Lepelaar vindt woonruimte bij Natuurmonumenten Rustplaats of roestplaats Het grootste wonder Géén experimentele regeling betaald ouderschapsverlof voor gemeente Middelharnis Bruin zandoogje Uitslag verloting Rode Kruis Vlinder van de week: Gevonden voorwerpen groep Goedereede Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 WESTVOORNE De Vereniging tot Belioud van Natuurmonumenten heeft dit jaar in haar terreinen op Voorne een wel heel bijzondere broedvogel mogen verwelkomen. In het Quackjeswater dat deel uitmaakt van het Natuurmonument Voornes Duin is deze zomer voor het eerst sinds mensen heugenis het broeden van de lepelaar vastgesteld. Vermoed wordt dat het om vier of meer nesten gaat. Zeker is de aanwezigheid van twee nesten waarop vanaf het bij bezoekers bekende uitkijkpunt vijf jonge lepelaars zijn waargenomen. In tegenstelling tot de aalscholver die in Nederland centraal in zijn verspreidingsge bied zit, mag de lepelaar in Nederland een exotische verschijning genoemd worden. Buiten Nederland moeten we ver naar het zuiden afreizen, om in Zuid-Spanje of het oosten van Oostenrijk weer de eerste broedende lepelaars te kunnen zien. Toch is de lepelaar, net als de aalscholver die in 1984 ook in Voomes Duin een geschikt broed gebied vond, een oerhollandse vogel. Voor zijn voedsel dat bestaat uit stekelbaars, garnalen en andere kleine waterdieren is hij immers aangewezen op moeras- en del tagebieden met ondiepe wateren waaraan Nederland van oudsher rijk is. Traditio nele kolonies waarvan er in ons land zes zijn, zijn o.a. te vinden in de Natuurmonumenten Naardermeer en het Zwanenwater en verder op Texel en in de Oostvaardersplassen. Niet helemaal duidelijk is waarom de lepelaar pas nu in Voomes Duin broedt. Ver scheidene zomers worden er immers al rustende lepelaars waargenomen. In het Quackjeswater zelf kan als enige verandering genoemd worden dat Natuurmonu menten er de eendenjacht in 1984 beëindigd heeft. Waarschijnlijker is dat volwassen vogels uit de bestaande kolonies gedwongen zijn deze te verlaten door het verschij nen van de vos, waterverontreiniging of het verdwijnen van goede voedselgebieden in de omgeving. Zeker is dat op de Zuidhollandse Eilanden een goede kans bestaat, dat de lepelaar een vaste broedvogel wordt. In de Natuurmonumenten rond het Haringvliet zijn immers meer geschikte broedgebieden. Ook liggen in de uitge strekte poldergebieden en de Grevelingen uitstekende voedselgebieden. En in de Voomse Voordelta zullen die zeker ontstaan. Leden van Natuurmonumenten hebben gratis recht van toegang tot het Quackjes water en kunnen de lepelaars met een verrekijker vanaf de uitkijk langs de rode route gadeslaan. Niet-leden (en leden natuurlijk ook) kunnen met de lepelaars en het werk van Natuurmonumenten kennis maken tijdens de nog resterende zome- rexcursie, zaterdag 12 augustus om 9.30 uur, vanaf speeltuin De Houten Paardjes te Rockanje. Kosten: ƒ3,- per persoon, leden Natuurmonumenten betalen slechts ƒ2,- p.p. en kinderen tot 12 jaar 1,-. Verrekijker meenemen! Heel merkwaardig: (ingezonden) Ontdekt in Oostenrijk: een begraaf plaats voor auto's. Geen kerkhof vol fors gedeukt en gestapeld blik zoals die in ons land bestaan, maar een heuse rust plaats met grafstenen. Plaats van de ves tiging is een weiland in Kuchl, een dorp zo'n tien kilometer ten zuiden van Salzburg. De begraafplaats herbergt bijna vijftig afgeschreven vehikels. Voor het meren deel afkomstig uit de duurdere categorie en eigendom van de nogal welgestelde lieden, die lid zijn van een genootschap dat de merkwaardige mstplaats be heert. Lada's of Skoda's vindt men er niet en dat mag geen verwondering wekken, want welke Jan Modaal haalt het in zijn hoofd z'n versleten voertuig onder de aarde te stoppen, als je er bij inruil nog enkele honderden guldens voor terug krijgt? Voor weigestelden ligt dat klaarblijkelijk anders. Althans in Oostenrijk. Het genoodschap komt er overigens rond borstig voor uit, dat het begraven van auto's een exclusieve vorm van sno bisme is waarmee de leden zich op een unieke manier kunnen onderscheiden. Die lieden onderscheiden zich trouwens op nog een andere opvallende manier van de doorsnee-rijken: zij blijven in hun auto rijden totdat deze het voorgoed begeeft. Of overleden is, zou men in dit geval met recht kunnen zeggen. Helmut Büchner, een 57-iarige winke lier uit Salzburg, is een van de leden van het illustere genootschap. Hij liet een Mercedes 600 begraven en de volgende tekst op een zwart-marmeren grafsteen beitelen, die vertaald als volgt luidt: De tand des tijds kreeg ook jou te pakken. Rust zacht, ouwe makker. 14 maart 1971- 20 december 1985. „Hij was niet kapot te krijgen. In bijna vijftien jaar heeft hij ruim zeshonderd duizend kilometer gereden en mij nooit in de steek gelaten. Uiteindelijk werd de slijtage van z'n spoorstangen en draag- armen hem fataal", vertelt Büchner. Niet alle graven zijn voorzien van zo'n fraaie steen als die van Büchner. Een aantal heeft een eenvoudig en smaakvol ijzeren of houten kruis, wel steeds met de vermelding van automerk en levens duur. De onzichtbare Mercedes wordt links geflankeerd door het graf van een Opel Commodore en rechts door dat van een Peugeot 604. Op deze laatste een zerk met het aandoenlijke opschrift: Eindelijk rust voor mijn onvergelijke krachtpatser. Ik zal Je nooit vergeten. 22 augustus 1975 - 14 november 1984. Wie het weiland met de grafstenen en kruisen overziet, krijgt de neiging aan een groots opgezette prakticaljoke te denken. Maar het is een gedachte die men onmiddellijk weer verwerpt. Want wie zouden Büchner en de zijnen in het ootje moeten nemen? Behalve de leden van het genootschap bezoekt vrijwel geen mens deze afgelegen plek. Navraag bij Büchner leert dat de leden van het genootschap voornamelijk in Salzburg wonen. Voor een graf (drie bij zes meter) betaalt men eenmalig 2800 gulden en een jaarlijkse bijdrage van 240 gulden voor het onderhoud van de begraafplaats. Een autobegrafenis kost 450 gulden. Zonder volgwagens waar schijnlijk. Wat is het grootste wonder in ons leven? Dat ik niet zoek mij zelf. niet jaag naar eigen eer Verlangend uitzie naar de schatten die de wereld ons kan geven Maar dat ik alleen de dingen van Gods Koninkrijk begeer. Dit wonder is zo groot omdat geen mens ter wereld het kan schenken. God Zélf moet geven het vermogen, het gezicht Ons trekken uit de duisternis van ons verzondigd denken Zijn Geest ons hart vervullen met Zijn licht. Het grootste wonder, Christus liefde voor de Zijnen Daar raakt geen mens ooit over uitgedacht. Die liefde is eeuwig, blijft, kan nooit verdwijnen Geloven in Gods trouw geeft zwakken moed en kracht. LANERTA Over de experimentele regeling om gemeente-ambtenaren minimaal één en maximaal 6 maanden ouder schapsverlof te verlenen met behoud van salaris waren de meningen ook binnen het College van B en W ver deeld. De kleinst mogelijke meer derheid van het College is van mening dat de regeling past in een modern personeelsbeleid en vindt dat de centraal overeengekomen arbeidsvoorwaarde door de ge meente Middelharnis aangenomen dient te worden. J.I. donderdag avond zei de raad er het zijne van. De WD was ronduit tegen het voorstel om aan deze proefregeling mee te doen, omdat men organisatorische moeilijk heden vreest bij de toch al krappe perso neelsbezetting en men het standpunt huldigt datje niet doorbetaald wordt als je vrijwillig niet werkt. Mevrouw Van Eek verklaarde dat het CDA niet stond te juichen om vrijwillig ouderschapsverlof door te betalen. Zij vroeg zich af wat het gevolg zou zijn als de gemeente niet mee deed met de regeling. De gemeente is aangesloten bij het Col lege van Arbeidszaken en dat College heeft ook namens de gemeente Middel harnis onderhandelingen gevoerd. Zou Middelharnis willen afwijken dan moet in elk geval overleg gevoerd worden met de personeelsorganisaties. Wat dan? De heer Tiggelman (PvdA) vond de voorgestelde regeling een goede zaak, die mannen én vrouwen meer mogelijk heden biedt om betaalde arbeid te com bineren met het ouderschap. „Het moet de tegenstanders van crèches als muziek in de oren klinken" zei hij. Bovendien zou deze regeling de werkgelegenheid bevorderen via herbezetting van de tij delijk vrijkomende arbeidsplaatsen. „Moderne apekool" was de kwalificatie van de SGP. „We zijn allemaal groot gebracht zonder ouderschapsverlof' constateerde de heer Villerius. Zijn frac tie was eensluidend van mening dat een dergelijke regeling organisatorische moeilijkheden zou geven en ongewenste financiële konsekwenties zou hebben. „Waar gaan we heen" vroeg de heer Hoogzand zich af Hij vond het vermor- sen van geld en vond dat het ambtena renapparaat het al dmk genoeg had. De heer Rijvers was warm voorstander van de regeling om zowel vader als moe der in de gelegenheid te stellen het ouderschap te vervullen. Zijn fractie wilde graag meewerken aan het schep pen van deze randvoorwaarde voor emancipatie. Hij sprak van een unieke regeling waaraan de gemeente ook al om formele redenen diende deel te nemen. Wethouder Koppelaar gaf in zijn beant woording de argumenten vóór en tegen deelname, partijen bleven bij hun stand punt, het CDA verklaarde zich met grote moeite vóór en het Collegevoorstel werd met 7 vóór en 9 stemmen tegen ver worpen. Uitbreiding schoolzwemmen De Raad ging van harte akkoord met het voorstel het schoolzwemmen uit te brei den van een halfuur naar drie kwartier per groep, al werd door de SGP-fractie gesteld dat deze verruiming van het schoolzwemmen in feite moet dienen om het tekort van de Staver te dekken. „Oliebollen" voor het inzamelen van afgewerkte olie van particulieren in Nw. Tonge en Stad a/h Haringvliet Een krediet van 8700,- uit de reserve onvoorziene uitgaven werd beschikbaar gesteld voor het plaatsen van oliebollen in Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haring vliet omdat gebleken is dat dankbaar gebruik gemaakt wordt van de voorzie ning voor het inleveren van afgewerkte olie bij garage Knöps in Middelharnis (zo'n 200 liter per maand). Wethouder Koppelaar deelde mee dat in de regionale pers een oproep aan de bevolking zal komen zodra de oliebol len geplaatst zijn. Aanvullend krediet van 103.500,- voor bouw en inrichting gemeentehuis Bedenkingen tegen het voteren van een krediet voor tegenvallers rond de bouw van het nieuwe gemeentehuis van de zijde van SGP en de lijst Hoogzand. Vil lerius sprak van een „presentje achteraf' en Hoogzand vroeg: „Wat moeten we nu met de uitspraak: en geen cent meer?" „De post onvoorzien vond ik toen al te laag" zei de heer Hoogzand die zich nu voor een voldongen feit geplaatst zag. Van de zijde van het College werd hem voorgehouden dat juist de lage post onvoorzien gezorgd had voor beperkin gen en korrekties tijdens de bouw. Wet houder Kievit zei nog: „En geen cent meer is geen uitspraak van mij, dat heb ben anderen gezegd" en daar had de heer Hoogzand geen reactie meer op. Aankoop West-Achterweg 7 van PTT voor 675.000,- onder voorwaarde Uit een oogpunt van dorpsvemieuwing besloot de Raad tot aankoop van het perceel Westelijke Achterweg 7 van PTT Telecom, met de ontbindende voor waarde dat de gemeente Middelharnis voldoende subsidie in het kader van de Wet op de Stads- en dorpsvemieuwing ontvangt van de provincie Zuid-Hol land. De Raad en het College waren het er over eens dat de aankoop een behoor lijke aanslag op de gemeentelijke finan ciën betekent en de raadsleden wilden graag weten hoeveel „voldoende" subsi die is. Wethouder Jacobs lichtte toe dat het nadelig saldo op het totale gebiedje, dat bestemd is voor woningbouw, inclusief de kosten van de verplaatsing van het bedrijf van Mackloet, op ongeveer 1 mil joen gulden wordt geraamd. Het College denkt een bijdrage van ongeveer 600.000 a 700.000 gulden uit de knelpuntenpot van de provincie te ontvangen. „De sanering en het volbouwen van het gebiedje is een geweldige aanslag op de financiën, de provincie staat zeer posi tief tegenover het plan", zei wethouder Jacobs. „Maar ook de provincie moet een afweging maken tussen de verschil lende plannen die worden ingediend. Die afweging moet nog gemaakt worden en we kunnen daar nog niet volledig op vertrouwen". Mogelijke verplaatsing bedrijf P. Mackloet naar Oostplaat AI in oktober 1988 besloot de Raad tot aankoop van het perceel Donkereweg 4 MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslag verloting t.b.v. het Nederlandse Rode Kmis, afd. Middelhamis-Som- melsdijk en Stad aan het Haringvliet. De trekking heeft op vrijdag 4 augustus 1989 plaatsgevonden. De prijzen vielen op de volgende lot nummers: Ie prijs nr.l823 14e prijs nr. 2546 2e prijs nr.l715 15e prijs nr. 1062 3e prijs nr.l378 16e prijs nr. 926 4e prijs nr.l483 17e prijs nr. 1409 5e prijs nr.2260 18e prijs nr. 1874 6e prijs nr.2203 19e prijs nr. 1275 7e prijs nr.2097 20e prijs nr. 380 8e prijs nr.2221 21e prijs nr. 2396 9e prijs nr. 229 22e prijs nr. 1735 10e prijs nr. 501 23e prijs nr. 159 11e prijs nr.l694 24e prijs nr. 421 12e prijs nr. 982 25e prijs nr. 756 13e prijs nr.l814 De prijzen kunnen opgehaald worden op Langeweg 105, Sommelsdijk, tussen 19.00 en 20.00 uur. van de heer P. Mackloet, die plannen had zijn bedrijf te verplaatsen naar de Oudelandsedijk. Die verplaatsing ech ter liep op niets uit. Nu is verplaatsing naar de Oostplaat opnieuw aan de orde gesteld. Door het verhogen van de aan koopsom met 50.000,- wordt de heer Mackloet het financieel mogelijk ge maakt om zich in de Oostplaat te vesti gen. Gezien het belang voor de werk gelegenheid bij behoud van het bedrijf voor de gemeente Middelharnis stelde het College de Raad voor die 50.000,- te betalen uit het werkgelegenheids- fonds. De Raad ging akkoord. Al vond men het alles bij elkaar nogal kostbaar, men is blij dat het bedrijf naar de Oostplaat gaat. Helemaal zeker is dat nog niet. Mackloet wil eerst alles rond hebben, volgens Wethouder Jacobs. Als de plannen met het perceel van de PTT en het perceel van Mackloet door gaan ziet de fractie Hoogzand graag dat de woningbouwvereniging daar gaat bouwen, omdat de grond met gemeen schapsgeld is verworven. De PvdA vroeg het College af hoe het moet met de sociale woningbouw als de plannen voor dit gebied niet door gaan. In juli en augustus vliegen op veel grazige plaatsen Bruine zandoogjes. Wanneer je ze zo ziet vliegen zien ze er bruin uit. Dichterbij zien we op de ondervleugels „ogen". Deze ogen dienen om vogels en andere vijanden af te schrikken. De vrouwtjes heb ben oranje vlekken op de voorvleugels. De vlinders hebben veel voedsel - nectar - nodig, wat ze uit bloemen halen. Vooral paarse bloemen als distels en knoopkruid zijn in trek. Bloemrijke plekjes zijn er niet zoveel. In de boerengraslanden kan tegenwoordig door het intensieve gebruik, geen vlinder meer overleven. Soms vliegen tientallen Bmine zandoogjes bij elkaar. De mannetjes lijken doelloos een en weer te vliegen. Ze zijn echter op zoek naar vrouwtjes. Na de paring moeten de vrouwtjes eerst een dag of zeven eten voor dat ze de eerste eitjes kunnen afzetten. Dit gebeurt niet zo precies als bij de meeste andere vlinders. Soms laat het vrouwtje de eitjes zo maar vallen, of ze daalt snel tussen de planten, om het eitje op een stengel af te zetten. Die nonchalance is helemaal niet erg bij deze vlinder, omdat de rupsen van verschillende grassen kunnen leven. En dat doen ze langdurig, want het duurt acht maanden voor ze zich kunnen verpoppen. Het eten gaat gewoon door, ook wanneer de temperatuur in de winter net boven het vriespunt ligt. Bruine zandoogjes kunnen vrij gemakkelijk vliegen. Nieuwe leefgebieden, zoals in de IJsselmeerpolders worden vrij snel bevolkt. Geen vlinder om ons grote zorgen over te maken. Wel moeten er bloemrijke plekjes, zoals wegbermen, dijken, en spoordijken zijn. Parken en plantsoenen, mits goed beheerd, kunnen ook prima vlinderplekjes zijn. Waarom zijn er nog maar zo weinig vlinders? Op welke wijze kunnen we meer vün- ders om ons heen krijgen? Het staat allemaal helder beschreven in een nieuw boekje „Vlinders Temg van weggeweest". Dit prachtig geïllustreerde boekje, 36 pagina's, is een uitgave van het Noorder Dierenpark en de Vlinderstichting. Bestellen doet u als volgt: vul het juiste bedrag in op een girobetaalkaart of euroche- que, schrijf op een briefje uw bestelling en uw naam en adres. Stuur beide op naar de Vlinderstichting, Antwoordnummer 230, 6700 VB Wageningen. Wij betalen dan de postzegel. Wat kunt u bestellen? - Het boekje „Vlinders temg van weggeweest" kost 7,50 3,- verzendkosten. - Een informatiepakket met de vlinderzoekkaart, het boekje „Vlinders temg van weggeweest" met vele kleurfoto's, en een kleurposter kost slechts 17,50 3,- verzendkosten. - Wilt u donateur worden, dan heel graag. In dat geval vult u 25,- of meer op de cheque in. U krijgt dan vier keer per jaar ons tijdschrift „Vlinders" en u steunt hiermee het werk van de Vlinderstichting. De Vlinderstichting in Wageningen zet zich in voor het behoud van vlinders en natuur. Als u vlinders ziet, is dat een teken datje in een gezonde natuur rondloopt. Het is dus in ons eigen belang dat er vlinders blijven. U kunt de komende weken, elke week iets over vlinders lezen in de krant. Een vlin der die op dat moment in de natuur te zien is. Volgende week: de Kleine vuurvlinder. Haven Sommelsdijk buiten beschermd dorpsgezicht De haven van Sommelsdijk blijft buiten het dorpsgedeelte dat tot beschermd dorpsgezicht werd verklaard. In de vorige raadsvergadering - 6 juli - was de vaststelling van dat gebied aan de orde geweest, inclusief de Sommelsdijkse haven, maar de raad was toen niet tot een uitspraak gekomen, verbaasd als een deel van de raadsleden was over de kennelijke herwaardering van de haven waarover eerder een besluit tot demping was genomen. PvdA'er van Heemst had in die vergade ring gewaarschuwd tegen de consequen ties van opname in het beschermd gebied en de raad bleek daar gevoelig voor met als gevolg dat besluitvorming werd uitgesteld. Met 9-7 besloot de raad thans een motie aan te nemen waarmee de haven buiten het beschermd gebied blijft. Juni/Juli 1989 Dameshorloge, metalen bandje (360); heren horloge (394.400,406,457); plastic zwart hor loge (412); goudkleurig kruisje (378); porte monnee -I- inhoud (geld, pasjes) (466, 377, 314,489,503,501,505,515,473); bankbiljetten (304, 310, 362, 372, 449); auto/(brom)fiets- sleutels (494, 308, 318, 476, 400, 413,441,414, 419,420); sleutel aan blauw koord (423); Hei- nekenblikje met o.a. sleutel, geld (439); bril (461, 470); bril in bruin etui (357); zomerjas. grijs geruit (338); witte kinderschoenen (369, 408); surfpak schoenen, blauw/rood (425); zakmes (454); beige rubberboot peddel (301); ijzeren koffer met gereedschap (440); gasfles (313); fuik (364). Gevonden dieren: Bruin hondje (410); zwarte bouvier (358); langharig bruin hondje (355); rood/witte kater (485, 471); zwarte kater (336); zwart/ witte poes (344); kater (382). RUIN ZANDOOGJE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2