Kunstenaar Dolieslager doceert in t.v.-cursus Predikbeurten Open Monumentendag in Nederland verovert eigen, herl(enbare piaats Start Basiseducatie (Open School) schooljaar 1989-1990 Ernstig gewond bij speedboatongeluk groepsleerkracht Fluit- en orgelconcert Avondmuziek in het witte icerkje van Yierpolders hypotheek Qj] Bij oversteken gedood zelfstandige woonruimte Grote tevredenlieid wat de zomer van 1989 betreft Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1989 De in Goedereede wonende en werkende kunstenaar Hans Dolieslager heeft deze week twee dagen lang een t.v.- opnameploeg in zijn atelier in de Pieterstraat gehad. Het werk van dhr. Dolieslager is waardig bevonden getoond en toegelicht te worden in de t.v.-cursus „tekenen en schilderen van landschappen", die volgend voorjaar op het scherm wordt gebracht. Dhr. Dolieslager die voornamelijk het landschap tot onderwerp heeft, heeft die toelichting zelf ver- i zorgd en hij deed dat met een natuurlijke vaardigheid, terwijl hij, met pastelkrijt, een fraai polderlandschap tekende. y De werkwijze van dhr. Dolieslager en zijn collega's die aan de cursus hun bijdrage leveren wordt in de verschillende afleveringen belicht. Voortaan heeft de maand september twee vaste hoogtijdagen: de „tweede zaterdag in september" en de „derde dinsdag in september". Met het laatste begrip heeft niemand moeite: de ope ning van de Staten-Generaal en daar mee de start van het nieuwe parlemen taire jaar. Maar ook het eerste begrip raakt steeds meer ingeburgerd en heeft al een eigen, herkenbare plaats veroverd in ons Nederlandse maatschappelijk leven: de Open Monumentendag. Zaterdag 9 september is het weer zover. Dan worden opnieuw duizenden monu menten in niet minder dan 400 gemeen ten, gedurende één dag, gratis open gesteld voor bezoekers. De openingstij den zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Opnieuw, want de Open Monumenten dag wordt dit jaar voor de derde keer gehouden. De „geboorte" van deze nieuwe traditie was in 1987 en meteen kwamen 350.000 mensen op de been om van de mogelijkheid eens kosteloos een monument te gaan bekijken te profite ren. In 1988 groeide dit aantal aan tot bijna een half miljoen. En dit jaar? We weten het niet, maar de belangstelling zal ongetwijfeld groot zijn. De officiële landelijke opening van de Open Monumentendag is dit jaar in de historische Hanzestad Kampen en zal op vrijdagmiddag 8 september worden verricht door mr. Pieter van Vollen- hove. En Dan is er ook goed nieuws op inter nationaal terrein: de Raad van Europa heeft besloten met ingang van 1990 een Europese Open Monumentendag in te stellen waarbij Nederland als een duide lijk voorbeeld wordt gezien. Andere Europese landen die dit jaar al meedoen zijn: België, Frankrijk (waar men al sinds 1984 een soortgelijk evenement heeft). Zweden en Malta. Monumenten: dierbaar bezit De Open Monumentendag is een lande lijk evenement dat in de 400 deelne mende gemeenten door plaatselijke comités (in totaal zijn die dag meer dan 10.000 vrijwilligers op de been) in prak tijk worden gebracht. Wanneer men bedenkt dat ons land zo'n 700 Neder landse gemeenten telt, dan betekent 400 deelnemers een hoge score. Op landelijk niveau treedt de Stichting Open Monu mentendag in Amsterdam als coördina tor op. De belangrijkste doelstelling achter de Open Monumentendag is om alle lagen van de bevolking dichter in contact te brengen met het Nederlands monumen- tenbezit, dat - als we er goed over naden ken - ons allen zo dierbaar is. De organisatoren hopen dat er van dat con tact „iets blijft hangen", een blijvende belangstelling voor monumenten en de inspanningen die worden gedaan om deze in stand te houden: de monumen tenzorg. Een belangstelling die dus ver der strekt dan die ene dag, de tweede zaterdag in september, maar die zich vele malen per jaar herhaalt. Bij monumenten denkt men in eerste instantie aan kerken, kastelen en mo lens. Maar er zijn ook minder bekende categorieën, zoals forten, fabrieksge bouwen, stoomgemalen, bruggen, slui zen, varende monumenten en zelfs horeca instellingen... Wat dit laatste betreft hebben we een aardig voorbeeld bij de hand: het achttiende eeuwse „café Onder de Linden" in Aduard, dat door een gigantische handtekeningenactie van de sloop werd gered en tijdens de Open Monumentendag van 1990 onder de nieuwe naam „Herberg Onder de Linden" te bezichtigen zal zijn. Ook dit jaar zullen weer duizenden monumenten gratis worden openge steld. Een belangrijk deel daarvan is normaal niet of slechts beperkt toegan kelijk. Het spannendst is natuurlijk het bezoek aan een monument dat voor het eerst toegankelijk is of alleen nog maar op de vorige Open Monumentendag open is geweest. Een voorbeeld daarvan is de Wierickerschans bij Bodegraven, die sinds de bouw in 1673 nog nooit voor het publiek was opengesteld en vorig jaar voor de eerste keer ruim 6.500 enthousiaste bezoekers te verwerken kreeg, zoals toen op het journaal was te zien. Deze schans zal ook dit jaar, even als vele andere voormalige verdedi gingswerken in ons land, weer voor het publiek toegankelijk zijn. Andere objec ten die natuurlijk nooit voor het publiek toegankelijk zijn, zijn particuliere woonhuizen. Hoewel men daar in zijn algemeenheid erg voorzichtig mee is, zijn er toch in veel plaatsen eigenaren die hun woonhuis geheel of gedeeltelijk openstellen en daarin zelf rondleidin gen verzorgen. Ook zullen dit jaar circa 150 boerderijen hun staldeuren ope nen. Op zaterdag 9 september zal, verspreid in het hele land, van 10.00 tot 17.00 uur van alle monumenten die gratis toegan kelijk zijn, weer de speciale Open Monumentenvlag wapperen. De wit/ zwart/gele vlag met de sleutel, die nog eens extra symboliseert dat deze dag een hele speciale dag is waarop de entree tot al die monumenten gratis is. DIERENBESCHERMING Aan komen lopen: POES, zwart met witte borst en buik. Inl. mevr. van Biert, van Wittenhorststraat 1, Stad aan 't Haring vliet, tel. 01871-2059. De familie Fabert, tel. 01870-6656, mist sinds een aantal dagen haar 11 mnd. jonge zwart/wit KATERTJE. Ze zouden hem graag terug willen hebben, ook al heeft hij dan wat schele oogjes. Wie het katertje heeft opgevangen, graag een telefoontje! Het adres is Fabiusstraat 19. Op zaterdag 26 augustus a.s. vindt weer een concert plaats in de Dorpskerk van Vierpolders; aanvang 20.30 uur. Lusie van Oortmerssen zal voor ons op de fluit spelen en Albert Moerman op het orgel en de clavecimbel. De vol gende stukken zullen zij ten gehore brengen: 1. Toccata in GJan Pz. Sweelinck (1562-1621) 2. Sonate in a naar BWV 528J.S. Bach fluit en clavecimbel (1685-1750) 3. Fantasia in dA. v.d. Kerckhoven (1618-1701) 4. Fantasia in DG. Ph. Telemann fluitsolo (1681-1767) 5. Wie schön leucht uns der MorgensternD. Buxtehude (1637-1707) 6. Praeludium en Fuga in C BWV 846J.S. Bach 7. Sonate in b BWV 1030J.S. Bach fluit en clavecimbel De toegang tot het concert bedraagt 5,- voor volwassenen en voor 65-plussers en kinderen 3,50 inklusief een kopje kof fie, thee of limonade. De opbrengst is voor het orgelfonds. We hopen dat jong en oud in groten getale aanwezig zul len zijn. Na afloop kunt u nog uitgebreid het orgel bekijken. Maandag 14 augustus 1989 is de stichting Volwasseneneducatie weer gestart met de Basiseducatie. Wat is Basiseducatie? De Basiseducatie is een vorm van volwas senenonderwijs. Ze is bedoeld voor vol wassenen die vroeger niet zoveel onder wijs hebben gehad (max. enkele jaren ver volgonderwijs). De Basiseducatie is een manier van leren die helemaal aansluit bij de kennis die u al heeft. Daarbij wordt ook aandacht gegeven aan algemene vorming. Er wordt gewerkt in groepen van 5 tot 15 personen. In de Basiseducatie wordt aandacht ge schonken aan Nederlands, rekenen, algemene ontwikkeling, (studie)-vaar- digheden en Engels. In overleg met u wordt het programma samengesteld. Hierbinnen kan op enkele van deze onderdelen extra nadruk worden ge legd. U kunt zoveel mogelijk werken aan eigen leerwensen en op de momenten die u zelf kiest. De cursussen worden zo dicht mogelijk bij uw woonplaats, gehouden. Er wor den cursussen georganiseerd in de ge hele regio Goeree-Overflakkee. De cursuskosten bedragen ƒ60,- per jaar. Bij sommige cursussen wordt een bij drage gevraagd van ongeveer 50,- per jaar voor lesmateriaal, boeken, fotoko pieën enz. De cursussen omvatten 1 dag deel per week. De vakanties lopen zoveel mogelijk gelijk met de vakanties van de basisscholen. Open schoolgroepen Algemene ontwikkeling, vaardiheden, excursies, rekenen, Nederlands en Engels. Er zijn groepen in diverse plaat sen op Goeree-Overflakkee. Nederlands voor buitenlanders Luisteren, begrijpen, praten, lezen en schrijven van de Nederlandse taal. De groepen zijn internationaal. Er is een groep in Middelharnis. Lees- en schrijfgroepen Voor mensen met lees- en schrijfproble men. De lessen zijn gericht op het ver groten van het zelfvertrouwen, veel praktisch oefenen in eigen tempo. Ook is er aandacht voor rekenproblemen. De groepen zijn in Middelharnis. Opstapgroepen Een Basiseducatiegroep kan een voor bereiding zijn voor een vervolgoplei ding, bijv. dag- en avondonderwijs, beroepsopleidingen (PBVE of MBO). Deelnemers die hiervoor kiezen kunnen gericht werken in deze Opstapgroep. De groep is in Middelharnis. Als u meer wilt weten over een of meer dere cursussen, kunt u contact opnemen met de Stichting Volwasseneneducatie, Kastanjelaan 3 te Middelharnis, tele foon 01870-3927. MIDDELHARNIS Hervatting repetities Op D.V. woensdag 23 augustus a.s. hoopt de Christelijke Oratoriumvereni ging „Middelharnis" weer met haar repetities te beginnen. Nieuwe leden met name alten, tenoren en bassen, zijn van harte welkom. Momenteel geldt voor de sopranen een wachtlijst. U kunt vrijblijvend een repe titieavond bijwonen. De repetities worden elke woensdag van 20.00 tot 22.00 uur gehouden in de Dil- lenburg, Juliana van Stolberglaan 19. Middelharnis. Eventuele inlichtingen tel. 01878-2427 of 01870-4380. kritisch selekteren op maat... nvm Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 voor zondag 20 augustus OUDDORP Herv. Gem. 9.00, 11.00 en 18.30 uur ds. W.J. op "t Hof Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. W. Willems Doopsgez. Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. D. Scheepmaker; 17.00 en 18.45 uur ds. H. Westerhout. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H. Doop) en 18.00 uur (voorber. H.A.) ds. J. Codée Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. J.C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr. Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. G.J. Smink, Haastrecht Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur (voorber. H. Avondmaal) ds. T.E. van Spanje; 18.00 uur ds. L. Groenen- berg. Oud Beijerland Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Westerhout; 18.00 uur ds. B.J. Wiegeraad, De Bilt Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H. Doop)en 18.00uurds. A. de Lange Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Went-van der Vring, Bloe- mendaal Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. W. v.d. Hoek, ger. pred. Lukaskapel 10.15 uur ds. H.J. Lam, Harderwijk. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster; 14.30 uur ds. P.H. van Trigt, afscheid Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. Sj. Bruining, 17.00 uur ds. W. v.d. Hoek Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.00 en 16.30 uur leesdienst. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 uur (bed. H. Doop) en 18.00 uur ds. A. Belder; vrijdag 18 augustus: 14.15 uur ds. H. Visser, huw.bev. Leen van Nieuwenhuijzen en Wilma de Berg Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N.P.J. Kleiberg Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willem- sen; 18.00 uur ds. D. Scheepmaker —Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. Rozeboom. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. v.d. Meijden, Bleiswijk; 18.00 uur ds. A. Vos Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. A. v.d. Schee, Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur (H. Avondmaal) en 18.00 uur (dankzeg.) ds. C.J.W. Verboom Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. W. Venema, H. Avondmaal en dankzeg. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Buitelaar, Rotterdam. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. v.d. Haar, Hou ten Ger. Gem. in Ned. 3 x lees dienst Oud Ger. Gem. 3 x lees dienst. YERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 uur ds. T.W. van Bennekom, Goes; 18.30 uur ds. T. van Spanje. Herkingen. MIDDELHARNIS De 20-jarige Ronnie Vijfhuizen. wo nend aan de Steeneweg, is gisteravond vrij ernstig gewond geraakt toen hij tij dens het varen bij het Havenhoofd mnet z'n speedboat tegen een bazalten dam voer. Waarschijnlijk is het het touw geweest waarmee hij een waterskiër voorttrok dat belette dat de snelvarende boot nog op tijd zwenkte toen hij op de dam afvoer van waaraf een foto zou wor den gemaakt. De klap waarmee de boot op de dam voer was zó hevig dat de bestuurder waarschijnlijk beide boven benen heeft gebroken; hij raakte ook bewusteloos. Het slachtoffer was per ambulance naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Zijn ouders zijn/ waren op vakantie in Tunesië. OUDE TONGE DRINGEND! Groepsleerkracht aan de School met de Bijbel te Sommelsdijk zoekt met kookgelegenheid en douche. Rianne van Weele Plasseweg 15 4414 NC WAARDE Tel. 01134-1893 (na 18.00 uur) WEERPRAATJE (door J. H. Pelleboer) Al heeft de officiële zomer nog twee weken te gaan tot 1 september en de kalenderzomer nog ruim een maand tot 23 september, toch kan al worden gesteld dat er een algehele tevredenheid aanwezig is wat het verloop van deze zomerse zomer betreft. Zeker bij allen waarbij de kassa dient te rinkelen wan neer het ook echt zomers is en dat was het. Gerard Cox had vroeger een liedje over die mooie zomer die al zo vroeg begon in mei. De tekst zou op deze zomer geba seerd kunnen zijn geweest, want de zomer begon al in mei. Zelfs al op de eerste meidagen met zon en zomerse temperaturen. De maanden mei en juni samen waren deze eeuw niet zo zonnig. Veel zwemba den lieten in juli al horten meer bezoe kers binnen de hekken te hebben gehad dan in de hele zomer van 1987 en 1988, die beide naar de slechte kant vielen. Het aantal dagen boven 20 graden is opvallend groot. Het aantal dagen met 1 mm regen of meer tot 1 augustus - 17 - samen met 1921 en 1941 record klein. Zo zijn er meer voorbeelden te noemen. Het aantal goede terrasdagen vanaf 1 mei tot 15 augustus maar even 72 tegen normaal 46. Het zal geen zomers record worden, maar wellicht komt de zomer toch, na die van 1917, 1947, 1959 en 1976, bij de kopgroep wat zon en mooie dagen betreft. Tot half augustus kon de landbouw met name in Zuid-Nederland nog best wat regen gebruiken. Afgezien daarvan is er veel gegroeid en loopt de start van de graanoogst ook voorspoedig. Augustus geeft iets meer het vallen en opstaan te zien met een winderige dag met buien tussendoor, maar steeds een snel herstel met een goede zomertemperatuur rond en boven de 20 graden. Tevredenheid alom en dan wordt er ook weinig of niet gescholden op de weer kundigen die soms alleen maar depres sies en onbestendig zomerweer (helaas) moeten aankondigen. Een 28-jarige inwoner van Breda, dhr Bos, is dinsdagmiddag kwart over 5 ver ongelukt toen hij bij pompstation Pulle- man te Oude Tonge de Provinciale weg over wilde steken om. na te hebben getankt, nog sigaretten te kopen in het aan de overzijde van de weg gelegen pompstation. De man stak over vlak vooreen naderende pendelbus, die werd bestuurd door dhr. T. Schaap te Middel harnis. Krachtig remmen kon niet voor komen dat de man werd geschept. Hij overleed ter plaatse. De echtgenote van het slachtoffer die, wachtend in de auto het ongeluk had zien gebeuren, werd met een shock opgenomen in het zie kenhuis te Dirksland. Voor: Geboortekaartjes Ondertrouwkaarten Visitekaartjes enz w. A. BOTH- VAN 'T GELOOF Marijkelaan 43 3248 AS Melissant Tel. 01877-1947 Het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Dirks- L.nd vraagt voor haar basisschool „Prins Marurits" een Informatie: - de vakature ontstaat in groep I; - ingangsdatum is per 1 oktober of zo spoedig mogelijk daarna: - de school telt twaalf groepen; - woonruimte is geen probleem; - sollicitanten dienen te behoren tot de Ger. Gezindte; - een jong en enthousiast team; - er kan ook naar een gedeelte van de vakature worden gesolliciteerd. Verdere inlichtingen worden u graag gegeven door: J.W. Bruggeman (dir.) tel. 01877- 2145 of A. Geuze (adj.-dir.) tel. 01877-2960. Sollicitaties graag binnen 10 dagen aan de serkretaris van bovengenoemde vereniging, p/a M. Koppejan, Bromelia 3, 3247 DE Dirksland. Op D.V. dinsdag 22 augustus hopen Fransje de Visser (dwarsfluit) en Rinus Verhage (orgel) een concert te verzorgen in de Grote of St. Nicolaaskerk te Brou wershaven. De aanvagn is 20.00 uur; de toegangsprijs bedraagt 5,-. Op het programma staan werken van o.a. Buxtehude, Telemann, Bach, Blavet en Focking. Fransje de Visser studeerde fluit in Ame rika, waarheen zij op jeugdige leeftijd emigreerde. Na afloop van een zomer cursus te Nice bij Jean-Pierre Rampal koos zij voor een voortgezette studie in Nederland, die werd voltooid aan het Arnhems Conservatorium. Zij is werk zaam geweest aan muziekscholen in Tiel, Gorinchem, Rockanje en Delft. Naast haar docentschap heeft Fransje de Visser een ruime concertervaring opgebouwd, zowel solistisch als deel uit makend van kamermuziekensembles. Rinus Verhage studeerde orgel, kerkmu ziek en koordirektie aan het Rotterdams Conservatorium bij resp. Arie Keijzer, Barend Schuurman en Jan Eelkema. Momenteel studeert hij nog interpreta tie bij Kees van Eersel. In 1979 was hij prijswinnaar van het internationale Albert Schweitzer Orgelfestival te De venter. Naast organist te Stellendam is hij dirigent van een viertal koren waar mee voornamelijk kerkmuziek (o.a. Bach cantates) uitgevoerd wordt. Als orgeldocent was hij verbonden aan de muziekschool te Krimpen a/d IJssel en is hij druk doende met een bloeiende privé-lespraktijk. Diverse leerlingen behaalden organisten-diploma's en namen met succes deel aan landelijke en regionale orgelconcoursen. In de loop der jaren werden diverse concerten gegeven en sinds kort is Rinus Verhage ook direkteur van de Muziekschool „Goeree-Overflakkee". DANKBETUIGING Geloofd zij God, met diepst ontzag Hij overlaadde ons dag aan dag Met Zijne gunstbewijzen. Bij het herdenken van ons 25-jarig huwelijk mochten wij vele kaarten, bloemen, kado's en fruit ontvangen. Langs deze weg willen wij een ieder hiervoor har telijk bedanken. Jaap de Vos Jany de Vos-Koert Oude Tonge, augustus 1989 DANKBETUIGING Langs deze weg wil ik mede namens mijn man en kinderen, familie, vrienden en kennissen bedan ken voor de vele belangstelling in welke vorm dan ook. Inzonderheid de doktoren en het verplegend personeel van de afdeling B ziekenhuis „Bethes- da" te Dirksland, ds. Van Kooten en de kerkeraad van de Geref Gemeente van Middelharnis voor de bezoeken. Mevr. C. van Loon-de Berg 17 augustus 1989, 3245 XN Sommelsdijk Rusthuis „De Goede Ree", Grevelingen 14 1 \.^^%^>i>i.^^%^^\,^^\^^^,^\K4^'lti,^%%.^^U^^^'\i^>^\é(^VL4^».^^\^^Vi^n\^Vi^h^ I MAKELAAR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2