricandeau worden gesneden wegen doorgaans 125 gram. Het vlees ervan is bijzonder mals en daarom is de bereidingstijd vrij kort. In deze tijd van het jaar smaken de gevulde steaks erg goed bij broccoli, bloem kool, tuinboontjes en jonge sperzie boontjes. Geef er kleine gekookte of licht gebakken aardappeltjes (kriel- tjes) bij. Reken voor 4 personen op 4 varkens steaks van elk 125 gram. Verder heeft u nodig 75 gr. salami (aan een stukje), geraspte belegen Goudse kaas, 1 ei en droog broodkruim of paneermeel. Snijd de steaks aan de zijkanten open met de punt van een scherp mesje. Doe het zo, dat er als het ware zakjes in het vlees ontstaan. Maak het vlees hierna droog met keukenpapier. Hak de salami tot kruimels en schep er IV2 eetlepel fijn- geraspte belegen Goudse kaas door. Stop in elke varkenssteak een deel van het mengsel. Druk het vlees daarna goed op elkaar. Haal de steaks door losgeroerd ei en druk het daarna met de platte hand stevig in het broodkruim of de paneermeel. Verhit in een koekepan 100 gr boter. Wacht tot het schuim op de boter weg begint te trekken. Temper de warmte bron en bak de steaks er in 10 tot 12 minuten aan weerszijden goudbruin en gaar in. Laat de steaks na het bak ken even op een stuk keukenpapier uitlekken. Tip: In plaats van salami kunt u de steak ook vullen met een meng sel van kaas en fijngehakte gekookte of rauwe ham. Bereidingstijd: 15 minuten. Energie per portie: 1725 kj (410 kcal) bezoekers gehad. Jongeren, ouderen, mannen en gelukkig ook enkele da mes. Op zaterdag 2 september a.s. willen wij bij de opening van ons nieuwe seizoen een open dag houden in d' Ouwe School, Schoolstraat 28 te Oude Tonge. Openingstijd van 13.30 tot 16.30 uur. Hierbij zullen een aantal van onze vaste bezoekers hun systeem demonstreren en indien nodig hierbij uitleg geven. Ook zal de afdeling Rotterdam van de HCC aanwezig zijn. Tevens zullen enkele bedrijven van Goeree-Overflakkee op het gebied van computers, computerbenodigdheden, tijdschriften en boeken, aanwezig zijn. Nadere informatie m.b.t. de open dag: C.P. Hartog, Kaai 19 te Oude Tonge; tel. 01874-2576. Toegang is gratis. \0»0^fl WEEKEND RECEPT

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9