r jeugd- hoekje Blij f eigenaar van je fiets ©om 1^0 Dagboek van een hond (©ubErEnI)oek KOB - Goes Hervatting repetities Augustus- raadsel 2 z 9 „Onder Ons' Hervatting repetities Dirkslands Mannenkoor Voorbij" Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. GtKMAl LAWAAI van Oom Ko Beste jongens, meisjes, en ieder dit dit leest Voor deze laatste keer vóór de school vakantie voorbij is, op Goeree-Over- flakkee, hadden we grote plannen. We zouden er eens een super-grote „jeugd boek" van maken. Maar.... ook onze vakantie raakt ten einde. Graag gaan we er nog even tussenuit. Toeren door ons eigen landje. Vandaar dat we deze keer toch nog tamelijk wei nig ruimte innemen in de krant. Brieven hebben we wél gelezen, maar.... beantwoording schuiven we nog maar een weekje op. Leuke recepten vonden we tussen jullie post! En.... een klacht: „Puzzels te moeilijk". Tja, dat kan gebeuren. Daar zijn het puzzels voor. Die van augustus zijn in ieder geval niét moeilijk! We vermelden bij het nieuwe augustus- raadsel weer de vind-plaatsen. Behalve als het zó voor de hand ligt, dat je het zelf op kunt zoeken. i V i kiMDSnWORMeM Hoe komt een klein kind toch aan wormen? We koken alles wat er maar op tafel komt! Antwoord: U hebt waarschijnlijk huis dieren. Als een kat of hond, of ander dier, ergens van dgl. parasieten heeft opgedaan, verliest zon beest geregeld eitjes van die wormen uit de anus. Vooral over de vloer kruipende kinderen kunnen zulke eitjes binnenkrijgen. Kleu ters willen wel eens in de hondemand gaan zitten. Poesen lopen vaak over de tafel en over het keukenaanrecht. De uiterste hygiëne is daarom vereist. MUGALAJiM Waarom maakt een mugzo'n afschrikwek kend zoemend geluid bij het vliegen en hoor je vliegen en vlinders nooit vliegen? Antwoord: Dat geluid ontstaat door het bewegen van de vleugels. Als die 450 keer per seconde heen en weer gaan, horen we het normale gezoem waarmee ze de aandacht van soortgenoten trek ken. Die kwaadaardige hoge toon horen we bij circa 500 slagen p/sec. De huis- vlieg bereikt slechts 350 slagen en veel vlinders halen niet meer dan 7 tot 10 vleugelslagen p/sec. ÜUBSELZOUT Mag ik met zoutloos dieet wel een zure haring eten? Antwoord: Nee, want zure haringen zijn tweemaal gezouten: eerst na de vangst en daarna nog eens bij de inleggerij. 9F W€G NAAR ROMS Hoe lang is de route over de snelwegen naar Rome? Antwoord: Van Amsterdam naar Rome is het langs de kortste route 1768 km. SPIIII(T)IIAG DIRKSLAND Op woensdag 16 augustus hoopt de zangvereniging „Onder Ons" haar repe tities weer te hervatten in de recreatie zaal van „Vroonlande". OUDDORP A.s. maandag 14 augus tus is het weer zover en hopen wij na een zonrijke vakantie de koorleden van „Hart en Stem", „Van knop tot bloem" en „Jong Begonnen" weer te ontmoeten op de eerste repetitie-avond. Deze eerste repetitie vindt voor alle 3 de koren plaats in de Gereformeerde Kerk. Voor het gemengd- en jeugdkoor is dit tevens een génerale-repetitie i.v.m. de zomerzang- avond die in deze kerk gehouden zal worden op D.V. woensdag 16 augustus (van harte aanbevolen). Het bestuur hoopt dat zoveel mogelijk leden op tijd aanwezig zullen zijn daar we ook nog gezamenlijk met het jeugdkoor willen repeteren. Vanaf maandag 21 augustus repeteren wij weer in zaal B van het MFG Dorp- stienden, alwaar ook nieuwe leden van harte welkom zijn. Vooral het jeugd- en gemengd koor kun nen nieuwe leden gebruiken. Het ge mengd koor heeft mede i.v.m. verhui zing en cursussen enkele leden zien ver trekken zodat wij het ledenaantal graag weer aangevuld willen zien. Dus schroom u niet maar bezoek vrijblij vend de repetitie van maandag 21 augustus. De repetitietijden zijn: Kinderkoor18.15-19.00 uur Jeugdkoor19.00-19.45 uur Gemengd koor20.00-22.00 uur STELLENDAM Op D.V. woensdag 16 augustus a.s. hoopt de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" weer met haar repeti ties te beginnen. Nieuwe leden zijn op het koor altijd welkom. Zij repeteren iedere woensdag van 20.00- 22.00 uur in het Herv. verenigingsge bouw „De Rank". Het Chr. Kinderkoor „de Zangvogel tjes" begint deze avond ook weer om 19.00 uur in hetzelfde gebouw. Kinderen vanaf 6 jaar zijn hier harte lijk welkom. Het Dirkslands Mannenkoor, uit gaande van de Gereformeerde Ge meente te Dirksland, hervat de repetities op zaterdag 12 augustus van 17.45 uur tot 19.45 uur in het verenigingsgebouw „Rehoboth", Geldersedijk te Dirksland. Daar er de komende maandag nog al wat op het programma staat, zoals uit voeringen en een opname, wekken we al onze leden op de repetitie-avonden vanaf het begin trouw te bezoeken. Nieuwe leden zijn ook van harte wel kom. hypotheek [jj]! op maat... mu Makelaar Tamboer In de zomermaanden wordt er altijd het meest gefietst. De dagen zijn langer, de temperatuur aangenaam en de vakan ties bieden volop gelegenheid om er op de fiets op uit te trekken. Dat wordt dan ook door steeds meer mensen gedaan en omdat de hedendaagse fiets zoveel snel ler en comfortabeler is geworden, wordt ook steeds verder gefietst. Dat fietsen goed is voorde conditie en beter voor het milieu dan de andere vervoermiddelen, blijkt bij velen bovendien nogal wat gewicht in de schaal te leggen. De waar dering voor de fiets blijkt niet alleen uit de jaarlijkse toename van het gebruik, maar ook uit de keuze voor kwaliteits materiaal. Een goede fiets mag wat kos ten als dat bovendien extra fietsplezier betekent. Dat fietsplezier wordt wel wat vergald door de kans dat je met zorg gekozen fiets gestolen wordt of 'geleend' zoals wel eufemistisch wordt gezegd. Dat is vervelend, want je wilt toch eige naar van je fiets blijven. Gelukkig blijkt de top van de fietsendiefstal bereikt te tg-^tf^j^i^r'dHe-^ti^^ifr^te'^i^^^itr^ie'^i^i^^i^r^^ Recepten Vóór de aardbeien op zijn en jullie met de gebakken peren zitten, volgen hier een paar receptjes van Daan en Marieke Ras. Zelf hoop ik de receptjes een keer te proberen als tante Nel er niet is. Alhoe wel.... dan sta ik alleen voor de afwas. En als er iets is waar ik altijd weer tegen op zie (en onderuit kom....) dan is het wel.... de AFWAS. Zielig voor tante Nel? Wel nee, want terwijl tante Nel afwast doe ik klusjes voor haar. Maar goed, we zullen jullie verder niet vermoeien met „echtelijke toestanden". Hier volgen de receptjes. Niet proberen zonder toestemming, hoor! 1. Dal waar de Filistijnen zich ver spreiden (2 Sam. 5). 2. Zoon van Abraham. 3. De rijkste en meeste wijze koning. 4. Bij wie liet Paulus in Troas zijn reis mantel (2. Tim. 4). 5. Wie wandelde met God en en was niet meer? 6. Dochter van Potiféra, vrouw van Jozef 7. De zoon van Abinadab had de dochter van Salomo tot vrouw. Welke dochter (1 Kon. 4)? 8. Zoon van Zeruja, die tot David zei: Ik zal met u afgaan (1 Sam. 26). 9. Jacobs andere naam. 10. Jethro, Mozes' schoonvader, was priester in het land Als je de antwoorden goed invult weet je het antwoord op de volgende vraag: „Hoe heette de koning van Mesopotamië in de tijd van Othniël?" De nummers 1 tot 10 vormen een deel van zijn naam. Weet je ook het ontbrekende deel van zijn naam? Denk eraan, dat al je antwoorden zes letters lang zijn! Dan moet je het deel van de naam van die koning kunnen vinden. Succes! Recept 1' Recept 2 Gebakken peren (4 personen) Schil per persoon een mooie peer. Snijd die overlangs doormidden en leg ze in een ovenvaste schotel. Pers ca. vier sinaasappelen uit (Vi liter) en giet dit sap over de peren. Strooi er één tot twee eet lepels suiker en wat kaneel over en leg er een paar kruidnagels bij. Bak de peren 45 minuten in een voorverwarmde oven van 225° C (gasovenstand 5). Daan Ras Tot slot 't Is nu maandagavond.... half twaalf De voorbereidingen voor een paar daagjes uit zijn getroffen. De oom-Ko-hoek is af al is het kort. Als het vrijdag in de krant staat, valt het misschien toch nog mee met de ruimte. Weet je wat nu heel erg lokt? BED. Welterusten! Bij leven-en-welzijn tot schrijvens.... zijn en uitgaande van de aangiften bij de politie en verzekeringsmaatschappijen heeft de daling van het onrustbarende aantal fietsdiefstallen zich nu ingezet. Geef dieven geen kans Dat heeft zeker te maken met het feit dat zo langzamerhand iedereen er wel van overtuigd is dat je fietsendiven - zwijn tjesjagers in het jargon - geen kans moet geven en dat kan door preventief op te treden. Eerste voorwaarden is natuurlijk dat een fiets die je ergens onbeheerd laat staan op slot moet staan. In veel ge meenten ben je daartoe bij politieveror dening ook verplicht, maar dat zegt kennelijk niet voldoende. Bij controle blijkt steeds weer dat een niet te verwaar lozen aantal fietsen niet op slot wordt gezet en dat is natuurlijk vragen om moeilijkheden. Maak er een vaste ge woonte van; ook al is het maar voor een paar minuten als je even voor een haast- boodschap een winkel binnenwipt. Het loont de moeite. Maak ook zoveel moge lijk gebruik van officiële fietsparkeer plaatsen en vermijd parkeerplaatsen waar sociale controle geheel ontbreekt. Zet de fiets ook in stallingen of eigen garage op slot, want ook dat blijkt zinnig te zijn. Goed slot onmisbaar Zorg voor een zo degelijk mogelijk slot. Er is op dit gebied tegenwoordig een zeer groot aanbod. Helaas zijn er nog altijd fietssloten die gemakkelijk zijn open te breken en je vindt ze vaak op Verslag van de eerste week bij mijn nieuwe bazen Woensdag 12 november 1986 Negen weken plus een dag oud, dus de hoogste tijd dat ik werd opgehaald door mijn nieuwe baasjes. Gelukkig had ik te voren al uitvoeng kennis met ze gemaakt. Nadat ik mijn hondenmoeder, -broertjes en -zusjes gedag had gezegd nam ik afscheid van mijn verzorgster. Ik werd er wel wat treurig van want ik kon erg goed met haar opschieten en hield zelfs veel van haar. Ik likte dus dat zoute water van haar gezicht en liet me nog eens extra door haar knuf felen. Samen met haar maakte ik nog een ererondje door de zitkuil waar ik zoveel heerlijke uren in geravot had. In de armen van mijn nieuwe bazin ging ik naar buiten en ik had zo gelijk het gevoel van „all in the family" toen ik bij mijn Schotse baas in de auto stapte. Nationaliteit verloochent zich niet, nietwaar? Mijn baas reed naar huis en ik lag prinsheeriijk in de nek van mijn bazin. Lekker zacht en plaats genoeg mprktG ik De zon scheen en ik deed af en toe heeriijk mijn ogen dicht en als ik wakker werd bekeek ik met belangstelling de wereld om me heen. Op een dijk vol bochten kreeg ik al zo'n gevoel van „we zijn er bijna" en jawel hoor, mijn baas stopte en ik werd op een waardige manier over de drempel gedragen. Keurend heb ik mijn mand besnuffeld, nieuwsgierig alle kamers verkend en daarna mijn slaapplaats bekeken en ik kan wel zeggen dat ik daar onmiddel lijk vrede mee had. Om mijn goede wil te tonen produceerde ik direkt een plas op de krant en later heb ik er ook maar een keurige drol gedraaid. Zo, dacht ik, hier kan ik niets meer fout doen. Mijn baas nam afscheid en ging naar zijn werk. Daar zal ik aan moeten wennen want dat schijnt hij zo nodig iedere dag te moeten doen. Ik deed mijn best om maar direkt een goede relatie met mijn bazin aan te gaan, want uiteindelijk krijg ik van haar mijn eten, nietwaar? Ze leerde me waar ik aan mocht zitten en ook waar ik van af moest blijven, maar ik merkte al gauw dat dat laatste de overhand nam en het was zoveel dat ik het nauwe lijks kon onthouden. Ze beloofde me echter dat ze het steeds zou herhalen en het er desnoods bij me in zou stampen op een manier die ik niet snel zou ver geten. Ik wachtte dus maar af Toen ik moe werd kroop ik zelf in mijn mand. Dat had mijn bazin goed door want ze liet me met rust en fluisterde allerlei lieve dingen in mijn oor waardoor ik in een heerlijke diepe slaap viel. Het eten daarna beviel me redelijk, kon beter, maar ik nam aan dat ze daar wel vaardig heid in zou krijgen. Toen 's avonds mijn baas thuiskwam kreeg ik weer zo'n gevoel van „all together" maar na even flink in zijn baard gebeten te hebben was ik zo uitgeput dat ik blij was met mijn mand. Ik heb me daar lekker in genesteld en gelukkig lieten ze me toen met rust tot de volgende ochtend. goedkope fietsen waarbij op alles bezui nigd moet worden om tot een lage prijs te komen. Zo'n gemakkelijk open te bre ken slot biedt weinig waarborg. Beter wat meer geld uitgeven en dan zeker zijn dat normaal gesproken het slot niet kan worden vernield. Goede sloten zijn onder meer herkenbaar aan de ART- label, een slot dat aan hoge eisen vol doet. ART is de afkorting van een samenwerkingsverband van ANWB, RAI, het preventiebureau van de geza menlijke verzekeringsmaatschappijen en de politie. Soms is het verstandig de fiets met een extra kabel- of beugelslot vast te zetten aan bijvoorbeeld een paal. Bij verschillende parkeervoorzieningen is met zo'n extra bevestiging rekening gehouden. Als je met z'n tweeën met de fiets bent, kun je de fietsen met een kabelslot aan elkaar vastmaken. Heeft de fiets wielen met zogenoemde uitvalnaven (waardoor het wiel snel kan worden verwijderd) veranker dan de wielen, want een wiel van een dure fiets wil ook nog wel eens ontvreemd worden. Voor het kiezen van een juist slot kunt u het best bij de fietsenvakman terecht. Hij kent het aanbod en weet ook welk slot het best voor een bepaald type fiets kan worden gebruikt. Bij diefstal aangifte doen Bij vermissing van een fiets in ieder geval direct aangifte doen bij de politie, ook als je zoiets in het buitenland over komt. Je moet dan wel het nodige over je Deze week beginnen we met de oplos sing van vorige week, dan hoeft u niet langer in spanning te zitten. Als de muggen dansen gaan is het met de regen gedaan. Komen de vissen naar boven, dan is er schoon weer te beloven. Als de varkens met lang stro in hun bek lopen, gaat het regenen. U had vast wel begrepen dat „renen" „regenen" moest zijn, en de dierenna men leken me ook niet zo moeilijk. Of de spreuken op waarheid berusten is mij niet duidelijk, maar misschien weet u daar het antwoord op??? Voor deze week de volgende vraag (in cijferraadsel). 10-11-12-12-9/12-14/17-22-3-23- 24-22-4-18-18-2-11-22/7-12-17- 17-22-3/5-18-18-9/11-18-5-11-22 /5-22-3/21-18-5/10-3-18-24-22-5 /21-22/6-12-21-22-9-22-5-25-6- 22-2-22-5/14-22-3! Het is geen bijbels raadsel deze week, maar dat hopen we volgende keer zeker te doen. We hebben nog eens tussen Anja's gedichten gesnuffeld en een mooi vers gevonden getiteld „Voorbij". ie-ïJ4^i«r»«tó-s^<gfei*rM««-ï»<^i«röMe-?*^ Tante Nel TweewJelercentrum Middelharnis fiets weten, want anders wordt het opsporen onbegonnen werk. Noteer dus de gegevens over je fiets zoals merk, kleur, type, framenummer, slotnummer, uitrusting en opvallende kenmerken. Het afsluiten van een verzekering is ook aan te raden. Het te betalen premiebe drag is te overzien en bij vermissing wordt de schade beperkt. Alle soorten fietsen kunnen tegenwoordig worden verzekerd en men kan daarvoor ook bij de fietsenvakhandel terecht. Bij aankoop van een nieuwe fiets zou het afsluiten van een verzekering een automatisme moeten worden. Registreren een 'must' Sinds een aantal jaren is het mogelijkje fiets te laten registreren waardoor het weer opsporen aanzienlijk wordt verge makkelijkt. Een systeem dat blijkt te werken. Het initiatief hiertoe werd geno men door stichting: fiets! in samenwer king met onder meer fietsenfabrikanten en -handelaren en verzekeringsmaat schappijen. Dat registreren gebeurt bij de fietsenhandel en men betaalt hier voor een bedrag van tien gulden voor een periode van vijf jaar, dus twee gul den per jaar. Een geregistreerde fiets krijgt in het frame de postcode van de eigenaar gegraveerd en om de zitbuis wordt onder het zadel een gele huls aan gebracht. De gegevens van de fiets en eigenaar worden opgeslagen in een lan delijk computerbestand dat een telex verbinding heeft met alle politiekorpsen in het land. Dat het systeem landelijk werkt, blijkt grote voordelen te hebben. Indien ergens een fiets wordt gevonden of in beslag genomen dan kan snel wor den nagegaan wie de eigenaar is. Bij de meeste in fietsverzekeringen gespeciali seerde verzekeringsmaatschappijen wordt de fiets bij het afsluiten van de verzekering automatisch geregistreerd zonder bijkomende kosten. Tegen fietsendiefstal is echt wel iets te doen en dat betekent vooral wat zorgvul dig met je fiets omgaan en de noodzake lijke preventieve maatregelen nemen. Dan beperk je de diefstalkans tot een minimum. "ot>' Ik lijd aan slapeloosheid en dut pas tegen drieën in. Hoe kan ik een eind maken aan 't vroege gekraai van een haan bij de buren, als die zelf het dier niet stil willen houden of kwijt willen? Antwoord: De eigenaar van de omstre den haan heeft geen vergunning nodig in het kader van de Hinderwet om enige kippen en een haan te houden. Dat zou anders zijn, indien het een groot pluim- veebedrijf betrof. Het gekraai bij zons opgang valt dus niet onder genoemde wet, maar in grote gemeenten kan het, althans in de uren die voor de nachtrust bestemd zijn, volgens de politieverorde ning in bepaalde gevallen als geluids overlast worden beschouwd. U zult zich dan bij het ochtendkrieken tot de politie moeten wenden, want een beëdigd amb tenaar moet op dat tijdstip en ter plekke nagaan, in hoeverre er van geluidsover last sprake is. In vele gevallen wil de Hermandad ook een bemiddelende rol spelen, indien de pluimveeliefhebber niet naar u wil luisteren. Voorts kunt u bij leden van de gemeenteraad het ver zoek indienen om in de politieverorde ning het houden van hanen in de bebouwde kom der gemeente te verbie den. Dat is in méér plaatsen gebeurd, maar of het in een agrarisch gebied lukt, betwijfelen wij. i_. Ik ontdekte spinrag tussen mijn tuinplan ten, maar spinnen kan ik nergens vinden. Hierbij wat blaadjes. Hebben ze soms last van ander ongedierte of een soort schim mel? Antwoord: De toegezonden bladeren tonen allemaal spinsels van spint. Dat is een aantasting die door erg kleine dier tjes, de spintmijten, wordt veroorzaakt. Terwijl deze parasieten voortbewegen, komt er een draad uit hun kop, waarmee ze onder een blad een spinsel maken, dat hen tegen uitdroging beschermt. Deze mijten leven onder dat weefsel van het leegzuigen van bladcellen en zijn voor de planten zéér schadelijk. Let daar dus op bij uw tuinwerk. Schoonspuiten is niet afdoende, omdat er dan toch van die beestjes in de bladoksels of de aarde achterblijven. Bij sommige kwekers, tuincentra en coöperaties zijn geschikte bestrijdingsmiddelen verkrijgbaar. Volg precies de gebruiksaanwdjzing. De be handeling moet na twee weken wor den herhaald. ,99 kritisch selekteren Tel. 01870-3477 Aardbeien bambe (4-6 personen) 625 gr. aardbeien, 75 gr basterdsui- ker, 4 eetlepels kirsch, 6 bladen witte gelatine. Va liter slagroom, 1 zakje vanillesuiker, suiker Was 500 gr. aardbeien, verwijder de kroontjes en snijd ze doormidden of in vieren. Bestrooi met basterdsuiker en kirsch. Laat in de koelkast enige uren toegedekt doortrekken. Week de gelatine vijf minuten in koud water en verwarm ze dan met heel weinig water tot ze is opgelost (vooral niet koken). Sla de helft van de room stijf met de vanillesuiker, roer er de lauwe gelatine-oplossing door en meng met de aardbeien. Vul een ronde gladde vorm met deze massa en laat die opstijven. Voor het opdoen gar neren met de overige aardbeien en geslagen zoete room. Marieke Vandaag eens dit, en morgen dat Zó is een mensen levenspad Het gaat voorbij; het is zo kort. De tijd ons hier gegeven De kindertijd gaat snel voorbij Ook de lente in ons leven Dan komt de zomer, en de herfst als wij die nog beleven. De winter met zijn bar getij Zijn koude en boze vlagen Zo is het in ons leven ook Dan komt veel zorg ons plagen. Vandaag eens dit en morgen dat. Het einde komt in 't zicht. Maar wie gelovig daar op wacht Weet: eens wordt de last verlicht. Deze week ging ook weer snel voorbij, de weken vliegen. De vakanties lopen langzamerhand ten einde voor deze omgeving. (In andere plaatsen van ons land heb ben de scholen nog 3 weken tegoed). Het mooie weer houdt nog steeds aan, de oogst is in volle gang, ieder heeft zo zijn bezigheden. Als we het gedicht goed hebben gelezen zullen we moeten bekennen dat we in ons druk bestaan, weinig tijd voor die dingen willen maken. Dat het nog eens anders mag worden. We wensen u alle goeds en bij-leven-en- welzijn tot volgende week. Hoek Hoflaan/ Schoolstraat 01870-3332 Bouwk. avondopleiding voor Ondernemer of een kaderfunktie in het Bouwbedrijf Leidt op voor het vakdiploma Aannemer B&U en/of GWW. Vooropleid. MTS, Ass. Uitvoerder o.a. Aanvang lessen eind aug. a.s. in een vernieuwd program. Info. P. Kodde, dir. Vikingstraat 10 4361 CR Westkapelle tel. 01187-1318 Vraag gratis toez. brochure '89/'90.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6