EIÜVI1DEI1-I1IEUW5 Rm Nergens liever dan in Goedereede had hij willen werken De schokker van Aren Groen, de MD 3, was in Meneerse op bezoek Kennisgeving voor het wegverkeer Gemeentesecr. Vogelaar nadert 40-jarig jubileum. Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Kreatieve kursussen Fa. B. van Eek Zn. „Jeduthun" hervat repetities Speldag voor ouderen 3e Blad VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1989 No. 5826 De hoofdingenieur-direkteur van de Rijkswaterstaat in de direktie Zuid- Holland te Rotterdam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met werkzaamheden het verkeer op rijksweg 57 (N57) ter plaatse van de Haringvlietsluizen (van km 16,5 tot km 18,5) er rekening mee moet houden, dat slechts één rijstrook per rijrichting beschikbaar zal zijn. Bedoelde wegafzettingen zullen plaats vinden in de periode van woensdag 23 augustus tot en met zondag 1 oktober 1989 ofzoveel langer als nodig of zoveel korter als mogelijk zal blijken. Bij nadering van de wegafzettingen zijn afpellende maximumsnelheden van 70 en 50 km per uur van kracht. Rotterdam, De hoofdingenieur-direkteur voornoemd, ir. E.A Bosman Westdijk 33-56 Middelharnis I Tel. 01870-3035-2060 IFietsen, brommers, reparatie MIDDELHARNIS Het bestuur van de Herv. Zangvereni ging „Jeduthun" herinnert de ledern er aan dat de repetitieavond weer begint op D.V. donderdag 24 augustus om 19.45 uur in de Hoeksteen. Ook nieuwe leden van harte welkom. OOSTFLAKKEE Op 02woensdag 23 augustus a.s. wordt weer de jaarlijkse fiets- en speldag geor ganiseerd. Het programma luidt als volgt: 10.00 uur: start fietstocht vanuit de dienstencentra. 11.00 uur: aankomst FlOS-kantine koffiedrinken wedstrijdpuzzel broodmaaltijd aanvang spelmiddag prijsuitreiking huiswaarts 12.00 uur: 13.00 uur: 15.00 uur: 16.00 uur: De kosten per persoon bedragen 5,-. Gelieve bij opgave te voldoen. U kunt zich aanmelden bij Diensten centrum, Bernhardstraat 27c, Oude Tonge; Kantoor Stg. W.v.O., Oranje straat 35, Den Bommel; dhr. J. de Boed. Bommelsedijk 47, Achthuizen; mevr. A. Huijer-Hollaar, Weesmolenstraat 23. Ooltgensplaat. De jachthaven van Middelharnis heeft dezer dagen, temidden van een veelheid van fraai gelijnde jachten en kruisers, een opvallende gast geher bergd. De historische schokker, de MD 3 waarmee Aren Groen tot 1970 visserij op het Haringvliet bedreef was weer'es thuis, na bijna twintig jaar en of ie direct herkend werd door de Menheersenaren, die de MD 3 weliswaar uit het oog-, maar nog lange niet uit het hart had den verloren. Schipper-eigenaar dhr. H. W. Horten- sius uit Enkhuizen deed de oude thuis haven aan op weg, met zijn gezin, naar de Zeeuwse wateren. Meerdere Middel- harnissers en zelfs een oud-opvarende zijn inmiddels aan boord geweest en elk verhaal dat ze omtrent de MD 3 vertel len konden vond bij de schipper een gre tig gehoor. Zelf heeft hij, geïnteresseerd als hij is, een groot deel van de geschie denis van zijn ijzeren schokker achter haald. In het knusse vooronder vertelde hij ook ons het verhaal dat de schokker, in een serie van 4 in 1883 werd gebouwd op de werf van Foppe Smit te Kinder dijk. Ze kwamen in dienst bij het „korps der torepedisten" om mijnen in de zeearmen te leggen. In 1923 werden ze, zo heette het, „van de sterkte afgevoerd" en was het met de militaire handelingen gedaan. Snellere boten hadden de dienst overgenomen en alle 4 schokkers kwa men in de civiele maatschappij terecht. Nóg, honderd en zes jaar na hun bouw. zijn ze alle 4 aktief de MD 3 als charter- schip en een zelfs als bergingssleepboot op de Maas, de „Raptor" genaamd, de enige van de 4 die niet meer door zeilen wordt voortbewogen. De MD 3 heeft - op de zeilen - tal van chartertochten gemaakt, naar o.a. Hel- De gelukkige eigenaar van de schokker, dhr. Hortensius. goland, naar de Oostzee en naar Enge land. In voor- en naseizoen houdt dhr. Hortensius zich daar nog mee bezig en in het zomerseizoen verdient hij de boterham als medewerker aan het Zui derzeemuseum te Enkhuizen. Nog altijd is hij bijzonder ingenomen met z'n schip waarop hij, al lang vóór het te koop kwam, het oog had laten val len. De MD 3 heeft aan hem geen slechte baas, tweemaal per jaar wordt er geverfd en alles wordt zo authentiek mogelijk gehouden; de meer dan hon derd jaar oude, oorspronkelijke mast noemt dhr. Hortensius dan ook de beste mast van Nederland, want reken erop dat'ie al fors gezeild heeft met de MD 3, wier conditie optimaal mag worden genoemd. Leuk haar weer eens in de vroegere thuishaven te hebben, al werd door Groen altijd in de buitenhaven afge meerd. Als er in den lande één ambtenaar is die mopjes over ambtenaren en hun matig tempo logenstraft, dan is dat zonder twijfel; Goerees' gemeentesecretaris dhr. A. J. Vogelaar. Als 't waar zou zijn wat die grappen willen doen geloven was hij in de 40 Overheidsjaren, die hij per 1 september a.s. zal hebben volgemaakt, langzaam ingedommeld achter een volgepakt bureau maar zijn praktijk is een totaal andere. Sprankelend aktief is hij, welgemoed en gezegend met een graagte z'n werk, véél werk te verzetten en dat vooral perfect te doen, want het ruikt nauw in 't ambtelijk werk. Dat wist dhr. Vogelaar al toen hij er mee begon, veertig jaar geleden, als volontair op de secretarie van z'n geboorteplek Dinteloord. Z'n eerste betrekking na zijn opvoeding die hem had geleerd dat te zullen werken een opdracht-, maar te mógen werken als een grote gave dient te worden gezien... Het is mede die overtuiging die hem ervan weerhoudt nu al, op z'n 57e in de VUT te gaan, al weet hij zich daartoe, met z.n 40 dienstjaren gerechtigd. In al de veertig jaren heeft de gezondheid hem slechts vijf weken in de steek gela ten, hij bracht het van volontair tot gemeentesecretaris en dhr. Vogelaar weet zich een zeer bevoorrecht mens, wiens ambtelijk leven zich kenmerkt door tal van hoogtepunten. Nauwelijks dieptepunten gelukkig, al zijn die evenzeer zijn deel geweest toen hij, drie jaar oud, al z'n vader moest verliezen. Tóch stuurde moeder Vogelaar hem naar de Mulo, na welke opleiding er in en rondom Dinteloord drieërlei keus was; óf het kantoor van de Suikerfabriek, het kantoor van de Vlasfabriek of enige particulier kantoor of.... wellicht de secretarie, en dat werd het, onbezoldigd volontair ter gemeentesecretarie, van sept.'49 tot juli 1952, waarna hij voor een jaar naar Oosterland ging, inmiddels met het diploma Gem. Administratie I op zak. Terwijl hij het week-end thuis was in Dinteloord sloeg de ramp in Oosterland toe. De gevolgen ervan hebben bij dhr. Vogelaar diep ingegrepen. Hij was getuige van de worsteling het dorp en het gebied weer bewoonbaar te maken, hij bewonderde de veerkracht van de bewoners en voelde zich één met hen. De militaire dienstplicht vervulde hij van aug. '53 tot febr. '55. De radaroplei ding was hem vreemd maar ook daarin toonde hij interesse en vanaf febr. '55 tot febr. '56 zagen de Dinteloordse secretarieambtenaren hun vroegere collega weer terug. Febr. '56 gaf hij echter gevolg aan zijn filosofie niet te lang op dezelfde stoel te blijven zitten, maar de blik te verruimen en zoveel mogelijk ervaring op te doen, op verschillende plaatsen en in diverse gemeenten. Zijn nieuwe stek werd Brakel waar hij werd aangesteld als adjunct commies Ie klasse. Behalve dat hij er met zijn bekende vlijtigheid aan 't werk ging gebeurde er meer in Brakel. Hij leerde er z'n echtgenote kennen en drie kinde ren Vogelaar werden er geboren. Tot maart 1967 duurde het verblijf in Brakel toen dhr. Vogelaar met succes solliciteerde naar de vacature van Hoofdcom mies in de nieuwgevormde gemeente Goedereede. Blij was'ie Brakel te kun nen verlaten, er waren wat onderwijsverwikkelingen en de secretarie bood hem niet de promotie-mogelijkheden die hij zocht... Nee...., niet het perspectief burgemeester te worden. „Dat heb ik nooit begeerd en nooit heb ik naar een burgemeesterspost gesolliciteerd!" verzekert dhr. Voge laar. Hij vindt het burgemeesterschap een prachtig ambt en een sollicitatie naar een S.G.P. burgemeestersplaats zou zeker zijn gehonoreerd, maar liever is hij ambtelijk, wat meer op de achtergrond bezig dan steeds de „vooraanzitting" te moeten vervullen, hij mist de „schwung" daarvoor, vindt hij van zichzelf. In Goedereede was de nieuwbenoemde gemeentesecretaris dhr. Jongkoen ernstig ziek. Hoofdcommies A J. Vogelaar werd zijn opvolger nadat dhr. Jongkoen april '67 overleed. Op 30 mei van dat jaar werd dhr. Vogelaar tot secretaris benoemd en was hij wat hij steeds had willen zijn, en nog wel in Goedereede.... Een gemeente waarin de ontwikkelingen en de bestuurlijke gang van zaken hem bovenmate aanspreken. Nergens anders had hij zich beter kunnen manifesteren, zo erkent hij. Hij vond er de mentaliteit terugdie hij in Ooster land bewonderd had, hij vond er een krachfig gemeentebestuur, de mogelijk heid constructief mee te denken en de realisering van ontwikkelingen in visserij en recreatie, de ontwikkelingen na de ontsluiting, het werd kortom een hoogst enerverende tijd. Zelfs gebeurde het in één week tijds dat burgemeester van Velzen werd geïnstalleerd (sept. '72) het nieuwe Gemeentehuis werd geopend en daags daarna de nieuwe Vismijn in gebruik werd gesteld. Het was een directe aanslag op ieders uithoudingsvermogen, ook op dat van de secretaris die in dat alles een actieve rol had te vervullen, zelfs tot en met de zorg voor parapluies! Dhr. Vogelaar in zijn werkkamer met achter z'n stoel een reproduktie van een wel heel vroegere ambtgenoot. Geef gemeentesecretaris Vogelaar z'n werk in Goedereede en hij taalt er niet naar in de VUT te gaan. „In de meeste plattelandsgemeenten biedt het ene jaar een bruikbaar en waarschijnlijk stramien voor het volgende, maar zo niet in Goedereede", zo verzekert hij, blij met de grote mate van verantwoordelijk heid en betrokkenheid die dat ook voor de Gemeentesecretaris meebrengt. „Bijzonder boeiend en sterk afwisselend", zo typeert hij zijn functioneren in Goedereede, overigens in de erkenning dat hem dat mede door z'n voortreffe lijke medewerkers mogelijk wordt gemaakt. De nuchtere, besluitvaardige aanpak van Goeree's gemeentebestuur, dhr. Vogelaar kan er zich mee vereenzelvigen. Geweldig vindt hij het wanneer een bestuurlijke uitdaging word aangedurfd en... aangekund en daar is hij in Goe dereede tal van keren getuige van mogen zijn, ook al in de periode - tot maart '72 - dat burgemeester Smith functioneerde. Het was evenzeer hém een uitdaging al kort na de gem. herindeling leiding te mogen geven aan de secretarie en hij is er dankbaar om dat het mocht geluk ken al is er, zo zegt hij, „hard aan 't jasje getrokken". In geen andere gemeente had hij willen zijn, verzekert hij en de gemeente Goedereede mag dan ook, bij gezondheid, nog een aantal jaren op zijn gemeentesecretaris rekenen. Er zijn dan ook geen plannen om na de aktieve tijd Goedereede te verlaten. „Op locatie" zullen dhr. en mevr. Vogelaar dan ook terug kunnen zien op de vele gebeurtenissen waarbij ze betrokken waren, de prachtige Vlaggetjesda gen en het bezoek van Prinses Beatrix in '78 en van Koningin Beatrix in '89 en. Het geheugen van dhr. Vogelaar is fenomenaal, de data van vrijwel alle gebeurtenissen weet hij daaruit op te diepen. Ook de datums waarop hij nevenfuncties, in o.a. het schoolbestuur, aanvaardde en waarop hij meende ermee te moeten stoppen. Er wordt toch al zoveel aan het jasje getrokken, was het motief, want aan echte belangstelling heeft het nooit ontbroken. Die is er natuurlijk ook voor de Ie september, maar bij de organisatie van dat gebeuren is dhr. Vogelaar bewust niet betrokken; hij weet nog van niks en voor hem is dat wel zéér uitzonderlijk! De MD 3 afgemeerd bij de Wilhelminabrug. De Kruisvereniging is er voor u! Op de Zuidhollandse Eilanden zijn sinds 1900 de kruisverenigingen aktief. De belangrijkste taken zijn: verplegen en ver zorgen van mensen in hun eigen huis; de zuigelingen- en kleuterbureaus; het uitle nen van magazijnartikelen; voorlichtings avonden en kursussen rond gezondheid en ziekte. De wijkverpleegkundige of wijkzieken verzorgende komt bij u thuis op verzoek. De plaatselijke adressen en telefoon nummers vindt u in het telefoonboek, de streekbladen of de gemeentegids. Regelmatig worden kursussen of voor- lichtingsdagenZ-avonden gehouden over gezond leven, voedingsgewoonten, beter bewegen voor ouderen, zwanger- schapsgymnastiek e.d. Ook bij begelei ding van ernstig zieke mensen of bij mensen die thuis willen sterven, kan de kruisvereniging u helpen. Maar ook kunt u advies inwinnen over veiligheid in en om het huis, het gebruik van kinderzitjes in auto's (vgl. het artikel in de dag- en streekbladen) e.d. Alle aktiviteiten worden uitgevoerd van uit de kruisgebouwen in alle dorpen of wijken. Iedereen kan lid worden van het kruis werk. Leden krijgen gratis hulp van de wijkverpleging en mogen gratis maga zijnartikelen lenen. Daarnaast krijgen zij korting bij voorlichtingsavonden en kursussen. Samenwerking Het kruiswerk op de Zuidhollandse Eilanden werkt nauw samen met andere organisaties. De belangrijkste zijn de gezinsverzorging, het maatschappelijk werk, de huisartsen, de kraamzorg, de ziekenhuizen, verpleeghuizen, verzor gingstehuizen en de basisgezondheids dienst. Met name het kruiswerk en de gezins verzorging trachten door samenwerking te komen tot een optimale thuiszorg. Direktie en bestuur/ledenraad Sinds de fusie van het kruiswerk op de Zuidhollandse Eilanden is het manage mentteam verantwoordelijk voor de uit voering van het takenpakket. Direkteur is de heer H. van Herk. Hoofd Zorgver lening: mevrouw A van Grootheest. Hoofd Administratie: de heerN. van der Plas. Voorzitter van het bestuur is de heer W.J. Schutterop te Hellevoetsluis. Toezicht op de werkzaamheden van de kruisverenigingen vindt plaats door de Ledenraad, die samengesteld is uit afgevaardigde bestuursleden van de plaatselijke kruisverenigingen. De Le denraad heeft inmiddels het jaarverslag, de begroting en het beleidsplan vast gesteld. De taken van de plaatselijke kruisver enigingen gaan veranderen. In oktober a.s. zal hierover meer duidelijkheid komen. Ons hoofdkantoor is gevestigd te Spijke- nisse. In 1990 zal de nieuwe lokatie bij de „Marckenburgh" in Spijkenisse wor den gerealiseerd. Regiokantoren staan in Brielle, Klaas waal en Middelharnis. Heeft u klachten? Indien de uitvoering van hulp niet naar wens verloopt, dan kunt u het beste kon- takt opnemen met de betrokken wijkver pleegkundige. Mocht dit onverhoopt niet tot oplossing van het probleem lei den, dan kunt u kontakt opnemen met de hoofdwijkverpleegkundige. De tele foonnummers van de hoofdwijkver pleegkundige kunt u verkrijgen via ons hoofdkantoor, tel. 01880-24155 te Spij kenisse. Indien geen bevredigende oplossing gevonden wordt, behandelt een speciaal STAD AAN 'T HARINGVLIET Nieuwe dirigent „Soli Deo Gloria" De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" in Stad aan 't Haringvliet heeft na de kortstondige ziekte en het overlijden van haar dirigent dhr. C.C. van den Heuvel, die meer dan 40 jaar ons koor dirigeerde, in dhr. Paul Kieviet uit Middelharnis een nieuwe dirigent gevonden. Het bestuur nodigt alle leden uit om op maandag 21 augustus, daarna elke dins dagavond om 19.30 uur weer aanwezig te zijn, om de repetities te hervatten. Wij zouden het ook zeer op prijs stellen als er nieuwe leden bij zouden komen. Paul Kieviet is een jonge dirigent, deze zomer afgestudeerd aan het conservato rium. Daarom zijn ook jonge leden har telijk welkom. Het is nu mogelijk om in te schrijven voor de v.d. Kamp-kursussen, die dit sei zoen in Het Diekhuus worden verzorgd. Er zijn verschillende mogelijkheden: Kalligrafie voor beginners en gevorder den (schoonschrijven), houtsnijden (de- koratief), zijdeschilderen, aquarellen, volksschilderen, kantklossen, tiffany (glas in lood), airbrush, poppenmaken, kralen haken/breien en knipselkunst. De kursussen worden georganiseerd door Serviceburo Middelharnis in sa menwerking met de fa. v.d. Kamp. De kursusprijzen liggen tussen de 90 en 150 gulden. Informatie en inschrijven kan bij de fa. v.d. Kamp, Westdijk 8, Middelharnis. En bij Serviceburo Middelharnis, Bene den Zandpad 7, Middelharnis, telefoon 01870-2400. ingestelde klachtenkommissie uw klacht. Het adres van de klachtenkommissie van het kruiswerk is: Postbus 65, 3200 AB Spijkenisse.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9