Eremedaille voor mevr. J. A. Peekstok te MIddelharnis Predikbeurten Paul Kievit geeft orgelconcert in Grote Kerk te Goes NIEUWS Tentdagen te Sommelsdijk Fietstocht door Ouddorpse duinen Uitslag verloting „Geluksboomje" Torenconcert te Goedereede uit de Kerken HET KIJKVENSTER Vlooien- en antiekmarkt in Goedereede Hervatting repetities Voet van visser afgekneld Kinderweek te Dirksland Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 Mevr. Peekstok krijgt hier de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau opgespeld door burg. Sleurink van Middelhamis. Gistermiddag heeft de burgemeester van Middelhamis, mevr. J. G. Sleurink, de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver, uitgereikt aan mevr. J. A. Peekstok te Middelhamis. Mevr. Peekstok ontving deze hoge onderscheiding t.g.v. het feit dat ze 40jaar geleden, op 1 augustus 1949, in dienst trad van boekhoudbureau P. Troost. Dit boekhoudbureau is na diverse overnames per 1 januari 1974 in handen gekomen van de Stichting Accountants- en Belastingadviesbureau HMvL. Ondanks alle overnames is mevrouw Peekstok het kan toor trouw gebleven en heeft zij haar werk met grote inzet verricht. Naast haar werk is mevrouw Peekstok ongeveer 12 jaar aktief lid van de Rode Kruis-kolonne geweest. Gedurende deze periode was zij tevens lid van de EHBO. Bij de watersnoodramp in 1953 heeft zij hand- en span diensten verricht. Dit mocht zij eerst na veel aandringen doen, omdat zij op dat moment nog geen EHBO-diploma had. Voor haar ouders heeft ze altijd klaar gestaan en is een trouw bezoekster van haar hulpbehoevende zuster, die thans in een verpleegtehuis verblijft. blik op kerk en samenleving ingcD - Kerk en staat - Jan Rap en zijn maat - Vér van het ideaal Hoedemaker, wiens 150ste geboortedag onlangs werd herdacht, wilde en kon het ideaal van de theocratie niet prijsgeven. Hij was zó doordrenkt van de Gerefor meerde theologie dat hij van mening was dat de heerschappij van God er kend moet worden op alle levenster reinen. Geen staatskerk - die is er trouwens in Nederland nooit geweest, ook niet tij dens de Republiek, dat hardnekkige misverstand schijnt maar niet uit de weg geruimd te kunnen worden - maar wel een wisselwerking tussen kerk en staat, waarbij de kerk voortdurend aan de overheid het Woord van God voorhoudt en haar met dat Woord voorlicht, terwijl de overheid geroepen is naar de norm van dat Woord te regeren. Door de revolutie was die rechte verhou ding tussen kerk en staat zoek geraakt en de samenleving ontkerstend. Hoedema ker vond dat genezing en herstel bij de kerk moesten beginnen, en dat zó de samenleving opnieuw kon worden ge kerstend. Dat laatste wilde Kuyper óók, maar niet langs dezelfde weg. Kuyper wilde kerk en staat gescheiden houden: een vrije kerk in een vrije staat. Toen Hoedemaker dat doorkreeg, haakte hij meteen af Hij was afkerig van alle soor ten partijvorming, het ging hem om „héél de kerk en héél het volk". Het Woord van God moest weer gezag krij gen in de kerk en in de samenleving. Al het andere was voor hem menselijk geknutsel, dat gedoemd was te mis lukken. Op dat punt gingen de wegen van deze twee grote mannen uiteen. Toen Kuyper tot de ontdekking kwam dat Hoedema ker hem niet zou volgen op de weg van de Doleantie, moet hij gezegd hebben: ,A1 Gods volk gaat met mij mee. Jan Rap en zijn maat blijven achter". Deze woorden van Kuyper mogen omstreden zijn, hij zag de Hervormde Kerk, en met name de Hervormde Gemeente van Amsterdam als „een gemengde hoop, voor verreweg het merendeel bestaande uit straatslijpers en komediegangers, uit Stoïcijnse filosofen en onaandoenlijke Nutslieden". Hoedemaker zag dat namurlijk ook wel, maar hij vond het hoogmoed van Kuy per dat hij met deze lieden niet in één kerk wilde zitten. „Dan behoor ik", zo moet hij gezegd hebben, „van nu af aan bij Jan Rap en zijn maat". Al voelde hij vaak meer geestelijke banden met hen die Kuyper waren gevolgd, zijn plaats was in de vaderiandse kerk. „Wij zijn niet uit onkunde, niet uit slapheid, maar Op zaterdag 12 augustus wordt er rond om de oude haven van Goedereede een vlooienmarkt annex antiek-, en curiosa- markt gehouden. De schilderachtige oude dorpskern van Goedereede vormt deze dag het decor voor een gezellige markt, waar tientallen standhouders hun overtollige spulletjes, variërend van antiek, curiosa, 2e hands goederen tot en met verzamelingen, van eigenaar zien veranderen. Deze markt is een markt, waar naast antiquers ook particulieren hun overtol lige goederen aan de man kunnen bren gen. Verenigingen, verzamelaars enz. maken ook veelvuldig gebruik om b.v. hun restanten van rommelmarkten, doublures etc. aan de man te brengen. Dat dit soort markten in een behoefte voorzien, blijkt uit de overweldigende belangstelling van standhouders en de grote aantallen bezoekers die dit soort evenementen altijd trekken. Gegadigden voor een plaats op deze buitenmarkt kunnen zich opgeven bij: Kwekel Evenementen of in de Vesting Shop, Oostzanddijk 10, 3221 AL Helle- voetsluis, tel. 01883-13742. De kosten bedragen ƒ50,- voor een uit het beginsel in de Ned. Herv. Kerk gebleven. Gebleven om te strijden, gebleven om te reformeren, niet alleen omdat het Woord dit toeliet, maar omdat het Woord dit eiste". We zijn, anno 1989, héél ver van Hoede makers ideaal af Verder dan in zijn tijd. De saecularisatie heeft wild om zich heen gegrepen. De profetische woorden die Hoedemaker eens richtte aan het adres van Lohman zijn in vervulling gegaan: „Wenst ge eigenlijk wel dat Nederland weer een christenland zou worden? Zijt ge overtuigd dat we anders verloren zijn?" In ieder geval zou het CDA een doom in Hoedemakers oog zijn geweest.... Hoe demaker die eigenlijk vond dat aan de Roomsen slechts beperkte rechten mochten worden toegekend! Daarom was het ook een dissonant dat de fraktievoorzitter van het CDA de heer A J. Kaland, één van de sprekers was tijdens de Hoedemaker-herdenking in Anisterdam. Men had van tevoren wel kunnen bedenken dat hij zich zou distantiëren van Hoedemakers gedach ten, en dat hij méér problemen zou heb ben met de theocratie dan met de saecularisatie! De overheid mag immers haar wil niet opleggen aan de burgers, dat is in strijd met de rechten van de mens. Dat is nu juist het beginsel van de revolutie, waartegen Hoedemaker zich zo fel heeft gekeerd. Ik denk dat ik in de lijn van Hoedema ker ben als ik opmerk dat de rechten van de burgers slechts gewaarborgd zijn wanneer Gods rechten worden erkend, door kerk en staat beide. Maar in de hooggeroemde pluriforme samenleving van vandaag is dat één van de groot ste ketterijen.... Waarnemer marktkraam van 4 meter. Het is ook mogelijk om een halve kraam te huren, de kosten bedragen dan 25,-. De vlooien en antiekmarkt is voor het publiek gratis toegankelijk. DIRKSLAND Op D.V. 9 augustus a.s. hoopt de Gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria" weer te beginnen. De aanvang is om 8 uur in het Vereni gingsgebouw „Rehoboth". We roepen alle leden op om van begin af de repeti ties trouw te bezoeken. Bent u nog geen lid, maar wel van plan om te gaan, dan is dit een mooie gele genheid om er mee te beginnen. Zowel dames als heren heel hartelijk ^^^•^°"^- Het bestuur De 19-jarige J. V. aan boord van een Bressiaander Noordzeevisser raakte met zijn voet aan boord van zijn schip bij het losgooien verward in het touw. Hij viel overboord waardoor zijn linker voet werd afgerukt. Opgepikt uit het water werd hij per ambulance naar het Sint Anthonius Ziekenhuis in Oostburg vervoerd en vervolgens per helicopter naar het Academisch Ziekenhuis in Gent. De Breskense brandweer en een duiker van de onderwatersportvereniging Nar wal doken ondertussen in de haven naar de afgerukte voet. Toen die was gevon den werd die eveneens naar het Belgi sche ziekenhuis gebracht. Voor het 15e jaar gaat onze vereniging in de laatste week van de schoolvakantie weer een kinderweek organiseren op het speelweitje aan de Philipshoofjesweg te Dirksland. Van maandag 7 augustus t/m donderdag 10 augustus a.s. Ieder kind kan deze week een HUT bou wen en daarnaast zullen allerlei aktivi- teiten worden georganiseerd zoals het kiezen van een burgemeester, mode show, broodbakken, zeskamp, paardrij den, ballonwedstrijd, verrassingstocht enz. en tot besluit donderdag 10 augus tus een grootse sluitingsavond met Songfestival, prijsuitreiking en kamp vuur. In tegenstelling tot de vorige jaren is de kinderweek een dag korter, dit omdat de Buurtver. op vrijdag 11 augustus en zaterdag 12 augustus deel neemt aan de Braderie met allerlei aktiviteiten o.a. een kindershow op zaterdag 12 augustus vanaf 13.00 uur in het Achterdorp te Dirksland. De kinderweek is de gehele week ge opend vanaf 's morgens 9 uur en de entree bedraagt 5,- voor de kinderen van niet-leden en 2,50 voor kinderen van leden, dit is voor de gehele week en geeft recht op deelname aan alle aktivi teiten en voor ieder kind op de sluitings avond een verrassing. Voor het Songfestival kan men zich opgeven bij: mevr. R. Loggen, Bloemen- daal 17, Dirksland, tel. 01877-2187. Onder het motto „Luister, Jezus roept jou", organiseert de Evangelisatie Com missie weer twee tentdagen voor kin deren. De tent komt te staan aan de Koekoek te Sommelsdijk en er wordt een Bijbelver haal verteld, geknutseld, gezongen, spel letjes gespeeld en pannekoeken ge geten. Kinderen van 7-12 jaar kunnen mee doen op dinsdag 8 augustus van 10-12 uur en van 2-4 uur. 's Woensdags 9 augustus van 10-12 en 's middags vanaf half 3 met om half 5 een pannekoek- maaltijd. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. J. J. Tanis, Ridderkerk. Zondag 6 augustus 1989 OUDDORP Herv. Gem. 9.00 en 15.30 uur ds. W. J. op 't Hof en 11.00 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. G. Tromp en 18.30 uur ds. J. C. van Wes tenbrugge Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. T. van Lenten, Rotter dam en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. D. Boers, Hellevoetsluis. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur drs. J. Kooien, IJsselstein en 17.00 en 18.45 uur ds. T. W. van Ben- nekom. Goes. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Zuijderduijn en 18.00 uur drs. K. Exalto, Benthuizen; kol- lekte zitplaatsen. Vrijdag 11 augustus: 15.00 uur ds. J. Codée, huwelijksbe vestiging Johan van Broekhoven en Carina Koster Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 18.30 uur ds. Tromp, Oenkerk. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur drs. P. de Vries, Opheus- den; extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. T. Talsma, Drachten Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. van Holten, Houten en 18.00 uur ds. A Kastelein; extra kollekte diakonie Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Boer, Sirjansland en 18.00 uur kand. Gielen; extra kollekte onderhoudsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange; kollekte diakonie Lukaskapel 10.15 uur ds. J. T. Cazander; extra kollekte schuld- delging Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Groot Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Goes en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst en 15.00 uur ds. K Hoefnagel, Nieuwpoort Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. W. J. v. d. Hoek en 17.00 uur ds. H. van Dalen Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.00 en 16.30 uur leesdienst. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. R. P. van Rooyen, Wassenaar; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen. Vrij dag 11 augustus: 14.30 uur ds. A? Bel der, huwelijksbevestiging René Knops en Lenny van Loon Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. Ouwerkerk, Ridderkerk en 18.00 uur ds. A F. Kaars, Papen- drecht Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur drs. K Exalto, Bent huizen en 18.00 uur drs. J. Kooien, IJsselstein; extra maandelijkse kol lekte Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Arensman, Haren. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. Arkeraats, Hardinx- veld-Giessendam; extra kollekte De Hoop Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. W. Venema. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur drs. G. van der End, Huizen en 18.00 uur ds. W. H. van Kooten; extra kollekte kerk Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.00 uur ds. J. Noordhof 's-Gravenpolder en 18.00 uur ds. A A v. d. Spek, Krabbendijke. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Jongebreur; extra kol lekte verwarming. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. W. C. Ruijg- rok uit Amemuiden Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45,14.15 en 18.15 uur leesdienst. YERSEKE Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 en 18.30 uur ds. P. v. d. Kraan. De Grote of Maria Magdalenakerk te Goes herbergt een groot drieklaviers orgel van de deense firma Marcussen uit 1870. Bij de aanblik van dit orgel ziet men echter iets geheel anders: de orgel kas is veel ouder. Het orgel werd al in de jaren 1641-1643 gebouwd door de uit Engeland afkomstige orgelmaker Wil lem Diaken. De door hem ontworpen prachtige renaissance-orgelkas bleef gelukkig bewaard. In 1739 werd de enorm grote kap boven het orgel ge maakt, die het Goese orgel een unieke aanblik geeft. Deze zogenaamde „Turk se kap" geeft het orgel, dat in de grote Goese Kerk wat klein lijkt, een extra dimensie. De fraaie beschilderde orgelluiken zijn oud en stammen uit 1643. De organist Paul Kieviet, vaste bespeler van de historische orgels in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk en Dirks land, zal D.V. dinsdag 8 augustus een orgelbespeling op dit fraaie instrument geven. Onlangs studeerde hij aan het Rotterdams Conservatorium af voor orgel (cum laude) en theorie der muziek. Ook behaalde hij aan genoemd conser vatorium het praktijkdiploma kerk muziek. Het programma vermeldt werken van Buxtehude, Bach en Böhm. Dietrich Buxtehude (1637-1707), jaren lang organist aan de Mariënkirche te Lübeck, werd in zijn tijd vanwege zijn orgelspel zo geroemd, dat de jonge Johann Sebastian Bach (1685-1750), die toen organist was in Amstadt, een lange voetreis ondernam om het spel van de oude meester te gaan beluisteren (en les van hem te nemen?). Van zijn werkge vers, de kerkvoogden in Amstadt, had Bach enkele weken verlof gehad. Pas na enkele maanden kwam hij weer boven Op woensdagavond 9 augustus a.s. wordt de laatste fietstocht van^t zomersei zoen georganiseerd door de werkgroep Missionaire Gemeente van de Gerefor meerde Kerk Ouddorp. De tocht gaat ditmaal in de richting van de Punt, de Vrijheid en de duinen bij de Ouddorpse vuurtoren. Over mstige fietspaden en polderwegen komt men door de fraaie natuurgebie den op de kop van ons mooie eiland. Deelnemers krijgen bij vertrek een rou tebeschrijving mee. De gezellige rit (aan vorige tocht deden ca. 230 fietsers mee!) begint om 19.00 uur vanaf de ingang van de kerk aan de Dorpstienden. Na afloop staat de koffie of een glaasje frisdrank klaar. Deelname is gratis. Een bijdrage in de kosten (in aanwezige kollektebus) wordt echter zeer op prijs gesteld. Muziekver. „Concordia" van afgelopen donderdag 27 juli (Toeristendag) W. KlepperIe prijs nr. 930 KI. Roos2e prijs nr. 997 J. Roos3e prijs nr. 993 Alle deelnemers hartelijk dank. Op D.V. dinsdag 8 augustus hopen Mia Dreese (fluit) en Saskia van Haatem (harp) een aantrekkelijk concert te ver zorgen in de sfeervolle museummimte van de toren van Goedereede. Mia Dreese en Saskia van Hattem vor men sinds enige jaren een fluit-harpduo dat zich toelegt op het spelen van origi neel repertoire vanaf de 18e eeuw tot heden. Mia Dreese studeerde fluit bij Frans Ves- ter aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Zij behaalde het Diploma Solospel cum laude, deed vervolgens de Aantekening Tra verso en in 1979 werd haar de Prix d'Excellence toegekend. Mia Dreese werd onderscheiden met de Zilveren Fock medaille en de Zilveren Vriendenkrans van de Vereniging van Concertgebouwvrienden. Zij bespeelt op concerten niet alleen de moderne Böhmfluit maar ook de 18e en 19e eeuwse instrumenten, maakt zeer regel matig radio-opnames en is docente aan het Stedelijk Conservatorium van Gro ningen. Saskia van Hattem studeerde harp bij Margot Flipse en Susanne Mildonian water. Het valt dan ook aan te nemen dat Bach diepgaand door Buxtehude werd beïnvloed. En dat is ook zo. Georg Böhm (1661-1733) is eveneens een belangrijke noord-duitse orgelcom ponist waarvan de jonge Bach veel heeft geleerd. Van dit drietal barokke meesters voert dhr. Kieviet de volgende werken uit: 1. Toccata in FBuxtehude 2. KoraalvoorspelBöhm „Vater unser im Himmelreich" 3. KoraalvoorspelBach „Vater unser im Himmelreich" 4. Toccata in dBuxtehude De aanvang van het concert is 12.30 uur. NED. HERV. KERK Beroepen te: Middelhamis (toez.) J. P. Nap te Huizen. Aangenomen naar: Ederveen (toez.) Joh. Post, kand. te Ede. Bedankt voor: Wouterswoude Tj. de Jong te Garderen; Veenendaal (toez.) C. M. Buijs te Gameren; Piershil J. W. Kamp, kand. te Elspeet. Toegelaten tot de evangeliebediening: T. de Vlieger-Kofman, Spijtbroeksburgwal 10, 1601 BE Enkhuizen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: J. Ariessen, van Lidth de Jeudestraat 10 bis, 3581 GH Utrecht: H. R. van Heil, Zusterplein 12a, 3703 CB Zeist; M. A Hogendorp, Zusterplein 12a, 3703 CB Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen te: Heerlen (Reformatorische Kerkgemeenschap herv. geref) J. J. Brinkman, staffunctionaris t.b.v. ge meente-opbouw bij het Alg. Diakonaal Bureau te Leusden. Aangenomen naar: Biddinghuizen-Swif- terband (herv. geref) drs. H. E. van der Zwaag, kand. te Wapenveld. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Naarden W. van Sorge te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Utrecht J. S. van der Net te Dordrecht. Bedankt voor: Nunspeet voor de missio naire dienst in het Izigebied te Nigeria G. J. van Aalst te Benthuizen. Beroepen te: Ederveen W. Verhoeks te Amemuiden. Bedankt voor: Rhenen A van Straalen te Bameveld. aan het Rotterdams Conservatorium. Bij Edward Witsenburg aan het Ko ninklijk Conservatorium te Den Haag behaalde zij haar diploma Uitvoerend Musicus. Zij speelt regelmatig in de grote symfonie-orkesten, geeft solo-reci tals en treedt op als begeleidster van koren zowel in Nederland als in het bui tenland. Saskia van Hattem is boven dien als docente verbonden aan een tweetal muziekscholen. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 5,- (scholieren, CJP en 65+ 3,-). Organi satie Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. 4c GEREF. GEMEENTEN IN NED.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2