EIUVtlDEtl-niEUWS De hondepoepsteeg Op Z'n flakkees gezeit: D'n Diek" van 1912 tot 1930 Dat was me een Oeltgendag...! Kleine vuurvlinder Hersenonderzoek onthult steeds meer over wat er bij een epileptische aanval gebeurt Illegaal gevist Vlinder van de week: Naamgeving fietstunnels op Tholen een feit! 2e Blad DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 No. 5825 Middelharnis is nog zo'n gezegend dorp waarin je 's avonds best alleen door het donkerste straatje kunt gaan, maar er is een andere-, dan een criminele oorzaak om dat toch maar liever niet te doen; ook niet met z'n tweetjes trouwens....! Een omwonende heeft dat de mogelijke gebruikers van het voetgangerspad tussen marietjespad en Stationsstraat d.m.v. zelf uitgedachte en gefabri ceerde bebording willen ontraden. De borden met het gehurkte hondje en de ontmoedigende naam „Hondepoepsteeg" heeft hij overigens snel weer verwijderd omdat het niet 's mans intentie is langdurig te provoceren tegen de Gemeente die te kennen heeft gegeven begrip voor 's mans klacht - over de zo nadrukkelijke aanwezigheid van hondepoep - te hebben en derhalve van goeden wille bleek om het straatje weer begaanbaar te maken. Bij die hoopvolle passage in de gevoerde correspondentie is het tot dusver gebleven, 's Mans aktie dient dan ook ter herinnering aan het voortduren van de bron van zijn ergernis. Wijs genoeg is'ie om dat niet direct de Gemeente noch de hondjes, maar wel de hondenbaasjes aan te rekenen. In het donker weten zij zich onbespied wanneer ze hun hondebeest de vrije teugel laten. Ze vinden er een ruim bemeten toilet en ze deponeren er naar hartelust, in 't midden en iets uit het midden, maar graag en welgemikt precies die plaatsen waar 's avonds mensenstappen worden gezet en dan... splats... Het wordt vooral zondags gebruikt door kerkbezoekers en kennelijk alle dagen misbruikt door hondenbezitters.... Dat laatste heeft een geplaagd inwoner aan het denken gezet; meedenken wordt in Middelharnis op prijs gesteld, wist'ie! 99 Vlee weke bin 'k niét hard opgeschote mit t'n Diêk, 'k binne biê 't slop of steegje, je mag oak „glap" zaage, ge- strangd. Jae dat glap liep neffen Aeren Vister, zoe van d'n Diek nae het achter- üüt van de dames Slis. Dat achterüüt mog t'r weze oor, het was een moaien tuun. In stijl zoe as het weunhuus. In miên tied weunde daer een paer dames. Naezaeten van de reders. In reders hadde wel een voorkeur voor zoe'n huus op te koaie, ze konne dan tot an 't hoad kieke, as t'r een sloepe an het schutten was, zat munhéér Dirk al mit z'n vaore- kiêker. Jae, iedere vister, vist op z'n tiêje. Mar m'n binne noe nog op t'n Diêk bezig, dus lae m'n niét ofdwaele. Het genoemde slop was dus an de ééne kangte begrensd deur Aeren Vister in an de oare kangte deur Glein van d'n Hoek. Die daer 'n bakkerieje had. Glein in z'n vrouwe Arjanna. Arjanna achter de wiênkelbank in Glein in de bakkerieje. Het was een flienke bedoening oor. An de voorkangte twéé raemen van het weunhuus in dan de deure nae de wien- kel mit een, voor dien tiêd, fliênk raem. Glein zag t'r borad in om z'n vuuf kin- ders van fourage te verzieën. Het was een heele toer, mar in ieder geval: d'r was broad op de planke. De jongers wazze Jan, Cor in Jaocob in de meisjes, Neeltje in Grietje. Je zou zaage: van een opvolger verzekerd, mar dat was het net niet. Mar zoêlange de kinders nog schoole giênge, dan weet je dat nog niet. Glein bakt in Arjanna fun geerde voor wiênkeljuffrouw. In daer kweet ze d'r eige, goed van. Ze kon zeker net zoê goed een hallef pond butterbles jes ofwege as een kind een luure op- doewe. Het is niet dat te kinders noait biê moste sprienge, mar dat was in een oar huu- souwen oak, dat hoarende mar zoê. Mar deur oal dat meel, raekende de longen van Glein verstopt, hiê kjon het dichtte zoe benaauwd haa, dus te zaek wier ver kocht in toen kwam bakker Overwéél d'r in, die was al deur de wol gevaarfd in dié stong d'r niét alléén voor, want hiê had nog 'n zwaeger inweune, die oak bakker was, dus te zaek liep weer gesmeerd. Mar oak taer was t'r giên opvolger biê, al had tie oak weer twee zeuns, d'n éénen is nog wielrenner geweest in d'n oaren, as 'k het goed hao was slager. Mar ik kan het oak mis hao. In ieder geval, de vrouwe giéng weer achter de wiênkelbank in de doch ters. Dit in Jaan, moste oak wel 's biê- sprienge. Je ziet het mar; Noê word t'r gezeid, ze modde oallemaele mar gae waarke, mar 't heit oal z'n leven be- staen. Neffen de bakkerieje weunde een slager. Oai Nipius, een vrijgezel, die in de Brangsteeg biê z'n ouwers wennende, mar de slagters wiênkel was op t'n Diek. D'r was wel een weunhuus an, mar dat hadt t'n niê noadig. De wiênkel was groat genogt De rest kon wel diene voor wat fietsen of wat pakpappier in wat t'r nog méér an de zaek verwant was. Het huus grensde an een slop, dat t'r noe nog is. Half in het slop kwam de slagterieë, daer stonge meestal héél wat kinders te kieken hoe een koeje of vaareke doad geschote wier. Het was toen oak al net as noe, ze woue bloed zieë. Toch kwam naederhangd de wiênkel, heelemaele achteran, op te spuië. Het voorste gedeelte wier verkocht an Puije- velde. Dat was t'n éérsten op ten Diek, die taertjes verkocht. Zoe as 'k al zei: het huus wier begrensd deur het slop. In omdat het huus van Loadgieter, Teun Buth daer oak an liep, was te naem: Het slop van Teun Buth. Het is t'r nog aoltiêd, mar ofte naem ver- angdert is, dat weet 'k niét oor. De ete- lage van Buth, liet z'n vak bepaeld niet zieë. D'r stong wat lampeketoen in wat gaskousjes in een nachtlampje, mar je wist het wel dat Teun Buth mit het groate hüüsouwen, daer weunde. D'r wazze nog al een minke kinders, vooral mei- sen. De naemen weet 'k niê méér zoe, mar wel twéé jongers, dié koze het beroep van voader niét, want ze binne Oeltgendag 1989 die zaterdag j.l. in Ooltgensplaat werd gehouden mag bijzonder geslaagd heten. Eerder in de week waren de feestelijkheden al begonnen met o.a. voor de jongeren een playback-wedstrijd, maar voor wie dat soort jolijt niet hoefde was er zaterdag ander vermaak. O.a. prachtige staaltjes van modelbouw, zoals de foto laat zien. Het lijkt alsof Ooltgensplaat er een haven bijgekregen heeft. Bijzonder interessant was ook de stand met oude tractoren en machines, zelfs één op petroleum, met stoommachines en antieke brandweerwagens. Oeltgendag 1989 mocht er zijn en zal, aldus georganiseerd, tot een jaarlijks evenement uit gaan groeien. De komst van duizenden, vooral zater dagmiddag, wettigt die veronderstelling. oallebeië ambtenaer geworre. Het huus was wel mum, d'r was in 't midden een groen gevaarfde deure in an weers- kangte een raem, die nogal groat wazze in miên oagen. In as je kiekt dat t'r toch een groat huusouwen in weunde, dan mot t'r toch nogal wat ruumte in geweest haa. De jongste dochtervan Teun haa 'k nog goed gekanne. Dat was naeder hangd m'n buuvrouw, ze was toen mit Krien Nelisse getrouwd. Mar om noe voarder te gaen: De buur man van Teun Buth was Daovid Hartog, een goud in zulversmid. An de eene kangte had je een geblindeerd raem dan in 't midden een dubbele deure mit t'r neffen, de raem mit gouwe krullen, gouwe spaalletjes voor neffen de krul len, bloedkraelen in reukdoasjes in flu- konnetjes, horloges in van oalles dat biè de uutrusting van de flakkeese vrouwen hoarde. Het brocht vast nogal wat geld in het laedje, want hiê had mar ééne zeune, die wier giên gousmid, mar hie wier dokter. In zoe komme m'n dan niet an een oare wiênkel, mar biê een tum- mermanswiênkel. Raans Staepel. Of tat tiê daer noe z'n beroep uutoefende, dat zou 'k niét durve zaagen, want hié had oak een groate waarkplekke op te Spuije. Mar op t'n Diek lag wel een hoap hout opgestaepeld in zoe'n kwart rongd uutstulpsel, dat sprong dan wat nae voren, dus wier d'n Diêk daer, wat smal ler. Tegen dat uutstulpsel was een klein huu.sje gebouwd, dat beweund wier deur de fummielje Boam, een zeune van een groenteboer uut Sommerdiek in z'n vrouwe was Wullempje Viskil, Wul- lempje van Piêtemelle, hoarende ik m'n moeder dan zaage. Dan volgde een héél wat groater huus, dat beweund wier deur de dames Wae- terman. Dat was een echte burgersweu- ning. An de straete wazze d'r wel drie raemen. Twéé raemen, een deure, die op 'n groat pertael uutkwam, daernevens, weer een raem. Oalemaele raemen van zes groate rüüten. Jae, dan was het hüüs ter neffen wel wat kleinder. Dat was oak wel niê zoe klein, mar het was toch: ééne deure in twéé rae men. Dan volgt t'r nog één huus voor m'n biê en volgend slop binne. Dat is het huus van Daone van Pauw Rooi, dat was een ruime wiênkel. In as ik het góéd haa, dan vekrocht ze ellegoed. Ze was een dochter van Basje Hartog, dié mit vis langs t'r klanten gieng, een zwaer waark mar ze wier toch 94 jaer. Mar om bij m'n verhael te bluuven, nae Daona wier het huus verhuurd an Mina van Dongen de Ruiter. Dat is niet van lan gen duur geweest, het was net zoe'n deurgangshuus. Het wier toen wat ver bouwd in Teuntje van Donge van de overkangte, wou toch wel wat méér ruumte voor negoosje ha, d'r kwamme twéé groote raemen in 't midden de deure. Teuntje breijd t'r negoosje uut, in gieng an de eene kante de kruudeniers- waeren in an de oare kante wol in babykléértjes verkoape. De wol daer ze mee begon, had te naem „Glück Aufof tat het dat glok brocht, ik docht het niét, want ze is nae vier jaer gestopt mit al die pakjes in knotjes wol. D'r kwamme zeker te veul kinders vraege om truitjes in musjes op zicht, dat was tan meestal op Zaeterdag, in as zusje d'r dan 's Zon dags mee gedoapt was, dan brochtte ze de musjes weer vrom, mit te woorden; Moeder komt zelf wel 's, mar d'r is hier niks bie". Tel uit je winst, zaage ze tegenworig. 1 De Zaanse Menheersenaer In vrijwel elke streek van ons land kunnen we dit oranje-rode juweeltje tegenkomen: de Kleine vuurvlinder. In bermen, braakliggende terreinen, korte grazige vegetaties. Met smkjes open grond, zoals op de hei, want de vlinder zont zich graag op de kale grond. Zijn vleugels als zonnecollectoren gericht op de zon. Eerst in mei en later vooral in juli, vliegt de kleine vuurvlinder. Als de vlinder vliegt, is hij nauwelijks te volgen, zo snel en warrelend gaat dat. De vuurvlinders zijn echte bloemzoekers. Akkerdistel, Struikhei en Boerenwormkruid worden veel bezocht. Het mannetje blijft soms dagen op een plekje met bloemen zitten van enkele vier kante meters. Dit is zijn territorium. Zo'n plaats wordt door vlinders fel verdedigd te gen andere mannetjes en zelfs tegen andere insecten. Vrouvrtjes weten deze plekjes haarfijn te vinden. De eitjes worden afgezet op Schapezuring en Veldzuring. Niet zomaar op elke plant, maar bij voorkeur op zuringplantjes die wat vrij staan. De rupsen die in mei uit het ei komen zijn in een kleine 4 weken volgroeid. De herfst- rupsen doen er langer over, want die overwinteren, verscholen tussen het strooisel op de grond. Terreinen met veel bloemen, met een lage, korte plantengroei met bloemen zijn voor de kleine vuurvlinder belangrijk. Met grote zorg moeten wij met deze terreinen om gaan. Niet bemesten, niet alles wegmaaien en niet overmatig berijden. Een echt vlinderplekje is getekend door Philip Dirkzwager. Een mooie bosrand met daarin zeven schitterende vlinders. De vlinderstichting heeft er een poster van gemaakt. Bestellen doet u als volgt: vul het juiste bedrag in op een girobetaalkaart of euroche- que, schrijf op een briefje uw bestelling en uw naam en adres. Stuur beide op naar de Vlinderstichting, Antwoordnummer 230, 6700 VB Wageningen. Wij betalen dan de postzegel. Wat kunt u bestellen? - De poster „een vlinder meer of minder" kost 8,50 3,- verzendkosten. - Een informatiepakket met de vlinderzoekkaart, het boekje „Vlinders terug van weggeweest" met vele kleurfoto's, en een kleurposter kost slechts 17,50 3,- verzendkosten. - Wilt u donateur worden, dan heel graag. In dat geval vult u 25,- of meer op de cheque in. U krijgt dan vier keer per jaar ons tijdschrift „Vlinders" en u steunt hiermee het werk van de Vlinderstichting. De Vlinderstichting in Wageningen zet zich in voor het behoud van vlinders en na tuur. Als u vlinders ziet, is dat een teken datje in een gezonde natuur rondloopt. Het is dus in ons eigen belang dat er vlinders blijven. U kunt de komende weken, elke week iets over vlinders lezen in de krant. Een vlin der die op dat moment in de natuur te zien is. Volgende week: de Kleine vos. In ons zenuwstelsel bevinden zich miljarden zenuwcellen. Zij staan met elkaar in verbinding via een gigantisch netwerk. Via dit netwerk kunnen zij informatie uit de omge ving en uit het lichaam verzamelen en vervolgens naar de hersenen sturen. Daar wordt alle informatie verwerkt. Sommige gegevens worden opgeslagen in het geheugen. Andere geven aanlei ding tot reakties. Bijvoorbeeld het in beweging zetten van spieren. Zenuwcel len geven voortdurend boodschappen aan elkaar door. Om hun werk goed uit te kunnen voeren hebben zij een spe ciale vorm met lange 'tentakels". Eén tentakel dient voor het verzenden van boodschappen. De andere werken als een antenne voor het ontvangen van informatie. Speciale regelcellen zorgen ervoor dat hun buurcellen niet overbelast worden en dat de boodschappen ordelijk wor den doorgegeven. Elke regelcel houdt kontakt met zo'n vijftig cellen die een seintje geven als er een boodschap door komt. De regelcel zorgt er dan voor dat de volgende boodschap even wordt tegengehouden. Deze ordening van groepjes cellen met hun eigen regelcel is van groot belang voor het funktioneren van de hersenen. Soms kan een regelcel haar werk niet meer doen, bijvoorbeeld door beschadiging. Het groepje cellen wordt dan over stroomd met boodschappen, die zij zon der onderscheid doorgeven aan de cellen waarmee zij kontakt hebben. Als de regelcellen van die volgende groepjes cellen goed werken, blijft de wanorde beperkt. Maar als die regelcel len niet opgewassen zijn tegen het extra werk, ontstaat er een kettingreaktie. Dat kan leiden tot chaos in de hersenen, waardoor ongewild allerlei opdrachten naar andere delen van het lichaam gaan. Het gevolg ervan zijn de epilepti sche aanvallen. Hoe die aanvallen eruit zien hangt af van de plaats van de chaos in de hersenen. In enkele gevallen raken de hersenen totaal in rep en roer. Epilepsie kent daardoor veel verschil lende verschijningsvormen. De opval lendste zijn de aanvallen waarbij pa tiënten het bewustzijn verliezen en op de grond vallen; na een kramptoestand van ongeveer tien tot twintig seconden maakt het lichaam schokkende bewe gingen. Veel minder opvallend zijn de perioden van bewustzijnsverlaging die slechts enkele seconden duren, de zoge naamde absences. Lichte vormen van epilepsie worden nauwelijks door de omgeving opge merkt. Door de elektrische aktiviteit van de hersenen te meten kan men tegen woordig bijna altijd aantonen dat er toch sprake is van epilepsie. Bij epilepti sche aanvallen geven groepen zenuw cellen plotseling ongecontroleerd bood schappen door en zijn dus aktief als zij dat niet horen te zijn. De ongewone hersenaktiviteit kan men zichtbaar maken met een zogenaamd Electyro Encefalo Gram (EEG). Om vast te stellen of iemand epilepsie heeft kan men de hersenaktiviteit meten tij dens de dagelijks bezigheden, tijdens de slaap of in sommige gevallen zelfs gedu rende 24 uur met behulp van een draag bare cassetterecorder. Meer informatie over onderzoek naar epilepsie is te vinden in het nieuwste Cahier van de stichting Bio-Weten- schappen en Maatschappij. Dit Cahier Epilepsie is verkrijgbaar door overma king van 10,- op postbankrekening nr. 154373 t.n.v. Stichting Bio-Wetenschap- pen en Maatschappij te Leiden, o.v.v. Epilepsie. Voor het illegaal vissen op haring voor de Westkust van Schotland heeft het Britse gerechtshof de in Huil gevestigde Marr. rederijen (J. Marr Ltd en Nord Atlantic Fishing Co Ltd, grootste aan- deelhouyder Andres de al Marr.) veroor deeld tot een boete van 90.000 Britse ponden. Nederland heeft dan wel de naam van illegaal aanvoeren van vis, de Britten kunnen er ook wat van. Of lag het aan de schepen? De beide trawlers waarmee de overtredingen wer den begaan, de H 142 Swanelle en de H 108 Westella, zijn beide voormalige nederlandse vriestrawlers, die naar Engeland werden verkocht. SINT ANNALAND Drie verkeerslokaties op Tholen zijn door kantonniers van de provinciale waterstaat van een naambord voorzien. Bij het vaststellen van de namen werd de plaatselijke historie nauwgezet bekeken en onderzocht. De suggesties van de gemeentearchivaris, de heer J. Zuur deeg, werden overgenomen door de lokale overheid en door de provinciale waterstaat. In het nieuwe wegenregister staan twee fietstunnels en één viaduct bij de Thoolse plattegrond. De fietstun- nel tussen de kernen Sint Annaland en Oud Vossemeer, ter hoogte van de Oude Zeedijk kreeg de naam Vijfhaardsteden. De fietstunnel in de oprit naar de Oes- terdam werd Fort Venusdam genoemd. Het viaduct Molenvliet: autoweg Thool se brug/verkeerslichten Postweg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5