ANNETTE Rumptstad loofklapper TAALPRAATJE Dit mag U niet missen! Casper Versmarkt I 15.98 I 20% korting Fruitvericoop Jachthond I vrachtwagenchauffeur Gras, een goedkoop en struktuurverbeterend stoppelgewas HOGCHEM Uitslag autopuzzelrit Sticht. Promotie O'flalclcee BLAUW I i'lli^fn^inimHfW'lli^PHinfïPHtii I 1 kilo gepaneerde schnitzels Concert door Aad v. d. Hoeven in de Grote Kerk te Dordrecht FAMILIEBERICHTEN Dankbaar en blij delen wij u mee, dat God ons een dochtertje en zusje toevertrouwde. Goverdina Maria Leentje Wij noemen haar Margo Leen, Hennie en Arjan Looij 6 augustus 1989 Westerstraat 21 3244 BR Nieuwe Tonge Opa en Oma Looy hartelijk gefeliciteerd met jullie 25-jarig huwelijk Anke Allen die bij ons 65-jarig huwelijksfeest hetzij door hunkomst, hetzij schriftelijk hun belangstel ling hebben getoond, danken wij daarvoor harte lijk. Ook voor de vele attenties onze hartelijke dank. In het bijzonder danken we directie en personeel van „De Goede Ree" voor hun zeer gewaardeerde bijdrage aan het welslagen van dit voor ons onvergetelijke feest. A. Smit A. Smit-Verduin „De Goede Ree" Sommelsdijk De Heere heeft heden op Zijn tijd, doch voor ons onverwacht, tot Zich genomen onze lieve, zorg zame moeder, grootmoeder, zuster, schoonzuster en tante JOHANNA KRANSSE sinds 24 januari 1984 weduwe van Dirk Daniël Konings in de leeftijd van 75 jaar. Ons van uw deelneming overtuigd houdend. Rijssen: Chr. Konings H. Konings-Reijersen Dick en Sandra Sandra Nijkerk: L. Konings J. Konings-Elvé Bameveld: D. J. Konings S. T. Konings-Heimgartner En verdere familie Putten, 6 augustus 1989 Bejaardencentrum „De Schauw" Correspondentie-adres: Vliegersvelderlaan 22, 3771 XG Bameveld Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren op woensdag 9 augustus van 19.30 tot 20.30 uur in de ontvang zaal van de Nieuwe Kerk van de Hervormde Gemeente, Kerkstraat 96 te Putten. De rouwdienst wordt gehouden op donderdag 10 augustus om 13.00 uur eveneens in de Nieuwe Kerk, waarna om ongeveer 14.00 uur de begrafe nis zal plaatsvinden op de nieuwe algemene begraafplaats aan de Engweg te Putten. Heden nam de Heere nog onverwacht uit de fami lie weg mijn geliefde zuster, onze schoonzuster en tante JOHANNA KRANSSE weduwe van Dirk Daniël Konings op de leeftijd van 75 jaar. Uit aller naam: fam. W. Groenendijk-Kransse fam. Konings Dirksland 6 augustus 1989 Middelhamis In verschillende talen bijna eenslui dend. Engels blue, Frans bleu en Duits blau. De heldere kleur komt in de eerste plaats voor in verbinding met de lucht. Vroeger was „onder de blauwe hemel" zeer gewoon voor in de openlucht. De uitdruakking is thans geheel verdron gen door „onder de blote hemel". Onder de blote hemel overnachten. Zo spreekt men ook van een azuur blauwe hemel. Een grappige spreekwoordelijke zegs wijze in dit verband is: als de hemel valt zijn alle mutsen (ook slaapmutsen) blauw. Gezegd als antwoord aan iemand, die uitgaat van een onwaar schijnlijke veronderstelling. Verder is de blauwe zee vaak door dich ters bezongen. Ook nog in de moderne tijd, getuige het liedje Méditerranée van de bekende cabaretier Toon Hermans. „Middellandse Zee, zo blauw, zo blauw". Bekend is blauw bloed als kenmerk van de adel. Waarschijnlijk afkomstig uit het Engels, blue blood. Dat schijnt dan weer de vertaling te zijn van het Spaanse san- gre azul. Dat was oudtijds in Spanje het teken van hen, die geen Moren of Joden onder hun voorouders hadden. Met diepe droefheid geven wij u kennis, dat na een leven van hard werken en zorgen voor ieder waarvoor hij zich verantwoordelijk voelde, van ons is heengegaan onze lieve zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader PIETER WILLEM RIJKUS BLOKLAND weduwnaar van A. de Jager op de leeftijd van 82 jaar. J. A. Roon-Blokland G. Roon Rinus en Manneke A. A. Blokland M. Blokland-de Jong W. Lokker-Blokland C. M. Lokker Anne-Marie 3251 BE Stellendam, 5 augustus 1989 Voorstraat 102 Gelegenheid tot condoleren dagelijks aan huis van 15.00 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur. De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op woensdag 9 augustus 1989 om 14.00 uur op de begraafplaats te Stellendam. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen gelie ven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Met diepe droefheid geven wij u kennis, dat van ons is heengegaan onze lieve zorgzame opa PIETER WILLEM RIJKUS BLOKLAND weduwnaar van A. de Jager op de leeftijd van 82 jaar. Rinus en Hanneke Anne Riet en Jan Jeroen, Robin Arma en Cor Jacco, Marianne Martin Anne-Marie Stellendam, 5 augustus 1989 Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze geliefde oom, de heer PIETER WILLEM RIJKUS BLOKLAND weduwnaar van A. de Jager op de leeftijd van 82 jaar. Zijn vriendschap zal bij ons in dankbare herin nering voortleven. Fam. W. Blokland Melissant, 5 augustus 1989 Het bestuur van de W.B.V. Samenwerking te Oude Tonge maakt tot zijn leedwezen bekend, dat op 2 augustus 1989 is overleden de heer H. P. DIJKGRAAF oud secretaris penningmeester van de vereniging Wegens zijn zeer grote verdienste voor de volks huisvesting, werd hij bij zijn aftreden benoemd tot erelid. Wij wensen zijn nabestaanden sterkte toe om dit ernstige verlies te kunnen dragen. Namens het bestuur, H. Stuurman, voorzitter. J. van Renswoude, secretaris. Bedroefd geven wij kennis van het overlijden van onze lieve schoonzuster en tante DIRKJE VAN HERPEN-VAN WEZEL weduwe van G. W. van Herpen in de leeftijd van bijna 78 jaar. Middelharnis: L. van Wezel-Noordijk neven en nichten van Wezel 6 augustus 1989 Blauw wordt dikwijls genoemd met betrekking tot edelgesteenten en vooral tot aardewerk. Het meest bekend is het beroemde Delfts blauw, dat als antiek grote waarde heeft. Verder als hardsteen, arduin. Vandaar het wpreekwoord „Wat ge voor mij doet, valt op geen blauwe steen". De betekenis is, dat zal ik nooit vergeten en in mijn herinnering be waren. De blauwe steen was ook de naam van de gerechtsplaats waar vonnissen wer den voltrokken, bijvoorbeeld in Leiden. In sommige steden noemde men een uit arduin gebouwde poort „de Blauwe Poort". Zeer bekend is de uitdrukking „van de blauwe knoop zijn". Ontleend aan het Engels „blue ribbon" een onderschei dingsteken, gedragen door geheelont houders. Eveneens is bekend „blauwe bonen" voor kogels. Met betrekking tot het menselijk li chaam ontstond de alliteratie bont en blauw. Iemand bont en blauw slaan. Verder een blauw oog slaan en blauw zien van de kou. „Er zo blauw zien als een schalie". Van koude of schrik er blauw (lijkbleek) uitzien. Een schalie is een lei op een dak. Voor iemand die zeer lang heeft moeten wachten, geldt de oude zegswijze „als je Woensdag 9 augustus 1989 500 gram ROSAKI DRUIVEN1,75 GALIA MELOEN1,85 10 NECTARINES3,75 2 kg. JAMES GRIVES2,50 200 gram ONTBIJTSPEK1,98 1 kg. SCHOUDERKARBONADE7,98 OUDDORP I Deze week: I i 1 kilo DRUMSTICKS9.95 j 1 kilo KIPPENPOTEN5.98 j I 1 kilo GEHAKT H.o.H9.00 1 kilo VERSE LEVER1.98 Extra voordelig: i Telefoon 01878-1348 De laatste ZOMERJAPONNEN en PAKJES BLAZERS zwart en marine ii m*% nog enkele matenSlechts 11 vT Middelharnis tel. 01870-2431 Morgen op de markt te Sommelsdijk 2 Begonia's ƒ5,- 3 potplantjes 5,- 2 bos bloemen ƒ5,- Natuurlijk bij: uit Dirksland Eiianden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Zaterdagmorgen van 8-12 uur H. V. d. Bok Beatrixlaan 10 MELISSANT TE KOOP D.StK. reu, met diploma's 5 jaar oud Tel. 01879-1844 »sooocoo9soeosee<8osoocoQCoseocccooce«iq;[ GEVRAAGD: Ervaren op een 6x6 Telefoon 01879-1844 zo lang had gehangen, dan zag je blauw". Door stoten loop je een blauwe scheen op. Figuurlijk van toepassing op een weigering bij een sollicitatie. Meestal wegens een afgeslagen huwelijksaan zoek, „'t Loff van een blaeuwe scheen" was de titel van een werk van Roemer Visscher, een Nederlands letterkundige! geboren in 1547 en overleden in 1620 in Amsterdam. Cats: „Wilt gij de swaerste straf van lief des vierschaer weten? Sy wort in onse tael een blaeuwe scheen geheten". Later kwam hiervoor in de plaats het thans nog gebruikelijke „een blauwtje lopen". De kleur blauw duidde dikwijls een voorwendsel of verontschuldiging aan. Zo betekende „iemand om een blauwe boodschap sturen" een voorwendsel bedenken om iemand bij een gesprek weg te krijgen of te bedotten. De blauwe maandag was een dag, die niet meetelde als werkdag. In Limburg betekende blauwe maandag houden, uitbundig feestvieren. Een blauwe maan dag betekent ook: zeer kort. Ze wonen hier nog pas een blauwe maandag. Iets blauw blauw laten is een uitdruk king, die nog steeds wordt gebezigd. Het wil zeggen, iets wat nog niet volkomen duidelijk is onopgehelderd laten, er niet over spreken en laten rusten. Van Len- nep in het rijmpje ,vAls ik de waarheid Woensdag 9 augustus zal in de concert serie van de Grote Kerk te Dordrecht de organist Aad van der Hoeven te beluis teren zijn. Zijn programma bestaat uit werken van Ruppe (Grave-allegro in C), Hurle- busch (Koraalvoorspel op ps. 65), Bach (Praeludium en Fuga in c en enkele stukken uit het Klavierbüchlein voor Anna Magdalena Bach), Mendelssohn (Sonate IV in Bes). Tot besluit van het concert zal Aad van der Hoeven impro viseren. Het concert begint om 8 uur. niet mag schrijven, dan zal ik alles maar blauw blauw laten blijven". Van de bijzondere benamingen noemen we blauwkous voor een geleerde vrouw. Het is afkomstig van het Engelse „the blue stockings". Later ook in de beteke nis van een kletskous. In Vlaanderen was „de blauwen" een volksnaam voor de burgerwacht te voet. In Zuid-Holland noemde men in de volksmond de korenbloem wel „de blauwbloem". We besluiten met de samenstelling blauwbaard als eigennaam. Blauw baard was een bekende en zeer ge vreesde figuur in de sprookjes van Moeder de Gans. De oorspronkelijke tekst werd geschreven door de Frans man Perrault en verscheen in het jaar 1697. Nu de vroge akkerbouwgewassen van het land zijn is het tijd voor de inzaai van een grasgroenbemester. Grasgroen- bemesters zijn goedkoop, effektief en milieuvriendelijk. Gras produceert een wortelmassa die ruim twee keer zoveel effektieve organische stof geeft als bla drammenas of gele mosterd. Bovendien bindt gras de vrije bodemstikstof en andere mineralen waardoor er minder uitspoelt naar het grondwater. Dat is milieuvriendelijk. Voor de akkerbouwer is de grasgroenbemester een ideaal gewas voorde tussenteelt, de „winterjas" voor de bodem. De grond is in het voor jaar eerder te bewerken met als voordeel een hogere opbrengst van het volg gewas. Minder struktuurbederf De zomerinzaai van groenbemesters komt steeds meer in zwang. De verkla ring ligt in het feit dat het gewas al in het najaar en in de winter tegen struktuur bederf door herfstregens, mineralen spoelen minder uit en onkruid wordt door het gewas onderdrukt. Tijdens de winter, als de groei nagenoeg stil ligt, houden de worteltjes van de grasgroen- bemesters de grond bij elkaar. Minder verslemping en een drogere bouwvoor betekent een beter bewerkbare bodem in het voorjaar. Verhoging organische stof Strukturele voordelen zijn de aanvul- Om 13.00 uur op 5 augustus 1989 ging dan de eerste autopuzzelrit, georganiseerd door de Stichting Promotie Oostflakkee van start bij het Raadhuis in Ooltgensplaat. Na een aarzelend begin wat betreft de voorinschrijvingen gingen er uiteinde lijk 24 equipes van start. Bij de controlepost in Stad aan 't Haringvliet, op een gezellig terrasje aan de waterkant merkten de organisatoren al, dat er een foutje in het verstrekte „rij- plan" was gelopen, maar dat werd op een reuze gezellige manier met veel grapjes van de deelnemers opgelost. Het einde van de reis was in de Grutters wei, waar tijdens het wachten op de einduitslag een gezellige sfeer heerste. Tijdens de prijsuitreiking werd door de organisatoren opgemerkt, dat er tijdens het oplossen van de vraag over de meer palen, door enkele deelnemers meer kilometers langs de awterkant afgelegd werden, dan er totaal voor de puzzelrit gereden moeten worden. Tot grote hilariteit van iedereen bleek, dat de equipe van de heer C. M.de Vos het hoogste aantal punten behaald had en dus de wisselbeker verdiende. De hilariteit was daarom, omdat deze zich ontpopte als de voorzitter van de Stichting Promotie Oostflakkee en te vens, dat hij burgemeester van Oostflak kee is. ling van de organische stof waardoor het bodemleven een stimulans krijgt. Het humusgehalte wordt hoger en minera len komen geleidelijk beschikbaar. Een akkerbouwer die groenbemesting als vast gegeven in zijn bouwplan inbouwt mag rekenen op een strukturele verho ging van het organische stofgehalte van zijn grond. De water/lucht-huishouding wordt beter evenals de capillaire wer king. Het waterbergend vermogen van de grond wordt verhoogd terwijl de mineralen op 't juiste moment afgege ven worden. Wanneer zaaien? Zomerinzaai van een grasgroenbemes ter geeft in het eerste jaar al voordelen voor het volggewas. Bij aardappelen en granen is de opbrengst hoger, suikerbie ten reageren positief als de grasgroenbe mester droog is ondergeploegd. De zomerinzaai van een grasgroenbemes ter op stoppelland is in Noord-Neder land mogelijk tot half augustus en in Midden- en Zuid-Nederland tot eind augustus/begin september. Er is keus genoeg maar het is verstandig om te kie zen voor een ras waarvan het zaad gega randeerd vrij is van kweek en duist, dus met op de label aan de zak de NAK- norm waardering I. Vanwege de erg vlotte start is BARMULTRA Italiaans raaigras zeer geschikt voor de late zomerzaai. Dit ras groeit ook bij koel herfstweer nog goed. De heer de Vos stelde dan ook onmid dellijk de beker ter beschikking van de 2e prijs, die daardoor tot Ie prijswinnaar werd uitgeroepen. U begrijpt, dit alles onder luid applaus. De uitslag werd aldus: Ie prijs: equipe A. M. Harlaar, die de wisselbeker kreeg uitgereikt. 2e prijs: equipe Jansen, die een cadeau bon kreeg aangeboden. Cadeaubonnen waren beschikbaar ge steld door de ondernemers uit Ooltgens plaat en Oude Tonge. De equipes, die geen prijs gewonnen hadden, lootten toch mee met hun inschrijvingsnummer voor 2 cadeau bonnen en de kinderen van de equipe De Vos kregen een troostprijs. Al met al hadden de organisatoren de indruk, dat ondanks de schoonheids foutjes het een geslaagde middag was geworden. Een familie uit Dirksland kwam opgeto gen vertellen, dat ze niet geweten had den, dat Oostflakkee zo mooi is. Er waren deelnemers uit Ooltgensplaat, Brielle, Rotterdam, Middelburg, Bad- hoevedorp, Hellevoetsluis en nog vele andere plaatsen. Ook kwamen er suggesties vanuit de deelnemers voor een volgende puzzelrit, de organisatoren hebben deze alle geno teerd en zullen deze zeer zeker verwer ken in de puzzelrit voor 1990. De Stichting wil van hier uit gaarne nog bedanken de heren C. W. J. Geerts, deze kon helaas wegens ziekte niet aanwezig zijn, W. A V. d. Wefle, H. Bakker en P. in 't Veld, die de organisatoren de helpende hand hebben verleend. RUMPTSTAD B.V., landbouwwerktuigenfabriek te Stad aan 't Haringvliet sinds 1936, heeft haar loofldapperleveringsprogramma voor het seizoen 1989 uitgebreid. Het volledige programma bestaat nu uit: - tweerijige loofklappers voor frontaanbouw (zie foto). - tweerijige loofklappers voor achteraanbouw. - vierrijige loofklappers voor frontaanbouw. - vierrijige loofklappers voor achteraanbouw. Rumptstad loofklappers zijn niet alleen geschikt voor het klappen van loof en aard appelen, maar ook voor het klappen van loof van wiflof en winterpeen. Voor alle Rumptstad loofklappers geldt: klepellengteverschil van 21 cm voor aardappeluitvoering (voor witlof bedraagt het klepellengteverschil 13,5 cm). klepeluiteinden zijn extra gehard om lange levensduur te garanderen. effectieve loofscheiders, welke propvorming voorkomen. aandrijving d.m.v. vijf V-snaren. voor vierrijige uitvoering extra lagering in het midden van de klepelas om trillin gen te voorkomen. zuigende werking door speciale kapconstructie en „overtop" roterende klepels. grote werkbreedte, waardoor kleine overlapping van werk ontstaat: hierdoor blij ven geen stroken loof staan. grote inspectieluiken, waardoor probleemloos schoonmaken mogelijk is. twee luchtband dieptestelwielen. Levering van Rumptstad landbouwwerktuigen vindt plaats door G. W. van Driel van Dorsten b.v. te Hoofddorp met filialen te Deurne en IJsselmuiden, met uitzon dering van Goeree-Overflakkee en Schouwen Duiveland, waar levering plaatsvindt door Rumptstad b.v. Als een borduursel, teer en fijn ontvingen wij van God een kindje klein Stil is ons hart. bij dit zo groot geschenk Want wie zijn wij. dat God ons zo gedenkt? Anne Riet en Jan Jeroen. Robin Arma en Cor Jacco, Marianne Martin

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 4